Veľké porovnanie 13 odsávačiek hlienov, ktoré sú v 2019 najlepšie a ako ich používať?

Mgr. Petra Lyžičiarová Test 17. novembra 2018 0

Celkoví víťazi testu

Baby Vac Arianna 2 s čistiacou kefkou (na vysávač) Baby Bruin (na vysávač) Noštek odsávačka z plastu (na vysávač) Haxe NS 1 (na baterky)
Víťaz testu Ľudová voľba Zlatá stredná cesta Pre náročných
Baby Vac Arianna 2 s čist.kefkou odsávačka hlienov
BabyBruin Odsávačka hlienov na vysávač
NOŠTEK ODSÁVAČKA HLIENOV Z PLASTU pripojiteľná k vysávaču, 1×1 ks
Odsávačka Haxey NS 1
 1. jednoduchá manipulácia
 2. efektívna a rýchla pomoc
 3. kvalitný materiál
 1. nefunguje na hadičkovom princípe, takže nemusíte čistiť hadičku
 1. šetrné a rýchle odsávanie
 2. praktická veľkosť nástavca
 3. obsahuje kefku na čistenie
 1. možnosť pustiť 12 melódií
 2. batérie súčasťou balenia
 3. až 4 nástavce
 4. pomerne silný výkon
 1. náročnejšie čistenie hadice
 2. nadstavec môže byť pre niektoré nošteky priveľký
 1. materiál je rozbitný
 1. krátka hadica
 2. ťažšie čistenie hadice
 1. nič sme nenašli
Dobrá kvalita výrobku, ktorý spĺňa svoj účel efektívnym a rýchlym spôsobom. Zaujímavé riešene odsávania hlienov, pretože sa vám neupchajú žiadne hadičky. Berte však do úvahy, že konštrukčný materiál sa dá rozbiť. Výrobok známej značky, ktorého účel sa plní na výbornú u všetkých vekových kategórií. Celkom výkonná elektrická odsávačka, ktorá navyše dieťa zabaví rôznymi melódiami.
12,98 € 8,50 € 10,24 € 34,84 €
Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku
Odsávačky na hlien by mali byť súčasťou povinnej výbavy rodičov už od narodenia ich dieťatka. Soplíky, hoci i neškodné, môžu dieťatko poriadne potrápiť, keďže sa ich ešte nevie zbaviť samo. Odsávanie soplíkov je veľmi dôležité, pretože hlien môže deťom spôsobiť viacero problémov. V našom teste sme vybrali a porovnali 13 najlepších odsávačiek hlienov rôznych druhov a pri každej z nich sme si všímali jej výhody aj nevýhody. V porovnaní odsávačiek za rok 2019 najlepšie obstáli produkty značiek Baby Vac, Noštek a Baby Bruin.

V článku sa dozviete, aké typy odsávačiek na soplíky nájdete na trhu, ako jednotlivé typy fungujú a v čom spočívajú ich pozitíva i negatíva pri používaní. Okrem užitočných rád týkajúcich sa toho, ako si vybrať odsávačku na hlieny a čo si pri výbere všímať, vám prinášame aj praktické tipy, ako správne odsávať soplíky. 

Ako vybrať odsávačku na hlien

Výber odsávačky na hlien pre deti môže byť niekedy náročný. Môže sa totiž stať, že vám známi odporučia nejaký typ odsávačky, no ten u vás fungovať nebude tak, ako by ste chceli. Pozrite si základné faktory, ktoré by ste si mali všímať pri výbere odsávačky:

 • typ – na trhu nájdete odsávačky na vysávač, balónikové odsávačky na hlien, elektrické odsávačky a hadičkové odsávačky
 • bezpečnosť– tá je pre každého rodiča prvoradá, a tak v prípade, že máte neposedné dieťa, alebo dieťa, ktoré jednoducho nechce pri odsávaní soplíkov spolupracovať, radšej si nekupujte lacnú hadičkovú odsávačku. Hrozí pri nej menšie poranenie sliznice.
 • cena – odsávačky na hlien nezruinujú váš rodinný rozpočet, tie obyčajné hadičkové alebo balónikové stoja pár eur. Zlatou strednou cestou sú z hľadiska ceny odsávačky na vysávač. Ak vám nerobí problém priplatiť si, elektrické odsávačky na hlien by vás mohli zaujať hlavne vtedy, keď potrebujete s vašim “usopleným” dieťatkom niekam cestovať.
 • efektívnosť odsávania balónikové a hadičkové odsávačky si s hustejším hlienom poradia len veľmi ťažko a je pomerne náročné vytiahnuť nimi soplík tak, aby zostal noštek úplne čistý. Skúsenosti mamičiek hovoria, že ani cenovo náročnejšie ručné elektrické odsávačky si s hlienom neporadia podľa ich predstáv. Najefektívnejšie sú odsávačky na vysávač, ktoré pomôžu aj pri poriadnej nádche a vytiahnú aj hustý soplík.

