Čistička vzduchu Rovus Nano – vhodné riešenie pre alergikov (recenzia)

Veronika Štrbová Recenzia 15. septembra 2021 0
Čistička vzduchu Rovus Nano
 • Vzduchový výkon: 470 m³ / hod.
 • Odporúčaná veľkosť miestnosti: 60 m²
 • Minimálna hlučnosť: - dB
 • Maximálna hlučnosť: 61 dB
 • Typ filtrácie: HEPA filter, Uhlíkový filter (Active Carbon), UV lampa
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Čističky vzduchu
349,99 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
Rovus.sk

Čistička vzduchu Rovus Nano má veľmi praktickú a pre človeka zdravotne významnú úlohu. Ako jej názov napovedá, čistí vzduch. Hoci hovoríme o interiéri, aj tu zvykne byť vzduch znečistený, aj keď to práve nevidíte alebo necítite. Čistička vzduchu je prístroj, ktorý čistí vzduch od prachu, alergénov (peľov, plesní, zvieracích alergénov) poletujúcich vo vzduchu, od zápachov, vírusov, bacilov a škodlivých plynov.

Čistička vzduchu nájde svoje využitie v každej domácnosti, obzvlášť by si ju mali zaobstarať alergici a astmatici, ľudia s dýchacími ťažkosťami, častou chorobnosťou, prípadne tí, ktorí bývajú na mieste, kde je zvýšená prašnosť alebo znečistený vzduch. Takýchto produktov je však na trhu veľa a človek nemusí hneď vedieť, ktorý si vybrať. My vám v nasledovnej recenzii predstavíme model – čistička vzduchu Rovus Nano.

Čítať viac...

porovnanie cien
Rovus.sk ⭐️ vynikajúca kvalita a známa značka
⭐️ tovar nad 100 € možno platiť na splátky
⭐️ aktuálne prebiehajúce akcie → nájdete tu
349,99 € Do obchodu Rovus.sk
TopShop.sk ⭐️ vynikajúca kvalita a známa značka
⭐️ tovar nad 100 € možno platiť na splátky
⭐️ aktuálne prebiehajúce akcie → nájdete tu
349,99 € Do obchodu TopShop.sk

Porovnanie - Najdôležitejšie parametre

Najdôležitejšie parametre Rovus Nano v porovnaní s víťazmi testu čističiek vzduchu

Zlatá stredná cesta Čistička vzduchu Rovus Nano
Rovus Nano
Ľudová voľba DUUX DUAP01
Duux Sphere DUAP01
Pre náročných SHARP KC D40EUW
Sharp KC D40EUW
Cena349,99 €80,70 €429,00 €
Zvlhčovanie vzduchuNieÁnoÁno
Ionizácia vzduchuÁnoÁnoÁno
Protiprašná účinnosť (%)99,9599,9799,97
Vzduchový výkon (m³ / hod.)47068216
Odporúčaná veľkosť miestnosti (m²)601065
Minimálna hlučnosť (dB)--23
Maximálna hlučnosť (dB)613247

Porovnanie - Výbava, funkcie a rozmery

Výbava, funkcie a rozmery Rovus Nano v porovnaní s víťazmi testu čističiek vzduchu

Zlatá stredná cesta Čistička vzduchu Rovus Nano
Rovus Nano
Ľudová voľba DUUX DUAP01
Duux Sphere DUAP01
Pre náročných SHARP KC D40EUW
Sharp KC D40EUW
Cena349,99 €80,70 €429,00 €
Typ filtrácieHEPA filter, Uhlíkový filter (Active Carbon), UV lampaHEPA filter, Uhlíkový filter (Active Carbon)HEPA filter
DisplejÁnoNieÁno
PredfilterÁnoNeuvedenéÁno
Senzor kvality vzduchuÁnoNieÁno
Signalizácia výmeny filtraNeuvedenéNieNeuvedené
Automatický režimÁnoNieÁno
Nočný režimÁnoÁnoNeuvedené
Regulácia výkonuÁnoNieÁno
Počet stupňov výkonu4-3
ČasovačÁnoNieÁno
Diaľkové ovládanieNieNieNie
Odložený štartNeuvedenéNeuvedenéNeuvedené
Detský zámokNeuvedenéNeuvedenéNeuvedené
Spotreba (príkon) (W)65325
Šírka (cm)28,0020,0040,00
Hĺbka (cm)28,0020,0023,00
Výška (cm)58,7020,0065,00
Hmotnosť (kg)6,100,707,90

Čo je to čistička vzduchu Rovus Nano, na čo slúži a ako sa používa

➡️ Čo je to čistička vzduchu Rovus Nano

Čistička vzduchu Rovus Nano je zariadenie na čistenie vzduchu v interiéri. Zbaví ho všetkých škodlivín, ktoré sa v ňom nachádzajú a vy tak môžete dýchať vždy dokonale čerstvý vzduch. Každý deň vás totiž obklopujú baktérie, prach, vírusy alebo peľ, ktoré sa šíria vzduchom, aj keď ich nevidíte. A v konečnom dôsledku môžu spôsobovať alergie, podráždenia a rôzne ochorenia. Čistička vzduchu Rovus Nano disponuje filtrom HEPA H13 spojeným s ionizátorom, ktorý odstráni aj tie najjemnejšie čiastočky s účinnosťou až 99,95 %, zatiaľ čo UV svetlo zabíja mikroorganizmy.

