Pestovanie goji vonku aj na balkóne + využitie kustovnice čínskej

Georgina Babinová Téma 4. apríla 2021 1

Ak ste ešte nepočuli o plodoch goji (kustovnice čínskej) pravdepodobne nie ste sami. Tieto nutričné bomby, pochádzajú z východnej Ázie, kde si ich zdraviu prospešné účinky vážia už celé generácie. Goji sú nízkokalorické a dokonca aj malé množstvo bobúľ obsahuje značné množstvo vitamínov A a C, bielkovín a antioxidantov. Chuť plodov goji pripomína sladkú sušenú oválnu paradajku.

Bobule goji sa zberajú z dvoch druhov: Lycium chinense a Lycium barbarum. Pestovanie je nenáročné. Ker sa pestuje jednoducho a počas dlhej zberovej sezóny sa vám odmení množstvom výživných bobúľ. Goji sa na Slovensku komerčne nepestuje, takže čerstvé bobule sa zriedka dajú nájsť v miestnych supermarketoch alebo na trhoch. Domáce pestovanie je preto cestou k čerstvým goji. Sušené goji tiež nie je lacné a drvivá väčšina komerčných plodov kustovnice čínskej pochádza z Číny a zvyčajne nie sú k dispozícii informácie o tom, ako sa pestujú. Ak radi viete, odkiaľ vaše jedlo pochádza a ako sa pestuje, mali by ste sa určite pokúsiť o pestovanie goji sami.

💡 Ak chcete uskladniť úrodu kustovnice čínskej, určite sa vám zíde kvalitná sušička ovocia:

Viac sušičiek ovocia

💡💡 u nás nájdete celý test sušičiek ovocia

 

Goji – charakteristika

Rastlina goji patrí do čeľade ľuľkovitých rastlín, medzi ktoré patria aj paradajky a papriky. Bobule rastú na 0,9 až 3 m vysokých kríkoch s dlhými klenutými stonkami. Plody sa tvoria z jasne fialových kvetov v tvare lieviku. Krík pochádza z Ázie, ale divoko rastie aj v Rusku, Číne, Turecku a Japonsku. Bobule sú žiarivo oranžovo-červené a oválneho tvaru. Sú prominentnou superpotravinou. Reputácia goji bobule ako superpotraviny siaha až do tretieho storočia nášho letopočtu, keď mala dvojakú povinnosť – ako kulinárska ingrediencia a neoddeliteľná súčasť čínskej, japonskej, kórejskej a vietnamskej medicíny.

Bobule môžu pomôcť imunitnej funkcii, zmierniť klimakterické príznaky, zvýšiť produkciu krviniek a dokonca regulovať krvný tlak. Ozývajú sa aj hlasy, že môžu tiež redukovať nedostatočnosť pľúc, pečene a obličiek. Rastlina má antioxidačné a anti-aging vlastnosti a dokonca schopnosti liečiť širokú škálu chorôb. Väčšina z týchto tvrdení však nie je lekársky dokázaná, ale tejto téme sa budeme venovať podrobnejšie nižšie.

Pestovanie goji - ruka drží plody goji

 

Pestovanie goji v záhrade

Pestovanie goji je jednoduché. Rastliny potrebujú dobre priepustnú pôdu s pH medzi 6,8 a 8,1. Skontrolujte drenáž a v prípade potreby pridajte piesok alebo kompost, aby ste zlepšili textúru pôdy. Kustovnica čínska sa dá pestovať zo semien, ale pri tejto metóde trvá minimálne tri roky od výsadby, kým sa vyprodukujú plody. Rastliny goji s holým koreňom, ktoré si môžete kúpiť online alebo v záhradnom centre, dosahujú plnú produkciu do druhého roku. Goji z holých koreňové rastliny pestujú domáci záhradkári najčastejšie.

