Šatníkové skrine – s posuvnými dverami, rohové alebo klasické? Ktoré si vyberiete vy?

Petra Lyžičiarová Téma 11. septembra 2021 0

Šatníkové skrine sú súčasťou takmer každej domácnosti a poslúžia ako úložný priestor pre vaše oblečenie, periny a ďalší textil či napríklad kufre a iné veci. Ponuka šatníkových skríň na trhu je široká – nájdete množstvo rôznych štýlov a prevedení. Obľúbené sú šatníkové skrine s posuvnými dverami, ale zaujímavým riešením sú tiež rohové šatníkové skrine.

Ak neviete, ako si vybrať tú správnu šatníkovú skriňu, v našom článku vám s výberom poradíme. Dozviete sa praktické rady a tipy, ktoré sa vám pri kúpe zídu a zistíte, že pri kúpe treba hľadieť nielen na dizajn, ale aj na celkovú funkčnosť vašej šatníkovej skrine.

💡 Šatníkové skrine – nechajte sa inšpirovať:

Pozrieť ďalšie

Podľa čoho vybrať šatníkové skrine

Vybrať funkčnú šatníkovú skriňu nemusí byť práve jednoduché. Ak neviete, kde začať, poradíme vám. V prvom rade si treba uvedomiť, aký charakter má priestor, do ktorého chcete skriňu umiestniť. Miestnosť dôkladne premerajte a v prípade, že chcete klasickú šatníkovú skriňu s otváracími krídlovými dverami, pripočítajte aj priestor potrebný na ich otvorenie. Uistite sa, že vám skriňa nebude prekážať pri otváraní okien, dverí, používaní elektrických zástrčiek, vypínačov alebo radiátorov.

Ďalšia vec, na ktorú by ste sa mali hneď v úvode výberu zamerať, je používateľ skrine. Je rozdiel v tom, či budete používať skriňu v predsieni na uskladnenie rôznych druhov oblečenia doplnkov, alebo či bude umiestnená v detskej izbe. Detská šatníková skriňa by napríklad mala byť bez zrkadla, mala by mať veľa menších políc a zásuviek. Ak kupujete šatníkovú skriňu pre ženu, mala by byť dostatočne priestranná, ideálne aj so zrkadlom, prípadne i s osvetlením. Páni zase ocenia, keď bude v ich skrini mriežka na zavesenie nohavíc alebo vešiak na viazanky.

 

Typy šatníkových skríň

Výber šatníkovej skrine netreba podceniť a pri jej kúpe je potrebné myslieť na niekoľko dôležitých vecí. Dôležité je, aby sa svojim dizajnom hodila do danej miestnosti a tiež to, aké sú jej rozmery a tvar. Na úvod sa teda oboznámime s rôznymi typmi šatníkových skríň, na ktoré môžete pri nákupe natrafiť.

 

Klasické šatníkové skrine

Pokiaľ vám to priestor dovoľuje a chcete si zadovážiť šatníkovú skriňu s klasickými dverami, malo by vás zaujímať predovšetkým vnútorné usporiadanie a tiež kvalita materiálu, z ktorého je skriňa zhotovená. Z praktických dôvodov je vhodné, aby mala skriňa niekoľko zásuviek na spodnú bielizeň, ponožky a iné drobné kúsky oblečenia. Zásuvky by pritom nemali byť vo výške väčšej ako 120 cm od zeme.

Klasická šatníková skriňa by nemala mať hĺbku väčšiu ako 70 cm, 50 cm je ideálnych. V opačnom prípade bude oblečenie ťažko dostupné. Do klasickej šatníkovej skrine by sa mal bez problémov zmestiť vešiak na oblečenie. Čo sa týka výhod tohto typu šatníkových skríň, tou najväčšou je to, že ich viete zatvoriť tak, že sa do nich nedostane prach. V prípade skrine s posuvnými dverami sa totiž cez medzeru medzi dverami prach dostane.

Klasická šatníková skriňa

Šatníkové skrine s posuvnými dverami

Šatníková skriňa s posuvnými dverami je priestorovo úsporným riešením, ktoré ocenia majitelia menších spální. Výborne takáto skriňa poslúži napríklad aj v úzkej chodbe, pretože sa nemusíte trápiť priestorom na otvorenie dvierok. Skrine s posuvnými dverami sa ukazujú ako ideálne riešenie do priestorov, v ktorých pri zariaďovaní počítame prakticky každý centimeter. Najväčšou výhodou šatníkovej skrine tohto typu je bezpochyby šetrenie priestoru, a tak takúto skriňu môžete umiestniť do tesnej blízkosti postele či inej skrine. Vďaka posuvným dverám je prístup k odevom v skrini dokonale zabezpečený a maximálne pohodlný.

