Test 10 najlepších gramofónov 2021 – ako si vybrať?

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 3

Celkoví víťazi testu

Denon DP-300F Sencor STT 312 UR Onkyo CP-1050 Hyundai RTCC 513
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
Denon DP-300F
Sencor STT 312 UR
Onkyo CP-1050
HYUNDAI RTCC 513
 1. stabilná konštrukcia
 2. kvalitný zvuk
 3. automatické ovládanie
 1. lacné zariadenie
 2. možnosť digitalizácie
 3. automatické ovládanie
 1. veľmi kvalitný zvukový výstup
 2. zaujímavý dizajn
 3. odolná a stabilná konštrukcia
 1. všestrannosť
 2. možnosť digitalizácie
 3. zaujímavý retro dizajn
 1. pevné prívody
 1. nižšia kvalita zvuku
 2. hlučnejší pohon
 3. menšia stabilita otáčok
 1. nemá predzosilňovač
 2. manuálne ovládanie
 1. slabšie reproduktory
 2. trošku robustnejší model
Gramofón s jednoduchým dizajnom a kvalitným zvukom, ktorý oceníte, ak máte radi pohodlné ovládanie a nepotrebujete od gramofónu nič viac, ako len prehrávanie platní. Pre nenáročných zákazníkov a občasné použitie je tento lacný gramofón postačujúci. Cenovo náročnejší gramofón určený pre tých najnáročnejších poslucháčov. Tento retro gramofón patrí medzi zákazníkmi k tým najobľúbenejším. Spája v sebe multifunkčnosť, zaujímavý dizajn a cenovú dostupnosť.
299,00 € 59,90 € 449,00 € 138,00 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk

Možno aj vy si ešte pamätáte časy, kedy sme si púšťali hudbu či rozprávky z platní na gramofóne. Gramofóny dnes, v čase digitálnych technológií, zažívajú svoju renesanciu. Od tých spred niekoľkých desiatok rokov odlišujú viacerými prvkami, avšak spája ich práve ten špecifický zvuk, ktorý na ňom hudobní fajnšmekri milovali.

Ak by ste si chceli zadovážiť gramofón, určite by ste mali vedieť, čo všetko si pri jeho výbere a kúpe treba všímať. Výber gramofónu totiž môže byť celkom náročný, a to hlavne pre laikov. Zariadenie môže mať rôzne podoby a jednotlivé modely sa od seba odlišujú konkrétnou výbavou, ale i materiálom, z akého sú vyrobené. Preto by ste mali vedieť, aké sú vaše požiadavky týkajúce sa kvality zvuku a jednotlivých funkcií. S tým, aké parametre by ste mali pri výbere gramofónu sledovať, vám poradíme v našom článku. Oboznámime vás aj s typmi týchto prístrojov a s ich funkciami.

V teste gramofónov sme pre vás vybrali 10 najlepších modelov za rok 2021. Najlepšie sa v našom hodnotení umiestnili značky Denon, Roadstar a Onkyo.

Ako si vybrať gramofón

Laika môže na gramofóne ako prvý zaujať predovšetkým jeho dizajn, no podstatné sú iné parametre. Pozrime sa teda, čo si pri kúpe gramofónu všímať:

 • typ gramofónu – na trhu nájdete modely s možnosťou digitalizácie i bez nej
 • druh náhonu – remienkový alebo priamy
 • rýchlosť otáčok – 33,3, 45 alebo 78 otáčok za minútu
 • typ ramienka – zahnuté alebo rovné
 • spôsob ovládania – automatické, poloautomatické, manuálne
 • ďalšie funkcie: FM tuner, USB slot, možnosť nastaviteľného prítlaku, pitch control (kontrola rýchlosti otáčok) a iné

Najlepšie Gramofóny na základe porovnávacieho testu 2021

1. miesto 2. miesto 3. miesto 4. miesto 5. miesto 6. miesto 7. miesto 8. miesto 9. miesto 10. miesto
Víťaz testu 2021 Pre náročných Zlatá stredná cesta Ľudová voľba
Denon DP-300F Roadstar HIF-1899TUMPK Onkyo CP-1050 Hyundai RTCC 513 Pioneer PLX-500 Audio Technica AT-LP120-USB Pro-ject Debut III Sencor STT 312 UR Lenco L-3808 Sencor STT 500URA
Denon DP-300F Roadstar HIF-1899TUMPK Onkyo CP-1050 HYUNDAI RTCC 513 Pioneer PLX-500 Audio Technica AT-LP120-USB Pro-ject Debut III Sencor STT 312 UR Lenco L-3808 SENCOR STT 500URA
299,00 € 137,90 € 449,00 € 138,00 € 310,00 € 262,00 € 248,85 € 59,90 € 230,83 € 69,90 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Gramofóny DO 138 €

