Rozkladacia pohovka – s úložným priestorom alebo na každodenné spanie – prečo zvoliť rozkladaciu pohovku?

Petra Lyžičiarová Téma 26. augusta 2021 1

Rozkladacia pohovka je nábytok, ktorý využijete v prípade, že využívate obývačku zároveň ako spálňu, prípadne chcete mať v zálohe miesto na spanie pre hostí alebo, ak chcete uvoľniť trochu priestoru vo vašej domácnosti.

Rozkladacia pohovka má množstvo výhod, pričom asi tou najväčšou je jej praktickosť a skladnosť. Okrem toho rozkladacie pohovky s úložným priestorom možno využiť na odloženie vecí, ktoré potrebujete, no zaberajú zbytočne veľa miesta.

V našom článku sme sa pozreli na to, aké rôzne rozkladacie pohovky môžete na trhu nájsť, čo si všímať pri ich kúpe a pridali sme aj prehľad výhod tohto nábytku.

Prečo zvoliť rozkladaciu pohovku?

Rozkladacia pohovka je vhodná prakticky do každej domácnosti. V prípade využívania pohovky na každodenné spanie ju ocenia hlavne majitelia menej priestranných bytov, hlavne garsoniek či jednoizbových bytov. Rozkladacia pohovka totiž umožňuje využiť aj menší priestor veľmi efektívne.

Rozkladacia pohovka sa však hodí aj do domov s dostatkom priestoru, pretože ju môžete využiť na občasné prespanie hostí, prípadne si ju rozložíte, keď si chcete dopriať extra pohodlie napríklad večer pri sledovaní televízie. Okrem toho vám poskytuje aj úložný priestor, a ten sa vždy hodí – či už bývate v menšom byte alebo v priestrannom dome.

Rozkladací gauč je praktickým riešením aj do detskej či študentskej izby. Detská rozkladacia pohovka poslúži napríklad ako lôžko v prípade návštevy kamaráta či rodiny.

Rohová rozkladacia pohovka

Výhody rozkladacej pohovky

  • priestor na spánok – rozkladacie pohovky poslúžia na občasné, ale aj na kažodenné spanie. Pohovky na každodenné spanie sú vybavené integrovaným matracom, ktorý odolá každodennému skladaniu a nemusíte sa obávať toho, že by sa rýchlo vyležali.
  • odkladací priestor – úložný priestor je veľkou výhodou rozkladacích pohoviek. Môžete ho využiť napríklad na skladovanie perín, ktoré tam upracete po zložení gauča.
  • úspora miesta – ak doma nemáte dostatok priestoru na posteľ aj gauč, tak nemáte nad čím premýšľať. Rozkladací gauč vhodný na každodenné spanie je pre vás tou správnou voľbou.
💡 Zariaďujete obývaciu izbu?

Súčasťou obývačky je aj televízny stolík. Ak neviete, ako si vybrať ten najlepší do vašej domácnosti, pozrite si informácie v našom článku.

Rozkladacia pohovka vs. sedacia súprava

Pri kúpe pohovky sa môže stať, že natrafíte na pomenovanie sedacia súprava, pričom však nejde tak úplne o to isté. Klasická pohovka je rovná a poskytuje miesto na sedenie pre maximálne tri osoby, pričom v úložnom priestore môžete v prípade rozkladacej pohovky nájsť matrac. Okrem toho, pohovka je primárne určená na ležanie, operadlá sú tvorené vankúšmi.

Sedacia súpravaklasické operadlo a je určená primárne na sedenie. Samozrejme, viete si na nej oddýchnuť aj poležiačky, avšak nebudete to také pohodlné ako pri pohovke.

Veľká rozkladacia súprava

Veľká sedacia súprava

Pravdou však je, že dnes už nie sú rozdiely medzi týmito dvoma druhmi nábytku také viditeľné, a tak môžete pokojne natrafiť na pohovku s operadlom. V súčasnosti je teda hlavný rozdiel medzi pohovkou a sedacou súpravou v tvare. Ako sme už spomenuli, pohovka je rovná, no a sedacia súprava je rohová v tvare L alebo U.

💡 Rozkladacie pohovky – vyberte si tú vašu:

Pozrieť ďalšie

 

Typy rozkladacích pohoviek

Rozkladacie pohovky sa okrem tvaru, dizajnu a veľkosti odlišujú spôsobom rozloženia. Pozrime sa preto, na aké typy pohoviek môžete na trhu natrafiť.

➡️ Rozklad s celistvým matracom

Tento typ rozkladacej pohovky je najvhodnejší na každodenné spanie. Matrac je ukrytý vovnútri sedačky a pri rozkladaní ho jedným pohybom smerom vpred vytiahnete. Matrace sú zvyčajne uložené na odpruženom rošte, ktorý vydrží aj väčšie zaťaženie. Tento typ rozkladacích sedačiek patrí k najdrahším, no aj najkvalitnejším. Keďže je predpoklad, že túto sedačku budete používať na každodenný spánok, rozhodne sa do nej oplatí investovať.

