Čistička vzduchu Rovus Astrea – moderný elegán, ktorý účinne odstraňuje nečistoty z ovzdušia (recenzia)

Veronika Štrbová Recenzia 27. októbra 2021 0
Rovus Čistička vzduchu Astrea
 • Vzduchový výkon: - m³ / hod.
 • Odporúčaná veľkosť miestnosti: 15 m²
 • Minimálna hlučnosť: 28 dB
 • Maximálna hlučnosť: 61 dB
 • Typ filtrácie: HEPA filter, Uhlíkový filter (Active Carbon)
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Čističky vzduchu
158,00 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
AndreaShop.sk

Čistička vzduchu Rovus Astrea je z hľadiska nášho zdravia veľmi užitočné zariadenie. Ako jej názov napovedá, čistí vzduch v domácnostiach. Jej hlavné časti sú ventilátor a filtre, ktoré vykonávajú hlavnú funkciu. Odstraňuje z ovzdušia prach, peľ, dym, pachy, roztoče a ďalšie nečistoty, ktoré môžu spôsobovať zdravotné problémy a alergie. Na trhu však existuje viacero značiek a modelov, z ktorých je občas ťažké si vybrať ten najvhodnejší. My vám predstavíme v nasledovnej recenzii čističku vzduchu Rovus Astrea.

Čítať viac...

porovnanie cien
AndreaShop.sk ⭐️ vynikajúce ceny tovaru
⭐️ množstvo druhov dopravy, platieb (aj na splátky), možnosť vynášky do bytu
⭐️ časté akcie a výpredaje (aktuálne prebiehajúce → tu)
158,00 € Do obchodu AndreaShop.sk
Heureka.sk ⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"
158,00 € Do obchodu Heureka.sk

Porovnanie - Najdôležitejšie parametre

Najdôležitejšie parametre Rovus Astrea v porovnaní s víťazmi testu čističiek vzduchu

Rovus Čistička vzduchu Astrea
Rovus Astrea
Ľudová voľba DUUX DUAP01
Duux Sphere DUAP01
Pre náročných SHARP KC D40EUW
Sharp KC D40EUW
Zlatá stredná cesta Čistička vzduchu Rovus Nano
Rovus Nano
Cena158,00 €68,30 €429,00 €349,99 €
Zvlhčovanie vzduchuNieÁnoÁnoNie
Ionizácia vzduchuÁnoÁnoÁnoÁno
Protiprašná účinnosť (%)99,9799,9799,9799,95
Vzduchový výkon (m³ / hod.)-68216470
Odporúčaná veľkosť miestnosti (m²)15106560
Minimálna hlučnosť (dB)28-23-
Maximálna hlučnosť (dB)61324761

Porovnanie - Výbava, funkcie a rozmery

Výbava, funkcie a rozmery Rovus Astrea v porovnaní s víťazmi testu čističiek vzduchu

Rovus Čistička vzduchu Astrea
Rovus Astrea
Ľudová voľba DUUX DUAP01
Duux Sphere DUAP01
Pre náročných SHARP KC D40EUW
Sharp KC D40EUW
Zlatá stredná cesta Čistička vzduchu Rovus Nano
Rovus Nano
Cena158,00 €68,30 €429,00 €349,99 €
Typ filtrácieHEPA filter, Uhlíkový filter (Active Carbon)HEPA filter, Uhlíkový filter (Active Carbon)HEPA filterHEPA filter, Uhlíkový filter (Active Carbon), UV lampa
DisplejÁnoNieÁnoÁno
PredfilterÁnoNeuvedenéÁnoÁno
Senzor kvality vzduchuÁnoNieÁnoÁno
Signalizácia výmeny filtraÁnoNieNeuvedenéNeuvedené
Automatický režimÁnoNieÁnoÁno
Nočný režimÁnoÁnoNeuvedenéÁno
Regulácia výkonuÁnoNieÁnoÁno
Počet stupňov výkonu2-34
ČasovačÁnoNieÁnoÁno
Diaľkové ovládanieÁnoNieNieNie
Odložený štartÁnoNeuvedenéNeuvedenéNeuvedené
Detský zámokÁnoNeuvedenéNeuvedenéNeuvedené
Spotreba (príkon) (W)5532565
Šírka (cm)23,5020,0040,0028,00
Hĺbka (cm)64,0020,0023,0028,00
Výška (cm)39,5020,0065,0058,70
Hmotnosť (kg)5,200,707,906,10

