Ako si vybrať plynový ohrievač – porovnali sme 8 najlepších

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 1

Celkoví víťazi testu

Duramaxx Kamtschatka 4.1 kW Meva Ardent 2171 Goldflame Deluxe Strend Pro Vemec DomoGas GH08 2210775A
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
DURAMAXX Kamtschatka 4,1 kW
Meva Ardent 2171
Goldflame Deluxe terasový ohrievač
Strend Pro Vemec DomoGas GH08 2210775A
 1. 3 stupne vykurovacieho výkonu
 2. nízka hmotnosť ohrievača (bez fľaše)
 3. jednoduchá obsluha
 4. rýchly ohrev priestoru sálavým teplom
 1. jednoduchá obsluha
 2. termopoistka a bezpečnostná poistka
 3. dve polohy výkonu
 4. dobrá cena
 5. rýchle vyhriatie priestoru
 6. nízka spotreba - vysoký výkon
 1. odolná konštrukcia z ušľachtilej ocele
 2. vysoký výkon
 3. prepracovaný dizajn
 4. bezpečnostné prvky
 1. 3 stupne regulácie výkonu
 2. nízka spotreba
 3. rýchly ohrev
 4. jednoduchá manipulácia
 1. zapaľovanie nie vždy "chytí" na prvý raz
 2. použitie ohrievača je obmedzené nutnosťou častejšieho vetrania
 1. na svoj účel v podstate bez výhrad
 1. vyššia cena
 2. vyššia spotreba
 1. menej praktické zabezpečenie bomby
 2. treba dokúpiť regulátor tlaku
 3. potreba vetrania
Výkonný ohrievač za primeranú cenu s dobrou spotrebou a možnosťou regulácie vykurovacieho výkonu až v 3 stupňoch. Rokmi overený praktický ohrievač, ktorý v tejto kategórii - malé prenosné teplomety - medzi top zariadenia. S týmto vonkajším ohrievačom si určite predĺžite záhradnú sezónu až do tuhej zimy. Plynový ohrievač na propán-bután, ktorý je výkonný, ľahko prenosný a stále za rozumnú cenu..
126,90 € 31,90 € 307,90 € 105,00 €
Zobraziť ponuku
Electronic-star.sk
Zobraziť ponuku
Alza.sk
Zobraziť ponuku
Electronic-star.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Používanie plynu ako paliva na vykurovanie je dobrý spôsob ako si zabezpečiť teplo aj bez potreby elektrickej energie. Plynové ohrievače sú tých najrozmanitejších tvarov, existujú rôzne typy a princípy ich fungovania. V zásade ich na začiatok možno rozdeliť na stacionárne a mobilné. Každé z nich majú svoje optimálne využitie, každé svoje výhody a samozrejme aj nevýhody… Prakticky všetky (s prípojkou na plyn i propán-bután) sa jednoducho inštalujú a sú spoľahlivé. Na druhú stranu sa stále jedná o zariadenia s otvoreným plameňom a preto netreba zabúdať na dostatočné bezpečnostné opatrenia.

Premýšľate nad tým, že si zaobstaráte plynový ohrievač? Chcete riešiť len občasné prikúrenie v obytnom priestore, alebo to má byť hlavným zdrojom tepla? Potrebujete zdroj tepla na chalupu, na záhradu, na terasu, na stanovačku, do dielne, garáže…? Áno, tak všade tam sa plynový ohrievač dokáže bez problémov uplatniť.

V našom článku/teste vám poradíme ako na to a vysvetlíme aké parametre a funkcie si pritom všímať. A môžete si vybrať a prečítať aj krátke recenzie najlepšie hodnotených zariadení v našom teste (na základe porovnania dôležitých parametrov jednotlivých modelov, výsledkov testovania a aj používateľských skúseností).

Plynové ohrievače – Ako vybrať ten správny?

Pri výbere plynového ohrievača si treba hneď na začiatok určiť, na čo ho vlastne chcete používať a kde (parametre miestnosti, terasy…) a ako často. Následne sa od toho odvíjajú ostatné kritériá výberu ako typ ohrievača, zdroj plynu, jeho výkon, spotreba plynu a vybavenie (doplnky a bezpečnostné prvky).

Najlepšie Plynové ohrievače na základe porovnávacieho testu 2021

1. miesto 2. miesto 3. miesto 4. miesto 5. miesto 6. miesto 7. miesto 8. miesto
Víťaz testu 2021 Pre náročných Pre náročných Pre náročných Zlatá stredná cesta Ľudová voľba
Duramaxx Kamtschatka 4.1 kW Meva RELAX 4.2 kW Goldflame Deluxe Enders Polo 2.0 Blumfeldt Heatwave V2A Strend Pro Vemec DomoGas GH08 2210775A Landmann 12016ST Meva Ardent 2171
DURAMAXX Kamtschatka 4,1 kW MEVA plynový ohrievač RELAX 4,2 kW Goldflame Deluxe terasový ohrievač Enders Polo 2.0 Blumfeldt Heatwave V2A Strend Pro Vemec DomoGas GH08 2210775A LANDMANN 12016ST Meva Ardent 2171
126,90 € 103,90 € 307,90 € 247,99 € 359,90 € 105,00 € 236,36 € 31,90 €
Zobraziť ponuku
Electronic-star.sk
Zobraziť ponuku
Alza.sk
Zobraziť ponuku
Electronic-star.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
{{shop_name}}
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
{{shop_name}}
Zobraziť ponuku
Alza.sk

