Kreslo do obývačky – populárne kreslo ušiak, relaxačné polohovateľné kreslo, rozkladacie kreslo, v klasickom štýle či retro – Vyberte si to vaše!

Georgina Babinová Téma 13. novembra 2021 0

Niekedy pohovka jednoducho nestačí. Chcete osamelé útočisko, kokón, komfortné sedenie, miesto kde sa viete schovať – kreslo. Zatiaľ čo moderné modulárne pohovky umožňujú zasnené leňošenie (a skvelé príležitosti na zdriemnutie), samostatné kreslo má iné vlastnosti, ktoré pohovka jednoducho nedokáže napodobniť, alebo sa mu vyrovnať.

Či už je to klasické kreslo úhľadne zasadené do rohu obývacej izby, pracovne alebo spálne, alebo je súčasťou väčšej, spoločenskejšej zostavy v obývacom priestore, je elegantným doplnkom k schéme vášho interiéru. Ako si vyberiete to najvhodnejšie pre váš domov, keď existuje toľko možností? Náš kompaktný sprievodca vás prevedie základmi, aby ste potom bez problémov našli kreslo v dokonalom dizajne práve pre vás.

💡 Ponuka trhu je neuveriteľne široká 

Pozrieť ďalšie

 

Sprievodca výberom dokonalého kresla pre váš domov

Dokonalé kreslo nie je len extra miesto na sedenie, ale môže pôsobiť ako štýlový doplnok a zároveň poskytnúť luxusné útočisko, v ktorom si môžete užiť trochu času len pre seba. A s trochou fantázie môžete pomocou kresla vytvoriť pohodlné a útulné sedenie na odpočívadle, pod schodiskom, alebo dokonca v dobre riešenej kúpeľni. Možnosti sú teda – ak nie nekonečné – tak prinajmenšom oveľa rozmanitejšie, než by ste si mysleli. S ohľadom na to sme zostavili tohto užitočného sprievodcu nákupom kresla, ktorý ponúka zopár šikovných tipov, ktoré vám pomôžu vybrať perfektné kreslo pre váš domov.

Zelené kreslo

 

V akej polohe radi sedávate?

Predstavte si seba ako v upršané popoludnie sedíte so šálkou čaju a dobrou knihou, alebo zapnutou televíziou. Ako sedíte? Sedíte rozvalený cez opierky kresla alebo vzpriamene? Máte nohy na podlahe alebo zastrčené pod vami? Každý si rád „vyloží nohy“ inak, preto si dajte záležať na výbere kresla, ktoré najlepšie vyhovuje vášmu štýlu. Ak sa napríklad chcete stočiť s nohami pod sebou, budete potrebovať kreslo s priestranným sedadlom. Máte za cieľ formálnejšie posedenie pri popoludňajšej káve? Potom môže byť dobrým výberom vzpriamené kreslo s plytším sedákom a dobre umiestnenými operadlami. Dobrým spôsobom, ako sa uistiť, že si vyberiete ten správny dizajn pre vás – ako aj pre váš priestor – je zájsť do showroomu a kreslá otestovať.

 

Kde bude kreslo umiestnené?

Je samozrejmé, že je dôležité zmerať veľkosť priestoru, do ktorého plánujete umiestniť svoje kreslo – ako inak zistíte, či sa do neho zmestí (a či je tam miesto aj pre kombináciu príručného stolíka a lampy)? Rozmery môžete overiť krajčírskym metrom, ale šikovným trikom, ako získať predstavu o novom kuse nábytku, je vyznačiť si rozmery pomocou lepiacej pásky alebo novín na podlahe – to vám dáva oveľa jasnejšiu predstavu o tom, koľko miesta kreslo zaberie, a tiež ako dobre jeho proporcie vyhovujú priestoru.

