Vyberáme paddleboard – testy a recenzie v 2021 odporúčajú Aqua Marina, Bestway a Aquatoneopraviť

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

Aqua Marina Beast 2019
Víťaz testu
Paddleboard Aqua Marina Beast 2019
 1. stabilný a ľahko prenosný
 2. odolný aj voči slanej vode
 3. rýchla a jednoduchá manipulácia pri rozbalení aj zbalení
 1. treba skontrolovať priložené príslušenstvo, nie vždy je kompletné
Stabilný a dobre ovládateľný paddleboard vhodný na všetky typy vodnej hladiny.
448,00 €
Zobraziť ponuku
eFitness.sk
Nafukovacie paddleboardy alebo SUP (Stand up paddl), ako sa tiež označujú, sú u vodákov po celom svete čoraz obľúbenejšie vďaka svojej praktickosti a robustnosti. Ako vstupujeme do roku 2021, záujemcovia o kúpu paddleboardu čelia obrovskému počtu mätúcich možností. Trh je zaplavený lacnými doskami a nové značky sa objavujú zdanlivo cez noc, aby využili popularitu toho, čo je momentálne najrýchlejšie sa rozvíjajúci vodný šport. Mnoho online predajcov aj značiek zvládlo umenie dezinformácií, nepravdivých tvrdení o produktoch a generovania spoločenského dôkazu svojho úspechu prostredníctvom falošných zákazníckych recenzií.

Náš dnešný článok má za cieľ rozohnať hmlu a objasniť špecifické technické faktory, ktoré vám pomôžu rozpoznať rozdiely medzi doskami a urobiť informované rozhodnutie o kúpe. Okrem toho sme pre vás vybrali a porovnali 3 paddleboardov značiek 1x Aquatoneopraviť, 1x Bestway, 1x Aqua Marina. Pre rok 2021 sú obľúbené modely značiek Aqua Marina, Bestway a Aquatoneopraviť a my sa vám budeme snažiť poradiť ako si z nich vybrať dokonalú dosku pre vás.

Najlepšie Paddleboardy na základe porovnávacieho testu 2021

1. miesto 2. miesto 3. miesto
Víťaz testu 2021
Aqua Marina Beast 2019 Bestway 65303 Oceana Aquatone Wave 10.6
Paddleboard Aqua Marina Beast 2019 Paddleboard Bestway 65303 Oceana Paddleboard s príslušenstvom Aquatone Wave 10.6
448,00 € 324,90 € 349,00 €
Zobraziť ponuku
eFitness.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
inSPORTline.sk

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Paddleboardy DO 448 €

1. miesto 2. miesto 3. miesto
Bestway 65303 Oceana Aquatone Wave 10.6 Aqua Marina Beast 2019
Paddleboard Bestway 65303 Oceana Paddleboard s príslušenstvom Aquatone Wave 10.6 Paddleboard Aqua Marina Beast 2019
324,90 € 349,00 € 448,00 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
inSPORTline.sk
Zobraziť ponuku
eFitness.sk

Recenzie 3 najlepších paddleboardov pre rok 2021

1. Aqua Marina Beast 2019

Nosnosť: 140 kg ● Konštrukcia: nafukovacia ● Typ: allround SUP ● Rozmery: 320 x 81 x 15 cm

Paddleboard Aqua Marina Beast 2019

Aqua Marina Beast 2019 je skonštruovaný tak, aby ste ho vedeli použiť na akejkoľvek vodnej hladine. Je rýchly a stabilný a ľahko sa ním manipuluje. Ide o nafukovací model, ktorý je vyrobený z dvojitého DROP Stich PVC, ktorý je odolný aj voči morskej vode. EVA pena, z ktorej je zhotovený nášľap je nielen príjemná na pocit, ale aj protišmyková.

Doska sa dodáva s pádlom Sports 3, odnímateľnou plutvou a pružnými šnúrami na pripevnenie prípadného nákladu. Súčasťou balenia je aj batoh, ručná pumpa a set na opravy. Hmotnosť dosky je 9,3 kg.

Výhody

 • stabilný a ľahko prenosný
 • odolný aj voči slanej vode
 • rýchla a jednoduchá manipulácia pri rozbalení aj zbalení

Nevýhody

 • treba skontrolovať priložené príslušenstvo, nie vždy je kompletné

Verdikt: Stabilný a dobre ovládateľný paddleboard vhodný na všetky typy vodnej hladiny.

