Lezecký trenažér – čo je to, ako funguje a ktoré partie ním precvičíte

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 9. apríla 2021 0

Či už chcete schudnúť, udržiavať hmotnosť alebo len zostať zdraví, kľúčom k úspechu je dôsledné cvičenie. Najlepším spôsobom, ako dosiahnuť výsledky, je odhodlanie cvičiť každý deň a spôsobom, ktorý potrebujete. Problém je v tom, že príliš veľa z nás si nájde výhovorku, prečo to nerobiť. Sťažujeme sa, že nie je čas, alebo že je telocvičňa príliš drahá, alebo, že je to nudné a trvá to príliš dlho. Nemusí to tak byť. Existuje spôsob, ako získať celotelový workout aj doma, v čase kedy vám to vyhovuje a v absolútnom súkromí.  Zvládnete to za kratší čas ako s tradičnými domácimi strojmi. Lezecký trenažér je presne to čo potrebujete, aby ste sa dostali do formy a aj sa v nej udržali.

💡 TIP na produkt - Verticon inSPORTline Club
Verticon inSPORTline Club

Masívna oceľová konštrukcia zvládne aj ten najintenzívnejší tréning. Navyše tento stroj ponúka aj funkciu steppera. Žiadna elektronika len poctivý workout!

1 499,00 €

💡 TIP č.1: jasne stanovený dátum doručenia tovaru k zákazníkovi💡 TIP č.2: pri objednávke nad 80 € poštovné zdarma💡 TIP č.3: garancia vrátenia peňazí, nákup na spĺatky, kvalitný, spoľahlivý a známy eshop💡 TIP č.4: výpredaje, zľavy a aktuálne akcie → nájdete tu

 

Čo je to lezecký trenažér?

Lezecký trenažér je cvičebný stroj s nízkym dopadom, ktorý poskytuje kardio cvičenie spolu s tonizačným a silovým tréningom a ponúka plnohodnotný workout zážitok v pohodlí a súkromí vášho domova. Vďaka tomuto stroju vaše telo spáli viac kalórií a za polovičný čas ako pri bežných fitness programoch.

Štíhly a vzpriamený, s úchopmi nôh a rúk, je navrhnutý tak, aby zapojil hornú a dolnú časť tela spolu s jadrom a napodobňoval pohyby pri stúpaní do strmej skalnej steny, alebo rebríka. Vďaka tomu sa zvýši váš srdcový rytmus, spálite kalórie a budujete svaly spôsobom, ktorý šetrí kĺby, takže ho môže použiť takmer každý. Najlepšie zo všetkého je, že poskytuje rozmanitosť vďaka pútavým a mnohorakým rutinám a znamená výzvu pre vaše telo i myseľ. Nastúpite a jednoducho začnete pohybovať rukami a nohami súčasne. To je asi tak všetko. Lezecký trenažér je kompaktný, ľahký a tichý, čo znamená, že ho možno použiť kedykoľvek a kdekoľvek.

Na rozdiel od stairmasteru alebo steppera zapojená je aj horná časť tela. A na rozdiel od eliptického stroja, je pohyb úplne zvislý – neexistuje žiadny vodorovný prvok. Vďaka tomu tieto stroje oveľa ľahšie zapadnú aj do menších domov a bytov.

Krátke video vám predvedie spôsob pohybu a jeho správnu techniku:

Verticon od inSPORTline

 

Prečo by ste mali vlastniť lezecký trenažér?

Vlastnenie jedného z týchto strojov má veľa skvelých výhod, z ktorých najdôležitejšie je, že vám poskytne kompletný workout za polovičný čas. Tieto stroje spália viac kalórií ako bežecký pás, veslovací trenažér alebo akýkoľvek iný stroj, takže výsledky uvidíte už po 30 minútových cvičeniach.

Toto nás privádza k ďalšej veľkej výhode: pohodliu. Môžete cvičiť pred prácou, po práci, skoro alebo neskoro. Neexistujú žiadne limity a dôvody, prečo to nerobiť. Navyše, keďže sú kompaktné, zmestia sa do každej miestnosti ktoréhokoľvek domu, takže ich môžete používať kdekoľvek.