 

✅ Vyberte stanovište

Rastliny kustovnice čínskej vyžadujú plné slnko – aj keď budú tolerovať polotieň – najlepšie sa im darí na slnečnom stanovišti. Ak vysádzate viac kríkov, dajte im asi päť metrov od seba; toto dá rastlinám priestor na dozretie a dá vám viac priestoru na manévrovanie okolo plodiny, keď príde čas zberu. Zrelé rastliny môžu dosiahnuť výšku 3 m a šírku 4 m, preto vyberte ich umiestnenie starostlivo. Výška aj šírka sa však dajú ľahko regulovať prerezaním na požadovanú veľkosť.

 

✅ Pripravte stanovište

Goji uprednostňuje dobre priepustnú pôdu s pH medzi 6,8 a 8,1. Pred výsadbou upravte pôdu niekoľkými centimetrami organickej hmoty, napríklad kompostom.

 

💡 Všetko, čo potrebujete vedieť o kompostovaní nájdete v článku venovanom tejto téme. Ak si chcete zaobstarať kompostér, no neviete podľa akých parametrov vyberať, určite vás bude zaujímať náš test kompostérov s množstvom užitočných informácií, rád a s popismi jednotlivých produktov.

 

Postavte perangolu

Budete musieť postaviť mriežku, aby ste zaistili, že goji rastie so vzpriameným „držaním tela“, čo umožňuje komfortný zber a dobré prúdenie vzduchu.

 

✅ Vysaďte rastlinu

Vysaďte holý koreňový ker skoro na jar, na konci vegetačného pokoja. Rastlina je ešte v pokoji a lepšie toleruje vyrušovanie. Pred výsadbou ju namočte do vody na 15 minút až 1 hodinu. Vykopte jamu s dvojnásobnou veľkosťou koreňového balu a umiestnite rastlinu dovnútra, pričom dbajte na to, aby horná časť podpníka bola zarovno so zemou. Roztiahnite korene, zasypte zeminou a potom jemne utlačte, aby sa utesnili. Plochu výsadby hlboko zalejte, aby ste pomohli založiť koreňový systém.

Pestovanie goji v záhrade

Konštrukcia podpery zabezpečí, aby rastlina rástla vzpriamene

 

Starostlivosť

Kustovnica čínska vyžaduje pravidelné zalievanie, prerezávanie a ničenie škodcov.

 • polievanie – rastliny goji patria medzi plodné kry tolerantnejšie voči suchu, ale až po založení koreňov. Prvý rok dôkladne a dôsledne zalievajte, aby boli jemné nové korene udržiavané vlhké. Vyhnite sa však nadmernému zalievaniu, aby ste zabránili hnilobe konca kvetu.
 • prerezávanie – ľahké prerezávanie kríkov kustovnice udržiava ich veľkosť a šírenie na uzde a podporuje nový rast. Prerezávanie môže tiež odradiť plesňové choroby, ako napríklad múčnatku, umožnením lepšej cirkulácie vzduchu. Odstráňte všetky nové výhonky z hlavného kmeňa alebo koreňov a odstráňte všetky mŕtve alebo zlomené konáre.
 • mulčovanie – aplikujte vrstvu mulča okolo spodnej časti rastlín, aby ste utlmili burinu a regulovali vlhkosť pôdy
 • hubenie škodcov – bežnými škodcami sú vošky, strapky a roztoče. Odstráňte postihnuté listy alebo oblasti, alebo môžete introdukovať prírodných predátorov, ako sú lienky, alebo vyskúšať výsadbu partnerských rastlín, aby ste odradili škodcov skôr, ako sa obrátite na insekticíd. V blízkosti vysádzajte prenikavo voňajúce, aromatické byliny, ako je bazalka, mäta, pažítka a kocúrnik alebo kvitnúce rastliny, ako je nechtík a nasturtium . A rovnako ako u všetkých ovocných stromov, aj sieťka proti vtákom môže byť užitočná, ak na úrode nájdete vtáky a iné potvorky. Pokiaľ ide o choroby, ak sú splnené podmienky rastu, rastlina goji nie je náchylná na žiadne konkrétne.

