Ako pestovať uhorky – klasicky, v sieti, v kvetináči, či skleníku + sadenie, odrody, choroby

Petra Lyžičiarová Téma 13. marca 2021 1

Čerstvým chrumkavým uhorkám priamo z vlastnej záhrady sa tie kupované určite nevyrovnajú. Ak neviete, ako pestovať uhorky, všetky dôležité informácie vám prinášame v našom článku. Dozviete sa všetko o tom, ako sadiť uhorky klasicky, ale aj na sieti či v kvetináči a ako pestovať uhorky v skleníku. Nebudú chýbať rady týkajúce sa starostlivosti o uhorky, polievania a hnojenia. Pozrieme sa aj na najobľúbenejšie odrody uhoriek a tiež na choroby a škodcov, s ktorými sa pri pestovaní uhoriek môžete stretnúť.

Výsledkom vašej práce a starostlivosti budú chutné a zdravé plody, ktoré si v prípade, že budete pestovať nakladačky, môžete zavariť. No a v prípade, že sa rozhodnete pre šalátové uhorky, budete mať na stole dávku vitamínov kedykoľvek počas letnej sezóny.

 

Aké sú obľúbené odrody uhoriek?

Pri pestovaní uhoriek je jedným z prvých krokov rozhodnutie sa o tom, akú odrodu budete pestovať. Niekto hľadá najlepšie odrody uhoriek nakladačiek, ktoré si môže spracovať a zavariť. Iní zase hľadajú chutné šalátové uhorky vhodné na pestovanie v skleníku, no a čoraz väčšej obľube sa dnes tešia partenokarpné odrody. Tie nepotrebujú na to, aby plodili, opelenie hmyzom. Dnes už medzi partenokarpnými druhmi uhoriek nájdete aj nakladačky, avšak v minulosti boli takto vyšľachtené len šalátové uhorky pestované v skleníkoch a fóliovníkoch, do ktorých sa hmyz potrebný na opelenie dostal len veľmi ťažko.

Pri výbere tej najlepšej odrody je uhoriek nakladačiek často rozhodujúce, či ide o jemnostenné alebo hrubostenné uhorky. Hrubostenné uhorky pri zbere pichajú, a tak dávajú pestovatelia často prednosť skôr tým jemnostenným druhom. Na druhej strane je však výhodou hrubostenných odrôd ich odolnosť.

Uhorky nakladačky

Uhorky nakladačky

 

Odrody uhoriek nakladačiek

Uhorky nakladačky sú často označované aj ako poľné uhorky a ich plody sú menšie s výraznejšou chuťou. Vhodné sú na ďalšie spracovanie a zaváranie.

 

⭐Regina F1

Hybrid hrubostennej uhorky, ktorá patrí k tým najobľúbenejším medzi záhradkármi. Plody sú vysokej kvality a prerastajú len veľmi pomaly. Je tolerantná voči plesni uhorkovej, rezistentná voči černi uhorkovej a CMV a tolerantná tiež voči antraknóze.

 

⭐Viola F1

Táto hrubostenná odroda sa vyznačuje vyšším výnosom ako Regina, považuje sa za vylepšenú Reginu. Je odolná voči chorobám a veľmi dobre znáša chlad, preto je vhodná aj do chladnejších oblastí.

 

⭐Jitka F1

Hrubostenná odroda, ktorá je geneticky nehorká a vysoko odolná voči chorobám. Je menej náročná na teplo, takže je vhodná aj do chladnejších oblastí. Plody sú kratšie a štíhle.

 

⭐Fatima F1

Tento hybrid jemnostennej uhorky má geneticky nehorký plod, ktorý je štíhly aj po prerastaní. Odroda je odolná voči černi uhorkovej, múčnatke uhorkovej aj plesni uhorkovej. Citlivá je na nedostatok vlahy a nízke teploty.

 

⭐Milena F1

Geneticky nehorká jemnostenná uhorka s mohutnou vňaťou a štíhlymi plodmi. Je citlivá na poklesy teplôt, preto je vhodnejšia na pestovanie v teplejších oblastiach.

 

⭐Karolina F1

Jemnostenná a veľmi výnosná hybridná odroda, ktorá má kvalitné a štíhle plody. Je odolná voči chorobám a vhodná skôr do teplých oblastí, keďže je citlivá na poklesy teplôt.