Recenzie 10 najlepších gramofónov pre rok 2021

1. Denon DP-300F

Náhon: remienkový ● Ovládanie: automatické ● Digitalizácia: nie

Denon DP-300F

Gramofón DP-300F bol navrhnutý s ťažšou základnou konštrukciou, ktorá zabezpečuje zníženie vibrácií. Veľmi pohodlné a praktické je automatické ovládanie, ktoré sa postará o to, že platňa sa spustí len stlačením tlačidla, pričom po skončení prehrávania sa ramienko vráti späť. Súčasťou tohto gramofónu je aj predzosilňovač a je možné pripojiť ho na domáci Hi-Fi systém. Čo sa týka rýchlosti otáčok, na výber máte dve možnosti 33 alebo 45 otáčok za minútu.

Dizajnovo ide skôr o klasiku, no a čo sa týka zvuku, zákazníci si zvukový výstup celkom pochvaľujú. Gramofón značky Denon má kvalitné prevedenie, avšak za nevýhodu možno považovať pevné prívody.

 

Výhody

 • stabilná konštrukcia
 • kvalitný zvuk
 • automatické ovládanie

Nevýhody

 • pevné prívody

Verdikt: Gramofón s jednoduchým dizajnom a kvalitným zvukom, ktorý oceníte, ak máte radi pohodlné ovládanie a nepotrebujete od gramofónu nič viac, ako len prehrávanie platní.

Naše hodnotenie:

Cena: 299,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


2. Roadstar HIF-1899TUMPK

Náhon: ? ● Ovládanie: poloautomatické ● Digitalizácia: áno

Roadstar HIF-1899TUMPK

Retro gramofón Roadstar HIF-1899TUMPK, ktorý sa teší medzi zákazníkmi veľkej obľube, a to nielen vďaka svojmu dizajnu. Okrem toho, že pekne vyzerá, ponúka nielen možnosť prehrávania platní, ale aj CD či audio kaziet alebo MP3 nahrávok. Vypočuť si na ňom môžete aj rádio.

Čo sa týka rýchlosti otáčok, dá sa nastaviť na 33, 45 aj 78 otáčok za minútu, a tak na ňom prehráte prakticky každú platňu. Gramofón je vybavený dvoma reproduktormi a jeho súčasťou je diaľkové ovládanie. Nenároční užívatelia si pri tomto modeli rozhodne prídu na svoje.

Výhody

 • prepracovaný retro dizajn
 • možnosť digitalizácie
 • diaľkové ovládanie

Nevýhody

 • menej kvalitný zvuk
 • nemá možnosť zapojenia externých reproduktorov

Verdikt: Dizajnovo prepracovaný retro gramofón s množstvom funkcií, ktorý však zvukovým výstupom veľmi neohúri, a tak je vhodný skôr pre menej náročných poslucháčov.

Naše hodnotenie:

Cena: 137,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


3. Onkyo CP-1050

Náhon: priamy ● Ovládanie: manuálne ● Digitalizácia: nie

Onkyo CP-1050

Gramofón japonskej značky Onkyo CP-1050 je vybavený priamym náhonom a precíznym hlinikovym tanierom. Základňa je vyrobená z masívnych drevovláknitých dosiek, vďaka čomu je zariadenie odolné voči vibráciám. Možnosť regulácie otáčok je samozrejmosťou, a tak môžete gramofón nastaviť na 33 alebo 45 otáčok za minútu.G ramofón sa ovláda manuálne.

Zanevýhodu môžeme považovať absenciu predzosilňovača, a tak je potrebné zapojiť gramofón k externému zosilňovaču. Súčasťou zariadenia je aj odnímateľný kryt, ktorý bráni usádzaniu prachu. Na záver spomenieme ešte dizajn – ten je príjemným prepojením medzi 70. rokmi a súčasnosťou.

Výhody

 • veľmi kvalitný zvukový výstup
 • zaujímavý dizajn
 • odolná a stabilná konštrukcia

Nevýhody

 • nemá predzosilňovač
 • manuálne ovládanie

Verdikt: Cenovo náročnejší gramofón určený pre tých najnáročnejších poslucháčov.

Naše hodnotenie:

Cena: 449,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Pre náročných


4. Hyundai RTCC 513

Náhon: ? ● Ovládanie: poloautomatické ● Digitalizácia: áno

HYUNDAI RTCC 513

V prípade, že túžite vdýchnuť svojej domácnosti nádych histórie a na kvalite zvuku si až tak veľmi nepotrpíte, retro gramofón Hyundai RTCC 513 by pre vás mohol byť tou správnou voľbou. Okrem retro dizajnu však gramofón zaujme aj svojou všestrannosťou. Zvládne totiž nielen prehrávanie gramofónových platní, ale pustiť si na ňom môžete aj rádio alebo CD či audio kazety a zvládne aj prehrávanie MP3.