K dispozícii je široká škála cvičení, ktoré na stroji môžete robiť, takže nuda nikdy nebude problémom a veľa modelov má vopred naprogramované postupy, ktoré vás budú viesť. Bezpečnosť je tiež výhodou používania tohto trenažéru. Pretože ide o stroje s nízkym dopadom, nebudú vyvíjať tlak na kolenné alebo bedrové kĺby, čo vám umožní posilniť slabé svaly a zlepšiť vytrvalosť.

To, či je lezecký trenažér tým správnym riešením pre vás, závisí v podstate od toho, čo chcete. Je zrejmé, že ak ste naozaj veľmi seriózne zainteresovaní v oblasti fitnes a chcete dokonalé vypracovanie každej časti tela, pravdepodobne sa budete musieť investovať do celého radu zariadení, so všetkým, čo z toho vyplýva v oblasti nákladov a priestoru alebo zaplatiť za členstvo v telocvični. Ak sa však chcete efektívne udržiavať v kondícii potom by mohol byť vertikálny lezecký stroj perfektnou voľbou.

Muž na lezeckom trenažéri

zdroj: pinterest.com

 

Benefity lezeckého trenažéra v kocke

V prvom rade, použitie lezeckého trenažéra je aktivita, ktorá je sama o sebe výhodou. Ako všetko, čo nám pomáha vstať a začať sa viac hýbať. Či už to znamená chodiť na bežeckom páse, potiť sa na orbitreku alebo stúpať na lezeckom trenažéri.

Teraz však k niektorým konkrétnejším výhodám súvisiacimi s týmto strojom:

 

⭐Kardiovaskulárne cvičenie

Lezecké trenažéry sú navrhnuté tak, aby zvýšili srdcový rytmus a zvládnu to rýchlo. Trenažér vás núti robiť opakované kroky smerom nahor a mali by ste šliapať dosť rýchlo. To vám zaručene zabezpečí solídne kardio, pri ktorom bude vaše srdce pumpovať a pľúca pracovať na plný výkon. Je to niečo ako beh, alebo jogging, ale namiesto toho, aby ste to robili na rovnej zemi, bežíte hore. Nebudeme sa venovať všetkým výhodám kardiovaskulárneho cvičenia, mali by ste však vedieť, že je vynikajúce pre vaše srdce, pľúca, metabolizmus a celkové zdravie.

 

⭐ Posilňovacie cvičenie

Trenažéry sú ideálne na zlepšenie sily hornej a dolnej časti tela, najmä tie s nastaviteľným odporom. Pretože vaše ruky a nohy tlačia proti odporu, posilňujete takmer každý sval vo vašom tele a tiež získavate tónovaný vzhľad.

 

⭐ Chudnutie

Lezecký trenažér kombinuje kardio a silové tréningy a je to podobné ako beh, horolezectvo a stúpanie po schodoch v jednom. Výsledkom tejto kombinácie extrémnych tréningov je tendencia odpaľovať kalórie a telesný tuk vo veľmi krátkom čase. Toto cvičenie bezpochyby spáli kalórie a naštartuje metabolizmus – odhaduje sa, že spálite medzi 300 a 800 kalóriami počas jednej 30-minútovej relácie.

 

⭐ Totálny celotelový workout

Medzi pohybmi zameranými na kardio a silovým tréningom môžete prejsť v priebehu niekoľkých sekúnd len zmenou odporu. Zapojí to chrbát, plecia, ruky, nohy, zadok a jadro. Väčšina tréningov obsahuje aj akýsi interval iba pre nohy, aby sa lepšie zacielili quadricepsy a glutety. Myšlienka venovať sa kardio aj silovému tréningu na jednom stroji nielen šetrí čas, ale tiež vám pomôže pokračovať v spaľovaní kalórií a tukov dlho po vychladnutí.

 

⭐ Nízky dopad

Pretože vaše ruky a nohy neopúšťajú pedále, vertikálne lezenie ponúka formu cvičenia s pomerne nízkym dopadom na vaše kĺby. Pravdepodobne nie je až tak jemné ako eliptický trenažér, ale väčšina zdravých osôb by mala byť schopná pohodlne používať jeden z týchto strojov. Na druhej strane, ak aj máte problémy s kĺbmi, kvôli ktorým nemôžete robiť hardcore kardio, ako je beh, je skvelým riešením alternatíva s nízkym dopadom. Lezecké trenažéry nevyvolávajú náraz cez vaše nohy do kolien a bedier, čo vám umožní absolvovať vynikajúci kardio tréning a zároveň zabrániť bolestiam kĺbov.

