TV stolík – nechajte sa inšpirovať a vyberte si s nami dokonalý stolík pod TV!

Georgina Babinová Téma 20. júla 2021 0

Minuli ste stovky eur za krásnu novú obývaciu izbu. Snažili ste sa, aby ste všetko zladili so závesmi a podlahami z tvrdého dreva. Zanedbali ste však niečo dôležité. Vaša televízia stále nemá svoje miesto, sedí na konferenčnom stolíku, je obklopená systémami videohier, DVD a iným „neporiadkom“, ktorý ničí celý vzhľad miestnosti. Na TV stolík sa akosi zabúda.

Závažná pozornosť sa venuje gaučom, konferenčným stolíkom, dokonca aj závesom a úpravám okien. A televízor skončí v lepšom prípade osamotený zavesený na stene. V tom horšom, končí na náhodnom kuse nábytku, ktorý nie je určený na televíziu. A ešte sa to dá stupňovať. Ak máte herné systémy, alebo inú zábavnú technológiu, drôty a konzoly sa rozlejú po miestnosti a výsledný neporiadok podkopáva všetku starostlivosť investovanú do zvyšku miestnosti. TV stolík môže byť ústredným bodom miestnosti a ako taký, musí vyzerať dobre. Poďme ho teda spolu nájsť.

💡 Veľkej obľube sa tešia TV stolíky v retro štýle – zaujmú aj vás?

Pozrieť ďalšie

 

Analyzujte svoje potreby a zistite, čo hľadáte

Prvý krok pri výbere správneho TV stolíka spočíva v analýze toho, čo od neho očakávate. Odpovedzte si na tieto otázky:

 • Aký veľký je váš televízor?
 • Na aký účel používate televízor?
 • Aká veľká je miestnosť, do ktorej umiestnite TV stolík?
 • Aký je váš vkus pokiaľ ide o štýl, materiál a dizajn?
 • Sú pre vás dôležité nejaké špeciálne funkcie?

Kombinovaný TV stolík

 

⭐ Zmerajte svoj televízor

Buďte dôkladní. Šírka televízneho prijímača sa nemeria rovnakým spôsobom ako iné objekty. Priemysel určuje šírku televízneho prijímača meraním od jedného rohu diagonálne k opačnému rohu. Televízne stolíky sa však odvolávajú na tradičné merania výšky a šírky, ktoré prebiehajú pozdĺž rámu. Ak máte TV stolík a TV s rovnakými rozmermi, TV stolík je v skutočnosti dlhší.

TV stolík by mal byť minimálne taký dlhý ako váš televízor, môžete sa však rozhodnúť aj pre väčší stolík a potom televízor vycentrovať, aby ste mali po bokoch priestor na umiestnenie ďalších predmetov. Vyberte taký stolík, ktorý zodpovedá výške vášho sedenia a preferovanému uhlu pohľadu.

 

⭐ Zvážte, ako používate svoj televízny prijímač

Svoje televízory používame z rôznych dôvodov. Niektorí z nás sedia na gauči a pozerajú staré filmy, zatiaľ čo iní v spoločnosti priateľov sledujú finálový zápas majstrovstiev. Iní zriedka používajú svoje televízory na čokoľvek, zatiaľ čo milovníci videohier dokážu sedieť pred obrazovkou celé hodiny.

To, ako vy a vaša domácnosť využívate televízny prijímač, by malo priamo ovplyvniť výber televízneho stolíka. Hráte videohry? Máte ešte stále obrovskú zbierku DVD filmov alebo dokonca VHS kaziet? Možno budete chcieť zvoliť televízny stolík, ktorý má dostatok priestoru na to, aby elegantne a s dostatkom priestoru obsiahol vaše zbierky. Iní používajú iba inteligentné televízne prijímače, ktoré využívajú wifi a na zváženie majú iba napájací kábel. O otvory v zadnej časti stolíka sa veľmi nemusia starať, potrebujú pretiahnuť len ten jeden kábel.

