Spálňové zostavy – jednoduché a úsporné riešenie pri zariaďovaní spálne

Georgina Babinová Téma 10. septembra 2021 0

Ak nemáte čas, alebo chuť kupovať nábytok do svojej spálne kúsok po kúsku, spálňové zostavy sú dokonalým riešením. V prvom rade šetria váš čas z nekonečných hľadaní; za druhé, umožňujú vytvoriť rovnováhu a harmóniu v priestore, pretože všetky kusy sú navzájom dokonale kompatibilné, keďže spálňová zostava je set spálňového nábytku, ktorý je navrhnutý tak, aby k sebe ladil. To znamená, že typ dreva a jeho povrchová úprava spolu so štýlom hardvéru a nožičiek sa riadia rovnakou šablónou návrhu. Je to najľahší spôsob, ako zaistiť, aby viac kusov nábytku perfektne spolupracovalo na jednom mieste.

💡 Nechajte sa inšpirovať: 

Pozrieť ďalšie

 

 

Čo tvorí spálňovú zostavu?

Vedieť, čo tvorí spálňovú zostavu, vám umožní nastaviť správny rozpočet a zvážiť, čo sa do vašej spálne zmestí.  Existuje 5 hlavných typov spálňových zostáv.

  • dvojdielne spálňové zostavy – iba s posteľou a nočným stolíkom, sú najzákladnejšími dostupnými spálňovými zostavami a sú vynikajúce na bezproblémové vybavenie spálne pre hostí.
  • trojdielne spálňové zostavy – sú o niečo praktickejšie, pretože majú pridanú zodpovedajúcu komodu
  • štvordielne spálňové zostavy – ku komode pridávajú ešte zrkadlo
  • päťdielne spálňové zostavy – potrebujete trochu viac úložného priestoru? Rozhodnite sa pre päťdielnu súpravu spálňového nábytku, ktorá sa dodáva s posteľou, nočným stolíkom, komodou, zrkadlom a šatníkovou skriňou.
  • šesťdielne spálňové zostavy – sú najkomplexnejšími dostupnými setmi. Kusy nábytku zahrnuté v týchto súpravách sa líšia; niektoré sety obsahujú posteľ, nočné stolíky, komodu, truhlicu a zrkadlo, zatiaľ čo iné súpravy môžu zahŕňať skrine, lavice, toaletné stolíky a ďalšie. Tieto komplexné súpravy do spální sú ideálne na bleskové a bezproblémové vybavenie spálne.

Niekedy je možné zostavu prispôsobiť, čo znamená, že si môžete vybrať zodpovedajúce kusy, aby ste dostali to, čo potrebujete. Ak vám napríklad vysoká, úzka komoda sadne do priestoru lepšie ako široká, môžete vymeniť jednu za druhú.

Spálňové zostavy

Niektoré spálňové zostavy pozostávajú len z postele a nočných stolíkov

 

Veľkosť spálne a rozloženie spálňovej zostavy

Pred kúpou je dôležité zmerať spálňu, aby ste zistili, aký nábytok sa do nej pohodlne zmestí. Veľkosť spálne bude určovať množstvo nábytku, ktoré môžete kúpiť a bude teda aj informáciou, ktorý typ spálňovej zostavy je pre vás najlepšou voľbou. Menšia spálňa bude na pocit stiesnená s príliš veľkým počtom kúskov, takže základná zostava môže byť ideálna. Ak máte väčší priestor, rozšírená zostava s mnohými kusmi by pre vás mohla byť tou správnou voľbou.

Dôkladne zmerajte priestor, vrátane šírky dverí a výšky okien. Výška okna je dôležitá, pretože bude určovať umiestnenie nábytku – nábytok by mal byť pod okno umiestnený iba vtedy, ak nebude prekrývať parapet.

Pri nakupovaní majte po ruke rozmery svojej spálne. Každá spálňová zostava by mala mať uvedené jednotlivé miery pre každý kus nábytku v kolónke Hmotnosť a rozmery. Môže to pomôcť zostaviť pôdorys vašej spálne a zistiť, či a ako sa niektoré kusy nábytku zmestia do vášho priestoru.