Čistička vzduchu vedľa postele

Čistička sa postará o čistý vzduch v každej miestnosti

 

➡️ Ako sa používa čistička vzduchu Rovus Nano

Čistička nasáva vzduch v miestnosti, ten prechádza rôznymi filtrami, ktoré zbavujú vzduch nežiaducich látok. Prečistený vzduch sa vracia späť do ovzdušia. V miestnosti tak vzniká cirkulácia vzduchu a čistička tak udržuje vzduch čistý.

 

➡️ Na čo myslieť pred kúpou čističky vzduchu

Pred kúpou si dobre premyslite nasledovné otázky, aby ste dokázali využiť čističku vzduchu čo najefektívnejšie:

 • pre aký veľký priestor potrebujete čističku vzduchu
 • aké nečistoty potrebujete odstrániť zo vzduchu
 • zvážte funkcie, ktoré budete potrebovať pri využívaní čističky
 • dobre zvoľte miesto umiestnenia čističky pre čo najefektívnejšie využitie
 • zamyslite sa aj nad tým, ako veľmi je pre vás dôležitý dizajn čističky a jej cena

 

➡️ Ktoré škodlivé látky dokáže čistička odstrániť zo vzduchu?

♦ Prach – prach si domov donášate zvonku v podobe peľu a iných drobných častíc, ale takisto vzniká aj vnútri, kde ho môžu tvoriť predovšetkým vlasy a chlpy, zvieracia srsť, zvyšky jedla, ale aj uvoľnené čiastočky odumretej ľudskej kože. Prach v ovzduší je častým alergénom, ktorý vás dráždi a zle sa vám potom dýcha. Dokáže spôsobiť nielen dráždivý chronický kašeľ, alergie, ale často býva aj príčinou iných chorôb.

♦ Pleseň – ak je vo vašej domácnosti dlhodobo vlhkosť vyššia ako 50 %, môže začať vyvolávať určité zdravotné komplikácie, spôsobené nadmerným rozmnožovaním baktérií a roztočov alebo rastom plesní. Alergiami na roztoče alebo plesne pritom v súčasnosti trpí až 10, respektíve 5 % populácie. Tento problém sa najčastejšie deje v kúpeľni alebo v kuchyni, kde býva vlhkosť najvyššia, nie je však vylúčený ani v iných miestnostiach.

♦ Chemické látky – v dnešnej dobe, keď sa používajú chemické produkty takmer ku všetkému, sa tieto látky dostávajú tiež do ovzdušia. Pretože ich vdychujeme, dostávajú sa následne do pľúc, čo rozhodne nie je zdraviu prospešné. Je dobré sa im čo najviac vyhýbať a používať prírodné látky. Nie vždy sa dá ale chemikáliám vyhnúť, preto je dobré ich zo vzduchu odstrániť práve pomocou čističky vzduchu.

♦ Roztoče – veľmi častá je aj alergia na zvieratá, resp. na roztoče z ich srsti. Čím je zviera chlpatejšie, tým sa v ňom drží viac roztočov. Ak teda máte domáceho miláčika a nechcete sa ho kvôli alergii zbaviť, je vhodné pravidelne čistiť vzduch čističkou vzduchu, aby sa roztoče dostali z prostredia vášho domova a nikoho tak nedráždili.

♦ Spaliny -s týmto problémom sa môžete stretnúť hlavne v kuchyni. Pri vyprážaní jedál sa do vzduchu dostávajú spaliny, z ktorých časť vyvetráte, niektoré sa však držia vo vzduchu ďalej a sú zdraviu škodlivé. Nielen, že nepríjemne zapáchajú, ale zároveň sa malinké čiastočky pohybujú vo vzduchu, a keď ich vdýchnete, usadzujú sa vám v dýchacích cestách.

 

➡️ Pre koho je vhodná čistička vzduchu Rovus Nano

Čistička vzduchu Rovus Nano je vhodná pre čistenie vzduchu v každej domácnosti. To znamená, že jej účinky pozitívne vplývajú na každého človeka, obzvlášť ich ocenia alergici a astmatici, ktorých trápia rôzne alergie a iné zdravotné problémy. Čistička vzduchu by nemala chýbať ani v domácnostiach, ktoré sa nachádzajú v blízkosti prašných prostredí a tam, kde bývajú domáci miláčikovia. Môžu púšťať chlpy, perie alebo iné alergény, ktoré však čistička vzduchu Nano ľahko zachytí.

