Paraván – nechajte sa inšpirovať a predeľte priestor vo vašej spálni, kúpeľni či inej miestnosti!

Georgina Babinová Téma 20. júla 2021 0

Pôvodom zo starovekej Číny, je paraván často ozdobnou „záležitosťou“, ktorá sa používa ako dekoratívny doplnok našich domovov. Ale on toho dokáže podstatne viac. Vytvorí šikovnú priečku, ktorá umožní zriadiť domácu kanceláriu v rohu obývacej izby, alebo dať deťom vlastný priestor v spoločnej spálni. Pomôže vám vyťažiť maximum z priestoru, ktorý už máte a je cenovo najdostupnejším spôsobom, ako rozdeliť priestor, vytvoriť novú izbu, získať súkromie a zároveň znížiť hluk, alebo len pridať miestnosti farbu a štýl.

Ak paraván práve hľadáte, možno už viete, že na výber je nesmierne široký výber štýlov, veľkostí a farieb. Či to už bude bambusový paraván pre zen atmosféru Feng Shui, alebo paraván z dreva, alebo železa pre romantický alebo moderný štýl, náš dnešný článok sa pokúsi predstaviť všetky možné typy a pomôcť vám tak pri rozhodovaní.

💡 Inšpirujte sa, niektoré kúsky sú naozaj nádherné:

Pozrieť ďalšie

 

Aké faktory je potrebné brať do úvahy pri výbere paravánu?

Pri výbere paravánu je rozumné zvážiť odpovede na nasledujúce otázky:

 • Ako vysoký? Máte nízky alebo vysoký strop?
 • Aký široký? (2,3, 4, 5 alebo 6 panelov) Aký široký je daný priestor? Modely s 2 až 6 panelmi sú vhodné pre všetky typy použitia. Váš výber bude závisieť od priestoru, ktorý chcete pokryť, pričom nezabúdajte, že by ste mali odpočítať asi 20% z celkovej dĺžky udanej výrobcom, aby ste zaistili, že paraván bude stáť vo zvislej polohe v tvare akordeónu. Paravány možno použiť aj ako čelné dosky. V takom prípade musí jeho veľkosť zodpovedať šírke nábytku. Niektoré modely určené na tento účel majú zabudované svetlá (LED).
 • Ryžový papier (umožňuje prienik svetla) alebo pevné panely? (drevo, tkané vlákno, umelá koža, plátno, email).
 • Ľahký (šódži, rastlinné vlákno, plátno) alebo masívnejší? (drevo, umelá koža, potlač).
 • Casual (šódži, rastlinné vlákno, plátno) alebo formálny? (masív, umelá koža, potlač).
 • Hlavne dekoratívny (potlačené plátno, potlačené šódži, potlačené alebo farbené umelé kože) alebo skôr funkčný? (šódži, obyčajné biele plátno, tkané rastlinné vlákna, alebo drevo)?
Sivý interiér so sivým paravánom

V tomto prípade ide o vyslovene funkčný paraván, ktorý splýva s prostredím

 

Materiály a štýly

Pri rozhodovaní je potrebné zvážiť neuveriteľnú škálu štýlov. Paravány v japonskom štýle sú zďaleka najobľúbenejšie a väčšinou sú z ryžového papiera. Zatiaľ čo paravány v „európskom štýle“  zvyčajne vyzerajú ako okenice spojené s pántmi. Najtradičnejšie paravány je možné rozdeliť do 4 samostatných kategórií:

 

⭐ Paraván v japonskom štýle

Táto kategória je zďaleka najväčšia s najširšou škálou dizajnu, počtom panelov, výškovými a farebnými možnosťami. Táto kategória má tiež najširšiu škálu cenových hladín v závislosti od kvality prevedenia, materiálov, konštrukcie a povrchovej úpravy. Tieto paravány (šódži) sú reprodukciami originálnych klasických japonských vzorov z obdobia Edo a sú vyrobené zo starostlivo sušeného reziva so spojmi v tradičnom ázijskom štýle a s jemným dreveným finišom.

 • extra ľahké a prenosné – papierové panely sú najľahší dostupný materiál, ktorý sa najjednoduchšie otvára, zatvára a premiestňuje. To je obzvlášť dôležité pre 4, 5 a 6 panelové modely a paravány s výškou 2 m, pretože sú ťažšie.
 • priesvitné panely – na rozdiel od ťažších panelov z masívneho dreva, vlákien, textílií, umelej kože alebo bambusu, iba panely z ryžového papiera umožňujú prienik svetla a nádherne šíria svetlo po celom priestore
 • jednoduchý dizajn, úžasný výber farieb – klasická mriežka v japonskom štýle ponúka interiérovým dekoratérom možnosť, ktorá pravdepodobne nebude v rozpore so zariadením akejkoľvek miestnosti. Široká škála farebných možností ponúka príležitosť na jedinečný dekoratívny akcent.
Japonský paravan

Jednoduchý dizajn paravánu v japonskom štýle bude bez problémov spolupracovať aj s takouto nie práve minimalistickou lampou

 

💡 Atraktívny a ľahký šódži štýl ponúka súkromie a zároveň krásne prepúšťa svetlo 

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Paraván v štýle žalúzií

Aj keď sú stále celkom ľahko prenosné, drevené paravány sú určite ťažšie ako papierové a sú tak menej náchylné na prevrátenie alebo prevrhnutie. Niektoré prevedenia s odsadenými drevenými lištami alebo nastaviteľnými žalúziami umožňujú prúdenie vzduchu.