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Plynové ohrievače DO 127 €

Recenzie 8 najlepších plynových ohrievačov pre rok 2021

Víťaz testu

1. Duramaxx Kamtschatka 4.1 kW

zaradenie: plynový ohrievač, infračervený, prenosný ● výkon: 4,1 kW ● hmotnosť: 10 kg ● plyn: propán-bután ● spotreba: 289 g/h

DURAMAXX Kamtschatka 4,1 kW

Duramaxx Kamtschatka 4.1 kW je plynový infračervený ohrievač, ktorý sa dá využiť všade tam, kde nie je dostupné ústredné kúrenie či chýba pripojenie k elektrickej sieti. Propán-butánová fľaša (max. 15 kg) sa ľahko umiestni do vnútorného priestoru ohrievača a je zaistená zadnou svorkou. Vykurovací výkon sa dá jednoducho regulovať podľa potreby vďaka 3 stupňom (1500, 2800, 4100 W). Pri použití 5 kg bomby tak dokáže produkovať teplo 17 hodín (max. úroveň) až 45 hodín nepretržite.

Zapaľovanie ohrievača je jednoduché – pomocou piezo zapaľovania, z bezpečnostných doplnkov je fajn, že keramické teleso chráni bezpečnostná mreža aby nedošlo k nechcenému kontaktu. Kolieska umožňujú ľahšiu manipuláciu s ohrievačom.

Výhody

 • 3 stupne vykurovacieho výkonu
 • nízka hmotnosť ohrievača (bez fľaše)
 • jednoduchá obsluha
 • rýchly ohrev priestoru sálavým teplom

Nevýhody

 • zapaľovanie nie vždy “chytí” na prvý raz
 • použitie ohrievača je obmedzené nutnosťou častejšieho vetrania

Verdikt: Výkonný ohrievač za primeranú cenu s dobrou spotrebou a možnosťou regulácie vykurovacieho výkonu až v 3 stupňoch.

Naše hodnotenie:

Cena: 126,90 €

Zobraziť ponuku
Electronic-star.sk
Detail


2. Meva RELAX 4.2 kW

zaradenie: plynový ohrievač, infračervený, prenosný ● výkon: 4,2 kW ● hmotnosť: 14 kg ● plyn: propán-bután ● spotreba: 289 g/h

MEVA plynový ohrievač RELAX 4,2 kW

Plynový ohrievač Meva RELAX 4.2 kW kombinuje infračervené a plynové vykurovanie. Má optimálnu hmotnosť 14 kg (nie je síce najľahší, ale výhodou je lepšia stabilita), s rozmermi 41 x 44 x 70 cm. K prevádzke je potom potrebné napojiť na 10 kg fľašu propán-butánu. Tento ohrievač disponuje piezo zapaľovaním a strážcom spalín + termopoistkou. Ohrievač sa dá plynulo regulovať – má celkom tri polohy výkonu.

Nespornou výhodou je tiež jeho mobilita, môžete ním vyhrievať miestnosti v dome, na chate, garáži či karavane. Presun uľahčujú aj pevné kolieska.

Výhody

 • možnosť regulácie výkonu
 • nízka spotreba
 • rýchly ohrev
 • jednoduchá manipulácia – kolieska

Nevýhody

 • vyššia hmotnosť
 • bez termostatu
 • potreba pravidelne vetrať vykurovanú miestnosť

Verdikt: Jednoduchý a praktický plynový ohrievač ideálny na miesta, kde nie je priamy prístup k elektrickej sieti.

Naše hodnotenie:

Cena: 103,90 €

Zobraziť ponuku
Alza.sk
Recenzia


Pre náročných

3. Goldflame Deluxe

zaradenie: vonkajší plynový ohrievač, infračervený žiarič, prenosný ● výkon: 11 kW ● hmotnosť: cca 25 kg ● priemer ohrievača: 61 cm ● priemer stojana: 46 cm ● výška: 182 cm ● plyn: propán-bután ● spotreba: 800 g/h

Goldflame Deluxe terasový ohrievač

Goldflame Deluxe je vonkajší plynový ohrievač od renomovaného nemeckého výrobcu Blumfeldt, ktorý sa zaoberá navrhovaním a výrobou pohodlného záhradného nábytku a rôznych pomôcok do záhrady či dekorácie. Tento plynový ohrievač do záhrady na terasu je naozaj luxusný. Má nehrdzavejúcu konštrukciu z ušľachtilej ocele, pričom príjemné teplo zabezpečí nastaviteľný centrálny plameň s tepelným výkonom až do 11 kW.

