Čučoriedky a ich účinky, odrody a pestovanie + 3 TIPY na recepty s čučoriedkami

Petra Lyžičiarová Téma 16. marca 2021 0

Čučoriedky sú obľúbeným drobným ovocím, ktoré obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok. Ak uvažujete nad tým, že by ste skúsili pestovanie čučoriedok vo svojej záhrade, mali by ste si vopred čo-to naštudovať. S čučoriedkami to totiž nie je tak celkom jednoduché.

V našom článku sa dozviete nielen o tom, ako na pestovanie čučoriedok, ale pozrieme sa aj na ich druhy a účinky, no a pridáme aj tip na to, ako si doma pripraviť napríklad taký čučoriedkový kompót.

💡 TIP na produkt - Agro CS OM hnojivo na čučoriedky a brusnice 1 kg
Agro CS OM hnojivo na čučoriedky a brusnice 1 kg

Agro organominerálne hnojivo pre čučoriedky a brusnice podporuje tieto kyslomilné rastliny v zdravom raste a bohatom plodení. Hnojivo je vhodné pre všetky druhy čučoriedok a brusníc pestovaných v nádobách aj vo voľnej pôde, kde vďaka organickej a minerálnej zložke pôsobí rýchlo a zároveň dlhodobo až po dobu 60 dní. Hnojivo na brusnice a čučoriedky je viaczložkové a svojím zložením priaznivo ovplyvňuje vytváranie humusu v pôde a tým zvyšuje jej úrodnosť.

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

Čučoriedky a ich odrody

Čučoriedka alebo tiež brusnica čučoriedková (latinsky Vaccinium myrtillus) má stovky odrôd, pričom najrozšírenejšie je jej pestovanie v Severnej Amerike. Avšak aj v našich končinách a v oblastiach severnej Európy sa čučoriedky pestujú vo veľkom a každý rok pribúdajú nové a nové odrody. Rozdiely sú v čase zberu plodov, množstve úrody, ale aj vo veľkosti plodov či vo výške rastlín. Pozrime sa na najpopulárnejšie odrody čučoriedok.

Skoré odrody

Tento typ čučoriedok dozrieva zvyčajne už v polovici júla. Ak si teda chcete na vlastnoručne vypestovaných čučoriedkach pochutnať čo najskôr, odporúčame niektorú z týchto odrôd.

Duke

Táto odroda bola vyšľachtená v Spojených štátoch a kríky majú výšku až okolo 180 cm. Plody dozrievajú okolo polovice júla.

Bluetta

Kríky tejto odrody sú nižšie, len 90 až 150 cm vysoké. Plody dozrievajú v polovici júla a táto odroda je veľmi úrodná, keďže z jedného kríku môžete získať až 9 kíl čučoriedok.

Northland

Ďalšia odroda nižšieho vzrastu, ktorej kríky dosahujú 120 cm. Plody sú menšie, no rodivosť je vysoká. Zber je zvyčajne koncom júla.

Patriot

Americká odroda vyšších kríkov vysokých okolo 120 až 180 cm. Plody sú veľké a rodivosť je stredne vysoká, pričom čučoriedky dozrievajú koncom júla. Čučoriedka Patriot patrí k veľmi obľúbeným.

Spartan

Táto kanadská čučoriedka patrí k starším, no populárnym odrodám. Plody má veľké a aromatické, krík je stredného vzrastu. Čučoriedky Spartan sú aromatické a chutné a tiež veľmi veľké.

Stredne skoré odrody

Tieto odrody čučoriedok sa zberajú v auguste. Pozrime sa na tie najobľúbenejšie z nich.

Bluecorp

Sadenice čučoriedok Bluecorp sú hlavnou odrodou plantážnych výsadieb. Krík je silný, má vzpriamené výkony, ktoré majú dĺžku od 160 do 200 cm. Veľké plody dozrievajú v prvej dekáde augusta. Čučoriedky Bluecorp dobre zvládajú sucho a sú veľmi odolné.