Naše hodnotenie:

Cena: 448,00 €

Zobraziť ponuku
eFitness.sk
Detail

Zlatá stredná cesta


2. Bestway 65303 Oceana

Nosnosť: 110 kg ● Konštrukcia: nafukovacia ● Typ: allround SUP ● Rozmery: 305 x 84 x 12 cm

Paddleboard Bestway 65303 Oceana

Bestway 65303 Oceana je nafukovací model, ktorého nosnosť 110 kg ho robí ideálnym pre jednu dospelú osobu. Je vhodný na pokojné hladiny a mierne vlny. Materiál DROP STICH, z ktorého je doska vyrobená je doplnený protišmykovou nášľapnou vrstvou.

Súčasťou balenia je skladacie hliníkové pádlo s maximálnou dĺžkou 217 cm, ručná pumpa, sedadlo s operadlom, tri elastické plutvy, odnímateľná opierka nôh, pružný bezpečnostný  úchyt na nohu, transportná taška, sieť z gumového lana na uchytenie menšieho nákladu, sada na opravy. Hmotnosť dosky je 13,7 kg.

Výhody

 • bohaté príslušenstvo vrátane sedačky s opierkou
 • pevný a stabilný
 • vynikajúci pomer ceny a kvality

Nevýhody

 • v pumpe je potrebné meniť batérie
 • koncovka ventilu pumpy sa nedá dokonale zaistiť vo ventile dosky

Verdikt: Paddleboard za rozumnú cenu a navyše aj splní všetky očakávania.

Naše hodnotenie:

Cena: 324,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


3. Aquatone Wave 10.6

Nosnosť: 143 kg ● Konštrukcia: nafukovacia ● Typ: allround SUP ● Rozmery: 320 x 15 x 81 cm

Paddleboard s príslušenstvom Aquatone Wave 10.6

Paddleboard Aquatone Wave 10.6 ponúka nosnosť až 143 kg pri skutočne nízkej hmotnosti 9,5 kg. Vďaka nej sa s doskou ľahko manipuluje. Jej konštrukcia ju predurčuje predovšetkým na použitie na pokojných vodách a zároveň je vhodná ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých.

V cene modelu je kompletné príslušenstvo. Pádlo je hliníkové, skladá sa z troch dielov a jeho dĺžka sa dá nastaviť medzi 160 – 220 cm. Ľahký hliník a konštrukcia pádla sú zárukou, že sa pádlo pri náhodnej strate udrží na hladine cca 30 minút. Nášľap je protišmykový z EVA peny s hrúbkou 4 mm.

Výhody

 • stabilný a napriek tomu nie príliš veľký
 • hliníkové pádlo sa udrží na hladine
 • výrazný dizajn
 • kvalitné spracovanie

Nevýhody

 • ak natrafíte na model bez nejakej náhodnej výrobnej vady, niet mu čo vytknúť

Verdikt: Tento model charakterizuje vynikajúca kvalita, nápadný dizajn a prijateľná cena.

Naše hodnotenie:

Cena: 349,00 €

Zobraziť ponuku
inSPORTline.sk
Detail


Sprievodca výberom paddleboardu

Vzhľadom na príliš veľa možností a žiadne predchádzajúce znalosti o tom, ako vybrať dosku, veľa kupujúcich padne do osídiel dobre vymyslenej reklamy. Našťastie existujú konkrétne kroky na zúženie vašich nákupných možností a dostupné zdroje informácií, ktoré vám pomôžu s rozhodnutím, ktorý paddleboard kúpiť, aby vyhovoval vašim špecifickým potrebám. V tomto článku sa s vami podelíme o metódy výberu správnej dosky a prezradíme vám kľúčové faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere nafukovacieho SUP. Základné kroky pri výbere najlepšieho nafukovacieho SUP nasledujú nižšie.

Osoba stojaca na paddleboarde

 

➡️ Krok 1. – Stanovte si cenový rozsah a rozpočet

Naozaj dobré nafukovacie paddleboardy sa môžu zdať drahé, ale považujte to za jednorazové náklady spojené s investovaním do kvality. Rovnako ako u každého iného rekreačného vybavenia, existuje široká škála cenových hladín a úrovní kvality, z ktorých si môžete vybrať, aby vyhovovali vášmu rozpočtu aj ašpiráciám.

Na konci radu nižšej cenovej hladiny nájdete veľmi jednoduchý štartovací set. Tento je možno vhodný, aby si deti hrali blízko brehu. Nie je to však doska, na ktorej sa budete cítiť dobre alebo sa pravidelne plaviť ďaleko od pobrežia. U mimoriadne lacnej dosky si môžete byť istí, že výrobca ušetril na väčšine kvalitatívnych ukazovateľov, aby minimalizoval náklady. Paddleboardy s nižšou cenou sa vyrábajú s kalkulovanými kompromismi v kvalite materiálu a komponentov, aby sa výrobné náklady udržali v rozsahu, ktorý dovolí stanoviť nízku cenu. Mnoho kupujúcich, ktorí začínajú s doskou v tejto základnej úrovni, si čoskoro uvedomí, že chce zo svojho vybavenia vyťažiť viac a investuje do lepšej dosky. Aj keď je táto progresia pochopiteľná, mnohým zbytočným výdavkom sa dá vyhnúť vynaložením trocha väčšej sumy na počiatočný nákup, aby sa predišlo potrebe drahšej aktualizácie.