To však nie je všetko, čo tento retro gramofón dokáže. Mozete ho totiž použiť aj na vypaľovanie diskov či na digitalizáciu nahrávok do formátu MP3. Model značky Hyundai je vybavený automatickým spúšťaním ihly a troma voľbami rýchlosti otáčok. 

Výhody

 • všestrannosť
 • možnosť digitalizácie
 • zaujímavý retro dizajn

Nevýhody

 • slabšie reproduktory
 • trošku robustnejší model

Verdikt: Tento retro gramofón patrí medzi zákazníkmi k tým najobľúbenejším. Spája v sebe multifunkčnosť, zaujímavý dizajn a cenovú dostupnosť.

Naše hodnotenie:

Cena: 138,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Zlatá stredná cesta


5. Pioneer PLX-500

Náhon: priamy ● Ovládanie: manuálne ● Digitalizácia: áno

Pioneer PLX-500

O tomto gramofóne značky Pioneer môžeme povedať, že ide o profesionálny model vhodný pre DJing alebo domáce prehrávanie platní vo vysokej kvalite. Gramofón je vybavený priamym pohonom typu Servo s vysokým krútiacim momentom, trofázovým DC motorom a elektronickou brzdou. Dokáže prehrávať platne v troch rýchlostiach, 33 1/3, 45 a 78 otáčok za minútu.

Výhodou modelu PLX-500 je, že ponúka aj možnosť digitalizácie vašich platní pomocou USB konektoru. Ten slúži aj na prepojenie gramofónu s rekordbox dvs a kompatibilným DJ mixom, vďaka ktorému môžete používať gramofón pre scratchovanie a ovládanie digitálnych skladieb. Samozrejmosťou je kvalitný vstavaný predzosilňovač s možnosťou deaktivácie.

Výhody

 • vhodný aj DJ-ing
 • odolná konštrukcia
 • možnosť digitalizácie
 • kvalitný zvuk

Nevýhody

 • manuálne ovládanie

Verdikt: Výborný gramofón s kvalitným zvukom vhodný aj pre začínajúcich DJ-ov.

Naše hodnotenie:

Cena: 310,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


6. Audio Technica AT-LP120-USB

Náhon: priamy ● Ovládanie: manuálne ● Digitalizácia: áno

Audio Technica AT-LP120-USB

Audio Technica AT-LP120-USB je stereo gramofón s priamym náhonom a výborne vyváženým ramienkom. Je zárukou vysokej kvality zvukového výstupu. Jeho prednosťou je okrem toho aj možnosť prepojenia s PC pomocou USB, takže máte aj možnosť digitalizácie skladieb. Gramofón poskytuje možnosť regulácie otáčok na všetky tri možnosti.

Súčasťou gramofónu je aj integrovaný predzosilňovač, ktorý sa postará o možnosti prepojenia s ďalšími zvukovými komponentmi. Ide o gramofón s vyššou hmotnosťou, a tak je veľmi odolný voči vibráciám a otrasom. Ovládanie je manuálne, a tak je vhodný skôr pre skúsenejších používateľov. Kvalita zvuku je nadpriemerná.

 

Výhody

 • možnosť digitalizácie
 • masívna konštrukcia
 • kvalita zvuku

Nevýhody

 • manuálne ovládanie

Verdikt: Gramofón s masívnejšou konštrukciou a výbornou kvalitou zvuku je vhodnou voľbou pre náročnejších poslucháčov s vycibreným sluchom.

Naše hodnotenie:

Cena: 262,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


7. Pro-ject Debut III

Náhon: remienkový ● Ovládanie: manuálne ● Digitalizácia: nie

Pro-ject Debut III

Pro-Ject Debut III DC Esprit je výkonný hi-fi gramofón, ktorý predstavuje spomedzi mnohých modelov naozaj skvelú voľbu. Jeho výkon a celková prevádzka vám zaručia spokojnosť. Obsluha tohto zariadenia je jednoduchá a v podstate intuitívna. Pripraviť sa môžete na kvalitný zvukový výstup, o ktorý sa postará tichý remienkový náhon a pevná konštrukcia minimalizujúca vibrácie.

Rýchlosť otáčok môžete zvoliť buď 33 alebo 45 ot. za minútu. Páči sa nám veľmi minimalistický a elegantný dizajn, ktorý neruší a pôsobí veľmi čisto. Ide o kvalitný český výrobok vhodný aj pre náročnejších.

