9 najlepších elektrobicyklov 2021 podľa recenzií + kompletný nákupný poradca

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

KELLYS E-Carson 50 28" - model 2020 (pánsky) G21 Lexi 2019 (unisex) CTM Pulze Xpert 2019 (pánsky)
Víťaz testu Ľudová voľba Zlatá stredná cesta
Trekingový elektrobicykel KELLYS E-Carson 50 28″ – model 2020
G21 Lexi 2019 (unisex)
CTM Pulze Xpert 2019
 1. rámová batéria
 2. motor v strede
 3. hydraulické brzdy
 4. odpružená vidlica
 5. vynikajúce jazdné vlastnosti
 1. bicykel sa dá zložiť
 2. zvládne aj stúpanie
 3. priaznivá cena
 4. zaujímavý dizajn
 1. športový dizajn
 2. pevné prevedenie, bicykel je stabilný aj v náročnejšom teréne
 3. semi-integrovaná batéria
 4. celkom slušný výkon motora
 1. vyššia cena
 2. výkon sa nedá zvýšiť
 3. absentuje USB konektor
 1. kratší dojazd ako u drahších modelov
 1. základné vybavenie
 2. relatívne vyššia cena
Elektrobicykel, ktorý je akurátny ako na cestu po meste, tak aj na dlhšie výlety. Na krátke vzdialenosti po meste absolútne stačí. Elektrobicykel do mesta aj do terénu, so slušným dojazdom, ktorý zvládne každý kopec.
1 899,00 € 590,01 € 1 444,99 €
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Elektrobicykle, verte tomu alebo nie, tu sú už viac ako 120 rokov. Prvý patent bol podaný v roku 1895 Američanom menom Ogden Bolton Jnr. A hoci jeho pôvodný dizajn nebol na míle vzdialený od dnešných elektronických bicyklov (išlo o šikovný motor na zadnom náboji), treba povedať, že sa toho odvtedy veľa zmenilo. Ale napriek tomu, že elektrobicykle sú na scéne už niekoľko desaťročí, až v priebehu posledných približne desiatich rokov sa stali životaschopnými prostriedkami osobnej dopravy.

Od svojho uvedenia na trh sa elektrobicykle stali efektívnejšími, zdokonalilo sa odpruženie a zvýšil výkon motora, čo viedlo k modernému typu e-bicyklov, ktorými je možné jazdiť takmer kdekoľvek. Hrdo zaujali pozíciu najrýchlejšie sa rozvíjajúcej kategórie v cyklistickom priemysle na celom svete. Nárast popularity bicyklov s elektrickou asistenciou alebo jednoduchšie e-bicyklov sa jednoducho nedá ignorovať. Nové technológie vrátane vysokokapacitných lítium-iónových batérií, výkonných kľukových motorov a šikovných snímačov, ktoré prispôsobujú asistenčnú úroveň v závislosti od toho, ako silno šliapete, znamená, že elektrobicykle cestujú dnes oveľa ďalej a oveľa rýchlejšie než kedykoľvek predtým. U nás síce môžu byť stále relatívne vzácne, ale verte, že e-revolúcia prichádza. A budete chcieť byť jej súčasťou.

My sme pre vás vybrali a porovnali 9 elektrobicyklov značiek 2x Apache, 1x Leader Fox, 1x Conway, 1x Devron, 1x CTM, 1x G21, 1x 4EVER, 1x Kellys. Pre rok 2021 sa, podľa nášho názoru, oplatí investovať do značiek Kellys, 4EVER a G21.

Podľa čoho a ako vyberať elektrobicykle?

Elektrobicykle sa stávajú čoraz obľúbenejšími, a vzniká kľúčová otázka, “ktorý bicykel je pre mňa ten pravý?” Tu sú niektoré dôležité body, ktoré by ste mali zvážiť pred nákupom elektrického bicykla.

 • typ bicykla
 • dojazd
 • výkon a typ motora
 • batéria a nabíjanie
 • úrovne elektrickej asistencie
 • a nakoniec, ale nie v poslednom rade cena

Elektrické bicykle alebo e-bicykle nie sú príliš odlišné od bežného bicykla. Ak by ste vybrali batériu a motor, zistíte, že všetko je na rovnakom mieste a funguje rovnako ako na obyčajnom bicykli. Avšak s motorom a batériou vám bicykel ponúka pomoc, ktorá asistuje pri vašom šliapaní na ceste aj mimo nej. Náš sprievodca vám poskytne všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť k tomu, aby ste si pre seba našli dokonalý elektrobicykel.