Ak máte doma fajčiara, čistička neutralizuje pachy skôr, než sa vsajú do vášho nábytku a stien. Mimoriadne vhodné sú tieto zariadenia aj pre rodiny s malými deťmi. Kombinácia účinnej filtrácie, UV-C svetla a ionizátora zachytáva a neutralizuje choroboplodné zárodky v ovzduší.

💡 TIP: Neviete sa rozhodnúť, či zvoliť čističku, zvlhčovač alebo odvlhčovač? V našom článku vám poradíme Čo je dobré a čo nie v boji proti vírusom.

 

Čím sa vyznačuje čistička vzduchu Rovus Nano

➡️ Vzduchový výkon

Vzduchový výkon patrí medzi najhlavnejšie parametre každej čističky vzduchu. Určite dajte pozor na to, aby spĺňal potrebné požiadavky na váš priestor. Pointa totiž spočíva v tom, že čistička musí byť schopná prefiltrovať všetok vzduch v miestnosti. Ak by nemala dostatočný výkon, čistenie vzduchu v miestnosti by nebolo dostatočné, resp. by nemuselo byť účinné. Aby bola zaistená dostatočná účinnosť, čistička by mala vzduch v miestnosti prefiltrovať minimálne dvakrát. Pre astmatikov a alergikov je to vhodné aspoň štyrikrát.

Výkon čističky vzduchu sa zvyčajne udáva v metroch kubických. Znamená to teda, koľko metrov kubických je čistička schopná prečistiť za jednu hodinu. Vzduchový výkon čističky vzduchu Rovus Nano predstavuje 470 m³/h. Výrobca uvádza, že je vhodná pre miestnosti do 60 m². Ak by ste si však potrebovali vyrátať vzduchový výkon pre vašu miestnosť, postupujte nasledovne:

Objem miestnosti zistíte, ak si zmeriate dĺžku a šírku podlahy a výšku stropu. Všetky tri hodnoty vynásobte a máte výsledok. Ak budete prenášať čističku medzi rôznymi miestnosťami, vypočítajte si objem tej najväčšej z nich. Výpočet vzduchového výkonu je teda závislý na objeme miestnosti a požadovaných intervaloch filtrácie. Platí teda:

➢ šírka miestnosti x dĺžka miestnosti x výška miestnosti x 2 = vzduchový výkon pre zdravých ľudí
➢ šírka miestnosti x dĺžka miestnosti x výška miestnosti x 4 = vzduchový výkon pre astmatikov či alergikov

 

Ak je vaša miestnosť väčšia ako 60m², čistička Rovus Nano by nepracovala efektívne a vy by ste zbytočne vyhadzovali peniaze doslova do vzduchu. V prípade väčšej miestnosti sa preto poobzerajte po čističke vzduchu s vyšším vzduchovým výkonom.

👉 Kliknite na nasledovnú kategóriu a vyberte si čističku vhodnú pre väčšiu miestnosť:

Biet AP300 BIET AP300
189,00 €
Winix Zero Pro Winix Zero Pro
329,00 €
GUZZANTI GZ 998 GUZZANTI GZ 998
64,99 €

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Účinnosť

Na trhu nájdete veľké množstvo čističiek vzduchu s rôznymi funkciami. Preto si pred kúpou ujasnite, na aké konkrétne účely budete čističku využívať. Každá čistička dokáže odstrániť prach a alergény, ako je peľ, pleseň, zvieracie alergény či roztoče. A potom existujú nečistoty – dym, smog, vírusy a baktérie, nepríjemný zápach a najrôznejšie škodlivé plyny, ktoré odstránia len niektoré typy čističiek vzduchu. Najúčinnejšie sú tie čističky vzduchu, ktoré disponujú niekoľkými filtrami a dokážu odstrániť najrôznejšie nečistoty.

Čistička vzduchu Rovus Nano čistí vzduch až s 99,95 % úspešnosťou, čo ju radí medzi tie lepšie modely na trhu. Minimálna účinnosť čističky vzduchu by mala byť minimálne 80 %. Pre porovnanie, niektoré čističky majú až 100 % účinnosť. Tento parameter v konečnom dôsledku záleží len od toho, koľko a aké druhy filtrov obsahuje konkrétna čistička vzduchu. To znamená, čím viac filtrov, tým dokonalejšie vyčistený vzduch.

 

➡️ Typ filtrácie

Ako sme už spomenuli, hlavnými časťami každej čističky vzduchu, ktoré zabezpečujú čistenie vzduchu, sú filtre. Na trhu môžete nájsť dokonca aj čističky vzduchu, ktoré zastávajú funkciu zvlhčovača. Tento typ čističky musí v tom prípade disponovať okrem iných, aj tzv. vodným filtrom. Ďalej nájdete aj čističky vzduchu s ionizátorom, ktorý urýchľuje zhlukovanie prašných častíc vo vzduchu a zvyšuje a zrýchľuje tak účinnosť čističky vzduchu.