Lezecký trenažér a cvičiaci muž

zdroj: pinterest.com

 

⭐ Je kompaktný

Tieto vertikálne stroje nezaberajú veľa podlahovej plochy. Mnoho domácich modelov zaberá iba stopu asi 90 x 60 cm. Niektoré z modelov sú robustnejšie a majú väčší rám. Väčšina je ale skladacia a ľahká – skladovanie nie je problém.

 

⭐ Časovo efektívny

Na lezeckom trenažéri nebudete tráviť hodiny. Ide o rýchly tréning celého tela navrhnutý pre maximálnu efektivitu. A keďže je napájaný „ručne“, stroj ide iba tak rýchlo alebo pomaly, ako povolíte. Ide o kombináciu krátkych a dlhých záberov a striedanie vášho rozsahu, rýchlosti a odporu. Väčšina tréningov na lezeckom trenažéri trvá 20 až 45 minút. Pre zaneprázdnených používateľov sú vertikálne lezecké stroje vynikajúcou voľbou, pretože umožnia vtesnať sa do tréningu bez toho, aby zabrali príliš veľa času.

 

⭐ Posúva vás k vašim limitom

Začať s cvičením na lezeckom trenažéri nie je ľahké. To je aj majoritný dôvod toho, prečo nie sú také bežné ako rotopédy a bežecké pásy. Aklimatizácia na pohyb trvá trochu dlhšie, ale na základe dlhodobých výsledkov, verte, že sa oplatí vydržať. Ak ste začiatočník, najlepšie je začať pomaly. Iba pár opakovaní denne vás môže unaviť.

V priebehu času sa dĺžka tréningu a úroveň obtiažnosti môžu zvyšovať, takže každá relácia bude náročnejšia a produktívnejšia. Navyše existuje nespočetné množstvo cvičení, ktoré môžete robiť s týmto strojom a tiež vopred naprogramované rutiny! Jednotvárnosti sa pri tréningu na lezeckom trenažéri ľahko vyhnete.

 

Ktoré faktory je potrebné zvážiť pri kúpe lezeckého trenažéra?

Rozhodovanie o najlepšom dostupnom trenažéri nie je len kontrola cenovky na jednotlivých modeloch. Je potrebné sa zamerať na vlastnosti ako je odolnosť, hmotnostné limity a samozrejme aj to, ako hladko jednotka pracuje, keď ste na nej.

Nižšie uvádzame hlavné oblasti, na ktoré by ste sa mali zamerať pri výbere lezeckého trenažéra. Pozorne si tieto vlastnosti všímajte a urobte nákupné rozhodnutie na základe toho, čo ponúkaný stroj celkovo ponúka.

 

💡 TIP na produkt - Verticon inSPORTline Home
Verticon inSPORTline Home

Ako už aj názov napovedá, ide o trenažér navrhnutý pre domáce použitie, ktorý vďaka premyslenej konštrukcii slúži aj ako klasický stepper.

1 099,00 €

💡 TIP č.1: jasne stanovený dátum doručenia tovaru k zákazníkovi💡 TIP č.2: pri objednávke nad 80 € poštovné zdarma💡 TIP č.3: garancia vrátenia peňazí, nákup na spĺatky, kvalitný, spoľahlivý a známy eshop💡 TIP č.4: výpredaje, zľavy a aktuálne akcie → nájdete tu

 

➡️ Hmotnostný limit

Pre niektorých kupujúcich je jedným z najdôležitejších aspektov pri kúpe lezeckého trenažéru dostupný váhový limit. Hmotnostná kapacita je dôležitá pre všetky fitness zariadenia, ale pokiaľ ide o lezecké trenažéry, u jednotlivých modelov sa môže podporovaná hmotnosť dramaticky líšiť. Niektoré trenažéry sú schopné uniesť viac ako 140 kg počas používania, zatiaľ čo iné sotva podporujú viac ako 90 kilogramov. Spravte si prieskum váhových hodnôt každého zariadenia a pred nákupom ho použite ako jeden z rozhodujúcich faktorov.