Nezabudnite tiež vziať do úvahy súvisiace zariadenia, ktoré používajú elektroinštaláciu, ako napríklad systémy videohier alebo prehrávače DVD. Zaistite, aby mal stolík pre ne dostatok miesta a tiež dostatok otvorov v zadnej časti pre káble.

TV a prídavné zariadenie na TV stolíku

Pri výbere kalkulujte aj so súvisiacimi zariadeniami, ktoré by tiež mali nájsť svoje miesto na TV stolíku

 

⭐ Správne riešenie pre správnu miestnosť

Samozrejme, výber televízneho stolíka vyžaduje znalosti o veľkosti televízora. Musíte ale tiež vziať do úvahy veľkosť miestnosti. Väčšina televíznych stolíkov sa zmestí do väčšiny miestností, ale nie každý kúsok tohto typu nábytku bude v každej miestnosti vyzerať aj skvele.

Je zrejmé, že rôzni ľudia budú mať rôznu predstavu o tom, aký stolík je najvhodnejší do ich priestoru. Väčšina napríklad uprednostňuje menší stolík pre spálňu, ako pre obývaciu izbu. Iné domácnosti budú chcieť televízory takmer v každej miestnosti, niektoré dokonca aj v kúpeľni! Pre správny stolík je dôležité zhodnotiť priestor a okolie.

Kúpa správnej veľkosti je umenie, nie veda a v mnohých prípadoch ide o subjektívny vkus človeka. Veľký a zdobený TV stolík môže vo veľmi malej miestnosti vyzerať smiešne. Aj veľmi malý stojan v mimoriadne veľkej miestnosti bude pôsobiť neprirodzene. Pamätajte tiež na to, koľko priestoru stolík zaberie. Nechá konfigurácia ostatného nábytku v miestnosti priestor na pohodlné premiestňovanie? Nikomu sa nechce liezť cez nábytok, aby sa vedel pohybovať po miestnosti.

Zmerajte svoj priestor a kúpte stolík, ktorý zvládne vašu televíziu, ale tiež dobre zapadne do danej miestnosti.

 

⭐ Zlaďte štýl TV stolíka s miestnosťou

Izba so špecifickým štýlom si vyžaduje TV stolík s určitým dizajnom. Je zrejmé, že zdobne navrhnutý stolík nezapadne do moderného a minimalistického prostredia. Naopak, výrazne vyzerajúci súčasný kúsok nebude dopĺňať miestnosť plnú dobových starožitností.

TV stolík z odolného lakovaného tvrdého dreva by mal dopĺňať takmer akýkoľvek tradičný dizajn miestnosti. Tradičný vzhľad zvyčajne ponúka z čerešňa, dub, mahagón, alebo javor. Elegantné stolíky z tmavého dreva, kovu, alebo ich kombinácie skvele zariadia miestnosť v modernom štýle. Väčšina televíznych stolíkov je v odtieňoch hnedej, sivej, čiernej, alebo bielej. Predstavujú najbezpečnejšie možnosti farieb, pretože sa hodia takmer ku každému dizajnu miestnosti. Aj keď to môžu byť najbezpečnejšie farby (najmä ak plánujete často meniť dekor), fungovať budú aj jedinečnejšie farby, v závislosti od farebnej škály vašej obývacej izby.

O štýle budete tiež musieť rozmýšľať prakticky. Môžete napríklad milovať TV stolík s krásnymi sklenenými dverami, alebo policami, ale takýto model nebude ideálny pre domov s bláznivými deťmi. Robustný stolík z tvrdého dreva by pravdepodobne fungoval najlepšie v prostredí, kde sa deti hrajú a behajú.

Zvážte, ako bude stolík vyzerať v danom prostredí, ako sa hodí k vášmu životnému štýlu a či zodpovedá vášmu rozpočtu.

