DeLonghi EC 156 B – základný kávovar pre začínajúcich „baristov” (recenzia)

Georgina Babinová Recenzia 23. októbra 2021 0
DeLonghi EC 156 B
 • Typ: Pákový kávovar na dve šálky
 • Príkon: 1100 W
 • Parný tlak: 15 barov
 • Objem nádoby na vodu: 1 liter
 • Dostupnosť: Vypredané
Zaradené do: Kávovary
PRODUKT JE NEDOSTUPNÝ

Kávovar DeLonghi EC 156 B je jedným z najlacnejších portafilterových strojov na trhu. Zariadenie je preto, tomu zodpovedajúc, veľmi základné a ponúka iba štandardné funkcie. Kávu síce varí solídnu, ale nie je porovnateľná s kávou zo špičkových modelov.

DeLonghi EC 156 B – základné informácie

DeLongi EC156 B dokáže pripraviť espresso, latte a cappuccino bez toho, aby zabralo príliš veľa miesta na vašom kuchynskom pulte. Zvláštnosťou tohto De Longhi je horný otočný gombík. Určuje silu horúcej pary, ktorá napení mlieko. Koľko kávy skončí v šálke, je tiež podľa vášho uváženia. Príprava sa začína aj končí pomocou predného gombíka.

Tento malý stroj samozrejme nemôžeme porovnávať s profesionálnejšími a robustnejšími strojmi na espresso. De Longhi EC 156 B je cenovo dostupná verzia automatických kávovarov na základnej úrovni, u ktorej sa ale nemusíte zriecť mliečnej peny.

DeLonghi EC 156 B

Dôležité parametre: 
Príkon:1100 W
Tlak čerpadla:15 bar
Objem zásobníka na vodu:1 liter
Displej:nie
Mlynček na kávu:nie
Napeňovacia tryska:áno
Termostat pre espresso:áno
Termostat pre paru:áno
Automatické vypnutie:áno
Portafilter:áno
Hmotnosť:3 kg

 

Funkcie a vlastnosti

Pretože DeLonghi EC 156 B má iba niekoľko funkcií, je veľmi jednoduché ho používať. Hlavným ovládacím prvkom je veľký gombík na prednej strane stroja, ktorý ovláda jednotlivé nastavenia. Displej je v tomto prípade vynechaný, pretože naozaj nie je potrebný. Multifunkčný portafilter ponúka možnosť použitia mletej kávy alebo kávových podušiek – ESE padov. V obidvoch prípadoch je výsledkom kvalitná Crema. Vďaka samoodvzdušňovaciemu systému je kávovar okamžite pripravený na použitie a funkcia „Eco“ stroj automaticky vypne po 30 minútach, aby sa zabránilo prehriatiu a súčasne šetrí aj energiu.

 

➡️ Nádrž na vodu

Praktickým detailom zariadenia je odnímateľná nádrž na vodu. Ponúka kapacitu 1 l. Štvorcový zásobník sa vďaka vstavanej rukoväti ľahko vytiahne alebo vsunie do kávovaru. A pretože má ploché dno, môžete ho bezpečne umiestniť na pracovnú dosku alebo stôl.

 

➡️ Portafilter

DeLonghi EC 156 B sa dodáva s dvoma kovovými portafiltrami, jedným na prípravu jednej kávy a druhým na prípravu dvoch šálok súčasne. Obidva portafiltre majú rovnaký obvod. Najdôležitejším rozdielom medzi nimi je hĺbka a odporúčané množstvo mletej kávy. Plytký filter na jednu šálku pojme 7 gramov kávy, zatiaľ čo hlbší filter pre dve šálky 12 gramov.

 

➡️ Napeňovacia tryska

Je asi najväčším mínusom tohto modelu. Je neprakticky umiestnená a menej efektívna ako u väčšiny konkurenčných modelov: Nachádza sa vľavo. To je strana, kde sa pri manipulácii pravdepodobne dotknete horúcej trysky zadnou časťou prstov. Tvar dýzy je tiež menej efektívny, tryska je príliš krátka. Zvyčajne asi 10% ľudí nedokáže zvládnuť ručnú napeňovaciu trysku a vyrobiť dobrú mliečnu penu. V prípade EC 156 by sme to odhadovali na 20-25%.

 

➡️ Bojler

Najväčší bojler v triede domácich modelov v tejto cenovej hladine. Má objem 180 ml a je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele, čo je lepšie ako hliník (ponúka stabilnejšiu teplotu). Presne tento istý bojler je nainštalovaný vo väčšine ostatných modelov Delonghi (nových aj starých), okrem modelu Delonghi EC5 / EC7 / EC9 (tieto modely nie sú skutočnými espresso strojmi, pretože nemajú čerpadlo a tým pádom nevyvíjajú dostatočný tlak na espresso) a Delonghi EC680 / 685/820/850, ktoré majú termoblokové vyhrievacie teleso (nie bojler).

 

➡️ Termostat

Teplotu regulujú dva termostaty umiestnené na telese kotla. Sú dobre vyladené na 110 ° C v režime kávy a 140 ° C v režime pary. Prvá hodnota vytvára teplotu 90-95 ° C vo vnútri portafiltra (v závislosti od toho, ako dobre je kávovar predhriaty), čo je pre espresso ideálne.