Recenzie 9 najlepších elektrobicyklov pre rok 2021

1. KELLYS E-Carson 50 28″ – model 2020 (pánsky)

určenie: trekingový, pánsky ● maximálny dojazd: 120 km ● priemerný dojazd: 80 km ● nominálny výkon motora: 250 W

Trekingový elektrobicykel KELLYS E-Carson 50 28″ – model 2020

Trekingový elektrobicykel KELLYS E-Carson 50 28″ (model 2020) je zaujímavý hlavne z pohľadu veľmi dobrého konštrukčného riešenia. Rámová batéria, stredový pohon a hydraulické kotúčové brzdy hovoria za všetko. Elektrobicykel má tiež veľmi slušný dojazd (maximálny 120 km).

Čo sa týka výkonu, tak na mestské presuny je 250 W akurát, viac ani nevyužijete, na dlhšie cesty mimo by sa hodil aj vyšší (okolo 350 W). Inak mu niet čo vytknúť, výbava klasická – nechýbajú blatníky, svetlá, nosič, aj stojan… Disponuje tiež deviatimi prevodmi, čo je medzi mestskými elektrobicyklami celkom dosť, asistenčné režimy má však len tri namiesto zvyčajných piatich. Samozrejme, že takéto parametre o niečo zdvihnú cenu elektrobicykla, no stále je pomer cena/prevedenie a kvalita na vysokej úrovni.

Výhody

 • rámová batéria
 • motor v strede
 • hydraulické brzdy
 • odpružená vidlica
 • vynikajúce jazdné vlastnosti

Nevýhody

 • vyššia cena
 • výkon sa nedá zvýšiť
 • absentuje USB konektor

Verdikt: Elektrobicykel, ktorý je akurátny ako na cestu po meste, tak aj na dlhšie výlety.

Naše hodnotenie:

Cena: 1 899,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


2. 4EVER Ennyx 2 29″ – model 2019 (unisex)

určenie: horský, unisex ● maximálny dojazd: 120 km ● priemerný dojazd: nešpecifikované ● nominálny výkon motora: 250 W

Horský elektrobicykel 4EVER Ennyx 2 29″ – model 2019

Horský elektrobicykel 4EVER Ennyx 2 z dielne špičkového českého výrobcu je pripravený na akúkoľvek záťaž. Disponuje totiž modernou konštrukciou rámu s vyváženým ťažiskom, stredovým motorom BROS s výkonom 250 W s vysokým krútiacim momentom aj vysokokapacitnou batériou. Kvalitu a spoľahlivosť tiež podčiarkujú komponenty od svetoznámych cyklistických značiek – preto napríklad vo výbave nechýba špičková odpružená vidlica RockShox, či radenie Shimano s 10 prevodmi.

Elektrobicykel má hliníkový rám, odpruženú vidlicu a 29″ kolesá (s plášťami Schwalbe pre vyššiu jazdnú stabilitu bicykla). Displej cyklopočítača počas jazdy zobrazuje okrem iného okamžitú, maximálnu a priemernú rýchlosť, takisto celkovú a dennú prejdenú vzdialenosť.

Výhody

 • vhodný aj do náročnejších terénov
 • silný motor i batéria
 • odpružená vidlica
 • kvalitné komponenty
 • pohon i batérie v strede bicykla

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Horský elektrobicykel vhodný na celoročné vychádzky za každého počasia.

Naše hodnotenie:

Cena: 2 699,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


3. G21 Lexi 2019 (unisex)

určenie: unisex ● maximálny dojazd: 35 km ● priemerný dojazd: 25 km ● výkon motora: max. 250W

G21 Lexi 2019 (unisex)

G21 Lexi 2019 je elektrobicykel v zaujímavom dizajne s pridanou hodnotou. Je totiž skladací, veľmi ľahko sa zloží  a následne rozloží. Funkciu motora aktivujete šliapaním. Na tomto modeli môžete jazdiť dvomi spôsobmi – šliapete do pedálov s výdatnou pomocou motora, alebo môžete šliapanie aj vynechať – pridávate len plyn – dojazd bicykla sa takto ale výrazne skracuje. Lítiová batéria sa nabíja 4 – 6 hodín a na plné nabitie prejdete 35 km. Nosnosť bicykla je 110 kilogramov.

Výhody

 • bicykel sa dá zložiť
 • zvládne aj stúpanie
 • priaznivá cena
 • zaujímavý dizajn

Nevýhody

 • kratší dojazd ako u drahších modelov

Verdikt: Na krátke vzdialenosti po meste absolútne stačí.

