Ako zabaliť darček? – tipy a triky ako zaujímavo či vtipne zabaliť vianočný alebo iný darček

Georgina Babinová Téma 25. októbra 2021 0

Lámete si pravidelne hlavu nad tým, ako zabaliť darček, no obdarovávanie blízkych vám proste spôsobuje radosť? Pre niektorých ľudí nájsť perfektný darček pre kohokoľvek nie je žiadny problém; zabaliť ho, to už je tá náročnejšia časť. Či už ste rezignovali na svoju neschopnosť zabaliť darček, alebo sa práve topíte v záplave baliacich papierov, stužiek, flitrov a lepiacich pások, náš sprievodca vás spoľahlivo naučí, ako zabaliť darček absolútne dokonale.

Svoje znalosti môžete potom využiť pri všetkých nadchádzajúcich príležitostiach, či už sú to Vianoce alebo narodeniny, môžete čeliť darčekom na poslednú chvíľu s istotou, že ich dokážete reprezentatívne zabaliť za niekoľko minút. Akonáhle sa naučíte, ako zabaliť darček, budete to vedieť navždy – aj keď rýchle osvieženie nikdy nikomu neublížilo. Zhromaždite materiály – nájdite baliaci papier a škatuľu alebo iný ľahko zabaliteľný obdĺžnikový predmet, s ktorým sa budete učiť, a dajme sa do balenia.

💡 Kúpa originálneho baliaceho papiera je jedným z prvých krokov: 

Pozrieť ďalšie

 

 

Ako zabaliť darček ako profesionál

Ak máte radi dizajn, možno nám dáte za pravdu, keď povieme, že balenie darčekov je určitá forma umenia – perfektné dočasné plátno, na ktorom sa môžete hrať s akýmikoľvek farbami, tvarmi a textúrami, ktoré vás v tom konkrétnom momente inšpirujú. Aký to má háčik? Toto umenie zahŕňa aj kúsok vedy a slovami Pabla Picassa: „Musíte sa naučiť pravidlá ako profesionál, aby ste ich mohli porušovať ako umelec.“ Takže skôr, ako v obchode kúpite prvý baliaci papier a stuhu, ktoré vám prídu pod ruku, začnime u základov.

Darček a kytica ruží

 

10 krokov k perfektne zabalenému darčeku

Pokiaľ ide o balenie darčekov, je veľmi užitočné mať veľký plochý pracovný priestor. Pracovný, alebo jedálenský stôl uľahčí zhromaždenie všetkých potrebných materiálov a ponúka dostatok priestoru na rozvinutie veľkej rolky baliaceho papiera. Najdôležitejším faktorom úhľadného zabalenia darčeka je začať správne odstrihnutým kusom baliaceho papiera. Toto je najťažšie (a je to najťažšie aj vysvetliť!). Preto čítajte pozorne.

Balenie darceka

zdroj:pinterest.com

Krok 1

Rozbaľte baliaci papier lícom nadol a položte naň darček. Ak je vašim darčekom obdĺžnik, zarovnajte dlhšie strany škatule rovnobežne s koncom rolky. Preložte koniec papiera hore a cez darček, kým úplne nezabalí škatuľu. Označte, kde sa koniec stretáva s baliacim papierom, a pridajte 2 cm. Toto udáva šírku papiera.

 

Strihanie papiera

zdroj:pinterest.com

Krok 2

Strihajte pozdĺž značky zdola nahor. Existujú baliace papiere, ktoré majú na zadnej strane mriežku, ktorá slúži na zjednodušenie strihania.

Teraz by ste mali mať kus baliaceho papiera, ktorý je dostatočne široký na to, aby sa ním mohol darček zabaliť, ale je príliš dlhý.

 

Balenie darčeka

zdroj: pinterest.com

Krok 3

Uistite sa, že je krabica stále na svojom mieste. Potom preložte horný okraj baliaceho papiera tak, aby siahal tesne nad polovicu bočnej strany škatule. Ak je napríklad škatuľa vysoká 15 cm, papier by mal merať približne 8 cm.

To isté urobte pre spodným okrajom škatule a odstrihnite.

 

Papier a krabica

zdroj: pinterest.com

Krok 4

Teraz by ste mali mať kus baliaceho papiera, ktorý je dokonale vhodný na zabalenie vášho. Zľava doprava by mal papier obaliť celú krabicu. Zhora nadol by papier mal prísť do polovice bokov škatule.

 

prelepenie papiera

zdroj:pinterest.com

Krok 5

Omotajte ľavú a pravú stranu papiera hore a cez škatuľu tak, aby sa stretli v strede. Utiahnite papier natesno a zaistite ho na mieste lepiacou páskou.

