Komoda do spálne – biela, moderná, veľká či úzka komoda do spálne? Podľa čoho vyberať? + interiérové inšpirácie

Georgina Babinová Téma 15. októbra 2021 0

Niet pochýb o tom, že dostatok úložného priestoru je kľúčom k vytvoreniu harmonického, upokojujúceho priestoru v spálni, čo znamená, že komoda do spálne je jedným z najuniverzálnejších a najpraktickejších kúskov nábytku.  Má byť ale nielen praktickým, ale aj atraktívnym dizajnovým prvkom, ktorý bude tvoriť výrazný akcent vašej spálne. Takže predtým, ako začnete s výberom, prezradíme vám podrobnosti, ktoré je potrebné pred kúpou zvážiť.

💡 Nechajte sa inšpirovať aktuálnou ponukou trhu: 

Pozrieť ďalšie

 

Umiestnenie komody

Je dôležité nechať umiestnenie komody riadiť váš rozhodovací proces. Zvážte teda, kam vo svojej spálni chcete umiestniť komodu, ako aj celkovú veľkosť a obmedzenia vašej miestnosti.

Kam môže ísť komoda? Typické je umiestnenie pri stene. V malej miestnosti môže byť najlepšou možnosťou umiestnenie vedľa postele ako alternatíva k nočnému stolíku. Niektorí sa dokonca rozhodnú umiestniť nižšiu a širšiu komodu na koniec postele namiesto sofy alebo lavice, keď nemajú dostatok miesta popri stenách. Iní chcú umiestňujú komodu pod okno. Približná identifikácia toho, kam by ste komodu chceli umiestniť, vám pomôže určiť, aký tvar a veľkosť kúpiť.

Bilea spálňa s komodami

Zamýšľané umiestnenie komody determinuje, pre aký typ sa rozhodnúť

 

Veľkosť komody

Pokiaľ ide o komody, existuje množstvo rôznych všeobecných veľkostí. To, čo si vyberiete, závisí od toho, koľko úložného priestoru v spálni potrebujete a od veľkosti vašej spálne. Zamyslite sa teda nad tým, koľko oblečenia a ďalších predmetov by ste chceli uložiť do komody. Pomôžeme vám zistiť, koľko zásuviek budete potrebovať- či komodu s tromi alebo šiestimi zásuvkami, alebo niečo medzi tým. Ak žijete s partnerom, mali by ste tiež zvážiť, či budete komodu zdieľať alebo budete mať oddelené úložisko oblečenia.

Zelená a modrá komoda

Veľa, alebo ešte viac zásuviek…? (zdroj:pinterest.com)

 

Hĺbka zásuviek

Hĺbka je ďalším dôležitým faktorom pri premýšľaní o tvaroch a veľkostiach. Hovoríme o hĺbke zásuviek a celkovej hĺbke komody. To, či hlboké zásuvky potrebujete alebo nie, závisí od toho, čo do nich plánujete vložiť. Ak napríklad chcete zložiť a uložiť svoje hrubé svetre do komody, budete potrebovať hlboké a vysoké zásuvky. Na druhej strane, spodná bielizeň vyžaduje menej miesta a môže byť uložená v plytkých zásuvkách.

Ale okrem toho, čo do nich ukladáte, sa musíte tiež vrátiť k úvahe o tom, kam vo svojej spálni chcete umiestniť komodu. Všeobecným pravidlom je mať medzi prednou časťou komody a akýmkoľvek iným nábytkom voľný priestor najmenej 1 m, aby ste získali dostatok priestoru na prechod, ako aj priestor na pohodlné premýšľanie nad otvorenými zásuvkami o tom, čo si obliecť!

Zelená a ružová komoda

Nízke zásuvky sú ideálne na bielizeň, vysoké poskytnú domov aj hrubým svetrom (zdroj: pinterest.com)

 

Tvar komody

Akonáhle budete mať predchádzajúce úvahy „odfajknuté“, môžete začať zvažovať tvar komody. Nasledujú bežné tvary a veľkosti komôd, pre ktoré sa môžete rozhodnúť.