Biela tv zostava

Biela, spolu s čiernou, sivou a odtieňmi hnedej sú stávkou na istotu pre takmer akýkoľvek interiér

 

💡 Biela farba je nadčasová a v interiéri ňou nič nepokazíte:

Pozrieť ďalšie

 

Aký materiál zvoliť pre TV stolík?

Pripravte sa, že TV stolíky nájdete v týchto piatich bežných materiáloch: drevo, sklo, kov, drevotrieskové dosky a drevovláknité dosky strednej hustoty. Drevo, dyhovaná preglejka a kov sú materiály s dlhou životnosťou a pretože drevené TV stolíky sú celkom ťažké, zostávajú stabilné aj keď okolo nich behajú deti, alebo domáce zvieratá.

 • Drevo, ktoré je najtradičnejším nábytkovým materiálom, je tiež najbežnejšou štruktúrou televízneho stolíka. Aj keď popularita kovových a sklenených jednotiek vzrástla, šírka štýlu, farieb a úžitkových vlastností dáva drevu náskok. Najluxusnejšie modely sa často objavujú so zdobenými detailmi a bohatými povrchovými tónmi.
 • Mnoho sklenených televíznych stolíkov je rovnako odolných, ako drevené – sú vybavené kovovými podperami na vystuženie. Ak ich však chcete udržiavať čisté a bez prasklín, môže byť najlepším riešením vyhradiť si sklenené jednotky pre domácnosti s nízkym ruchom.
 • Drevotrieskové dosky a drevovláknité dosky strednej hustoty sú nízkonákladovou alternatívou k drevu, takže ponúkajú menšiu životnosť, ale sú dostatočne odolné, aby vydržali každodenné použitie.
 • Kovový stolík na televízor bude odolný, ľahší ako drevo a bude mať potenciálne tenší profil. Tieto modely sa dajú často tvarovať do nových konfigurácií a vyznačujú sa jedinečnými dizajnmi a tvarmi.
Drevený TV stolík

Robustný drevený TV stolík je ideálnou voľbou pre rodiny s malými deťmi

 

💡 Nielen pre fanúšikov prírodných materiálov, ale aj pre rodičov neposedných detí odporúčame TV stolíky z masívu:

Pozrieť ďalšie

 

Typy TV stolíkov

Typ televízneho stolíka, ktorý si vyberiete, by mal prirodzene závisieť od potrieb vašich a vášho televízora.

Televízor na stene

O vhodnom type TV stolíka rozhoduje váš vkus, dizajnové preferencie, ale aj typ vášho televízora

 

➡️ Stolíky pre LCD a LED TV

Sú navrhnuté špeciálne na uchytenie tohto typu televízorov. Tieto televízory sú dostatočne ľahké na to, aby ich bolo možné pripevniť priamo na stenu. To znamená, že televízny stolík nemusí vôbec držať televízor, ale poskytuje miesto pre vaše médiá a periférne zariadenia. Ak sa rozhodnete zavesiť televízor na stenu, vyskúšajte nástenné, stropné alebo otočné rameno, aby ste vytvorili čo najlepší pohľad z priestoru.

 

➡️ Stolíky pre plazmové TV

Stolíky pre plazmové TV ponúkajú možnosť pre ťažšie plazmové televízory. Vďaka kombinácii sily a stability sa na tieto robustné televízne stolíky obvykle zmestia aj veľké plazmové obrazovky.

TV na stene

Televízny stolík nemusí nevyhnutne držať televízor

 

➡️ Závesné TV stolíky

Tento vznášajúci sa dizajn je nástenná jednotka, ktorá ponúka úplne otvorený podlahový priestor a čistý, nenápadný vzhľad. Obsahuje police a často aj úkryt pre šnúry. Televízory môžu byť umiestnené na stolíku, alebo pripevnené na stene nad vznášajúcim sa stolíkom.

