Taburetky, podnožky a pufy – taburetky s úložným priestorom či pletené pufy – nechajte sa inšpirovať

Georgina Babinová Téma 14. septembra 2021 0

Taburetky, podnožky aj pufy sú zábavné, funkčné kusy nábytku (nielen) do obývačky a pri dotváraní vzhľadu vášho domova výrazne presahujú svoje skromné rozmery. Taburetka sa v najzákladnejšej podobe skladá z čalúneného vankúša, ktorý je zvyčajne položený na drevenom, látkou potiahnutom ráme. Na túto základnú tému existuje samozrejme nespočetné množstvo variácií. Náš dnešný sprievodca svetom taburetiek vám poskytne všetko, čo o tomto často podceňovanom kúsku nábytku potrebujete vedieť.

💡 Taburetky, pufy, alebo podnožky – skromné kúsky nábytku, ktoré sa prezentujú v širokej škále možností:

Pozrieť ďalšie

 

 

Čo je to taburetka?

Primárnym účelom taburetky bolo poskytnúť miesto na odpočinok nohám. Ponúka toho však oveľa viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Napríklad taburetka je skvelým extra miestom na sedenie, ak často vítate hostí, alebo pre tých, ktorí fungujú s malou obývacou izbou. Najlepšie na nej je, že môže byť diskrétne zasunutá pod ostatné kusy nábytku, alebo do rohu miestnosti, pripravená „nastúpiť“, keď príde čas. Môže slúžiť aj mnohým ďalším účelom, v závislosti od toho, aký životný štýl vediete a od rodiny, ktorú máte. Môže to byť aj úložný kôš, servírovací stolík a dokonca aj miesto, kde sa deti najedia, ak je vyrobená so správnym čalúnením. Taburetka prešla od svojho vzniku dlhú cestu a jej univerzálnosť z nej robí vynikajúci doplnok ktoréhokoľvek domova.

Zelená taburetka vedľa zelenej pohovky

Taburetka je nielen atraktívnym, ale aj multifunkčným kúskom

 

Čo je to puf?

Puf je mäkké, ľahké podlahové sedadlo, ktoré pripomína veľký okrúhly (alebo hranatý) vankúš. Často je zamieňaný s taburetkou, ale má menšie rozmery a nemá v sebe úložný priestor. Pufy sú veľmi univerzálne a môžu byť použité v akomkoľvek priestore ako ďalšie sedenie, podnožka, držiak na tácky a slúžia aj mnohým ďalším funkciám, presne ako taburetky. Puf môžete samozrejme použiť všetkými týmito spôsobmi, takže jeden deň môže slúžiť ako sedenie a druhý deň ako stolík. Výber je na vás!

Puf na terase

Dnes odkladací stolík, zajtra možno sedenie…

 

Ako nájsť ten správny kúsok pre váš domov?

Vzhľadom na ich všestrannosť nie je prekvapením, že taburetky, resp. pufy prichádzajú vo všetkých tvaroch, štýloch a veľkostiach. Mali by ste si vyberať na základe funkcií, ktoré hľadáte. Napríklad, ak potrebujete extra sedenie pred televízorom, vyberte si väčší, mäkký puf, ktorý vám umožní ľahko sa doň ponoriť v okamihu, keď si sadnete. Ak uvažujete, že tento kúsok budete väčšinu času používať ako odkladací stolík, rozhodnite sa pre pevnejšiu taburetku, ktorá je dostatočne stabilná na to, aby pojala predmety na svojom povrchu.

Keď už máte predstavu o tom, aká pevná resp. mäkká by vaša taburetka alebo puf mali byť, je čas vybrať farbu a materiál. Zamyslite sa nad tým, v ktorej miestnosti sa bude taburetka väčšinu času používať a vyberte odtieň a dizajn, ktorý bude ladiť so zvyškom dekorácie. A keď vyberáte materiál, vezmite do úvahy štýl miestnosti. Ak plánujete dať puf do haly, ktorá je viac na ukážku ako každodenné používanie, pravdepodobne budete môcť ísť do bohatých materiálov, akými sú hodváb, alebo zamat. Ak sa však taburetka bude v pohodlnej neformálnej rodinnej izbe pravidelne používať, môže byť lepšie zvoliť materiál, ktorý sa ľahko čistí, napríklad bavlnu, alebo umelú kožu. Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé možnosti aj bližšie.

