Pestovanie paprade v byte aj v záhrade – ako na to?

Georgina Babinová Téma 26. marca 2021 1

Keď sa povie papraď, mnohým z nás sa vybaví „Jurský park“ a bohatá, špicatá zeleň, podávajúca sa obrovským dinosaurom, ktoré sa rútia lesom v honbe za ľudskými votrelcami. Pred 300 000 miliónmi rokov patrila papraď skutočne k dominantným druhom rastlín. A až približne 15 000 druhov dnes nazýva našu planétu domovom. Vedci si nie sú úplne istí počtom druhov, pretože sa stále objavujú nové v nepreskúmaných tropických oblastiach. Ale vieme, že ich je viac než dosť na to, aby ste pestovanie paprade, či už v záhrade alebo vo vašom domove zvážili, pretože táto zelená krása je všestranným doplnkom oboch. Aj keď sa papraď pestuje pomerne ľahko, ešte predtým ako sa do jej pestovania zahĺbite, je dobré pochopiť niektoré jej zvláštnosti. Poďme na to!

Pozrieť ďalšie

 

Papraď – charakteristika rastliny

Paprade (Pteridophytes) sú vaskulárne druhy zelene, suchozemské rastliny s tuhými drevitými tkanivami, ktoré vytvárajú „rúrky“, ktoré sa využívajú na vedenie vody a minerálov. Rozmnožujú sa prostredníctvom výtrusov, nemajú ani semená, ani kvety a od ostatných spóronosných rastlín, napríklad machu, sa odlišujú tým, že majú skutočné korene, stonky a zložité listy. Výtrus je reprodukčná bunka, z ktorej sa môže vyvinúť nový jedinec bez spojenia s inou reprodukčnou bunkou. Takýto typ rastlín je evolučne oveľa starší ako rastliny založené na semenách.

Pretože sa papraďorasty vyvinuli v tieni obrovských ihličnanov, ktoré v dobe dinosaurov dominovali nad krajinou, všeobecne majú rady nepriame svetlo. Vďaka tomu sa stávajú vynikajúcim riešením do oblastí vašej záhrady, ktoré sú tienisté – a frustrujúce na vyplnenie, pretože toľko rastlín chce len slnko, slnko a ešte viac slnka. Samozrejme, že z každého pravidla existujú výnimky. Niektorým druhom – ktoré môžu byť vždy zelené alebo opadavé – sa dobre darí v slnečných oblastiach.

Papraď v exteriéri

 

Pestovanie paprade v exteriéri

Paprade sú starodávne rastliny s mysterióznymi, zložitými formami listov, ktoré vytvárajú naturalistický neformálny vzhľad. Sledovať, ako sa ich pevne zrolované klíčky postupne rozvinú do nádherných listov, je úžasné a ich architektonické lístie je skvelým doplnením novej štruktúry do záhrady. Papraď bola veľmi populárna vo viktoriánskych časoch. Potom upadla do nemilosti, až kým na ňu majestátna Dicksonia Antarctica znova neupriamila pozornosť. Paprade dostupné v rôznych farbách, tvaroch a veľkostiach nevyžadujú takmer žiadnu údržbu, sú bez škodcov a chorôb a majú dlhú životnosť. Papraď je možné pestovať v záhradách po celý rok. Množstvo druhov odolá zimnému chladu, aj letným horúčavám.

Výber vhodnej paprade pre vašu záhradu:

 • zvážte aký priestor máte k dispozícii a čo chcete dosiahnuť výsadbou papradia. Prichádzajú v najrôznejších tvaroch a rastových návykoch, od maličkého Dryopteris Cristata, ktorý dosahuje nie viac ako 30 cm, až po honosnú stromovú kapradinu Dicksonia Antarctica, ktorá môže dorásť až do 8 metrov.
 • existujú stále zelené paprade, ktoré si ponechajú svoje lístie celú zimu a na jar nahradia staré lístky čerstvými novými, zatiaľ čo iné sú opadavé a po zimnom chlade úplne odumierajú, potom na jar opäť ožijú.
 • vyberte si vždyzelené paprade pre „zimný záujem“ a doplnenie hranice pevnou formou a štruktúrou. Opadavé paprade možno použiť pre sezónny efekt, najmä keď sa na jar rozvinú mladé listy, často v odtieňoch žiarivo sviežej zelenej alebo červenej.
 • stromové paprade často vyzerajú dobre ako samostatný centrálny kúsok, možno s inými rastlinami milujúcimi ich tieň. Majte ale na pamäti, že kmeň na rastie iba 2,5 cm ročne, takže si vyberte veľkosť, ktorá bude vyhovovať schéme výsadby, ak chcete okamžitý efekt
 • ostatné paprade vyzerajú najlepšie, ak sú vysadené v skupinách. použitie nepárne množstvo každej odrody pomáha udržiavať ich prirodzený vzhľad

