Vitrína do obývačky – závesná vitrína na stenu, či voľne stojaca klasika? Vyberte si s nami tú vašu!

Georgina Babinová Téma 5. augusta 2021 0

Vitríny sú úžasné! Žiadna vysnívaná kuchyňa sa nezaobíde bez takejto skrinky, ktorá kuchyni poskytne praktické skladovanie aj prirodzenú krásu. Áno, nikdy nepodceňujte výkon vitríny vo vašej kuchyni. Sklenená vitrína je však aj fantastickým akcentom obývačky. Je funkčná a dekoratívna zároveň.

Pokiaľ ide o štýl, dizajn a rozmanitosť vitrín, ich výber je neobmedzený. Prichádzajú v rôznych materiáloch, povrchových úpravách a veľkostiach, takže zaručene nájdete takú, ktorá sa perfektne hodí do vami zamýšľaného priestoru. A navyše, aj my sa vám budeme snažiť pomôcť s výberom.

💡 Vitrína je zaujímavým kusom nábytku, ktorý je súčasťou obývačiek už mnohé desaťročia – vyberte si tú vašu:

Pozrieť ďalšie

 

Typy vitrín

Vitrína býva vysoká a úzka, voľne stojaca a obvykle bude mať sklenené dvere, takže vaše zbierkové predmety, krištáľ aj vzácny porcelán zostanú počas čisté a chránené. Zvyčajne má aj jednu, alebo dve zásuvky. Bude vyzerať elegantne kdekoľvek vo vašom domove, zmestí sa do rohov, zdvihne úroveň a vytvorí pútavý bod vo vašej obývačke, alebo jedálni. Ak je však vaša podlahová plocha obmedzená, nástenné vitríny sú rovnako štýlovým úložným riešením a ponúkajú nerušený, ale plne chránený pohľad na vystavované predmety.

 

⭐ Voľne stojace vitríny

Pokiaľ ide o samostatne stojace vitríny, existuje nepreberné množstvo možností – integrované dvere a osvetlenie, rôzne veľkosti, kreatívne tvary, ako aj výber rôznych materiálov, povrchových úprav a farieb.

 • drevené vitríny – sú najbežnejším typom voľne stojacich modelov. Drevo je prirodzene krásne a teplé a splynie s akýmkoľvek dekorom. Vitríny budú vždy vybavené sklenenými dverami, ale môžu mať aj sklenené boky. K dispozícii je množstvo rôznych finišov dreva, zaručene viete nájsť taký, ktorý vyhovuje vášmu vkusu a spolupracuje so zvyškom vášho interiéru. Najobľúbenejšie sú ako úložné skrinky do obývacích izieb.
 • hliníkové vitríny – sú silné a robustné, zatiaľ čo minimalistický materiál pôsobí veľmi moderne. Tieto všestranné skrinky sa zvyčajne dodávajú so štyrmi sklenenými stranami, ktoré prepúšťajú množstvo svetla. 
Tradičná obývačka s vitrínou

V tejto tradičnej obývačke tvorí vitrína zaujímavý farebný akcent

 

⭐ Rohové vitríny

Rohy miestnosti sú väčšinou nevyužité zlaté bane na získanie ďalšieho priestoru. Rohové voľne stojace vitríny, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre použitie v rohoch, majú krásny tvarovaný profil a sú väčšinou dodávané s jednými prednými dverami. Vyrábajú sa v rôznych štýloch a materiáloch.

Rohová vitrína

Rohové vitríny sú nielen atraktívne, ale vyplníte nimi aj inak nevyužitý priestor

 

Pri kúpe voľne stojacich vitrín, či už klasických alebo rohových je rozumné zvážiť nasledujúce faktory:

