Gorenje FDK 24 DW – sušička potravín, ktorá napriek nízkej cene, presvedčí (recenzia)

Georgina Babinová Recenzia 23. októbra 2021 0
Sušička ovocia Gorenje FDK 24 DW biela/plast
 • Typ: Okrúhla sušička
 • Príkon: 240 W
 • Počet plat: 5
 • Regulácia teploty: 35-70 °C
 • Hmotnosť: 2,8 kg
 • Povrchová úprava / farba: biela
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Sušičky ovocia
39,90 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
Heureka.sk

Sušenie, resp.dehydratácia je neuveriteľný spôsob, ako konzervovať potraviny a Gorenje FDK 24 DW je zariadenie, ktoré túto možnosť konzervácie ponúka. Sušené ovocie a zelenina v sušičke potravín Gorenje bude mať úplne iné vlastnosti ako sušené potraviny predávané v obchodoch, pretože nie sú použité konzervačné látky, alebo umelé farbivá a obsahuje iba prírodné prísady.

Čítať viac...

porovnanie cien
Heureka.sk ⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"
39,90 € Do obchodu Heureka.sk
Hej.sk ⭐️ jeden z najznámeších internetových obchodov na Slovensku
⭐️ veľa druhov dopravy za férové ceny + možnosť osobného odberu
⭐️ časté akcie a výpredaje (aktuálne prebiehajúce → tu)
39,90 € Do obchodu Hej.sk
Datart.sk ⭐️ známy eshop aj sieť predajní (výdajné miesta po celom Slovensku)
⭐️ možnosť nákupu na splátky
⭐️ časté akcie a výpredaje (aktuálne prebiehajúce → tu)
39,90 € Do obchodu Datart.sk

Gorenje FDK 24 DW – základné informácie

Na prvý pohľad je sušička potravín Gorenje FDK 24 DW väčším predstaviteľom svojho druhu. S výškou aj hĺbkou 31 centimetrov má naozaj pôsobivý zjav. To, čo v kuchyni najprv môže spôsobiť problém s priestorom, prejaví svoje výhody pri použití. Sušiaca plocha zariadenia je väčšia ako sušiaca plocha zariadení v tomto cenovom rozpätí. Potraviny určené na dehydratáciu môžete uložiť na piatich poschodiach.

Gorenje FDK 24 DW - sušička potravín

 

Dôležité parametre: 
Príkon:240 W
Časovač:áno
Regulácia teploty:áno
Regulácia priechodu vzduchu:nie
Počet poschodí:5
Otáčajúce sa sušiace pláty:nie
Hmotnosť:2,8 kg

 

Vlastnosti a funkcie

Dizajn je jednoduchý, ale nie je zastaralý. Plastové telo má na spodnej strane LCD displej na nastavenie teploty a času sušenia. Flexibilne je možné nastaviť teplotu (35 až 70 stupňov Celzia, nastaviteľná v 5 stupňových intervaloch) a čas sušenia (v 30 minútových intervaloch do 19,5 hodiny). Najmä posledná hodnota je u sušičky, ktorej cena je 39,90 € veľmi zriedkavou vlastnosťou a je preto veľmi vítaná.

Kvalita prevedenia je na prvý pohľad dobrá a náš subjektívny dojem je tiež dobrý. Plastové telo je veľmi čisto vypracované. Iba západkový mechanizmus jednotlivých úrovní vyzerá trochu neistý, ale zatvára sa správne. Pred prvým použitím by zariadenie malo bežať hodinu alebo dve bez obsahu, aby ste sa zbavili pachov. Potom je pripravené na použitie. Bezpečnosť prevádzky je poistená funkciou automatického vypnutia. Podrobný manuál k stroju s popisom jednotlivých súčastí si môžete stiahnuť tu, v slovenčine začína na strane 37.

 

Použitie

Demontáž aj montáž sušičky Gorenje FDK 24 DW je jednoduchá. Plnenie materiálom určeným na dehydratáciu je tiež ľahké. V našom teste sme sušili jablká, hrušky a kivi. Obsluha je tak jednoduchá, že to zvládne aj najväčší technický antitalent. Prevádzkový hluk nie je príliš hlasný, ale ani mimoriadne tichý a dá sa porovnať s mikrovlnnou rúrou.

Po skončení času sušenia sme boli len čiastočne spokojní. Zdá sa, že rôzne poschodia majú rôzne teploty. Na vrchnom poschodí nie sú jablká ani zďaleka tak dokonalé, ako dole. Pri druhom pokuse sme si dali tú námahu a vyskúšali sme laserový teplomer. Reálne sme namerali, pri nastavení 70 stupňov, 65 stupňov dole , čo je v poriadku, ale iba 52 stupňov hore. Teplotný rozdiel takmer 20 stupňov nie je malý. Takéto teplotné rozdiely sú však v tomto cenovom segmente bežné. Jednoduchým riešením je zmeniť usporiadanie plošín asi v polovici času – najvrchnejšiu na spodok, atď.

Spotreba energie je jedným z najpríjemnejších prekvapení nášho testu. Zariadenie dokonca spotrebuje menej ako špecifikovaných 240 wattov. Namerali sme spotrebu elektriny 0,16 kWh za hodinu pri maximálnom výkone – iné zariadenia tu potrebujú násobok.