💡 Šatníkové skrine s posuvnými dverami sú obľúbeným a praktickým riešením:

Pozrieť ďalšie

 

Rohové šatníkové skrine

V prípade, že chcete umiestniť šatníkovú skriňu do rohu miestnosti, nemusíte automaticky siahať po vstavanej skrini vyrobenej na mieru. Na trhu nájdete rohové šatníkové skrine v rôznych prevedeniach a veľkostiach. Bez problémov zoženiete veľké rohové skrine vhodné na umiestenie po celej dĺžke steny vrátane rohov pre maximálne využitie priestoru, ale aj rozmerovo menšie skrine určené vyslovene len na vyplnenie rohu. Vybrať si môžete aj rôzne výšky rohovej skrine, od tých nižších až po také, ktoré siahajú až po strop a poskytujú skutočne veľa úložného priestoru.

💡 Rohové šatníkové skrine:

Pozrieť ďalšie

 

Šatníkové skrine so zrkadlom

Veľkej obľube sa tešia aj šatníkové skrine so zrkadlom, ktoré je zvyčajne umiestené na dverách alebo tvorí celé posuvné dvere, výnimočnejšie natrafíte na zrkadlo umiestené z vnútornej strany dverí klasickej šatníkovej skrine. Šatníková skriňa so zrkadlom je vhodná prakticky do každej miestnosti, pričom najčastejšie si ľudia takéto skrine dávajú do spálne alebo do šatníka. Výhodou šatníkovej skrine so zrkadlom je optické zväčšenie a presvetlenie priestoru.

Šatníková skriňa so zrkadlom

 

Dizajnové šatníkové skrine

Ak patríte medzi ľudí, ktorí si potrpia na dizajne, na trhu nájdete veľa moderných kúskov s funkčnými doplnkami. Najčastejšie ide o šatníkové skrine so zrkadlom, ktoré sú vybavené rôznymi praktickými organizérmi oblečenia. Tie môžu byť určené do zásuviek, ale aj na uloženie do políc či na zavesenie. Výhodou takýchto organizérov je to, že budete mať vo svojom oblečení prehľad a jednoduchšie budete udržiavať poriadok v skrini.

 

Textilné šatníkové skrine

Textilné šatníkové skrine sú lacným riešením na uskladnenie oblečenia a nájdete ich v mnohých veľkostiach a vzoroch. Pri kúpe by ste sa mali zamerať na to, aby bola konštrukcia skrine dostatočne pevná a udržala všetko, čo do skrine chcete uložiť. Látková šatníková skriňa chráni vaše oblečenie pred prachom a uzatvára sa zvyčajne pomocou zipsu alebo suchého zipsu. Ak teda nepatríte k náročným zákazníkom a zaujíma vás predovšetkým funkčnosť, textilná šatníková skriňa by pre vás mala byť postačujúcim riešením.

💡 Textilné šatníkové skrine – lacný a praktický úložný priestor:

Pozrieť ďalšie

 

Výber tej správnej šatníkovej skrine krok za krokom

Keď už vieme, aké rôzne typy šatníkových skríň môžeme nájsť v obchodoch, poďme sa pozrieť na to, čo všetko by nás pri výbere tohto nábytku malo zaujímať a čo by sme si mali všímať.

➡️ Rozmery

Keďže účelom šatníkovej skrine je uskladnenie oblečenia, určite by ste mali vybrať takú skriňu, ktorá má čo najväčšiu kapacitu. Samozrejme, treba si uvedomiť aj to, či nie je kapacita skrine pre vás priveľká a či jej potenciál skutočne naplno využijete. Ideálna hĺbka šatníkovej skrine na zložené trička a nohavice by mala byť okolo 45 cm. Na zavesenie oblečenia, napríklad búnd či kabátov, by bolo vhodnejšie siahnuť po skrini s hĺbkou 55 cm a viac. Dôležitým rozmerom je aj priestor pod tyčou na zavesenie oblečenia – tá by mala byť okolo 90 cm, pri dlhých kabátoch a šatách pokojne až 140 cm.