 

➡️ Krok 2. – Zvážte typy aktivít, ktoré na doske budete robiť

Či už hľadáte zábavný spôsob, ako sa dostať von na vodu, ste fitness fanatik alebo nadšenec adrenalínu, pre každého existuje paddleboard. Každá doska je navrhnutá s ohľadom na rozsah aktivít pri pádlovaní, takže dôležitým krokom pri výbere paddleboardu je určenie toho, aké typy aktivít budete robiť.

Typy aktivít, ktoré paddleboardy ponúkajú

 • križovanie pokojnej vodnej hladiny – pádlovanie na jazerách, pomaly sa pohybujúcich riekach alebo pobrežných vodách je najobľúbenejším spôsobom užívania si paddleboardu. Ste pri vode, vychutnávate si senzačný pocit „státia na vode“, obdivujete prírodu a pritom trochu cvičíte.
 • surfovanie – pre fyzicky viac dobrodružných je SUP fantastickou alternatívou k tradičnému surfovaniu a skutočne zábavným spôsobom, ako chytiť vlny v mori. Už stojíte a máte pádlo, ktoré vás poháňa, takže v porovnaní s tradičným surfovaním máte k dobru dve veci. Ak máte prístup k rieke so správnymi podmienkami, môžete surfovať aj na vlnách, ktoré sa tvoria v divokých kaskádach.
 • riečne pereje – paddleboardy môžete použiť takmer kdekoľvek, kde by ste pádlovali v kajaku, a to aj v divokej vode. Stáť na paddleboarde je jedinečný pocit a dáva vám úplne inú perspektívu, aby ste videli veci, ktoré by ste si v kajaku nevšimli. Mnoho kajakárov vyskúša SUP a už sa ku kajaku nikdy nevrátia. Ide o veľmi svojskú a kvalifikovanú oblasť športu, v ktorej sa bežne používajú špecifické zariadenia, ako sú leashy (bezpečnostné pútka) s rýchlym uvoľňovaním a neodmysliteľné záchranné vesty a prilby.
 • túry – toto je ďalšia aktivita, pri ktorej môže kajak alebo kanoe nahradiť paddleboard. Jednodňové výlety a kempingy cez noc sú možné na aj na doske SUP.
 • pretekanie – do pretekárskej scény SUP sa môžu zapojiť aj atléti a ďalší športovci, ktorí sa venujú fitness. Počas letných mesiacov sú miesta s prístupnou vodou ideálne na preteky na rôznych úrovniach.
 • jóga – paddleboard dodáva rozmer nestability, ktorý zvyšuje úroveň náročnosti cvičenia jogy, zatiaľ čo byť na vode prináša prvok outdoorového pokoja.
 • rybárčenie – paddleboardy sú vynikajúcou platformou pre rybolov. V porovnaní s kajakom, kanoe alebo člnom vám SUP umožňuje pohybovať sa a dostať sa čo najbližšie k vode, čím sa otvárajú nové možnosti a miesta na rybolov.

Aký paddleboard pre ktorú aktivitu?

Zatiaľ čo niektoré paddleboardy sú špeciálne navrhnuté pre konkrétne použitie, veľa ich je navrhnutých tak, aby pokrývali celý rad rôznych aktivít. Dosky v nízkej a strednej cenovej hladine budú mať tendenciu byť menej všestranné a zvyčajne poskytnú menej uspokojivý zážitok v porovnaní s doskami vyššej triedy, dokonca aj v prípade pádlovania na pokojnej hladine. Vedieť, ako budete dosku používať, vám pomôže zúžiť vyhľadávanie na konkrétnu kategóriu paddleboardov. Alebo aspoň poskytne informácie, s ktorými môže skúsený predajca začať, s cieľom vymedziť vaše možnosti.

Surfovanie na paddleboarde

Surfovanie na paddleboarde

 

➡️ Krok 3. – Rozhodnite, kde nakupovať

Teraz, keď už máte predstavu o tom, ako budete dosku používať a v akom cenovom rozpätí hľadáte, máte základné informácie, ktoré potrebujete na začatie hľadania. V tomto bode by ste sa mali zúžiť, kde budete nakupovať. Existuje množstvo online aj kamenných predajní.