Prečo si zaobstarať čističku vzduchu

Čistička vzduchu je vo všeobecnosti zariadenie, ktorého hlavné časti sú ventilátor a filtre. Pomocou nich čistička čistí vzduch v domácnostiach. Keďže väčšina znečisťujúcich látok sú rozptýlené častice, tieto zariadenia pracujú mechanickým oddelením znečisťujúcich látok tým, že tlačia vzduch cez filtre. Prefiltrovaný vzduch vám pomáha lepšie spať, zlepšuje fungovanie pľúc a v konečnom dôsledku, vaše celkové zdravie. Čistička vzduchu môže byť veľmi užitočná aj pre alergikov, pretože dokáže odstrániť bežné alergény ako peľ, prach, chlpy a podobne.

Proces čistenia vzduchu: čistička nasáva vzduch v miestnosti, ten prechádza rôznymi filtrami, ktoré zbavujú vzduch nežiaducich látok. Prečistený vzduch sa vracia späť do ovzdušia. V miestnosti tak vzniká cirkulácia vzduchu a čistička tak udržuje vzduch čistý.

 

💡 TIP: Neviete sa rozhodnúť, či zvoliť čističku, zvlhčovač alebo odvlhčovač? V našom článku vám poradíme Čo je dobré a čo nie v boji proti vírusom.

 

Čím je charakteristická čistička vzduchu Rovus Astrea

Nenápadný spotrebič do domácnosti

Svojimi praktickými rozmermi 23,5 x 39,5 x 64 cm zapadne do každej miestnosti a nepôsobí rušivo. Je to aj vďaka elegantnému bielemu dizajnu a zaobleným tvarom čističky. Čističky vzduchu sú označené oblasťou pokrytia (v štvorcových metroch). Tento model je ideálny pre miestnosti do 15 m². Môžete ho tak bez problémov použiť v kancelárii, obývačke i spálni. Avšak, vopred si zmerajte miestnosti, kde chcete túto čističku využiť, pretože pri väčších rozmeroch nebude mať také kvalitné využitie.

Biela čistička vzduchu

Odstráni až 99,97 % alergénov, baktérií a vírusov

 

👉 Kliknite na nasledovnú kategóriu a vyberte si čističku vhodnú pre väčšiu miestnosť:

Biet AP300 BIET AP300
189,00 €
Winix Zero Pro Winix Zero Pro
329,00 €
GUZZANTI GZ 998 GUZZANTI GZ 998
58,90 €

Pozrieť ďalšie

 

Účinnosť čistenia vzduchu

Čistička vzduchu Rovus Astrea čistí vzduch až s 99,97 % úspešnosťou, čo ju radí medzi tie lepšie modely na trhu. Minimálna účinnosť čističky vzduchu by mala byť minimálne 80 %. Pre porovnanie, niektoré čističky majú až 100 % účinnosť. Tento parameter v konečnom dôsledku záleží len od toho, koľko a aké druhy filtrov obsahuje konkrétna čistička vzduchu. To znamená, čím viac filtrov, tým dokonalejšie vyčistený vzduch.