 

Šalátové uhorky a ich odrody

Šalátové uhorky nazývané tiež uhorky hadovky, sa vyznačujú veľkými plodmi. Uhorky šalátovky si pestovatelia zvyčajne vyberajú podľa toho, či ich chcú pestovať vonku na záhone, alebo v skleníku či fóliovníku. Na pestovanie šalátových uhoriek v skleníku sú vhodné partenokarpické odrody.

Šalátové uhorky

Šalátové uhorky

 

⭐ Amanda F1

Skorá dlhá nepartenokarpická poľná šalátová uhorka, ktorá je geneticky nehorká. Plody sú dlhé od 23 do 28 cm a sú tmavozelené.

 

⭐ Linda F1 Mix

Odolná, stredne neskorá poľná šalátovka s veľmi kvalitnými plodmi. Plody sú menšie, geneticky nehorké, štíhle a sýto tmavozelené. Odroda je veľmi odolná voči chladu a má schopnosť dobrej regenerácie. Odolná je aj voči chorobám.

 

⭐ Minisprint F1

Odroda šalátovky určená na pestovanie do skleníka. Má krátke plody s dĺžkou najviac 17 cm. Plody sú nehorké, stredne zelené a lesklé.

 

⭐ Orca F1

Partenokarpická šalátová uhorka, ktorej plody dosahujú až 50 cm.

 

⭐ Tribute F1

Partenokarpická šalátová uhorka s dlhými plodmi, ktorý dĺžka je od 28 do 35 cm. Je geneticky nehorká a tmavozelená.

 

Ako sadiť uhorky

Prvým krokom pri výsadbe uhoriek je výber stanoviska a pripravenie pôdy. Okrem toho je ešte pre samotnou výsadbou dôležité rozhodnúť sa, či chcete pestovať uhorky zo semien alebo z vopred pripravených priesad. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetko potrebné o tom, ako sadiť uhorky, aby sa im darilo a odvďačili sa vám bohatou úrodou.

 

Príprava sadeníc

Síce si predpestované sadenice uhoriek môžete kúpiť v sezóne výsadby aj v záhradníctve, no ak máte chuť, určite je lepšie predpestovať si vlastné sadenice. Semienka uhoriek sa vysievajú do plastových či papierových kompostovateľných kvetináčov s priemerom asi 6 až 9 centimetrov. Skontrolujte, či majú kvetináče na dne dierku pre odtečenie prebytočnej vody po zálievke. Do kvetináčov dajte substrát na klíčenie a množenie a do každého kvetináča dajte jedno semienko uhorky.

Uhorky nepotrebujú pre klíčenie vysokú teplotu, stačí im 15 až 18 stupňov a po približne mesiaci sa môžete tešiť zo silných rastlín, vhodných na výsadbu na trvalé stanovisko. Samozrejme, čas výsadby je treba určiť podľa toho, či plánujete pestovať uhorky v skleníku alebo vonku v záhone. Dostatočne vyvinuté sadenice uhoriek majú sýtozelenú farbu a dobre vyvinutý jedne až dva pravé listy.

Sadenica uhorky

Sadenica uhorky pripravená na výsadbu na trvalé stanovisko

 

Sadenie uhoriek zo semena

Čas výsevu semien uhoriek závisí od toho, či chcete pestovať uhorky v skleníku alebo vonku v záhone či v parenisku. Vhodná doba pre výsev semien do pareniska alebo do skleníka je koncom apríla. Ak chcete sadiť uhorky zo semien priamo na záhon, odporúčame tak urobiť až v druhej polovici mája, respektíve po “zamrznutých”. Na výsev odporúčame použiť semienka, ktoré boli namorené.

Ak chcete mať lepšiu predstavu o sadení uhoriek, pozrite si video:

How to plant and grow cucumber

Uhorky vysievame tak, že do vopred pripravenej a prekyprenej pôdy urobíme motykou plytkú ryhu a do nej nalejeme vodu. Vodu necháme vsiaknuť a potom do ryhy ukladáme semienka po jednom vo vzdialenosti približne 3 až 4 cm. Semienka prikryjeme nie veľmi hrubou vrstvou suchej zeminy. Semienka, ktoré zasejeme takýmto spôsobom, by mali vzísť približne po týždni. V blízkosti uhoriek môžete pestovať hrach, fazuľu, zeler či hlávkový šalát. Naopak, neodporúča sa pestovať po blízku paradajky, reďkovky ani hlávkovú kapustu.

Sadenie uhoriek zo semena

Sadenie uhoriek zo semena

 

💡 TIP: Ako pestovať uhorky na sieti?

