Sedacie súpravy 3+2+1 – zaujímavé inšpirácie do vašej obývačky pre rok 2021 + tipy odborníka

Petra Lyžičiarová Téma 13. novembra 2021 0

Sedacie súpravy 3+2+1 sú vhodnou voľbou pre tých, ktorí majú radi variabilitu a obľubujú prehadzovanie usporiadania nábytku vo svojej obývačke.

Ak hľadáte tento typ sedacej súpravy, pozostávajúci z jednej trojmiestnej a jednej dvojmiestnej sedačky a kresla, v našom článku vám prinášame zaujímavé inšpirácie.

Sedacie súpravy 3+2+1 – ako si vybrať?

Sedacie súpravy 3+2+1 ponúkajú možnosť vytvárania rôznych variácií usporiadania, a tak sú kúskom, ktorý je vhodný skôr do priestranných miestností. Jednotlivé súčasti zostavy, čiže trojmiestnu sedačku, dvojmiestnu sedačku a kreslo, si môžete rozložiť podľa svojich potrieb a neskôr ich umiestenie aj meniť.

Keďže je tento typ sedacej súpravy priestorovo náročnejší ako zákaznícky obľúbené rohové sedacie súpravy, musíte pri ich kúpe rátať s tým, že budú dobre vyzerať len v dostatočne veľkej obývačke. V takýchto miestnostiach bude sedacia súprava 3+2+1 pôsobiť vzdušne a elegantne a bude aj plne funkčná. No a zrejme to sú aj dôvody, pre ktoré ste sa rozhodli uprednostniť tento typ sedacej súpravy pre rohovou sedačkou či sedacou súpravou v tvare U. Ak teda chcete zariadiť svoju obývačku s dôrazom na estetiku, sedacia súprava 3+2+1 je tou správnou voľbou.

💡 Viacdielne sedacie zostavy:

Pozrieť ďalšie

 

Čo sa týka dizajnovej stránky sedacích súprav 3+2+1, ponuka na trhu je široká, a tak si môžete vybrať z niekoľkých druhov materiálov a množstva farebných prevedení a štýlov. Dizajn sedačky by však nemal byť najdôležitejším parametrom, ktorý by nás mal pri kúpe sedacej súpravy zaujímať.

Potvrdzuje to aj Juraj Žák z Kondela: „Zákazníci často pozerajú len na dizajn, vzhľad sedačky, nie na potreby, aké má ich domácnosť – napríklad, či majú deti, domácich miláčikov a aká bude miera využívania sedacej súpravy. Opakujúcou sa chybou je aj výber materiálu sedacej súpravy.“ Dodáva, že práve preto je vhodné v prípade otázok nechať si poradiť od predajcu a obrátiť sa s otázkami a požiadavkami na zákaznícku podporu, kde vám poradia tak, aby ste boli so sedacou súpravou spokojný a aby vyhovovala vašim potrebám a situácii.

Sedacia súprava 3+2+1

Sedacia súprava 3+2+1 pekne ukáže v priestrannej obývačke

 

💡 TIP: Pri zariaďovaní obývačky sa vám môžu zísť tipy na to, ako vybrať nábytkovú zostavu. Množstvo užitočných rád vám prinášame v článku o obývacích stenách.

 

Voľba rozmerov

Primárne by sme sedacie súpravy 3+2+1 odporučili do priestranných miestností, avšak výnimkou nie je ani to, že si zákazníci tento typ sedacej súpravy zadovážia do priestorovo skromnejšej obývačky. Vzhľadom na rozmery miestnosti je potom potrebné prihliadať aj na rozmery samotnej sedacej súpravy. Keďže sedacie súpravy 3+2+1 nemajú jeden štandardný rozmer, v prípade menšej obývačky odporúčame dôkladne si rozmerať, kam a ako sedaciu súpravu umiestnite. Ak ste majiteľom priestorovo štedrej obývačky, pokojne môžete siahnuť aj po mohutnejšej sedacej súprave s veľkým pohodlným kreslom.

 

💡 TIP: Sedaciu súpravu 3+2+1 nezabudnite doplniť o televízny stolík. Odporúčame prečítať si článok o TV stolíkoch, v ktorom vám poradíme s výberom.