 

 

Rozmnožovanie goji

Rozmnožovanie kustovnice čínskej sa dá uskutočniť dvoma spôsobmi: semenami a odrezkami. Aj keď je pestovanie goji zo semien perfektne možné, chce to dosť trpezlivosti. Sadenice často trpia vädnutím (slabnú a odumierajú) a dokonca aj zdravým trvá skutočný rozbeh asi tri roky. Zakorenenie odrezkov goji je oveľa spoľahlivejšie a efektívnejšie. Pokiaľ ide o semená, s nimi sa najlepšie začína v interiéroch skoro na jar pokryté tenkou vrstvou kompostu. Udržiavajte ich v teple medzi 18 až 20 ° C. Sadenice presaďte do kvetináča, ktorý bude treba počas prvej zimy pred finálnym vysadením preniesť do interiéru.

 

➡️ Zakorenenie odrezkov goji

Rozmnožovať goji sa dá ako pomocou odrezkov z mäkkého dreva (nový rast) odobratých v lete, ako aj odrezkov z tvrdého dreva (starý rast) získaných v zime. Rez z mäkkého dreva má tendenciu spoľahlivejšie sa zakoreňovať. Odrezky z mäkkého dreva si zaobstarajte začiatkom leta – mali by byť dlhé 10 – 15 cm s najmenej tromi sadami listov. Odrezky odoberajte skoro ráno, keď je ich vlhkosť najvyššia a zabaľte ich do vlhkého uteráka, aby nevyschli.

Odstráňte listy zo spodnej polovice odrezkov, konce ponorte do koreňového hormónu a umiestnite ich do malých kvetináčov naplnených perlitom a rašelinou v pomere 1:1. Kvetináče zabaľte a utesnite v plastových vreckách. Otvárajte ich každý druhý deň, aby ste umožnili cirkuláciu vzduchu. Základom je udržiavať odrezky vlhké, až kým nezakorenia. Uchovávajte na jasnom, nepriamom slnku. Po niekoľkých týždňoch vrecko odstráňte. Kvetináče preneste na prvú zimu do interiéru, aby sa rastliny mohli usadiť.

Zjednodušenú verziu tohto postupu vám predstaví aj nasledujúce video, z ktorého sme sa dozvedeli aj to, že aj listy goji sú jedlé a bežne používané v ázijskej kuchyni:

Propagating New Goji Berry Plants From Cuttings

 

Zber

Krík goji obyčajne neprodukuje ovocie v prvom roku, ale až rok po výsadbe (v druhom roku) a svojej plnej kapacity dosiahne za 4 až 5 rokov. Možno si myslíte, že bobule sú pripravené na zber, akonáhle sa stanú červenými, ale nemusí to tak byť. Môžu aj naďalej mať horkú chuť, aj keď sú červené, takže najlepším indikátorom je jednoducho ich ochutnať. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak červené bobule, necháte na kríku ešte jeden alebo dva týždne a až potom pozbierate.

Bobule goji môžu byť veľmi citlivé na dotyk a ak je to možné, zberajte ich tak, že pod rastlinu umiestnite veľkú misu alebo deku a potom ľahko potraste vetvou, aby sa uvoľnili plody zo stromu. Ak bobule jednoducho nepadnú, počkajte niekoľko dní, kým to skúsite znova, alebo aplikujte minimálny tlak na uvoľnenie z rastliny.

 

➡️ Zber semien

Semená goji sú veľmi malé a je ťažké ich z ovocia úspešne vydolovať. Pre optimálnu životnosť ich skladujte v uzavretej nádobe na chladnom mieste mimo priameho slnečného žiarenia a s nízkou vlhkosťou.