 • priestor – najdôležitejšie je predovšetkým starostlivo premerať oblasť, do ktorej chcete vitrínu umiestniť. Tento typ skrinky je skvelým šetričom podlahovej plochy a pokiaľ je to možné, určite využite všetky výhody vysokých stropov. Odporúčame vyznačiť základňu puzdra v zamýšľanej oblasti, napríklad pomocou papiera, aby ste sa uistili, že to nebude na pocit príliš stiesnené. Je tiež rozumné uistiť sa, že podlaha je rovná, pretože to pomôže udržať vašu vitrínu a cennosti v bezpečí, aj keď niektoré skrinky majú vyrovnávacie nožičky, aby sa prispôsobili nerovným podlahám. Preto nezabudnite skontrolovať ich vlastnosti a popis.
 • štýl – takmer všetky vitríny budú mať sklenené dvere, ale na trhu existuje veľa rôznych štýlov, ktoré vyhovejú širokému spektru použitia. Štýl sa môže pohybovať od vidieckeho, cez vintage a moderný až po priemyselný a minimalistický.
 • materiály – pri výrobe vitrín sa používa celá škála materiálov, najobľúbenejšie sú však drevo a hliník. Používa sa tiež veľa rôznych druhov dreva, od dyhovaných MDF až po masívny dub. Cena sa bude líšiť podľa typov, takže pri prieskume nezabudnite na svoj rozpočet.
 • zámky – veľa vitrín je uzamykateľných, aby boli zbierkové a cenné predmety v bezpečí. Ak nie, k množstvu modelov si môžete zámky aj dokúpiť.
 • osvetlenie – aby ste sa skutočne pochválili svojimi šperkami, starožitnosťami alebo porcelánom, veľa vitrín ponúka možnosť osvetlenia. LED svetlá sú najpopulárnejším dostupným typom, pretože sú hospodárne a vyžarujú jasnú žiaru bez toho, aby pôsobili teplo.
💡 Obývacia stena alebo kusový nábytok?

Moderná obývačkaPri zariaďovaní vašej obývačky máte na výber z dvoch základných možností – kúpiť celú obývaciu stenu alebo si vyskladať obývačku kúpou jednotlivých vami zvolených kúskov. Plusom obývacích stien je, že vám výber nábytku uľahčia, keďže kupujete celú zladenú nábytkovú zostavu, a pravdepodobne vás v konečnom dôsledku aj vyjdú lacnejšie. Na druhej strane si však milovníci originálne zariadených interiérov prídu na svoje pri vyskladaní vysnívanej obývačky z jednotlivých dizajnových kúskov nábytku, ktoré vytvoria jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru.

Ak aj vás láka zariadiť si obývačku z jednotlivých kúskov po svojom, okrem vitríny môžete začať napríklad aj výberom TV stolíka (sprievodca výberom ➡️ v našom článku) alebo konferenčného stolíka (sprievodca výberom ➡️ TU).

 

⭐ Závesné vitríny

Nástenné vitríny umožňujú užívateľovi zvoliť si polohu na stene tak, aby mal úplnú kontrolu nad výškou prehliadania. Výklenky môžu byť náročné na to, aby ste z nich vyťažili maximum, najmä tie menšie, ale závesné vitríny vám môžu pomôcť tieto zákutia využiť naplno a ponúknu extra úložné miesto, pričom dokonale zapadnú do prostredia. Úložný priestor nemusí byť len funkčný. Modulárne vitríny na stenu vám umožňujú vytvoriť pozoruhodné úložné riešenie, ktoré je jedinečné. Majú rôzne tvary a veľkosti, takže ich môžete kombinovať a vytvárať tak abstraktné vzory.

Väčšina vitrín nie je vybavená upevnením na stenu, pretože upevnenie, ktoré budete potrebovať, bude závisieť od typu steny, na ktorú sa montuje. Tehla vyžaduje niečo úplne iné ako sadrokartón. Všetky dobré železiarstva budú mať upevnenie, ktoré potrebujete konkrétne pre vašu stenu.

Aby sme vám pomohli zapojiť vaše steny, rozoberieme rôzne typy závesných vitrín a čo treba brať do úvahy pri ich kúpe.

 • drevené závesné vitríny – sú klasicky navrhnuté a ideálne na vystavenie najrôznejších predmetov, od dekoratívnych drobností až po modely automobilov a vlakov. Drevo má schopnosť bez námahy zapadnúť do vášho interiéru a zároveň pridať charakter. Mnohé majú zrkadlový zadný panel, ktorý umožňuje 360-stupňový pohľad na obsah a zároveň dodáva priestoru hĺbku.
 • hliníkové závesné vitríny – vďaka preskleným bokom prepúšťajú množstvo prirodzeného svetla. Sú populárne v minimalistických a moderných interiéroch. Tieto vitríny sú zvyčajne dodávané s tvrdeným bezpečnostným sklom, čo ich robí bezpečnými aj pre domácnosti s malými deťmi.