Recenzie 13 najlepších odsávačiek hlienov pre rok 2019

1. Baby Vac Arianna 2 s čistiacou kefkou (na vysávač)

typ: na vysávač ● počet nástavcov v balení: 2

Baby Vac Arianna 2 s čist.kefkou odsávačka hlienov

Odsávačka Baby Vac 2 je efektívny bojovník proti hlienom vášho dieťatka. Pomáha účinne a bez námahy pomôcť pri nádche. Viete ju pripojiť na všetky typy v bežnej domácnosti využívaných vysávačov, pri ktorých je predpoklad, že majú výkon do 1,8 KW. Pri silnejších vysávačoch musíte použiť reguláciu výkonu. Odsávačka je kompletne rozoberateľná, takže nemáte žiadne veľké starosti s údržbou a čistením.

Materiál, z ktorého je táto odsávačka vyrobená je z kvalitného nerozbitného materiálu, tzv. polykarbonátu. Takisto tvarovanie odsávacieho nástavca neumožňuje nedopatrením zaviesť hlboko do nosa a tým poškodiť nosnú sliznicu.

Výhody

 • jednoduchá manipulácia
 • efektívna a rýchla pomoc
 • kvalitný materiál

Nevýhody

 • náročnejšie čistenie hadice
 • nadstavec môže byť pre niektoré nošteky priveľký

Verdikt: Dobrá kvalita výrobku, ktorý spĺňa svoj účel efektívnym a rýchlym spôsobom.

Naše hodnotenie:

Cena: 12,98 €

Zobraziť ponuku


2. Noštek odsávačka z plastu (na vysávač)

typ: na vysávač ● počet nástavcov v balení: 2

NOŠTEK ODSÁVAČKA HLIENOV Z PLASTU pripojiteľná k vysávaču, 1×1 ks

Obľúbená odsávačka hlienov Noštek vám ponúka náhradný nástavec na odsávanie hlienov spolu s čistiacou kefkou. Vďaka možnosti pripojiť ju na akýkoľvek domáci vysávač vykonáva svoju funkciu efektívnym a rýchlym spôsobom.

Vaše deti už nebudú mať problémy s upchatým nosom, pretože nahromadené hlieny s ľahkosťou vysajete do plastovej odsávačky, ktorú následne jednoduchým spôsobom vypláchnete. Rýchle odsatie hlienov napomáha regenerácii podráždenej, či zapálenej nosnej sliznice u novorodencov, batoliat, detí či dospelých.

Výhody

 • šetrné a rýchle odsávanie
 • praktická veľkosť nástavca
 • obsahuje kefku na čistenie

Nevýhody

 • krátka hadica
 • ťažšie čistenie hadice

Verdikt: Výrobok známej značky, ktorého účel sa plní na výbornú u všetkých vekových kategórií.

Naše hodnotenie:

Cena: 10,24 €

Zobraziť ponuku

Zlatá stredná cesta


3. Baby Bruin (na vysávač)

typ: na vysávač ● počet nástavcov v balení: 1

BabyBruin Odsávačka hlienov na vysávač

Jednoduchým a rýchlym spôsobom viete odsať hlieny z nosa vášho dieťaťa pomocou odsávačky hlienu Baby Bruin. Stačí iba nasunúť univerzálny nástavec na hadicu akéhokoľvek domáceho vysávača, opačnú stranu priložiť k nošteku vášho dieťaťa a vysávač zapnúť.

Touto účinnou metódou pomôžete uvoľniť zapchatý nos. Oproti konkurenčným odsávačkám sa pri tejto nemusíte trápiť s čistením hadičky, ktorú aj tak nikdy dokonale nevyčistíte, pretože je navrhnutá ako celok. Je vyrobená zo špeciálneho materiálu a v kombinácii s tvarom hlavice vôbec nedráždi sliznicu nosa.

Výhody

 • nefunguje na hadičkovom princípe, takže nemusíte čistiť hadičku

Nevýhody

 • materiál je rozbitný

Verdikt: Zaujímavé riešene odsávania hlienov, pretože sa vám neupchajú žiadne hadičky. Berte však do úvahy, že konštrukčný materiál sa dá rozbiť.