 

4-stupňový filtračný systém na čistenie vzduchu

Čistička vzduchu Rovus Astrea využíva na čistenie 4-stupňový filtračný systém. Ten pozostáva z:

 1. Umývateľný pre-filter – zachytáva väčšie častice ako prach alebo vlasy, čo pomáha znižovať alergické reakcie
 2. Certifikovaný HEPA filter H11 – s antibakteriálnym poťahom z nanočastíc striebra. Tento filter zachytáva vzduchom sa šíriace častice s veľkosťou len 0,3 mikrometra s 99,97 % účinnosťou, to znamená, že zachytí väčšinu bežných vzduchom sa šíriacich alergénov, baktérií a vírusov.
 3.  Filter z aktívneho uhlia – odstraňuje nepríjemné domáce pachy z varenia, domácich zvierat alebo dym bez potreby škodlivých chemikálií a zároveň bojuje proti prchavým organickým zlúčeninám ako formaldehyd, benzén a amoniak.
 4. Negatívne anióny – čistia vzduch na diaľku. Čistička vzduchu Rovus Astrea uvoľňuje milióny negatívnych aniónov, ktoré odstraňujú vzduchom sa šíriace častice z cirkulácie a chránia vaše pľúca. Týmto spôsobom zabraňuje dýchacím problémom ako astma a iným problémom spôsobeným znečistením vzduchu.
Jednotlivé filtre čističky vzduchu

4-stupňová filtrácia spoľahlivo odstráni aj veľmi malé čiastočky nečistôt

 

2 voliteľné režimy pre používanie

Pri používaní čističky máte na výber z dvoch módov. Tichý program na noc a automatický na deň. V automatickom móde možno ľubovoľne upraviť rýchlosť ventilátora. Spánkový režim je tichší, čím vám dopraje ničím nerušený odpočinok. Aby sme nezabudli spomenúť aj celkový výkon čističky, ten predstavuje 55 W.

 

Užitočné funkcie čističky vzduchu

LED svetelný indikátor – zobrazuje stav kvality vzduchu.

⭐ Rýchlosť ventilátora – k dispozícii sú tri rýchlosti ventilátora plus automatický a spánkový režim. Stláčaním tlačidla rýchlosti ventilátora budete prepínať z automatického režimu cez rýchlosti ventilátora až po spánkový režim. Ak ste náchylný na alergie, odporúča sa spustiť čističku na najvyššej rýchlosti, pri akej sa samozrejme cítite pohodlne.

⭐ Automatický režim – v automatickom režime si jednotka automaticky nastaví rýchlosť ventilátora na základe hodnôt zistených snímačom kvality vzduchu. Senzor potrebuje približne 10 minút na rozohriatie, aby dosiahol maximálnu citlivosť.

⭐ Spánkový režim – spánkový režim zníži rýchlosť ventilátora na najnižší stupeň, vypne displej kvality vzduchu a stlmí svetlá.

⭐ Časovač – Stlačením tohto tlačidla si môžete vybrať jedno zo štyroch dostupných nastavení: 1, 2, 4 alebo 8 hodín. Po uplynutí času na časovači sa čistička vzduchu vypne.

⭐ Detský zámok – súčasným stlačením a podržaním (na približne 3 sekundy) tlačidiel Časovač a Rýchlosť sa čistička vzduchu uzamkne v aktuálnom stave. Pre jej odomknutie znova stlačte a podržte (na cca 3 sekundy) tieto dve tlačidlá.

⭐ Snímač kvality vzduchu – meria a zobrazuje kvalitu vzduchu v troch farebných kódoch: zelený, oranžový, červený. Farba zodpovedá počtu častíc nameraných senzorom. Zelená: 0-50 µg/m3; Oranžová: 51-100 µg/m3; Červená: >100 µg/m3. Ak je navolený spánkový režim, displej je vypnutý.

⭐ Reset filtra – keď celková doba prevádzky čističky dosiahne 3 000 hodín, rozsvieti sa spínač FILTER RESET (reset filtra) na ovládacom paneli na znamenie, že je potrebné vymeniť predfilter a filter s aktívnym uhlím. Po výmene filtra stlačte spínač. Systém automaticky vymaže čas a reštartuje dobu používania filtra.

⭐ Ionizátor – stláčaním tlačidla ionizátora vypínate a zapínate ionizačnú funkciu. Má za úlohu ionizáciu vzduchu, čo v konečnom dôsledku zlepšuje dýchanie, okysličenie krvi a má tým pádom vplyv na ľudskú psychiku. Ionizácia je pomerne častá funkcia u čističiek vzduchu, ktorá pomocou elektrického výboja ionizuje vzduch. Jednotlivé nečistoty sa na seba nabaľujú a vytvárajú zhluky v podobe prachu, ktorý je potom eliminovaný čističkou vzduchu na základe ďalšieho filtra (napr. HEPA).