Výhody

 • kvalitný zvuk
 • jednoduché ovládanie

Nevýhody

 • nemá predzosilňovač

Verdikt: Kvalitný český gramofón s jednoduchým ovládaním a výborným zvukovým výstupom.

Naše hodnotenie:

Cena: 248,85 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


8. Sencor STT 312 UR

Náhon: remienkový ● Ovládanie: automatické ● Digitalizácia: áno

Sencor STT 312 UR

V prípade, že hľadáte lacný gramofón, na ktorom si budete len občas púšťať svoje obľúbene vinylové platne, gramofón Sencor STT 312 UR by vás mohol zaujať. Jeho súčasťou je zabudovaný predzosilňovač a zariadenie vám umožňuje digitalizáciu platní. Je k nemu dodávaný digitalizačný kábel, pomocou ktorého svoje nahrávky prevediete do komprimovaných súborov.

Čo sa týka rýchlosti otáčok, na výber máte z troch možností regulácie. Ovládanie je automatické, a tak sa tento gramofón používa veľmi jednoducho a pohodlne. Pohon je však trošku hlučnejší a kvalita zvuku slabšia, avšak treba myslieť na to, že ide o lacnejšie zariadenia, a tak platí, že cena zodpovedá aj kvalite.

 

 

Výhody

 • lacné zariadenie
 • možnosť digitalizácie
 • automatické ovládanie

Nevýhody

 • nižšia kvalita zvuku
 • hlučnejší pohon
 • menšia stabilita otáčok

Verdikt: Pre nenáročných zákazníkov a občasné použitie je tento lacný gramofón postačujúci.

Naše hodnotenie:

Cena: 59,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Ľudová voľba


9. Lenco L-3808

Náhon: priamy ● Ovládanie: poloautomatické ● Digitalizácia: áno

Lenco L-3808

Gramofón Lenco L-3808 vás už na prvý pohľad zaujme jednoduchým a vkusným dizajnom. To však nie je jediné, čo stojí za zmienku. Gramofón je vybavený priamym náhonom a umožňuje reguláciu otáčok na 33 alebo 45 otáčok za minútu. Okrem tohomá gramofón tiež integrovaný stereofónny predzosilňovač pre vynikajúcu zvukovú produkciu, kvalitnú MM prenosku či stroboskop.

Výhodou tohto modelu je tiež USB vstup a s ním spojená možnosť digitalizácie vašich nahrávok. Súčasťou gramofónu je aj plastový kryt, ktorý chráni zariadenie pred prachom.

Výhody

 • dobrý pomer kvality a ceny
 • vstavaný predzosilňovač
 • možnosť digitalizácie

Nevýhody

 • citlivý na otrasy

Verdikt: Tento gramofón je ukážkou dobrého pomeru ceny a kvality. Vhodný pre menej náročných a nerozhodných.

Naše hodnotenie:

Cena: 230,83 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


10. Sencor STT 500URA

Náhon: remienkový ● Ovládanie: automatické ● Digitalizácia: áno

SENCOR STT 500URA

Sencor STT 500URA je prémiový gramofón, ktorý je vybavený remienkovým pohonom a hliníkovým tanierom pre kvalitnejší zvuk. Praktické je jeho automatické ovládanie, keďže sa zariadenie samo vypne a ramienko sa pri konci platne automaticky vráti. Rýchlosť otáčok je možné regulovať, na výber máte 33 alebo 45 otáčok za minútu.

Súčasťou gramofónu je aj zabudovaný predzosilňovač, vďaka ktorému môžete gramofón prepojiť s reproduktormi aj bez použitia iného zosilňovača. Výhodou je možnosť digitalizácie nahrávok pomocou USB kábla.

Výhody

 • možnosť digitalizácie
 • vstavaný predzosilňovač
 • automatické ovládanie

Nevýhody

 • hlučný motorček

Verdikt: Gramofón jednoduchý na ovládanie s možnosťou digitalizácie ocenia nenároční zákazníci.

Naše hodnotenie:

Cena: 69,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


Typy gramofónov

To, čo by vás pri kúpe gramofónu malo zaujímať ako prvé, je o aký typ zariadenia ide. Na trhu nájdete široký výber rôznych modelov odlišujúcich sa nielen funkciami, ale i spracovaním a kvalitou zvuku. Rozhodne je rozdiel v tom, či budete gramofón používať na to, aby ste si občas prehrali svoju obľúbenú LP platňu, alebo ho budete využívať denno-denne a napríklad aj na digitalizáciu záznamu z vinylových platní.