Pufy v spálni

Tieto univerzálne kúsky nájdu svoje uplatnenie dokonca aj v spálni

 

Tvary taburetiek

Tvar taburetky môže mať veľký vplyv na to, ako zapadne do okolitého prostredia. Či už chcete štvorec, obdĺžnik, ovál, šesťuholník alebo okrúhly puf, zvoľte tvar, ktorý s danou oblasťou dobre funguje. Zamyslite sa aj nad účelom tohto nábytku.

 

⭐ Okrúhla taburetka

Okrúhle taburetky sú obzvlášť dobré v tom, že do relatívne malého rámu zabalia množstvo pohodlia a všestrannosti a pritom ešte aj dobre vyzerajú. Okrúhla taburetka dodáva miestnosti, ktorej hrozí, že podľahne mriežkovému vzoru, hĺbku a rozmer. Umiestnite okrúhlu taburetku do malého konverzačného kútika, aby ste vytvorili spoločné kontaktné miesto. Ešte lepšie je skombinovať ju s polkruhovým gaučom a získať skutočne jedinečný a moderný vzhľad.

Okrúhle pufy

Aj takáto dokonalá kúpeľňa sa dá strategicky umiestnenými pufmi dostať ešte o úroveň vyššie…

 

⭐ Štvorcová taburetka

Štvorcové taburetky sú schopné dotvoriť celkový vzhľad čalúneného nábytku, ktorý ich obklopuje. Hľadajte taburetky podľa rozmerov už existujúcej pohovky, alebo sedacej súpravy. Ak si myslíte, že dlhá, obdĺžniková taburetka je pre váš priestor to pravé, ale váhate, zvážte kúpu páru, alebo trojice kociek. Keď ich prisuniete k sebe, zjednoťte ich dlhým podnosom; keď ich od seba vzdialite, rozdeľte ich medzi kreslá v obývačke, aby ste si zaistili pohodlie na mieru.

Štvorcová taburetka v obývačke

Taburetky je rozumné kupovať k už existujúcej pohovke a nie naopak…

 

⭐ Obdĺžniková taburetka

Väčšina moderných taburetiek s obdĺžnikovým tvarom preberá funkciu konferenčných stolíkov a úložných lavíc kombináciou úložného priestoru a veľkorysej plochy. Keď to priestor dovoľuje, obdĺžniková taburetka je všetko, čo potrebujete na dotvorenie útulného zákutia, alebo centra obývačky. Zvážte premiestnenie konferenčného stolíka na sekundárne miesto na sedenie, čím uvoľníte miesto modernej obdĺžnikovej taburetke v centre pozornosti vašej obývačky.

Obdĺžníková taburetka

Obdĺžnikové taburetky ponúkajú nielen veľkorysý povrch, ale často aj praktický úložný priestor

 

Materiál

Pokiaľ ide o výber materiálu pre taburetku, chvíľu sa zamyslite nad svojim životným štýlom. Kožené taburetky a pufy sú pomerne trvanlivé a nie sú tak náchylné na roztrhnutie, alebo strapkanie ako tkanina, ale koža je náchylnejšia na škvrny od bežných vecí v domácnosti, ako je maslo, atrament, alebo olej; takže ak máte malé deti, koža nemusí byť pre vás tá pravá. Vinylové taburetky sú napríklad tiež podobnou, ale lacnejšou možnosťou.

 

⭐ Kožená taburetka

Kožené taburetky majú svoje zrejmé výhody. Koža je pevnejšia a odolnejšia voči roztrhnutiu, strapkaniu, alebo zašpineniu ako prakticky akýkoľvek textil. Koža má zároveň mäkkú, kladne reagujúcu kvalitu, vďaka ktorej je ideálnym poťahom pre akýkoľvek druh nábytku. Ak vypĺňate veľký priestor, zvoľte ako akcentový kúsok čiernu koženú taburetku. Ak robíte posledné ťahy v malej izbe, zvážte béžovú koženú taburetku. Obzvlášť v prípade kože správna farba čalúnenia pozitívne ovplyvní proporcie vo vašej obývačke.

