Sedacie súpravy v tvare U – inšpirácie pre rok 2021, ktoré zmenia vašu obývačku na nepoznanie + tipy odborníka

Petra Lyžičiarová Téma 13. novembra 2021 0

Sedacie súpravy v tvare U poskytujú veľa miesta na sedenie, a tak po nich zvyčajne siahajú ľudia, ktorých domácnosť má veľa členov, prípadne takí, ktorí často hostia návštevy. Tento typ sedačiek je vybavený dvoma rohmi a leňoškami umiestnenými po oboch jej stranách. Prirodzene teda poskytuje viac priestoru pre oddych či iné aktivity, ale môže poslúžiť aj ako úložný priestor.

Ak sa chcete pri výbere sedacej súpravy v tvare U nechať inšpirovať, máme pre vás niekoľko nápadov, ako by mohla takáto sedačka vyzerať a v akom štýle by mohla byť ladená. Okrem toho vám tiež poradíme, na čo všetko sa pri výbere sedacej súpravy v tvare U zamerať.

Sedacie súpravy v tvare U – ako si vybrať?

Ak chcete skutočne veľkú sedaciu súpravu, na ktorej si môžete pohodlne oddýchnuť a posedieť aj v prípade, že je vás doma viac, sedacia súprava v tvare U je pre vás tou správnou voľbou. Táto sedačka s dvoma rohmi je vhodná tak do priestranných obývačiek, ako aj do menších priestorov, keďže dnes na trhu nájdete tento typ sedačky aj v kompaktnejších rozmeroch. Keďže ide svojim spôsobom o rohovú sedaciu súpravu, ušetrí vám priestor a pomocou nej efektívne využijete roh miestnosti. Potvrdzuje to aj Juraj Žák z Kondela: Ak je miestnosť malá, vhodnejšie je zvoliť rohovú sedačku alebo sedačku v tvare U, ktorú zákazník umiestní do rohu, vďaka čomu jedným šmahom splní požadovanú funkčnosť a ušetrí „voľnosť“ priestoru.“ Navyše, sedacie súpravy v tvare U pôsobia luxusne a elegantne, takže dodajú vašej obývačke príjemnú a útulnú atmosféru.

 

💡 Sedacie súpravy v tvare U:

Pozrieť ďalšie

 

Pri kúpe sedačky v tvare U je dôležité premyslieť si, kam ju presne chcete umiestniť. Samozrejme, potrebné je dôkladne si premerať obývačku a zistiť tak, s akými rozmermi sedacej súpravy môžete rátať. Juraj Žák z Kondela radí: „Vždy treba prihliadať na veľkosť dverí, prípadne okna, cez ktorý bude potrebné sedačku do interiéru dostať. V našej ponuke sú sedacie súpravy rôznych rozmerov, ktorými sa pri výbere treba riadiť.“

Premyslieť si umiestnenie sedačky je veľmi dôležité – závisí totiž od neho vzhľad celej obývačky a tiež umiestnenie ďalšieho nábytku, ale napríklad aj televízora. Keďže sú sedacie súpravy v tvare U zvyčajne dosť mohutné a náročné na manipuláciu, zrejme nebudete premiestňovať nábytok každý rok.

 

💡 TIP: Pri zariaďovaní obývačky myslite aj na televízny stolík, a tak vám odporúčame prečítať si článok o TV stolíkoch, v ktorom vám poradíme s výberom.

 

Pri výbere sedacej súpravy v tvare U by ste sa mali viac ako dizajn zaujímať o jej funkčnosť. „Zákazníci často pozerajú len na dizajn, vzhľad sedačky, nie na potreby, aké má ich domácnosť – napríklad, či majú deti, domácich miláčikov a aká bude miera využívania sedacej súpravy. Opakujúcou sa chybou je aj výber materiálu sedacej súpravy,“ uvádza Žák. Ak si teda pri výbere tej najlepšej sedacej súpravy pre vašu obývačku s niečím neviete dať rady, nechajte si poradiť od predajcu a obráťte sa naňho so svojimi požiadavkami a prípadnými otázkami.

Sedacia súprava v tvare U

Sedacia súprava v tvare U vyzerá elegantne a luxusne

 

Rozmery

Sedacie súpravy v tvare U nemajú jeden rozmer, a tak si viete vybrať taký model, ktorý bude pre vašu obývačku ideálny. Ak máte priestrannú obývačku, pokojne môžete siahnuť aj po veľkej sedacej súprave, ktorá bude dominantou obývačky a zároveň aj miestom, kde budete hostiť návštevy. Naopak, ak bývate v paneláku a vaše priestorové možnosti sú obmedzené, poriadne si prepočítajte, aká veľká sedacia súprava sa do vašej obývačky zmestí. Niekedy sa stačí trochu pohrať s jej umiestnením a zistíte, že si môžete dovoliť aj väčšiu sedačku, ako ste si pôvodne mysleli.