 • sklopné lamely – sú k dispozíci dizajny s rozloženými drevenými lamelami, ktoré prepúšťajú svetlo a niektoré majú nastaviteľné lamely, ktoré umožňujú vstúpiť slnečným lúčom do miestnosti, alebo ich úplne eliminovať. Táto kategória presvedčivo funguje pre vytvorenie pocitu súkromia.
 • neutrálny dizajn – s tradičnými európskymi dizajnovými prvkami nebudú tieto paravány v rozpore ani s eklektickým, ani s moderným, alebo súčasným interiérovým dekorom a ani s formálnejším tradičným prostredím. Skvelé pre mestské byty.
 • masívne a odolné – tento dizajn vyžaduje o niečo ťažší drevený rám, extra masívny, čo predstavuje silný a stabilný kus nábytku
Moderná obývačka s paravánom v štýle žalúzií

Tento typ paravánu je nielen praktickým, ale aj atraktívnym akcentom moderného interiéru, ale vieme si ho predstaviť napríklad aj v romantickej spálni

 

💡 TIP:

Posteľ s novým matracomKúpa štýlového paravánu síce dodá spálni šmrnc a užitočne rozdelí priestor, avšak podstatné je, aby ste sa vo svojej posteli kvalitne vyspali.

Ak so svojím matracom nie ste spokojný, určite vám poslúži náš test a recenzie 15 najlepších matracov. Všetko o poťahoch na matrace si zase prečítate v našom článku.

 

⭐ Paraván v ázijskom štýle z tkaných rastlinných vlákien a exotických drevín

Tieto paravány sú všeobecne rovnako praktické a komfortné na použitie ako tie v japonskom štýle. Dostupné z morskej trávy, ratanu, prútia bambusu, alebo iných rastlinných vlákien a drevín. Sú o niečo ťažšie a robustnejšie ako modely z ryžového papiera, ale ľahšie ako celodrevené modely.

 • väčšinou nepriehľadné zásteny na ochranu súkromia – až na niekoľko výnimiek sú paravány z dreva, trávy, ratanu a prútia nepriehľadné a v rôznych vzoroch. Navrhnuté tak, aby blokovali svetlo a zvuk a poskytovali viac súkromia pri vytváraní efektívnejšej priečky v porovnaní s papierovými paravánmi v japonskom štýle. Rastlinné vlákno a drevo sa poškodzuje oveľa ťažšie ako papier, takže je lepšou voľbou pre neustále používanie.
 • neutrálny dizajn – aj keď je tu vplyv tropickej exotiky a orientálnej zdobnosti, nie je v rozpore s tradičnými európskymi prvkami interiérového dizajnu, mestským shabby chic a dobre funguje s moderným eklektickým a súčasným Áziou ovplyvneným dizajnom.
Ratanový paraván

Ratan prináša so sebou závan exotiky a je perfektným doplnkom boho štýlu

 

💡 Vyberte si z bambusových paravánov pre Zen atmosféru, z ratanových pre romantický a z nádherných drevených pre akýkoľvek štýl

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Paraván v európskom štýle

Pôvodne z pravej, aj umelej kože v tmavých farbách, ktoré veľmi dobre spolupracovali s formálnymi a tradičnými motívmi interiérového dizajnu. Táto kategória však dnes už ponúka aj pozoruhodne krásne, dokonca až glamour dekoratívne povrchové úpravy – arktická biela a slonová kosť, lesklé striebro a zlato, bohatá červená hadia koža, alebo rôzne grafické potlače. Nová technológia atramentovej tlače umožňuje vytvoriť reprodukcie klasických európskych, ale aj ázijských umeleckých obrazov a fotografií. Od renesančného umenia ako da Vinci a Donatello až po abstraktné a moderné umenie sú paravány s potlačou klasické a jedinečné. Niektoré modely je možné dokonca personalizovať pomocou fotografií.

 • úplne nepriehľadné a zvuk tlmiace paravány pre ochranu súkromia – teplý, nádherne textúrovaný vzhľad, mokka alebo vínovo sfarbená umelá krokodília koža, hnedá hladká koža s elegantnou potlačou v renesančnom dizajne, skvele dopĺňa elegantné, formálne a tradičné štýly interiéru. Exotická zebria koža, vínovo červený had a lesklé strieborné, zlaté alebo mosadzné paravány poskytujú v moderných a mestských interiéroch jedinečné, výrazné dekoratívne akcenty pre neformálny eklektický dekor. A navyše vinyl, z ktorého sú často vyrobené, je úplne nepriehľadný a vynikajúco tlmí zvuk.
 • pevné a odolné – rámy týchto paravánov sú zo sušenej borovice alebo smreku, poprípade z kovu. Ide pravdepodobne o najodolnejšiu a najtrvanlivejšiu kategóriu a paraván môže byť neustále používaný
Dizajnový paraván

V tejto kategórii sa nájdu aj takéto dizajnové kúsky

 

💡 Zástupcovia tohto štýlu ponúkajú naozaj dekoratívne možnosti

Pozrieť ďalšie

 

… pár slov na záver

Mnohým z nás v blízkej minulosti nezostávalo nič iné, ako sa flexibilne vysporiadať s našimi obytnými priestormi: v spálni sme si zariadili home office, zatiaľ čo kuchynský stôl sa stal učebňou. Súkromie sa v dobe Covidu skutočne stalo luxusom.

Paraván, tento voľne stojaci kus nábytku, je neuveriteľne praktický, ak túžite po vlastnom malom priestore. Je tiež ideálny na vymedzenie oblasti, ktorú nechcete ukázať svojim hosťom – napríklad kútik na topánky. Rovnako je možné ho inštalovať pri vchode do vášho domova, aby ste pri otváraní dverí skryli zvyšok svojho interiéru. Nech už je váš účel akýkoľvek, paraván ktorý vyhovuje vašim potrebám v súčasnej ponuke trhu zaručene nájdete.

 

💡 A nakoniec tu máme niečo aj pre milovníkov luxusu:

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.