Vysoká a nízka komoda

Úzka vysoká, alebo radšej široká a nízka? (zdroj: pinterest.com)

 

Štandardné komody

Štandardná horizontálna komoda má šesť zásuviek a siaha cca do výšky pása. Niektoré majú šesť rovnako veľkých zásuviek, zatiaľ čo iné majú štyri hlbšie zásuvky, ktoré sú rovnako veľké s dvoma menšími zásuvkami v hornej časti. Veľkosti sa dosť líšia, ale v priemere sú štandardné komody široké 150 – 180 cm. Pre tých, ktorí potrebujú dostatok povrchu na vystavenie dekorácií, tento tvar komody poskytne najväčší priestor „na hranie.“

Štandardné komody

Štandardné komody ponúkajú dostatok povrchového priestoru pre vaše obľúbené veci a vecičky

 

Bielizníky

Bielizník je menšia komoda s tromi zásuvkami, ktoré majú zvyčajne rovnakú veľkosť. Majú tendenciu byť asi 90 cm vysoké aj široké. Vďaka týmto menším rozmerom sú skvelou voľbou pre uloženie bielizne, alebo pre hosťovskú izbu, kde nepotrebujete toľko úložného priestoru. Sú tiež skvelými alternatívami nočného stolíka, ak máte malú spálňu a chcete kus nábytku 2 v 1, alebo ak chcete nočný stolík s množstvom úložného priestoru navyše!

Malé komody - bielizníky

…vďaka svojim malým rozmerom zastúpia aj funkciu nočného stolíka (zdroj: pinterest.com)

 

Úzke komody „Tallboy“

Komoda „tallboy“ je vertikálna komoda cca do výšky hrudníka, ktorá najčastejšie obsahuje štyri až šesť zásuviek. Na vrchu síce neponúka toľko plochy, ale tento typ je ideálny pre malé priestory, ktoré majú malú podlahovú plochu, ale majú k dispozícii vertikálny priestor. Ak zdieľate izbu s partnerom, rozhodnúť sa pre jednu štandardnú komodu a vysokú úzku je skvelý spôsob, ako do spálne dostať dve komody!

Úzke komody

Úzke komody sú ako stvorené do malých spální, pretože priestor využívajú predovšetkým vertikálne (zdroj: pinterest.com)

 

💡 Úzke komody sú síce malým kusom nábytku, no ponúknu potrebný úložný priestor: 

Pozrieť ďalšie

 

Veľké komody, Bureau“

Podobne ako štandardné komody, ktoré sme spomenuli vyššie, Bureau komody sú horizontálne, obvykle majú šesť, alebo viac zásuviek a sú väčšieho rozsahu a dsiponujú často aj zrkadlom, pripevneným na vrchu. V minulých desaťročiach to bol veľmi obľúbený štýl nábytkových zostáv pre hlavné spálne. Niektoré starožitné kúsky však majú menšiu stopu – majú síce šesť zásuviek, ale sú zmenšené, bližšie k šírke štandardnej komody.

Bureau komody

Veľké Bureau komody ponúkajú množstvo vzácneho úložného priestoru (zdroj: pinterets.com)

 

💡 Veľké komody v modernom prevedení pre tých, ktorí preferujú skôr jednoduchosť 

Pozrieť ďalšie

 

Štýl komody

Teraz k zábavnej časti: štýl! Dokážete nájsť spálňovú komodu, ktorá bude vyhovovať takmer akémukoľvek štýlu interiérového dizajnu-od moderného od polovice storočia po minimalistický až po glam, rustikálny a čokoľvek medzi tým! Môžete sa rozhodnúť pre úplne nový kúsok, ale komody sú skvelým spôsobom, ako do svojho priestoru začleniť aj vintage alebo starožitný kus. Tieto kúsky nábytku majú tendenciu dobre starnúť a nájdete tony vintage a starožitných kúskov, ktoré sú vo výbornom stave.

Samozrejme chcete, aby štýl komody ladil so zvyškom zariadenia vo vašej spálni. Ak máte posteľ, ktorú milujete, použite ju ako odrazový bod pre výber komody do svojho priestoru. Pretože komoda je investíciou aj veľkým kusom nábytku, mala by byť v štýle, ktorý milujete.

