Domáca knižnica – nábytok, ktorý upúta pozornosť každej návštevy

Georgina Babinová Téma 5. augusta 2021 0

Knižnice patria medzi najužitočnejšie kúsky nábytku, aké kedy budete vlastniť. Usporiadajú nielen vašu zbierku románov, ale slúžia aj ako miesto na vystavenie umeleckých diel, fotografií a akcentových kúskov. Pridaním niekoľkých košov sú tiež dokonalým miestom na úhľadné uloženie rôznych „nevyhnutných“ drobností. Vyberte si správne a vaša knižnica ako nábytok bude slúžiť roky (alebo dokonca desaťročia).

Domáca knižnica sa vyberá v závislosti od množstva premenných – niekto hľadá nízku, iný vysokú, niekto chce zaplniť roh, inklinuje k určitému materiálu alebo uprednostňuje určitý štýl. Majorita tohto tasku je teda vysoko individuálna a vyžaduje veľa premýšľania. Pri hľadaní ideálnej knižnice musíte pamätať na niekoľko vecí a my vám nižšie prezradíme, ktoré to sú.

💡 Správne zvolená a umiestnená knižnica môže byť pútavým prvkom vašej obývačky – vyberte si tú vašu:

Pozrieť ďalšie

 

 Dostupný priestor

Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré je potrebné zohľadniť, je veľkosť vášho priestoru. Prvou úlohou je teda vedieť, do ktorého priestoru chcete knižnicu umiestniť. Potom musíte vykonať rozsiahle merania a predstaviť si, aká polica tam bude vyzerať dobre. Iba vtedy, keď ste sa aklimatizovali v tomto zákutí a poznáte jeho rozmery naspamäť, môžete začať hľadať knižnicu, ktorá sa sem zmestí.

Veľkosť knižnice je možno najdôležitejším faktorom, ktorý treba brať do úvahy, pretože bude určovať, ako police vyzerajú a fungujú v danom priestore. Tu je potrebné zvážiť:

 • výška – väčšina knižníc má výšku od 1 do 2,5 m. Pri výbere výšky zvážte estetické aj praktické aspekty. Vysoké knižnice, ktoré zapĺňajú väčšinu steny, vyzerajú zvyčajne nákladnejšie a formálnejšie; nižšie však ponúkajú pridanú funkčnosť využiteľnej plochy navrchu. To im umožňuje fungovať napríklad ako mediálna skrinka, bar alebo pracovný priestor.
 • šírka – mala by sa brať do úvahy vo vzťahu k výške. Ak si vyberiete vysokú knižnicu, zakúpenie viacerých úzkych jednotiek namiesto jednej veľkej ponúkne väčšiu flexibilitu na pridanie alebo odobranie úložného priestoru podľa potreby. Ak sa rozhodnete pre nižšiu jednotku, výberom niečoho širokého získate naozaj výrazný kúsok.
 • hĺbka – väčšina políc má hĺbku najmenej 30 cm, aby poskytovala dostatok priestoru na ukladanie, ale niektoré knižnice, najmä rebríkové alebo šikmé, majú užšie police.
 • priestor medzi policami – ak sú police knižnice pevné, nezabudnite zmerať medzeru medzi nimi, aby ste sa uistili, že sa na ne knihy zmestia. Regály s nastaviteľnou výškou ponúkajú väčšiu flexibilitu.
Knižnica v pracovni

S nastaviteľnými policami získate väčšiu flexibilitu

 

Materiál

Od masívneho tvrdého dreva až po kov – knižnice sú k dispozícii v rôznych materiáloch.

 

Knižnice z masívu

Je to prémiová kategória, ktorá si zaslúži pár riadkov navyše. Syntetické drevo je určené na krátkodobé použitie a ľahko sa poškriabe/znečistí/opotrebuje. Na druhej strane masívne drevo ponúka kvalitu neoblomného dedičstva a jednoduchú údržbu. Ak však chcete byť ekologickí a znížiť svoju uhlíkovú stopu, potom je najlepšou možnou možnosťou využiť regenerované drevo.

To všetko samozrejme závisí aj od vášho rozpočtu a kritérií dizajnu. Niektorí uprednostňujú opotrebovanú kvalitu rustikálnej knižnice z regenerovaného dreva pred elegantnou, morenou textúrou poličky z masívneho dreva a naopak. Osobná preferencia je obrovským faktorom pri výbere materiálu.