Filter vybratý z čističky vzduchu

HEPA filter vybratý z čističky

 

V prípade čističky vzduchu Rovus Nano sa stretnete s kvalitným HEPA H13 filtrom, ktorý zachytí aj tie najjemnejšie nanočiastočky až pod 2.5 pm a čistí vzduch s 99, 95 % úspešnosťou. Filter má špeciálne antibakteriálne ošetrenie, aby ostal dlho svieži. Výhodou je aj prítomnosť ionizátora, ktorý vytvára za pomoci elektriny negatívne ióny a vypúšťa ich do ovzdušia. Tieto ióny sa viažu na kladne nabité častice v miestnosti, ako napríklad prach, baktérie, peľ, dym a alergény a vyraďuje ich z obehu.

 

Okrem spomínaných však disponuje Rovus Nano aj UV-C svetlom, ktoré ničí čiastočky už pri kontaktne s nimi. Toto svetlo je efektívne pri ničení mikroorganizmov, akými sú baktérie, vírusy a spóry. V neposlednom rade treba spomenúť tiež uhlíkový predfilter. Aktívne uhlie eliminuje nežiaduci zápach, neutralizuje dym, vône z kuchyne a zápach z domácich maznáčikov. Absorbuje tiež formaldehyd a prchavé chemické zlúčeniny a škodlivé plyny.

 

➡️ Ionizátor

Čistička vzduchu Rovus Nano disponuje aj ionizátorom, ktorý má za úlohu ionizáciu vzduchu, čo v konečnom dôsledku zlepšuje dýchanie, okysličenie krvi a má tým pádom vplyv na ľudskú psychiku. Ionizácia je pomerne častá funkcia u čističiek vzduchu, ktorá pomocou elektrického výboja ionizuje vzduch. Jednotlivé nečistoty sa na seba nabaľujú a vytvárajú zhluky v podobe prachu, ktorý je potom eliminovaný čističkou vzduchu na základe ďalšieho filtra (napr. HEPA).

 

➡️ Hlučnosť

Hlučnosť všetkých zariadení sa udáva v decibeloch. Je to taktiež dosť dôležitý parameter, ktorý určuje hladinu hluku prístroja. Celková hlučnosť čističky závisí od filtrov, ktorými disponuje. Ak chcete využívať čističku vzduchu napríklad aj počas noci, určite si neželáte hlasitú prevádzku, ktorá bude rušiť váš spánok. Vopred si preto zistite, akú hlučnosť má konkrétna čistička vzduchu. Rovus Nano udáva maximálnu hlučnosť 61 dB. Pre porovnanie, priemerná maximálna hlučnosť čističiek vzduchu je okolo 55 dB, čo znamená, že tento model vás už počas noci môže vyrušovať, samozrejme za predpokladu jeho maximálneho výkonu. Pri nižšom výkone ho nebudete takmer vôbec počuť.

 

👉 Obrázok znázorňuje pre vašu predstavu, ktorý zvuk predstavuje koľko decibelov:

Obrázok s popisom výšky decibelov

Môžete využiť aj spiaci režim, kedy čističku nebudete takmer vôbec počuť

 

➡️ Spotreby elektrickej energie

Spotreba elektrickej energie závisí od celkového príkonu čističky. Všeobecne sa tento parameter pohybuje v rozmedzí 30 – 60 W. Rovnako, ako u iných spotrebičov, aj tu platí, že čím vyšší príkon, tým vyššia spotreba energie. Avšak, čím nižší príkon, tým zase slabší výkon čističky vzduchu. Na spotrebu môžu vplývať taktiež použité filtre v čističke, rôzne výkonnostné stupne či módy. Ako sme už spomenuli, čistička vzduchu Rovus Nano disponuje okrem iných aj HEPA filtrom. Vďaka nemu je čistička síce účinnejšia ako iné typy, ale jej používanie spotrebováva viac elektriny. V konečnom dôsledku však tento spotrebič skutočne veľa energie nespotrebuje. Porovnať sa dá napríklad s prevádzkou bežnej žiarovky.

 

💡 TIP: Počas používania nechajte dvere a okná v izbe zatvorené. Ak nie ste v miestnosti, odporúčame vám jednotku spustiť na najvyššie nastavenie a keď ste nablízku, prepnúť ju na nízku úroveň. Alebo si kúpte čističku vzduchu certifikovanú pre väčšiu plochu, aby ste ju mohli prevádzkovať pri nízkych otáčkach a stále bude pracovať efektívne.

 

➡️ Funkcie

Aj čističky vzduchu idú takpovediac s dobou a disponujú rôznymi doplnkovými funkciami, ktoré vám dokážu uľahčiť život. To, akými funkciami bude čistička disponovať, záleží len na vašich požiadavkách a preferenciách. Na jednej strane je to veľká výhoda, na druhej strane, s pribúdajúcimi funkciami treba rátať aj s vyššou cenou. Tak to je ale so všetkým, no nie?

