Hojdacie kreslo – závesné alebo klasické hojdacie kreslo ako štýlový prvok interiéru

Georgina Babinová Téma 29. novembra 2021 0

Klasické hojdacie kreslo je bežne podceňovaným kúskom nábytku. Väčšina z nás si ho spája s príjemnými spomienkami z detstva na pomalé rána a lenivé popoludnia so starými rodičmi. A pritom od začiatku 18. storočia je hojdacie kreslo skvelým spôsobom, ako sledovať svet.

Pôvodne sa používalo v záhradách, začínalo ako jednoduchá stolička so zakrivenými pojazdmi pripevnenými k spodnej časti. Hojdacie kreslo ako také sa stalo populárnym po celom svete najmä v 19. a 20. storočí. V súčasnosti je dostupné v širokej škále materiálov farieb a štýlov, a pokiaľ ide o výber toho najlepšieho hojdacieho kresla, máte množstvo možností. A my vás prevedieme všetkými oblasťami procesu rozhodovania, aby ste sa nakoniec rozhodli správne.

💡 Hojdacie kreslá môžu prekvapiť aj moderným prevedením:

Pozrieť ďalšie

 

Sprievodca výberom vášho hojdacieho kresla

Kúpa hojdacieho kresla je komplexná voľba. Kde bude kreslo používané, z akého materiálu je vyrobené, štýl, dizajn, farba a komfort, to všetko zohráva veľkú úlohu. Existuje množstvo rôznych druhov hojdacích kresiel, vrátane tých s podnožkou, závesných modelov, alebo kresiel so zabudovanými masážnymi funkciami Môžete ich včleniť do rôznych štýlov interiéru, od útulných obývačiek až po terasy v stredomorskom štýle. Môžete dokonca nájsť hojdacie kreslá špeciálne navrhnuté pre záhrady.

Ako teda nájsť to najlepšie hojdacie kreslo pre vás? Ako dokážete určiť, že má požadovanú kvalitu? S toľkými dostupnými možnosťami by ste si mali nájsť čas na vykonanie prieskumu, aby ste urobili skutočne informované rozhodnutie. Môže sa zdať ľahké jednoducho ísť von a kúpiť si pekné hojdacie kreslo, ale nájsť také, ktoré má správnu kvalitu a dizajn, bude vyžadovať oveľa viac úsilia. Potrebujete kreslo, ktoré bude pohodlné a dlho vydrží v akomkoľvek prostredí.

 

💡 História hojdacieho kresla v kocke

Hojdacie kresloPopulárnym, aj keď historicky nepresným mýtom je, že hojdacie kreslo vynašiel Benjamin Franklin. V skutočnosti je známe, že sa bežne používali, keď bol Franklin ešte dieťa. Pôvodné hojdacie kreslá boli určené na to, aby ich používali dvaja alebo viacerí ľudia, pretože mali paliatívne vlastnosti. Normálne by táto dvojica bola matka a dieťa alebo staršia osoba a zdravotná sestra. V roku 1725 sa šialenstvo hojdacích kresiel rozšírilo do Anglicka a čoskoro si prútené hojdacie kreslá viac-menej zabetónovali svoje miesto vo väčšine vtedajších domácností.

O niečo viac ako storočie neskôr navrhol nemecký remeselník Michael Thonet prvé hojdacie kreslo z ohýbaného dreva – dizajnérsky kúsok obľúbený ešte aj dnes pre svoju eleganciu, krásu a nízku hmotnosť.

 

Typy hojdacích kresiel

S nástupom moderných konštrukčných a materiálových technológií prešlo hojdacie kreslo dlhú cestu. Rôzne nové funkcie a konštrukčné metódy viedli k rôznym typom hojdacích kresiel.

Biele hojdacie kreslo

 

Vonkajšie hojdacie kreslo

Mnoho ľudí si pod pojmom hojdacie kreslo predstaví interiérový prvok, ale je to naozaj skvelý vonkajší nábytok. Stačí nájsť ten správny kúsok a umiestniť ho na verandu alebo terasu. Je to skvelý spôsob, ako relaxovať, najmä ak máte pekný výhľad alebo dokonale udržiavanú záhradu. Jednoduché pridanie hojdacieho kresla do exteriéru ho môže zmeniť z premárneného priestoru na očarujúce miesto na oddych.