Naše hodnotenie:

Cena: 590,01 €

Zobraziť ponuku
Detail

Ľudová voľba


4. CTM Pulze Xpert 2019 (pánsky)

určenie: pánsky ● maximálny dojazd: 120 km ● priemerný dojazd: neurčené ● nominálny výkon motora: 250W

CTM Pulze Xpert 2019

CTM Pulze Xpert je horský e-bicykel s výkonným stredovým motorom Bafang MaxDrive M400 s výkonom 250 W s maximálnym krútiacim momentom 80 N.m. Semi-intgrovaná Li-Ion batéria s článkami PANASONIC má kapacitu 576 Wh, čo umožňuje dojazd bicykla od 50 do 120 km (samozrejme podľa zvolenej miery asistencie).

Dôležité informácie o jednotke si dokážete jednoducho kontrolovať prostredníctvom displeja umiestneného na riadidlách. Nespornou výhodou tohto modelu je, že pokiaľ sa vám náhodou batéria vybije a v blízkosti bicykla ju nebudete mať možnosť nabiť, tak pomocou jednoduchej páčky ju z rámu môžete uvoľniť a preniesť k najbližšej zásuvke…

Výhody

 • športový dizajn
 • pevné prevedenie, bicykel je stabilný aj v náročnejšom teréne
 • semi-integrovaná batéria
 • celkom slušný výkon motora

Nevýhody

 • základné vybavenie
 • relatívne vyššia cena

Verdikt: Elektrobicykel do mesta aj do terénu, so slušným dojazdom, ktorý zvládne každý kopec.

Naše hodnotenie:

Cena: 1 444,99 €

Zobraziť ponuku
Detail

Zlatá stredná cesta


5. Devron 20124 20″ – model 2019 (unisex)

určenie: skladací, unisex ● maximálny dojazd: 60 km ● priemerný dojazd: nešpecifikované ● výkon motora: max. 250W

Skladací elektrobicykel Devron 20124 20″ – model 2019

Skladací elektrobicykel Devron 20124 je cenovo dostupný model „skladačky“. Na krátky výlet, do práce či do školy vás odvezie pohodlne, pričom jeho maximálny dojazd 60 km je v tejto kategórii normálna hodnota. Batéria je integrovaná v ráme (z hľadiska ťažiska je to lepšie), pohon kolesa je pre zmenu zadný, takže treba očakávať aj jeho skoršie opotrebovanie.

Nečakajte hydraulické brzdy, ale klasické čeľusťové “V”, takže do terénu s týmto bicyklom veľmi neriskujte. Konštrukcia je z duralu, veľkosť kolies 20″ je klasika pri skladacích bicykloch. Nosnosť jazdca do 120 kg a hmotnosť elektrobicykla 25 kg ničím nevybočuje z priemeru v kategórii.

Výhody

 • dostupná cena
 • štandardná výbava
 • klasický dizajn
 • dlhá sedlovka

Nevýhody

 • kratší dojazd
 • bez odpruženej vidlice

Verdikt: Skladací elektrobicykel, ktorý má všetko čo má mať, s relatívne dostupnou cenou.

Naše hodnotenie:

Cena: 1 049,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


6. Apache Matto E7 2019 (unisex)

určenie: unisex ● maximálny dojazd: 110 km ● priemerný dojazd: neudáva ● nominálny výkon motora: 250W

Apache Matto E7 2019 (unisex)

Apache Matto E7 2019 je krosový unisex bicykel, ktorý zvládne aj dlhé a náročné trasy vďaka konštrukcii a geometrii rámu, ako aj motoru v zadnom kolese. Motor 8FUN je napájaný LG batériou  LG 36V/13Ah. Na jedno nabitie prejdete s bicyklom od 60 po 110 kilometrov. Systém bicykla ovládate pomocou LCD displeja zabudovaného v riadidlách. O komfort pri jazde sa postará znížený rám, ergonomické gripy a športové sedlo. K výbave patrí aj prehadzovačka Shimano so siedmimi stupňami a odpružená vidlica, ktorá sa dá uzamknúť.

Výhody

 • prehľadné ovládanie
 • dobrá výdrž batérie
 • rozumná cena

Nevýhody

 • nemá svetlo a blatníky
 • nastavenie času vypnutia displeja

Verdikt: Model, ktorý ponúka k cene viac ako adekvátny výkon.

Naše hodnotenie:

Cena: 1 023,21 €

Zobraziť ponuku
Detail


7. Conway ECC 300 28″ – model 2017 (pánsky)

určenie: horský, pánsky ● maximálny dojazd: 120 km ● priemerný dojazd: nešpecifikované ● nominálny výkon motora: 250W

Pánsky trekingový elektrobicykel Conway ECC 300 28″ – model 2017 – AKCIA

Conway ECC 300 je pánsky trekingový elektrobicykel, ktorý navzdory tomu, že sa jedná o starší model, vyniká viacerými parametrami. Plusom je batéria Bosch s kapacitou 500 Wh a výkon motora 250 W, ktoré zabezpečia solídny dojazd až 120 km.