 

 

Balenie

zdroj: pinterest.com

Krok 6

Na hornom otvorenom konci zalomte papier cez roh podľa obrázku a preložte ho. Prilepte páskou.

 

 

Balenie darčeka

zdroj:pinterest.com

Krok 7

Papier opäť preložte podľa obrázku.

 

 

balenie

zdroj:pinterest.com

Krok 8

Zložte dva stlačené konce podľa obrázku. Prehnite spodné krídlo nahor, pevne stlačte a potom prelepte páskou.

 

 

Zabalený darček

zdroj:pinterest.com

Krok 9

Opakujte na opačnom konci. Potom sa oprite a obdivujte svoj dokonale zabalený darček!

 

 

zabalený darček

zdroj:pinterest.com

Krok 10

Ozdobte mašľou podľa vlastného výberu

 

 

 

💡 Ak preferujete niečo menej „pracné“, trh ponúka široký výber darčekových krabičiek alebo tašiek

Pozrieť ďalšie

 

 

Brilantná japonská technika balenia darčekov

Touto technikou zabalíte darčeky rýchlejšie než tradičnou, vyššie spomenutou metódou. Túto super rýchlu techniku balenia darčekov ste v poslednej dobe mohli vidieť na sociálnych sieťach-a my dokonale chápeme, prečo je trendová! Technika používa metódu vyťahovania a skladania na každej strane, čo znamená, že akonáhle zvládnete jediný pohyb, dokážete zabaliť darček v priebehu niekoľkých sekúnd. Ak ste zvyknutí baliť darčeky po starom, na túto metódu si budete musieť zvyknúť, ale sľubujeme, že to stojí za to. Navyše funguje s akýmkoľvek baliacim papierom.

Krásne zabalený darček

 

Budete potrebovať

  • baliaci papier
  • nožničky
  • lepiacu pásku

A potom len postupujte podľa nasledujúcich jednoduchých pokynov. Je to tak ľahké, že zabalíte darček za menej ako 30 sekúnd!

 

Skladajte

Najlepšie na japonskej technike darčekového balenia je, že si nemusíte robiť starosti s dokonalým meraním papiera, aby ste sa vyhli nevzhľadným záhybom. Začneme s kusom papiera, ktorý meria asi štyrikrát viac ako darček. Pretože táto technika zahŕňa skladanie všetkého prebytočného papiera pod viditeľné švy, ak začnete s extra veľkým kusom papiera, váš darček bude na konci pravdepodobne pôsobiť krivo.

Na začiatku procesu balenia umiestnite darčekovú krabičku tak, aby bolo v pravom hornom rohu papiera dostatok miesta na vytvorenie uhlopriečky v hornej časti obalu. Zložte papier tak, aby sa roh papiera stretol s rohom škatule, potom pridržte papier na mieste ľavou rukou. V pravej hornej časti papiera bude prirodzený záhyb; stiahnite túto stranu pravou rukou a zatlačte nadol tak, aby záhyb tvoril čiaru kolmú na pravý horný zvislý roh škatule. Potom pravou rukou vytiahnite tento roh hore a cez škatuľu, aby sa prebytočný papier mohol zložiť a pokrčiť pod chlopňou. Táto technika ťahania a skladania pokryje všetky štyri strany balíka.

Japonská technika balenia

zdroj:pinterest.com

 

Ťahajte a skladajte

Keď urobíte prvý sklad, pravou rukou držte papier na mieste v hornej časti škatule. Záhyby nemusíte lepiť, ako to robíte pri tradičnom spôsobe balenia – ďalšie plus! Namiesto toho budete pri vytváraní ďalšieho záhybu držať predchádzajúci záhyb na mieste, kým nebude škatuľa úplne zabalená. Kým pravá ruka drží predchádzajúci záhyb, ľavou rukou potiahnite a preložte baliaci papier hore a cez ďalšiu stranu škatule rovnako, ako ste to urobili pri prvom sklade.

Japonská technika balenia

zdroj: pinterest.com

 

Pokračujte v skladaní

Vytiahnite druhý záhyb cez hornú časť škatule a držte ho pravou rukou na mieste. Nebojte sa, ak visí cez okraj hornej časti škatule, zvyšný papier môžete prilepiť úplne na konci! Na dokončenie finálneho skladu použite rovnakú techniku ťahania a skladania. V poslednom kroku skontrolujte, či je všetok prebytočný papier zložený pod hlavným záhybom, aby nič nezostalo viditeľné.