Ak si potrpíte na kvalitu zvuku, nenechajte sa zmiasť a nesiahajte po gramofóne s budíkom, rádiom či inými prvkami. Jeho cena bude nižšia, no i kvalita prehrávania bude na nižšej úrovni. Poďme sa teda pozrieť na to, na aké typy gramofónov môžete na trhu natrafiť.

gramofóny

Pri výbere gramofónu je potrebné sledovať viaceré parametre

Klasický gramofón so zabudovanými reproduktormi

Základný model určený pre nenáročných poslucháčov, ktorý je kompaktný a viac-menej univerzálny. Jeho súčasťou bývajú reproduktory, niekedy aj CD prehrávač a rádio. Od kvality prehrávania zvuku netreba očakávať nič extra, pri tomto type ide skôr o priemer. Ak vám ide v prvom rade o prehrávanie platní a na kvalite zvuku si až tak nepotrpíte, tento typ bude pre vás vhodnou a cenovo dostupnou voľbou.

Hi-Fi gramofón

Tento gramofón je skôr pre tých náročnejších poslucháčov, ktorí si na kvalite zvuku dajú skutočne záležať. Ide len o samotný gramofón bez reproduktorov a akýchkoľvek iných prvkov. Dôraz je pri tomto type gramofónu kladený na prvky ovplyvňujúce kvalitu zvuku. Hi-Fi gramofóny sú vhodné ako súčasť Hi-Fi zostavy. Pri tomto type treba rátať aj s vyššou investíciou a treba myslieť aj na to, že si k takémuto gramofónu budete musieť dokúpiť rôzne ďalšie komponenty, ako je zosilňovač či reproduktory a iné.

DJ gramofón

Tento typ gramofónu je určený pre tých, ktorí chcú hudbu nielen počúvať, ale ju aj tvoriť. Sú určené na skrečovanie či mixovanie hudby a vybavené sú rôznymi pokročilými funkciami, ako je napríklad kontrola rýchlosti otáčok a iné. Ide o kvalitné gramofóny určené pre špecifickú skupinu ľudí zaoberajúcich sa hudbou a jej tvorbou, a tak sa tomuto typu venovať detailnejšie nebudeme.

💡 Neprehliadnite!

Rozhovor so Zdenkom Pospíšilom, odborníkom na čiernu techniku e-shopu Hej.sk

Zdeněk Pospíšil

Zdeněk Pospíšil, odborník na čiernu techniku z internetového obchodu Hej.sk

Na to, ako si vybrať gramofón a aké parametre si pri jeho výbere treba všímať, sme sa opýtali odborníka na čiernu techniku z e-shopu Hej.sk Zdenka Pospíšila.

Dodomacnosti.sk: V súčasnosti zažívajú gramofóny akési znovuzrodenie. Čím to môže byť podľa vášho názoru?

Zdeněk Pospíšil: ,,Vo všeobecnosti platí, že zákazníci sa radi vracajú k produktom, ktoré boli charakteristické pre roky minulé. Retro je v móde a k tomuto štýlu nepochybne patria aj gramofóny. Mnohí naši zákazníci ich kupujú ako dizajnový kúsok do interiéru, ktorý rozhodne umocní pôžitok z takéhoto priestoru. Ďalej sú to ľudia, ktorí sú skutoční hudobní fajnšmekri a tiež takí, ktorí po svojich príbuzných zdedili zbierku platní. “

Dodomacnosti.sk: Ktoré gramofóny sa tešia u zákazníkov väčšej obľube – v retro dizajne, či skôr v tom modernom?

Zdeněk Pospíšil: ,,V rebríčku obľúbenosti jednoznačne vedú retro gramofóny značky Hyundai. Zákazníci si však vyberajú modely, ktoré prehrávajú nielen platne, ale tiež MC kazety, CD , CD-R a CD-RW disky a sú doplnené o USB vstupy. Druhú skupinu tvoria zákazníci, ktorí uprednostňujú Hi-Fi gramofóny s jednoduchým dizajnom. Tu je však ponuka taká široká, že je ťažké povedať, ktorý z nich je jednotkou v obľúbenosti.“

Dodomacnosti.sk: Ak by ste mali laikovi, ktorý chce gramofón len na občasné prehrávanie platní, dať nejakú radu, čo by to bolo? Na čo by mal dbať pri výbere gramofónu?

Zdeněk Pospíšil: „Každý zákazník sa spravidla rozhoduje medzi dvoma typmi gramofónov. Prvé majú vstavané reproduktory a druhé je potrebné pripojiť k externým reproduktorom. Odporúčame vyberať z prvej kategórie. Dobrým výberom sú gramofóny, ktoré ponúkajú možnosť digitalizácie platní do podoby MP3 súborov. Túto vlastnosť ocení skutočne každý používateľ. Radíme tiež uprednostniť modely, ktoré ponúkajú automatickú obsluhu ihly. Ihla sa po skončení prehrávania automaticky vracia na svoje miesto a nespôsobí to skoré opotrebovanie ihly alebo dosiek ako pri modeloch s ručným ovládaním.“

Dodomacnosti.sk: Vyžaduje si gramofón nejaké špeciálne umiestnenie v domácnosti?