Kožená taburetka

Kožená taburetka sa môže stať ústredným bodom daného priestoru

 

⭐ Textilná taburetka

Aj keď by ste mohli zvládnuť vzhľad koženej taburetky a látkovej sedačky, obrátene je to náročnejšie. Na druhej strane, ak je vo vašej obývačke už textilný nábytok, máte na výber množstvo látkových taburetiek a pufov. Vyberte si taburetku z mikrovlákna v jasnom odtieni a pritiahnite pohľady na tento akcent miestnosti. Zaobstarajte si látkovú taburetku a sortiment lacných, atraktívnych návlekov na zladenie s pohovkou podľa sezóny, alebo vankúšov.

Zamatová taburetka

Zamat je vznešená a veľmi pôsobivá tkanina, pôsobí odvážne a okázalo

 

⭐ Ratanové, jutové a pletené taburetky 

Tieto materiály sú obľúbené na vnútorných i vonkajších terasách a vďaka rozmerom sú ideálne aj na balkón. Sú odolné, ľahké a jednoducho sa prispôsobujú. Niekoľkými ťahmi štetcom môžete z bielej ratanovej taburetky vyčarovať trendy červenú, zelenú alebo čiernu. Tento typ taburetiek udržiavajte mimo extrémnych teplôt a vlhkosti a príležitostne ich ošetrujte a čistite, aby ste si ich mohli užívať roky.

 

💡  Pletené a jutové taburetky a pufy sú ideálne nielen na terasy, ale dostali sa aj do dobrodružnejších obývačiek:

Pozrieť ďalšie

 

 

Funkčnosť taburetiek

Hovorili sme už o primárnej funkcii taburetky, ale existujú aj spôsoby, ako z tohto všestranného kusu nábytku skutočne využiť maximum. Koniec koncov, je to v podstate plochý, široký povrch vo výške kolien alebo nižšie, takže taburetka, ktorá poskytuje možnosť sedenia, má v rukáve aj niekoľko ďalších trikov.

V závislosti od svojho dizajnu môže taburetka slúžiť ako konferenčný stolík, či už sa bavíte, alebo pracujete vo stiesnenom priestore a vaša kniha, šálka kávy aj televízne ovládače našli svoje miesto. Rovnako ako pri konferenčnom stolíku budete musieť zabezpečiť, aby bol okolo taburetky dostatok miesta. To sa netýka iba použitia na povrchu, ale kedykoľvek. Zamerajte sa na 30-45 cm priestoru medzi pohovkou a taburetkou, aby ste sa vyhli stiesnenému a preplnenému pocitu.

Ďalšou funkčnosťou niektorých taburetiek je úložisko. A na tieto sa pozrieme aj zblízka.

 

⭐ Taburetka s úložným priestorom

Taburetka s úložným priestorom je nevyhnutným kúskom nábytku v každej domácnosti, ktorá má obmedzený priestor. Úložná taburetka, ktorá sa otvára, slúži ako skvelý priestor na uloženie časopisov a diaľkových ovládačov. Taburetky sú vďaka svojej viacúčelovej povahe kráľovnami multitaskingu v obývačke. Ak ju umiestnite do predsiene, alebo spálne získate extra úložný priestor pre vaše oblečenie a odľahčíte svoje preplnené šatníky.

Modely vybavené úložiskom prichádzajú v rôznych konfiguráciách:

  • otváracie veko – najbežnejší spôsob skladovania v taburetke zahŕňa veko, resp. sedaciu časť, ktorá sa otvára, aby sa dalo dostať do interiéru taburetky
  • zo zásuvkou – taburetka vybavená zásuvkou môže byť dokonale rafinovaným kombinovaným nábytkom, ktorý umožňuje skladovanie v rámci jedného kusu nie zrejmým spôsobom. Zásuvku je možné umiestniť do taburetky s nohami, čo nevyžaduje objemné telo štandardných taburetiek. Je ideálna na skladovanie diaľkových ovládačov a iných praktických predmetov, ktoré je dobré mať poruke.
  • skladacie taburetky – skladacie taburetky kombinujú mnoho užitočných aspektov niekoľkých prevedení, vrátane úložnej kapacity, rekonfigurovateľnosti a univerzálnosti umiestnenia. Modely, ako na obrázku nižšie, ponúkajú veľké množstvo úložného priestoru, možnosť stolovanie a viac samostatných kúskov ako podnožky, alebo na sedenie. Jednotlivé kúsky je možné pohodlne skryť keď sa nepoužívajú
Skladacia taburetla s úložným priestorom

Takýto multifunkčný kúsok je perfektný (nielen) do malých bytov (zdroj: pinterest.com)

 

💡 Ak potrebujete úkryt pre diaľkové ovládače, časopisy, alebo spoločenské hry zvážte taburetky s úložným priestorom 

Pozrieť ďalšie

 

 

💡 Keď už sme pri funkčnosti taburetiek…  

Kreslo s taburetkou

Primárne slúžili ako podnožka ku kreslu. Verte, či nie, angličtina pre takéto kombo vytvorila aj názov – „chottoman“. Vy svoje obľúbené kreslo už máte? Keď nie, s výberom vám pomôže náš článok venovaný práve výberu kresla (nielen) do obývačky.

 

 

Štýl

Teraz, keď sme objasnili účel, spôsob použitia, tvary aj materiály taburetiek, poďme sa porozprávať o estetike. Čo tak napríklad štýl?

Ako sme už spomenuli, taburetky sú všestranné kúsky a tak niet divu, že dokážu perfektne splynúť s rôznymi štýlmi interiérov, od moderného, cez tradičný až po škandinávsky jednoduchý. Faktory, ktoré budú určovať celkový štýl vášho kúsku, sú línie, akékoľvek akcenty (napr. všívanie) a tvar. Ak sa váš vkus pohybuje na strane moderny, budete chcieť zachovať línie čisté a elegantné, preto sa rozhodnite pre niečo obdĺžnikové, alebo kruhové bez ozdôb a príkras. Zvážte niečo, čo sedí priamo podlahe, alebo má unikátnu základňu vyrobenú z kovu alebo dreva.

Ak je vašou „šálkou kávy“ klasika – taburetky sa k tomuto štýlu perfektne hodia. Nájdite niečo, čo má zaujímavé vizuálne prvky, ako sú všívanie, zakrivené nohy a cvoky, ktoré sa hodia k ostatným väčším kúskom vo vašej miestnosti. Tvar tu hrá menšiu úlohu, ale zistíte, že klasické kúsky sú často obdĺžnikové.

Toto sú samozrejme len dva z mnohých štýlov interiérového dizajnu, s ktorými by ste sa vedeli pohrať! Pri výbere taburetky vezmite do úvahy vizuálne prvky, ktoré tvoria váš existujúci štýl a pokúste sa nájsť kus, ktorý bude v súlade so zvyškom nábytku.

Všívaná modrá taburetka

Všívanie a tvarované nožičky charakterizujú klasický štýl

 

 Farebnosť

Nakoniec sa porozprávajme o farbe – prvok, ktorý by ste nemali prehliadať! Aj keď vaša taburetka nemusí zodpovedať farbe vašich ostatných nábytkových dielov, mala by byť doplnková a ladiť s celkovým „fílingom“ miestnosti. Ak teda pracujete s úplne neutrálnou, škandinávskou alebo prímorskou miestnosťou, žiarivo ružová taburetka nemusí byť tou správnou voľbou …

Buď zviažte farbu taburetky priamo s iným kusom nábytku výberom rovnakej farby, odtieňa alebo tónu, alebo, ak chcete, aby bol pohľad unikátnejší, vyberte niečo kontrastné. Farba, ktorú vyberiete, bude tiež ovplyvnená miestnosťou – chcete, aby váš nový kúsok vynikol, alebo bez námahy splynul? Nezabudnite, že vždy existuje možnosť dodať viac farebnosti pomocou vzorovaného kúsku, alebo previazaním taburetky k zvyšku v odtieni, ktorý sa tiahne celým priestorom.