Japonska techníka balenia

zdroj: pinterest.com

 

Dokončite a zaistite

Dokončite balenie darčeka potiahnutím posledného záhybu cez poslednú stranu balíka – tu zalepíte a zaistíte zabalený darček. Záhyb môžete nechať plochý na oboch stranách škatule (ako predchádzajúce záhyby), alebo môžete na obidve strany pridať záhyby a vytvoriť tak trojuholníkový tvar. Na spodnú stranu trojuholníka pridajte kúsok obojstrannej pásky alebo na zaistenie záhybu použite kus bežnej čírej pásky. Pridajte stuhu a váš darček je pripravený na odovzdanie!

A takto to vyzerá naostro:

Gift wrapping the Japanese way

 

7 tajomstiev dokonale zabaleného darčeka

Dostať krásne zabalený dar je už dar sám o sebe! Zaujímavý papier, skutočné stužky, pôvabne uviazané mašle! Už to je veľmi premyslené gesto od darcu a samotné rozbaľovanie sa stáva zážitkom. Zvyšuje to napätie a umožňuje nám vychutnať si darovanie o niečo dlhšie! Teraz keď už základy balenia poznáte, prezradíme vám 7 trikov, ako sa samotné balenie stane malým darčekom.

Kopa darčekov

 

1. Zabudnite na darčekové tašky

Darčeková taška je jednoduché a často aj atraktívne riešenie. Ale ak vám na obdarovanom naozaj záleží, zabudnite na ne. Áno, sú pohodlné, a áno, prichádzajú v mnohých pekných farbách, tvaroch a motívoch … ALE zabalená krabička v úžasnom papieri je oveľa krajšia a osobnejšia. Ak teda môžete, baľte svoje darčeky. To je ale len náš názor. Ak sa nechcete vzdať darčekových tašiek, hľadajte naozaj originálne!

 

2. Všetko vložte do krabice

Mnohí neradi balia dary a jeden z dôvodov zaručene poznáme. Je veľmi ťažké zabaliť darčeky v neobvyklom tvare. Skvelým riešením je dať všetko do krabice. Majú pravidelný tvar a je ich absolútne ľahko zabaliť.

 

3. Kupujte baliaci papier s neutrálnym motívom

Ak kúpite vianočný baliaci papier, na narodeninový darček ho už neviete použiť. Ale ak napríklad vyberiete monochromatický čierno-biely papier a pridáte veľkú červenú mašľu, vianočnú náladu máte ako vystrihnutú!

Upozornenie: Vyberte papier dobrej kvality. Mnohokrát nie sú drahšie kvalitnejšie. Vyhýbajte sa tenkým papierom, ktoré sa ľahko trhajú.

 

4. Používajte skutočné stuhy a mašle

Úžasné, skutočné stuhy nájdete online aj v miestnych obchodoch. A keď sú v zľave, sú dobrou kúpou. A pokiaľ ide o dojem, so samolepiacimi, hotovými mašľami sa to nedá ani porovnať.

Modrý darček s modrou stuhou

 

4. Naučte sa spraviť úžasnú mašľu

Naučte sa vyrábať úžasné mašle! Je to jednoduché … a ich zvládnutie trvá veľmi krátko. Má to inú úroveň ako plesnúť na darček jednu z tých samolepiacich mašlí, ktoré kúpite v papiernictve. Skúste to. Dokonca aj úhľadne zaviazaná jednoduchá mašľa je úžasný spôsob, ako ozdobiť darček!

Pre inšpiráciu vám prinášame dva jednoduché návody na pôsobivé „mašle“

Jak vyrobit mašli - kokarda

 

Zhotovenie mašle na darček. DIY crafts

 

5. Nielen mašľou je darček živý…

Mašle nie sú jediné, čo môžete použiť na to, aby darček vyzeral nádherne! Čo tak použiť ďalšie ozdoby inšpirované napríklad Vianocami? Skúste malé vence, šišky, vianočné gule, ihličie…Zábavné, však?

Väčšinu nápadov je možné realizovať pomocou lacných materiálov a trocha šikovnosti. Zdôraznenie vetvičiek, bobúľ a listov trblietkami, striebornou farbou alebo mikroperličkami robí z balíčkov malé zázraky. Strapce a korálky môžu byť. A pokiaľ ide o voľné špirály, platí iba jedno pravidlo: Čím viac, tým lepšie. Prebehnite čepeľou nožníc po stužke, od stredu po konce, pričom meňte napínanie pre tesné alebo voľné „kučery“.