 

Kompatibilita s už existujúcim nábytkom

Ak už vlastníte dlho hľadanú a konečne nájdenú, vzorovanú pohovku alebo súpravu, ktorú si chcete ponechať, zvážte výber kresla z jednofarebného materiálu, ktorý ladí s dominantnou farbou vzoru. Naopak, vzorované látky je možné zvoliť na doplnenie jednofarebnej pohovky. Ak ste našli kreslo, do ktorého ste sa zamilovali, no napriek tomu chcete, aby každý kus nábytku ladil, je možné prečalúniť vašu pohovku, je však rozumné preskúmať náklady, ktoré to so sebou prináša.

Na druhej strane však prečo nezvážiť kreslo na vytvorenie nápadného kontrastu vo vašej farebnej schéme? Živá žltá funguje skvele s tlmenou modrou, alebo pre ešte dobrodružnejší pocit skúste spárovať oranžovú so zelenou. Ak to pre vás znie príliš markantne, ďalšou možnosťou je rozhodnúť sa pre definovanú farebnú paletu, napríklad jemné jesenné tóny alebo pastelové odtiene a experimentovať s rôznymi kombináciami z tohto rozsahu.

Podčiarknuté a sčítané:

Kreslo neznamená automaticky tartan. Vzorované kreslá sú dostupné v rôznych štýloch a farbách, čo znamená, že nájdenie dokonalého zladenia pre váš priestor je jednoduchšie, než by ste si mysleli. Zatiaľ čo vzorované čalúnenie sa môže zdať vzrušujúcejším variantom, jednofarebný poťah dokáže rovnako ľahko dodať priestoru farebnosť a život. Výber závisí od vašich osobných preferencií, ako aj od pochopenia, ktorý dizajn najlepšie doplní priestor, do ktorého je kreslo určené. Pri správnom použití majú vzory aj blokové farby schopnosť pozdvihnúť vzhľad celej miestnosti – vďaka čomu je dobre zvolené kreslo skvelou voľbou, ak chcete aktualizovať priestor bez prerábky.

Červené kreslo

Toto žiarivé kreslo je dokonalým akcentovým kúskom…

 

Výber čalúnenia kresla

Výber čalúnenia kresla je veľmi dôležitý z estetického aj praktického hľadiska. Svoje kreslo budete musieť zladiť s vaším existujúcim dekorom a zároveň sa uistiť, že sa hodí k vášmu životnému štýlu (deti, domáci miláčikovia atď.). Niektoré z najbežnejších materiálov sú nasledovné:

MateriálCharakteristikaStarostlivosť
Tkanina (bavlna, poly-bavlna, vyšívaná látka, zamat, semiš)Lacné
Neodporúča sa domácnostiam s domácimi zvieratami
Absorbuje škvrny
Chúlostivé
Látkové kreslá sú mäkké, príjemné a sú úžasné na dotyk.
Mydlo a teplá voda
PVC/syntetická kožaVodeodolné
Odolné voči škvrnám
Ideálne pre malé deti
Dobrá hodnota za peniaze
Časom začne praskať
Vnesú do vášho priestoru jedinečnú osobitosť.
Mydllová voda, špongia, handra
Pravá kožaVodeodolné
Odolné voči škvrnám
Drahé
Dlhá životnosť
Koža má luxusný vzhľad a je mimoriadne odolná. Postupom času zmäkne, pričom si stále zachová svoj tvar a pevnosť a vytvorí nádhernú patinu, ktorá sa bude vekom zlepšovať. Môže mať rôzne farby, vrátane prirodzenej hnedej, čiernej a bielej.
Pravidelná starostlivosť pomocou špeciálnych prípravkov
MikrovláknoOdolné voči škvrnám
Vodeodolné
Jemné na dotyk
Materiál vyzerá a pôsobí skvele a skutočne sa ľahko čistí.
Mydlová voda a handra

 

Rozmer kresla

Veľkosť kresla bude samozrejme závisieť od toho, koľko miesta máte, ako aj od množstva priestoru, ktorý potrebujete, aby ste sa v kresle cítili pohodlne. S ohľadom na to by ste sa nemali rozhodnúť pre kreslo, ktoré je pre miestnosť príliš veľká alebo príliš malá, aby sa na nej pohodlne sedelo. Ak hľadáte kreslo pre oddych a relax, uistite sa, že je dostatočne široké a stabilné. Nezabudnite sa uistiť, že výška operadla je vhodná pre účel, akým plánujete kreslo používať.

