Konferenčný stolík – z masívu, okrúhly či biely konferenčný stolík? Pomôžeme vám vybrať ten správny!

Georgina Babinová Téma 7. júla 2021 0

Konferenčný stolík, je dokonalým akcentovým kúskom a dokáže definovať vzhľad vášho priestoru. Vďaka svojej viacúčelovej povahe je všestranný a prispôsobivý, takže funguje rovnako dobre v spálni, alebo zimnej záhrade ako v obývacej izbe. Je často posledným chýbajúcim kúskom puzzle, ktorý nasleduje po výbere pohovky a sedenia. Vďaka tomu môže byť jeho výber náročnejší. Aj samotní dekoratéri majú niekedy problém zvoliť ideálny konferenčný stolík. Náš sprievodca vám predstaví jednotlivé premenné, ktoré je potrebné vziať do úvahy pred konečným rozhodnutím.

💡 Ponuka trhu je naozaj široká, toto je len jej nepatrný zlomok pre vašu inšpiráciu:

Pozrieť ďalšie

 

Atribúty konferenčných stolíkov

Je potrebné vziať do úvahy dva hlavné faktory: estetiku a funkčnosť. Konferenčný stolík, ktorý sa často nachádza v strede miestnosti, môže zmeniť váš pohľad na interiér ako celok. Pri správnom použití doplní ostatný nábytok a vystupňuje dojem. Je však rovnako dôležité, aby dizajn obstál aj v súlade s požiadavkami jeho zamýšľaného použitia a preto by ste sa mali pri výbere riadiť aj vašimi účelovými požiadavkami. Kupujete ho čisto len pre dekoratívne účely a bude slúžiť na vystavenie ozdobných predmetov? Je potrebné odkladať veci, ako sú časopisy a televízne diaľkové ovládače mať stále na dosah? Alebo bude hrať dôležitú úlohu pri zábave hostí, zhromaždených okolo neho, aby si mohli vychutnať nápoje a rôzne maškrty? Nižšie vám predstavíme možnosti a dúfame, že aj pomôžeme v rozhodnutí, ktorý kúsok by sa najlepšie hodil pre vaše potreby.

Minimalistický konferenčný stolík v obývačke

 

Aký veľký konferenčný stolík zvoliť?

Ak chcete zistiť, aký dlhý by mal byť váš konferenčný stolík, začnite zmeraním dĺžky vašej pohovky. Spravidla by konferenčný stolík mal byť v rozmedzí od ½ do ⅔ dĺžky strany gauča, ku ktorej bude otočený. Rýchly a ľahký spôsob, ako si predstaviť, koľko miesta zaberie, je znázorniť ho najskôr novinami na zemi. A pamätajte, že menej je viac; necítite potrebu preplniť miestnosť.

Štandardná výška konferenčného stolíka je medzi 40 a 45 cm, ale v závislosti od výšky pohovky budete možno chcieť ísť vyššie alebo nižšie. Pre maximálny komfort a kohéziu by výška konferenčného stolíka, ktorú si vyberiete, mala byť v rozmedzí +-5 cm od výšky vašej pohovky. Hoci nižšie modely môžu byť vkusne subtílne a dopĺňať miestnosť bez toho aby ukradli pozornosť, príliš nízky stolík bude ťažko dosiahnuteľný, keď sedíte na pohovke. Mali by ste však mať na pamäti, že väčšie v tomto prípade nevyhnutne znamená zreteľnejšie – vyššie modely vyniknú a stávajú sa ústredným bodom miestnosti. Bez ohľadu na to, či je stolík umiestnený bokom alebo paralelne s pohovkou alebo televíziou, je dôležité, aby bol štýlový bez toho, aby pôsobil rušivo.

 

Tvary konferenčných stolíkov – ktorý je ideálny?

Ak máte štandardnú pohovku, máte veľkú flexibilitu, pokiaľ ide o výber konferenčného stolíka. Môžete bez problémov použiť takmer akýkoľvek tvar a hneď aj viete kam ho umiestniť. (Konferenčný stolík jednoducho vycentrujte pri pohovke a uistite sa, že jeho veľkosť je zhruba ako 2 tretiny pohovky.) Takže naozaj, záleží len na vašich preferenciách.

Drevený konferencný stolík v do siva ladenej obývačke

 

⭐ Obdĺžnikový konferenčný stolík

Obdĺžnikový stôl je klasickým tvarom. Funguje, pretože väčšina pohoviek je rovnakého tvaru, čo umožňuje konferenčný stolík bezproblémovo umiestniť vedľa pohovky, aj keď je to napríklad gauč s ležadlom. Umožní každému, kto sedí na pohovke, voľný prístup k stolu. Je to skvelá voľba, ak máte menšiu obývaciu izbu. Obdĺžnikové stolíky sa dokonale hodia k tradičnému dekoru a konvenčnému hranatému nábytku.