Závesný TV stolík

Závesné TV stolíky pôsobia čisto a minimalisticky, sú dokonalým prvkom moderného interiéru

 

💡 Závesné TV stolíky nájdete na trhu v menšom množstve, sú však veľmi obľúbené:

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Rohové televízne stolíky

Rohový stolík na TV, ktorý je ideálny do malej, alebo zle navrhnutej miestnosti, môže byť skvelým šetričom priestoru. Má tendenciu byť kompaktnejší ako štandardný televízny stolík, ale veľa rohových TV stolíkov poľahky pojme aj väčšie ploché obrazovky.

 

💡Rohové televízne stolíky možno nebodujú dizajnom, ale praktickosťou určite:

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Zábavné centrá

Zábavné centrá, alebo takzvané TV steny, vrátane televíznych konzol sú typom zariadenia, ktoré vám umožní prístup k vašim komponentom a zároveň poskytuje úložný priestor pre všetky predmety, ktoré chcete mať mimo dohľadu. Pretože komponenty budú „zabudované“, vyberte model, ktorý umožňuje optimálne vetranie a prístup k zdrojom energie.

Zábavné centrum je úctyhodným kusom zariadenia, ktoré svojou jedinečnou masívnou prítomnosťou, umnou prezentáciou televízie a súvisiacej elektroniky a bohatou detailnou konštrukciou dokáže skutočne dominovať obývacej izbe.

Zábavné centrum v suteréne

Zábavné centrá sú ideálne pre rodiny, kde sa využitie televízora neobmedzuje len na jeho sledovanie

 

💡 TV steny môžu tvoriť zaujímavý akcent moderného interiéru

Pozrieť ďalšie

 

Extra funkcie

Police, sklenené dvere a zásuvky sú všetko bežné doplnky, ktoré sa nachádzajú v niektorých, ale nie vo všetkých, TV stolíkoch. Nech už si vyberiete akýkoľvek, uistite sa, že máte dostatok priestoru pre každé zariadenie, ktoré musí byť v blízkosti televízora. Ak sa vám do mediálneho centra televízneho stojana zmestí celá vaša knižnica médií, je to príjemný bonus.
Nastaviteľné police sú užitočné, ak máte predmety rôznych veľkostí. Televízne stolíky so zásuvkami a dvierkami prídu vhod, ak chcete predmety v stojane skryť pred zrakom okolia a vystavený je len televízor. U televíznych stolíkov so sklenenými dverami skontrolujte, či ide o tvrdené sklo, ktoré je oveľa silnejšie a tým aj bezpečnejšie ako bežné sklo.

Niektoré stolíky prichádzajú s ďalšími funkciami, ktoré zvyšujú funkčnosť, vzhľad a… cenu. Stojany v štýle zábavných centier, resp. TV stien môžu ponúkať široký výber možností osvetlenia, od bežných žiaroviek až po efektné svetelné diódy LED.

Medzi ďalšie praktické vlastnosti, ktoré sa oplatí hľadať patria:

 • stabilizátory nožičiek, ktoré udržia váš stolík v rovine, aj keď vaša podlaha nie je
 • k infračerveným lúčom priateľské sklo, ktoré neblokuje signály z diaľkového ovládača
 • systém správy káblov a šnúr

Tak, a teraz by ste nemali mať problém s výberom dokonalého televízneho stolíka, ktorý vám vydrží roky, aj keď sa technológia, pre ktorú bol vyrobený, neustále mení.

 

💡 TIP !

Moderná obývačkaAk hľadáte vhodné osvetlenie do vašej obývačky, všetky potrebné informácie a inšpiráciu nájdete v našom článku o výbere lampy do obývačky.

Pre ideálne vrstvenie svetla vo vašej obývačke sú okrem lámp potrebné aj iné svetelné zdroje. Prečítajte si náš článok venovaný výberu bodového osvetlenia pre obývaciu izbu alebo náš článok zameraný na výber lustra do obývačky.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.