Pri ich kúpe by ste mali mať na pamäti nasledujúce úvahy:

 • nosnosť políc – je dôležité mať na pamäti, že každá polica bude mať nejakú váhovú kapacitu. Prevažná väčšina vitrín bude mať sklenené police a rozložená hmotnosť, ktorá sa do nich zmestí, sa bude veľmi líšiť, zvyčajne medzi 8 kg a 30 kg. Je to obvykle kvôli hrúbke samotnej sklenenej police. Ak potrebujete nosnosť nad 30 kg, budete musieť hľadať vitríny s oceľovými policami, ktoré unesú oveľa vyššiu váhu. Bez ohľadu na to, akú vitrínu hľadáte, majte na pamäti predmety, ktoré chcete vystaviť a skontrolujte nosnosť políc v detailoch produktu. Niektoré vitríny ponúkajú tiež možnosť upraviť výšku políc.
 • hmotnosť – rovnako ako u iných predmetov pripevnených na stenu, bude hmotnosť jednotky závisieť od typu steny, na ktorú je zavesená. Pevné steny, ako sú tehly, alebo cement, unesú oveľa väčšie zaťaženie ako steny zo sadrokartónu.
 • hĺbka – nástenné vitríny sú skvelým riešením šetriacim priestor, budete však musieť pamätať na hĺbku skrinky. Navrhujeme označiť celú veľkosť vitríny na podlahe maskovacou páskou, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, ako bude vyzerať v danej oblasti. Hĺbka skriniek sa bude veľmi líšiť, preto si overte technické parametre produktu.
 • materiál – je dôležitý, pretože potrebujete vitrínu, ktorá sa previaže s vašim ostatným nábytkom a bez námahy splynie. Popremýšľajte o priestore, kde ju chcete zavesiť a ako to bude vyzerať s akýmikoľvek pultmi, príborníkmi a inými jednotkami. Najlepšie je vždy hľadať vitríny s tvrdeným alebo bezpečnostným sklom, najmä ak sa budú používať v domácnostiach s malými deťmi.
 • štýl – bude opäť závisieť od priestoru, do ktorého je vitrína zamýšľaná
 • osvetlenie – niektoré vitríny sú vybavené svetlami, aby ešte viac priťahovali pohľady. Pretože sú nástenné, musíte si uvedomiť umiestnenie vo vzťahu k elektrickému napájaciemu bodu.
 • zámky – pri vystavení cenných predmetov zabezpečia, že s nimi nemožno manipulovať alebo ich náhodne poškodiť a poskytnú vám pokoj mysle
 • dvere – rôzne vitríny majú rôzne dvere; jednokrídlové, dvojkrídlové dvere alebo posuvné. Zvážte umiestnenie skrinky a to, či priestor umožňuje predné otváranie dverí. Sú najpraktickejšie, ale po otvorení dosť vyčnievajú do miestnosti.
Moderná obývačka so závesnýi vitrínami

Nástenné vitríny sú čoraz populárnejšie a to z dobrého dôvodu. Poskytujú nielen úložný priestor, ale slúžia aj ako bod vizuálneho záujmu v miestnosti a dokážu skutočne prispieť k atmosfére, ktorú sa snažíte vytvoriť.

 

💡 Vitríny na stenu sú skvelou voľbou pre obývačky ladené do moderného štýlu:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Výstavné vitríny na modely áut a zberateľské vitríny

Výstavné vitríny možno použiť na vystavenie čohokoľvek od umeleckých diel po zberateľské predmety a samozrejme aj modely a trofeje. Zvyčajne sa dodávajú s tvrdeným bezpečnostným sklom. Osvetlenie je bežne súčasťou balenia, aby zvýraznilo obsah a aby bolo všetko v bezpečí, bežne sa dodávajú so zámkami.

Výstavná vitrína

Vaše vzácne efeméry a zberateľské kúsky si zaslúžia prémiové umiestnenie

 

⭐ Vitríny na alkohol

Vitríny na alkohol sú podobné stojanom na víno, ibaže majú štruktúru a väčšiu úložnú kapacitu. Nielenže v nich fľaše vyzerajú nádherne, ale tiež poskytujú dostatok priestoru pre ďalšie potreby k vašom drinkom.

Vitrína na alkohol

Vitríny na alkohol nie sú chladničky, ani stojany, je to nábytok na alkohol. Umožnia vám uchovať fľaše aj potrebnú výbavu v štýlovom kúsku, ktorý budete hrdo vystavovať.

 

Ako vyťažiť z vitríny maximum pomocou farieb a tvarov?