Elektrobicykel tiež disponuje 19″ hliníkovým rámom s odpruženou vidlicou, 28″ kolesami a klasickou výbavou (predné a zadné svetlo, praktický nosič na zadnom kolese, hliníkový stojan a blatníky). 10 stupňová prevodovka (Shimano) s páčkami na riadidlách je samozrejmosť. Všetky potrebné informácie zobrazuje prehľadný LCD displej Bosch Intuvia.

Výhody

 • silný motor i batéria
 • 10 stupňová prevodovka
 • slušný dojazd a výbava
 • dobrý pomer cena/výkon

Nevýhody

 • nie pre náročnejší terén
 • starší model

Verdikt: Elektrobicykel do mesta i do prírody s miernejším terénom v kvalitnom prevedení.

Naše hodnotenie:

Cena: 2 364,30 €

Zobraziť ponuku
Detail


8. Leader Fox Arimo 2019 (dámsky)

určenie: horský, dámsky ● maximálny dojazd: 120 km ● priemerný dojazd: 80 km ● nominálny výkon motora: 250W

Leader Fox Arimo 2019

Leader Fox Arimo 2019 je dámsky horský elektrobicykel s pevným hliníkovým rámom, prepracovaným športovým dizajnom, ktorý zaručene zaujme každú príslušníčku nežnejšieho pohlavia, s odpruženou prednou vidlicou a kotúčovými brzdami. Integrovaná rámová batéria LG má kapacitu 576 Wh a na jedno nabitie vydrží maximálne až na 120 kilometrov jazdy.

Motor značky Bafang s nominálnym výkonom 250 W je umiestnený v zadnej časti bicykla, jeho chod je plynulý a tichý. Poteší 7 režimov asistencie vrátane rýchlej chôdze a USB výstup s možnosťou dobíjania telefónu. Všetky potrebné informácie získate z prehľadného LCD displeja umiestneného na riadidlách…

Výhody

 • dobrá cena
 • slušný výkon motora
 • pohon i batérie v strede bicykla
 • dámsky športový dizajn
 • komfortné nastupovanie
 • dobrý dojazd
 • až 7 režimov asistencie (vrátane chôdze)

Nevýhody

 • mierne vyššia hmotnosť

Verdikt: Vzhľad tohto dámskeho trekingového dámskeho elektrobicykla bude vyhovovať aj tým najnáročnejším dámam.

Naše hodnotenie:

Cena: 1 254,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


9. Apache Matto Bosch Active Plus (unisex)

určenie: pánsky, krosový ● maximálny dojazd: 160 km ● priemerný dojazd: 85 km ● nominálny výkon motora: 250 W

Elektrokolo cross Apache Matto Bosch Active Plus 400 Wh černá 2018, 21″

Elektrobicykel Apache Matto Bosch Active Plus je najzaujímavejší svojim dlhým dojazdom – maximálnych 160 km (priemerných 85 km) je naozaj solídne číslo. To všetko vďaka silnej rámovej batérii s kapacitou 482 Wh. Nosnosť má 120 kg, čo je pri elektrobicykloch viacmenej štandard.

Zvládne aj náročnejší terén vďaka odpruženej vidlici a kotúčové brzdy zaisťujú vysokú mieru bezpečnosti jazdca. K dispozícii máte 9 prevodových stupňov, 5 režimov asistencie a režim Walk. Typicky krosový bicykel však neoplýva veľkou výbavou, bicykel nemá svetlá, nosič ani blatníky. Ovládací panel s tachometrom však nechýba.

Výhody

 • dobrý dojazd
 • dobrá výdrž batérie
 • nízka hmotnosť (20 kg)
 • stredové umiestnenie motora a batérie

Nevýhody

 • vyššia cena
 • slabšia výbava (nemá svetlo, nosič, blatníky…)

Verdikt: Kompaktný krosový elektrobicykel s dlhým dojazdom.

Naše hodnotenie:

Cena: 2 027,27 €

Zobraziť ponuku
Detail


Sprievodca výberom najlepšieho elektrobicykla

Elektrobicykle sa stávajú čoraz populárnejšími na celom svete, keďže čoraz viac ľudí hľadá efektívne, cenovo dostupné a ekologické spôsoby dopravy. V posledných rokoch predaj elektrických bicyklov v Ázii vystrelil do výšok, predovšetkým v Číne, ktorá sa stala svetovým lídrom vo výrobe aj používaní elektrických bicyklov, s ročnou produkciou viac ako 30 miliónov kusov. V Európe – druhý najväčší trh s e-bicyklami – sa popularita elektrického bicykla neustále zvyšuje. V roku 2006 sa v celej Európe predalo približne 98 000 elektrických bicyklov. O desať rokov neskôr sa tento počet zvýšil na takmer 1,7 milióna.