Zdeněk Pospíšil: „Princíp fungovania gramofónov spočíva v snímaní vibrácií a umiestnenie zariadenia môže mať vplyv na kvalitu zvuku. Ideálne je umiestniť ho na miesto, ktoré nie je vystavené chveniu, ktoré by mohlo vibrácie narušiť. Ak má zariadenie nastaviteľné nožičky, je potrebné nastaviť ich do vodorovnej polohy.“

Dodomacnosti.sk:  Niektoré modely gramofónov majú možnosť digitalizácie záznamu. O čo vlastne ide?

Zdeněk Pospíšil: „Ide o funkciu, ktorá umožňuje previesť nahrávky z platní do digitálnej podoby. Napríklad do formátu MP3, a to priamo na USB, CD alebo SD kartu. Vďaka tomu môže používateľ zachovať nahrávky z vinylových platní v modernej digitálnej verzii.“

Dodomacnosti.sk: Vyžaduje si gramofón nejakú zvláštnu údržbu?

Zdeněk Pospíšil: ,,Určite áno. Trh ponúka rôzne produkty, ktoré túto starostlivosť o gramofóny uľahčia. Ide napríklad o špeciálne čističe platní či kefky na ihly. Zákazníkom radíme, aby údržbu robili pravidelne, a tým predĺžia životnosť zariadenia i samotných platní.“

Aké parametre si všímať

Pri výbere gramofónu by ste si mali všímať viacero parametrov. Laikov možno bude zaujímať ako prvý vzhľad, no treba myslieť v prvom rade na funkčnosť. Samozrejme, že ak je vašim snom retro gramofón, nejaký minimálny rozdiel napríklad v ovládaní či pri rýchlosti otáčok pre vás nebude zohrávať kľúčovú rolu. Je však fajn vedieť, čo je pri týchto zariadeniach dôležité sledovať.

Náhon

Náhon zabezpečuje otáčanie taniera, na ktorom je uložená platňa, pričom sa môžete stretnúť s dvoma odlišnými typmi náhonu – remienkovým a priamym.

Remienkový náhon funguje podobne ako klinový remeň. Pohonná jednotka gramofónu je pri tomto type náhonu uložené mimo otočného taniera a je s ním spojená remienkom. Ide o tradičný spôsob náhonu, ktorý má menšiu nevýhodu v tom, že po čase bude treba remienok vymeniť, pretože sa opotrebuje.

Priamy náhon spočíva v tom, že je pohonná jednotka gramofónu súčasťou otáčajúceho sa taniera. Tento typ je spojený s dokonalým riadením otáčok a možnosťou nastavenia rôznych parametrov. Priamy náhon nájdete skôr u DJ gramofónov, veľmi zriedkavo u Hi-Fi gramofónov. Jeho nespornou výhodou je celková odolnosť, ktorá je pri najlepších gramofónoch veľmi podstatná.

retro gramofón

Retro gramofóny sa dnes tešia veľkej obľube

Predzosilňovač

S týmto pojmom sa pri kúpe gramofónu určite stretnete. Ide o elektrický zosilňovač, ktorý sa postará o zosilnenie bez šumu. Na trhu nájdete gramofóny, ktoré sú týmto zariadením vybavené, ale i také, ktoré ho nemajú.

Gramofón s predzosilňovačom je vybavený linkovými vstupmi, a tak k nemu nepotrebujete nič ďalšie. Gramofón bez neho je však potrebné napojiť k zosilňovaču.

Ramienka

Nemenej dôležitou súčasťou gramofónu je aj ramienko, ktoré je nosným prvkom a na ňom je umiestnená prenoska s ihlou. Ramienko sa nachádza mimo otáčajúci sa tanier. Čo sa týka typov ramienok, stretnúť sa môžete s dvoma, a to s rovnými alebo zahnutými ramienkami.

Rovné ramienko má veľkú výhodu v tom, že je veľmi stabilné, no nevýhodu je horší zvukový prejav. Odporúčame ho však rozhodne tým z vás, ktorí ai chcú na gramofóne prehrávať staršie, prípadne trošku doškriabané platne. Ramienko však totiž lepšie udrží v drážke a zvuk nebude preskakovať.