Pestovanie uhoriek na sieti

Pestovanie uhoriek na sieti

Veľmi obľúbeným spôsobom, hlavne u malých pestovateľov, je pestovanie uhoriek na sieti. Tento spôsob sa nazýva vertiko systém alebo vertikálne pestovanie uhoriek a ide o metódu pestovania uhoriek nakladačiek, pri ktorej sa rastlina uhorky nenechá ležať na zemi, ale ťahá sa po okách sieti. 

Ide o trošku pracnejší spôsob pestovania uhoriek, no listy rastlín na sieti po daždi lepšie uschnú, tak nehrozí riziko vzniku plesňových ochorení. Okrem toho je výhodou pestovanie uhoriek na takejto opore praktickejšie z hľadiska zberu plodov. Plody sa totiž jednoduchšie zbierajú a nie sú špinavé od zeminy. Na pestovanie uhoriek na sieti odporúčame kvetinové siete s okami 10 x 10 cm.

 

Aké je vhodné stanovisko

Uhorkám sa najviac darí v hlinitej pôde s dostatkom humusu, pretože rastlina potrebuje pre na to, aby sa jej dobre darilo dostatok živín a aj dobrú zálievku. Uhorkám sa najlepšie darí na slnečnom stanovisku, ktoré je chránené pred vetrom. Vhodné je, aby bola pôda pred výsadbou pohnojená kompostom alebo maštaľným hnojom.

 

Pestovanie uhoriek na balkóne

Na balkóne môžete pestovať uhorky nakladačky, ale aj šalátové uhorky. Zásady sú v podstate rovnaké ako pri pestovaní na záhone. Uhorkám sa bude dariť na slnečnom balkóne chránenom pred vetrom. Uhorky zasaďte do pestovateľského substrátu bohatého na živiny a môžete ich umiestniť do ľubovoľného črepníka či kvetináča, pričom však treba myslieť na to, aby bola hĺbka zeminy najmenej 20 centimetrov.

Je pravdepodobné, že v takýchto vegetačných nádobách nebude mať rastlina prístup k toľkým živinám, ku ktorým by mala prístup pri pestovaní v záhone. Preto je žiadúce uhorky pestované na balkóne prihnojovať vhodným hnojivom. Rovnako je to so zálievkou – uhorky na balkóne je vhodné polievať dvakrát denne, a to ráno a večer. Na polievanie použite vodu, ktorú budete mať vo vedre alebo v krhle odstátu na balkóne aspoň dva dni.

Pestovanie uhoriek na balkóne

Pestovanie uhoriek na balkóne

 

 

Ako na pestovanie v skleníku a vo fóliovníku

Ak sa rozhodnete pre pestovanie uhoriek v skleníku alebo vo fóliovníku, je na mieste, riadiť sa niekoľkými pravidlami. Okrem vopred pripravenej a dostatočne pohnojenej pôdy, je dôležité vedieť, že uhorky sa neznášajú s paradajkami, preto nesaďte tieto dva druhy rastlín vedľa seba do uzatvoreného priestoru. Platí to tak pri pestovaní v skleníku ako aj pri pestovaní vo fóliovníku.

Uhorky potrebujú vysokú vlhkosť vzduchu a sú dosť náročné na zálievku. Môže sa teda stať, že v čase obeda dôjde pri nedostatočnej zálievke a nízkej vlhkosti vzduchu k vädnutiu listov. V takom prípade však zachovajte chladnú hlavu a uhorky polejte odstátou vodou ku koreňu, nikdy nie na listy.

Keďže uhorky vytvárajú pomerne hustý porast, je vhodné na 1m2 do skleníka vysadiť najviac 3 uhorky. Z tohto dôvodu je vhodnejšie zvoliť do skleníka a fóliovníka vertikálne pestovanie uhoriek.

Pestovanie uhoriek v skleníku

Na pestovanie uhoriek v skleníku či vo fóliovníku je vhodnejšia vertikálna metóda

 

Pestovanie uhoriek dole hlavou

Podobne ako paradajky, aj uhorky je možné pestovať dole hlavou. Ak ste o takomto spôsobe ešte nepočuli, ide dnes už o pomerne rozšírenú a celkom jednoduchú metódu pestovania rôznych druhov rastlín. Takéto pestovanie vraj zabezpečuje lepší prísun živín do rastliny a tým pádom aj kvalitnejšie plody. Ide o celkom zaujímavé a originálne riešenie, ktoré sa hodí aj na balkón.