Moderná spálňová zostava

Veľkorysý priestor ponúka veľkorysé riešenia

 

⭐ Veľkosť postele

Množstvo spálňových zostáv neobsahuje matrac, preto je pri nákupe nevyhnutné mať na pamäti štandardné veľkosti matracov, pretože posteľ v zostave bude mať konkrétnu veľkosť. Mnoho spálňových súprav je k dispozícii s rôznymi veľkosťami postelí, takže si môžete vybrať najvhodnejšiu pre svoje potreby.

 

💡 Nezabudnite na matrac!  

Matrac a topper

Spálňové zostavy, alebo aj samotne zakúpené postele v drvivej väčšine prípadov výrobcovia nedodávajú s matracom, preto by ste na jeho kúpu mali myslieť. 

Zvoliť správny matrac sa zdá byť, vďaka neuveriteľne širokej ponuke trhu, čoraz zložitejšie. Náš veľký test najlepších matracov vám v tom spoľahlivo pomôže.

 

 

Faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri kúpe spálňovej zostavy

Určite vám nepovieme nič nové tým, že v našich spálňach trávime asi tretinu života. Okrem spánku väčšina z nás využíva spálňu aj na iné činnosti, ako je sledovanie televízie, alebo čítanie. Je preto naozaj rozumné, aby bola spálňa čo najpohodlnejšia. To sa dá dosiahnuť iba nákupom správnych kúskov nábytku a doplnkov. Pri kúpe nábytku do spálne by ste mali zvážiť faktory uvedené nižšie.

Drevená spálňová zostava

Jednoduchá a pritom atraktívna… Čo poviete na túto drevenú spálňovú zostavu?

 

⭐ Rozpočet

Niektoré spálne od špičkových luxusných značiek môžu stáť až 10 000 eur a dokonca aj zopár dizajnérskych obchodov strednej triedy si môže za posteľ a pár kusov ladiaceho nábytku účtovať niekoľko tisíc eur.

 

➡️ Lacné spálňové zostavy

Ak nemáte rozpočet na to, aby ste tak silno investovali do novej spálňovej zostavy, vydajte sa na misiu nájsť krásne, ale lacné spálne, ktoré majú skvelé hodnotenie a vydržia dlho. Ak hľadáte cenovo dostupnú spálňovú zostavu, tu je niekoľko najlepších tipov, ako ju nájsť:

 

Nezameriavajte sa na značku

Iste, spálňová zostava špičkových talianskych dizajnérov je úplne skvostná, keď však hľadáte súpravu do spálne, snažte sa nebyť konkrétni. Aj keď sa vám už mnoho rokov páči konkrétna luxusná všívaná posteľ, verte tomu, že viete nájsť podobnú aj v Merkury Market alebo u Tempo Kondela. Nedovoľte, aby vás názov obchodu odradil od nákupu práve tam. Nikdy neviete, čo a kde nájdete, takže je najlepšie mať otvorenú myseľ.

 

Nemusíte kúpiť kompletnú zostavu

Je skvelé, že sa každý kus nábytku vo vašej izbe ladí – to je vlastne myšlienka zostavy, nie? Väčšina nižšie uvedených inšpirácii aj bude, ale chceme vás tiež povzbudiť, aby ste boli trochu kreatívni. Môžete si kúpiť posteľ a komodu, ktoré sú z jednej súpravy, ale kúpiť si, alebo vyrobiť jedinečné nočné stolíky. Alebo môžete kúpiť komodu, toaletný stolík a zrkadlo, ktoré sa k sebe hodia, ale vaša posteľ môže byť jedinečný, výrazný kúsok. Nebojte sa postupne upgradovať, alebo zaujať eklektickejší prístup a začleniť jeden alebo dva pekné kúsky zo second handu.

 

Kúpte vystavenú zostavu

Niektorí ľudia chcú úplne nový nábytok, iným zas nevadí, že si kúpia zostavu, na ktorú sa posadilo množstvo zákazníkov, ak to znamená, že za dobrú cenu získajú veľa. Nábytok vystavený na predajni je často vo výbornom stave. Mohol by mať zopár škrabancov, alebo preliačin z premiestňovania v predvádzacej miestnosti, ale častejšie je bez škvŕn a iných veľkých problémov a ponúkajú ho s výraznou zľavou.