Extra veľký kryt reflektora s priemerom až 61 cm dokáže zaistiť to, že teplo nebude zbytočne unikať nahor, ale bude rovnomerne distribuované do okolia. Bezpečnosť zabezpečuje mimo iné aj integrovaná poistka, ktorá preruší prívod plynu do horáka, ak bude hroziť prevrátenie ohrievača.

Ohrievač sa zapaľuje veľmi jednoducho pomocou integrovaného elektrického zapaľovacieho systému. Vo vnútri sa nachádza veľký úložný priestor na pripojenie plynovej fľaše s hmotnosťou 11 kg. Vďaka kolieskam sa s ním jednoducho narába a miesto mu tak nájdete kdekoľvek v záhrade.

Výhody

 • odolná konštrukcia z ušľachtilej ocele
 • vysoký výkon
 • prepracovaný dizajn
 • bezpečnostné prvky

Nevýhody

 • vyššia cena
 • vyššia spotreba

Verdikt: S týmto vonkajším ohrievačom si určite predĺžite záhradnú sezónu až do tuhej zimy.

Naše hodnotenie:

Cena: 307,90 €

Zobraziť ponuku
Electronic-star.sk
Detail


Pre náročných

4. Enders Polo 2.0

zaradenie: vonkajší plynový ohrievač, infračervený žiarič, prenosný ● výkon: 3-6 kW ● hmotnosť: 17 kg ● plyn: propán-bután ● spotreba: 437 g/h

Enders Polo 2.0

Enders Polo 2.0 je malý (výška 115 cm) kompaktný plynový ohrievač na záhradu, ktorý dokáže produkovať teplo presne tam, kde je to najviac potrebné. Ohrievač pohodlne umiestnite na stôl, pohyblivý tepelný štít obmedzuje plytvanie teplom. Horák je z brúsenej nerezovej ocele, ovládacie prvky ohrievača sú ukryté pod vonkajším plášťom.

Disponuje dôležitými bezpečnostnými funkciami ako integrovaná clona proti vetru, automatické vypnutie horáka pri naklonení o viac ako 45 stupňov. Zapaľovanie je jednoduché – piezo. Vďaka úchytom a integrovaným kolieskam sa s ním dobre manipuluje.

Výhody

 • v cene aj s ochranným obalom
 • vysoký výkon
 • bočné teplo
 • dizajn a materiálové prevedenie

Nevýhody

 • vyššia cena za starší model (2012)
 • účinnosť bočného vyžarovania je menšia než by ste čakali

Verdikt: Malý kompaktný ohrievač, ktorý poskytne teplo presne vo výške sedenia.

Naše hodnotenie:

Cena: 247,99 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


Pre náročných

5. Blumfeldt Heatwave V2A

zaradenie: vonkajší plynový ohrievač, infračervený žiarič, prenosný ● výkon: 11 kW ● hmotnosť: 15 kg ● plyn: propán-bután ● spotreba: 800 g/h

Blumfeldt Heatwave V2A

Heatwave V2A je vonkajší záhradný ohrievač, ktorý príjemné teplo na terase zabezpečí silným až 11 kW výkonom. Keďže konštrukcia je z ušľachtilej ocele, jeho životnosť je dlhšia. Ohrievač disponuje integrovanou poistkou, ktorá preruší prívod plynu pri prípadnom prevrátení a kolieskami pre ľahšie umiestnenie. V cene je pripájacia hadica a redukčný ventil + ochranný obal Blumfeldt Wave-Safe. Tento obal vyrobený z textilu s PU-vrstvou odolnou voči UV žiareniu odoláva vetru a počasiu a chráni ohrievač pred predčasným opotrebovaním zapríčineným poveternostnými vplyvmi.

Verzia bez ochranného obalu: Heatwave V2A

Výhody

 • odolný ochranný kryt v cene
 • konštrukcia z ušľachtilej ocele
 • vysoký výkon

Nevýhody

 • vyššia spotreba
 • vyššia cena

Verdikt: Vonkajší ohrievač na terasu so silným výkonom ohreje počas studeného večera každé posedenie s rodinou či priateľmi.

Naše hodnotenie:

Cena: 359,90 €

Zobraziť ponuku
{{shop_name}}
Detail


Zlatá stredná cesta

6. Strend Pro Vemec DomoGas GH08 2210775A

zaradenie: plynový ohrievač, prenosný ● výkon: 4,2 kW ● hmotnosť: 10 kg ● plyn: propán-bután ● spotreba: 310 g/h ● regulácia výkonu: 3 stupne

Strend Pro Vemec DomoGas GH08 2210775A

Strend Pro Vemec DomoGas GH08 2210775A je praktický plynový ohrievač vhodný na zakúrenie vo vnútorných i vonkajších priestoroch (do 150m3). Vyznačuje sa nízkou spotrebou plynu (maximálne 0,3 kg/hod) a stabilným kovovým telom. Má primeranú hmotnosť (10 kg bez bomby) čo spolu s kolieskami uľahčuje manipuláciu.