Závesné kvetináče na pestovanie dole hlavou si môžete jednoducho vyrobiť aj doma z dvojlitrovej plastovej fľaše alebo zo škatule od džúsu. Budete potrebovať aj vrece na odpadky, lepiacu pásku, špagát, papierovú utierku a priesady uhoriek. Nožom stačí odrezať dno škatule alebo fľaše a fľašu vystlať veľkým vrecom na odpadky tak, aby bolo vrece vo fľaši rovnomerne rozložené. Vrece potom preložte cez horný okraj a prilepte ho okolo fľaše lepiacou páskou.

Zeminu s priesadou zabaľte do papierovej utierky a dajte do fľaše zo zrezanej strany. Rastlinku jemne pretiahnite cez hrdlo fľaše a zvyšok doplňte substrátom. Potom okolo hrdla obmotajte špagát, vďaka ktorému bude kvetináč schopný visieť na háčiku na balkóne či na terase, alebo hoci aj na strome v záhrade.

Pestovanie dole hlavou

Pestovať dolu hlavou sa zvyknú najčastejšie paradajky, no môžete to skúsiť aj s uhorkami

 

Starostlivosť o uhorky krok za krokom

Uhorky už máte zasadené a teraz je potrebné venovať im aj nejakú starostlivosť. Pravidelné staranie sa o rastliny vám zabezpečí bohatú a chutnú úrodu. Zaujímavé totiž je, že najväčším nepriateľom uhoriek je stres. Keď rastlina zažije stres, môže sa stať, že plody zhorknú, ale aj to, že uhorky nebudú odolné voči chorobám a škodcom. Ak chcete minimalizovať stres rastlín a dosiahnuť čo najlepšiu chuť plodov, máme pre vás niekoľko tipov, ako na to.

1. Zabezpečte uhorkám dostatok vlahy

Pravidelné polievanie v správnej miere zabezpečí uhorkám dostatok vlahy, pričom najdôležitejšie je oň dbať v čase kvitnutia a dozrievania plodov. Ak je počas tohto obdobia rastlina vystavená stresu z nedostatku vody, prípadne z prílišnej vlhkosti, môže to zvýšiť horkú chuť jej plodov. Kľúčom k úspechu je dbať o to, aby bola pôda stále mierne vlhká.

Polievanie uhoriek

 

2. Mulčovanie

Ak chcete zabezpečiť ideálnu vlhkosť pôdy, môžete tak urobiť pomocou mulčovania. Vďaka mulčovaniu sa nielen lepšie udržiava vlhkosť pôdy, ale tiež zabraňuje bujneniu buriny. Na mulčovanie môžete použiť napríklad slamu, ale obľube sa teší aj pestovanie uhoriek na sene.

Pestovanie uhoriek na sene

Na mulčovanie poslúži seno či slama

 

3. Regulujte teplotu

Uhorky majú rady teplo, no vypestovať pekné a chutné plody, môže byť niekedy výzva. To platí hlavne pre pestovanie uhoriek v skleníku, kde musíte regulovať príliš vysokú teplotu, na ktorú sú uhorky citlivé. Pri pestovaní vonku sa vás problém príliš vysokej teploty pri pestovaní uhoriek v našich zemepisných šírkach zatiaľ veľmi netýka.

Uhorky v skleníku

Pestovanie uhoriek v skleníku si niekedy vyžaduje reguláciu teploty

 

4. Dostatok slnka a kvalitná pôda

Pre čo najchutnejšie plody je dôležité pestovať uhorky na slnečnom mieste s úrodnou, teplou a dobre prevzdušnenou pôdou bohatou na organické zložky. Výbornou voľbou pre pestovanie uhoriek sú napríklad aj vyvýšené záhony. Pôda, na ktorej chcete uhorky pestovať, by mala mať v ideálnom prípade pH medzi 6 a 7.

Dozrievanie uhoriek pestovaných na sieti

Chutné plody vyžadujú dostatok slnka

💡 TIP: Ak sa chcete o vyvýšených záhonoch dozvedieť viac, dávame do pozornosti náš článok, v ktorom sme sa nimi podrobne zaoberali.

 

5. Prihnojujte pôdu

Pre kvalitné a chutné plody je dôležitá aj kvalitná pôda. Preto je vhodné obohatiť ju už pred výsadbou napríklad kompostom. Počas obdobia vegetácie môžete pôdu hnojiť aj rôznymi komerčnými hnojivami určenými na hnojenie uhoriek, ktorých nájdete na trhu mnoho.