Sedacia súprava v tvare U

Sedacie súpravy v tvare U môžu mať rôzne rozmery, preto si pred kúpou priestor poriadne rozmerajte

💡 TIP: Pri zariaďovaní obývačky možno budete potrebovať aj obývačkovú zostavu. Množstvo užitočných tipov, ako ju vybrať, vám prinášame v článku o obývacích stenách.

 

Farby a materiál

Pri výbere sedacej súpravy v tvare U máte tak, ako aj pri iných typoch, na výber z viacerých farieb a druhov materiálu čalúnenia. Keďže každý materiál má svoje špecifiká, je vhodné premyslieť si, po akom siahnete. Ak máte doma deti, oceníte typ materiálu, ktorý je nenáročný na čistenie. Sem by sme mohli zaradiť kožu alebo syntetické vlákno. V prípade, že ste majiteľom domáceho miláčika s ostrými pazúrikmi, neodporúčame kožu ani ekokožu, pretože tieto materiály sa môžu poškriabať alebo roztrhnúť tak, že ich oprava nebude možná.

Možno si potrpíte na luxus, a tak je práve koža pre vás tým vhodným materiálom, z textilných čalúnení by sme vám v tomto prípade odporúčali zamat alebo hodváb. Tie sú však pomerne náročne na čistenie.

Pri výbere farby je dôležité myslieť na to, aby vaša sedacia súprava ladila farebne s ostatným zariadením vašej obývačky. Ak chcete dominantnú a výraznú sedačku, ktorá hneď upúta pozornosť vašich hostí, siahnite pokojne aj po odvážnejších farbách. Tu si však skutočne treba dať pozor na farebné zladenie, s ktorým vám však šikovný bytový dizajnér určite poradí.

O výbere materiálu a farby sedacej súpravy nám povedal niečo aj Juraj Žák: „Vždy je lepšie vybrať si sedačku v neutrálnych farbách ako je sivá, biela, čierna a odtiene hnedej. Ak potrebujete zvýrazniť ich potenciál, jednoducho vám k tomu dopomôžu doplnky ako dekoratívne vankúše alebo prikrývky. Tí odvážnejší nech pokojne siahnu po pastelových farbách alebo výraznej modrej, zelenej či fialovej, ktoré sú v súčasnosti trendy. K takýmto odvážnym farbám je zas potrebné doladiť zvyšok miestnosti jemnými odtieňmi tak, aby celkový dojem z miestnosti nebol rušivý a odpudzujúci. Výber materiálu sedačky je už na preferenciách zákazníka. Čo sa týka materiálu, väčšina zákazníkov uprednostňuje látkové povrchy, sú aj takí, ktorí nedajú dopustiť na ekokožu. Nájdu sa aj takí, ktorí by vôňu kože nevymenili za nič na svete. Ak sa zákazník rozhodujete medzi látkou a ekokožou, vždy mu radíme, nech si predstaví, ako sa bude sedačka používať.“

Sedacia súprava v tvare U

Sivá, hnedá či béžová sú neutrálne farby, ktorými nič nepokazíte

💡 TIP: K sedacej súprave v tvare U určite patrí aj konferenčný stolík. V našom článku o konferenčných stolíkoch vám poradíme, ako vybrať ten pravý.

 

Výhody a nevýhody

Každý typ sedacej súpravy má svoje výhody a nevýhody a inak to nie je ani v prípade sedacích súprav v tvare U. Rohové sedacie súpravy v tvare U sú výbornou možnosťou na využitie priestoru v rohu vašej obývačky, vďaka čomu viete v postate celkom slušne šetriť priestor. Ak k tomu pridáme úložný priestor, ktorý vám tento typ sedacej súpravy poskytuje, máme ďalší bod k dobru. Sedačku je však, pochopiteľne, potrebné prispôsobiť rozmerom miestnosti a zvoliť správnu veľkosť. Keďže je dnes ponuka sedačiek v tvare U celkom široká, výber tých správnych rozmerov by nemal byť problém.

Veľké sedacie súpravy v tvare U sú okrem toho veľmi pohodlné a keďže sú aj dostatočne priestranné, poskytnú komfort aj viacerým členom domácnosti. Maximálny komfort môžete dosiahnuť použitím polohovateľných podhlavníkov. K výhodám tohto typu sedacej súpravy tiež patrí to, že ide zvyčajne o rozkladaciu sedačku, a tak ju možno využiť aj ako príležitostné lôžko.

Čo sa týka nevýhod, sedacie súpravy v tvare U nie sú veľmi flexibilným kúskom nábytku. Keďže sú zvyčajne ťažké a veľké, je náročné s nimi manipulovať, a tak nie sú veľmi vhodné pre ľudí, ktorí radi z času na čas menia umiestnenie nábytku vo svojej obývačke.