Disponuje piezoelektrickým zapaľovaním a 3 stupňami nastavenia výkonu. Z ochranných funkcií poteší ochrana proti zhasnutiu plameňa, tepelná poistka, poistka proti náklonu.

Výhody

 • 3 stupne regulácie výkonu
 • nízka spotreba
 • rýchly ohrev
 • jednoduchá manipulácia

Nevýhody

 • menej praktické zabezpečenie bomby
 • treba dokúpiť regulátor tlaku
 • potreba vetrania

Verdikt: Plynový ohrievač na propán-bután, ktorý je výkonný, ľahko prenosný a stále za rozumnú cenu..

Naše hodnotenie:

Cena: 105,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


7. Landmann 12016ST

zaradenie: vonkajší plynový ohrievač, infračervený žiarič, prenosný ● výkon: 5-11 kW ● hmotnosť: 14,3 kg ● plyn: propán-bután ● spotreba: 786 g/h

LANDMANN 12016ST

Landmann 12016ST je vonkajší plynový ohrievač, ktorý je vhodný napríklad pre vonkajšie spoločenské akcie, pre sálanie tepla v otvorených záhradných altánkoch, záhradných reštauráciách… Na prvý pohľad zaujme svojimi rozmermi, výška takmer 2,2 metra a priemer 75 cm sú naozaj úctyhodné. na druhú stranu je potrebné aby ste si dôkladne premysleli kam ho umiestniť, nižšia strecha alebo balkón nad vami môže byť veľkou prekážkou.

Žiarič je osadený špeciálnym horákom Smart-Tech s výkonom 11 kW (výkon porovnateľný s klasickými horákmi s výkonom 14 kW, avšak pri nižšej spotrebe plynu až o 30%. Je je vybavený mechanickým piezo zapaľovaním a kvôli lepšej bezpečnosti je istený poistkou, ktorá zastaví prívod plynu pri prevrhnutí ohrievača.

Výhody

 • silný výkon na veľkej ploche
 • ľahká obsluha
 • horák z nehrdzavejúcej ocele + hliníkový reflektor
 • vrátane plynovej hadice a redukcie tlaku
 • piezoelektrické zapaľovanie

Nevýhody

 • vyššia spotreba
 • zaberie viac miesta
 • mohol byť stabilnejší

Verdikt: Vonkajší ohrievač, ktorý dokáže rozptýliť príjemné teplo na prekvapujúco veľkej ploche.

Naše hodnotenie:

Cena: 236,36 €

Zobraziť ponuku
{{shop_name}}
Detail


Ľudová voľba

8. Meva Ardent 2171

zaradenie: plynový ohrievač, prenosný ● výkon: 1,1 kW ● hmotnosť: 0,8 kg ● plyn: propán-bután

Meva Ardent 2171

Meva Ardent 2171 je teplomet na propán bután (2 kg PB nádoba), ktorý je určený pre nárazové zvýšenie teploty v miestnosti/priestore. Váži len 0,8 kg a preto ho môžete ľahko premiestňovať podľa potreby – na poľovnícky posed, ku rybárskej stoličke ale okamžite vyhreje aj rekreačné chaty, karavány, záhradné domčeky alebo bivaky/stany.

Pre jeho zapnutie stačí správne nainštalovať plynovú fľašu a otočiť gombíkom pre automatické zapálenie plynu. Teplomet disponuje aj niekoľkými bezpečnostnými poistkami ako tepelný snímač ši strážca spalín – pri ich aktivácii sa ohrievač sám vypne, aby sa predišlo úrazu či poškodeniu prístroja.

Výhody

 • jednoduchá obsluha
 • termopoistka a bezpečnostná poistka
 • dve polohy výkonu
 • dobrá cena
 • rýchle vyhriatie priestoru
 • nízka spotreba – vysoký výkon

Nevýhody

 • na svoj účel v podstate bez výhrad

Verdikt: Rokmi overený praktický ohrievač, ktorý v tejto kategórii – malé prenosné teplomety – medzi top zariadenia.

Naše hodnotenie:

Cena: 31,90 €

Zobraziť ponuku
Alza.sk
Detail


Plynové ohrievače

Plynové ohrievače sú kvalitným zdrojom tepla. Či už sa jedná vyhrievanie priestorov, kde nie je dostupné ústredné kúrenie ako je chalupa, dielňa či garáž, prípadne ako vhodný zdroj tepla pre vonkajšie posedenie na terase, v altánku. Dokonca sa môžu v menšej miere uplatniť aj ako hlavná vykurovacia jednotka (ak z akýchkoľvek dôvodov nie je možnosť nasadiť hlavný plynový kotol). Veľké stacionárne plynové ohrievače sa zas hojne používajú aj na stavbách.