Naše hodnotenie:

Cena: 8,50 €

Zobraziť ponuku

Ľudová voľba


4. Noštek odsávačka zo skla (na vysávač)

typ: na vysávač ● počet nástavcov v balení: 1

NOŠTEK ODSÁVAČKA HLIENOV ZO SKLA pripojiteľná k vysávaču, 1×1 ks

Základným špecifikom odsávačky Noštek, ktorú vám teraz predstavujeme, je, že je pripojiteľná k vysávaču, bežného, domáceho typu. Produkt je vyrobený z plastu, až na saciu hlavicu, ktorá je ako jediná zo skla.

Používa sa na odstránenie hlienov u malých detí, ktoré ešte nevedia používať vreckovky. Takže rýchlo uvoľňuje dýchacie cesty a podporuje rýchlejšie uzdravenie zapálených dýchacích ciest. Odsávačku môžete bez problémov vyvariť v horúcej vode a tým ju zbaviť baktérii. Taktiež prešla viacerými klinickými testami.

Výhody

 • dobrá údržba
 • efektívne odsávanie

Nevýhody

 • valcová časť vstupujúca do hadice vysávača sa vysúva

Verdikt: Dobre hodnotený výrobok, ktorý je totožný s predchádzajúcim noštekom, avšak s jedným rozdielom. Nástavec je zo skla.

Naše hodnotenie:

Cena: 10,15 €

Zobraziť ponuku


5. Katarek complete (na vysávač)

typ: na vysávač ● počet nástavcov v balení: 2

Odsávačka nosných hlienov na vysávač KATAREK complete

Vžite sa do situácie malého novorodenca, ktorý je bezbranný proti nádche, pretože nevie dýchať ústami. Nádcha môže byť živnou pôdou hemžiacich sa baktérii a tým základom pre rôzne ochorenia.

Avšak týmto nepríjemným scenárom viete predísť používaním Katarek complete odsávačky hlienov. Funguje na princípe odsávania pomocou vysávača. Jediným obmedzením je použitie vysávača s výkonom 1800 W. Bez problémov odsajete hlieny aj s oblasti nosohltana. V balení máte aj roztok s morskou soľou, ktorá spôsobuje, že sa noštek vášho dieťaťa nevysuší.

Výhody

 • roztok s morskou soľou v balení
 • dobre sa čistí

Nevýhody

 • cena

Verdikt: Odsávačka hlienov, ktorá stojí dvakrát viac ako konkurenčné, no nebude dvakrát taká účinná.

Naše hodnotenie:

Cena: 22,28 €

Zobraziť ponuku


6. Haxe NS 1 (na baterky)

typ: na batérie ● počet nástavcov v balení: 4 ● materiál odsávacej hlavice: ?

Odsávačka Haxey NS 1

Odsávačka soplíka na baterky značky Haxe NS 1 je ľahko použiteľná, prenosná a je možné ju umývať aj sterilizovať. Určená je pre novorodencov a deti do troch rokov. Zaujímavé na nej je, že obsahuje až 12 melódií, ktoré dieťa počas odsávania môžu rozptýliť či zabaviť.

Súčasťou tejto odsávačky sú aj štyri koncovky, pričom dve sú určené na hustý a dve na redší soplík. Hoci nejde o známu značku, ide o odsávačku s pomerne silným výkonom. Napájaná je batériami, ktoré sú súčasťou balenia. Tak, ako väčšina elektrických odsávačiek na hlien, aj táto je kompaktná a prenosná.

Výhody

 • možnosť pustiť 12 melódií
 • batérie súčasťou balenia
 • až 4 nástavce
 • pomerne silný výkon

Nevýhody

 • nič sme nenašli

Verdikt: Celkom výkonná elektrická odsávačka, ktorá navyše dieťa zabaví rôznymi melódiami.

Naše hodnotenie:

Cena: 34,84 €

Zobraziť ponuku

Pre náročných


7. Cleanoz Easy (na baterky)

typ: na batérie ● počet nástavcov v balení: 2 ● materiál odsávacej hlavice: silikón

Odsávačka hlienov Cleanoz Easy

Táto odsávačka na soplíky na baterky je zaujímavá predovšetkým tým, že nádržky na hlien sú jednorazové. Je tak zabezpečená maximálna hygiena. Jednu vložku, teda nádržku, by ste mali používať len počas jedného dňa, aby ste sa vyhli šíreniu a množeniu baktérií a vírusov. S odsávačkou dostanete extra 10 náhradných nádobiek.