Problém je v tom, že je príliš veľa predajní, ktoré sa snažia len zarobiť. Výzva spočíva vo výbere obchodníka, ktorý je skutočne kvalifikovaný na poskytovanie poradenstva založeného na skúsenostiach špecifických pre nafukovacie dosky SUP a na poskytovanie efektívneho servisu po predaji. V ideálnom voľte predajcu, ktorý vám poskytne všetky informácie, ktoré potrebujete na pochopenie toho, čo kupujete. A bude dosiahnuteľný telefonicky alebo osobne, aby vám pomohol porozumieť vašim možnostiam a odpovedať na otázky aj po tom, ako ste dosku kúpili. Kúpiť paddleboard napríklad v Lidl, nie je veľmi dobrý nápad. To už radšej kúpiť model, ktorý ponúka Bazos, aj keď z druhej ruky, ale s požadovanými parametrami.

Vzhľadom na špecializovanú povahu a veľkosť nafukovacích paddleboardov nie je veľa kamenných obchodov, ktoré budú mať širokú škálu dosiek a dostatočnú hĺbku znalostí o produkte, ktoré sú potrebné pri nákupe. To robí zo špecializovaných online predajcov najlepšiu voľbu vo väčšine prípadov. Heureka, ako zvyčajne, poskytne ich relatívne ucelený prehľad. Musíte však skutočne vyhodnotiť ich znalosti o produktoch, aby ste sa vedeli rozhodnúť, u koho budete nakupovať. U predajcu, ktorý predáva všetky kategórie outdoorových výrobkov, je oveľa menšia pravdepodobnosť, že bude mať podrobné znalosti o nafukovacích paddleboardoch, ako u takého, ktorý sa na ne špecializuje.

Položte si zopár otázok o predajcovi, o ktorom uvažujete:

❓Má podrobné informácie vysvetľujúce aspekty dizajnu a konštrukcie paddleboardu?
❓Dávajú jeho informácie zmysel a odpovedajú na vaše otázky?
❓Poskytuje predajca zmysluplné a konkrétne hodnotenia dosiek, ktoré predáva nad rámec marketingových informácií poskytnutých výrobcami?
❓Špecializuje sa na nafukovacie paddleboardy, alebo je preňho SUP iba jedným z mnohých komodít?
❓Má zamestnancov so skutočnými skúsenosťami s paddleboardom?
❓Dá sa hovoriť s niekým, kto odpovie na vaše otázky a poskytne radu?

Nájdenie online predajcu, ktorý zvýši hodnotu vášho zážitku z nakupovania, si vyžaduje trochu náležitej snahy, ale keď ho nájdete, zjednodušíte si celý proces.

Paddleboardy - typy

Typy paddleboardov

 

➡️ Krok 4. – Zvoľte typ paddleboardu

Už ste premýšľali o tom, čo budete robiť na doske, takže teraz je čas pochopiť kategórie paddleboardov a ako súvisia s plánovaným použitím.

 • All-Around paddleboardy – sú navrhnuté tak, aby fungovali v rôznych podmienkach bez špecializácie na jednu činnosť
 • Touring SUP – sú prispôsobené pádlovaniu na veľké vzdialenosti, kde je prioritou efektívne kĺzanie, rýchle otáčanie nie
 • Pretekárske (Racing) SUP – sú elegantné a úzke, sú dlhšie ako all-around modely s menším dôrazom na komfortné funkcie, ako sú napríklad pružné lanká na náklad
 • SUP na divokú vodu – sú špecializované na aktivity v divokej vode, ako sú napríklad pereje alebo surfovanie po vlnách riek
 • SUP na surfovanie – sú vo všeobecnosti kratšie ako all – around dosky a sú tvarované na manévrovateľnosť v morských vlnách, aj keď na surfovanie je zvyčajne vhodný aj dobrá all – around doska
 • SUP na jógu – je široká a stabilná
 • SUP na rybárčenie – sú tiež široké a stabilné a môžu mať rôzne vybavenie na držanie rybárskych prútov a iného výstroja

Ak pre dosku nemáte konkrétny účel, mali by ste hľadať niečo v kategórii All-Around SUP, ktoré vám umožní skúmať rôzne oblasti SUP vo vašom vlastnom tempe.

Paddleboardy určené na konkrétny účel sa dajú použiť aj na iné typy pádlovania. Preto by ste mali zvážiť všetky spôsoby, ako chcete svoju dosku používať a zvoliť si model, ktorý dokáže prechádzať z jednej aktivity na druhú. Toto je oblasť, v ktorej je potrebné porozumieť, ktoré aspekty dosky ju robia vhodnou na konkrétne použitie a kde je dôležitá osobitná rada špecializovaného dodávateľa nafukovacieho SUP.