 

⭐  Štvorcový konferenčný stolík

Aj keď sú štvorcové konferenčné stolíky menej bežné ako obdĺžnikové, sú tiež všestrannou možnosťou. Fungujú dobre s mnohými veľkými konfiguráciami sedenia, ako je napríklad zostava pozostávajúca z veľkej sektorovej sedačky a kresiel. Môžete tu dokonca umiestniť viac štvorcových konferenčných stolíkov, aby ste získali pohodlnú plochu obdĺžnikového stola s pridaným, jedinečným vzhľadom.

Minimalistická ovývačka

Jednoduchý obdĺžnikový konferenčný stolík je perfektným akcentom tejto minimalistickej obývačky

 

💡 Obdĺžnikové a štvorcové stolíky v rebríčku obľúbenosti jednoznačne vedú:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Okrúhly konferenčný stolík

Okrúhly tvar funguje s kratšími pohovkami a zhustenejším usporiadaním sedadiel, pretože dlhé pohovky zvyčajne spôsobia, že okrúhle konferenčné stolíky vyzerajú malé. Sú tiež dobrou voľbou, ak máte malé deti, alebo domáce zvieratá, pretože tu nie sú žiadne ostré rohy, do ktorých by mohli naraziť.

Kruhový dizajn dokáže skvele doplniť moderné pohovky a vniesť do vašej obývačky súčasný „fíling“. Okrúhly konferenčný stolík voľte aj vtedy, keď potrebujete zjemniť priestor zariadený nábytkom so super ostrými líniami. Všestranné kruhové modely sú populárne aj v retro prostredí a vnášajú do svojho okolia „cool“ nostalgický nádych. Len sa uistite, že majú dostatočne veľký obvod na vyváženie dĺžky vašej pohovky!

V porovnaní s obdĺžnikovým konferenčným stolíkom nedostanete toľko povrchového priestoru, odporúčame preto doplniť priestor na sedenie bočnými stolíkmi. Môžete tiež zvážiť dva okrúhle stolíky umiestnené vedľa seba, ako pri štvorcových, alebo ich rozložené s jedným bližšie k pohovke a druhým ďalej. Takéto rozloženie zvyšuje aj vizuálny dojem z priestoru.

Okrúhle stolíky v retro obývačke

Okrúhle stolíky si nájdu svoje miesto aj v „retro“ prostredí

 

💡 Okrúhle konferenčné stolíky sú príťažlivou voľbou, keďže nemajú ostré hrany:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Oválny konferenčný stolík

Konferenčný stolík oválneho tvaru je ďalším skvelým tvarom pre štandardnú pohovku. Je zjavne o niečo dlhší ako okrúhly, takže vám poskytne väčšiu plochu, zatiaľ čo ponúka mäkší a organickejší tvar. Rovnako ako okrúhly konferenčný stolík, ovál je tiež vynikajúci, ak máte deti a to kvôli oblým hranám – žiadne ostré rohy!

Konferenčné stolíky oválneho tvaru spolupracujú s priestormi na sedenie a pohovkami v tvare písmena L, pretože poskytujú dostatočne výrazný povrch a ľahký pohyb okolo a medzi konferenčným stolíkom a sedačkou.

Moderná obývačka s oválnym stolíkom

Oválny tvar je nielen atraktívny a všestranný, ale aj bezpečný pre domácnosti s malými deťmi

 

💡 Výber oválnych konferenčných stolíkov je na trhu zatiaľ obmedzený:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Konferenčný stolík atypického tvaru

Ak „konvenčný“ nie je váš štýl, stolíky atypických tvarov môžu byť pre vás tie pravé. Trojuholníkové, šesťhranné a polkruhové stolíky, budú vyzerať dobre v hravom, neformálnom prostredí. Ak zvolíte abstraktnejší tvar, takýto dizajnový konferenčný stolík môže byť do vášho priestoru vsadený ako socha, alebo umelecké dielo. Tento štýl odporúčame, ak má váš obývací priestor moderný a sofistikovaný vzhľad.

Atypicý konferenčný stolík

Abstraktné a organické tvary konferenčných stolíkov dobre fungujú s pohovkou bežnej veľkosti a priestoru prepožičajú dynamickejší vzhľad

 

Akému materiálu dať prednosť?

Ak chcete koordinovať dizajn, vyberte vo svojom priestore akcent, ktorý chcete ešte zvýrazniť, či už ide o drevenú povrchovú úpravu alebo lesklé kovové prvky a spojte ho pomocou materiálu konferenčného stolíka. Týmto sa vytvorí ničím nerušený, plynulý vzhľad celého priestoru.

 

➡️ Drevo

Spolu s rôznymi štýlmi, ktoré sú k dispozícii, je drevo bežnou voľbou, pretože dokáže poskytnúť pevný povrch, ktorý vydrží skúšku času, rovnako ako aj spoločnosť príliš aktívnych rodín.

Atypické drevené stolíky

Drevo je ústretové k akémukoľvek štýlu miestnosti.