Elektrobicykle

Výrazné zlepšenie technológií a možností elektrických bicyklov, ako aj rýchly nárast ich popularity v posledných rokoch spôsobili, že vyhliadky na vlastnenie a jazdu na elektrickom bicykli sú mimoriadne vzrušujúce. Či už sú používané ľuďmi, ktorí hľadajú spôsob šetrne redukovať váhu, staršími cyklistami, ktorí hľadajú dostupnejší spôsob, ako si vychutnať pokojné výlety na bicykli, ľuďmi, ktorí sa pokúšajú zjednodušiť každodenné dochádzanie do práce, ekologicky uvedomelými ľuďmi, ktorí dúfajú, že znížia emisné stopy, alebo kýmkoľvek medzi tým, zdá sa čoraz viac pravdepodobné, že elektrobicykle zmenia spôsob, akým ľudia premýšľajú o bicykloch.

Čo robí elektrobicykel jedinečným?

Pre mnohých ľudí je vec, ktorá robí elektrický bicykel obzvlášť zaujímavým a vzrušujúcim, jeho status unikátneho typu hybridného dopravného prostriedku, ktorý efektívne prekrýva svet bicyklov poháňaných nohami a motorových dopravných prostriedkov. Táto kombinácia robí e-bicykel obzvlášť užitočným, príťažlivým a prístupným rôznorodému okruhu jazdcov. Zatiaľ čo elektrické bicykle majú mnoho podobností s bežnými bicyklami a motorizovanými dvojkolesovými vozidlami, sú v konečnom dôsledku samostatná trieda.

 

Ktorý typ elektrického bicykla je pre vás ten pravý?

Ste vášnivým mountain bikerom, alebo máte radi len pokojné nedeľné “pedálovanie”? Chcete ísť do práce každý deň na bicykli? Elektrické bicykle sú navrhnuté pre rôznych ľudí a na rôzne účely. Je na vás, aby ste rozhodli, čo je pre vás najdôležitejšie a čo vôbec nie je dôležité. Existuje toľko modelov, že najprv by ste mali zvážiť, kde budete najčastejšie jazdiť na vašom e-bicykli. Elektrobicykle sú zamerané na rôzne druhy aktivít. Otázka, ktorú si musíte položiť pred vstupom do obchodu je, aké použitie bicykla budete preferovať.

Elektrobicykle

 

Mestské bicykle

Mestské bicykle, niekedy aj dutch alebo cargo bicykle, využijete v mestských oblastiach. Zvyčajne ponúkajú vzpriamenejšiu polohu, ktorá je na pocit prirodzená a jazdíte v nej bez námahy. Bežné vlastnosti zahŕňajú blatníky, koše a posunuté riadidlá. Často prichádzajú v atraktívnom dizajne, uhladených farebných schémach a jazdí sa na nich veľmi pohodlne. Ďalším aspektom, ktorý môže osloviť niektorých ľudí je, že mestské bicykle často prichádzajú so zníženým rámom. Zjednodušuje to zosadnutie aj nasadnutie na bicykel. Cargo bicykle sú zvyčajne mestské bicykle s dlhšími rázvormi, ktoré ponúkajú viac batožinového priestoru. Mestské bicykle sú však nevhodné na dlhé vzdialenosti, rýchlu jazdu alebo jazdu v kopcovitom teréne.

 

Trekingové/krosové bicykle

Ak milujete víkendové výlety do prírody, ale počas týždňa sa musíte dostať do práce, odpoveďou, ktorú hľadáte, môže byť takýto hybridný elektrobicykel. Vhodné pre dlhšie fitness jazdy, majú tieto bicykle ploché riadidlá. Umožňujú jazdcovi jazdiť rýchlejšie, ale nie sú vybavené na nosenie ťažkých bremien.

 

Horské bicykle

Áno, správne! Svoj obľúbený horský bicykel môžete skombinovať s úžasným výkonom elektrického motora. Ak je vaším hlavným cieľom dosiahnuť rýchlosť na trati, potom je pre vás eMTB (e-mountain bike) ideálny. So širokými plochými riadidlami, predným a niekedy aj zadným odpružením spojeným s ťažkými kotúčovými brzdami ste pripravení na divokú offroad jazdu! Štoplíkové pneumatiky sú základom horského bicykla, čo ho robí o niečo menej efektívnym pre jazdu na ceste. Ale priľnavosť na voľnom štrku a prašných plochách je výrazne zlepšená.

 

Skladacie bicykle

Nekonvenčným typom elektrobicykla je skladací bicykel. Skladacie bicykle robia to, čo naznačuje ich názov – môžu sa zložiť! Je to skvelé, keď ich potrebujete naložiť na autobus, alebo vlak, alebo ho uložiť doma alebo v kancelárii. Motor a batéria pridávajú bicyklu významné množstvo váhy a to môže robiť tento typ elektrobicykla ťažkopádnym. Obyčajne sa veľmi podobajú mestskému bicyklu.