Ako je u elektrických odsávačiek hlienu zvykom, aj táto je jednoduchá na použitie a rýchla, efektívnosť je však slabšia. Páči sa nám ergonomický dizajn a pohodlné použitie len jednou rukou, a to tak ľavou ako i pravou.Trysky sú flexibilné a pohodlné. Oceňujeme, že súčasťou balenia sú aj batérie. Za spomenutie stojí, že bola vyvinutá za pomoci lekárov.

Výhody

 • jednorazové nádržky na hlien
 • ergonomický tvar

Nevýhody

 • slabšia efektívnosť

Verdikt: Praktická a pohodlná na použitie. Tak by sme mohli opísať túto odsávačku, ktorá má však jednu slabosť, a tou je efektívnosť.

Naše hodnotenie:

Cena: 32,90 €

Zobraziť ponuku


8. Chicco Physioclean (hadičkou, ústami)

typ: hadičková ● počet nástavcov v balení: 1 ● materiál odsávacej hlavice: silikón

Chicco nosná odsávačka Physioclean

Hadičková odsávačka na soplíky značky Chicco je vhodná už pre novorodencov a oceňujeme ergonomickú rukoväť. Vyrobená je z príjemného a mäkkého materiálu, ktorý zabezpečuje šetrné a jemné odsávanie.

O maximálnu hygienu sa postará absorpčný filter brániaci šíreniu choroboplodných zárodkov. Cenovo dostupná hadičková odsávačka vám pomôže hlavne pri riedkom soplíku, pretože pri tom hustejšom by ste sa skutočne narobili, kým by ste ho vysali. Na bežné čistenie je však úplne postačujúca.

Výhody

 • jednoduché použitie
 • zabezpečená hygiena
 • pomerne efektívna

Nevýhody

 • niekomu môže prekážať príliš mäkký nástavec do nošteka

Verdikt: Spomedzi hadičkových odsávačiek patrí tá od Chicca k tým efektívnejším a praktickejším.

Naše hodnotenie:

Cena: 7,99 €

Zobraziť ponuku


9. Suavinéx anatomická 0% BPA (hadičkou, ústami)

typ: hadičková ● počet nástavcov v balení: 4 ● materiál odsávacej hlavice: ?

Suavinéx ODSÁVAČKA NOSNÍCH HLENŮ ANATOMICKÁ 0% BPA

Táto anatomická hadičková odsávačka na soplíky odsáva hlien bez toho, aby to spôsobovalo bábätku nepríjemné pocity. Súčasťou balenia sú aj štyri náhradné nástavce. Pozor si však dajte na čistenie tejto odsávačky, pretože nie je vhodné ju sterilizovať varom, ale len zastudena.

Funguje jednoducho, no ako to už pri hadičkových odsávačkách chodí, pri hustých hlienoch je veľmi náročné vyčistiť noštek vášho dieťatka. Výhodou je, že odsávačka neobsahuje BPA.

Výhody

 • anatomický tvar
 • náhradné nástavce v balení

Nevýhody

 • možné čistenie len zastudena

Verdikt: Anatomicky tvarovaná hadičková odsávačka, ktorá vyčistí noštek bábätku bez nepríjemných pocitov. Efektívnosť je porovnateľná s ostatnými hadičkovými odsávačkami.

Naše hodnotenie:

Cena: 7,90 €

Zobraziť ponuku


10. Nuvita Momert (na baterky)

typ: na baterky ● počet nástavcov v balení: 2 ● materiál odsávacej hlavice: silikón

Nuvita Momert Elektrická odsávačka hlienov

Táto odsávačka soplíkov na baterky má vodotesný obal, a tak ju viete pohodlne vyčistiť. Má ergonomický tvar a dobre padne do ruky, zároveň je ľahká, a tak sa s ňou pohodlne manipuluje. V balení sú aj dve silikónové koncovky.

Hoci výrobca sľubuje, že ide o tichú odsávačku a môžete ňou odsať soplíky aj v spánku dieťatka, nie je to tak celkom pravda. V porovnaní s vysávačovou odsávačkou je tichšia, no pokiaľ nemáte doma sedmospáča, zrejme ho zvuk zobudí. Aj táto odsávačka na baterky je prenosná a vhodná na cestovanie.

Výhody

 • celkom efektívne čistenie
 • pohodlne sa drží

Nevýhody

 • trochu hlučnejšia

Verdikt: Pohodlná a jednoducho použiteľná odsávačka na soplíky, ktorá spĺňa svoju funkciu.