 

⭐  Nezabudnite merať

Možno sa vám bude páčiť jedna z týchto obrovských postelí s baldachýnom, ale nie je dôvod platiť viac za veľkú, alebo zdobenú spálňovú zostavu, ak máte malý priestor. Veľký nábytok môže v miestnosti pôsobiť veľmi stiesnene, takže aj keď nájdete svoju spálňovú zostavu snov, určite si izbu premerajte, aby ste sa presvedčili, že sa tam všetko zmestí a že váš nákup stojí za to.

 

💡 Lacné a napriek tomu efektné spálňové zostavy nie sú na trhu žiadnou raritou

Pozrieť ďalšie

 

 

Kvalita a trvanlivosť

Pri kúpe akéhokoľvek nábytku do vášho domu vždy preferujte kvalitu pred kvantitou. Väčšina z nás nekupuje nábytok do spálne s úmyslom meniť ho každé dva roky. Hoci cena môže byť na vyššej strane, kvalitná spálňová zostava môže vydržať niekoľko generácií. Jedným zo spôsobov, ako zistiť, či je nábytok naozaj kvalitný, je dôkladne sa pozrieť na spoje. Vysokokvalitný drevený nábytok by mal mať spoje, ktoré sú buď skrutkované, alebo upevnené hmoždinkami. Pokúste sa vyhnúť spojom, ktoré sa zdajú byť zošívané, pribité alebo majú v rohoch viditeľné lepidlo. Rámy nábytku by mali sedieť rovnomerne na podlahe a pri pohybe by sa nemali chvieť, ani vŕzgať.

Luxusná spálňa

Kvalitný nábytok zostarne s vami a ani to na ňom nebude vidieť…

 

⭐ Materiál

Môže to byť okrem iného kov, drevo, drevovláknité dosky so strednou hustotou (MDF), drevotrieskové dosky, sklo, mramor, koža a plast. Budete však musieť zvážiť praktickosť každého materiálu. Zrkadlové zásuvky môžu byť napríklad esteticky príjemné, ale udržať ich bez šmúh je takmer nemožné. V prípade rámu postele môže byť masívne drevo upravené v rôznych farbách, ktoré zvýrazňujú jeho zrnitosť a textúru.

 

Dizajn

Nábytok, ktorý kupujete by mal zodpovedať vašej osobnosti a téme miestnosti. Ak hľadáte niečo romantické, zvážte postele s čalúneným čelom alebo povrchovou úpravou v jemných farbách. Vyskúšajte nábytok v modernom dizajne s elegantnými detailmi, ak dávate prednosť súčasným trendom. Komody a nočné stolíky môžu byť vyrobené z kovu a dreva, ak milujete industrializmus. Bez ohľadu na to, aký je váš štýl, s nábytkom nebudete spokojní, ak vám nepomôže vytvoriť perfektný priestor. Nájdite si čas a preskúmajte škálu dostupných štýlov, aby ste si boli istí, že nábytok bude zodpovedať vášmu interiéru a vašim potrebám.

Pokiaľ ide o dizajn, súčasný a tradičný sú dve z hlavných kategórií. Každý má rôzne odnože. Ak ste fanúšikom všetkého súčasného, pripravte sa na výmenu nábytku do spálne aspoň každé desaťročie. Súčasný je neustále sa meniaci trend, ktorý sa formuje so štýlom doby. Tento štýl, ktorý sa nazýva aj moderný, sa síce v priebehu času mení, ale má niektoré spoločné prvky, ktoré zostávajú konštantné – je obvykle úhľadný, modulárny a elegantný.

Tradičný štýl je klasickejší. Tento vzhľad môže zahŕňať prvky od francúzskych provinčných kvetinových tapiet po posteľ s baldachýnom so zaoblenými stĺpikmi a ornamentami. Ak sa nechcete zaškatuľkovať iba do jednej kategórie, môžete dizajnovať transicionálne a vyberať štýly, ktoré sú niekde medzi tradičným a moderným.