Kreslo, ktoré sa používa len na dekoráciu, nebude vyžadovať rovnakú výšku operadla ako kreslo, ktoré plánujete používať každý deň a pravidelne v ňom driemať! Pre maximálne pohodlie je dôležité, aby bola opierka chrbta aspoň tak vysoká ako váš krk.

 

Rozhodnite sa pre pohodlie – typ výplne sedadla

Ak existuje jeden detail, ktorý by ste nemali prehliadnuť, je to pohodlie vášho kresla! To je určené čalúnením a hustotou sedadla. Možno použiť rôzne materiály:

  • polyesterová pena: najlacnejší variant, tento materiál sa používa na kreslá nižšej kategórie a ponúka veľmi obmedzenú životnosť. Je ideálny pre ozdobné kreslá alebo modely určené na príležitostné použitie
  • klasická polyuretánová pena: dobrá hodnota za peniaze, tento materiál ponúka pohodlie a pomerne dlhú životnosť; je to najbežnejšia možnosť pre pohovky a kreslá;
  • vysoko odolný polyuretán: najšpičkovejší typ výplne, tento materiál ponúka bezkonkurenčnú kvalitu a pohodlie. Robí vaše kreslo odolnejším.
  • pamäťová pena: ako matrac z pamäťovej peny aj tieto kreslá sa prispôsobia tvaru vášho tela pre absolútne pohodlie
žena v kresle

Za vaše (ne)pohodlie zodpovedá výplň sedadla

 

Hustota výplne sedadla

Ako vidíte, typ peny, pre ktorú sa rozhodnete, bude mať veľký vplyv na pohodlie vášho kresla. Je tiež odporúčané všimnúť si aj hustotu peny, pretože tá určuje oporu, ktorú vám kreslo poskytne, keď si naň sadnete. Čím je pena hustejšia, tým je povrch pevnejší, bez ohľadu na hmotnosť užívateľa.

  • Polyesterová pena je pružná a má hustotu 15 až 25 kg/m3.
  • Klasická polyuretánová pena je pevná a ponúka dobrú oporu; jej hustota sa pohybuje okolo 25 až 35 kg/m3.
  • Napokon, vysoko odolný polyuretán, často používaný do matracov, ponúka pevnú, ale odpruženú podporu a hustotu 25 až 50 kg/m3.

 

Štýl a typ kresla

Existuje toľko rôznych typov kresiel, ktoré prichádzajú v toľkých štýloch, veľkostiach a cenách, že by sme potrebovali priestor o veľkosti učebnice, aby sme ich všetky pokryli, preto sme vybrali 20 z nich, ktoré sú trendy a jedinečné.

Tri zelené kreslá

 

Klubové kreslá

Priestranné a mimoriadne pohodlné klubové kreslo v klasickom štýle má hlboké sedadlá a zaoblené krivky, ktoré vás „objímu“. Toto kreslo, ktoré bolo prvýkrát predstavené vo Francúzsku, sa tradične predáva v koži, ale dostupné sú aj látkové varianty. Vďaka svojmu sofistikovanému, elegantnému vzhľadu sa klubové kreslo dokonale hodí do interiéru obývacej izby, spálne alebo chodby a je ideálne na ponorenie sa doň na dlhé hodiny.

Klubové kreslo

Klubové kreslo je tradične kožené, ale nájdete ho aj v látkových variáciách (zdroj:pinterest.com)

 

Ušiak

Ušiak dodá vášmu priestoru dramatickosť a šmrnc. Tieto kreslá sa vyznačujú vysokými bočnými panelmi a vysokým operadlom, vďaka čomu sú ideálne na oddych pri čítaní dobrej knihy. Bez ohľadu na to, aký je váš štýl, garantujeme, že aj pre vás vyrobili model ušiaka. Od klasických a súčasných štýlov až po eklektický a odvážny, tento typ kresla vie, ako na seba upútať.