Moderná a vintage komoda

Moderna, alebo vintage? Ktorý štýl je vám bližší? (zdroj: pinterest.com)

 

Moderné komody

Popularita moderného dizajnu nábytku sa začala v polovici minulého storočia. Je založená na myšlienke o vytvorení funkčného nábytku, ktorý je estetický. Moderní dizajnéri nasledujú myšlienku formy a funkcie, ale s umeleckejším nádychom. Experimentovanie so schopnosťou používať nové materiály a skúšanie toho, ako fungujú, vytvorili základy moderného dizajnu komôd.

 

💡 Napriek tomu, že vintage je v súčasnosti „in“, mnohí dávajú prednosť čistým líniám moderny – nechajte sa inšpirovať: 

Pozrieť ďalšie

 

Starožitné a vintage komody

Starožitné a vintage komody dodávajú spálni toľko šarmu a pôvabu! Väčšina z nich samozrejme ponúka kvalitné materiály, ktoré bežne v modernom spálňovom nábytku nenájdeme. Pred érou lisovaného dreva a laminátov bola väčšina komôd vyrobená z masívneho tvrdého dreva. Niektoré majú ozdobné fazety na ozdobenie čiel zásuviek a vrchnej časti. Väčšinou to zvyšuje ich hodnotu, ak je dýha v dobrom stave.

Starožitné komody

Starožitné a vintage komody sú synonymom šarmu a pôvabu (zdroj:pinterest.com)

 

💡 Neprehliadnite!

Či už si práve zariaďujete svoj nový domov, alebo chcete oživiť vašu dvadsaťročnú spálňu, pomôžu vám naše ďalšie články venované jej zariaďovaniu:

 

 

Finiš

Akonáhle ste sa rozhodli pre štýl, zvážte povrchové úpravy, ktoré tomuto kúsku dodajú na osobitosti.

Modrá komoda

 

Materiál

Aj keď je drevo (alebo drevený kompozit) zďaleka najobľúbenejším materiálom používaným pre komody, nájdete aj komody s kovovými konštrukciami, lakovanými povrchmi a dokonca aj tkané prútené čelá zásuviek. Materiál ovplyvňuje nielen vzhľad a dojem z komody, ale tiež výrazne ovplyvňuje cenu. (Napríklad kus z masívneho dreva bude výrazne drahší ako komoda z kompozitu.)

Kovová a drevená komoda

Od materiálu, ktorý zvolíte sa bude samozrejme odvíjať aj cena (zdroj:pinterest.com)

 

Kovanie

Okrem základného materiálu budete musieť popremýšľať aj o štýle úchytiek zásuviek (alebo ich absencii). Voľba štýlu bez hardvéru zásuvky ponúka uhladenejší, aerodynamický vzhľad. A ak si vyberiete komodu so zásuvkami a úchytkami, štýl kovania môže ovplyvniť, či má komoda modernejší alebo tradičnejší vzhľad.

Moderná a vintage komoda

Kovanie, resp. jeho absencia výrazne determinuje štýl (zdroj: pinterest.com)

 

Nožičky

S nožičkami alebo bez nožičiek, to je otázka! Výber komody s nožičkami znamená, že sa tento kus nábytku zdvihne z podlahy. To znamená, že vašu komodu je možné umiestniť aj na podlahový prieduch a pod ňu môžete dať úložné koše – využijete ju maximálne efektívne. Ak sa rozhodnete pre typ bez nôh, získate masívnejšie vyzerajúci kúsok, ale obmedzíte možnosti umiestnenia v miestnosti.

Komoda s nohami a bez

Komody bez nožičiek pôsobia robustne a stabilne, tie s nožičkami odľahčene a vzdušne… (zdroj: pinterest.com)

 

Farba komody

Pokiaľ ide o interiérový dizajn, dve najbežnejšie farebné palety sú tmavé a biele, alebo ich zmes. A aj keď je dobré mať veľa možností, môže byť trochu mätúce rozhodnúť, aký nábytok bude vo vašej miestnosti vyzerať najlepšie.

Spravidla platí, že biely alebo svetlý nábytok funguje najlepšie v menších spálňach. Čistý nepreplnený vzhľad a svetlé farby pomáhajú vytvárať ilúziu priestoru a miestnosť pôsobí väčším dojmom. Ak však máte veľkú spálňu, tmavý nábytok vám môže pomôcť vytvoriť pôsobivý vzhľad, takže by ste mohli ísť do tmavšej palety.