 

Ovládanie

Na kontrolu procesu varenia máte k dispozícii dva staré dobré otočné gombíky. Spoľahlivé a klasické. Horný na vrchu kávovaru otvára a zatvára výstup pary. Druhý sa používa na prepínanie medzi režimom pary (ľavá poloha) a režimom stand-by (v strede), zatiaľ čo pravá poloha zapína prívod vody (pre espresso). Hlavný zapínač sa nachádza na pravej strane, blízko zadnej časti. Dosah je však stále pohodlný.

Ako vidíte, ovládanie je pomerne jednoduché. A údržba tiež – kávovar pravidelne čistite a zbavte vodného kameňa 1-2 krát ročne. Odporúča sa tiež rozoberať a vyčistiť ventil Crema raz za 300 – 500 šálok.

Podrobný návod k tomuto základnému modelu DeLonghi nájdete tu a takto s ním pripravíte lahodné espresso macchiato:

 

Espresso macchiato with DeLonghi EC 156B 🙂

 

Príprava nápojov

Pod jednotku môžete umiestniť jednu alebo dve šálky na kávu alebo espresso. Pre bežné hrnčeky alebo poháre na latte macchiato je konštrukcia nevhodná. Viete si pomôcť následným prelievaním, čo je však pri horúcich nápojoch vždy spojené s určitým bezpečnostným rizikom. Termostaty na kávu a paru sú oddelené a intenzita pary sa dá nastaviť, ako aj dve rôzne veľkosti šálok. V prípade potreby môžete použiť funkciu horúcej vody aj na jednoduchú prípravu čaju.

Ak uvažujete o kúpe DeLonghi EC 156 B, mali by ste vedieť, že je určený na prípravu espressa a nápojov na báze espressa (cappuccino, latte, latte macchiato atď.). Nie je určený pre prípravu klasickej kávy vo veľkých hrnčekoch. Tradičnú filtrovanú kávu však môžete napodobniť jednoduchým pridaním horúcej vody z parnej trysky do espressa.

 

Čo sa nám na DeLonghi EC 156 B páči?

 • chutné espresso a jemná crema
 • kyprá a horúca mliečna pena
 • otočný regulátor pary pre dýzu na mlieko
 • portafiltre na mletú kávu aj kávové vankúšiky

 

Čo sa nám na DeLonghi EC 156 B nepáči?

 • nepraktická a krátka tryska na mlieko
 • dajú sa použiť len malé šálky
 • 15 barové čerpadlo nie je dobre izolované – stroj pri príprave kávy vibruje. Ak používate ľahké šálky na espresso, pravdepodobne ich budete musieť zastaviť v poskakovaní po odkvapkávacej miske. Alebo pod ne vložte servítku.
 • zabudovaný tamper – ak chcete stlačiť mletú kávu, neviete ním vytvoriť správny tlak. Pomôže zakúpenie separátneho, robustnejšieho kúsku.
 • táto konštrukcia na báze kotla vyžaduje minimálne 2 až 3 minúty predhrievania, čo znamená, že pred prvou rannou šálkou espressa musíte počkať. Pre lepšie espresso odporúčame dlhšie predhrievanie: najmenej 5 minút.

 

💡 Tip! Buďte v obraze a pre porovnanie si prečítajte aj test kávovarov o jednu, až dve cenové hladiny vyššie –  DeLonghi EC 820 DeLonghi ETAM 29.510.B

 

Recenzie zákazníkov

Veľký počet zákazníckych recenzií svedčí o tom, že ide o často kupovaný produkt. Nie je to prekvapujúce, pretože jeho cena je mimoriadne priaznivá, ani nehovoriac o tom, že ide o výrobok značky, ktorá patrí vo svete kávovarov k špičke. A napriek nízkej cene, je kvalita pripravených nápojov viac ako akceptovateľná. Aj v zákazníckych hodnoteniach sa objavujú ako negatíva tie, ktoré sme spomínali aj my. Veď poďme sa na niektoré z nich pozrieť spolu:

DELonghi EC 156 B - recenzie

Ďalšie recenzie → nájdete tu

 

Zhrnutie na záver

Pre rýchle potešenie z espressa poslúži tento model rovnako ako špičkový stroj na espresso. Pena a chuť espressa sú pôsobivé. Možnosť použitia vankúšikov aj mletej kávy poskytuje extra flexibilitu. Pripravíte dokonca aj cappuccino a latte, aj keď nemôžu konkurovať kvalite prémiového plne automatického stroja. Za menej ako 100 EUR získate jednoduché, ale funkčné zariadenie, ktorého čierne/strieborné prevedenie nebude rušivé ani vo vašej kuchyni.

Výhody

 • praktické rozmery aj zaujímavý dizajn
 • jednoduché používanie a pohodlná údržba
 • špeciálny disk pre dokonalú penu na espresse
 • ECO funkcia automatického vypnutia pre úsporu energie

Nevýhody

 • možnosť použitia len nízkych šálok
 • trocha hlučný a príliš vibruje pri prevádzke

Záver recenzie: Značkový espressovač s dobrým pomerom ceny a hodnoty

Hodnotenie autora
 • dizajn
 • funkčnosť
 • chuť kávy
 • pomer cena/hodnota

Súhrn

Pákový kávovar Delonghi EC 156 B je dobrý a spoľahlivý stroj. Vyrába sa dostatočne dlho na to, aby ste si mohli byť istí, že vás neprekvapia žiadne nečakané nedostatky.

4.7

DeLonghi EC 156 B

✅ Cena: 56,01 €

Chcem DeLonghi EC 156 B Heureka.sk
Vývoj ceny DeLonghi EC 156 B


Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.