Romantická spálňa

Malá, útulná a … romantická

 

Farba

Tam, kde boli predtým populárne tlmené, neutrálne tóny, teraz vidíme obrovský odklon od minimalistických interiérových schém, pričom výber farieb je odvážnejší. Medzi kľúčové farby patrí bohatá červená a oranžová, horčicová žltá a výrazná zelená, pričom modrá a biela sú stále obľúbené v klasickom, nadčasovom štýle. Potlače inšpirované prírodou sú tiež nevyhnutnosťou, pričom potlače inšpirované kvetmi a listami vnesú do interiéru prvok exteriéru. Pozrime sa však bližšie na nestarnúcu bielu a dramatickú čiernu – dve možnosti, s ktorými nemôžete siahnuť vedľa.

 

➡️ Biele spálňové zostavy

Biele spálňové zostavy sú stálicou a budú tu vždy. Perfektne vynikajú oproti tmavej námorníckej, alebo jasne modrej stene. Rovnako tak biela posteľ s tmavočervenou posteľnou bielizňou alebo vibrujúcou prikrývkou vynikne a zjemní ostatné odvážne voľby v miestnosti. Vďaka svojej neutrálnej povahe sa biela môže spárovať s akýmkoľvek žiarivým odtieňom, ktorý začleníte do svojej palety.

Aj keď biele spálne vyzerajú neuveriteľne s výraznými farbami, na druhej strane, v kombinácii s jemnými pastelovými farbami a bielym prehozom dokážu vytvoriť naozaj relaxačné útočisko.

 

💡 Biele spálňové zostavy vzhľadom na svoju univerzálnosť a klasickú príťažlivosť nikdy nevyjdú z módy

Pozrieť ďalšie

 

 

➡️ Čierne spálňové zostavy

Čierne spálne: počin rebelov, alebo kľúč k sofistikovanej svätyni? Čoraz viac dizajnérov dokazuje, že to druhé je pravdou a navrhuje spálne v najtmavšom odtieni spektra s ohromujúcim efektom. Aj keď čierna farba nie je vždy na prvom mieste na zozname neutrálnych farieb, je skutočne úžasná a vytvára vysoký kontrast s prakticky akoukoľvek farbou, s ktorou je spárovaná, či už je to biela, sivá alebo akákoľvek farba medzi nimi. Čím sa dostávame k ďalšej výhode čiernej: je len málo farieb, s ktorými nebude vyzerať skvele. Tí, ktorí uvažujú o čiernej, prídu na to, že čiernu farbu je obzvlášť ľahké integrovať do spálne, pretože jej tajomná nálada tu bude úplne prirodzená.

Čierna spálňa

Ak patríte k tým, ktorí uvažujú o kúzle čiernej spálne, táto dokonale ilustruje, prečo na ňu dekoratéri prisahajú…

 

Nezabudnite ani na doplnky

Vaša spálňa by mala byť miestom, na ktoré sa tešíte na konci uponáhľaného dňa. Preto nezaškodí doplniť ju strategickým umiestnením akcentových dekorácií. Je to tiež spôsob, ako vniesť váš vkus do celkového vzhľadu spálne. Okrem kvalitného stropného osvetlenia, postavte na komodu alebo nočný stolík lampu, ktorá je ľahko dostupná. Inštalácia stmievacích svetiel dodá vašej spálni relaxačný tón.

Hľadajte veľké zrkadlá, ktoré môžete zavesiť na zadnú stranu dverí alebo nad komodu, aby ste získali mimoriadny jas a odraz. Koberec so vzorovanou plochou vnesie do vašej spálne farebnosť. Plošné koberce sa odporúčajú predovšetkým do spální s drevenou podlahou. Posteľná bielizeň, ktorú si vyberiete, vám tiež pomôže vytvoriť jedinečnú estetiku. Či už je to jednofarebná prikrývka, alebo žiarivá súprava perín, vyberte si posteľnú bielizeň a vankúše, ktoré budú ozdobou spálne. Zaveste niekoľko umeleckých diel, alebo položte na komodu niektoré zo svojich obľúbených zarámovaných obrázkov. Každý jeden doplnok dodá tomuto priestoru punc osobnosti.

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.