Zahnuté ramienka môžu mať buď tvar písmena S, alebo sú len jednoducho zakrivené. Vďaka zakriveniu je zvukový výstup kvalitnejší, no pri doškriabanej platni môže ramienko z dosky vyskočiť, pretože nie je také stabilné ako rovné ramienko. Tento typ ramienka je typický pre kvalitné gramofóny s výborným zvukom.

Rýchlosť otáčok

Ďalším parametrom, ktorý by vás pri kupe gramofónu mal zaujímať, je rýchlosť otáčok. Udáva sa v počte otáčok za minútu a je spojený s prehrávaním daného priemeru vinylovej platne.

Z hľadiska otáčok nájdete tieto tri typy gramofónov:

 • 33,3 otáčok za minútu – určené pre platne s priemerom 25 a 30 centimetrov, čo je 10 a 12 palcov.
 • 45 otáčok za minútu – využíva sa pri platniach s priemerom 17,5 a 30 centimetrov, teda 7 a 12 palcov. Ide zvyčajne o single.
 • 78 otáčok za minútu – vhodné na prehrávanie starších platní s priemerom 25 centimetrov, teda 10 palcov.

V súčasnosti väčšina gramofónov podporuje prvé dve uvedené rýchlosti prehrávania, pričom medzi nimi viete prepunat pomocou manuálneho prepínača.

Prenoska

Prenoska sa nachádza na konci ramienka a jej funkciou je tvorba zvuku z vinylovej platne. Práve z tohto dôvodu je na túto časť gramofónu kladený veľký dôraz. Zaujímavosťou je, že jej hmotnosť musí byť presne priamo úmerná danému ramienku. Typy prenosiek sú dva – kryštálová a elektrodynamická.

Kryštálová prenoska – označuje sa aj ako keramická a je tou lacnejšou možnosťou, s čím je spojená aj nižšia kvalita zvukového výstupu. Jej nevýhodou je aj rýchlejšie opotrebenie prehrávaných platní, keďže takáto prenoska na ne počas prehrávania vytvára väčší tlak.

Elektrodynamická prenoska – označuje sa aj ako MC alebo MM a jej súčasťou môže byť buď pohyblivá cievka, alebo magnet. Tento typ prenosky nájdete na mnohých kvalitných Hi-Fi gramofónoch, ktoré vám pripravia výborný zvukový výstup.

Ovládanie

Asi väčšina užívateľov má rado pohodlné a jednoduché ovládanie – teda zmenu rýchlosti otáčok, celkové nastavenie prístroja, prenosky či ramienka alebo samotné vkladanie vinylových platní. Z hľadiska ovládanie môžeme gramofóny rozdeliť na manuálne, poloautomatické a automatické.

Manuálne ovládanie môže byť pre niekoho menej pohodlné, no mnohí ľudia ho vnímajú skôr ako akýsi rituál spojený s prehrávaním a počúvaním hudby. Platňu musíte do gramofónu vložiť, gramofón zapnúť, ramienko dať na miesto nad platňu a v opačnom poradí tieto úkony zopakovať po skončení platni. Menej šikovný človek však môže pri manuálnom ovládaní poškodiť platňu.

Poloautomatické ovládanie spočíva v tom, že po skončení platne sa ramienko automaticky zdvihne, prípadne sa gramofón vypne. Niektoré modely s poloautomatickým ovládaním majú ramienko vracajúce sa do pôvodnej polohy.

Automatické ovládanie je to najpohodlnejšie, pretože jediné tlačidlo sa postará o to, že sa hudba spustí a na konci platne prestane hrať.

gramofón

Súčasné gramofóny disponujú rôznymi funkciami

Funkcie a doplnky

Viaceré gramofóny disponujú okrem možnosti prehrávania vinylových platní tiež:

 • schopnosťou prehrávať CD, prípadne si na nich viete naladiť aj FM rádio
 • výnimkou nie sú ani modely s Bluetooth, ktoré umožňujú prehrávanie hudby pomocou bezdrôtových reproduktorov
 • k ďalším doplnkom patrí napríklad diaľkové ovládanie, či výstupy AUX alebo cinch či 3,5 mm jack

Asi najzaujímavejšou funkciou, s ktorou sa môžete stretnúť pri niektorých modeloch je možnosť digitalizácie. Ak túžite po zvečnení hudby alebo hovoreného slova z platne do vášho počítača či MP3 prehrávača, vyberte si model s touto funkciou, ktorou sú vybavené najlepšie gramofóny.

Aké sú ceny

Cenové rozpätie, v akom sa pohybujú gramofóny, je celkom veľké. Samozrejme, že za tie najlepšie gramofóny zaplatíte najviac. Pravdou však je, že kvalitné gramofóny zoženiete aj v dostupných cenách.