Ušiak

Nech je váš štýl retro, tradičný. alebo akýkoľvek iný jeden ušiak čaká niekde aj na vás… (zdroj:pinterest.com)

 

💡 Kreslá ušiak – dokonalý adept na akcentový kúsok vášho interiéru

Pozrieť ďalšie

 

Kreslo Chesterfield

Keď premýšľate o štýle Chesterfield, zvyčajne vám napadne kožená pohovka, ale tento štýl je tiež skvelý pre kreslo. Vďaka rolovaným područiam, čalúneniu s gombíkmi, je tento typ kresla útulný a pohodlný. Kreslo bolo navrhnuté v roku 1700 po tom, čo sa pohovka Chesterfield stala obrovským hitom a zostala obľúbeným štýlom v mnohých domovoch až dodnes.

Je to oveľa väčšie kreslo ako mnoho jednoduchších dizajnov, takže vyžaduje dostatok okolitého priestoru, aby mohlo „dýchať“. Látkové Chesterfield kreslo vyzerá obzvlášť dobre v domácnostiach a chatách vo vidieckom štýle, keď je čalúnené ľanovými alebo bavlnenými látkami. Prípadne vytvorte akcent s výrazným zamatom a kreslo bude vyzerať rovnako šik a štýlovo v tradičnom mestskom dome.

Chesterfield

Dokonca aj taká klasika, akou je Chesterfield kreslo, sa dá nájsť aj v látkovej verzii (zdroj:pinterest.com)

 

Relaxačné kreslá

Dokonalé kreslo na oddych a vyloženie nôh po dlhom dni, relaxačné kreslo je navrhnuté pre váš komfort. Sedenie so sklopným operadlom a prípadne doplnkovým otomanom je skvelé pre útulné obývacie izby alebo domácu knižnicu. Tieto kreslá môžu byť multifunkčným kusom nábytku, pretože otoman môže v prípade potreby slúžiť ako ďalšie sedenie, ale aj úložný priestor, alebo konferenčný stolík.

Polohovacie relaxačné kreslo je moderný luxus a stelesnenie pohodlia. Je dostupné v širokej škále farieb a materiálov, ako je koža a látka. Existujú aj možnosti pre manuálne, alebo elektronické ovládanie. Tieto stoličky sú navrhnuté tak, aby sa dali naklápať dozadu s opierkou na nohy a preto sú ideálnym miestom na trávenie večerov. A niektorí zistia, že sú skvelou voľbou pre tých, ktorí sa trápia pri vstávaní z kresla kvôli veku alebo určitým postihnutiam, čo im umožňuje byť vo svojich domovoch nezávislejšími.

Relaxačné kreslá

Podnožka relaxačných kresiel môže v prípade potreby slúžiť ako extra sedenie, alebo konferenčný stolík (zdroj:pinterest.com)

 

💡 Relaxačné kreslá navrhnuté s ohľadom na pohodlie sú často doplnené otomanom ako opierkou nôh

Pozrieť ďalšie

 

Retro kreslá

Pokiaľ ide retro nábytok, podľa definície znamená kúsky, ktoré sú v súčasnosti považované za „nemoderné“ alebo zastarané. Dnes sa však kúsky, ktoré boli kedysi považované za trendy a „cool“, vracajú späť. Kreslo v retro štýle má tendenciu dodať miestnosti skutočnú jedinečnosť, pretože ide o kúsky, na ktoré nie ste v dnešnej dobe zvyknutí. Môže to byť použitý alebo nový kus nábytku a môže dokonca javiť známky opotrebovania.

