Obývacie steny – jednoduché a ekonomické riešenie pri zariaďovaní obývačky

Georgina Babinová Téma 6. augusta 2021 0

Stáť vo dverách prázdnej obývacej izby vo vašom novom byte, alebo dome môže byť skutočnou výzvou. Vďaka toľkým možnostiam výberu nábytku, doplnkov a dekorácií nie je vždy ľahké vedieť, ako vyplniť svoj priestor. Navyše, v závislosti na konkrétnych preferenciách a estetike, bude každý chcieť niečo trochu iné, aby sa jeho dom stal aj domovom. A s rôznymi priestorovými obmedzeniami môžu niektoré obývacie izby pojať iný nábytok ako iné.  A pre mnohých je najdôležitejšou kategóriou zariadenia obývacej izby nábytok – konkrétne takzvané obývacie steny.

Zaberajú najviac miesta a preto sú často prvou vecou, ktorú si niekto všimne, keď vstúpi do vašej obývačky. Nemusí to byť klasická úložná stena od podlahy po strop, môžu to byť modulárne jednotky, ktoré vytvoria usporiadanie na mieru, ale v každom prípade, nejaký nábytok do obývacej izby je pre každý domov jednoducho nevyhnutný.

💡 Hneď na úvod vám prinášame zopár tipov pre inšpiráciu:

Pozrieť ďalšie

 

Tipy pre výber obývacej steny

Obývacia stena musí byť funkčná, aby spravila priestor komfortným a tiež reprezentovať váš štýl a dizajnové preferencie. Ako úplne prvé, by ste mali zmerať vašu obývaciu izbu. Obývacie steny by nemali zaberať viac ako 2/3 dĺžky steny. Ak sú príliš veľké alebo príliš malé, miestnosť bude na pocit pôsobiť nevyvážene a v konečnom dôsledku nehostinne.

Príliš veľká obývacia stena môže preťažiť miestnosť, ale to sa zvyčajne nestáva v prípade moderných dizajnov, ktoré sú takmer vždy minimalistické a modulárne. Obývacie steny vám pomôžu zorganizovať všetky veci, ktoré v tomto priestore bežne máte. Kým si vyberiete dizajn alebo štýl, je dôležité vedieť, aké typy predmetov do nej budete ukladať. Nájdite si čas a predstavte si, ako budú predmety, ktoré chcete uchovať v obývacej stene, vyzerať, keď budú na mieste. To vám pomôže vizualizovať typ dizajnu alebo štruktúry, ktoré by stena mala mať.

Biela obývacia stena

 

Zvážte svoj rozpočet

Pri úvahách stojí za to dotknúť sa aj rozpočtu. Veľkosť priestoru a následné množstvo a veľkosť nábytku bude mať veľký vplyv na rozsah vášho rozpočtu a aj keď ho máte obmedzený, majte na pamäti, že „cenovo výhodný“ neznamená nič, ak nábytok nie je dobre zostavený, vyrobený z odolných materiálov a navrhnutý tak, aby vydržal.

 

Lacné obývacie steny

Aký je fyzický rozdiel medzi lacným a drahým nábytkom? Rozdiel možno nájsť v materiáli, ale aj v konštrukcii. Nábytok z masívneho dreva bude vždy stáť viac ako nábytok vyrobený z MDF, laminátov, mäkkého dreva a melamínu. Kvalitnejší materiál je jednoducho nákladnejší a neexistuje k nemu alternatíva.

Musí byť ale každý kus nábytku najlepšej kvality? Úprimne povedané, naozaj nie. Dobrým pravidlom je míňať peniaze tam, kde trávite čas. Trávite väčšinu času na svojej pohovke? Zaobstarajte si skutočne komfortnú pohovku, decentný konferenčný stolík a okolo nich postavte obývaciu stenu. Obývacie steny nájdete aj v naozaj priateľských cenových reláciách a budete prekvapení, aký kvalitný takýto nábytok vlastne môže byť.