 

➡️ Krok 5. – Determinujte, akú veľkosť dosky potrebujete

Akonáhle budete mať jasnú predstavu o tom, ako budete používať dosku a určili ste typ, ktorý je pre vás vhodný, môžete obrátiť svoju pozornosť na rozmer dosky. Toto je oblasť, v ktorej sa skutočne prejavuje pochabosť univerzálneho prístupu. Spýtajte sa sami seba: Ako môže byť tá istá doska doska najlepšou voľbou pre jazdca s hmotnosťou 60 kg, ktorý chce surfovať a pádlovať v divokej vode a súčasne pre iného jazdca s hmotnosťou 100 kg, ktorý má záujem o plavbu na pokojnej hladine a rybolov? Nie je to možné, však?

Väčšina allround dosiek spadá do pomerne úzkeho rozsahu dĺžky (medzi 300 a 330 cm) a šírky (medzi 75 a 85 cm). Musíte tiež venovať veľkú pozornosť objemu dosky, ktorý je determinovaný jej hrúbkou. Doska s priemernou dĺžkou a šírkou, ktorá je hrubá 12 cm, bude mať dostatok objemu pre jazdcov do hmotnosti cca 90 až 100 kg, v závislosti od úrovne zručností. Pre jazdcov pod týmto prahom hmotnosti bude hrubšia doska menej stabilná, pretože ťažisko je vyššie. Bude tiež ťažšie vyliezť z vody a menej pohodlné nafukovať a prenášať. Najčastejšou chybou je kúpa dosky s príliš veľkým objemom. Príliš veľký paddleboard bude podporovať veľkú hmotnosť, ale budete mať pocit, akoby ste poskakovali vode a nie kĺzali.

Ako teda určiť správnu veľkosť?

Ak kupujete dosku pre jazdca s hmotnosťou nad 100 kg, má zmysel hľadať dosku s hrúbkou 15 cm, pretože pri tejto hmotnosti slúži extra objem účelu. Doska bude jazdiť nižšie kvôli extra hmotnosti a extra hrúbka pridáva na tuhosti, ktorú bude potrebovať ťažší jazdec. Ale ak máte menej ako 90 kg, na vode sa budete cítiť oveľa lepšie s all – around doskou s hrúbkou 12 cm. Ak uvažujete o dlhšej doske na túry, na veľké vzdialenosti, alebo o špecifickej doske pre divoké vody, je možné uvažovať o doske s 15 cm hrúbkou. Opäť musíte prekonať univerzálny prístup a pochopiť, ako vaša konkrétna situácia určuje, ktorá doska je pre vás najlepšia.

Šírka dosiek je tiež kritická. Príliš široká doska bude pomalá a pri každom zábere pre vás bude nepohodlné dosiahnuť bok. Pre all- around paddleboardy je ideálna dĺžka 330 cm alebo menej. Šírka maximálne 85 cm a hrúbku obmedzte na 12 cm pokiaľ nevážite viac ako 90 – 100 kg . Existujú však výnimky. Ak bude pre vás primárnou aktivitou surfovanie, môžete sa rozhodnúť pre kratšiu dosku (290cm alebo menej). Ak sú vašou primárnou aktivitou túry alebo preteky, pravdepodobne budete potrebovať dlhší paddleboard (380 cm alebo viac).

Paddleboard na pláži

Ideálny rozmer paddleoardu závisí od vašej hmotnosti a typu preferovanej aktivity

 

➡️ Krok 6. – Objavte špecifické funkcie paddleboardov

Uvádzame niektoré z kľúčových funkcií, ktoré by ste mali brať do úvahy pri hodnotení a porovnávaní paddleboardov.

 

Pevná vs. odnímateľná plutva

Niektoré paddleboardy majú trvalo pripevnené nerozbitné plutvy, ktoré fungujú dobre vo väčšine podmienok a znamenajú o jednu vec menej, na ktorú treba myslieť, keď sa pripravujete na pádlovanie. Drahšie paddleboardy môžu ponúkať plutvy v rôznych veľkostiach. Tieto je potom možné vymeniť za účelom vyladenia výkonu dosky. Akú úroveň komplexnosti plutvového systému zvoliť, je faktor o ktorom treba premýšľať.

 

✅ Nášľapná plocha

Palubná je oblasťou, kde značky vyššej triedy používajú drahšie druhy penovej gumy, ktoré síce môžu vyzerať rovnako ako lacné nášľapné plochy, ale prekvapujúco odlíšia úroveň vášho pohodlia pri pádlovaní. Lacnejšie nášľapné plochy vyrobené z peny s nízkou hustotou sa opotrebujú vo veľmi krátkom čase.