Naše hodnotenie:

Cena: 39,99 €

Zobraziť ponuku


11. Microlife Miobebee (na baterky)

typ: na batérie ● počet nástavcov v balení: 3 ● materiál odsávacej hlavice: silikón

Miobebee Detská odsávačka hlienov

Odsávačka hlienov malých detí je neoceniteľný pomocník v domácnosti. Miobebee je odsávačka od spoločnosti Microlife, firmy z Taiwanu s 37-ročnou tradíciou. Môžete ju používať kdekoľvek a kedykoľvek, pretože je na batérie typu AA, ktoré vydržia až 1000 odsatí.

Nástavec na odsávanie je zo silikónu, takže si môžete byť istý, že nebude ani priveľký a ani primalý na akýkoľvek nos. Vďaka tejto špecifikácii predchádza podráždeniu nosnej sliznice prostredníctvom poranenia. Toto zariadenie, ktoré prichádza do styku s baktériami je plne sterilizovateľné, pretože všetky komponenty prichádzajúce do styku s hlienom môžete vyvariť v horúcej vode.

Výhody

 • 3 silikónové nástavce
 • relatívne menej hlučná

Nevýhody

 • slabší výkon

Verdikt: Odsávačka na batérie nikdy nebude mať taký výkon ako tie, ktoré pracujú na princípe niekoľko-wattového vysávača. A za pohodlné používanie na cestách si treba priplatiť.

Naše hodnotenie:

Cena: 45,59 €

Zobraziť ponuku


12. Miniland Nasal Care (na baterky)

typ: na batérie ● počet nástavcov v balení: 2 ● materiál odsávacej hlavice: silikón

Miniland Odsávačka hlienov Nasal Care

Pomocou tejto odsávačky hlienov na baterky odsajete soplíky z nosa vášho dieťaťa rýchlo a jednoducho, a to i na cestách. Výhodou je, že má dve veľkosti silikónových nástavcov, a tak môžete odsávačku prispôsobiť nošteku vašej ratolesti. Na ovládanie odsávačky vám stačí aj jedna ruka, a tak druhou môžete upokojovať a hladkať dieťatko.

Páči sa nám tiež jednoduchá údržba a čistenie odsávačky, pretože jednotlivé diely je možné sterilizovať horúcou vodou, ale aj parou. Výkon je však slabší, a tak túto odsávačku pri väčších deťoch alebo silnej nádche s hustým soplíkom veľmi nevyužijete.

Výhody

 • relatívne tichá
 • skladná

Nevýhody

 • slabý výkon

Verdikt: Na to, že ide o cenovo náročnú odsávačku, by sme očakávali silnejší výkon. Pre novorodencov a riedky soplík však môže postačovať.

Naše hodnotenie:

Cena: 43,43 €

Zobraziť ponuku


13. Baby Mix (ručná, balónik)

typ: ručná, balóniková ● počet nástavcov v balení: 1 ● materiál odsávacej hlavice: silikón

Baby Mix Odsávačka hlenů bílá

Balóniková odsávačka hlienov Baby Mix je výrobok, ktorý určite neohrozí váš mesačný rozpočet. Hlien z nosových dutín malých detí, ktoré nevedia vysmrkať nos a nevedia ešte dýchať ústami, vypumpujete pomocou balónika.

Nemusíte sa obávať, že náhodou poškodíte nosnú sliznicu, pretože dizajn silikónového nástavca je vytvorený tak, aby sa nedostal do hlbších miest nosnej dutiny. Odsávačka je vhodná pre všetky deti, bez ohraničenia veku. Výkon, ktorý dokážete napumpovať je vhodný pri občasnom odsávaní zaschnutých hlienov.

Výhody

 • cena
 • vhodná na cesty
 • nehrozí poranenie sliznice

Nevýhody

 • slabá efektívnosť čistenia

Verdikt: Odsávačka je vhodná na občasné odsávanie pri slabších nádchach. Ale za tú cenu to nezabolí vyskúšať.

Naše hodnotenie:

Cena: 1,90 €

Zobraziť ponuku


Prečo potrebujete odsávačku na soplíky?

Odsávačka na soplíky by mala byť vo vašej výbave už od narodenia vášho potomka, resp. by ste si ju mali zadovážiť ešte predtým, ako sa vám narodí. Nemôžete totiž vedieť, či ju náhodou nebudete potrebovať už pre vášho novorodenca. Niekedy totiž môže zahlienenie v nosnej dutine vzniknúť i mimo choroby. Počas dňa sa do nošteka dostávajú rôzne nečistoty, ale i baktérie. No a nosová sliznica sa im bráni tak, že tvorí sekrét, ktorý býva živnou pôdou pre vírusy a baktérie.