Motor elektrobicykla

Keby tam nebol motor, je to klasický bicykel

 

Motor

Väčšina súčasných e-bicyklov je vybavená motorovým systémom, ktorý sa skladá z pohonnej jednotky, batérie, káblov a riadiacej jednotky. Zvyčajne to všetko pochádza od jedného dodávateľa, ako sú napríklad Shimano, Bosch alebo Yamaha, ale niektoré značky začali integrovať aj svoje vlastné jednotky. Výkon motora (krútiaci moment), veľkosť batérie a asistenčné režimy sú zvyčajne ladené pre zamýšľané použitie bicykla. Existujú dva hlavné štýly e-bicyklov:

 • s motorom na zadnom náboji (niekedy retrofitované e-bicykle majú motor v prednom náboji) Tieto motory sú často dostupné ako súpravy na prestavbu a môžu byť namontované na tradičné bicykle a znamenajú lacnejšiu možnosť.
 • s  motorom namontovaným na ráme v spodnej konzole (medzi kľukami), bežne označovaný ako motor Pedelec. Ponúka lepšiu kvalitu jazdy, účinnosť a ďalšie nastavenia, ktoré využívajú viac štandardizovaných častí. Hlavnou výhodou týchto motorov oproti motorom poháňanými nábojom je, že majú snímač, ktorý detekuje, ako ťažko šliapete na pedále, takže pohonná jednotka môže zmerať mieru zodpovedajúcej asistencie.

 

Dojazd

Vzdialenosť, ktorú elektrobicykel prejde na jedno nabitie batérie sa nazýva dojazd. Je to pravdepodobne najdôležitejšia špecifikácia. Ak napríklad zdolávate veľký kopec, zaručene nechcete v jeho polovici vyčerpať šťavu. Bez elektriny je elektrobicykel len jeden ťažký bicykel. Dojazd závisí od kapacity batérie, rýchlosti, váhy, profilu trate, úrovne asistencie, ktorú si vyberiete a percentuálneho podielu daného výkonu. Ak budete robiť len desať kilometrov denného dochádzania do práce, nepotrebujete dojazd 70 km. Napriek tomu by ste si ale mali kúpiť bicykel s vyšším dojazdom ako je nevyhnutne potrebné, pretože dojazd sa znižuje v dôsledku starnutia batérie a straty jej kapacity.

Dojazd na jedno nabitie sa môže líšiť v závislosti od toho, aký stupeň asistencie zvolíte, ako aj od typu terénu, ktorý prechádzate – kopcovité oblasti s veľkým strmým sklonom vyčerpajú batériu oveľa rýchlejšie ako ploché oblasti. Ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť namáhanie batérií, sú hmotnosť jazdca, poveternostné podmienky a stav vozovky, alebo terénu. Väčšina cyklistov je schopná spraviť 30-120 km na jedno nabitie.

Nabíjacia stanica e-bicykla

Takýto obraz je napríklad v Holandsku bežný

 

Batéria a nabíjanie

Doby nabíjania batérií sa líšia medzi výrobcami, modelmi a typmi batérií, ale typické nabitie trvá medzi 4-8 hodinami. Batérie vyššej kvality ako sú Li-Ion a NiMH sa rýchlejšie nabíjajú, zatiaľ čo akumulované olovené batérie (SLA) sa budú nabíjať 6-8 hodín.  Počiatočné nabíjanie akéhokoľvek druhu môže trvať až 12 hodín. Lítium-iónové batérie sú už všade, takže nie je žiadnym prekvapením, že napájajú aj elektrobicykle. Drahšie e-bicykle majú vylepšené batérie, ktoré sú ľahšie, nabíjajú sa rýchlo a dlhšie vydržia. Kvalita batérie robí rozdiel medzi bicyklom a bicyklom, preto hľadajte spoľahlivú batériu od výrobcu s dobrou reputáciou. Typy batérií určujú aj celkovú životnosť vášho zdroja energie.

Životnosť batérií

 • Lítium-iónové (Li-Ion) batérie približne 700 -1000+ nabíjaní
 • NiMH batérie asi 500 -700 nabíjaní
 • akumulované olovené batérie (SLA) 300 – 500 nabíjaní

Ak chcete predĺžiť životnosť batérie, pravidelne a bezpodmienečne ju nabite po každom použití. Ak ukladáte váš ebike na dlhší čas, batérie a nabíjačka by sa mali skladovať pri teplotách nad bodom mrazu a nabíjať každé 4 týždne. Čím dlhšie bude batéria vybitá, tým rýchlejšie sa redukuje životnosť a batérie ponechané nenabité dlhšie ako 4 týždne prejdú do režimu spánku a potenciálne neplatnej záruky.