 

➡️ Hladký chod

Nie je možné trénovať na trhano sa pohybujúcom a nepohodlnom vybavení. Preto sa venuje toľko pozornosti tomu, aby bolo cvičebné vybavenie skonštruované pre hladký chod aj v priebehu času. Snažte sa vylúčiť zariadenia, ktoré používajú plastové valčeky a iné biedne skonštruované klzáky, v prospech systémov s robustnými a dobre premyslenými systémami. To znamená, že fungujú hladko a spoľahlivo.

 

💡 Praktický tip

Lezecké trenažéry všeobecne potrebujú v záujme hladkého chodu pravidelný dotyk maziva (za predpokladu, že si kupujete slušný model s kovovým rámom), je preto rozumné umiestniť stroj na povrch, ktorý sa ľahko čistí, pretože je veľmi pravdepodobné že časť maziva skončí na podlahe. Ak ho chcete používať v miestnosti s kobercom, najskôr položte pod neho ľahko čistiteľnú podložku.

 

➡️ Rozsah pohybu

Jedným z kľúčov k efektívnemu tréningu na lezeckom trenažéri je dostatočný rozsah pohybu na precvičenie rôznych svalov nôh a chrbta. Snažte sa vyhnúť zariadeniam, ktoré majú krátky rozsah a namiesto toho sa zamerajte na produkty, ktoré ponúkajú možnosť dlhého rozsahu, ak chcete, ale ktoré môžete nastaviť aj na krátky rozsah, ak to uprednostňujete. Existuje množstvo rôznych modelov, ktoré ponúkajú vynikajúci rozsah pre nohy aj ramená, aj keď ste dosť vysoký.

Lezecký trenažér - rozsah pohybu

Rozsah pohybu má priamy vplyv na efektivitu workoutu zdroj: pinterest.com

 

➡️ Výškové nastavenie

Pri nákupe lezeckého trenažéru je veľmi dôležité, aby vám produkt sedel vertikálne. Bez ohľadu na to, či ste vysoký alebo nízky, je dobré mať cvičebný stroj, ktorý zodpovedá vašej výške. Je dôležité skontrolovať, či je trenažér dostatočne nastaviteľný, aby vám vyhovoval. Väčšina produktov sa dodáva s viacerými možnosťami nastavenia, pričom mnohé majú na výber päť alebo viac úrovní. Vyberte si produkt, ktorý sa bude konkrétne hodiť k vašej výške, alebo si zaobstarajte flexibilný produkt, ktorý sa ľahko prispôsobí vašim potrebám.

 

➡️ Nastavenie odporu

Nastaviteľný odpor je užitočný nástroj pre váš trenažér, pretože dáva viac príležitostí na zmenu intenzity tréningu. Je to obzvlášť užitočné, ak sa zameriavate hlavne na posilňovanie. Mnoho domácich lezeckých strojov nemá nastaviteľný odpor. A je v poriadku, dá sa na nich trénovať. Ak však hľadáte najlepší produkt, navrhujeme nájsť produkt s nastaviteľnou úrovňou odporu.

P.S.: Niektoré trenažéry používajú na nastavenie odporu výškovo nastaviteľné rukoväte – myšlienka je, že zväčšenie rozsahu vášho pohybu zvýši obtiažnosť pohybu. To technicky dáva zmysel, ale naozaj to nepovažujeme za skutočne „nastaviteľný odpor“.

 

💡 TIP na produkt - Verticon inSPORTline Profi
Verticon inSPORTline Profi

U tohto profesionálneho modelu nastavenie odporu, ale ani iné pokročilé funkcie rozhodne chýbať nebudú.