Ak v nose hlien zostáva a hromadí sa, môže sa dostať postupne aj hlbšie do dutín alebo do uší. Navyše, bábätká nie sú schopné dýchať ústami, a tak im môže upchatý noštek byť poriadne nepríjemný a dokonca sťažuje aj dojčenie. Pravidelným odsávaním môžete týmto problémom účinne predísť.

💡  V prípade, že má vaše dieťatko nádchu, pomôže uľahčiť dýchanie nielen odsávanie soplíkov, ale aj zvlhčovanie vzduchu. Kvalitný zvlhčovať vzduchu si môžete vybrať aj vďaka informáciám v našom teste najlepších zvlhčovačov vzduchu.

Typy odsávačiek na hlien

Pri výbere odsávačiek na soplíky sa môžete stretnúť až so štyrmi druhmi, čo je celkom dosť, no a v hlave rodiča to môže narobiť poriadny zmätok. Odsávačky hlienov pre deti sa odlišujú nielen tým, ako vyzerajú, ale aj cenou, spôsobom použitia, efektívnosťou a hlučnosťou, ktorá je v prípade detí celkom podstatný parameter. Ktorá je tá najlepšia odsávačka na hlieny? Poďte sa s nami pozrieť na jednotlivé druhy, ich výhody i nevýhody.

Hadičková odsávačka hlienov

Hadičkové odsávačky hlienov pre deti si pamätajú zrejme ešte aj vaši rodičia. Princíp ich fungovania je veľmi jednoduchý. Odsávanie pomocou nej trvá pomerne dlho, v porovnaní s inými odsávačkami je menej efektívne a o dosť náročnejšie. Osvedčiť sa však môže ako núdzové riešenie napríklad na dovolenke či na cestách, ale aj v prípade len miernejšej nádchy, kedy dieťa nemusíte zbytočne stresovať použitím iného, síce efektívnejšieho, ale hlučnejšieho typu odsávačky.

Hadičkové odsávačky na soplíky pre deti sú tvorené priehľadnou nádobkou z plastu s vrchnáčikom, do ktorého vedú dve hadičky. Jedna hadička so zaobleným koncom alebo s nadstavcom sa vkladá do nošteka dieťaťa a druhú hadičku s náustkom si vkladáte do úst a pomocou nej odsávate hlien. Ten sa zachytí v nádobke. Čo sa týka údržby tohto typu odsávačky, nie je nijako komplikovaná. Zvyčajne stačí nádobku a hadičku vypláchnuť horúcou vodou.

Hlavnou výhodou hadičkovej detskej odsávačky na soplíky je nízka cena, za ktorú ju zakúpite. V lekárni či na internete, prípadne v drogériách, za hadičkovú odsávačku zaplatíte len pár eur. Ďalšími výhodami sú nulová hlučnosť, ale tiež to, že sú kompaktné a ľahko prenosné. Nevýhodou je však v prípade väčšieho či hustejšieho zahlienenia slabšia efektivita odsávania. No a niekedy sa tiež môže stať, že keďže trvá odsávanie dlhšie, dieťa jednoducho nespolupracuje, a tak je celý proces náročnejší. Občas môže počas “súboja” dôjsť i k menšiemu poraneniu nosovej sliznice.

hadičková odsávačka hlienu

Odsávanie hadičkovou odsávačkou môže byť náročné

Výhody

 • cenovo dostupné
 • kompaktné
 • nulová hlučnosť

Nevýhody

 • slabá efektívnosť odsávania
 • pri niektorých hrozí menšie poranenie sliznice nosa

Balóniková odsávačka hlienov

Tento typ odsávačky hlienov vyzerá ako balónik s malým nadstavcom na nos a zakúpiť ho môžete v rôznych farebných prevedeniach, pričom vám však odporúčame zakúpiť si priehľadnú odsávačku. Budete tak mať lepší prehľad o tom, ako sa vám podarilo vyčistiť noštek dieťaťa a zároveň ju budete vedieť lepšie vyčistiť. Balóniková odsávačka soplíka pre deti funguje tak, že balónik najskôr stlačíte, potom ho zavediete do nošteka a následne uvoľníte stisk, čím dôjde k odsatiu hlienov.