 

✅ Výstužné systémy

Tuhosť dosiek začína (a väčšinou končí) kvalitou základných materiálov, zvyčajne neviditeľným atribútom kvality. Dá sa vylepšiť rôznymi technológiami zosilnenia, ktoré sa líšia od značky k značke. Mnohé z týchto systémov sú neúčinné, napríklad pridanie „uhlíkovej“ pásky do koľajnice, čo znie ako high – tech, ale na nafukovacej SUP neslúži žiadnemu účelu tuhosti.

 

✅ Technická výbava

Upevňovacie body pre elastické šnúry, bezpečnostné vodítka, alebo ťažné laná by mali byť v ideálnom prípade vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. A predovšetkým by sa mali rozumne umiestňovať iba tam, kde sú potrebné. Nešťastným trendom v dizajne dosiek SUP je nabaliť paddleboard množstvom šnúr a upevňovacích bodov, aby sa doska javila „výkonnejšou“. Realita je taká, že potrebujete iba niekoľko pripájacích bodov. Tie ďalšie, ktoré sa ani nezvyknú používať, len zvyšujú váhu na palube a bránia pri manévrovaní.

 

✅ Kvalitný nafukovací ventil

Kritická súčasť nafukovacej dosky SUP a oblasti, kde mnoho značiek šetrí, aby znížilo náklady na paddleboardy. Ako kupujúci je veľmi ťažké posúdiť kvalitu ventilu, takže toto je oblasť, v ktorej môžu rady odborného predajcu skutočne pomôcť.

 

✅ Rukoväť

Vďaka pružnej rukoväti na prenášanie je oveľa pohodlnejšie dostať nafúknutú dosku k vode, ale môže vám prekážať, ak robíte jogu, strečing alebo relaxujete. Hľadajte dosku s odnímateľnou rukoväťou.

Relaxujúca žena na paddleboarde

Fixná rukoväť by mohla pri niektorých aktivitách prekážať…

 

➡️ Krok 7. – Vhodné príslušenstvo

Nezabudnite, že výbava a príslušenstvo prispieva k zdokonaleniu vášho zážitku z paddleboardu. Existujú dva hlavné doplnky, ktoré výrazne vplývajú na vaše skúsenosti s používaním nafukovacieho SUP: pumpa a pádlo

 

➡️ Pumpa

Všetky nafukovacie paddleboardy sú dodávané s ručnou pumpou. Budú sa líšiť v kvalite, ale – zlé správy – žiadna z nich neumožňuje ľahké nafúknutie paddleboardu na plný tlak. Niektoré ručné pumpy sú „dvojčinné“, čo znamená, že hustia smerom hore aj dole. Znamená to zlepšenie oproti jednočinnej pumpe a sú skutočne najlepšou voľbou pre manuálne nafúknutie. Existujú nejaké základné fyzikálne zákony, ktorá sa týkajú toho, ako pumpy fungujú. Avšak bez ohľadu na to, ako je pumpa navrhnutá, bude tlačenie vzduchu cez ventil pri 15 psi vždy slušný workout.

Riešením je kúpa elektricej pumpy navrhnutej špeciálne pre nafukovanie paddleboardov. Elektrické pumpy môžu byť napájané z cigaretového zapaľovača v aute alebo z prenosného zdroja 12 voltov. Vďaka nim môžete ušetriť svoju energiu na pádlovanie. Uistite sa, že si kupujete pumpu navrhnutú špeciálne pre SUP. Hustilky pneumatík totiž nezvládnu dostatočný objem vzduchu, aby naplnili SUP. A pumpy pre nafukovacie matrace a hračky do bazénov zas nedokážu poskytnúť tlak potrebný pre paddleboardy. Elektrická pumpa spravidla nie je súčasťou balenia nafukovacích SUP.

 

➡️ Pádlo

Pádlo je ďalším príslušenstvom, ktoré výrazne zmení váš zážitok z pádlovania. Pretože ono vás poháňa po vode, pádlo môže byť rovnako dôležité ako samotná doska. Mnoho paddleboardov prichádza s pádlom ako súčasťou balenia, ale vo väčšine prípadov nie je veľmi dobré. Toto je ďalšia oblasť, v ktorej by ste sa mali pri predaji dosky obrátiť na predajcu, aby vašu súpravu skompletizoval upgradovaným pádlom za výhodnú cenu.

Veslo paddleboardu

 

V podstate, to čo kupujete, je kompletný set vrátane dosky, pumpy, pádla a ďalšieho príslušenstva. Preto bude lepšie zvoliť SUP, ktorý nebude obsahovať veľa nekvalitného príslušenstva, ktoré by ste si inak nevybrali. Alebo, ak beriete kompletný balík, nájdite predajcu, ktorý je ochotný vymeniť a upgradovať veci, aby ste dostali presne požadovaný balík a zaplatili len za príslušenstvo, ktoré ste si vybrali.