Nastavenie elektrickej asistencie

Úroveň elektrickej asistencie si nastavíte podľa potreby

 

Úrovne elektrickej asistencie

Na väčšine moderných elektrických bicyklov si môžete vybrať medzi viacerými, často piatimi, rôznymi úrovňami asistencie, ktoré diktujú, koľko pomoci vám poskytne motor. Sú voliteľné väčšinou z ovládania na rukovätiach, ktoré je vybavené aj LCD displejom, ktorý poskytne aj praktické údaje ako rýchlosť, prejdená vzdialenosť a stav batérie. Čím je vyššia úroveň asistencie; tým je kratší dojazd bicykla, takže pri dlhších cestách je najlepšie vybrať nízku úroveň a zvýšiť ju, keď potrebujete trochu extra pomoci.

 • najnižšie nastavenie sa bežne označuje ako režim Eco. Je typicky optimalizované špeciálne pre dojazd, ktorý väčšina výrobcov uvádza ako maximálny a teoreticky je vyšší ako 100 km. V režime Eco sa úrovne pomoci môžu pohybovať medzi 25-80%. To znamená, že pri každom zábere pedála bude hnacia jednotka poskytovať dodatočné 25-80% navyše, až do 250 wattov alebo 25 km / h. Eko režim je najvhodnejší pre tých, ktorí chcú maximalizovať dojazd svojho e-bicykla a je často najvhodnejší na použitie na plochých terénoch.
 • v normálnom režime sa úroveň asistencie hýbe okolo 100 -150%. Dojazd je redukovaný zhruba na polovicu pri použití tohto prídavného výkonu.
 • najvyššia úroveň asistencie vám predvedie čoho sú elektrobicykle skutočne schopné. Pri výbere najvyššej úrovne strmé stúpania ani neregistrujete. Pri jednotkách, ktoré poskytujú maximálnu pomoc nad 200%, je vyšší výkon dokonale prispôsobený temperamentnej jazde pri vyššej kadencii. S veľkou silou prichádza znížený dojazd, preto tento režim je najlepšie využívať šetrne a len pre krátke cesty. Všetky elektrické bicykle prestávajú poskytovať asistenciu pri rýchlosti okolo 25 kilometrov za hodinu.
Displej elektrobicykla

O aktuálnej úrovni asistencie, stave batérie, rýchlosti a najazdených kilometroch vám poskytne prehľad displej

 

Kde kúpiť, aká je cena a ktoré značky sú najobľúbenejšie

Teraz, keď ste sa oboznámili so základnými faktormi, ktoré pri kúpe treba brať do úvahy a prišli ste na to, prečo sú elektrobicykle pre mnohých ľudí na celom svete jedinečným a efektívnym spôsobom dopravy, určite vás zaujíma, aké sú skutočné náklady na nákup elektrického bicykla. Dobré elektrobicykle nie sú lacné. Najlacnejšie elektrobicykle sú obvykle veľmi základné modely a ako dlho by ste s nimi boli spokojní? Priemerný bicykel s kvalitným rámom, funkčnými brzdami, odpružením a ďalšími komponentmi je drahý. Pri kúpe elektrického bicykla musíte minúť podstatne viac peňazí aj kvôli motoru. Takže nenechajte sa odradiť vyššou cenou, kvalitný bicykel vydrží oveľa dlhšie. Ak by ste predsa len chceli trocha ušetriť, stojí za to pozrieť čo ponúka bazár Bazos. Už tradične, komplexný prehľad o ponuke trhu a recenzie jednotlivých modelov poskytne Heuréka. Nás pre rok 2021 zaujali modely značiek Leader Fox a Crussis.

Elektrobicykle Leader Fox

Logo Leader Fox

Česká firma na výrobu bicyklov a elektorbicyklov vznikla v roku 1996 v Českých Budejoviciach a ponúka všetky druhy bicyklov, od horských až po detské. Nájdete ich v kamenných aj online predajniach. Spločnosť má svoj vlastný e-shop a pôsobí nielen na českom a slovenskom, ale aj nemeckom a poľskom trhu.

Elektrobicykle Crussis

Logo Crussis

V roku 2012 vstúpila na trh nová česká značka s kolekciou elektrobicyklov, ktoré pod názvom Crussis predstavila už v apríli 2013 na veľtrhu FOR BIKES. Ponuku postupne rozšírila aj na klasické bicykle, predovšetkým MTB a trekingové. Od roku 2015 spustila vlastnú výrobu kolobežiek Crussis, ktorých rám a dizajnové detaily sú chránené patentom.