Hnojenie uhoriek kompostom

Pestovanie uhoriek si vyžaduje pôdu bohatú na živiny

 

Na prihnojenie uhoriek odporúčame tieto produkty:

 

6. Pravidelne zbierajte plody

V závislosti od konkrétnej odrody je možné zbierať prvé plody vašej práce približne 50 až 70 dní po zasadení rastlín. Pre čo najkvalitnejšie plody s dobrou chuťou je dôležité pravidelné oberanie úrody ešte predtým ako budú plody príliš veľké. Pri oberaní používajte záhradné nožnice, aby ste trhaním nepoškodili rastlinu.

Zber uhoriek nakladačiek

Pri zbere uhoriek je vhodné použiť nožnice

 

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia sa nevyhýbajú ani uhorkám, pričom častejšie ich napádajú pri pestovaní v skleníkoch a fóliovníkoch. Tu totiž vzniká ideálne prostredie pre rôzne druhy chorôb a tiež sa tu darí viacerým škodcom. Poďme sa teda pozrieť na choroby a škodcov, s ktorými sa pestovatelia uhoriek môžu najčastejšie stretnúť.

 

Pleseň uhorková (Pseudoperonospora cubensis)

Táto choroba listov uhoriek sa prejavuje svetlozelenými až žltozelenými škvrnami, ktoré sú ohraničené žilkami. Nájdete ich na vrchnej strane starších listov. Počas vlhkého počasia alebo po daždi je možné vidieť na spodnej strane listov tmavosivý povlak plesne. Množstvo škvŕn je stále väčšie a veľmi napadnuté rastliny uschnú a uhynú.

Prevenciou proti tejto chorobe uhoriek je zakúpenie namorených semienok uhorky, ktoré sú proti tejto plesni ošetrené. Možnosťou je aj používanie rôznych bioprípravkov. V prípade veľmi výdatných zrážok môžete urobiť aj preventívny postrek proti plesni uhorkovej, pričom pomôcť môžu viaceré prípravky – Kuprikol 50, Champion 50 VG či Previcur Energy alebo Infinito SC, ktoré neškodia včelám.

Pseudoperonospora cubensis - choroba listov uhoriek

Pseudoperonospora cubensis – choroba listov uhoriek

 

Prípravky, ktoré sa vám môžu zísť pri pestovaní (nielen) uhoriek:

 

Múčnatka uhorková (Sphaerotheca fuliginea a Erysiphe cichoracearum)

Múčnatka uhorková je veľmi častou chorobou uhoriek, pričom u poľných uhoriek sa objavuje v druhej polovici júla. Pri uhorkách pestovaných v skleníku je to počas celého roka. Múčnatka napáda všetky nadzemné časti rastlín, zvyčajne listy, na ktorých sa tvoria biele škvrny a následne povlaky. Rastlinu žltnú, uschnú a napokon aj uhynú.

Choroba sa šíri u menej odolných odrôd a jej vznik podporuje nestála vlhkosť vzduchu, ale tiež príliš veľa dusíka v pôde, v dôsledku čoho rastliny rýchlo rastú. Príčina môže byť aj v teplote nad 22 stupňov, nedostatku svetla či vo veľmi hustom poraste rastlín. Pri pestovaní v skleníku je dôležité striedať pestovanie uhoriek s netekvicovitými plodmi a tiež dostatočná dezinfekcia priestorov a likvidácia zvyškov rastlín.

Proti múčnatke môžete preventívne bojovať pomocou bioprípravkov na zvýšenie odolnosti rastliny. V prípade objavenia sa príznakov múčnatky, je vhodné poľné uhorky ošetrovať v druhej polovici júla. Uhorky pestované v skleníkoch sa odporúča ošetrovať od vytvorenia desiateho pravého listu. Na ošetrenie je možné použiť prípravky Kumulus WH alebo Thiovit Jet.

Múčnatka uhorková (Sphaerotheca fuliginea a Erysiphe cichoracearum)

Múčnatka uhorková (Sphaerotheca fuliginea a Erysiphe cichoracearum)

 

Bakteriálna škvrnitosť uhoriek (Pseudomonas syringae)

Táto choroba tiež postihuje listy uhorky a je typická hranatými škvrnami až dierami na listoch. Zdola je možné pozorovať na listoch kvapky slizu vytvárajúce za sucha biely povlak. Choroba spôsobuje tiež deformáciu plodov a jej výskyt zhoršuje daždivé počasie, vysoké denné teploty a chladné noci. Ako ochranu je možné použiť rovnaké prípravky ako v prípade výskytu plesne uhorkovej.