Pestovanie paprade v záhrade

 

Výsadba

Paprade sú rastliny milujúce tieň. Stálezeleným odrodám sa bude dariť na čiastočnom slnku alebo v škvrnitom tieni. Opadavé papradie má tendenciu mať mäkšie a jemnejšie listy a najlepšie sa mu darí na viac tienistom mieste. Je známe tým, že prosperuje v silnom tieni, kde prežije len máločo iné. Väčšina papradí sa ľahko pestuje a bude sa cítiť dobre v každej rovnomerne vlhkej, ale dobre priepustnej, neutrálnej až zásaditej pôde. Výnimkou je kráľovská papraď Osmunda Regalis, ktorá uprednostňuje neutrálnu až kyslú pôdu.
Opadavé paprade, ktoré v zime odumierajú, majú spravidla radi vlhšie a otvorenejšie podmienky. Vždy zelené paprade na druhej strane uprednostňujú trochu suchšie. Niektoré odrody, ako napríklad Osmunda Regalis, vytvárajú skvelé okrajové rastliny okolo rybníka alebo potoka.

 

➡️ Kedy sadiť?

Kontajnerové papradie je možné vysadiť kedykoľvek počas roka, ak pôda nie je zamrznutá alebo podmáčaná a nie je nadmerne veterno. Najlepší čas na výsadbu je jar alebo začiatok jesene. Jeseň funguje dobre v suchších oblastiach, takže korene sa môžu cez zimu a na jar pokojne usadiť pod zemou, vďaka čomu bude vaša rastlina lepšie znášať horúce a suché počasie, keď v nasledujúcom roku opäť príde leto.

 

Ešte predtým, ako sa dostaneme k tomu ako sadiť, odporúčame vyzbrojiť sa adekvátnym náradím

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Ako sadiť?

Jednoducho vykopte výsadbovú jamu približne v rovnakej hĺbke ako je kvetináč paprade alebo koreňový bal a dvakrát širšiu. Vidlicou rozdrobte akékoľvek zhutnenie pôdy na dne a okolo výsadbovej jamy. To je dôležité najmä v ťažkých pôdach, kde je hlinka náchylná byť mastná – budete potrebovať rozbiť lesklú vrstvu, aby korene mohli ľahko preniknúť do pôdy. Ak sadíte do ľahkej pôdy, jemne spevnite zem v spodnej časti výsadbovej jamy, aby ste zabránili tomu, aby sa rastlina v jame na výsadbu ponorila hlbšie, ako ste chceli.

Ak vysádzate kontajnerovú papraď orežte všetky korene, ktoré môžu vyrastať z drenážnych otvorov a uvoľnite všetky korene krúžiace okolo nádoby. To povzbudí korene, aby sa po výsadbe posunuli z kruhového tvaru, ktorý prijali v kvetináči. Vyberte rastlinu z kvetináča a vložte ju do otvoru; potom vyplňte organickou pôdou, alebo do pôdy pridajte napríklad dobre zhnitý záhradný kompost alebo kompost z listov, aby ste udržali vlhkosť a dodali živiny, ktoré pomôžu pri usadení sa vašej novej rastliny. Dobre zalejte a na udržanie vlhkosti pridajte vrstvu mulča.