Herbert

Odroda čučoriedok Herbert vytvára stredne veľké kríky s výškou do 150 cm. Lesklé a chutné plody dozrievajú začiatkom augusta.

Bluegold

Americká odroda s nízkymi kríkmi a drobnými plodmi dozrievajúcimi v prvej polovici augusta.

Neskoré odrody

Neskoré odrody čučoriedok dozrievajú až koncom augusta. Tieto patria k populárnym.

Darrow

Kríky tejto odrody dorastajú do výšky od 150 do 210 cm. Plody patria k tým najväčším a sú veľmi chutné a sladké.

Berkeley

Táto odroda je citlivá na jarné mrazy, a tak je vhodná skôr do teplejších oblastí. Kríky vyrastajú do výšky dvoch metrov. Plody dozrievajú v druhej polovici augusta, avšak sú vhodné na okamžitú spotrebu.

Čučoriedka lesná

Lesné čučoriedky môžete nájsť aj u nás pri prechádzke napríklad v Tatrách. Plody sú maličké, no chuťovo veľmi výrazné. Ak by ste si chceli tieto čučoriedky vypestovať doma, je to pomerne náročné, a tak radšej siahnite po kultivaroch určených na domáce pestovanie.

 

Pestovanie čučoriedok

Oboznámili sme sa s najobľúbenejšími odrodami čučoriedok, a tak si poďme povedať, ako tieto rastlinky pestovať. Prvým krokom k úspechu je zakúpenie kvalitnej sadenice čučoriedky. Čo sa týka predaja sadeníc čučoriedok, môžete nájsť viaceré internetové stránky, ktoré majú v ponuke rôzne odrody čučoriedok, no dnes nie je problém zohnať ich ani v bežných kamenných záhradkárstvach. Cena sa pohybuje v závislosti od konkrétneho druhu čučoriedky a od výšky sadenice. Ak chcete sadenice čučoriedok veľké okolo 40 cm, pripravte si približne 5 až 6 eur za jednu. Avšak nájdete aj odrody čučoriedok, ktorých cena sa za rovnako veľkú sadenicu pohybuje aj vo výške viac ako 15 eur.

sadenie čučoriedok

Pre sadenie čučoriedok je vhodná skorá jar alebo jeseň

Sadenie

Alfou a omegou pri pestovaní čučoriedok je sadenie do vhodnej pôdy. Zloženie pôdy by malo byť piesočnaté alebo piesočnato-hlinité s dostatkom organických zložiek, pričom veľmi dôležité je, aby bola pôda dostatočne kyslá, pH by malo byť do 4,5. Ťažká a ílovitá zem vhodná nie je. Pred sadením čučoriedok si teda pripravte pôdu – vykopte jamy široké asi jeden meter a hlboké 50 cm. Vhodné miesto je také, kde je dostatok slnka, v prípade tieňa alebo polotieňa môže byť úroda vašich čučoriedok nižšia.

Do jám potom namiesto pôvodnej zeminy nasypte zmes piesku a rašeliny, vhodné je tiež okraje jám odizolovať od ostatnej pôdy fóliou. Na dno jamy je dobré nasypať štrk alebo drenáž na odvádzanie prebytočnej vlhkosti. Čučoriedky môžete sadiť aj do veľkých kvetináčov, ktoré následne zakopete do zeme. Aj v kvetináčoch je potrebné vytvoriť správne zloženie zeminy. Pri nádobovej výsadbe by však mala byť veľkosť kvetináča aspoň 50 litrov. Vaša čučoriedka v nej bude totiž rásť celý život, no a niektoré odrody sa dožívajú aj 40 rokov.