4 239,00 €

💡 TIP č.1: jasne stanovený dátum doručenia tovaru k zákazníkovi💡 TIP č.2: pri objednávke nad 80 € poštovné zdarma💡 TIP č.3: garancia vrátenia peňazí, nákup na spĺatky, kvalitný, spoľahlivý a známy eshop💡 TIP č.4: výpredaje, zľavy a aktuálne akcie → nájdete tu

 

➡️ Kvalita prevedenia

Pri nákupe akéhokoľvek cvičebného zariadenia je dôležité myslieť na to, aký odolný je stroj a či bude aj časom dobre držať. Lacný stroj sa môže javiť ako dobrá hodnota, keď ušetríte pri nákupe, ale môže to byť skutočne veľmi zlý obchod, ak vydrží len pár mesiacov. Dôkladne sa pozrite na celkovú kvalitu systémov a na to, ktoré z nich ponúkajú najlepšiu životnosť za danú cenu. Hľadajte funkcie ako guľkové ložiská, oceľová konštrukcia, spoľahlivé zvary, stabilné a silné pedále a ďalšie. Všetko, čo musíte urobiť, je zistiť, keď je stroj nízkej kvality a či je vyrobený tak, aby vydržal.

 

➡️ Stabilná základňa

Ďalšou dôležitou vlastnosťou, ktorú treba hľadať, je stabilná základňa. Podstavec lezeckého trenažéra by mal byť pomerne široký, mal by mať dosť dlhé „chodidlá“ vybavené gumovými alebo plastovými koncovkami. Tieto zariadenia sú pomerne vysoké a úzke, takže potrebujete dobrú, širokú a stabilnú základňu, aby ste zabránili kývaniu sa, alebo prevráteniu pod vašou váhou. Plastové alebo gumené nožičky ochránia vašu podlahu a tiež pomôžu zastaviť bočný pohyb.

základňa lezeckého trenažéru

Stabilná základňa je dôležitým kritériom výberu zdroj: pinterest.com

 

➡️ Ďalšie funkcie

Jednou z posledných úvah, ktoré by ste mali urobiť, sú všetky ďalšie „extra“, ktoré stroj ponúka. Niektoré stroje prichádzajú nabité naozaj vzrušujúcimi funkciami, zatiaľ čo iné ponúkajú len to najnutnejšie. Je na vás, aby ste sa rozhodli, ktoré funkcie sú pre vás dôležité a za čo ste ochotní priplatiť.

U lezeckých trenažérov sa môžete stretnúť s dátovými displejmi a zabudovanými trackermi, ktoré ponúkajú zaujímavé dáta. Displej má zásadný význam pre pomoc používateľom pri stanovovaní určitých cieľov, napríklad spálených kalórií alebo počtu vykonaných krokov. Skontrolujte tiež skladnosť jednotky, či sa dá sklopiť alebo nie a tiež na viac nastavení rukovätí.

 

➡️ Rozmery

Veľkosť stroja je ďalším dôležitým hľadiskom. Nezáleží na tom, čo dokáže, ak ho nemáte kam dať. Premyslite si, kam máte v pláne umiestniť stroj a tiež to, či ho potrebujete každý deň zložiť. Potom zmerajte priestor, ktorý plánujete používať a vyberte model, ktorý sa hodí, s dostatkom priestoru na to, aby ste sa na ňom mohli pohybovať. Ak máte obmedzený priestor a potrebujete ho každý deň zložiť, hľadajte menší a ľahší model, ktorý sa dá ľahko zložiť.

 

➡️ Cena

Na cene záleží. Tento typ cvičebného zariadenia je dosť nákladný, takže pred tým, ako začnete hľadať, poznajte svoj rozpočet. Nákup v rámci rozpočtu vám ušetrí peniaze a zameria sa na vaše potreby. Napríklad môžete chcieť elegantnejší model, ktorý vyzerá pekne, ale nie vtedy, ak to znamená obetovať kvalitu. Zmyslom stroja je dostať vás do formy a nie vyhrať súťaž krásy.

 

Lezecký trenažér je síce relatívne nákladnou, ale z dlhodobého hľadiska návratnou investíciou

 

Lezecký trenažér je hodnotným cvičebným nástrojom. Možno nepatrí medzi najobľúbenejšie, ale rozhodne patrí medzi najefektívnejšie! Každá sada cvičení, ktorú s týmto strojom urobíte, pracuje s celým vaším telom, čo je nevyhnutné pre udržanie kondície. Podporíte metabolizmus, rýchlejšie spaľujete tuky a zvýšite svoju vytrvalosť. Kľúčová je ale dôslednosť. Ak cvičíte štyri alebo viac dní v týždni, výsledky vo forme úbytku telesnej hmotnosti a vybudovaní svalovej hmoty uvidíte rýchlo. Lezecký trenažér je bezpečný všestranný a poskytuje cvičenie celého tela, ktoré iné kardio zariadenia nedokážu ponúknuť.