 

Starostlivosť

Jediným pravidlom pre pestovanie papradí je udržiavať ich vlhké – teda väčšinu odrôd. Mnoho papradí sa pestuje tak ľahko, že sa môžu stať až nepríjemnými a šíria sa tam, kde ich nechcete mať, pokiaľ na ne nebudete dohliadať. Či už sú pestované na slnku alebo v tieni, takmer vždy chcú pôdu s vysokou organickou hmotou, ktorá je vlhká. Ideálny je napríklad detrit, resp. nadložný humus. Vrchná vrstva z organickej hmoty zabezpečí, že vaše rastliny budú dobre „živené“. Majte na pamäti, že vo všeobecnosti uprednostňujú pôdu, ktorá je skôr  kyslejšia ako zásaditá.

Opäť existujú výnimky, väčšina však uprednostňuje vysoko vlhké prostredie, napríklad vo vlhkom lese alebo pozdĺž vodného zdroja. Vo vašej záhrade napodobnite tieto podmienky veľkým množstvom zalievania, ak je dážď zriedkavý. Horných šesť centimetrov pôdy udržiavajte vlhkých, ale nie rozmočených.

Aj keď to nie je nevyhnutné, môžete na začiatku jari použiť pomaly sa uvoľňujúce hnojivo primiešané do pôdy. Paprade sú citlivé na hnojivo, takže ich „neprekrmujte“.

 

💡 TIP na produkt - Univerzálne zahradné hnojivo 20kg
Bohatá zahrada NPK – Univerzálne zahradné hnojivo 20kg

Univerzálne granulované hnojivo s optimálnym pomerom živín k výžive vašich plodín, rastlín, ale aj trávnika. Celosezónne uplatnenie v celej záhrade.

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

➡️ Ochrana proti mrazu

Zimná ochrana stromových papradí je nevyhnutná, aby sa zabránilo strate vejárovitých listov. Na vrch a okolo koruny položte veľkorysú vrstvu slamy, opatrne lístky zviažte, potom zviazané listy a kmeň zabaľte niekoľkými vrstvami záhradného rúna. Populárnou alternatívou v chladnejších záhradách je vykopať paprade alebo ich priamo vysadiť do kvetináčov, aby ste ich mohli počas zimy presunúť do prístavby, zimnej záhrady alebo skleníka. Zimná ochrana ostatných druhov papradí sa nevyžaduje, s výnimkou obdobia najdrsnejších mrazov. Opadavé odrody po tvrdých mrazoch prirodzene odumrú, ale na jar znovu vyrastú z podpníka.

 

➡️ Orezávanie

Orezávanie je veľmi jednoduché – odrežte staré mŕtve listy pomocou záhradných nožníc na konci zimy alebo skoro na jar predtým, ako začne otváranie nových. Ide skôr o upratovacie cvičenie ako o nevyhnutnosť, pretože ak sa neabsolvuje, staré listy jednoducho spadnú na zem a prirodzene sa odbúravajú. Po prerezaní odstráňte z papradí a ich okolia zvyšky nečistôt aby sa zabezpečila dobrá cirkulácia vzduchu.

 

 

Rozmnožovanie paprade z výtrusov

Pestovanie nových rastlín z výtrusov je trocha zložitejšie a trvá dlho, ale dá sa to. Ak chcete zhromaždiť výtrusy papradia, počkajte, kým stmavnú a začnú padať z lístkov, čo signalizuje, že sú zrelé. Jednoduchý spôsob, ako to urobiť, je odrezať vejárový list, keď jeho spóry začínajú tmavnúť. Listy nechajte v otvorenom papierovom vrecku, alebo na kúsku papiera (v interiéri, kde sa neodfúknu) a počkajte, kým spóry spadnú. Musia byť úplne zrelé a musia spadnúť samy.

 • naplňte plochú alebo inú nádobu sterilným navlhčeným substrátom určeným pre papradie. Spóry straste z papiera alebo z vrecka priamo na vrch zmesi a jemne stlačte aby mali dobrý kontakt s pôdou.
 • oroste povrch zmesi, aby ste spóry navlhčili a udržali ich na mieste
 • nádobu zakryte plastom a uložte na podnos naplnený cca 2 – 5 cm vody. Presuňte na teplé miesto s nepriamym slnečným žiarením.
 • vodu v podnose vymieňajte, až kým nebudete vidieť známky rastu. Môže to trvať 6 až 12 týždňov, takže buďte trpezliví a nenechajte pôdu vyschnúť.
 • prvá vec, ktorú uvidíte, budú malé výhonky v tvare srdca zvané prothallus. Tieto sa dajú jemne vyzdvihnúť z nádoby a premiestniť do jednotlivých kvetináčov naplnených vlhkou, sterilnou zmesou na papradie. Nechajte ich nekryté, ale udržujte vlhké.
 • akonáhle sa u prothalli začnú rozvíjať listy, môžu sa pomaly otužovať a presádzať do exteriéru.
Výtrusy na papradi