Čo sa týka času sadenia čučoriedok, vhodná je skorá jar alebo jeseň. Čučoriedky sú síce samoopelivé, no je vhodné v okolí vašej sadenice vysadiť aj aspoň dve ďalšie odrody kvitnúce v rovnakom čase.

pestovanie čučoriedok

Pre úspešné pestovanie čučoriedok je dôležitá vhodná pôda

 

Ošetrovanie

Počas prvých rokov sa treba o sadenice čučoriedok mimoriadne starať, pôdu v ich okolí je potrebné ošetrovať a zbavovať buriny. Burinu by ste však mali vytrhávať ručne, aby nedošlo k poškodeniu plytkej koreňovej sústavy. Vhodnou metódou na ošetrovanie pôdy je mulčovanie kôrou z borovíc alebo smrekov. Tieto sa postarajú o dostatok organických zložiek pre pôdu a v zime zase chránia korene pred zamrznutím. Mulčovaciu kôru je vhodné navrstviť vo výške najmenej 5 cm, pričom je vhodné ju obnovovať každé tri roky.

Ak chcete, aby sa vaše sadenice čučoriedky pekne rozkonárili, po zasadení nechajte na kríčkoch len najviac tri silné výhonky. Zvyšné treba odstrániť až úplne pri povrchu zeme. Docielite tak rastlinu silného a pekného vzrastu.

S ošetrovaním čučoriedok priamo súvisí aj ich rez, ktorý je vhodné robiť na jar. Jarný rez čučoriedok sa robí tak, že najskôr odstránite tie časti kríčka, ktoré boli poškodené počas zimy. Následne je potrebné zbaviť sa aj starších a nerodiacich častí a tiež oslabených konárikov brániacich prenikaniu svetla k plodom.

sadenice čučoriedok

O čučoriedky sa treba starať

 

Zálievka a hnojenie

Čučoriedky je potrebné pravidelne polievať a hnojiť. Nepoužívajte však hnojivá s obsahom vápna či chlóru. Najvhodnejšie na hnojenie čučoriedok sú tekuté hnojivá určené presne pre tieto rastlinky. Kanadské čučoriedky, ale i ďalšie odrody nie je vhodné hnojiť počas prvého roku, pretože v tomto období sú korene citlivé a pri hnojení by sa mohli poškodiť.

Čučoriedky sú náročné na vodu, avšak rozhodne nie je vhodné prelievať ich. Práve preto je vhodné pri sadení čučoriedok použiť drenáž na odvádzanie nadbytočnej vody. Pravidelná zálievka má výrazný vplyv na kvalitu plodov a rovnako aj na ich veľkosť. Vyhnite sa však polievaniu vodou z vodovodu. Najlepšie je zalievať vaše čučoriedky mäkkou vodou, ideálne zachytenou dažďovou.

plody čučoriedky

Zálievka má vplyv na chuť i veľkosť plodov

 

Zber čučoriedok

Čučoriedky by vám mali svoje prvé plody priniesť zhruba po štyroch rokoch, no plná plodnosť nastáva až okolo šiesteho roku. Čas zberu čučoriedok sa líši v závislosti od odrody, pričom tie skoré môžete oberať už v polovici júla, neskoré koncom augusta. Vhodné je zbierať plody čučoriedok týždeň až dva po tom, ako dozrejú, pretože budú sladšie.

 

Máme pre vás zopár tipov na kvalitné hnojivá na čučoriedky:

 

Čučoriedky a ich rozmnožovanie

Čo sa týka rozmnožovania, najvhodnejšie je čučoriedky množiť odrezkami. Môžete to skúsiť aj semenami, avšak rátajte s tým, že plody budú potom oveľa menšie.

zbieranie čučoriedok

Čučoriedky začnú rodiť približne po 4 rokoch

Účinky čučoriedok na naše zdravie

Tieto bobuľky majú na naše zdravie pozitívny vplyv, a to hlavne tie čerstvé čučoriedky. Obsahujú množstvo antioxidantov, ale aj vitamíny A, B1,B2 a B6, C, E, kyselinu listovú a z minerálov železo, vápnik, fosfor, meď a horčík, ale tiež betakarotén. Aké sú teda účinky čučoriedok na naše zdravie?