Čistička vzduchu s obrázkami funkcií

Čistička vzduchu má všetky funkcie znázornené pomocou obrázkov

 

👉 Akými funkciami disponuje čistička vzduchu Rovus Nano:

⭐ Regulácia výkonu – Počas prevádzky čističky vzduchu si môžete nastaviť rýchlosť čistenia podľa miery znečistenia.

⭐ Senzor kvality vzduchu – So senzorom kvality vzduchu budete schopný merať mieru znečistenia v miestnosti.

⭐ Stupne rýchlostí – Vyberte si zo 4 rýchlostí čistenia v závislosti od kvality vzduchu.

⭐ Ionizátor – Zvyšuje účinnosť filtrácie vzduchu.

⭐ Automatický režim – Ak si neželáte nastaviť konkrétny stupeň čistenia, zvoľte automatický mód. Využíva senzor škodlivín a automaticky upravuje výkon podľa znečistenia vzduchu.

⭐ Displej – V závislosti od miery znečistenia sa na displeji zobrazia tri rôzne farby. Modrá farba signalizuje dobrú kvalitu vzduchu, fialová zvýšené znečistenie a červená nezdravé prostredie.

Displej čističky vzduchu svietiaci namodro

Displej mení farbu podľa znečistenia ovzdušia, prechádza od kritickej červenej až k „čistej“ modrej

 

Porovnanie s predchodcom Rovus Astrea

V porovnaní s predchodcom tejto čističky nastalo niekoľko zásadných zmien. Hneď na prvý pohľad môžete vidieť iný dizajn. Je však rovnako moderný ako u predošlého modelu. Čo sa týka filtrácie, tak tá bola posunutá na vyšší level, čo je veľmi pozitívne. Účinnosť oboch modelov však dosahuje takmer 100 %, takže vzduch dokážu prefiltrovať rovnako dobre. Nový model Rovus Nano však dokáže prečistiť vzduch až 60 m², zatiaľ čo v druhom prípade je to len 15 m², čo je postačujúce len pre malú miestnosť. Nevýhodou nového modelu je však jeho hmotnosť, ktorá ja vyššia a tým pádom je aj manipulácia z jednej miestnosti do druhej horšia. Nedisponuje ani diaľkovým ovládaním, pričom jeho predchodca tento benefit má.

Dve biele čističky vzduchu

Porovnanie čističiek Rovus Nano a Rovus Astrea

 Nano RovusAstrea Rovus
Typ filtrácieHEPA H13 + uhlíkový predfilter + UV-C svetloHEPA H11 + predfilter + uhlíkový filter
Ionizátoránoáno
Odporúčaný priestor60 m²15 m²
Protiprašná účinnosť99,95 %99,97 %
Senzor kvality vzduchuánoáno
Diaľkové ovládanienieáno
Automatický režimánoáno
Počet stupňov výkonu42
Maximálna hlučnosť61 dB61 dB
Hmotnosť6,1 kg5,2 kg
Rozmery58,7 x 28 x 28 cm (V x Š x H)39,5 x 23,5x 64 cm (V x Š x H)
Cena349,99 €249,90 €

 

Kam umiestniť čističku vzduchu

Tieto zariadenia sa úplne najviac hodia do prašného prostredia plného smogu, peľu a škodlivých častíc. Čističku vzduchu Rovus Nano môžete umiestniť prakticky do každého interiéru, ako je detská izba, obývačka, spálňa a ďalšie miestnosti vo vašom dome, ale napríklad aj v kancelárii, výsledok bude vždy rovnaký. Budete vďaka nej dýchať čistý vzduch. Vežový dizajn sa hodí kamkoľvek a účinne zvýši frekvenciu výmeny vzduchu. Vytvára zdravšie a čistejšie prostredie.

Pre efektívne čistenie vzduchu by mala byť čistička umiestnená zhruba 1 meter od akejkoľvek steny alebo prekážky. Nemala by byť umiestnená v rohu miestnosti. Čistý vzduch by mal ideálne prúdiť smerom k miestu, na ktorom sa zdržiavate najčastejšie. Čističku neumiestňujte na zem, pokiaľ by čistý vzduch mal prúdiť príliš nízko, ani ku stropu. Mala by mieriť do voľného priestoru, bez nejakých barikád, neodporúča sa umiestnenie v blízkosti okien a dverí. Čo je veľmi dôležité, čistička by mala byť v prevádzke v uzatvorenom priestore, čiže pred jej spustením zatvorte okná a dvere.

 

Starostlivosť a údržba o čističku vzduchu

Súčasťou starostlivosti o čističku vzduchu je výmena filtrov. Niektoré čističky disponujú umývateľnými filtrami, čo výrazne znižuje celkové náklady, pri iných modeloch je však potrebné v pravidelných intervaloch vymieňať filtre, ktoré zabezpečujú správny chod čističky. Preto je veľmi dobré, ak má čistička senzor znečistenia filtrov, ktorý vám hneď dá vedieť, kedy je ten správny čas na ich výmenu. Filtre v čističke Rovus Nano by sa mali vymieňať približne každých 6 mesiacov.