Výtrusy musia padnúť samy – je to znak toho, že sú zrelé

 

Rozmnožovanie papradí zo stolónov (poplazov)

Druhým spôsobom, ako množiť paprade, je výsadba poplazov – dlhých, neostrých strunovitých štruktúr vyrastajúcich z vašej paprade. Môžete ju rozmnožovať ich položením na pôdu. Pritlačte poplaz na pôdu sponou v tvare U alebo malým kamienkom. Udržujte vlhkosť a o pár týždňov by mal stolón zakoreniť a naštartovať nový rast. Keď sa to stane, odrežte ho z materskej rastliny. Túto novú rastlinu je teraz možné vykopať a presadiť na nové miesto.

 

Rozmnožovanie paprade delením

Keď sa listy papradí začnú zmenšovať alebo ak zbadáte holý stred v zhluku, je na čase ich rozdeliť. Začnite zalievaním rastliny deň predtým, ako ju chcete rozdeliť. Rastlinu jemne vykopte a potom ju nakrájajte alebo roztiahnite do dvoch alebo troch zhlukov. Každý trs by mal mať aspoň jeden rastúci hrot – to je štruktúra, z ktorej vyrastajú listy. Zhluky znovu zasaďte do rovnakej hĺbky ako pôvodná rastlina, potom ich podrobne zalejte a udržiavajte vlhké, kým neuvidíte nový rast.

Papraď s koreňovým balom

 

Škodcovia a choroby

Vo všeobecnosti je papraď bezproblémová. Spravidla netrpí voškami alebo iným hmyzom sajúcim šťavu. Slimáky môžu byť niekedy nepríjemné. Niektoré z hustejšie rastúcich papradí môžu občas dostať škvrnitosť listov, ale tomu sa dá obvykle zabrániť a vyliečiť ich správnou hygienou rastlín a pravidelným odstraňovaním odumretých listov.

 

Kalendár starostlivosti o záhradné paprade 

 • skoro na jar – rozdeľte alebo presaďte rastliny, hneď ako sa objaví nový rast, a dobre ich zavlažujte, pretože uprednostňujú rovnomerne vlhkú pôdu. Hnojte opatrne hnojivom s pomalým uvoľňovaním alebo použite organický mulč. Nedávno vysadené paprade sa môžu objavovať pomaly, ale buďte trpezliví.
 • v polovici jari – ak zrážky nie sú dostatočné na udržanie vlhkosti pôdy, dôsledne ju polievajte. Naneste 5 cm hrubý kompost z kompostovaných listov alebo borovicových ihiel.
 • neskoro na jar – sledujte poškodenie slimákmi a podľa potreby ošetrujte.
 • v lete – podľa potreby pokračujte v pravidelnej zálievke, aby ste udržali vlhkosť pôdy.
 • na jeseň – keď lístie po silnom mraze odumrie, orežte lístie späť na úroveň pôdy. Keď pôda zamrzne, zamulčujte ju, aby ste chránili rastliny pred zimným vyvrátením z pôdy.

 

Pestovanie paprade v interiéri

Kvôli nízkym požiadavkám na svetlo sú paprade úžasné izbové rastliny. Ich pestovanie v interiéri je pomerne ľahké, hoci prievan, suchý vzduch a extrémne teploty veľmi nepomáhajú. Paprade, ktoré sú rozmaznávané a chránené pred extrémnymi teplotami a suchým vzduchom, vás po celý rok odmenia sviežimi zelenými listami.

Existuje veľa druhov tropických a subtropických papradí, ale existuje aj veľa papradí, ktoré pochádzajú z miernejšieho podnebia. Tieto paprade by sa hodili do chladnejších častí domu, ale neprežili by v miestnostiach, ktoré sú príliš dobre vykurované. V domoch s ústredným kúrením sa najlepšie darí tropickému papradiu.