Dizajnová biela obývacia stena

Rozdiel v cene robí predovšetkým materiál a aj „lacná“ obývacia stena môže byť dokonale štýlová

 

💡 Obývacia stena nemusí byť nevyhnutne veľkou investíciou – na trhu nájdete aj lacné, no kvalitné a dizajnové kúsky:

Pozrieť ďalšie

 

Účel, praktickosť aj dizajn

Na čo slúži jednotka? Potrebujete ju na umiestnenie televízneho a mediálneho vybavenia alebo skôr na vystavenie predmetov a kníh? Je potrebná hlavne z praktických dôvodov alebo ako dizajnový prvok vo vašom priestore? Potrebujete skryť veci pomocou dverí alebo skriniek? Alebo to má byť kombinácia otvorených a uzavretých častí?

 • otvorené police sú vynikajúce na ukladanie a vystavovanie kníh, kvetináčov, váz a všetkých druhov dekorácií, zatiaľ čo moduly uzavretých skriniek sú lepšie, ak chcete niektoré veci uchovať mimo dohľad
 • obývacia stena nemusí ladiť s ničím iným v obývacej izbe, ale samozrejme môže, ak chcete. Myslite na ňu v kontexte miestnosti. To pomáha, ak sa pokúšate vytvoriť tému pre dizajn miestnosti.
 • na prvom mieste by mala byť funkčnosť a potom nasledovať estetika. Ideálne je, aby boli v harmónii a navzájom sa dopĺňali. Popremýšľajte, ako budete obývaciu stenu v prvom rade používať, ale aj ako chcete, aby vyzerala vo vzťahu k vám a k vašim hosťom.
 • ak máte pocit, že by vaša obývacia izba mohla využívať veľkú obývaciu stenu s veľkým úložným priestorom, potom by ste ju mali mať.
 • ľahký a menej preplnený vzhľad môžete vytvoriť pomocou LED osvetlenia, zrkadla a pripevnenia steny na stenu v určitej vzdialenosti od podlahy.
 • televízor je takmer vždy súčasťou dizajnu obývacej izby a často je integrovaný do obývacej steny. Uistite sa, že ste okolo televízora ponechali extra priestor pre prípad, že by ste v budúcnosti chceli kúpiť väčší. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako môžete televízor integrovať do dizajnu a štruktúry obývacej steny. Jednou z možností je zabudovaný TV držiak. Ďalšou možnosťou je pripevniť TV priamo k stene. V takom prípade by bola stena postavená okolo televízora.
 • vďaka kombinácii rôznych farieb, povrchových úprav a tvarov môže obývacia stena vyzerať jedinečne. Zvážte doplnkové tóny alebo povrchové úpravy, ktoré zodpovedajú ostatným prvkom v miestnosti. Možno by ste mohli vytvoriť vizuálne spojenie medzi stenou a konferenčným stolíkom, alebo pohovkou.

 

Typy obývacích stien

Existujú rôzne typy obývacích stien. Keby ste si mali zvoliť novú obývaciu stenu do svojej obývačky, ako by vyzerala? Otázka vlastne nie je taká ľahká, ako sa zdá. Keď vymieňate už existujúcu, je určite jednoduchšie zvážiť vlastnosti, ktoré chcete aj v novom kúsku mať. V zásade len urobíte zoznam vecí, ktoré na vašom starom nábytku neznášate a v novom nábytku hľadáte opak. Keď zariaďujete prázdny priestor, veci sú komplikovanejšie…

 

⭐ Klasické obývacie steny

Boli obzvlášť populárne ešte v 70. rokoch, ale ešte aj dnes mnohí zostávajú verní tejto retro klasike, pretože vintage a retro dizajn sú obľúbenou voľbou v interiérovom dekore 21. storočia. Klasické obývacie steny sa vyznačujú veľkým úložným priestorom, sú skutočne praktické, aj keď nie sú ideálne do malých priestorov.

Klasická obývacia stena

Klasika, ktorá zažívala svoj boom v 70 až 80-tych rokoch minulého storočia (zdroj: kondela.sk)

 

💡 Ak zostávate verní klasike, zaručene si vyberiete z týchto modelov:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Moderné obývacie steny 

Na rozdiel od typických doslova „stien“, ktoré poznáme z minulosti sú dnes pravdepodobne najbežnejším typom takzvané zábavné centrá. Sú to moderné obývacie steny zvyčajne sa „točia“ okolo televízie. Majú niekedy prázdnu časť, ktorá je určená na umiestnenie televízora namontovaného na stene. V niektorých prípadoch je televízor pripevnený k panelu, ktorý je súčasťou obývacej steny. Zábavné centrá obsahujú rôzne možnosti úložného priestoru a často ponúkajú kombináciu zásuviek, políc a uzavretých priečinkov.