Existuje množstvo reštaurácií, ktoré majú vo svojich čakárňach vonkajšie hojdacie kreslá a zákazníci to veľmi oceňujú, pretože ponúkajú príjemné miesto na sedenie a pozorovanie sveta pri čakaní na sedenie. Keď uvažujete o vonkajšom hojdacom kresle, najdôležitejším rozhodnutím bude materiál. Potrebujete, aby kreslo vyzeralo dobre, bolo pohodlné, ale zároveň odolá vonkajším živlom. Tvrdé drevo a oceľ sú dobré možnosti, aj keď do kovového hojdacieho kresla budete musieť pridať nejaké vankúše, pre zvýšenie pohodlia.

Prútené hojdacie kreslo je dobrou voľbou pre menej drsné podnebie alebo viac chránené oblasti. Ak chcete predĺžiť životnosť vonkajších hojdacích kresiel, zvážte nákup prikrývok, ktoré ich ochránia pred výkyvmi počasia.

Vonkajšie hojdacie kreslo

… dokonalý záhradný nábytok (zdroj:pinterest.com)

 

Klasické hojdacie kreslo

Keď sa povie hojdacie kreslo, nepochybne vás napadne klasické hojdacie kreslo. Má jednoduchý dizajn, ktorý vyzerá skvele, pričom sa pohybuje celkom hladko. Tieto kreslá sú zvyčajne aj cenovo dostupné. Tradičné hojdacie kreslo je zvyčajne drevené, hoci môže byť vyrobené aj z iných materiálov.

Majú tiež tendenciu mať veľmi vysokú úroveň remeselného spracovania a sú veľmi trvanlivé, pretože veľa ľudí ich má v úmysle použiť ako dedičné predmety. To, čo začalo ako hojdacie kreslo, v ktorom vás uspávali vaši rodičia ako novorodenca, môže zostať v rodine po celé generácie. Klasické hojdacie kreslo má takmer vždy veľmi tradičný dizajn, bez pohyblivých častí. Nie je príliš flexibilné a zaberá dosť miesta, takže nie je dokonalým kusom nábytku, ale inak je výbornou kúpou.

Klasické hojdacie kreslo

Vďaka svojmu osvedčenému dizajnu je klasické hojdacie kreslo nielen populárne, ale aj najodolnejšie zo všetkých typov (zdroj:pinterest.com)

 

💡 Klasické hojdacie kreslá:

 

Hojdacie kreslo s podnožkou

Kreslá s podnožkami sú skvelé. Vyložené nohy zlepšujú krvný obeh a ponúka sa vám veľa rôznych polôh, v ktorých môžete sedieť, čo je bonus, ak mienite sedieť dlho pri pozeraní televízie alebo čítaní. Je však ťažké spárovať hojdacie kreslo s podnožkou pretože hojdacie kreslo sa pohybuje, zatiaľ čo podnožka nie, však?

Nie nevyhnutne. Dnes už nájdete hojdacie kreslá a podnožky, ktoré sú navrhnuté tak, aby spolupracovali. Rovnako ako kreslo, aj podnožky sa budú hojdať, keď nimi pohnete. Toto je v podstate nábytková zostava a preto je drahšia, ale je to naozaj skvelá voľba, ak si ju môžete dovoliť.

Existuje množstvo štýlov tohto typu kresiel. Môžete nájsť dizajny podobné kreslu, ale aj veľmi moderné a súčasné modely. Napríklad dánsky moderný dizajn, ktorý má jednoduchý a priamočiary vzhľad. Nájdete aj sety, ktoré pripomínajú tradičné hojdacie kreslá. Existuje veľmi široká škála dizajnov a mechanizmov. Vyskúšajte rôzne a zistite, či nájdete ten, ktorý vám vyhovuje.

Hojdacie kreslo s podnožkou

Toto je niečo, čo by mohlo napĺňať význam pojmu „absolútne pohodlie“ (zdroj:pinterest.com)

 

💡 Hojdacie kreslá s podnožkou:

Pozrieť ďalšie

 

Moderné hojdacie kreslo

Keď modernistické hnutia ako Bauhaus v 30. a 40. rokoch 20. storočia začali spájať špičkový dizajn s ergonómiou, skromné hojdacie kreslo nabralo nový dych. Najmä dánski modernisti, ako Ib Kofod-Larsen a Hans Wegner, sa pustili do vytvárania základných dizajnov, ktoré priliehajú k telu a ktoré v rovnakom množstve ponúkajú štýl a pohodlie. Moderné hojdacie kreslá nie sú presne tie kreslá, o ktorých snívate pre leňošenie, ale skôr mechanické zázraky, ktoré dodajú každému priestoru nezvyčajný akcent.