Pestovanie paprade v kvetináči

 

Odporúčané interiérové podmienky pre pestovanie paprade

Všetky paprade milujú vlhkosť. V obývacích a rodinných izbách postavte kvetináče na podnosy s vlhkými okruhliakmi alebo hlinenými granulami. Paprade tiež milujú pravidelné orosenie vlažnou mäkkou vodou, pokiaľ nie je pomocou zvlhčovača udržovaná vysoká vlhkosť v celej miestnosti.

 

➡️ Kompost / Pôda

Musíte zabezpečiť aj správny kompost. Väčšina papradí sú lesné rastliny a majú krehké, delikátne korene prispôsobené ľahkej lesnej pôde, ktorá je bohatá na listový kompost a rozpadnutú rastlinnú hmotu. Správny kompost musí voľne drenážovať, aby sa korene nikdy nepremočili. Najlepší je kompost, ktorý obsahuje rašelinu alebo vláknitú náhradu rašeliny s dostatkom piesku. Kompost nikdy nesmiete nechať vyschnúť, čo môže znamenať zalievanie rastliny každý deň v teplom a suchom prostredí.

💡 Všetko, čo potrebujete vedieť o kompostovaní nájdete v našom podrobnom článku venovanom tejto téme. Ak si chcete zaobstarať kompostér, no neviete podľa akých parametrov vyberať, určite vás bude zaujímať náš test kompostérov s množstvom užitočných informácií, rád a s popismi jednotlivých produktov.

 

➡️ Svetlo

Aj keď väčšina papradí rastie na vlhkých tienistých miestach, akou je lesná hrabanka, neznamená to, že nepotrebujú svetlo. Ich normálne prostredie vo voľnej prírode je škvrnité svetlo a ak je úroveň osvetlenia v domácnosti príliš nízka, má za následok zlý rast a žltnúce listy. Dajte svojim papradiam pozíciu v blízkosti okna, ktoré dostáva ranné alebo neskoré popoludňajšie slnko a papradie udržujte mimo dosahu silného slnečného žiarenia, najmä počas leta. Priame slnečné svetlo im spôsobí stratu alebo žltnutie lístkov. Papraď môžete udržiavať v tlmenom svetle, pokiaľ im budete robiť pravidelné pauzy v jasnom svetle. Môže sa im poskytnúť umelé svetlo, ale malo by pochádzať zo špeciálnej záhradníckej žiarovky alebo zo žiarivky. Bežné žiarovky generujú príliš veľa tepla.

 

➡️ Teplota

Miesto pôvodu a prispôsobivosť danej paprade určí, akú vysokú alebo nízku teplotu potrebuje. Väčšina papradí nemá rada zimu. Paprade z tropických oblastí ocenia 15 – 21 °C. Tie z miernejších oblastí majú rady teploty medzi 10 – 16 °C.

 

➡️ Hnojenie

Hnojte svoje paprade v lete každé dva až štyri týždne tekutým hnojivom, nemiešajte ho však v plnej sile, pretože by ste mohli poškodiť koreňový systém. Do rozprašovača možno občas pridať pár kvapiek hnojiva. Nehnojte paprade v zime, pretože odpočívajú. Aby bol vzduch okolo papradí vlhký, často ich rozprašovačom oroste.

 

➡️ Presádzanie

Na jar môžete paprade presadiť, ale iba ak ich korene plnia kvetináč. V opačnom prípade stačí zoškrabnúť vrchnú vrstvu kompostu a nahradiť ju čerstvým kompostom. Odrežte všetky poškodené listy, aby ste podporili nový rast. Keď presádzate papraď, rozdeľte ju a z jednej urobte dve. Novú papraď si môžete vypestovať aj z práškových spór (výtrusov) produkovaných v malých tobolkách – popísali sme vyššie.

 

Paprade môžete presadiť aj do takýchto kvetináčoch (v závesných sú obzvlášť atraktívne)

Airflor kvetináč
141,90 €
Winegrow kvetináč
74,91 €
Altiplano Cubic vyvýšený záhon
71,91 €
Solidflor kvetináč
79,91 €

Pozrieť ďalšie

 

Čistia interiérové paprade váš domov?