Retro kreslá

Retro je aktuálne „in“ (zdroj:pinterest.com)

 

💡 Retro kúsky dokážu pretransformovať priestor :

Pozrieť ďalšie

 

Klasické kreslá

Ak ste skôr fanúšikom tradičného nábytku, aj pre vás máme niečo. Tradičné kreslo má často veľa podobných funkcií ušiak, ale s extra vlastnosťami, ako sú napríklad detaily gombíkov alebo tvarované drevené nožičky. Takýto kúsok by vedľa starého krbu vyzeral úžasne.

Klasické kreslá

Existuje mnoho miest na použitie klasického kresla, od vašej obývačky, cez spálňu a pracovňu, až po menej tradičné priestory, napríklad rôzne zákutia… (zdroj: pinterest.com)

 

💡 Ak hľadáte pohodlie bez kompromisov klasické kreslo môže byť riešením

Pozrieť ďalšie

 

Rozkladacie kreslá

Ich používanie je neuveriteľne pohodlné a umožnia vám ubytovať nečakaných hostí. Šetria váš rozpočet tým, že jeden kúsok nábytok bude vykonávať dvojitú funkciu. Ak ste si nie istí, či si zaobstarať rozkladacie kreslo, alebo nie, odpoveď je ÁNO. Pretože prichádza so šialeným množstvom výhod.

Tieto kreslá majú „zakomponovaný“ posteľný mechanizmus a tak sa kreslo vašich snov dokáže zmeniť za okamih na posteľ. Ponúkajú riešenia aj do mnohých domácností, v ktorých nie je miesto pre rozkladaciu pohovku. Ich najlepšou vlastnosťou je, že žiadne nevyzerá ako rozkladacia posteľ, pretože je dosiahnutá dokonalá symbióza medzi dizajnom, pohodlím a funkčnosťou.

Rozkldacie kreslá

Perfektné riešenie pre malé byty (zdroj: pinterest.com)

 

💡 Priestorovo úsporné rozkladacie kreslá sú rovnako pohodlné ako štýlové:

Pozrieť ďalšie

 

Akcentačné kreslá

Niekedy je akcentačné kreslo presne to, čo priestor potrebuje. Nápadné kreslo, navrhnuté tak, aby poskytlo miestnosti vizuálne ohnisko, sa perfektne hodí do obývacích izieb, ale aj do chodieb, spální a iných priestorov v celom dome. Poskytuje možnosti nielen na predvedenie nádherného dizajnu, ale aj priestor pre pohodlné sedenie a vychutnanie si kokteilu alebo dvoch, ak chcete!

Akcentačné kreslá

Takéto kúsky zaručene pritiahnu všetky pohľady (zdroj: pinterest.com)

 

A nakoniec, ale nie v poslednom rade – farba

Výber kresla správnej farby je veľmi dôležitý a môže úplne zmeniť vzhľad a dojem z miestnosti. Ponuka trhu vám dáva slobodu vybrať si absolútne perfektnú farbu kresla pre váš domov. Samozrejme, niekedy už máte na mysli niečo konkrétne, no v iných prípadoch možno jednoducho viete len to, že ľanové kreslo by sa do vášho domova perfektne hodilo.

Pri výbere farby kresla je dôležité vziať do úvahy vašu existujúcu farebnú schému. Okrem toho je dôležité položiť si otázku, či chcete, aby malo hodnotu výpovede a vyniklo ako výrazný farebný akcent, alebo chcete, aby hladko zapadalo do zvyšku farebnej schémy. Či už chcete vytvoriť odvážny a farebný interiér alebo jemnejší neutrálny obytný priestor, kreslo a pohovka budú dôležitou súčasťou vášho plánu a mali by spolu fungovať v harmónii. To, že vaša pohovka aj kreslo sú v rámci farebnej palety priestoru, neznamená, že kreslo musí ladiť s pohovkou! Môžete sa rozhodnúť pre rôzne odtiene rovnakej farby, rôzne látky a vzory alebo dokonca kontrastné farby a potom použiť doplnky na spojenie týchto dvoch kusov nábytku. Všetky možnosti sú otvorené!

 

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.