 

Farby a materiály

Sedacie súpravy 3+2+1 sa predávajú v rôznych prevedeniach, s rôznymi typmi čalúnenia a v širokej farebnej palete. Keďže každý materiál má svoje typické vlastnosti, pred kúpou by ste si mali ujasniť, čo od sedacej súpravy očakávate.

Ak chcete textilné čalúnenie, vybrať si môžete syntetické vlákno nenáročné na údržbu, ale aj prírodné materiály v podobe vlny, luxusného hodvábu či zamatu. V prípade posledných dvoch je však potrebné rátať s náročnejšou údržbou a čistením. Tomu sa vyhnete, ak si zvolíte čalúnenie zo syntetického vlákna.

V prípade, že túžite po luxusnej koženej sedacej súprave 3+2+1, nemusíte sa obávať náročnej údržby. Samozrejme, koža si vyžaduje pravidelné impregnovanie špeciálnym prostriedkom na to určeným. No ak sa budete o koženú sedačku dobre starať, môžete sa z nej tešiť dlhé roky. Menšou nevýhodou môže byť pri pravej koži jej vysoká cena, avšak myslite na to, že ide skutočne o dlhodobú investíciu.

 

💡 TIP: K sedacej súprave patrí aj konferenčný stolík. V našom článku o konferenčných stolíkoch vám poradíme, ako vybrať ten pravý.

 

Ak sa neviete rozhodnúť medzi látkovým čalúnením a čalúnením z ekokože, Juraj Žák radí: „Ak sa zákazník rozhodujete medzi látkou a ekokožou, vždy mu radíme, nech si predstaví, ako sa bude sedačka používať. Bude to stredobod sveta alebo zaplní prázdne miesto v izbe, ktorá sa často nevyužíva? Má malé deti alebo domáceho maznáčika? Všetky tieto atribúty musí zákazník zvážiť, výber je v konečnom dôsledku len na ňom.“

Pri výbere farby by ste mali myslieť na to, aby sedačka ladila s celkovým zariadením vašej obývačky. Nič nepokazíte neutrálnymi farbami, ako je hnedá, čierna, biela či sivá. Možno však túžite spraviť zo sedacej súpravy dominantu obývačky, a tak v prípade, že máte cit na zladenie farieb, môžete siahnuť aj po výrazných farebných modeloch.

Kožená sedacia súprava 3+2+1

Kožená sedacia súprava 3+2+1 v modernom štýle

 

Výhody a nevýhody sedacích súprav 3+2+1

Veľkou výhodou je flexibilnosť tohto typu sedacích súprav, a tak si ich viete po čase premiestniť a prispôsobiť podľa potreby. Ak teda po čase zistíte, že vám dané usporiadanie z nejakého dôvodu prestalo vyhovovať, zmena usporiadania je jednoduchým riešením, čo by sme napríklad v prípade rohových sedacích súprav povedať nemohli. Ďalšou výhodou sedacej súpravy 3+2+1 je to, že na trhu nájdete aj rozkladacie modely, ktoré poslúžia ako príležitostné lôžko.

Ak by sme mali nájsť nejakú nevýhodu tohto typu sedacích súprav, mohla by to byť skutočnosť, že nie sú vhodné do každého interiéru. Pravdou totiž je, že sedacie súpravy 3+2+1 najlepšie ukážu v dostatočne veľkých miestnostiach, ktoré im dajú dostatočne vyniknúť.

 

💡 TIP: Ak máte doma množstvo kníh, nezabudnite pri zariaďovaní na knižnicu. O tom, ako si vybrať tú najlepšiu sa dočítate v článku o domácich knižniciach.

 

Sedacie súpravy 3+2+1 – inšpirácie

Sedacie súpravy 3+2+1 sú voľbou, po ktorej siahnu milovníci estetiky a elegancie, pretože práve stelesnením toho sú sedacie súpravy tohto typu. Ak sa neviete rozhodnúť, aký štýl zvoliť, máme pre vás niekoľko inšpirácií.

 

Biele zostavy 3+2+1

Biela je nadčasová farba, ktorou nič nepokazíte prakticky pri žiadnom štýle bývania. Či už milujete modernosť alebo skôr klasiku, prípadne útulný škandinávsky hygge štýl, biela jednoducho nebude krokom vedľa.