Aj v prípade tejto odsávačky hlienov však platí, že je vhodná skôr na použitie v prípade núdze či len na čistenie nošteka v rámci hygieny. S hustým soplíkom by si poradila asi len ťažko. Výhodou tejto odsávačky na soplíky je nulová hlučnosť a tiež cenová dostupnosť. Určite ju oceníte ako súčasť inventára na dovolenke, pre prípad núdze.

balóniková odsávačka hlienov

Balóniková odsávačka na soplíky vám pri hustom hliene veľmi nepomôže

Výhody

 • nízka cena
 • kompaktné
 • nulová hlučnosť

Nevýhody

 • slabá efektívnosť odsávania
 • pri nepriehľadných odsávačkách neviete, koľko hlienu ste odsali

Odsávačka hlienov na vysávač

Odsávačka soplíkov na vysávač patrí medzi rodičmi k najobľúbenejším a medzi deťmi asi k najnenávidenejším. Dôkazom toho, že tieto odsávačky majú rodičia radi vďaka ich účinnosti, sú aj viaceré recenzie.

Je pravda, že vysávač je hlučný a deti sa ho môžu počas odsávania báť, no odsávačka soplíkov na vysávač je jednoducho najúčinnejšia. Ak máte vysávač s možnosťou regulácie sily ťahu, odporúčame vám nastaviť ho najskôr na najslabší ťah. Uvidíte, že aj ten môže byť dostatočne silný na to, aby vytiahol soplíky z nošteka vašej ratolesti. A môžete si byť istý, že ak je soplík priveľmi hustý a vy pridáte na sile, bude nos dokonale čistý a dieťa, hoci nahnevané, bude môcť lepšie dýchať.

Hlučnosť, ktorá môže vystrašiť dieťa či v prípade nočného odsávania nahnevať susedov, je však asi jedinou nevýhodou tohto typu detskej odsávačky na hlieny. Samozrejme, ak neberieme do úvahy to, že pri cestovaní si zrejme do batožiny spolu s odsávačkou na soplíky nepribalíte vysávač. Na druhej strane, mnohé tieto odsávačky viete použiť aj ako hadičkové odsávačky a hlien vytiahnete pomocou úst.

Výhod je však viac – ako sme spomenuli, najväčšou je efektívnosť a tiež rýchlosť odsatia hlienov. Navyše je odsávačka soplíkov na vysávač veľmi šetrná k detskej nosovej sliznici. Detská odsávačka hlienov na vysávač váš rodinný rozpočet tiež nezruinuje, ceny sú porovnateľné s tými hadičkovými, prípadne sú drahšie o pár eur. Ani čistenie by nemalo byť vo väčšine prípadov náročné, postačí vypláchnutie teplou vodou.

odsávačka na vysávač

Odsávačka na výsavač je veľmi účinná

Výhody

 • nízka cena
 • efektívne odsávanie
 • šetrné k sliznici

Nevýhody

 • hlučnosť
 • nie sú práve najvhodnejšie na cesty

Elektrická odsávačka hlienov (alebo odsávačka hlienov na baterky)

U mnohých rodičov patria elektrické odsávačky hlienov k tým najobľúbenejším. Niektoré modely sú totiž veľmi výkonné a zároveň nie sú až také hlučné ako vysávač. Elektrické odsávačky sú tvorené plastovým držiakom, do ktorého vkladáte batérie a naň sa nasadzuje zberná nádoba na hlieny a silikónový nadstavec na odsávanie. Tento typ odsávačiek je kompaktný a sú výborné hlavne na cesty. Výhodou je, že niektoré z nich majú na výber viacero nadstavcov podľa hustoty soplíka či veku dieťaťa.

Tento typ odsávačiek si síce hovorí elektrický, no v skutočnosti je napájaný tužkovými baterkami. Nevýhodou je, že sa celkom rýchlo vybijú, a tak by ste si v prípade, že cestujete, mali pribaliť aj náhradné batérie. Čistenie tohto typu odsávačky na soplíky je jednoduché, keďže všetky časti, ktoré s ním prichádzajú do kontaktu je možné umyť a aj sterilizovať vriacou vodou. Nevýhodou môže byť pomerne vysoká cena a tiež to, že nie každá elektrická odsávačka je aj výkonná a efektívna pri odsávaní.

Elektrická odsávačka

Elektrická odsávačka na soplíky je praktická

Výhody

 • pomerne výkonná (ale len niektoré tipy)
 • skladná
 • nižšia hlučnosť

Nevýhody

 • niektoré modely nie sú veľmi efektívne
 • vyššia cena

Aké sú ceny?