 

Aká je cena?

Nekupujte paddleboard preto, že je lacný! Ceny nafukovacích SUP sa výrazne líšia. Lacnejšie paddleboardy sú často vyrobené z lacnejších materiálov a preto sú menej robustné a menej rigidné. A často k nim nie je možné dostať náhradné diely. Neutrácajte teda peniaze na lacnú dosku, o ktorej ste nikdy predtým nepočuli. Ak však urobíte prieskum, môžete objaviť lacnejšie značky, ktoré dokážu ponúknuť dobrú dosku aj za danú cenu, ale môžu mať napríklad menej kvalitnú tašku atď.

 • od cca 300 do 400 eur – okrem integrity jadra dosky pod tlakom existuje mnoho bodov, kde lacnejšie modely šetria na materiáloch. Napríklad nášľapné palubné dosky môžu na fotografiách produktov vyzerať porovnateľne, sú však vyrobené s rôznou hustotou peny, čo ovplyvňuje to, koľko odpruženia poskytujú a ako dlho vydržia. Rukoväte sa môžu zdať napríklad ako dobre premyslené.  Avšak, naozaj starostlivo navrhnutá rukoväť s odnímateľným pružným úchytom môže výrazne zmeniť komfort transportu. Podobné kompromisy medzi cenou a kvalitou ovplyvňujú každú súčasť dosky a jej príslušenstvo.
 • 500 – 800 eur – tu už nájdete paddleboardy, ktoré budú dosť dobré na to, aby vám poskytli primeraný pocit toho, o čom pádlovanie je. A spĺňajú požiadavky týkajúce sa kvality. Stále to však nie je to najodolnejšie a najvýkonnejšie, čo môžete mať.
 • 900 – 1000+ eur – tu je to miesto, kde by sa kupujúci mali zamyslieť, či sa do pádlovania púšťajú s entuziazmom a či sú ochotní investovať do dosky, ktorá má naozaj vynikajúcu výkonnosť. A či ju budú využívať sezónu za sezónou a neskončí predčasne založená v garáži, alebo pivnici. Dosky v tejto kategórii sú navrhnuté pre optimálny výkon. Sú vyrobené z odolnejších materiálov v továrňach, ktoré lipnú na vysokej kvalite a etických štandardoch. Siahnutie do tohto cenového rozpätia vám môže dať veľa. Či už z hľadiska kvality, vylepšenia výkonu, alebo lepšieho príslušenstva. Počiatočná investícia bude dobre vynaložená a v priebehu času vám ušetrí peniaze na jednorazových nákupoch.

 

Ktoré značky sú najobľúbenejšie?

Všetky nafukovacie paddleboardy od všetkých rôznych výrobcov pochádzajú z niekoľkých tovární v Číne a Južnej Kórei, ktoré fungujú podľa veľmi odlišných štandardov a techník. V Číne a Južnej Kórei sú štyri hlavné továrne, ktoré vyrábajú nafukovacie SUP pre všetky značky veľkých mien. Niektoré z nich vyrábajú pre viac ako 50 rôznych značiek! Každá továreň má tendenciu sledovať svoju vlastnú štandardnú konštrukčnú techniku. Preto v podstate všetky dosky pochádzajúce z danej továrne vyzerajú dosť podobne.

Rozdiely v kvalite medzi rôznymi závodmi sú obrovské a vedúce továrne sú technicky ďaleko pred konkurenciou. Vďaka vyšším štandardom a nižším toleranciám dokážu vyrábať paddleboardy, ktoré môžu byť vystavené oveľa vyšším tlakom a majú oveľa lepšie pôdorysné tvary a váhadlá. My vám dnes predstavíme značky Capital Sports, Aqua Marina a Skiffo.

 

Capital Sports

Capital Sports

Značka začala písať svoje dejiny v Berlíne v roku 2014. V tom čase sa zameriavala predovšetkým na vybavenie Crossfit. V súčasnosti ponúka športové vybavenie pre efektívny domáci tréning. Chce osloviť všetkých, ktorí sa chcú hýbať a športovať vo svojom každodennom živote. Spolupracovala s profesionálnymi športovcami ako sú ako Dennis Vitaliev, Miryam Roper Yearwood, Andy Hagedorn a Joshua Wichtrup.