Jedná sa o ekonomicky úspornejší variant ako sú elektrické ohrievače, hlavne čo sa týka spotreby energie. No na druhú stranu sú potrebné nejaké financie navyše z titulu dodatočných nákladov za revízie plynového zariadenia, prípadne na plynový komín alebo prieduch. Malé prenosné zariadenia zas potrebujú pravidelne dopĺňať propán-butánové bomby. Plynové ohrievače sa tiež dajú veľmi dobre regulovať. Zdrojom plynu pri týchto ohrievačoch je zemný plyn (potrebujete prípojku) alebo propán-bután. Zariadenia, ktoré využívajú propánbutánové bomby sú zväčša mobilné a často disponujú aj kolieskami na presun. Existujú zariadenia, ktoré kombinujú oba zdroje.

Jestvujú typy s otvoreným spaľovaním (vzduch pre horenie si berú z miestnosti), alebo sa spaľovaním uzavretým (vzduch je odoberaný zvonku). Jeden aj druhý typ je potom vybavený buď atmosferickými horákmi s prirodzeným odvodom spalín, alebo odťahovým ventilom, ktorý zabezpečí nútený odťah spalín. Plynové ohrievače obvykle tiež disponujú termostatom, a bežne sú už vybavené piezoelektrickým zapaľovaním. Samozrejmosťou je rad bezpečnostných systémov, ktoré napríklad kontrolujú a diagnostikujú bezpečnú koncentráciu splodín, viaceré typy ohrievačov môžu byť vybavené regulátorom tlaku plynu, mobilné plynové ohrievače sú s poistkou pri prevrhnutí zariadenia a podobne.

Najväčšie výhody a nevýhody všeobecne

Výhody

 • rýchle vykúrenie miestnosti
 • ekonomická prevádzka (hlavne statické modely na zemný plyn)
 • tichý chod
 • statické, aj mobilné prevedenie

Nevýhody

 • vyššia cena
 • nutný stavebný zásah pri inštalácii

 

Plynové ohrievače podľa typu ohrevu

Ohrievače s katalytickým panelom ako vykurovacím telesom

Tieto tiché ohrievače fungujú vďaka kontaktu plynu s katalyzátorom, pričom sa energia spaľovaného zemného plynu premení na tepelnú (bezplameňového spaľovania bez emisií škodlivých látok a sadzí), schopnú zohriať až 20 m2 priestoru.

Ohrievače s infračerveným žiarením

Tieto ohrievače sú schopné premeniť energiu horiaceho plynu na infračervené tepelné žiarenie. Infračervené plynové ohrievače sú oveľa silnejšie ako katalytické a môžu ohriať aj pomerne veľké miestnosti – až do 60 m2, najmä ak majú vstavaný ventilátor. Veľká výhrevná kapacita je však spojená aj s veľkou spotrebou paliva.

Plynová teplovzdušná turbína – ventilátor

Zariadenie, ktoré poskytuje efektívne a rýchle ohrievanie aj veľkých priestranných miestností (sú vybavené špeciálne vyrobenými a vyvinutými radiálnymi a axiálnymi ventilátormi). Je veľmi výkonné, jeho účinnosť dokonca dosahuje 100 % a teda plyn sa bezozvyšku premenia na teplo.

 

Vnútorné plynové ohrievače

Plynový kotol

Plynový kondenzačný kotol Vailant ecoTEC plus

Plynový kondenzačný kotol Vailant VU 206/5-5 ecoTEC plus (zdroj: heureka.sk)

Na začiatok samozrejme neobídeme ani “základný kameň” kúrenia v dome plynom – plynový kotol. Tento druh vykurovania sa teší naozaj veľkej obľube. Moderné kondenzačné plynové kotle disponujú veľkou výhodou v podobe získavania dodatočného tepla zo spalín (z vody vzniká para produkujúca teplo).

Významne sa tak šetrí spotreba energie. V prípade bežného plynového kotla by toto teplo odišlo spolu so spalinami komínom preč. Je vhodný pre akúkoľvek vykurovaciu sústavu s vykurovacími telesami aj podlahovým kúrením.

➡️ Pozrieť plynové kotle: → Heureka

💡 Plynový ohrievač vody

Ak máte doma zavedený plyn, tak nie je dôvod aby ste nerozmýšľali aj nad tým, že či ohrev vody tiež nezveríte modernému plynovému ohrievaču. Prím na našom trhu hrajú ako bojlery (pozri náš veľký test bojlerov), tak i plynové prietokové ohrievače (pozri test prietokových ohrievačov).

💡 Plynové krby

Trendom ostatného obdobia sú krby na plyn. Plynová vložka je vybavená horákmi, ktoré je možné na diaľku regulovať a zaistiť si tak dostatok tepla bez väčšej námahy. A to, že v krbe horí plyn, na prvý pohľad ani nespoznáte. Sú tam totiž polienka, ktoré nikdy nezhoria – prepracované makety.

Statické plynové ohrievače

Statický plynový ohrievač Karma Gamat 473

Statický plynový ohrievač Karma Gamat 473 (zdroj: heureka.sk)

Statické plynové ohrievače sa najčastejšie umiestňujú na stenu pod oknom a poznáte ich ako “gamatky” či “vafky”. Vyberať môžete z rôznych typov s odťahom cez stenu, alebo s odťahom do komína.