 

Ako jazdiť bezpečne na elektrobicykli?

Elektrické bicykle sú populárnejšie ako kedykoľvek predtým, hlavne v radoch starších ľudí, ktorí sú hlavnou hnacou silou dopytu. Je to spôsob, ako dosiahnuť aby cyklistika bola prístupnejšia pre seniorov, ľudí so zdravotným postihnutím a kohokoľvek, kto by sa mohol zdráhať jazdiť na konvenčnom bicykli. Samozrejme, rozšírením elektrobicyklov vzniká aj riziko nehôd a cyklistickej smrti a vynára sa nová otázka bezpečnosti. Všetci, ktorí sa zaujímajú a zvažujú nákup e-bicykla, by sa mali naučiť, ako zvládnuť tento nový druh bicyklov. E-bicykle sú často oveľa ťažšie ako bežné bicykle, dosahujú vyššie najvyššie rýchlosti a robia zvyčajne zvládnuteľné rohy a prekážky nebezpečnejšími.

6 tipov na zvýšenie bezpečnosti jazdy

Nehoda na ceste

Štatistiky nehodovosti varujú

⭐ 1. Venujte väčšiu pozornosť doprave

Každý cyklista by mal venovať pozornosť toku premávky, ale je to ešte dôležitejšie na e-bicykli. Vodiči nemôžu očakávať, že cyklista dosiahne na ceste 30 km rýchlosť a na druhej strane si musia uvedomiť, že vybitie batérie môže viesť k potenciálne nebezpečným scenárom. Keďže elektrické bicykle sa stávajú čoraz obľúbenejšími, ostatní účastníci cestnej premávky budú musieť rekalibrovať svoje očakávania, aby udržali bezpečnú interakciu s týmto novým typom bicyklov. Pre vás to znamená nielen premýšľať o tom, čo robíte na bicykli vy, ale aj o tom, ako vás vnímajú vodiči.

⭐ 2. Upozornite na seba

Súčasťou problému s premávkou je aj to, že vodiči nevedia, že bicykel svištiaci na ceste má plus 200 wattov energie. Odporúčame vybaviť váš bicykel svetlami a zvončekom. A nie sú to len vodiči – možno by ste boli príliš rýchli aj pre chodcov alebo iných cyklistov, ktorí vás nebudú počuť a predovšetkým vnímať bez zdvorilého upozornenia.

⭐ 3. Kontrolujte svoju rýchlosť

Najväčšou chybou, ktorú noví majitelia elektrobicyklov robia, je ísť na najvyššom stupni elektrickej asistencie priamo z brány. Každý je z toho samozrejme nadšený, čo jeho nový bicykel dokáže, ale v prvom rade sa treba naučiť ako sa bicykel správa pri nižších rýchlostiach a až potom prepnúť na turbo.

Zvonček na bicykli je tiež dôležitý pre vašu bezpečnosť

Upozornite na seba zvončekom nie každý si uvedomí vašu rýchlosť

⭐ 4. Brzdite skôr

Pretože máte oveľa väčšiu rýchlosť a silu za sebou, brzdenie sa stáva ešte dôležitejším. Dokonca aj pri bicykli s asistenciou na najnižšej úrovni sa pripočítava 50 wattov k záberu pedála. To znamená, že budete musieť spomaliť pred značkami Stop a prechodmi oveľa skôr, ako by ste brzdili na klasickom bicykli. Zoznámte sa s brzdami a ich relatívnou silou, aby ste mohli lepšie posúdiť najbezpečnejší čas na začatie spomaľovania.

⭐ 5. Pozor pri nasadaní a zosadaní

Pre seniorov, alebo aj pre mladších cyklistov s problémami s pohyblivosťou je nasadanie a zosadanie z bicykla rizikovým úkonom, pri ktorom sa vyskytujú mnohé zranenia. Je to aj čiastočne kvôli hmotnosti bicykla – 10 kilogramov navyše môže spôsobiť, že sa bicykel prevráti a zraní jazdca. Uistite sa, že rám, ktorý si kúpite umožní pohodlné nasadanie aj zosadanie. Pre niektorých to môže znamenať hľadanie zníženého rámu (nielen pre dámy!) alebo štandardného rámu s väčším sklonom.

⭐ 6. Pamätajte, je to bicykel

Pády sa môžu stať na akomkoľvek bicykli, ale elektrobicykle stoja za zmienku z dôvodu vyššej rýchlosti. Havárie, ktoré sa stanú by sa však pravdepodobne stali aj na konvenčných bicykloch. Preto, keď ste vonku, nezabudnite zachovať štandardnú bezpečnosť používania bicyklov.

Do testu sme vybrali Elektrobicykle len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Elektrobicykle v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.