 

➡️ Vysúvacia zásuvka

Tento typ rozkladacej pohovky má matrac ukrytý v zásuvke pod sedacou časťou. Gauč roztiahnete tak, že vysuniete zásuvku s matracom a potiahnutím za madlo ju zdvihnete do roviny so sedacou časťou. Nevýhodou však je, že spíte sčasti aj na sedacej časti, plocha nie je súvislá, a to sa odráža aj na komforte pri spaní.

Rozkladacia pohovka so zásuvkou

 

➡️ Systém Click Clack

Tento typ rozkladacej pohovky je asi najednoduchší na rozloženie. Sedačku rozložíte tak, že sklopíte operadlo a urobíte z nej posteľ. Takáto pohovka je však vhodná na príležitostné spanie. Matrace totiž nie sú dostatočne kvalitné pre zdravý každodenný spánok.

 

 

Rozkladacia pohovka ClicClac systém

Rozkladacia pohovka sClick Clack systémom

 

➡️ Belgický spôsob rozkladania

Rozkladacie pohovky s belgickým typom rozkladu majú pod sedacou časťou uložené kovové lehátko s tentkým matracom. To stačí len vytiahnuť a rozložiť. Aj tento typ sedačiek je vhodný na občasné spanie, pretože matrac je tenký a pri pravidelnom používaní by sa rýchlo preležal.

Belgický spôsob rozkladania

Belgický spôsob rozkladania

 

➡️ Sklopné operadlo

Ďalším typom je rozkladacia pohovka so sklopným operadlom, ktorá funguje tak, že sedaciu časť posuniete vpred a operadlo sklopíte dozadu. Tým vznikne priestor na spanie, avšak opäť vhodný len na príležitostný spánok. Jednak preto, že matrac je zvyčajne nie veľmi kvalitný pre zdravý každodenný odpočinok a jednak preto, že rozkladanie je trošku zložitejšie a gauč je vždy pred rozložením potrebné trošku odtiahnuť od steny.

Sklopné operadlo

 

➡️ Rozklad s dvoma matracmi na sebe

Tento typ pohovky je tvorený dvoma matracmi, ktoré sú uložené buď v operadle alebo v sedacej časti. Keď vytiahnete úložný priestor, jeden z matracov preklopíte a uložíte na úložný priestor, čím vznikne lôžko. Rozkladanie je síce zložitejšie, no vznikne priestranná a pohodlná posteľ.

Rozklad s dvoma matracmi na sebe

 

💡 Lacné rozkladacie pohovky:

Pozrieť ďalšie

 

Čo sa všímať pri výbere rozkladacej pohovky?

Ak sa rozhodujete o kúpe rozkladacej pohovky, je dôležité vedieť, čo všetko by ste mali pri výbere zohľadňovať. Tu je prehľad tých najdôležitejších parametrov, ktoré pri nákupe zavážia.

Veľkosť

Prvý a najdôležitejší parameter, ktorý by ste si pri výbere rozkladacej pohovky mali brať do úvahy, je jej veľkosť. Vyberte u vás doma miesto pre novú pohovku a na základe toho, koľko priestoru máte a tiež hľaďte aj na počet členov vašej domácnosti. V prípade, že často pozývate k sebe hostí, je možné, že budete musieť k pohovke dokúpiť taburetky alebo kreslá.

💡 Vo vašej obývačke rozhodne nesmie chýbať!

Chcete si kúpiť obývaciu stenu, no neviete sa rozhodnúť, ktorá je pre vás tá pravá? Obývacie steny sú šikovným riešením, ktoré poskytne miesto pre televízor a úložný priestor v jednom. Všetko podstatné o výbere obývacích stien si prečítate v našom článku.

Materiál

Ďalším dôležitým parametrom, ktorý by ste si pri výbere rozkladacej pohovky mali všímať, je materiál. Vopred si rozmyslite, či chcete rozkladaciu pohovku vyrobenú z dreveného masívu, lacnejšej drevotriesky alebo s kovovými prvkami.

Podstatný je aj materiál výplne, pričom najčastejšie sa môžete stretnúť s penou z mikrovlákna. Tá je dostatočne tvrdá a dobre drží tvar, takže sa na nej veľmi pohodlne oddychuje.

No a pre mnohých je asi najpodstatnejší materiál čalúnenia, pričom vybrať si môžete z textilného alebo koženého čalúnenia. Textilné čalúnenie vám ponúka širokú paletu farieb a typov látok – môžete siahnuť po odolných syntetických vláknach, ktoré sa ľahko čistia, no nie sú veľmi priedušné.

V porovnaní so syntetikou je drahším, no odolnejším materiálom vlna. Tá je veľmi príjemná, pružná a nenáročná na čistenie. Cenovo náročnejším materiálom je hodváb, ktorý je známkou luxusu, podobne ako zamat. Oba tieto materiály sú však vhodné skôr na pohovky, ktoré nebudete využívať každý deň. Sú totiž náročné na čistenie a sú veľmi jemné.