Sklenené vitríny sa „stajlujú“ pomerne ľahko. A nebojte sa ich používať aj na praktické účely. Môžete v nich pokojne uskladniť svoje knihy, alebo časopisy, kolekciu obrusov, remeselnícke a šijacie potreby, potreby pre váš home office, alebo dokonca školské potreby vašich detí. Aby ste zo svojej vitríny vyťažili maximum, stačí sa držať nasledujúcich odporúčaní:

 • udržujte konzistentnú farebnú paletu – pri vytváraní štýlu vitríny zvážte existujúcu paletu farieb, ktorú doma máte. Vizuálne to pomôže zabezpečiť plynulý prechod z jedného priestoru do druhého. Najmä ak máte veľa vitrín, alebo žijete v otvorenom koncepte domova.
 • obmieňajte výšku a tvar objektov – aby ste pridali akcent a aby ste zabránili tomu, že sa vaša kompozícia pôsobila „plocho“, mali by ste zahrnúť predmety rôznej výšky a mierky.
 • nedávajte jednotlivé predmety príliš blízko seba – medzi štýlom a neprehľadným chaosom je veľmi tenká hranica. Dobré je nechať trochu „priestoru na dýchanie“ medzi objektmi.
 • vrstvenie – vytváranie vrstiev dodá vášmu stylingu hĺbku a zaujímavosť. Môžete to dosiahnuť niekoľkými spôsobmi. Jednou z techník je vrstvenie položky čiastočne pred druhú. Prekrývaním kusov sa váš styling javí vizuálne príťažlivejší, ako keby boli vystavené vedľa seba. Ďalšie spôsoby začlenenia vrstiev: stoh misiek alebo tanierov, hromada plátenných obrúskov, tanier podopretý z pozadia alebo uložením predmetov na podnos alebo do koša. Nezabudnite, že sa snažíte vytvoriť dimenziu.
 • kontrasty – myslite na kontrastné odtiene a textúry. Napríklad ak vaša vitrína čierna, položky, ktoré vyberiete by mali byť svetlejšej farby, aby tvorili dokonalý kontrast s tmavým pozadím. Čierne dekoračné kúsky by v tomto nastavení nefungovali. Ak je vaša skrinka svetlejšia alebo biela, tmavé kúsky budú perfektne kontrastovať. Ďalším spôsobom, ako pridať kontrast, je použitie rôznych povrchových textúr, ako sú prútie, kamenina, sklo a drevo. Každá z nich ponúka prvok kontrastnej textúry a farby tak v tmavej skrinke, ako aj vo vzájomných odtieňoch. Popremýšľajte, ako zmiešať hladké lesklé povrchy (sklo alebo kov) s opotrebovanými rustikálnymi textúrami (drevo alebo keramika). Takýto prístup dodáva vášmu stylingu hĺbku a zaujímavosť.

 

Biele vitríny – stávka na istotu

Bonusom bielych vitrín je, že v nich môžete vystaviť kúsky v rôznych odtieňoch aj bielej, pretože existuje množstvo farebných prechodov – od najčistejšej bielej, cez alabastrovú až po krémovú a tieto variácie poskytujú dokonalý kontrast, čo napríklad čierna nedokáže.

Biele dobove vitríny

Tieto biele „dobové“ vitríny na tmavej stene perfektne vyniknú

 

💡 Ak vás biela presvedčila, nechajte sa inšpirovať aj nasledujúcimi kúskami:

Pozrieť ďalšie

 

Čierne vitríny – dramatické a jedinečné

Zatiaľ čo tradičné vitríny prichádzajú zvyčajne v dezénoch dreva, resp. priamo z masívu, čierne vitríny sú dizajnovým trendom, ktorý by ste mali skutočne zvážiť. Efektný čierny dizajn bude spolupracovať s tradičným aj modernejším nábytkom a vytvorí dramatický a sofistikovaný vzhľad. Čierne vitríny sú skvelým spôsobom, ako navodiť pocit luxusu. Tmavé povrchy dodávajú miestnosti pocit hĺbky a vďaka čiernej farbe vyťažíte z tohto kúsku naozaj maximum.

Čierna vitrína

Čierna budí dojem sofistikovanosti, elegancie a luxusu

 

💡 TIP !

Osvetlená obývačkaAk hľadáte vhodné osvetlenie do vašej obývačky, všetky potrebné informácie a inšpiráciu nájdete v našom článku o výbere lampy do obývačky.

Pre ideálne vrstvenie svetla vo vašej obývačke sú okrem lámp potrebné aj iné svetelné zdroje. Prečítajte si náš článok venovaný výberu bodového osvetlenia pre obývaciu izbu alebo náš článok zameraný na výber lustra do obývačky.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.