Čo sa týka samotnej čističky, netreba venovať veľkú pozornosť pravidelnej starostlivosti. Čističku v prípade potreby len stačí utrieť mäkkou navlhčenou handričkou, určite ju neponárajte do vody. Môžete ju tým poškodiť. Samozrejme, ako aj pri iných spotrebičoch, pred čistením či údržbou je potrebné odpojiť čističku z elektrickej zásuvky.

 

Recenzie od zákazníkov

Recenzie od reálnych zákazníkov vám určite pomôžu pri výbere každého produktu, ktorý si plánujete kúpiť online. Inak tomu nebude ani v tomto prípade, a preto sme sa pozreli na to, čo hovoria na čističku vzduchu Rovus Nano zákazníci, ktorí si ju zakúpili a vyskúšali. Prevládajú pozitívne reakcie a ľudia sú spokojní najmä s pekným dizajnom, kvalitným výkonom, ale poteší aj tichý chod (predpokladáme však, že nie na najvyššom stupni výkonu). Viac sme toho zatiaľ nenašli, nakoľko tento produkt nie je až tak dlho na trhu.

Recenize zákazníkov na čističku vzduchu Rovus Nano

Čistička vzduchu má tiež svoje výhody aj nevýhody

Ak by sme mali hľadať nevýhody tejto čističky vzduchu, z nášho pohľadu je to napríklad hlučnosť. Pri najvyššom výkone je to až 61 dB, čo je rušivá hodnota v každej miestnosti, pokiaľ v nej trávite čas. Avšak, stále máte na výber reguláciu výkonu, takže v konečnom dôsledku bude závisieť od vašich požiadaviek, aká bude výsledná hlučnosť čističky. Ešte jedno mínus sú určite kolieska, ktorými tento model nedisponuje. Nie sú úplne nevyhnutné pre jej prevádzku, avšak určite by vám dobre poslúžili pri prenášaní čističky z jednej miestnosti do druhej. Taktiež by potešilo aj diaľkové ovládanie.

 

 

Odlišnosť od konkurenčných produktov

PARAMETERNANO ROVUSROWENTA INTENSE PURE AIR PU4020F0WINIX ZEROIONIC-CARE TRITON X6
VýrobcaRovusRowentaWinixIonic Care
Typ filtrácieHEPA H13 + uhlíkový predfilter + UV-C svetloHEPA filter + uhlíkový filter (Active Carbon) + FormaldehydovýHEPA filter + Uhlíkový filter (Active Carbon) + UV lampaElektrostatický
Vzduchový výkon470 m³ / h170 m³ / h390 m³ / h65 m³ / h
Odporúčaná veľkosť miestnosti60 m²35 m²99 m²187 m²
Protiprašná účinnosť99,95 %99,97 %99,97 %96 %
Maximálna hlučnosť61 dB45 dB60 dB8 dB
Cena349,99 €192,99 €219,00 €139,60 €

 

Rozhovor

💡 Neprehliadnite!

Rozhovor s brand manažérkou značky Rovus – Mgr. Andreou Rimovou

Andrea Rimová

Mgr. Andrea Rimová, brand manažérka značky Rovus

Niekoľko zaujímavých informácií sme získali aj od brand manažérky značky Rovus, Mgr. Andrei Rimovej, ktorá nám zodpovedala pár otázok ohľadom tohto produktu. Dozviete sa teda niečo aj zo strany odborníčky na produkt, aj niečo málo z jej práce v spoločnosti Studio Moderna, pod ktorú spadá značka Rovus.

„V Studiu Moderna pracujem od roku 2014. Práca v tejto multimarketingovej spoločnosti je zaujímavá a inšpiratívna. Baví ma byť súčasťou tímu, ktorý prináša na trh zaujímavé produkty uľahčujúce či spríjemňujúce život zákazníka.“

👉 Dodomacnosti.sk: Aké sú výhody a prípadne aj nevýhody čističky vzduchu Nano Rovus?

Andrea Rimová: Táto čistička využíva 4 technológie na prečistenie vzduchu efektívnym spôsobom.

 • 1. HEPA H13 filter, ktorý zachytí aj tie najjemnejšie nanočiastočky a čistí vzduch s 99,95 % úspešnosťou. Filter má špeciálne antibakteriálne ošetrenie, aby ostal dlho svieži.
 • 2. IONIZÁTOR vytvára za pomoci elektriny negatívne ióny a vypúšťa ich do ovzdušia. Tieto ióny sa viažu na kladne nabité častice v miestnosti, ako napríklad prach, baktérie, peľ, dym a alergény, a vyraďuje ich z obehu.
 • 3. UV-C SVETLO ničí čiastočky už pri kontaktne s nimi. Je efektívne pri eliminácii mikroorganizmov, ako sú baktérie, vírusy a spóry.
 • 4. UHLÍKOVÝ PREDFILTER – aktívne uhlie odstraňuje nežiaduci zápach, neutralizuje dym, vône z kuchyne a pach domácich maznáčikov. Absorbuje tiež formaldehyd a prchavé chemické zlúčeniny a škodlivé plyny.