 

💡 TIP: Ak máte veľkú rodinu alebo často pozývate k sebe domov návštevy, možno oceníte aj šikovnú taburetku. Prečítajte si náš článok o taburetkách a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

 

Inšpirácie na sedacie súpravy v tvare U

Veľké rohové sedačky v tvare U, ale aj ich menšie verzie, si môžete kúpiť v rôznych štýloch, farbách a s rôznym čalúnením. My sme pre si pre vás pripravili niekoľko inšpirácií.

 

Moderné sedacie súpravy v tvare U

Ak by ste chceli mať obývačku zariadenú v modernom štýle, vyberajte si sedaciu súpravu v tvare U s jednoduchým dizajnom. Typické sú čisté línie a neutrálne farby, pričom dôležitý je aj komfort, ktorý vám sedacia súprava poskytne.

Moderné sedacie súpravy v tvare U

Moderné sedacie súpravy v tvare U, zdroj: Pinterest

 

Moderné sedacie súpravy v tvare U môžete nájsť v koženom prevedení, ale aj s látkovým poťahom, no a často sú doplnené o vankúšiky, ktoré umocnia pocit pohodia.

 

Biele sedacie súpravy v tvare U

Biela farba sa v oblasti dizajnu teší veľkej obľube už dlhodobo. Ide totiž o nadčasovú farbu, ktorá má navyše úžasné vlastnosti – dokáže presvetliť priestor a opticky ho zväčšiť. Práve preto by sme vám odporúčali siahnuť po bielej sedacej súprave v tvare U v prípade, že máte menšiu obývačku.

Biele sedacie súpravy v tvare U

Biele sedacie súpravy v tvare U, zdroj: Pinterest

 

Pri bielej farbe však netreba zabúdať na jej nevýhodu – škvrny sú na nej vidno hneď. Preto ak máte doma deti či domácich miláčikov, rozmyslite si, či vám to za to stojí. Riešením by ešte mohol byť prehoz na sedaciu súpravu v tvare U, ktorým by ste aspoň čiastočne vedeli bielu farbu ochrániť.

 

Kožené sedacie súpravy v tvare U

Kožené sedacie súpravy v tvare U sú na trhu dostupné v rôznych farebných prevedeniach aj štýloch, a tak sú vhodné prakticky do každého interiéru. Ak chcete mať moderne ladenú obývačku, siahnite po minimalistickej sedacej súprave. No a v prípade, že by ste túžili po niečom tradičnejšom, rustikálne kožené sedacie súpravy vás určite oslovia.

Kožené sedacie súpravy v tvare U

Kožené sedacie súpravy v tvare U, zdroj: Pinterest

 

Koža je jednoducho nadčasová klasika a keď sa o sedačku budete správne starať, bude vám slúžiť dlhé roky, takže neoľutujete ani vyššiu investíciu.

 

Skúste farby

Sedacie súpravy v neutrálnych farbách sú síce obľúbené, no pre niektorých ľudí aj trochu nudné. Ak k nim patríte aj vy a chcete, aby bola sedacia súprava v tvare U skutočnou dominantou vašej obývačky, pozrite sa po niečom farebnejšom.

Ak je biela farba pre vás príliš nudná a máte radi farby, na trhu nájdete rohové súpravy v rôznych farebných prevedeniach. Pri výrazných farbách si však treba uvedomiť, že sú pomerne zaväzujúce, preto myslite aj na celkové zariadenie obývačky.

Farebné sedacie súpravy v tvare U

Zdroj: Pinterest

 

Dnes sú možnosti prakticky neobmedzené, a tak nie je problém nájsť cyklaménovú, mentolovú či kráľovsky modrú sedaciu súpravu v tvare U. Dôležité pri takýchto výrazných farbách je to, aby ste to potom s ďalším doplnkami farebne príliš neprekombinovali a volili radšej striedmejšie farebné ladenie.

 

Štýl Chesterfield

Milovníci ikonického dizajnu Chesterfield vedia, že tento luxusný štýl s nadčasovým výrazom je pre skutočných milovníkov estetiky bývania. Sedacie súpravy v štýle Chesterfield sú výnimočne elegantné, tak trochu dýchajú históriou, no napriek tomu vedia pôsobiť moderne a navyše sú aj veľmi pohodlné.

Sedacie súpravy v tvare U v štýle Chesterfield

Sedacie súpravy v tvare U v štýle Chesterfield, Zdroj: Pinterest

 

Pre tento štýl nábytku sú typické masívne línie a zaoblené tvary, pričom konštrukcia sedacej súpravy je prakticky neviditeľná. Spojenie moderného minimalizmu a klasickej prepracovanosti vyvára unikátne kúsky, ktoré budú jednoznačne výrazným prvkom vašej obývačky. Ak je pravý Chesterfield pre vás príliš výrazný, na trhu nájdete aj sedacie súpravy, ktoré sú týmto štýlom len zľahka inšpirované.

 

💡 Neprehliadnite!

Žltá taburetla

Ďalšie zaujímavé a inšpiratívne články z nášho seriálu o sedacích súpravách:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.