Moderné hojdacie kreslo

Postupne prechádzame od známeho dizajnu k modernému hojdaciemu kreslu, ktoré znovu objavuje klasiku (zdroj: pinterest.com)

 

💡 Moderné hojdacie kreslo to už nie je kus nábytku určený do útulných, no starých domovov, ale je to dokonalý akcent aj súčasného interiéru

Pozrieť ďalšie

 

Závesné hojdacie kreslo

Závesné hojdacie kreslo je zábavná a pohodlná možnosť sedenia do všetkých druhov priestorov. Tieto jedinečné kreslá fungujú skvele v interiéri aj exteriéri a sú k dispozícii v rôznych materiáloch a štýloch. Sú moderné, relaxačné, sofistikované a užije si ich celá rodina. Závesné kreslo s vajíčkom ponúka ponúka útulné hniezdočko na relaxáciu, hojdanie, čítanie alebo sedenie a vychutnávanie si výhľadu. Môže byť skutočným ústredným bodom priestoru.

Závesné kreslo bolo pôvodne navrhnuté pre kodanský hotel Radisson SAS v roku 1959. Pôvodným dizajnom bolo hlboko zakrivené kreslo, ktoré malo na človeka, ktorý v ňom sedel, zapuzdrený efekt. Tvar stoličky je inšpirovaný (uhádli ste) vajíčkom. Zatiaľ čo pôvodný štýl vajíčka je stále dostupný, tento typ kreslá sa výrazne vyvíjal a nadobudol nové formy, ktoré sú inšpirované originálom.

Dnes je závesné kreslo veľmi hlboký typ sedenia, ktoré je vzadu plne zaoblené. Kreslo sa obopína priamo okolo sedacej časti a vytvára zapuzdrený efekt na vrchnej časti. Tieto kreslá typu kokon vám umožňujú ponoriť sa do nich a ponúkajú podporu zo všetkých uhlov. Tento štýl stoličky je obľúbený v interiéri aj exteriéri. Aj keď prichádza v rôznych štýloch, zvyčajne sa vyrába s nejakým druhom tkaného ratanu.

Závesné kreslo

Hojdacie kreslo v tvare vajíčka prináša trochu modernej „coolovosti“ do vonkajšieho aj vnútorného priestoru (zdroj:pinterest.com)

 

💡 Závesné hojdacie kreslá sú zvyčajne oveľa väčšie ako bežné kreslá a stanú sa preto dokonalým ústredným bodom vášho obytného priestoru:

Pozrieť ďalšie

 

💡 TIP! Ak hojdacie kreslo nie je „vaša šálka kávy“, možno vás zaujme náš článok o Výbere kresla (nielen) do obývačky.

 

Ako si vybrať hojdacie kreslo?

Teraz, keď poznáte bežné typy dostupných typov hojdacích kresiel, dokážete urobiť informovanejšie rozhodnutie. Napriek tomu nie je ľahké rozhodnúť sa, aký typ hojdacieho kresla si zaobstarať. Tu je niekoľko faktorov, ktoré treba mať na pamäti a ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní:

1. Umiestnenie hojdacieho kresla

Hojdacie kreslo je stredne drahá záležitosť a človek musí mať dobrý dôvod na opodstatnenie tohto nákupu. Hojdacie kreslo je však dlhodobý nákup a tak sa s ním musí aj zaobchádzať. Preto by ste mali najprv zvážiť, kde presne ho umiestnite vo vašej domácnosti. Budete kreslo používať vo vnútri vášho domova alebo vonku, na terase? Táto odpoveď rozhodne o tom, aké hojdacie kreslo by ste si mali kúpiť. Nie každý druh materiálu totiž prežije opotrebovanie vonkajším počasím.

Keď toto rozhodnutie máte, zamerajte sa na kvalitu vyhotovenia, materiál a odolnosť voči klimatickým zmenám, aby vyzeralo rok čo rok perfektne.

Moderné hojdacie kreslo

Umiestnenie kresla rozhodne o vhodnom materiáli…

 

2. Druhy materiálov

Konštrukcia hojdacieho kresla je nanajvýš dôležitá, pretože je hlavným faktorom a ukazovateľom kvality a odolnosti kresla.

Moderné hojdacie kreslá sú vyrobené z rôznych druhov materiálov. Patria sem dub, drevo, prútie, plast, vlákno, poťahová látka, rezivo alebo upravené drevo. Ak chcete mať to najlepšie kreslo, vyberte si drevo. S kvalitou dreva sa v porovnaní s plastom alebo akýmkoľvek iným materiálom nikdy nemôžete siahnuť vedľa. Existuje široká škála odrôd samotného dreva, napr. mäkké drevo, tvrdé drevo, rezivo a konštrukčné drevo. Okrem dreva je najbežnejším typom materiálov používaných pri výrobe hojdacích kresiel prútie, plast a živica.