Okrem týchto skvelých technológií má čistička veľmi jednoduché ovládanie. Vežový dizajn sa hodí kamkoľvek a účinne zvýši frekvenciu výmeny vzduchu. Senzor umožňuje merať mieru znečistenia v miestnosti, preto sa dá nastaviť rýchlosť čistenia podľa miery kontaminácie. Je možné vybrať si zo 4 rýchlostí v závislosti od kvality vzduchu alebo použiť automatický režim. V závislosti od miery znečistenia sa na displeji zobrazia tri rôzne farby. Modrá farba signalizuje dobrú kvalitu vzduchu, fialová zvýšené znečistenie a červená nezdravé prostredie.

 

👉 Dodomacnosti.sk: Podľa čoho je ideálne voliť správnu čističku vzduchu?

Andrea Rimová: Podľa toho, kde ju budete používať – či v malej kancelárii alebo doma, kde je ten priestor väčší. Tiež záleží na preferencii technológie. A, samozrejme, aj na vašom rozpočte.

 

👉 Dodomacnosti.sk: Vo vašej ponuke je aj čistička vzduchu Rovus Astrea, aké sú rozdiely medzi týmito dvomi produktmi?

Andrea Rimová: Čističku Astrea by som odporučila do menších uzavretých miestností, ako napríklad spálňa alebo kancelária, s veľkosťou ideálne okolo 15 m². Model Rovus Nano spoľahlivo vyčistí priestor až do 60 m². Rozdiel je aj v použitej technológii. Astrea má pokročilý 4-stupňový filtračný systém, ale nedisponuje UV-C svetlom ako Nano. Je tiež o 300 g ľahšia. Rozdiel je aj v dizajne, Astrea je takmer rovnako vysoká ako Nano, ale Nano má rovnakú hĺbku a šírku 28 cm, pričom Astrea je širšia – 33,7 cm, a jej hĺbka je 17,2 cm. Rozdiel je, vzhľadom na použité technológie, aj v cene. Čistička Rovus Nano je drahšia.

 

👉 Dodomacnosti.sk: Kde všade sa dá čistička vzduchu Rovus Nano využiť a pre koho je vhodná?

Andrea Rimová: Rovus Nano patrí k najúčinnejším domácim modelom čističiek na trhu. Rýchlosť filtrácie je až 470 m³/h, takže je ideálna do domácností aj do kancelárií – kdekoľvek, kde trávite čas v uzavretých priestoroch a chcete si dopriať čistejší a sviežejší vzduch.

 

👉 Dodomacnosti.sk: Ako je potrebné starať sa o čističku vzduchu?

Andrea Rimová: Filter sa časom prirodzene opotrebuje, upcháva sa a prestáva byť efektívny. Pri starostlivosti o čističku je preto dôležitá výmena filtrov, odporúčame každých 6 mesiacov. Filtre nie sú umývateľné. Sú ľahko vymeniteľné – stačí vytiahnuť použitý kus a nahradiť ho novým.

 

👉 Dodomacnosti.sk: Čo všetko obsahuje balenie, prípadne, je nutné nejaké časti alebo doplnky ešte dokúpiť?

Andrea Rimová: V balení je čistička a návod na obsluhu. Je možné dokúpiť si k tomu náhradné filtre, čo určite odporúčam, ak chcete udržať svoje zariadenie v 100 % stave. Silný HEPA filter má antibakteriálne ošetrenie a uhlíkový predfilter prečisťuje škodlivé plyny.

 

👉 Dodomacnosti.sk: Môžu sa zákazníci v prípade potreby obrátiť na váš zákaznícky servis? Ako im viete vyjsť v ústrety?

Andrea Rimová: Naša spoločnosť ponúka možnosť dokúpiť si k výrobku aj predĺženú záruku o 1, 2 alebo až 3 roky. Akékoľvek informácie ohľadom aktuálnych akcií či produktov vám ochotne poskytnú naši kolegovia zo zákazníckeho centra.

 

Otázky a odpovede

❓ Kam umiestniť čističku vzduchu?

Čistička by mala byť umiestnená tak, aby mala okolo seba dostatok voľného priestoru a mohla efektívne nasávať vzduch. Neodporúča sa umiestňovať čističku v blízkosti okien či dverí. Taktiež na ňu neukladajte žiadne deky a prikrývky, ktoré bránia čisteniu vzduchu.

❓ Čo znamená ionizácia?