 

💡 TIP: Základnou myšlienkou lezeckých strojov je, že simulujú skutočné horolezectvo v bezpečnom a kontrolovanom prostredí s minimálnym dopadom. Ak však trpíte závažnými problémami s kĺbami, možno vám bude vyhovovať viac eliptický trenažér, ktorý je ku kĺbom absolútne najšetrnejší.

 

Najčastejšie otázky k lezeckému trenažéru

❓ 1. Ktoré konkrétne svaly lezecký trenažér pri tréningu zapojí?

Lezecký trenažér poskytuje tréning celého tela. Lezecký pohyb sa zameriava na vaše kvadricepsy, hamstringy, glutety a lýtka a keď pridáte pohyb paží, vyzvete ruky, chrbát, jadro a hrudník. Uhol vašej lezeckej polohy a umiestnenie ruky na úchopoch tiež môžu ovplyvniť, ktoré svaly musia pri cvičení viac pracovať.

❓ 2. Odporúča sa lezecký trenažér vyslovene na chudnutie?

Keď stúpate na trenažéri stabilným tempom, dochádza k spaľovaniu vysokého počtu kalórií. Kardiovaskulárna zložka tréningu môže tiež časom zlepšiť spotrebu kyslíka vo vašom tele, čo pomôže páliť kalórie a efektívnejšie využívať energiu.

Takže ak je vašim cieľom chudnutie, cvičenie na lezeckom trenažéri v spojení s výživnou stravou, kvalitným spánkom a znížením celkovej úrovne stresu, vám k jeho dosiahnutiu zaručene dopomôže.

❓ 3. Zaťaží lezecký trenažér kolená?

Lezecký trenažér sa považuje za cvičebné zariadenie s nízkym dopadom, pretože sa pohybuje plynulo a neotriasa žiadnym kĺbom v tele. Väčšina používateľov zistí, že trenažér má minimálny dopad na kolená a namiesto toho sa pomerne intenzívne zameriava na štvorhlavý sval.

Ak však trpíte problémami s kolenom, môže sa u vás vyskytnúť určitý diskomfort v závislosti od vašich konkrétnych problémov. Rovnako ako pri každej novej fitness rutine, odporúčame konzultovať s vašim lekárom, či je pre vás lezecký trenažér bezpečnou voľbou.

❓ 4. Čo je lepšie HITT alebo LISS, pokiaľ ide o lezecký trenažér?

HIIT znamená High Intensity Interval Training, zatiaľ čo LISS znamená Low Intensity Steady State. O HIIT ste už určite počuli, vyžaduje tréning s maximálnou intenzitou vo veľmi krátkych dávkach, zvyčajne do 30 sekúnd. Často aj 15 sekúnd. Nasleduje krátky odpočinok. HIIT je veľmi populárny, pretože dokáže v krátkom čase spáliť veľa kalórií.

LISS nemusí byť pre mnohých z vás známy pojem, ale v podstate to znamená len dlhé kardio rutiny. Pretek 10K je v podstate LISS. Dlhodobo udržujete rovnomerné tempo, ktoré vám umožní spáliť veľa kalórií a zlepšiť kardiovaskulárnu kondíciu.

HIIT aj LISS majú svoje miesto a obe sa dajú dobre implementovať pre lezecký trenažér. Môžete vykonávať krátke a ostré tréningy HIIT s 30 sekundami maximálneho úsilia, po ktorých nasleduje 30 sekúnd odpočinku, ktoré sa opakujú niekoľkokrát za sebou, alebo môžete nastaviť pokojnejšie tempo a trénovať tak dlho, ako vládzete.

Ak by sme si mali vybrať jednu možnosť, povedali by sme, že lezecký trenažér je o niečo vhodnejší pre HIIT. Pretože je celotelový, získate veľa z mimoriadne intenzívnych a silných tréningových periód, po ktorých nasledujú krátke odpočinky.

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.