Drevená domáca knižnica

Drevo je materiál, ktorý ťažko nájde konkurenciu (a nielen pokiaľ ide o knižnice)…

 

💡 Knižnice z masívu sa stanú dominantným prvkom obývačky:

Pozrieť ďalšie

 

Rovnako ako každý kus nábytku, materiál, z ktorého je knižnica vyrobená, bude mať vplyv na vzhľad vašej knižnice, ako aj na to, ako dlho vydrží a ako ľahko sa poškodí. Drevo a laminát sú najbežnejším materiálom pre knižnice a môžu sa výrazne líšiť v cene. Kovové modely budú často odolnejšie, ale ak sa o knižnicu správne staráte, nie je dôvod, aby akákoľvek knižnica nezostala nepoškodená po mnoho rokov.

 

⭐ Môžete sa rozhodnúť pre ktorýkoľvek z nasledujúcich materiálov:

 • MDF, alebo drevovláknité dosky so strednou hustotou sa vyrábajú lepením drevených vlákien dohromady pomocou tepla a tlaku. Pretože sa vyrábajú z recyklovaných materiálov, MDF je cenovo dostupnejšie ako masívne drevo, ale je rovnako pevné a odolné.
 • Lamináty sa vyrábajú lisovaním vrstiev plastu, kovu, alebo dreva k sebe a potom ich utesňujú termosetovou živicou. Bežne sa používajú na výrobu nábytku do domácnosť, pretože sú odolné, ľahko sa udržiavajú a sú hospodárne.
 • Drevené dyhy sa vytvárajú podobným procesom ako lamináty. Tenké plátky pravého dreva sú pomocou tepla a tlaku prilepené k podkladu. Nábytok získa textúru a vzhľad pravého masívneho dreva a zároveň, keďže výroba nie je veľmi drahá, je aj nákladovo efektívny.
 • Nábytok z masívneho dreva, ktorý sa všeobecne považuje za najtrvanlivejší materiál pre nábytok, je vyrobený z dreva kmeňov stromov, ako je buk, javor alebo dub.
 • Kovy sú obľúbeným materiálom pre funkčné ale aj dekoratívne police, pretože sú pevné a odolné. Kovové knižnice sú ideálnym riešením skôr pre kancelárske prostredie, alebo pre byty v industriálnom štýle.
Biela knižnica

Zaujímavý detail – knižnica ako záhlavie postele

 

Pre aký typ knižnice sa rozhodnúť?

Knižnice sa už neobmedzujú iba na obyčajné zvislé jednotky. Vyrábajú sa v rôznych tvaroch a konfiguráciách vrátane stupňovitých knižníc, kociek a priehradkových políc. Možno chcete tradičnú drevenú knižnicu, ktorá dodá vašej obývačke vzhľad čitárne oxfordskej knižnice. Alebo radšej uprednostníte moderný, dizajnový kúsok na umiestnenie vašich kníh?

 

⭐ Štandardné otvorené knižnice

Štandardné knižnice sú k dispozícii v rôznych výškach a šírkach, ale všeobecne sú navrhnuté tak, aby sedeli v jednej rovine so stenou, a obsahujú nastaviteľné police, do ktorých sa zmestia bežné knihy v pevnej väzbe (hĺbka približne 25 cm).

Domáca knižnica

Pojem domáca knižnica v nás väčšinou evokuje obraz klasickej otvorenej knižnice

 

⭐ Rohové knižnice

Rohové knižnice transformujú nevyužitý priestor na dekoratívny akcent miestnosti. Spravidla majú trojuholníkovú štruktúru a sú kompaktné. Majú tendenciu pojať menej ako štandardná knižnica, ale sú ideálne na vystavenie fotoalbumov alebo malej zbierky obľúbených príbehov.

 

Rohové poličky

Rohové poličky na knihy môžu vášmu interiéru pridať extra dizajnový akcent

 

💡 Rohové knižnice ponúkajú menej úložného priestoru, no umožnia vám efektívne využiť rohy miestnosti:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Knižnice s dvierkami

Knižnice s dvierkami sa niekedy nazývajú skrinky na knihy a zvyčajne majú veľa rovnakých funkcií ako otvorené knižnice, spolu s pridaným bonusom bezpečnosti a estetickou výhodou skrytia obsahu knižnice za dvierkami. Niektoré knižnice s dverami sú jednoducho otvorené knižnice s dverami inštalovanými nad dolnými dvoma alebo tromi policami knižnice.