 

Skladovanie

Môžete zbierať malé množstvá bobúľ na okamžité použitie alebo zhromaždiť veľké množstvá na zmrazenie alebo vysušenie ihneď po zbere. Trvanlivosť čerstvých plodov goji je krátka, maximálne 1 – 2 dni. Jednou z výhod goji je však to, že plodenie trvá dlho, od leta až po prvý tuhý mráz.

 

💡 Spracovanie goji na uskladnenie vám zjednoduší sušička ovocia – toto sú tie najkvalitnejšie:

➡️ 5 najlepších sušičiek ovocia 2021 podľa recenzií a testov:

Viac sušičiek ovocia

💡💡 u nás nájdete celý test sušičiek ovocia

 

Pestovanie goji v kvetináči

Ak sa vám páči myšlienka pestovať tieto úžasné malé bobule, ale chýba vám vonkajší priestor, pestovanie goji v kvetináčoch je životaschopnou alternatívou. Či už na balkóne, alebo v interiéri, črepníkové plody goji sa prekvapivo ľahko pestujú aj udržiavajú. Rastliny sú samoopelivé a budú plodiť, aj keď sú pestované vo vnútri.

 

➡️ Výber kvetináča

Pokiaľ ide o výber kvetináča pre pestovanie goji, väčší je určite lepší. Šírka nie je tak kritická a postačuje črepník s priemerom 45 cm. Rastlina však prestane rásť, keď korene dosiahnu dno nádoby, takže hlboký kvetináč je cestou, ak chcete rastlinu primeranej veľkosti. Ale aj vo veľkom kvetináči bude vaša rastlina pravdepodobne menšia ako kustovnica pestovaná v zemi.

Uistite sa, že nádoba má aspoň jeden dobrý odtokový otvor, pretože rastliny môžu v zle priepustnej pôde hniť. Naplňte kvetináč zmesou približne dvoch tretín kvalitnej zeminy a jednej tretiny piesku. Je tiež dôležité poznamenať, že je vhodný čas pridať štedré množstvo dobre zhnitého hnoja alebo kompostu, ktorý poskytne všetky výživné látky potrebné na udržanie rastliny. Kvetináč umiestnite do svetlej miestnosti, kde bude rastlina prijímať plné slnko. Prežije aj v ľahkom tieni, ale môže produkovať menšiu úrodu.

 

Keď goji, tak v každom prípade veľký kvetináč

Pozrieť ďalšie

 

Starostlivosť

Substrát udržiavajte vlhký, kým rastlina nie je usadená a nevykazuje zdravý nový rast – zvyčajne prvé dva až tri týždne. Potom pravidelne polievajte. Aj keď sú plody goji dosť tolerantné voči suchu, nezabudnite, že črepníkové rastliny rýchlo vyschnú. Dávajte však pozor, aby ste nepolievali nadmerne, pretože goji neznesie premočenú pôdu. Otestujte povrch pôdy prstami a keď je na pocit suchý bohato ho polejte. Potom nechajte črepník dôkladne odkvapkať. Polievajte na úrovni pôdy a udržujte listy čo najsuchšie. Pokryte povrch pôdy 5-10 cm mulča, napríklad suchým lístím alebo kôrou. To pomôže zabrániť tomu, aby bola pôda príliš suchá.

Rastliny goji nevyžadujú žiadne hnojivo, ak bol v čase výsadby pridaný hnoj alebo kompost. Dodatočne osviežte pôdu najmenej raz ročne zapracovaním malého množstva organického materiálu. Črepníkové goji umiestnite na také miesto, kde rastlina prijíma najmenej osem hodín slnečného žiarenia. Ak to nie je možné, budete musieť doplniť dostupné svetlo o plnospektrálne alebo rastové osvetlenie. Keď sa rastlina začne rozrastať, podoprite ju. Ľahko orežte, aby ste podporili rozvetvenie a udržali čistý vzhľad. Ináč, goji všeobecne nevyžaduje veľké prerezávanie.