Kožené čalúnenie je zárukou moderného a luxusného vzhľadu rozkladacej pohovky. Koža nie je náročná na údržbu, je pohodlná a vydrží veľmi dlho. Samozrejme, reč je o pravej koži, nie o tej syntetickej. Nevýhodou je, že v lete sa môžete na kožený gauč lepiť a v zime vás koža môže chladiť. Preto budete zrejme potrebovať prehozy alebo deky. Opatrný buďte v prípade, že siahnete po drahej jemnej koži. Tá si vyžaduje špeciálnu pravidelnú starostlivosť, inak hrozí, že začne praskať.

💡 Často prehliadaný, no skutočne dôležitý!

Hľadáte do vašej obývačky konferenčný stolík? V článku vám poradíme, ako si vybrať ten pravý pre vás.

Matrac

Kvalitu matraca by ste nemali podceniť predovšetkým vtedy, ak plánujete rozkladaciu pohovku používať na každodenné spanie. V takomto prípade sa odporúča siahnuť po matraci z polyuretánovej peny s hustotou najmenej 30kg na m3. Matrace s menšou hustotu sú mäkšie a rýchlejšie sa preležia, preto nie sú vhodné na pravidelný spánok.

Všímať by ste si mali aj rošt. Ten v prípade rozkladacích pohoviek nie je lamelový ako je to pri posteliach. Rošt býva zvyčajne tvorený pevnými pružinami alebo vodorovne položenou pružinou v tvare vlnovky.

Pri matraci treba myslieť aj na jeho celkovú šírku – ak hľadáte rozkladaciu pohovku pre dvoch, zvoľte šírku 160×200 cm. Jedna osoba sa pohodlne vyspí aj na menšom matraci so šírkou 80×200 cm.

Rozkladacia pohovka

Takýto typ rozkladacej pohovky je vhodný na občasné spanie

Dizajn

Ponuka farieb a vzorov je dnes na trhu veľmi široká a nájdete tam v podstate čokoľvek, čo vám napadne. Pri dizajne myslite na to, aby sedačka ladila s celou domácnosťou, respektíve môže byť aj jej dominantným prvkom. Pozor však na rôzne výstredné vzory či výrazné kvetinové motívy, ktoré môže byť náročné zladiť s celkovým zariadením u vás doma.

💡 Luxusnejšie rozkladacie pohovky:

Pozrieť ďalšie

 

Cena rozkladacej pohovky

Na záver nesmieme zabudnúť na cenu rozkladacej pohovky, ktorá môže pri kúpe výrazne zavážiť. Rozkladacie pohovky sú v porovnaní so sedacími súpravami lacnejším riešením, avšak ak ich doplníte o taburetky alebo kreslá, cena sa im môže vyrovnať.

Lacné rozkladacie pohovky zoženiete už od približne 150 do 300 eur. Pohovky v tejto cenovej relácií sú jednoduché a majú textilné čalúnenie. Pri takýchto lacných rozkladacích pohovkách je vhodné sa u predajcu uistiť, či sú určené aj na každodenné spanie. Väčšina modelov totiž nebude mať dostatočne kvalitné matrace na pravidelný spánok.

Za strednú cenovú reláciu by sme mohli považovať rozkladacie pohovky v sume od 300 do 800 eur. Tie by mali byť dostatočne kvalitné na to, aby ste ich mohli používať na každodenný spánok. Za túto sumu si zvyčajne zadovážite pohovky s textilným poťahom, no natrafiť môžete aj na kožené.

Ak si potrpíte na kvalite a dizajne, pripravte sa na to, že za luxusnú rozkladaciu pohovku zaplatíte aj 1500 eur, prípadne aj viac. Takéto rozkladacie pohovky sú často vyrobené z drahej kvalitnej kože a mnoho z nich pôsobí na prvý pohľad veľmi prepracovane a luxusne. Kvalitný matrac je v prípade tejto cenovej relácie samozrejmosťou.

💡 Ďalší tip pre vašu obývačku:

Chcete vašu domácnosť doplniť o knižnicu? V našom článku sa dozviete všetko dôležité o kúpe domácej knižnice.

 

Ako sa starať o rozkladaciu pohovku?

Rozkladacia pohovka je nábytok, ktorý budete využívať na sedenie či spánok každý deň, preto je dôležité už pri jej výbere myslieť na náročnosť údržby. Práve preto sú veľmi praktické pohovky so snímateľným poťahom, ktorý viete oprať v práčke alebo dať vyčistiť do čistiarne. Obľúbené sú aj pohovky s povrchom Aquaclean, ktoré stačí občas vyčistiť vodou.

Čistenie rozkladacej pohovky

Čistenie rozkladacej pohovky

V prípade koženej sedačky je potrebné pravidelné ošetrovanie prípravkami určenými na kožu, ktoré zabránia praskaniu kože.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.