Je to bežná funkcia pri niektorých čističkách vzduchu, ktorá pomocou elektrického výboja ionizuje vzduch. Ionizácia pomáha v čistení vzduchu. Jednotlivé nečistoty sa na seba nabaľujú a vytvárajú zhluky v podobe prachu, ktorý je potom eliminovaný čističkou vzduchu na základe iného filtra (napr. HEPA).

❓ Ako dlho treba nechať čističku vzduchu v prevádzke?

V prvom rade by mali byť počas prevádzky čističky vzduchu zatvorené okná aj dvere bez ventilácie. Pre čo najúčinnejšie čistenie vzduchu sa odporúčajú 2 – 3 hodiny denne, v prípade alergikov, fajčiarov a zvierat v miestnosti aj dlhšie. Čistička by mala byť zapnutá vtedy, ak sa ľudia nachádzajú v miestnosti. Využiť ju však môžete aj počas vašej neprítomnosti, kedy je ideálne ju zapnúť na najvyšší výkon. V tom momente bude pracovať nielen na maximum, ale nebude ani nikoho rušiť prípadnou vyššou hlučnosťou.

❓ Sú čističky vzduchu bezpečné?

Takmer všetky čističky vzduchu sú úplne bezpečné. Jedinou výnimkou sú čističky vzduchu produkujúce ozón, ktoré môžu zhoršovať alergie, zhoršiť astmu a spôsobiť bolesť na hrudníku či spôsobiť kašeľ. Čističky vzduchu s HEPA filtrom sú bez ozónu. Iónové čističky vzduchu sú úplne bezpečné a nemali by sa zamieňať s čističkami vzduchu s ozónom.

❓ Prečo sú čističky vzduchu pre nás prospešné?

Čističky vzduchu sú určite pre človeka prospešné. Tieto zariadenia zlepšujú kvalitu vzduchu v miestnosti tým, že odstraňujú kontaminanty zo vzduchu ako je prach, dym, peľ, plesne, baktérie, prchavé organické zlúčeniny, pachy a ďalšie. Čističky vzduchu pomáhajú vytvárať zdravšie prostredie vo vašom dome alebo v kancelárii.

❓ Stoja čističky vzduchu za tie peniaze?

Čističky vzduchu sú hodné svojej ceny len vtedy, ak získate tú, ktorá je ideálna presne pre vás. Tak ako každý spotrebič, aj každá čistička vzduchu má rôzne využitie, možnosti a výkony. Ceny sa pohybujú od 50 do 800 EUR, čo vám umožňuje vybrať tú, ktorá má správnu kombináciu funkcií.

❓ Pre koho sú čističky vzduchu vhodné?

Čističky vzduchu sú vhodné pre každého, komu záleží na čistom ovzduší, resp. je jeho zdraví. Najviac ich však ocenia alergici a astmatici a ľudia, ktorí bývajú v blízkosti prašného prostredia alebo majú doma problémy s plesňou.

 

O značke Rovus

Rovus - eshop

Značka Rovus vznikla v roku 2005 v spoločnosti Studio Moderna. Zahŕňa široké portfólio rôznych čistiacich prostriedkov. Rozvoj značky a rastúca škála produktov ponúkaných na trhu bola zákazníkmi mimoriadne dobre prijatá. To spoločnosť povzbudilo k ďalšiemu rozširovaniu a v nasledovnom období uviedla viac ako 50 produktov rôznych kategórií. Úplne prvým produktom značky Rovus bol vodný vysávač Rovus Aqua Power. Časom pribudli ďalšie produkty ako naparovač odevov, robotické vysávače, parné čističe a umývače okien, atď. V budúcnosti plánuje značka Rovus ponúknuť ešte viac pomocníkov z kategórie upratovania, starostlivosti o domácnosť a textílie a domáceho kutilstva.

Výhody

 • disponuje filtrom HEPA H13 spojeným s ionizátorom
 • odporúčaný priestor - naozaj solídnych 60 m²
 • efektívne čistenie vzduchu od prachu a nečistôt
 • disponuje aj UV-C svetlom aj ionizátorom
 • nespotrebuje veľa elektrickej energie

Nevýhody

 • vyššia maximálna hlučnosť
 • nemá kolieska na ľahšie prenášanie
 • bez diaľkového ovládača
 • je ťažšia a tým pádom sa aj horšie prenáša
 • vyššia cena

Záver recenzie: Čistička vzduchu s kombináciou rôznych filtrov - užívateľsky jeden z najobľúbenejších modelov značky.

Hodnotenie autora
 • Protiprašná účinnosť
 • Spotreba energie
 • Množstvo funkcií
 • Ovládanie a manipulácia
 • Bezpečnosť pri používaní
 • Cena

Súhrn

Ideálny spotrebič pre čistenie vzduchu, ktorý disponuje základnými funkciami a vyčistí všetky miestnosti do 60 m².

4.6

Čistička vzduchu Rovus Nano

✅ Cena: 349,99 €

Chcem Rovus Nano Rovus.sk
Vývoj ceny Rovus Nano


Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.