Sedacia súprava 3+2+1 v bielej farbe

Sedacia súprava 3+2+1 v bielej farbe pôsobí veľmi elegantným dojmom

 

Biela má množstvo výhod – opticky zväčšuje priestor, presvetľuje ho a okrem toho ju viete zladiť aj s inými farbami. A ak by ste ju chceli trochu oživiť, môžete použiť farebné doplnky.

 

Výrazné farby

Možno chcete zo svojej sedacej súpravy urobiť dominantu obývačky, ktorá na seba stiahne všetku pozornosť vašich návštev. V takom prípade môže byť pre vás zaujímavou možnosťou sedacia súprava vo výraznej farbe.

Červená sedacia súprava 3+2+1

Červená sedacia súprava 3+2+1 bude neprehliadnuteľnou dominantou vašej obývačky

 

V ponuke nájdete červené, oranžové, modré či zelené alebo horčicové sedacie súpravy 3+2+1, ktoré nepochybne upútajú pozornosť. Pri výbere farebne výraznej sedacej súpravy však myslite na to, aby tento kus nábytku ladil aj s celkovým zariadením miestnosti a určite uberte z doplnkov. Tie by mali sedačku skutočne len dopĺňať a skôr sa niesť v neutrálnom a nenápadnom duchu.

 

Kožené sedacie súpravy 3+2+1

Koža, ak sa teda bavíme o tej pravej, je synonymom luxusu. No a pri spojení kože a sedacej súpravy typu 3+2+1 to platí dvojnásobne. Táto kombinácia totiž pôsobí nielen luxusne, ale aj elegantne a veľmi štýlovo.

Kožená sedacia súprava 3+2+1

Kožená sedacia súprava 3+2+1 v modernom duchu

 

Kožené sedacie súpravy 3+2+1 môžu byť nadizajnované vo veľmi minimalistickom modernom duchu a na druhú stranu môžu pôsobiť veľmi rustikálne, mohutne a starodávne. Hoci zvyčajne nejde o lacné sedacie súpravy 3+2+1, ide o investíciu na dlhé roky.

 

💡 TIP: Ak má vaša domácnosť viac členov, príde vám vhod šikovná taburetka. Prečítajte si náš článok o taburetkách, v ktorom vám poradíme s výberom.

 

Štýl Chesterfield

Ak patríte k milovníkom luxusu a elegancie, štýl Chesterfield by vás mohol osloviť. Sedacie súpravy v tomto štýle v sebe spájajú moderný minimalizmus a klasickú prepracovanosť a budú dobre vyzerať aj v eklekticky zariadenej obývačke.

Sedacia súprava v štýle Chesterfield

Sedacia súprava v štýle Chesterfield je vhodná pre milovníkov luxusného vzhľadu a elegancie

 

Tento typ sedacej súpravy je zaujímavý svojím vzhľadom, ale i veľmi pohodlný a príjemný.

 

Obľúbený škandinávsky štýl

Škandinávsky štýl sa teší veľkej obľube pre svoju čistotu, jednoduchosť a útulnosť. K typickým farbám patria biela, sivá i odtiene hnedej, no a samozrejmosťou sú detaily, ktoré vyčaria teplo domova charakteristické pre tento štýl bývania.

Sedacia súprava v škandinávskom štýle

Sedacia súprava v škandinávskom štýle s kreslami odlišnej farby

 

Ak sa rozhodnete pre sedaciu súpravu v škandinávskom štýle, pokojne môžete siahnuť aj po kresle, ktoré sa bude od zvyšku súpravy výraznejšie odlišovať. Vytvoríte tak zaujímavý kontrast, ktorý dodá obývačke šmrnc.

 

Moderné sedacie súpravy 3+2+1

Milovníci moderného štýlu môžu siahnuť po kožených sedacích súpravách, ale i po tých s látkovým čalúnením. Typickou je čierna, biela či sivá farba, pričom aktuálne je moderný minimalizmus.

Moderná sedacia súprava 3+2+1

Moderná sedacia súprava 3+2+1 v čiernej farbe

 

Pri modernom štýle si však dajte pozor, aby nepôsobil príliš chladne, a tak nezabudnite na detaily v podobe rôznych doplnkov.

 

💡 Neprehliadnite!

Žltá taburetla

Ďalšie zaujímavé a inšpiratívne články z nášho seriálu o sedacích súpravách:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.