Goji v interiéri

Goji prináša plody aj v interiéri

 

Kustovnica čínska – účinky a použitie, alebo prečo sa jej pestovanie oplatí zvážiť

Rastlina goji alebo kustovnica čínska sa v tradičnej čínskej medicíne používa už viac ako 2 000 rokov. Niektoré legendy hovoria, že bobule goji konzumovali mnísi v himalájskych horách vyluhované do horúcej vody, aby pomáhali pri meditácii a podporovali zdravie, vitalitu, dlhovekosť, energiu a vytrvalosť.

Čo však hovorí aktuálny výskum o benefitoch plodov goji? Nízky obsah kalórií, žiadny tuk, dobrý zdroj vlákniny, vysoko antioxidačné vlastnosti, schopnosť pomáhať v boji proti voľným radikálom, ktoré vedú k chorobám, efektívna kontrola hmotnosti a lepšie trávenie. Zázračné plody kustovnice, ktoré sa zvyčajne jedia surové, sušené, v tekutej alebo práškovej forme, obsahujú širokú škálu fytonutrientov, vitamínov a stopových minerálov a preto nie je prekvapujúce, že ich mnoho odborníkov na zdravie nazýva superpotravinou.

Podľa štúdie publikovanej v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine môžu bobule goji viesť k „zvýšeným hodnotám energetických hladín, športového výkonu, kvality spánku, ľahkého prebudzánia, schopnosti sústrediť sa na aktivity, duševnej bystrosti, pokoja, pocitov zdravia, spokojnosti a šťastia a výrazne znížili únavu a stres. “ Poďme zistiť viac …

 

➡️ Nutričné údaje

S prekvapivo vysokým obsahom bielkovín ponúka sušené goji tiež slušnú dávku vlákniny, viac ako 20 rôznych vitamínov a minerálov a samozrejme veľa antioxidantov. Nutričné údaje goji sa môžu líšiť v závislosti od daného druhu bobúľ, od ich čerstvosti, resp. spôsobu konzervácie. Nižšie je zoznam vitamínov, minerálov a ďalších fytochemikálií prítomných v goji.

Nutričné hodnoty pre 28 gramov sušených bobúľ goji (5 lyžíc)

 • asi 100 kalórií
 • 0 gramov tuku
 • 3 gramy vlákniny
 • 13 gramov cukru
 • 4 gramy bielkovín
 • 7510 IU vitamínu A (asi 134 percent dennej hodnoty – DH)
 • 14 miligramov vitamínu C (asi 25 percent DH)
 • 12 miligramov železa (asi 10 percent DH)
 • 18 aminokyselín (z toho 11 nevyhnutných)
 • 5 zdrojov zdravých nenasýtených mastných kyselín vrátane kyseliny alfa-linolénovej a kyseliny linolovej,
 • fytochemikálie vrátane beta-karoténu, zeaxantínu, lykopénu, kryptoxantínu, luteínu a polysacharidov

Sušené goji

 

Ako vyzerajú tieto hodnoty v porovnaní s niektorými inými obľúbenými druhmi ovocia?

Malá porcia sušených bobúľ goji má absorpčnú kapacitu kyslíkových radikálov (ORAC), ktorá meria antioxidačnú hodnotu rôznych potravín,
4310. Pre porovnanie, jablko má skóre ORAC 2568, hrozienka 3406, čučoriedky 4633 a semená granátového jablka 4479.

Všetky sú dobrým zdrojom rôznych antioxidantov, ale vďaka čomu sú plody goji odlišné, sú ich aminokyseliny (bielkoviny), mastné kyseliny a špecifické antioxidanty. Je zriedkavé, že ovocie ponúka aminokyseliny, najmä 11 druhov, ktoré sa považujú za „nevyhnutné“, pretože telo si ich nedokáže vyrobiť samo. A keď porovnáte goji bobule a pomaranče rovnakej hmotnosti, goji bobule obsahujú až 500-krát viac vitamínu C!