 • do 50 eur – v tejto cene nájdete aj modely, ktoré umožňujú digitalizáciu nahrávok. Žiaden extra kvalitný zvuk však od nich rozhodne nečakajte.
 • od 50 do 150 eur – menej náročným zákazníkom, ktorí hľadajú niečo viac ako len základ, sa podarí nájsť gramofón v tejto cenovej hladine. Zvyčajne poskytujú aj možnosť prehrávania CD a majú poloautomatické ovládanie.
 • od 150 eur do 250 eur – za takúto sumu si kúpite kvalitné Hi-Fi gramofóny
 • 250 eur až 500 eur –  v tejto cenovej rovine si prídu na svoje aj ľudia s vyššími nárokmi na kvalitu zvuku a nájdete tu aj veľmi prepracované a dizajnovo zaujímavé kúsky
 • 500 eur a viac – za takúto sumu dostanete už DJ gramofóny

Obľúbené značky

V minulosti patrili k veľmi obľúbeným gramofóny Tesla, no dnes sa do popredia dostávajú značky ako Thorens, Onkyo, Sencor a iné. Do nášho testu sme vybrali aj ďalšie značky, ako je napríklad Pioneer, Auna, ale aj Hyundai.

Pár odkazov pre audiofilov, gramofónových nadšencov aj fajnšmekrov

Do testu sme vybrali Gramofóny len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Gramofóny v našom katalógu

Hyundai RTCC 513 HYUNDAI RTCC 513
138,00 €
Denon DP-300F Denon DP-300F
299,00 €
Sencor STT 312 UR Sencor STT 312 UR
59,90 €
Pro-ject Debut III Pro-ject Debut III
248,85 €
Onkyo CP-1050 Onkyo CP-1050
449,00 €
Pioneer PLX-500 Pioneer PLX-500
310,00 €
Lenco L-3808 Lenco L-3808
230,83 €
Sencor STT 500URA SENCOR STT 500URA
69,90 €
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre

Dobrý deň. Nedá mi nereagovať na test gramofónov… ako napísal aj okolosediaci, v teste je viacero chýb a nešťastných tvrdení. A vôbec, do testu gramofónov zahrnúť “retrogramofóny” a tvrdiť o nich, že sú dobré, je holý nezmysel! Ako môžete o gramofóne bez možnosti akéhokoľvek nastavenia ramienka, sily na hrot, napísať, že je dobrý? Takým gramcom akurát tak “ošmirgľujete” platne. Pri gramcoch ide v prvom rade o kvalitu zvuku, o možnosti nastavenia ramienka a o komfort obsluhy, či obsahuje predzosilňovač, zbytočnosti ako USB port, integrované rádio a podobne s gramofónom absolútne nesúvisia a zavádzajú ľudí, degradujú samotný gramofón a hudbu zaznamenanú na platniach… Napríklad by ste mali o tých univerzál All in One zariadeniach povedať pravdu, že nie sú vhodné na prehrávanie platní práve kvôli nemožnosti nastavenia zvislej sily na hrot a pod., čím si akurát tak zničia platne… Ďakujem za pochopenie.

Pan “odbornik” je asi vacsi laik ako ja, kedze vobec nepovedal PRECO sa na kvalitnych gramofonoch vyskytuju takmer zasadne iba zahnute ramienka, na co sluzi to zahnutie, ze ramienka maju aj anti-skating a na co sluzi, ze gramofon s MM/MC prenoskou MUSI mat predzosilnovac ale s C prenoskou nie atd. atd. No a povedat ze HiFi gramofon za 250€ je OK a za 500€ dostanete DJ gramofon, ktory nie je pre normalne prehravanie je totalne zcestne … najkvalitnejsie HiFi gramofony dostat kupit od cenovej hladiny 1000-1200€ (ale tie za ceny 3000+ si kupi iba skutocny fajnsmeker alebo bohaty laik ..) a najdrahsi gramofon sveta Clearaudio Statement je za viac ako 144000 libier.

Dobrý deň, ďakujeme za podnetnú kritiku. Iste by viacerých zaujímali informácie, ktoré spomínate vo vašom komentári, no pre ozajstných gramofónových nadšencov a fajnšmekrov určite existujú špecializovanejšie weby, ktoré sa problematikou zaoberajú do najmenších podrobností (doplnili sme odkazy na konci článku, ak máte vedomosť o ďalších, dajte vedieť, radi ich tam pridáme). Na takom malom priestore aký poskytuje náš portál dodomácnosti.sk jednotlivým produktom sa jednoducho všetko obsiahnuť nedá – to musíte uznať aj vy. Tento článok a „radca“ tak poslúži najmä tým, kto o gramofónoch má len kusé informácie (ak vôbec) a potrebuje získať základný prehľad – aby sa vedel zorientovať v ponuke…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.