Samozrejme je nutné napojenie na zdroj plynu. A niektoré modely potrebujú na svoju prevádzku aj prívod elektriny. S takýtom ohrievačom bez väčších problémov vykúrite menšie i stredne veľké miestnosti, výhodná alternatíva pre tých, ktorí z rôznych dôvodov nechcú či nemôžu inštalovať klasický plynový kotol na ústredné kúrenie.

Výhody a nevýhody podrobnejšie

Výhody

 • nepotrebujú komín s väčším prierezom (v porovnaní s centrálnym plynovým kotlom), pri odťahu cez stenu ho nepotrebujú samozrejme vôbec
 • inštalácia je jednoduchá a rýchla – žiadna montáž rozvodov tepla (len pripojenie a vyvedenie spalín)
 • jednoduchá regulácia priamo na ovládači
 • nízke tepelné straty
 • žiadne náklady na elektrinu
 • vyhrievacia sústava nezamrzne – nemá ako, opustený priestor netreba temperovať ani vypúšťať vodu zo systému
 • nižšie náklady na vykurovanie v porovnaní s elektrickými ohrievačmi

Nevýhody

 • takýto ohrievač treba regulovať samostatne vo všetkých miestnostiach (neexistuje žiaden centrálny automatický regulátor ani priestorový termostat)
 • nutný stavebný zásah pri inštalácii – prerazenie steny pre odťah spalín
 • spaliny znečisťujú vonkajšiu omietku
 • nebezpečenstvo vzniku požiaru a úniku plynu
 • sú náročnejšie na údržbu – viac plynových ohrievačov v domácnosti zvyšuje náklady na kontroly, servis či revízie

Prenosné plynové ohrievače

DURAMAXX Kamtschatka 4,1 kW

Prenosný plynový ohrievač DURAMAXX Kamtschatka 4,1 kW (zdroj: electronic-star.sk)

Okrem stacionárnych prístrojov sú veľmi obľúbené aj mobilné ohrievače pracujúce na plyn. Ľahko sa prenášajú, spotrebovávajú menej plynu a dajú sa použiť naozaj všade – v uzavretých miestnostiach (ale dobre vetraných) i vonku na záhrade, terase, altánku, voľne v prírode do stanu atď. Zaradiť medzi ne môžeme aj mobilné plynové kachle na kolieskach, ktoré majú vpredu ohrievacie teleso a vzadu ukrytú fľašu s plynom.

➡️ Pozrieť plynové kachle: → Electronic-star

Výhody a nevýhody

Výhody

 • sú dobre prenosné a mobilné (avšak aj tak o niečo ťažšie ako elektrické)
 • rýchle spustenie prevádzky – pripojenie nádoby s plynom a zapálenie horáka
 • nie sú závislé na prípojke plynu
 • jednoducho sa regulujú priamo na ohrievači
 • nižšie náklady na ohrievanie (v porovnaní s elektrickými ohrievačmi)

Nevýhody

 • nutnosť odvetrávania spalín
 • v porovnaní s elektrickými sú ťažšie a aj drahšie
 • nutná pravidelná výmena zásobníkov plynu
 • nutné pravidelné prehliadky – tesnenie, neporušenie (čím je zariadenie mobilnejšie, tým viac sa zvyšuje riziko poškodenia)

Plynové teplomety a teplogenerátory

Meva Ardent 2171

Plynový teplomet Meva Ardent 2171 (zdroj: heureka.sk)

Pre nárazové prikúrenie na chate či chalupe, dielni či garáži sa hodí veľmi jednoduchý a dostupný variant plynového ohrievača – takzvaný plynový teplomet. Na to, aby ste ho spojazdnili vám poväčšinou stačí 2 kg nádoba s plynom.

V prípade, že potrebujete pracovať na stavbe domu aj v zime, alebo vykúriť väčšiu halu, k tomu sa viac hodí plynový teplogenerátor. Rátajte však s vyššou spotrebou plynu. Tieto zariadenia sú takisto bežne vybavené piezo zapaľovaním, reguláciou výkonu či termopoistkou.

 

Vonkajšie plynové ohrievače

Všeobecná kategória, ktorá zahŕňa viacero typov zariadení. Sú výborné na záhrady s altánkom a terasy, kde poskytnú dostatok tepla aj neskoro na jeseň či v zime… Ohrievač postavíte tam, kde ho potom najviac budete potrebovať, či už to bude malý kompaktný ohrievač, ktorý len položíte na stôl, alebo väčší stojanový (v tvare pyramídy, lampy, klobúka…) či nástenný ohrievač na verandu.

Kvalitný ohrievač by mal byť čo sa týka bezpečnosti na vysokej úrovni, mal by disponovať vyššou ochranou proti vode a samozrejme automatické vypnutie pri prevrhnutí ohrievača, respektíve už pri náklone o viac ako 45 °.