Obývacie steny - moderná obývačka

Ak nikdy neodídete z domu bez svojej dizajnovej kabelky, pouvažujte nad šik eleganciou moderných obývacích stien

 

💡 Máte predstavu o modernej obývacej stene? Nechajte sa inšpirovať:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Obývacie steny s LED osvetlením

LED osvetlenie vytvorí nielen príjemnú atmosféru, ale aj vyzerá „cool“. Je to jedna z funkcií, ktoré môžu robiť obrovský rozdiel medzi obývacou stenou a obývacou stenou.

 

Obývacia stena s osvetlením

Komponent LED osvetlenia dodáva modernej obývačke elegantný a štýlový vzhľad, ktorý nezostane bez povšimnutia. (zdroj: pinterest.com)

 

💡 Obývacie steny s LED podsvietením či osvetlením vytvoria v interiéri zaujímavú atmosféru:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Závesné obývacie steny 

Mnoho obývacích stien je pripevnených na stenu, takže je dôležité sa rozhodnúť, či je to to čo chcete, alebo chcete mať flexibilitu pri premiestňovaní svojho nábytku a hľadáte samostatne stojacu obývaciu stenu. Ak nájdete nástenný dizajn, ktorý sa vám páči, ale potrebujete, aby bol voľne stojaci, vždy sa opýtajte, či existuje podobná možnosť.

Závesná obývacia stena

Závesná obývacia stena ponúka úplne otvorený podlahový priestor a čistý, minimalistický vzhľad.

 

⭐ Sektorové obývacie steny

Jednou z najlepších možností pre malé priestory sú sektorové obývacie steny. Sú to skrinky s úložným priestorom, otvorené poličky a ponúkajú aj priestor pre TV. Tento typ obývacích stien je často je štíhly a zaberá málo miesta na podlahe. Ich štruktúra zvykne byť usporiadaná skôr vertikálne než horizontálne.

V modernom prostredí niekedy existuje túžba udržiavať priestor čo najviac vzdušný a bez nábytku. V takýchto prípadoch sú sektorové obývacie steny skutočne dobrou voľbou. Môžu byť navrhnuté na mieru tak, aby dokonale zapadli do priestoru a aby mali konfiguráciu, ktorá dopĺňa zvyšok nábytkových dielov.

Moderná obývačka

Sektorový nábytok sa dokonale prispôsobí požiadavkám vášho priestoru

 

Využite farby, tvary a povrchy

Farba aj tvary vášho nového nábytku môžu mať obrovský vplyv na tento dôležitý priestor.

 • keď si prezeráte širokú škálu možností dostupných obývacích stien zvážte kúsky v svetlých tónoch, ak chcete, aby miestnosť vyzerala väčšie.
 • vibrujúce farby pomôžu vašej miestnosti ožiť, zatiaľ čo tlmené a neutrálne farby sú ideálne pre tradičné obývacie izby
 • kontrastné matné a lesklé finiše alebo len lesklý finiš môžu byť účinné pri zvýšení akcentu singulárneho kúsku a pôsobia jemne a luxusne ak sú vybrané v podobných tónoch.
 • kontrastné farby dverí na skrinkách môžu vytvoriť zaujímavejší celkový obraz
 • kombinácie modulárnych obývacích stien sú obmedzené iba vašou predstavivosťou, podlhovasté jednotky sa môžu vlniť cez stenu, môžu mať vysoký priamy tvar, alebo sa tiahnuť ako dlhá vodorovná čiara. Môžete ich meniť pri každej zmene dekorácie!
 • ak vyberiete nábytok nenápadnej farby, skúste ho zvýrazniť pripevnením na stenu, ktorú namaľujete žiarivou farbou. Kúsky obývacej steny rozbijú farbu a zabránia tomu, aby vyzerala príliš „krikľavo“
Trojfarebná obývacia stena

Použitie dvoch farieb vyzerá dobre, ale použitie troch vyzerá skvele…

 

Biele obývacie steny

Najlepšie na bielych obývacích stenách je to, že neuveriteľne dobre fungujú v akomkoľvek štýle. Môžete ich použiť v elegantnom modernom interiéri, ale môžete ich kombinovať aj s tradične zariadenými obývačkami s teplými neutrálnymi stenami a v neposlednom rade, biela je obľúbenou farbou aj teraz tak populárneho vintage, alebo provensálskeho štýlu.