Nemyslite na „zladenie“ farby komody s farbou nábytku. Namiesto toho premýšľajte o koordinácii komody so zvyškom miestnosti. Môže ladiť s osvetlením, rámom okien, umeleckými dielami alebo kobercom v miestnosti. Ak máte napríklad mosadzný luster, použite mosadzné detaily v hardvéri komody.

Farebné komody

Trh ponúka aj takého dizajnové farebné kúsky (zdroj: pinterest.com

 

Výber tmavej palety

Ak by sme mali hodnotiť čisto na základe populárneho názoru, tmavý nábytok do spální sa stal trendovým. Že neveríte? Zbežný pohľad na časopisy o interiérovom dizajne by mal toto tvrdenie potvrdiť. Tmavé farby môžu inšpirovať tradičné aj súčasné vibrácie a dodajú miestnosti značnú dramatickosť, čím získa veľmi formálny vzhľad.

 

Čierne komody

Čierna (resp. tmavá farba vo všeobecnosti) priťahuje pozornosť a slúži ako ideálny ústredný bod. Dobrou štylistickou voľbou je skombinovať čiernu so svetlejšími farbami. Ďalšou bežnou farbou je kombinácia čiernych /tmavých a zlatých tónov, aby ste získali elegantnejší a luxusnejší vzhľad.

Čierne komody

Nezávisle od štýlu, čierna pôsobí vždy elegantne… (zdroj: pinterest.com)

 

Výber svetlej palety

Svetlý nábytok je v spálňach obľúbený vďaka svojej neformálnej povahe. V skutočnosti svetlé farby uprednostňujú dizajnéri inšpirovaní viac škandinávskym alebo minimalistickým štýlom. Existuje mnoho štýlov, vrátane súčasných, klasických a vidieckych, ktorých svetlá farba môžu prispieť k tomu, že inak nevýrazná miestnosť bude pôsobiť vzdušnejšie a priestrannejšie.

 

Biele komody

Biela farba je oveľa prirodzenejšia, nepúta okamžite pozornosť a do priestoru pozýva viac svetla. Opäť je dobré kombinovať tmavé a biele farby, aby ste dosiahli maximálny účinok.

Biele komody

Biela je klasická voľba, bez ohľadu na to, ktorý rok píšeme (zdroj: pinterest.com)

 

💡 Biela farba je v spálňach veľmi obľúbená – vyberte si komodu v tejto farbe: 

Pozrieť ďalšie

 

 

Záverečné úvahy: Ak máte malú spálňu

Ak máte malú spálňu, možno máte obavy, že sa do nej nezmestí všetok potrebný nábytok. Komody sú však veľmi univerzálne a existuje veľa spôsobov, ako môžete z tohto jedného kusu nábytku získať viacnásobné využitie, aby ste zo svojho priestoru vyťažili maximum. Tú sú naše top tipy pre malé spálne:

  • zvážte použitie komody ako televízneho stojana, či už televízor sedí na vrchu alebo je namontovaný nad ňou
  • ak máte malé dieťa na vrch komody dajte prebaľovací pult, než aby ste sa snažili vtesnať komodu aj prebaľovací pult do jednej miestnosti.
  • rozhodnite sa pre kúsok 2 v 1. Ako sme už uviedli, komodu môžete použiť ako hybrid nočného stolíka/komody, aby ste ušetrili na nábytku a mieste v malej spálni.
  • Knižnicu môžete použiť nielen na ukladanie kníh, ale aj oblečenia tým, že do spodných políc pridáte koše, do ktorých môžete uložiť zložené oblečenie.
  • Ak vo svojej spálni jednoducho nemáte priestor na ďalší kus nábytku, zvážte posteľ, ktorá má zásuvky zabudované v spodnej časti rámu.

 

💡 TIP: Ak ste sa rozhodli investovať do osvieženia spálne, nezabudnite sa zamyslieť ani nad tým, ako starý je váš matrac. Po 8 až 10 rokoch je totiž žiaduce ho vymeniť, nielen z rozmaru, ale v záujme vášho zdravia. Svetom zdravého spánku a perfektných matracov vás prevedie náš test a recenzie najlepších matracov a náš článok o stále populárnejších futonoch.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.