Vonkajšie ohrievače fungujú najčastejšie na propán-bután. Bývajú opatrené kolieskami pre jednoduchšiu manipuláciu, niektoré umožňujú aj nastavenie výšky tepelného zdroja, smer a intenzitu produkovaného tepla.

Kde všade sa pohodlne uplatnia? Ako lokálne vykurovanie:

 • na verande
 • pod pergolou
 • v záhradnom altánku
 • vo vonkajších záhradách
 • v garáži (s dostatočným vetraním)
 • na chalupách
 • v záhradných domčekoch
 • kaviarňach a reštauráciách s vonkajším posedením

Niektoré modely sú dizajnovo na vysokej úrovni a zapadnú do modernej i tradičnej záhrady. Keďže takmer všetky disponujú piezozapaľovaním, nepotrebujete žiadne zápalky ani iný zdroj (elektrina). Fungujú na bežné 10 kg nádoby propán-butánu, ktorý je navyše obvykle schovaný v tele ohrievača. Bežnou súčasťou je tiež hadica na prívod plynu a regulátor tlaku, takže k takémuto ohrievaču nemusíte zháňať žiadne iné príslušenstvo.

➡️ Pozrieť vonkajšie ohrievače: → Electronic-star

Vonkajšie plynové ohrievače Meva Etna TZ02001

Vonkajšie plynové ohrievače Meva Etna TZ02001 (zdroj: heureka.sk)

 

Na čo sa pri výbere plynového ohrievača zamerať

Pred samotným výberom zariadenia si vlastne zosumarizujte, kedy, kde (aký veľký priestor) a ako často by ste chceli plynový ohrievač používať. Má to byť primárny alebo sekundárny zdroj tepla? Z toho potom jednoznačne vyplynie aký zdroj plynu je pre vás najvhodnejší. S tým samozrejme úzko súvisí vykurovací  výkon, ktorý musí byť adekvátny vzhľadom k účelu využitia ohrievača (trvalé, alebo jednorázové kúrenie na kratší čas).

Plynové ohrievače do domu (miestnosti)

Najdôležitejší parameter výberu je to, v akom veľkom dome či miestnosti mienite kúriť. S tým sú spojené aj ďalšie náležitosti ako napríklad či je dom zateplený alebo nie. Staršie domy totiž nie sú schopné optimálne udržiavať teplo a na ich vykurovanie je tak potrebný dvojnásobný vykurovací výkon.

Vykurovací výkon

Vykurovací výkon v podstate veľmi presne udáva výhrevnosť vášho ohrievača. Tento údaj potom posudzujte aj z pohľadu veľkosti miestnosti kde sa bude ohrievač používať a jej tepelným vlastnostiam. Čím väčší priestor chcete ohrievať, tým väčší výkon potrebujete. Pre menšie miestnosti do 20 m2 stačí ohrievač s výkonom do 3 kW, väčšie miestnosti si budú vyžadovať výkon nad túto hodnotu. Menovitý výkon plynového ohrievača je približne na úrovni 70% reálneho maximálneho výkonu.

Nie do každého priestoru sa hodia rovnako výkonné ohrievače. Záleží hlavne na veľkosti miestnosti (bytu, domu, garáže, dielne…). Ak budete mať zbytočne výkonné plynové kachle, rýchlo priestor vykúria a následne bude potrebné zase vetrať, čím sa kúrenie predraží. Pri slabej výhrevnosti zariadenia zas budete ohrievač preťažovať (na vyšší ako je odporúčaný výkon stanovený výrobcom), čo môže znížiť jeho životnosť či dokonca ho aj veľmi skoro poškodiť. Ideálne je ak zadovážený ohrievač bude mať schopnosť regulovať svoj výkon a vy ho budete môcť prispôsobiť konkrétnej situácii (veľkosť priestoru, typ stavby).

Spotreba energie

Plynové ohrievače čo sa týka spotreby energie, respektíve ceny za tepla, stoja hneď za elektrickými. Je pravdou, že prevádzka je v tomto prípade lacnejšia, no i tak plynové zariadenia zaostávajú napríklad za kotlami na drevo či peletky. Hodia sa preto najmä ako dodatkový zdroj tepla do miestností s nedostatočným ústredným kúrením, zvládnuť by ste s nimi však mali aj vykurovanie nízkoenergetických bytov a malých domov.

Plynové ohrievače na terasu sú v poslednom období stále populárnejšie, no takisto závisí od modelu a veľkosti priestoru, ktorý chcete ohriať, aký objem plynových nádob s PB nakoniec miniete.

 

Vonkajšie plynové ohrievače

Na to, aby vám bolo na terase príjemne aj počas neskorej jesene či dokonca v zime, je najlepší tepelný plynový žiarič. Má množstvo vlastností, ktoré pri jeho výbere treba brať do úvahy. Hneď tým prvým je spotreba a výhrevnosť žiariča.