  • prevencia rakoviny – vďaka vysokému obsahu antioxidantov nás chránia pred voľnými radikálmi spôsobujúcimi starnutie, ale tiež rôzne ochorenia či dokonca rakovinu
  • znižovanie cholesterolu v krvi – antioxidanty v čučoriedkach znižujú hladinu cholesterolu v krvi a sú tiež prevenciu srdcovo-cievnych ochorení
  • znižovanie krvného tlaku – pravidelnou konzumáciou čučoriedok váš vysoký tlak môžete znížiť
  • zlepšujú pamäť – vďaka antioxidantom sa zlepšuje činnosť mozgu
  • prevencia cukrovky – konzumácia čučoriedok znižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivosť na inzulín
  • pomáhajú v boji pri infekciách močových ciest – podobne ako brusnice, aj čučoriedky pomáhajú bojovať s baktériami v močových cestách

3 tipy na recepty s čučoriedkami

Keďže účinky čučoriedok na naše zdravie sú pozitívne, je vhodné zaradiť ich do jedálneho lístka. Okrem toho, že sú zdraviu prospešné, sú aj chutné, no a my pre vás máme tipy na chutné recepty s čučoriedkami.

Čučoriedkový cheesaceke s bielou čokoládou

Čučoriedkový cheesacake

Čučoriedkový cheesacake si zamilujete

Na čučoriedkový cheescake budete potrebovať: jeden bálík maslových šušienok, 125 g masla, 500 g mascarpone, 1 kyslú smotanu, 3 vajcia, 1 bielu čokoládu, trstinový cukor podľa chuti, hrnček čerstvých čučoriedok

Postup: V mixéri rozdrvíme sušienky a zalejeme ich rozpusteným maslom. Vzniknutú hmotu dáme do tortovej formy a dáme na 10 minút do chladničky. Mascarpone zmiešame s cukrom, kyslou smotanou a roztopenou bielou čokoládou. Postupne po jednom do zmesi pridáme vajíčka a zľahka premiešame. Na spodok rúry vložíme starý plech s vodou a rúru vyhrejeme na 170 stupňov. Do vyhriatej rúry vložíme cheesecake a pečieme približne 45 minút. Na upečený cheesecake naukladáme čerstvé čučoriedky. Ak máte chuť, môžete čučoriedky trošku povariť a a roztlačiť vidličkou a až potom nimi preliať cheesecake.

Čučoriedkový kompót

čučoriedkový kompót

Príprava čučoriedkového kompótu je jednoduchá

Zavárané čučoriedky sú maškrta, na ktorej si pochutnajú malí aj veľkí. Môžete ho použiť aj do koláčov či do omáčky k divine. Takto si čučoriedkový kompót pripravíte doma. Sú dva možné spôsoby, pričom prvý spočíva v tom, že umyté čučoriedky dáme do pohárikov a zalejeme nálevom. Ten si pripravíme tak, že 600 g cukru rozpustíme v litri vody. Čučoriedky zalejeme a dáme sterilizovať pri teplote 90 stupňov na 20 minút.

Môžete si tiež pripraviť čučoriedky vo vlastnej šťave, a to tak, že sedemdecový pohár s čučoriedkami zasypeme 70 g kryštálového cukru. Vhodné je zasypáva čučoriedky po vrstvách. Následne sterilizujeme rovnako ako pri postupe s nálevom, ale aspoň o 10 minút dlhšie.

Čučoriedkové hrnčekové muffiny

Čučoriedkové muffiny

Čučoriedkové muffiny si zamilujete

Hrnčekové recepty patria k obľúbeným, a tak tu máme jeden na čučoriedkové muffiny.

Budete potrebovať: pol hrnčeka práškového cukru, pol hrnčeka kryštálového cukru, citrónovú šťavu, 2 hrnčeky špaldovej hladkej múky, pol lyžičky soli, pol lyžičky sódy bikarbóny, 2 vajcia, pol hrnčeka oleja, vanilková esencia, kyslá smotana, hrnček čučoriedok

Postup: V jednej miske zmiešame suché prísady a v druhej vajíčka, olej a smotanu. Potom všetko spolu premiešame a pridáme čučoriedky. Tie však vmiešajte opatrne, aby sa nepopučili.

Cesto naplníme do košíčkov do 2/3 a pečieme pri 200 stupňoch zhruba polhodinu.

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.