 

3. Veľkosť a výška

Rozmer je dôležitý, pretože určite nechcete, aby obrovské kreslo blokovalo priechody do miestností. Potom, čo ste sa rozhodli pre typ materiálu a umiestnenie kresla, musíte určiť jeho veľkosť a výšku. Vo všeobecnosti majú hojdacie kreslá rozmery so šírkou medzi 66 a 76 palcov, výškou medzi 90 a 115 cm a hĺbkou medzi 80 a 95 cm. Hmotnosť kresla úplne závisí od konštrukčného materiálu a zvyčajne sa pohybuje medzi 6 kg až 20 kg.

Venujte veľkú pozornosť výške sedenia – nižší ľudia preferujú nižšiu výšku sedadla, aby sa uľahčilo sadanie a vystupovanie z kresla, zatiaľ čo vyšší ľudia si vyberú vyššie sedenie. Hojdacie kreslá ponúkajú výšku zvyčajne sedadla od 40 do 45 cm.

Zena v hojdacom kresle

Ideálna výška kresla závisí od špecifikácie vašej výšky

 

4. Štýl a farba

S históriou siahajúcou až do roku 1700, klasické hojdacie kreslo s prúteným sedadlom a operadlom a hojdacími nohami podobnými lyžiam z neho už dlho robia obľúbeného spoločníka pre popoludnia na terase alebo útulný večer pri praskajúcom ohni. Ale niekedy aj klasika potrebuje aktualizáciu, či už ide o modernejšie siluety alebo dokonca spôsob, akým sa pohybuje (myslite na kĺzanie a otáčanie namiesto jednoduchého kývania sa tam a späť). Na trhu nájdete už množstvo elegantných, osviežujúcich pohľadov na tradičné hojdacie kreslo, ktoré kombinujú hravé farby s interiérovými a vonkajšími materiálmi a minimalistickými formami – dôkaz, že „starého psa môžete naučiť novým kúskom“!

 

5. Komfort

Okrem výšky, štýlu a konštrukčného materiálu sa treba pozrieť aj na ďalšie faktory kresla, ktoré prispievajú k jeho pohodliu. Zahŕňa to akékoľvek čalúnenie, výplň, alebo možnosť doplnenia vankúšmi.

Hojdacie kreslo s poduškami

Jedným z rozhodujúcich faktorov pri výbere je aj pohodlie, ktoré kreslo ponúka

 

Zdravotné benefity hojdacieho kresla

Prekvapivo sa ukázalo, že používanie hojdacieho kresla znižuje úzkosť a depresiu u seniorov, ako aj u tých, ktorí trpia ťažkými formami demencie. Bolo preukázané, že hojdavý pohyb uvoľňuje endorfíny, ktoré môžu zlepšiť náladu dospelých a pomôcť upokojiť dojčatá. Tu je rýchly prehľad niektorých z najpríjemnejších zdravotných výhod:

  • hojdanie znižuje úzkosť a stres
  • pohyb zvyšuje prietok krvi v tele
  • pomáha zlepšiť rovnováhu
  • upokojujúci účinok na bábätká
  • môže pomôcť pri bolestiach chrbta

 

Zopár tipov na záver

Ujasnite si hlavný dôvod, prečo chcete hojdacie kreslo: Napríklad, ak potrebujete hojdacie kreslo do detskej izby na uspávanie vášho novorodenca, pravdepodobne budete chcieť také, ktoré je veľmi pohodlné, bezpečné a ľahko sa používa. V tomto prípade možno budete stojí za to zvážiť hojdacie kreslo s podnožkou.

Ak hľadáte hojdacie kreslo na oddych a uvoľnenie sa, hľadajte také, ktoré vám umožní sedieť v ergonomickej polohe a nebude vás nijako obmedzovať.

Ďalšou možnosťou je zaobstarať si hojdacie kreslo, ktoré môžete používať spoločensky a neformálne, kedykoľvek máte hostí. V tomto prípade možno budete chcieť mať viac kresiel namiesto jedného.

Záverom je, že je na každom z vás, aby ste zistili, aký typ hojdacieho kresla vám najviac vyhovuje. Plánujte dopredu, zistite, aké sú vaše priority a vyberte si kreslo, ktoré budete naozaj používať.

 

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.