Existujú veľmi špecifické typy knižníc s dverami, napríklad knižnica Barrister, ktorá má výklopné ustupujúce dvere nad každou poličkou, čím sa knižnica v podstate mení na hromadu samostatných priečinkov. Knižnice Barrister majú tendenciu mať tradičnejší štýl a kedysi takmer výlučne používané na vládnych úradoch a v právnických profesiách, sa stávajú čoraz obľúbenejšími aj v interiéroch domácností.

Klasická knižnica

Tento dizajn knižnice bol pôvodne navrhnutý tak, aby pomáhal právnikom pri ukladaní a premiestňovaní ich rozsiahlych zbierok právnych kníh. Preto má dvere, ktoré udržia knihy na mieste pri premiestňovaní jednotky.

 

…… a takto to môže vyzerať v modernom prevedení

 

Presklená knižnica v obývačke

Najlepšie na knižniciach s dvierkami v modernej domácnosti je to, že bránia usadzovaniu prachu na čomkoľvek, čo je vo vnútri.

 

⭐ Detský nábytok ako knižnica

Rovnako ako iné typy detského nábytku, aj knižnice pre deti majú malú výšku a sú odolné a trvanlivé. Knižnice pre deti, ktoré sú okrem klasických bielych a drevených povrchových úprav, k dispozícii aj v žiarivých farbách a odvážnych tvaroch, robia z čítania zábavu a zároveň poskytujú praktické úložné riešenia.

Detská izba s knižnicou

Knižnice pre detské izby sa svojim nápadným dizajnom snažia motivovať naše „zdigitalizované“ deti k návratu k tradičnej knihe

 

💡 TIP !

Matka číta dieťaťu z knihyPre dokonalý zážitok z dobre knihy je nevyhnutné správne osvetlenie. Inšpiráciu nájdete v našom článku o výbere lampy do obývačky. Pre ideálne vrstvenie svetla vo vašej obývačke sú okrem lámp potrebné aj iné svetelné zdroje. Prečítajte si náš článok venovaný výberu bodového osvetlenia pre obývaciu izbu, alebo náš článok zameraný na výber lustra do obývačky.

 

Aký štýl a farbu knižnice zvoliť?

 

 • Tradičné knižnice sa môžu pohybovať od zložitosti viktoriánskych čias po menej komplikované ideály odrážajúce sa v koloniálnych dizajnoch. Tradičná knižnica, ktorá je ľahko rozpoznateľná podľa bohatých povrchových úprav a kvality dreva, dodá vášmu domovu  štýlovú eleganciu. Vyberte si sýty mahagón alebo orech ako nadčasovú voľbu.
 • Transicionálne knižnice si zachovávajú bohatú povrchovú úpravu a dobovú príchuť tradičného nábytku a zároveň minimalizujú zložitejšie detaily, ako sú vyrezávané lišty a motívy. Takáto knižnica je dobrou voľbou, pretože je eklektická a flexibilná. Vyskúšajte finiš espressa pre „urban look“.
 • Moderné knižnice môžu mať čisté línie, otvorenú štruktúru alebo textúrne akcenty z dreva alebo skla. K tomuto štýlu sa dokonale hodí moderný dizajn. Neutrálne farby ako čierna sú bežnou voľbou rovnako ako knižnice s rebríkmi.
 • Vidiecke knižnice – nábytok vo vidieckom štýle sa vyznačuje drevom, svetlými až stredne tmavými finišmi a mäkkými líniami. Vidiecka knižnica dodá atmosfére vašej obývačky kúzelný pokoj. Starožitná biela je obľúbenou farbou tohto štýlu.

Vďaka svojej veľkosti sú knižnice prirodzeným centrálnym bodom miestnosti. Prečo nevyužiť túto skutočnosť a dopriať svojim policiam farebnú úpravu? Či už odvážne alebo jemné, na celom povrchu, alebo len ako akcent, dobre zvolená farba môže úplne zmeniť vzhľad danej miestnosti.

 

Biela knižnica

Pozdvihnite spálňu, obývačku alebo domácu kanceláriu na inú úroveň s bielou knižnicou. Táto svieža farba slúži ako čistý základ pre vaše dekoratérske nápady. Ak chcete optimalizovať estetiku, vyplňte regály nielen knihami, ale aj zarámovanými fotografiami, malými sochami, vázami a karafami, aby ste upútali pozornosť. Oproti vašej bielej knižnici umiestnite sedaciu súpravu, alebo posteľ a zaveste nad ňu veľký obraz, aby vyplnil priestor na stene a vyvážil rozmery knižnice.