 

💡 Nedáte dopustiť na prírodné materiály? Vyberte si konferenčný stolík z masívneho dreva:

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Kov

Priemyselné alebo štrukturálne témy sa dobre spájajú s kovovými konferenčnými stolíkmi. Tieto stolíky sú často vyrobené zo železa, ocele, hliníka, mosadze alebo iných zliatin. Sú odolné a robustné, ale môžu poľahky zadržiavať teplo zo slnečného žiarenia alebo zo žiarovky svietiacej na stôl.

Kovový stolík v obývačke

Kovový stolík nemusí byť výhradne doménou industriálneho dizajnu…

 

➡️ Sklo

Ak je váš priestor malý a stiesnený, sklenený konferenčný stolík vám ho pomôže štýlovo otvoriť. Bude nielen jemne odrážať svetlo do priestoru, ale jeho transparentná kvalita znamená, že bude mať menší vizuálny dopad. A navyše sa bude hodiť k akejkoľvek farebnej schéme, takže dekor vašej obývačky môžete kedykoľvek zmeniť. Sklo nie je optimálne pre domácnosti s menšími deťmi.

Sklenený stolík v modernej obývačke

Sklenený stolík pôsobí vzdušne a priestor necháva otvorený

 

💡 Sklenené konferenčné stolíky už nájdete aj v zaujímavých prevedeniach s tmavým sklom:

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Mix materiálov

Konferenčné stolíky, ktoré v sebe kombinuj kov, drevo, sklo a iné materiály ponúkajú vizuálny akcent a zvýšenú osobitosť vášmu priestoru. Odpútajte sa a zvážte menej tradičné materiály. Prútie prinesie do interiéru casual vzhľad, zatiaľ čo mramor ponúka sofistikovanú a prekvapivo všestrannú možnosť. Môžete si dokonca vybrať konferenčný stolík s čalúnenou doskou.

Čalúnený konferenčný stolík

Čalúnený konferenčný stolík stiera hranicu medzi konferenčným stolíkom a koktailovým otomanom – a prináša vám to najlepšie z oboch svetov

 

A nakoniec … ovládnite farbu a triky dizajnérov

Interiéroví dizajnéri používajú špecifický mix na dosiahnutie rovnováhy farieb. Pomer 60:30:10 zahŕňa 60 percent pre dominantný odtieň priestoru. 30-percent predstavuje sekundárnu farbu. Myslite na drevené obloženie, alebo podlahu miestnosti. 10-percent slúži na akcenty. Vyberajte doplnkovú farbu, aby ste v miestnosti vytvorili harmóniu. Ale ak chcete zo svojho výberu vyťažiť maximum, zvoľte odvážny kontrastný odtieň.

 

⭐ Odvážna a fascinujúca čierna

Každý priestor potrebuje náznak čiernej farby, aby vyzdvihla jeho štýl, ukotvila ho a občas poskytla pikantnosť, čo iné farby jednoducho nedokážu. Vzhľadom na množstvo bielej a svetlosivej, ktoré dizajnéri používajú v súčasných obývacích izbách, sa čierna takmer javí ako absolútna nevyhnutnosť. A ak vás zaujíma, ako pridať čierny akcent do svojej obývačky bez toho, aby ste sa úplne zaviazali k farbe, potom je len málo možností rovnako lákavých ako konferenčný stolík!

Čierny konferenčný stolík môže byť veľa vecí – akcent, ktorý upúta vašu pozornosť, všestranný dekoračný kúsok, ktorý drží pohromade eklektickú zmes živých farieb, alebo dokonca minimalistické majstrovské dielo!

Čierny konferenčný stolík

Absolútne jednoduchý a predsa dominuje priestoru…

 

💡 Čierne konferenčné stolíky dodajú interiéru aj nádych elegancie a luxusu:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Nadčasová aj trendy biela

Biely stolík bude vyzerať fantasticky v kombinácii s tmavými, aj žiarivými farbami. … Najlepšie na bielom konferenčnom stolíku je, že neuveriteľne dobre spolupracuje s akýmkoľvek štýlom. Môžete ho zvoliť do obývačky v elegantnom, modernom štýle, môžete ho kombinovať aj s tradične zariadenou miestnosťou s teplými neutrálnymi stenami a je dokonalý pre aktuálne obľúbený vintage štýl.

Čierno-biela obývačka

Biela bude pravdepodobne perfektne spolupracovať aj s vašou obývačkou

 

💡 Nadčasové biele konferenčné stolíky – vyberte si ten váš:

Pozrieť ďalšie

 

💡 TIP !

Obývačka s veľkým lustromAk hľadáte okrem konferenčného stolíka aj ideálnu lampu do vašej obývačky, všetky potrebné informácie a inšpiráciu nájdete v našom článku. Pre ideálne vrstvenie svetla vo vašej obývačke sú okrem lámp potrebné aj iné svetelné zdroje. Prečítajte si náš článok venovaný výberu bodového osvetlenia pre obývaciu izbu alebo náš článok zameraný na výber lustra do obývačky.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.