O cenách sme už niečo načrtli, no pozrime sa na ne lepšie. Ako sme už spomenuli, odsávačky soplíkov by nemali chýbať v žiadnej domácnosti s bábätkom či malým dieťaťom. Nemusíte sa však obávať toho, že by išlo o drahé produkty. Najdrahšie sú elektrické odsávačky, ktoré sú praktické a pohodlné, ale v pokoji zvládnete dieťaťu odsať soplíky aj s lacnejšími odsávačkami. Pozrime sa teda na cenové relácie.

 • cena od 2 do 10 eur – v tejto cenovej hladine sa pohybujú odsávačky balónikové, hadičkové aj tie na vysávač. K najlacnejším však patria hadičkové a balónikové, ktoré v niektorých lekárňach dostanete kúpiť dokonca aj za menej ako dve eurá. Odsávačky hlienov na vysávač sa blížia zvyčajne k sume desať eur.
 • cena od 20 do 50 eur – v tejto cenovej relácií nájdete výkonnejšie i menej výkonné elektrické odsávačky hlienov, no a v našom teste sme vybrali aj jednu odsávačku na výsavač v tejto cene, ktorá sa však v porovnaní s ostatnými líši len tým, že súčasťou balenia je aj fyziologický roztok.

Čistenie a údržba

Keďže odsávačky na soplíky prichádzajú do kontaktu s hlienom, ktorý môže byť plný vírusov a choroboplodných zárodkov, mali by ste ich starostlivo a pravidelne čistiť. Tu je niekoľko tipov na ich údržbu:

 • pred prvým použitím odsávačku umyte horúcou vodou, alebo ak to výrobca odporúča, sterilizujte ju prevarením
 • odsávačku po každom použití rozoberte a dôkladne umyte – opäť platí, že ak je to možné, môžete ju sterilizovať
 • pred použitím počkajte, kým dôkladne vyschne
 • nepoužívajte dezinfekčné roztoky ani alkohol, pokiaľ výrobca neuvádza inak
💡 Ako predchádzať nádche u detí
zimná prechádzka

Nezabudnite na prevenciu vzniku nádchy

Samozrejme, nie vždy je to možné, ale často môžete vzniku nádchy u detí predchádzať. Platí totiž, že základom je prevencia. Tu je viacero tipov, ako riziko vzniku nádchy čo najviac znížiť:

 • ak je niekto v okolí či v rodine chorý, obmedzte s ním kontakt
 • dodržiavanie hygieny a umývanie rúk teplou vodou a mydlom je základ
 • udržujte v miestnosti, kde je trávi vaše dieťa najviac času a kde spí vlhkosť okolo 45 až 65%
 • ak máte doma suchý vzduch, pomôže zvlhčovač vzduchu alebo aspoň vlhké plienky či uteráky zavesené okolo postieľky či na radiátore
 • pravidelne vetrajte
 • dôležitý je aj pobyt na čerstvom vzduchu, a to aj v zime, avšak dieťatko dostatočne oblečte
 • nepreháňajte to s oblečením vonku, dieťa by sa malo aj otužovať, preto oblečenie radšej vrstvite
 • zvyšujte imunitu otužovaním

Tipy, ako správne odsávať soplíky

Odsávanie soplíkov nie je nič komplikované, no možno niektorí rodičia budú potrebovať trochu cviku. Nezľaknite sa, ak to vášmu dieťaťu nie je príjemné, myslite na to, že to robíte pre jeho zdravie a pohodlie. Na záver vám teda prinášame zopár praktických tipov, ktoré sa vám pri odsávaní soplíka môžu zísť:

 • pred odsávaním nasprejujte do nošteka sprej či kvapky z morskej vody určený pre vek vášho dieťaťa, morská voda rozpustí hustý hlien a uvoľní ho, vďaka čomu sa vám bude ľahšie odsávať
 • morskú vodu nechajte pôsobiť aspoň tri minúty
 • pri odsávaní balónikovou odsávačkou stlačte balónik, vložte ústie na okraj nosnej dierky a balónik pustite – podtlak by mal z nosa vytiahnuť hlien
 • pokiaľ sa vám pri odsávaní odsávačkou hlienov na vysávač nepodarí zachytiť soplík, koncom odsávačky zľahka pri nosnej dierke pohybujte
 • noštek odsávajte aj v noci, ak vaše dieťa nemôže spať a počujete, že sa mu zle dýcha
 • ak vám lekár odporučil liečivé kvapky či sprej do nosa, aplikujte ich až po tom, čo noštek vyčistíte

Zdroje informácií:

Do testu sme vybrali Odsávačky hlienov len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:
Veľké porovnanie 13 odsávačiek hlienov, ktoré sú v 2019 najlepšie a ako ich používať?
3.8 (76%) 5 hlasov
Autor článku
Mgr. Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.