 

Papierové strapce

Lesklé, farebné časopisy majú niečo, čo e-časopisy nikdy mať nebudú: ostré a sýte stránky, ktoré môžete geniálnym spôsobom znova použiť. Prezrite si staré vydania a vystrihnite časti obrázkov obsahujúcich farby a vzory, ktoré sa vám páčia, a potom ich použite nasledovne:

Na výrobu strapcov odstrihnite prúžok strany časopisu o veľkosti 5 x 10 cm. Pomocou nožníc nastrihajte strapce od spodnej časti dlhej strany obdĺžnika a ponechajte malý priestor nedotknutý pozdĺž horného okraja. Pozdĺž horného okraja naneste trochu lepidla a pomocou drevenej špajle opatrne rolujte z jednej krátkej strany na druhú. Vyberte špajľu a nechajte uschnúť. Ak je to žiaduce, odstrihnite pásik kontrastného farebného papiera tak, aby prekrýval základňu strapcov; zabaliť a prilepiť. Stredom strapca prevlečte kúsok špagátu. zauzlené konce tvoria slučku, pomocou ktorej môžete strapec pripevniť k daru. Samozrejme takéto strapce môžete vyrobiť z akéhokoľvek papiera podľa vášho výberu.

Papierové strapce

zdroj: pinterest.com

 

Rolničky

Vyčarujte zvuk Mikulášových saní pomocou rolničiek pripevnených k vianočným balíkom. Kúpite ich všade od supermarketov až po predajne s remeselnými výrobkami a pomocou tenkých stužiek alebo šnúr ich pripevnite k balíkom.

Rolničky na balíku

zdroj: pinterest.com

 

Vetvičky

Farebné vetvičky dodávajú darčekom rozmarný nádych. Najprv zozbierajte niekoľko malých vetvičiek a jemne ich posypte pieskom, potom naneste štetcom remeselnú farbu. Z malých kúskov girlánd vytvorte pom-pomy, nastrihajte na vhodnú veľkosť a prilepte na vetvičky.

Vetvičky s pom pom

zdroj:pinterest.com

 

Washi páska

Táto ozdobná páska z Japonska bola donedávna k dispozícii iba v obmedzenej škále farieb a vzorov. Dnes sa výber výrazne rozšíril-rovnako ako aj jej popularita. Predáva takmer všade (od obchodov s kancelárskymi potrebami až po hračkárstva). Namiesto zväzovania krabice stuhou alebo šnúrkou prilepte pásku v strede a okolo krabice a prekrížte ju ďalším kúskom pásky, aby ste napodobnili vzhľad darčeka previazaného stuhou. Pre vizuálny akcent pridajte pásky v kontrastnom vzore alebo farbe.

Washi páska na darčeku

zdroj:pinterest.com

 

💡Washi pásky sú jednoduchým a atraktívnym riešením pre perfektne zabalený darček

Kit Decora tus proyectos con washi tape
10,23 €
Folia Washi Tape dekoračná lepiaca páska Pastel 4 ks
6,59 €
Washi Tape Greetings Kit
11,71 €
Room Decor Samolepky Washi pásky s razbou Kvety 2 archy
0,95 €
Room Decor Samolepky Washi pásky s razbou Príroda 2 archy
0,95 €
Washi Tape Christmas – Kami Bigler
11,56 €

Pozrieť ďalšie

 

 

Papierové košíčky na muffiny

Košíčky na muffiny, cupcake a rôzne iné cukrovinky sa dodávajú v mnohých veľkostiach a množstve farieb. Niet divu, že tvoria nádherné ozdoby na darčeky. Lepiacou tyčinkou prilepte sploštené košíčky priamo na zabalenú krabicu, alebo obálku a vrstvite menšie kruhy na väčšie. Na výrobu štítkov narovnajte šesť alebo viac košíčkov. Potom ich navrstvite a zlepte. Pomocou nožníc, alebo remeselného vystrihnite dve štrbiny v strede a prevlečte cez ne stužku.

Košíčky na muffiny

zdroj: pinterest.com

 

Metalické akcenty

Vaša prezentácia bude mať skutočne „wow“ efekt s lacnými kovovými akcentmi. Darčekom dodávajú nádherný trojrozmerný prvok. Vycentrujte pásik girlandy na vrchu darčeka a previažte striebornou stuhou. Alebo prilepte rad strieborných samolepiacich mini mašličiek do stredu krabice. Prilepte spodok malej darčekovej krabičky na štítok v tvare hviezdy v obchode. Alebo vložte malú škatuľku do nadrozmernej metalickej mašle.