 

Kustovnica čínska a jej účinky na naše zdravie

Goji bobule boli rozsiahlo skúmané kvôli ich schopnosti generovať všeobecné pocity pohody, zlepšovať neurologické / psychologické charakteristiky, podporovať lepšie gastrointestinálne zdravie a funkcie čriev, pomáhať budovať silnejšie muskuloskeletálne systémy a zlepšovať kardiovaskulárne zdravie. Pridávajú sa do pokrmov na zvýšenie energetickej hladiny a výkonu.

 

✅ Posilnený imunitný systém a ochrana proti chrípke

Posilnený imunitný systém a ochrana proti chrípke idú ruka v ruke. Vitamíny v plodoch kustovnice čínskej môžu zvýšiť a podporiť oba.
Laboratórne testy zistili, že bobule goji pomáhajú zvyšovať účinnosť očkovania proti chrípke u starších myší. To je dôležité, pretože vakcína proti chrípke nie vždy poskytuje dostatočnú ochranu pred vírusom. Táto štúdia naznačuje, že bobule goji môže zabrániť následným infekciám u starších dospelých, ktorí dostali vakcínu proti chrípke.

 

✅ Potenciálna pomoc pri chudnutí

Bobule goji nabaľujú zdravú energiu do malých porcií. Ich bohatá, sladká chuť spolu s vysokým obsahom vlákniny môžu pomôcť zostať pri zdravom stravovaní. Obráťte sa na ne, pre ľahké občerstvenie, aby ste predišli nadmernému holdovaniu počas hlavného jedla. Pridajte ich do jogurtu alebo šalátu rovnakým spôsobom, ako by ste použili hrozienka. Vďaka svojej nutričnej hodnote ako nízko-kalorickej a nízko-cukrovej možnosti sú dokonalou náhradou za iné sušené ovocie s vyšším obsahom cukru.

 

✅ Antioxidanty pre oči a pokožku

Štúdie poukazujú na vysokú hladinu antioxidantov v plodoch goji, najmä zeaxantínu. Je to práve zeaxantín, ktorý dáva bobuliam goji, šafranu a paprike ich žiarivú farbu. Antioxidanty chránia bunky pred rozpadom, keď sú vystavené pôsobeniu prvkov ako dym a žiarenie. A čo viac, potraviny so zdravou hladinou antioxidantov majú často vysoký obsah vlákniny a nízky obsah nezdravých tukov.

Rovnaká štúdia tiež zistila, že starší dospelí ľudia, ktorí konzumovali denné doplnky výživy s plodmi kustovnice čínskej po dobu 90 dní, mali v očiach menej hypopigmentácie a menej drúz alebo žltých škvŕn.

 

✅ Udržiava hladinu cukru v krvi

Sladké goji môže byť vašim novým obľúbeným jedlom, ak máte často chuť na sladké. Goji bobule môžu pomôcť:

 • potenciálne znížiť hladinu cukru v krvi
 • zlepšiť toleranciu cukru
 • zmierniť inzulínovú rezistenciu
 • zlepšovať a regenerovať bunky, ktoré pomáhajú produkovať inzulín.

Konzultujte so svojím lekárom skôr, ako začnete do svojho jedálnička pridávať bobule goji, najmä ak užívate lieky na reguláciu hladiny cukru v krvi. Ak ich začnete pravidelne konzumovať, možno vám bude častejšie kontrolovať hladinu cukru v krvi.

 

✅ Zvýšený testosterón

Bobule goji majú dlhú históriu spojenú s fertilitou. Jedna štúdia na potkanoch ukázala, že bobule goji významne:

 • zvyšujú množstvo a pohyb spermií
 • skracujú erektilnú reakciu
 • zlepšujú sexuálnu spôsobilosť
 • zlepšujú zotavenie hladín testosterónu

Výskum naznačuje, že goji môžu byť alternatívou k prípravkom na liečbu erektilnej dysfunkcie, ako je napríklad Viagra.