Takto vyzerá sušička v akcii:

Recenzia | Sušíme s Gorenje FDK 24DW

 

Čistenie a údržba

Možno sa u niektorých predajcov stretnete s informáciou, že jednotlivé podnosy je možné umývať v umývačke riadu. Návod na použitie to však neuvádza. Vlhkou handrou uvediete sušičku zase rýchlo do formy. Na odstránenie nepoddajných zvyškov použite jemnú kefku. Na odstránenie šťavy použite papierové obrúsky.

 

Čo sa nám na Gorenje FDK 24 DW páči?

 • kvalitné prevedenie
 • efektívna spotreba energie
 • pre danú cenovú hladinu vynikajúce parametre
 • veľmi jednoduchá a zrozumiteľná obsluha

 

Čo sa nám na Gorenje FDK 24 DW nepáči?

 • rôzna teplota na jednotlivých úrovniach
 • návod neobsahuje odporúčané časy sušenia podľa druhu surovín

Prečo sa rozhodnúť pre sušičku potravín?

 • výhody pre zdravie – sušenie potravín pomáha uchovať prírodné živiny, ktoré obsahujú. Pretože sušičky len jednoducho odstránia vlhkosť z potravín, vitamíny a enzýmy zostávajú zachované. Navyše, komerčne pripravené sušené alebo konzervované potraviny často obsahujú konzervačné látky na báze solí alebo síry, ktoré môžu spôsobiť niektorým spotrebiteľom zdravotné problémy. Niektoré zahŕňajú aj glutamát sodný, na ktorý sú mnohí ľudia citliví, zatiaľ čo iní pridávajú cukor, ktorý je nielen zbytočný, ale aj nezdravý. Pri použití sušičky na prípravu sušeného ovocia, zeleniny, bylín, mäsa alebo iných potravín si môžete vybrať, ktoré aditíva zahrniete (alebo vylúčite) z vašich receptov.
 • úspora nákladov – sušením a konzervovaním prebytočných potravín na použitie v kuchyni alebo ako zdravú desiatu môžete spotrebovať výrobky, ktoré by sa inak mohli vyhodiť. Sušené potraviny majú dlhšiu trvanlivosť ako čerstvé, takže môžete nakupovať výhodne vo veľkom hromadne a nemusíte sa obávať mrhania. Ak je váš rozpočet obmedzený, z dlhodobého hľadiska môžete ušetriť peniaze.
 • jednoduché použitie – aj keď je potrebné prejsť procesom pokus – omyl, kým prídete na správne grify, keďže proces sušenia je tak pomalý, je ťažké niečo pokaziť.

 

💡 TIP Ak vás tento spôsob spracovania potravín zaujal a chcete sa dozvedieť viac, prečítajte si náš Test najlepších sušičiek za rok 2021 spolu s podrobným návodom, ako nájsť to najvhodnejšie zariadenie pre vaše potreby.

 

Recenzie zákazníkov

Je ich veľa a sú v prevažnej väčšine kladné. Výhrady, ktoré sa v recenziách objavujú sa týkajú predovšetkým absencie odporúčaných časov sušenia v návode k spotrebiču. Pozrime si niektoré z recenzií aj spoločne:

Gorenje FDK 24 DW - recenzie

 

Ďalšie recenzie → nájdete tu

 

Zhrnutie na záver

Gorenje FDK 24 DW je solídne zariadenie, ktoré dokáže absolútne presvedčiť v mnohých oblastiach. Vďaka spotrebe energie a jednoduchej obsluhe je stroj dobrou voľbou pre príležitostné sušenie. Škoda, že medzi jednotlivými úrovňami sú väčšie teplotné rozdiely. Ak je dôležitý rovnomerný výsledok, musia sa podlažia pri každom dehydratačnom procese preskupiť. Vzhľadom na cenu je Gorenje FDK24DW napriek tomu slušné sušiace zariadenie.

Výhody

 • jednoduché vybratie podnosov
 • rovnomerné sušenie po priehradkách
 • prehľadný LED displej
 • gumové nožičky pre lepšiu stabilitu
 • automatické vypnutie pre extra bezpečnosť
 • výborná na sušenie byliniek

Nevýhody

 • menej priestoru na sušenie
 • ak potrebujete sušiť veľké množstvo potravín naraz, porozmýšľajte nad inou sušičkou

Záver recenzie: Sušička je vhodná najmä na občasné, sezónne, sušenie. Poteší širokým spektrom funkcií za dobrú cenu.

Hodnotenie autora
 • kvalita prevedenia a dizajn
 • funkčnosť
 • spotreba energie
 • pomer cena/výkon

Súhrn

Gorenje FDK 24 DW je zariadenie, ktoré v takomto cenovom rozpätí môžeme len odporúčať.

4.8

Sušička ovocia Gorenje FDK 24 DW biela/plast

✅ Cena: 39,90 €

Chcem Gorenje FDK 24 DW Heureka.sk
Vývoj ceny Gorenje FDK 24 DW


Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.