 

Voška bavlníková (Aphis gossypii)

Vošky, konkrétne druh voška bavlníková, sa na uhorkách vyskytuje spomedzi škodcov veľmi často. Nebezpečenstvo týchto škodcov spočíva v tom, že pri premnožení môžu rastlinu cicaním štiav oslabiť, ale aj v tom, že ide o prenášačov rôznych vírusových ochorení rastlín. Vošky majú tmavú farbu a veľmi rýchlo sa rozmnožujú. Listy, ktoré napadnú, sú stočené a žlté. Napadnutie voškami môže spôsobiť pokles úrody, ale aj uhynutie rastliny. Darí sa im predovšetkým v teplom sa suchom počasí, avšak horúce leto nie je pre ich výskyt priaznivé.

Ak sa objavia vošky na uhorkách len v malom množstve a na vonkajšom záhone, zvyčajne si s nimi poradia ich prirodzení nepriatelia. Možné je tiež spláchnuť ich prúdom odstátej vody, prípadne pomôže aj postrek s mydlom. V skleníku je vhodné nasadiť predátorov, ktorých si viete zakúpiť – napríklad lienku dravú alebo zlatoočku obyčajnú.

V prípade, že bioochrana proti voškám zlyhá, siahnite po klasických prípravkoch proti týmto škodcom – napríklad Calypso 480 SC alebo NeemAzal T/S či iné.

Vošky na liste uhorky

Voška Aphis gossypii

 

Roztočec chmeľový (Tetranychus urticae)

Tento drobný škodca pripomína pavúčika a pri napadnutí rastlín si môžete všimnúť čierne guľôčky a pavučinky na spodnej strane listov. Vrchná časť listov napadnutých rastlín má žlté škvrny, ktoré sa rozširujú a listy postupne schnú. Častejšie sa vyskytuje v teplých skleníkoch, no napadnúť môže aj poľné uhorky, a to najmä počas teplých a suchých dní. Ich množenie podporuje nedostatok vápnika a draslíka v rastlinách a tiež priveľa dusíka.

Proti tomuto škodcovi môžete bojovať aj prirodzene, napríklad zvyšovaním vlhkosti v skleníku a znižovaním teploty pravidelným vetraním. Rovnako je vhodnou prevenciou výber odolných odrôd uhoriek. V skleníku tiež môžete proti roztočcovi použiť prirodzených predátorov ako je napríklad parazitická osička. Nezabúdajte ani na vydymovanie a hygienu skleníkov. V záhonoch je vhodné napadnuté listy zbierať do vrecúška, aby nepopadali na zem, odkiaľ by sa roztočec mohol šíriť ďalej. U postrekov je vhodný prípravok Neemazal T/S.

Roztočec chmeľový (Tetranychus urticae)

Roztočec chmeľový (Tetranychus urticae)

 

Molica skleníková (Trialeurodes vaporariorum)

Tento lietajúci hmyz je veľmi malý a nájsť ho môžete na spodnej strane listov uhoriek, kde kladie vajíčka. Listy napadnuté molicou po čase sčerňejú. Moliciam sa darí pri vlhkosti okolo 75 až 80 %. No a ako vyplýva z ich názvu, typicky sa vyskytujú v skleníkoch.

Chrániť sa proti tomuto škodcovi môžete dobrou hygienou a dezinfekciou skleníka, ale aj obmývaním listov uhoriek vodou. Na odchyt škodcov poslúžia aj žlté lepové tabuľky. Do skleníka tiež môžete nasadiť prirodzených predátorov molíc, ktorými sú moličiar skleníkový alebo dravá bzdocha či dravý roztoč. Ochranou tiež môže byť postrek s prípravkom Calypso 480 SC alebo NeemAzal T/S.

Molica skleníková (Trialeurodes vaporariorum)

Molica skleníková (Trialeurodes vaporariorum)

 

Zdroj informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre

Dakujem za velmi dobre spracovany članok a užitočne rady. Zacinam s pestovanim v skleniku a “nesenzacnych” ale mudrych rad je akoby stale menej aj na internete. Tento clanok sa mi naopak velmi paci a drzim palce pri spracovani dalsich tem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.