 

✅ Niektoré tvrdenia tiež uvádzajú, že goji môže:

 • zvýšiť priemernú dĺžku života
 • znižovať riziká srdcových chorôb
 • znížiť krvný tlak
 • znížiť bolesť pri artritíde

Jedna staršia štúdia tiež tvrdí, že bobule goji môžu liečiť rakovinové nádory. Bobule goji obsahujú chemickú zložku nazývanú beta-sitosterol. Tá môže pomôcť zmenšiť veľkosť rozbujnených buniek a spôsobiť apoptózu, resp. „samovraždu buniek“ v nádorových bunkách. Ale tieto štúdie boli nie kvalitne postavené a majú nepresvedčivé a nesignifikantné výsledky. Je potrebných viac štúdií na potvrdenie týchto zdravotných výhod plodov goji.

 

Kustovnica čínska – použitie

Bobule goji majú prirodzene sladkú, ale mierne trpkú chuť, veľmi podobnú brusniciam. Niektorí majú tiež pocit, že majú miernu „bylinkovú“ dochuť, čo ich robí obzvlášť skvelými pre sladké aj slané recepty. Ku goji sa správajte ako k hrozienkam alebo čerstvým bobuliam. Primiešajte ich do raňajkových cereálií alebo jogurtov, pridajte do smoothie, konzumujte ako džús alebo čaj, alebo dokonca ako likér.  Bobule goji môžete pripraviť aj ako omáčku a podávať s chudým bravčovým, morčacím alebo akýmkoľvek mäsom, aby ste výdatným jedlám dodali pikantnú sladkosť. Ich obsah vitamínu C navyše pomôže telu vstrebať železo z mäsa.

Kačacie stehno s goji

Mäsitým pokrmom goji pridá trocha pikantnej sladkosti

 

Predtým ako bobule goji zaradíte do svojho jedálnička…

Aj keď väčšina z nás toleruje plody kustovnice čínskej veľmi dobre, k možným vedľajším účinkom patrí bolesť žalúdka alebo alergická reakcia, najmä ak ich konzumujete vo väčšom množstve. A rovnako ako každé sušené ovocie, aj bobule goji obsahujú cukor, takže je dôležitá kontrola ich porcií. Jesť veľa sušeného ovocia nemusí byť nevyhnutne dobrou voľbou pre ľudí s nerovnováhou cukru v krvi. Ako s každým sušeným ovocím, aj s goji sa to dá ľahko prehnať!

Môžu vám plody goji ublížiť? Ľudia, ktorí užívajú lieky na zriedenie krvi alebo lieky na cukrovku, môžu mať negatívnu reakciu na veľké množstvo goji. Pokiaľ ide o alergie, goji nie sú bežným alergénom a sú vhodné aj pre deti. Ak však máte alergiu na iné bobuľoviny, mali by ste byť opatrní. Ak spozorujete príznaky ako mravčenie v ústach, kožnú vyrážku, svrbenie alebo iné príznaky alergie, pravdepodobne sa plodom goji budete musieť vyhýbať.

 

💡 Sušičky ovocia, ktoré vám umožnia uskladniť úrodu goji:

Viac sušičiek ovocia

💡💡 u nás nájdete celý test sušičiek ovocia

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Dobry den, pestujem goji na balkone vo velkom kvetinaci uz dva roky. Aj tento aj minuly rok goji krasne vykvitlo ale po par dnoch vsetky kvety zhnedli a opadali. Balkon mam na juh, svetla ma dost. Tento rok som hnojila pripravkom NPK so zeolitom na ovocne stromy. V juni som robila rez. Rozmyslala som, ze mozno treba menej polievat ( zo skusenosti s pestovanim chilli ) ale ked menej polievam tak uz vadnu listy takze to asi jie. Neviete mi prosim poradit v com by mojol byt problem? Potrebujem nejake ine hnojivo? Pripadne je problem ph pody? Dakujem 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.