➡️ Výška

Platí, že čím vyššiu skriňu si zadovážite, tým viac úložného priestoru vám poskytne. Myslite však aj na to, aby ste do najvyššej časti dočiahli bezpečne a pohodlne a aby vám vysoká skriňa bola naozaj na úžitok a nie na príťaž. Ak totiž zvolíte nevhodnú výšku, už sa s tým zvyčajne nič nedá robiť. Niektoré modely síce majú nadstavce, ktoré môžete dodatočne uložiť na skriňu, no ak vyberiete príliš vysokú skriňu, musíte sa s tým zmieriť, pretože tento problém riešenie nemá.

➡️ Spôsob otvárania

Pri spôsobe otvárania máte na výber z dvoch možností – môžete si zvoliť šatníkovú skriňu s klasickými dverami alebo s posuvnými. Prvú možnosť môžete zvoliť vtedy, ak vám daná miestnosť poskytuje dostatok priestoru pre otváranie klasických dverí. Výhodou klasických dverí je tichšia manipulácia a navyše si môžete otvoriť dokorán celú skriňu, nie len jej jednu časť. V prípade, že máte menšiu spálňu alebo predsieň či šatník, jednoznačnou voľbou bude pre vás šatníková skriňa s posuvnými dverami. Takáto skriňa zaberie len toľko priestoru, koľko zodpovedá jej rozmerom, nič navyše.

Rohová šatníková skriňa

 

➡️ Stabilita

Stabilita je pri tak veľkom nábytku, akým šatníková skriňa je, naozaj veľmi podstatná. Ak si chcete byť istí, že skriňa nepadne, je na mieste zvážiť možnosť pripevnenia k stene. Čo sa materiálu týka, najstabilnejšie je rozhodne drevo, keďže skriňa z masívu je už na prvý pohľad pevná a nič ňou len tak nepohne. O stabilitu skrine sa nemusíte obávať vtedy, ak máte doma rovnú podlahu. V takom prípade si môžete zvoliť aj ľahšiu šatníkovú skriňu z laminátu, ktorá bude jednoduchšia na prenášanie.

💡 TIP:

Výborným riešením do priestranných spální môžu byť spálňové zostavy. Viac informácií o nich nájdete v našom článku.

 

➡️ Materiál

Šatníkové skrine sa najčastejšie vyrábajú z masívneho dreva alebo z laminátu. Platí, že tieto dva materiály na prvý pohľad nemusíte vedieť rozlíšiť, pretože laminát môže byť zhotovený v obrovskom množstve prevedení a imitácií dreva. Na pohľad druhý však už rozdiel vidíte a je značný. Drevo je pevný a odolný materiál s dlhou životnosťou, ktorého cena je však v porovnaní s laminátom vyššia a okrem toho, drevo potrebuje aj určitú údržbu. Laminátové šatníkové skrine sú lacné, odolné a pevné, no vyžadujú len minimálnu údržbu. Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na lacné textilné šatníkové skrine, ktorý sme sa však už venovali vyššie.

 

➡️ Konštrukcia

Konštrukcia skrine, čiže jej usporiadanie, je veľmi dôležité z hľadiska používania. Všímajte si preto kvalitu kovania, pántov a úchytiek, ktoré sa zvyknú v prípade slabej kvality pomerne rýchlo opotrebovať. V prípade šatníkových skríň s posuvnými dverami by ste sa mali zaujímať aj o pojazdový systém. Vyberte si kvalitné kovové pojazdy s tichým a hladkým chodom, ideálne s tlmeným dojazdom. Čo sa týka políc, skriňa by mala mať možnosť nastavenia výšky ich rozmiestnenia.

 

➡️ Osvetlenie

Osvetlenie šatníkovej skrine môže byť vonkajšie a vnútorné. To vnútorné môže byť nastavené tak, že osvetlená bude každá polica s oblečením, respektíve každá tyč zvlášť. Niekedy však býva osvetlenie umiestnené aj na dverách. Takéto osvetlenie je však vhodnejšie skôr pre skrine s posuvnými dverami, pretože pri skriniach s klasickými dverami by ste si mohli tieniť.

Osvetlenie môže byť na baterky, akumulátor alebo také, ktoré musíte zapojiť do zástrčky. Svetlá sú LED a zvyčajne sa automaticky zapnú pri otvorení skrine a zhasnú sa po tom, čo skriňu zatvoríte. Niekedy sa používa aj infračervený pohybový senzor, prípadne je osvetlenie ovládané diaľkovým ovládačom.