Biela obývacia stena

Biely nábytok: trendový alebo nadčasový? Povedali by sme, že aj trendový aj nadčasový!

 

Čierne obývacie steny

Čierna je nová biela, pokiaľ ide o nábytok. Nevyhovuje však úplne každému – pre niekoho môže byť trochu gotická, intenzívna, alebo dokonca chladná. Ale ponúka vášmu domovu sofistikovanosť, eleganciu a štýl

Čierna obývacia stena

Neutrálne aj pastelové tóny zmiernia tmavé a silnejšie odtiene vášho nábytku.

 

Sivé obývacie steny

Nie je to tak dávno, čo mnohí považovali sivú za nevýraznú a trochu pochmúrnu farbu. Ale potom sa jedného dňa všetko zmenilo. Začal ju používať jeden návrhár, potom ďalší a ďalší a za posledné desaťročie sa z nej stala jedna z najobľúbenejších farieb interiérového dekoru. Sivá je sofistikovanejšia ako béžová a prispôsobivejšia ako hnedá. Je to všestranný odtieň, ktorý sa rýchlo stal kráľom neutrálnych farieb.

Sivá obývacia stena

Myslíte si, že sivá je tmavá? Akcentovaná bielou a červenou je dokonale jemná a osviežujúca…

 

💡 Obývacia stena alebo TV stolík?

Moderná obývačkaPri zariaďovaní vašej obývačky máte na výber z dvoch základných možností – kúpiť celú obývaciu stenu alebo si vyskladať obývačku kúpou jednotlivých vami zvolených kúskov. Plusom obývacích stien je, že vám výber nábytku uľahčia, keďže kupujete celú zladenú nábytkovú zostavu, a pravdepodobne vás v konečnom dôsledku aj vyjdú lacnejšie. Na druhej strane si však milovníci originálne zariadených interiérov prídu na svoje pri vyskladaní vysnívanej obývačky z jednotlivých dizajnových kúskov nábytku, ktoré vytvoria jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru.

Ak aj vás láka zariadiť si obývačku z jednotlivých kúskov po svojom, začať môžete napríklad výberom TV stolíka (sprievodca výberom ➡️ v našom článku) alebo konferenčného stolíka (sprievodca výberom ➡️ TU).

 

…predtým, ako začnete s výberom

 • spíšte zoznam funkcií a vlastností, ktoré od vašej obývacej steny očakávate
 • uistite sa, že máte správne rozmery, zmerajte svoju stenu a zapisujte si najväčšie a najmenšie rozmery, s ktorými ste ochotní pracovať, aby ste si získali flexibilitu
 • poznajte štýl, ktorý hľadáte a ktorý bude fungovať s vašim jestvujúcim nábytkom
 • ak plánujete zabudovať svoj televízor do obývacej steny uistite sa, že máte aj jeho rozmery pri sebe
 • zistite, koľko krytého a koľko otvoreného úložného priestoru potrebujete
 • rozhodnite sa, či chcete, aby bola vaša obývacia stena pripevnená na stenu alebo voľne stojaca
 • vždy sa opýtajte, či je k dispozícii profesionálna inštalácia obývacej steny. Stojí to za to.
 • vezmite si so sebou farebné vzorky steny a fotografie miestnosti, aby ste mohli farby okamžite prirovnať

 

💡 TIP !

Obývačka s lampamiAk hľadáte vhodné osvetlenie do vašej obývačky, všetky potrebné informácie a inšpiráciu nájdete v našom článku o výbere lampy do obývačky.

Pre ideálne vrstvenie svetla vo vašej obývačke sú okrem lámp potrebné aj iné svetelné zdroje. Prečítajte si náš článok venovaný výberu bodového osvetlenia pre obývaciu izbu alebo náš článok zameraný na výber lustra do obývačky.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.