Metalické akcenty

zdroj:pinterest.com

 

Konfety

Tieto veselé krúžky, predávané v každej farbe dúhy, poskytujú nekonečnú radosť. Prilepte obojstrannú pásku k chlopni obálky a odstrihnite ju tak aby zodpovedala rozmerom obálky. Obaľte konfetami. Alebo nalepte pás obojstrannej pásky na štítok darčeka a potom ho pokryte konfetami.

Do malého celofánového vrecúška vložte hrsť konfetiek kúpených v obchode. Vrecúško poprípade vystrihnete na formu obálky a do vnútra zasuňte darčekový poukaz. Alebo obaľte zabalenú krabicu celofánom a pred zalepením poslednej chlopne hoďte dovnútra konfety.
Na bočné strany zabaleného darčeka nalepte obojstrannú lepiacu pásku a zakryte ju konfetami rôznych veľkostí a farieb, aby ste vytvorili zábavný kruh.

Konfeti na štítkoch

zdroj: pinterest.com

 

6. Vyskúšajte aj iný materiál ako papier

Časť radosti z obdarovania je sledovať milovanú osobu, ako otvára darček, ktorý ste vybrali len pre ňu. A aj keď záleží na tom, čo je v balíku, krásne zabalený darček je nevyhnutnosť. Akonáhle sú však darčeky rozbalené, baliaci papier ide do koša. (Väčšinu z neho ani nemožno recyklovať, pretože obsahuje farbivá, lamináty a lesklé prísady.) Výsledkom je, že každý rok sa vyhodia milióny kilogramov baliaceho papiera. Zabalením darčekov do látky môžete prispieť k zníženiu tohto neuveriteľného množstva.

Výmena baliaceho papiera za krásnu tkaninu je jedným jednoduchých spôsobov, ako byť „zelení“. Tkanina je jednorazový nákup, ktorý môžete použiť opakovane, alebo povzbudiť príjemcu, aby ju znova použil. Balenie darčekov látkou je aj praktické. Ohybnosť látky znamená, že zakryje čudne tvarované kúsky a neroztrhne sa v rohoch. Keď skončíte s nákupom, nájdite krásnu vzorovanú šatku alebo kus látky a začnite baliť.

 

Ako zabaliť darček do látky

Táto metóda je podobná metóde balenia, ktorú pravdepodobne poznáte najlepšie. Je možné použiť akýkoľvek druh látky, ale odporúčame kus asi štyrikrát väčší ako povrch vášho darčeka. Skúste použiť šatku štvorcového tvaru.

Darček zabalený v plátne

 

Krok 1. – Umiestnite darček a skladajte

Umiestnite darček diagonálne do stredu štvorcového kusu látky (možno šatka, ktorú môže obdarovaný používať po rozbalení?). Uistite sa, že okraje darčeka sú kolmé na okraje látky. Preložte ľavý dolný roh látky hore a cez stranu darčeka.

Balenie do látky

zdroj:pinterest.com

 

Krok 2. –   Ťahajte a skladajte ďalej

Podržte ľavý dolný roh na mieste, obaľte pravý horný roh nad darčekom a držte na mieste. Prehnite látku pozdĺž pravého okraja darčeka (rovnakým spôsobom ako baliaci papier) a pevne stiahnite okraj, ako druhou rukou tlačíte vrch darčeka.

Balenie darčeka do látky

zdroj: pinterest.com

 

Krok 3. – Zaviažte konce

Presuňte pravý okraj na vrch darčeka a podržte ho. Opakujte postup na ľavej strane. Konce zaviažte do klasickej mašle, aby ste látku zaistili. Ak roh látky nezostane niekde zastrčený, zaistite lepiacou páskou.

 

7. Vytvorte si doma „baliacu stanicu“

To najlepšie sme nechali na koniec! POKIAĽ IDE O VIANOCE, JE TO NAJLEPŠÍ TIP, KTORÝ DOSTANETE! Vytvorte si baliacu stanicu! Nie je to nič svetoborné, ale obsahuje všetky prvky na balenie darčekov, ktoré potrebujete na zabalenie krásneho darčeka! V predvianočnom čase majte v niektorej málo frekventovanej miestnosti pripravené všetko, aby ste mohli zabaliť darček alebo dva, keď ich kúpite alebo máte voľnú chvíľku.

 

💡 Neprehliadnite!

 Na našom webe nájdete aj mnoho užitočných článkov, ktoré vám pomôžu pri rôznych príležitostiach vybrať darčeky pre vašich najbližších:

 

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.