Spotreba a výhrevnosť tepelného žiariča

Určite najdôležitejšie parametre, ktoré si pri výbere vonkajšieho plynového ohrievača treba všímať. Spotreba sa uvádza v g/h a výhrevnosť v kW a metroch (priemer rozsahu žiarenia). Od týchto parametrov sa odvíja umiestnenie žiariča (terasa, pergola, otvorený priestor) a účel. Pre vyhrievanie menšieho priestoru stačí model s nižšou spotrebou a výhrevnosťou, a ktorý je aj veľmi skladný. Pri väčšom otvorenom priestore, ktorý treba vyhriať je vodnejší samozrejme výkonnejší model s vyššou spotrebou.

Dizajn plynového žiariča

Máte na výber z mnohých možností. Od celokovového dizajnu, cez “chuťovky”, ktoré sa prispôsobujú okolitému štýlu – napríklad ratanovému nábytku, k drevu, až k najrozmanitejším tvarom (najčastejšie voľnestojace sú tie s “klobúčikmi” a v tvare pyramídy).

Vybavenie

Všímajte si veci, ktoré zlepšujú komfort pri manipulácii s ohrievačom ako sú napríklad kolieska a úchyty, piezo zapaľovanie, bezpečnostné vypnutie pri náklone viac ako 45 °. Takisto sa pri niektorých modeloch dá propán-butánová fľaša uzamknúť vo vnútri žiariča, môžu mať tiež šikovný integrovaný odkladací stolík. Niektoré sa dajú ľahšie uskladniť, pretože majú možnosť zasunutia hlavného stĺpika do vnútra konštrukcie atď. Poteší, ak k ohrievaču nájdete “pribalený” ochranný obal. Pre prípad použitia žiariča pod nízkou markízou, slnečníkom sa zas hodí izolačný reflektor, ktorý zabráni ich poškodeniu.

 

Cena

Cena za plynový ohrievač sa samozrejme odvíja od jeho výkonu a typu ohrevu, takisto ako od použitých materiálov, doplnkových funkcií… Lacné malé ohrievače si dokážete zabezpečiť už za niekoľko desiatok eur, klasické gamatky a karmy vás zase budú stáť aj niekoľko stoviek. Pokiaľ máte záujem o klasický prenosný plynový ohrievač na občasné prikúrenie, tak ten si pohodlne zaobstaráte v potrebnej kvalite aj za necelých 100 €. Výkon čakajte okolo 4 kW za hodinu a napojenie na klasické propán-butánové fľaše. Siahnuť však môžete aj po krbových kachliach, ktoré potrebujú bežný prívod plynu. Výkon môžete očakávať na úrovni 6-10 kW, ponúknuť vám môžu aj príjemný pohľad na horiace plamene. Cena? Zvyčajne niečo nad 300 €, ale nájdu sa samozrejme modely s visačkou tisíc eur a viac.

Vonkajšie ohrievače sú na tom podobne. Pre domáce posedenie na verande v kruhu rodiny si môžete obstarať do 100 €, výkonnejšie do 250-300 €. Pre komerčné prevádzky nie je problém nájsť modely za 600 € a viac. Tie však disponujú viacerými vychytávkami, ako je napríklad veľký naklápací klobúk, ktorým sa teplo usmerní podľa potreby atď.

 

Značka

Medzi najbežnejšie domáce značky plynových ohrievačov na našom trhu so silným zázemím a servisom patrí napríklad MORA, Karma, či Meva (ktorá má v ponuke viacero typov prenosných aj vonkajších ohrievačov). Pri vonkajších plynových žiaričoch okrem spomínanej Mevy môžete siahnuť po produktoch značky Blumfeld či Enders napríklad. Plynové krbové kachle hľadajte medzi značkami ako Thorma, Wanders či Asist a Meva.

Plynové ohrievače z bazáru a inzerátu (Bazoš a pod.)

Je jasné, že dnes dostanete kúpiť z druhej ruky naozaj všetko. Je však otázne či vám práve takto lacnejší model plynového ohrievača bude stáť zato. Použitý prístroj nemusí byť práve v najlepšom technickom stave (napríklad nejaká skrytá závada) a samozrejme nečakajte žiadnu záruku, že vám vydrží dostatočne dlho. Jednoducho sa to neoplatí – a hlavne keď ich ceny sú prijateľné aj v obchode (za nový kus so zárukou a dostupným servisom, čo je hlavne pri zariadeniach pracujúcich s plynom veľmi dôležité!).

💡 TIP: Testy a hodnotenia najlepších ohrievačov + návod ako vybrať

Do testu sme vybrali len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Ohrievače v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre

Mam teplomat Meva po zapaleni zelezne vajicko hori plaminkom a po chvili ked dostatecne nahreje zelezne vajicko bi sa mal plamienok stratit a horet vo vnutri vajicka co ho nazhavi do zeravej gule a vtedi je makximalne salave teplo.Niekedi mu to trva dlchsie niekedi vobec neskoci do zhavena ani po priphati vzduchu len hori.Na druhi den ide bez problemu a skoci na zhave salanie ako mam tomu rozumiet ze niekedi ide hnet a niekedi vobec, len hori. Vopred Dakujem za visvetlenie co to moze sposobovat

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.