 

Aqua Marina

Paddleboardy Aqua Marina

Aqua Marina je jednou z najpopulárnejších značiek nafukovacích SUP, a v posledných rokoch predala viac ako milión dosiek po celom svete. Okrem paddleboardov ponúka cenovo dostupnú a vysoko kvalitnú radu produktov pre vodné športy. Všetky sú navrhnuté tak, aby vyhovovali čo najširšiemu spektru použitia v najpopulárnejších disciplínach vodných športov.

 

Skiffo

Paddleboardy Skiffo

Francúzska značka paddleboardov Skiffo je jednou zo zákazníkov najväčšieho čínskeho výrobcu nafukovacích SUP. Produkty Skiffo charakterizuje solídna kvalita, atraktívny dizajn, dostupná cena a funkčné detaily. Sú to atribúty, vďaka ktorým sa Skiffo radí medzi úspešné európske značky.

 

Paddleboardy – najčastejšie otázky

❓ 1. Ako dlho trvá nafúknutie paddleboardu?

Čas potrebný na nafúknutie SUP závisí od typu pumpy, ktorú používate. S bežnou ručnou pumpou to bude trvať 4 - 8 minút. S dobrou elektrickou pumpou to môže trvať 30 sekúnd až 1 minútu.

❓ 2. Je plutva odnímateľná?

Závisí to od dosky. Niektoré SUP majú strednú zadnú plutvu, ktorú je možné odstrániť, na iných je plutva fixná. Ak sú na doske ďalšie menšie plutvy, spravidla nie sú odnímateľné.

❓ 3. Môžem si vziať SUP do lietadla?

Absolútne. Jednou z vynikajúcich vlastností nafukovacích dosiek je to, že sa dajú vziať kamkoľvek, vrátane lietadla. Sú ideálne na cestovanie, pretože sú po vyfúknutí ľahké a kompaktné. Svoj SUP môžete priniesť na check - in v taške na prenášanie alebo ho dať do veľkého kufra.

❓ 4. Myslím, že moja doska je deravá a púšťa ... ako to zistím?

Defekty nie sú také bežné, pretože väčšina nafukovacích SUP je skonštruovaná skutočne húževnato. Avšak, ak si myslíte, že by ste mohli mať malý únik, jednoduchým trikom zistíte, kde je. Keď je doska úplne nafúknutá, nalejte na ňu mydlovú vodu. Hľadajte malé bubliny, to je miesto, kde uniká vzduch.

❓ 5. Ako opravím „defekt“?

Vaša doska prichádza so súpravou na opravy, ktorá obsahuje malú náplasť z PVC a vodotesné lepidlo. Uistite sa, že doska je úplne suchá, potom odrežte kúsok z PVC náplasti a nalepte ju. Nechajte chvíľu schnúť - návod na lepidle vám povie, ako dlho. A ste hotoví.

❓ 6. Ako sa mám starať o svoj paddleboard?

Aby ste sa o SUP náležite postarali, musíte urobiť iba pár vecí. Pred zabalením do prepravnej tašky sa najprv uistite, že je doska úplne suchá. Zabráni sa tým tvorbe plesní. Po druhé, skladujte ho mimo poveternostných elementov. Najlepšie miesto na uloženie je v skrini alebo v garáži. Uchovávajte ho mimo dosahu priameho slnečného žiarenia a mimo dosahu prvkov, ktoré časom materiál len oslabia. Po tretie. Raz za čas je vhodné použiť ochranný sprej 303. Chráni materiál pred UV žiarením.

❓ 7. Aký druh pádla by som mal používať?

Pádla SUP sa môžu veľmi líšiť v cene. Zvyčajne sú drahšie pádla ľahšie a špecifickejšie pre správnu techniku a výkon. Ako začiatočník nemajte pocit, že by ste sa mali veľmi venovať svojmu pádlu. To naozaj nie je potrebné. Keď budete mať viac skúseností, upgradujete pádlo.

❓ 8. Aké sú základné techniky pádlovania SUP?

Keď začínate, prvý pohyb, ktorý sa potrebujete naučiť je, jednoducho sa postaviť a cítiť sa v danom postoji komfortne. Potom budete trénovať pádlovanie SUP smerom dopredu a otáčanie a potom zopár manévrov. Naša rada je pozrieť si niekoľko videí na YouTube, kde môžete odsledovať tieto manévre. Skutočne pomáha vidieť vykonávať techniku na videu, namiesto čítania, ako to robiť. A potom je to už len prax.

❓ 9. Aká je životnosť paddleboardu?

Je ťažké odpovedať na túto otázku pretože životnosť bude závisieť od frekvencie použitia a od toho, ako dobre sa o svoju dosku staráte. Je však viac menej isté, že váš SUP vydrží mnoho, mnoho rokov.

Zdroje informácií:

Do testu sme vybrali len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Paddleboardy v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.