 

Biela vintage knižnica

Biela je obľúbenou farbou vidieckeho a vintage štýlu, ale zaručene ňou nesiahnete vedľa ani v modernom interiéri

 

💡 Hľadáte knižnicu v bielej farbe? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi kúskami:

Pozrieť ďalšie

 

Čierna knižnica

Použitie čiernej farby je jedným z najsilnejších vyhlásení, ktoré môžete s knižnicou urobiť. Čierna je klasická a elegantná. Čierna farba vo vysokom lesku vytvára očarujúci vzhľad, ale buďte si vedomí toho, že taktiež ukáže každú vadu – preto stavte na vysoký lesk iba vtedy, ak je knižnica v dokonalom stave.

Zabudovaná čierna knižnicaa

Pre čiernu knižnicu je dôležitý kontrast. V tomto prípade ho tvoria steny sýtej farby.

 

Knižnica v dvoch farebných tónoch

S akcentom zadnej steny inej farby a svojim nápaditým celkovým vzhľadom ponúkajú dvojtónové knižnice niečo pre každého. Kľúčom je vybrať dva odtiene s rovnakou hodnotou pre párovanie, ktoré je pre oči príjemné. Alebo, ak chcete iný záber, zvoľte jeden odtieň a vyberte si jeho svetlejší a hlbší odtieň na zadnú stranu a lem knižnice.

Knižnica v dvoch tónoch

Ak dokážete zopakovať farby použité v knižnici aj na ostatnom nábytku, získavate dizajnérsky bod.

 

Štýl vs. funkčnosť

Knižnice slúžia nielen na ukladanie vašich kníh. Moderné knižnice aj klasické modely tvoria skvelé dekoračné kúsky. Niektoré starožitné knižnice majú dokonca aj veľkú hodnotu. Nezabudnite vyvážiť formu a funkciu knižnice. Zaobstarajte si niečo, čo pojme primerané množstvo kníh, ale súčasne aj niečo, čo vo vašej domácnosti vyzerá dobre.

V závislosti od toho, ako plánujete svoju knižnicu používať, stojí za to zvážiť ešte nasledujúce funkcie:

 • police s nastaviteľnou výškou - pre maximálnu všestrannosť zvoľte knižnicu s pohyblivými policami. Tieto police sú zvyčajne zavesené na čapoch, ktoré je možné vložiť do viacerých otvorov s cieľom upraviť ich polohu.
 • kolieska - ak plánujete svoje knižnicu využiť ako rozdeľovač miestností, alebo máte radi zmenu a často presúvate nábytok, zvážte poličku na kolieskach. To umožní ľahký pohyb z miestnosti do miestnosti, resp. z miesta na miesto.
 • rozdeľovač miestností - v domácnosti s otvoreným konceptom alebo vo veľkej miestnosti knižnica môže zdvojnásobiť svoju funkčnosť a pôsobiť aj ako rozdeľovač priestoru. Ak je to váš plán, určite si kúpte knižnicu, ktorá je navrhnutá tak, aby stála sama. Mnoho knižníc musí byť pripevnených k stene a nie sú vhodné na takéto použitie.

 

💡 Obývacia stena alebo kusový nábytok?

Moderná obývacia izbaPri zariaďovaní vašej obývačky máte na výber z dvoch základných možností – kúpiť celú obývaciu stenu alebo si vyskladať obývačku kúpou jednotlivých vami zvolených kúskov. Plusom obývacích stien je, že vám výber nábytku uľahčia, keďže kupujete celú zladenú nábytkovú zostavu, a pravdepodobne vás v konečnom dôsledku aj vyjdú lacnejšie. Na druhej strane si však milovníci originálne zariadených interiérov prídu na svoje pri vyskladaní vysnívanej obývačky z jednotlivých dizajnových kúskov nábytku, ktoré vytvoria jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru.

Ak aj vás láka zariadiť si obývačku z jednotlivých kúskov po svojom, okrem vitríny môžete začať napríklad aj výberom TV stolíka (sprievodca výberom ➡️ v našom článku) alebo konferenčného stolíka (sprievodca výberom ➡️ TU).

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.