Krátka odpoveď je áno! Rozsiahla štúdia NASA, ktorá bola zverejnená v roku 1989 dokumentovala tento jav. Zaoberala sa schopnosťou izbových rastlín odstraňovať rôzne škodlivé látky znečisťujúce ovzdušie, ktoré sa bežne vyskytujú vo vnútornom priestore. A ukázalo sa, že paprade sú jedny z najlepších rastlín na odstraňovanie znečisťujúcich látok v interiéroch.

Schopnosť papradí a niektorých ďalších rastlín odstraňovať znečisťujúce látky zo vzduchu, pôdy alebo vody sa nazýva fytoremediácia. Paprade a iné rastliny sú schopné absorbovať plyny cez svoje listy a korene. V okolí koreňového systému existuje veľa húb, baktérií a iných mikróbov. Tieto organizmy nielen pomáhajú štiepiť živiny pre rast rastlín, ale rovnako rozkladajú aj veľa škodlivých VOC (prchavých organických zlúčenín.)

 

➡️ Použitie paprade na čistenie vzduchu

Očisťujúca papraď by mala byť súčasťou každého domova. Najmä bostonská papraď je jednou z najlepších rastlín na čistenie vnútorného vzduchu. Zistilo sa, že je efektívna pri odstraňovaní rôznych látok znečisťujúcich ovzdušie v interiéroch vrátane formaldehydu, xylénu, toluénu, benzénu a ďalších. Pri odstraňovaní formaldehydu je zo všetkých rastlín úplne najlepšia. Formaldehyd je emitovaný z rôznych bežných vnútorných predmetov, ako sú drevotrieskové dosky, určité papierové výrobky, koberec a ďalšie zdroje.

Fenomén známy ako Syndróm chorej budovy vyplynul z dvoch faktorov. Domy a ďalšie vnútorné priestory sa v priebehu rokov stali energeticky efektívnejšími a takmer vzduchotesnými. Okrem toho existuje stále viac a viac umelých a syntetických materiálov, ktoré vylučujú do ovzdušia rôzne škodlivé zlúčeniny. Preto neváhajte pridať do vašich vnútorných priestorov nejaké to bostonské papradie. Je cenným doplnkom každého interiéru – a to nielen ako pomoc pri čistení čoraz toxickejšieho vnútorného vzduchu, ale aj na vytvorenie pokojného prostredia.

Pokiaľ ide o starostlivosť o bostonské paprade, majú radi rozmaznávanie v trvale vlhkej pôde a milujú vyššiu vlhkosť. Na to, aby sa im darilo, nepotrebujú veľmi svetlé podmienky. Ak máte priestor v kúpeľni, môže to byť ideálne prostredie na pestovanie týchto, ale aj ďalších papradí v interiéri.

Bostonská papraď

Bostonská papraď funguje aj ako čistička vzduchu

 

… a ešte zopár zaujímavých faktov na záver

Z historického hľadiska boli paprade dôležitým zdrojom liečiv na rôzne ochorenia, najmä pre starodávne kmene:

 • spóry na spodnej strane papradia poskytujú úľavu pri popŕhlení žihľavou (ktorá je často v blízkosti)
 • uvarený v oleji alebo masti sa Ophioglossum vulgatum používal na rany a na zmiernenie zápalu
 • obklad alebo roztok vyrobený z koreňov Botrychia. virginianum sa v Himalájach aplikoval na uhryznutie hadom, modriny, rezné rany a boľavé miesta
 • práškové rizómy Adiantum lunulatum sa v Indii používali ako protijed na hadie uhryznutie
 • extrakt z čerstvých listov Nephrolepis cordifolia sa používal na zastavenie krvácania z rezov a na pomoc v zrážaní krvi
 • pasta z listu O. reticulatum sa aplikovala na čelo proti bolestiam hlavy
 • na bolesti žalúdka sa používal filtrovaný vodný extrakt z podzemky Abacopteris multilineata

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Pani Georcina Babinová,
ďakujem za Váš článok o papradi a jej pestovaní.
Želám Vám veľa radosti z práce a života v súčinnosti s prírodou.
Nech sa Vám darí.
Pozdravuje Vás Evka Šišková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.