 

➡️ Vnútorné vybavenie

Dôležitým parametrom pri kúpe šatníkovej skrine je jej vnútorné usporiadanie a vybavenie. Najbežnejšie sú policové šatníkové skrine, ktoré sú okrem políc vybavené aj niekoľkými zásuvkami a priestorom pre visiace oblečenie. Výber vnútorného usporiadania závisí na vás a vašich požiadavkách na organizáciu a uloženie oblečenia. Podľa toho by ste si mali vybrať počet políc, zásuviek a veľkosť priestoru na zavesenie.

Pri výbere vnútorného usporiadania sa rozhodnite, či chcete skladovať oblečenie zložené alebo zavesené na vešiakoch. Tiež si uvedomte, či nosíte veľa šiat resp. oblekov a košieľ, v prípade pánov. Mnohé dámy ocenia, ak bude súčasťou šatníkovej skrine aj niekoľko menších zásuviek na opasky, šatky a iné doplnky. Pánov zase môže zaujať držiak na viazanky. Ten môže byť umiestnený na bočnej strane skrine, na stojane alebo na otočnom ramene, ktoré môžete zavesiť na šatníkovú tyč.

Súčasťou vnútorného vybavenia skrine môžu byť aj rôzne úložné boxy, výsuvný držiak na topánky a rôzne univerzálne vešiaky vhodné na bižutériu, kabelky a iné. Mnohí ľudia používajú šatníkové skrine na skladovanie vysávača, žehliacej dosky a žehličky či kufrov, preto ak k nim patríte, myslite aj na priestor na tieto veci.

 

➡️ Dizajn

Technické parametre a praktické záležitosti sme si už prešli. To, čo mnohých zákazníkov pri výbere šatníkovej skrine zaujíma najviac, bude jej dizajn, respektíve dekor. Dizajnovo by sme mohli rozdeliť šatníkové skrine na rustikálne vintage kúsky, minimalistické jednoduché modely a moderné dizajnové skrine. Výber konkrétneho štýlu závisí od toho, v akom štýle máte zariadenú miestnosť, do ktorej chcete šatníkovú skriňu umiestniť.

Čo sa týka dekoru, najčastejšie sa môžeme stretnúť s prevedením svetlý dub sonoma, prípadne orech a ďalšie drevené dizajny. Moderné skrine nájdete aj v čiernej či v antracitovej farbe, no a klasikou sú biele šatníkové skrine. Čierne alebo antracitové vyhotovenie pôsobí luxusne a originálne, nehodí sa však do každého interiéru. Ako sme už spomenuli, jemnejšou možnosťou budú šatníkové skrine v štýle vintage z tmavého dreva. No a milovníci škandinávskeho štýlu alebo provensálskeho siahnu po bledom či krémovom farebnom prevedení.

Rustikálna šatníková skriňa

 

💡 Bielou farbou nič nepokazíte:

Pozrieť ďalšie

 

Rady a tipy na záver

Na záver máme pre vás pripravených niekoľko užitočných tipov týkajúcich sa používania a starostlivosti o šatníkové skrine:

 • keď chcete v skrini uvoľniť miesto a udržať v nej poriadok, najprv všetko oblečenie vyberte von
 • jednotlivé kúsky roztrieďte podľa sezóny a obľúbenosti nosenia
 • ponechajte si len také oblečenie, ktoré vám robí radosť, ostatné darujte, predajte alebo recyklujte, opotrebované oblečenie vyhoďte
 • pred poskladaním do skrine zapnite na oblečení všetky gombíky a zipsy
 • oblečenie na seba naukladajte tak, že ho silno pritláčate, pretože sa rýchlo pokrčí
 • sezónne oblečenie môžete uložiť do nepoužívaného kufru alebo priehľadných uzatvárateľných tašiek
 • s prehľadnosťou pomôžu priehľadné boxy či šatníkové organizéry
 • otlačky prstov a šmuhy na skrini vyčistíte pomocou navlhčenej handričky s trochou mydla
 • drevené šatníkové skrine ošetrujte špeciálnym prípravkom na drevo
 • lakovaný povrch najskôr utrite od prachu a potom pretrite vlhkou handričkou, nepoužívajte saponát
 • na čistenie zrkadiel používajte handričku z mikrovlákna, špeciálny prípravok na sklo alebo teplú vodu s kvapkami octu

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.