Farebné taburetky

Eklektický a romantický interiér znesie aj takúto farebnosť

 

⭐ Žltá taburetka

Keď myslíte na žltú farbu, je pravdepodobné, že vás ako prvé napadne slnko. Žltá farba je žiarivá, veselá, teplá a slnečná. Vo farebnej terapii prináša žltá radostný pocit. V prípade interiérového dizajnu môže žltá taburetka, ako akcent dodať jas aj malému priestoru. Žltá funguje dobre s bielou, modrou, čiernou a sivou. Ale je odporúčané používať ju naozaj len ako akcent – v tomto prípade vo forme taburetky. Výskumy totiž ukazujú, že príliš veľa žiarivo žltej farby v interiérovom dizajne – bohatá žltá vnútorná farba a sýto zlaté domáce zariadenie – spôsobuje, že ľudia častejšie strácajú nervy. Deti dokonca plačú viac v miestnosti s dekorom v žltej farbe.

Žltá taburetla

žltá taburetka ako akcentový kúsok obývačky v štýle boho

 

💡 Žlté taburetky, pufy a podnožky sú ideálne na vytvorenie akcentu v danej miestnosti

Pozrieť ďalšie

 

 

⭐ Biela taburetka

Keď ide o všestrannosť, biely doplnok je v interiérovom dizajne top. Nič nehovorí tak jasne, sviežo a čisto ako biela. Tento všestranný neutrál funguje dobre v rôznych farebných schémach a štýloch dizajnu a nie je sterilný, ani nudný. Biela a nehrdzavejúca oceľ, mosadz, meď a zlato sú trendom v interiéroch a vzhľad je teplý a príjemný. Či už spárujete bielu taburetku so svietnikmi z nehrdzavejúcej ocele v spálni, alebo s mosadznými svietidlami vo vašej obývačke, odrazivosť kovov je skvelým spojením s ostrosťou bielej.

Biela taburetka

Biela nepôsobí ani sterilne, ani nudne, naopak…

 

💡 Biele taburetky, pufy a podnožky pre svieže a vzdušné akcenty vo vašom domove

Pozrieť ďalšie

 

 

Ako začleniť taburetky do vášho interiéru

Tieto často prehliadané kusy nábytku, dokážu spojiť každý priestor a ponúknuť miesto pre rannú šálku espressa, alebo na uloženie doplnkov, ako sú prikrývky a ozdobné vankúše v spálni. Ak sa práve nachádzate na pokraji zmeny usporiadania vášho obytného priestoru, zvážte venovať väčšiu pozornosť taburetkám. Tieto kúsky môžu dodať nádych štýlu a pohodlia, po ktorom ste vždy túžili.

Umiestnenie taburetky by malo závisieť od toho, ako ju plánujete používať. Ak ju budete používať ako podnožku, umiestnite tento základný kus nábytku do blízkosti oblastí sedenia. Ak ju plánujete použiť na uloženie príslušenstva do obývačky, taburetka môže ísť prakticky kamkoľvek – vedľa pohovky, do rohu miestnosti alebo vedľa zábavného systému. Ak používate taburetku skôr ako akcent, umiestnite ju medzi usporiadanie sedadiel, aby napodobňovala konferenčný stolík. A potom ju môžete ľubovoľne prispôsobovať – pridajte podnos na uloženie nápojov, kníh a iného príslušenstva, alebo cez ňu prehoďte svoju obľúbenú deku. V spálni ju môžete umiestniť k toaletnému stolíku, alebo pred posteľ. Verte, že premyslené usporiadanie vašich taburetiek vyvolá väčší efekt, ako by ste si mysleli.

 

💡 Ale …taburetka je len čerešničkou na torte  

Obývacia izbaPredtým ako ju nasadíte, musí byť hotová torta. Teda v tomto prípade zariadenie vášho interiéru. Ak práve zariaďujete svoj nový domov, alebo uvažujete o upgradovaní už existujúceho naše články vám spoľahlivo poradia. Pomôžeme vám s výberom konferenčných aj TV stolíkov, obývacích stien aj domácich knižníc.

 

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.