 

Jednoduché ovládanie čističky a manipulácia

Ovládanie čističky je jednoduché, použiť môžete tlačidlá a intuitívny dotykový panel. V prípade potreby ich môžete nahradiť praktickým diaľkovým ovládačom.

Nakoľko tento model váži niečo málo cez 5 kilogramov, konkrétne je to 5,2 kg, manipulácia s ním nie je zložitá. Pomôže vám pri tom dokonca aj zabudovaná rukoväť pre jednoduché prenášanie.

 

💡 TIP: Počas používania nechajte dvere a okná v izbe zatvorené. Ak nie ste v miestnosti, odporúčame vám jednotku spustiť na najvyššie nastavenie a keď ste nablízku, prepnúť ju na nízku úroveň. Alebo si kúpte čističku vzduchu certifikovanú pre väčšiu plochu, aby ste ju mohli prevádzkovať pri nízkych otáčkach a stále bude pracovať efektívne.

 

Porovnanie s novým modelom čističky Rovus

Dve biele čističky vzduchu

 Nano RovusAstrea Rovus
Typ filtrácieHEPA H13 + uhlíkový predfilter + UV-C svetloHEPA H11 + predfilter + uhlíkový filter
Ionizátoránoáno
Odporúčaný priestor60 m²15 m²
Protiprašná účinnosť99,95 %99,97 %
Senzor kvality vzduchuánoáno
Diaľkové ovládanienieáno
Automatický režimánoáno
Počet stupňov výkonu42
Maximálna hlučnosť61 dB61 dB
Hmotnosť6,1 kg5,2 kg
Rozmery58,7 x 28 x 28 cm (V x Š x H)39,5 x 23,5x 64 cm (V x Š x H)
Cena349,99 €158,00 €

 

💡 Tip: Zaujal vás aj druhý model čističky od značky Rovus? Pozrite si našu recenziu na Čističku vzduchu Rovus Nano a dozviete sa o nej oveľa viac.

 

Čo zahŕňa balenie čističky vzduchu Rovus Astrea

 • 1x čistička vzduchu
 • 1x filtre

Popis častí čističky vzduchu

Vysvetlivky:

A = predný panel
B = ovládací panel
C = snímač kvality vzduchu
D = filtre
E = prachový senzor
F= sieťový kábel

Tri druhy filtrov do čističky vzduchu

 

Filtre:

A =predfilter
B = HEPA filter
C = filter s aktívnym uhlím

Predfilter: slúži na zachytenie veľkých častí, ako je napríklad prach.
HEPA filter: odstraňuje mikroskopické častice do veľkosti 0,3 mikróna, ako sú jemný prach, dym, peľ, baktérie a plesne.
Filter s aktívnym uhlím: pozostáva z rozsiahleho systému vysoko adsorpčných pórov molekulárnej veľkosti a slúži na odstránenie plynov, ľahkého zápachu a prchavých organických zlúčenín.

 

Kde umiestniť čističku vzduchu

Zariadenie vždy spúšťajte vo vnútri a na rovnom povrchu. Odporúča sa prevádzkovať ho na mieste, kde trávite najviac času – väčšinou to býva spálňa alebo obývačka. Nastavte rýchlosť ventilátora na úroveň, ktorá vám je príjemná. Vo väčšine prípadoch môže čistička bežať na nízkej rýchlosti. Vo väčšej miestnosti však môžete nastaviť aj vyššiu rýchlosť, keď nie ste prítomný, a keď sa vrátite, rýchlosť ventilátora znížte.

Čistička vzduchu v spálni

Umiestnite ju hlavne do miestnosti, v ktorej trávite najviac času

 

Vzhľadom k tomu, že vzduch je ťahaný z prednej strany a vystupuje z hornej časti, môžete čističku umiestniť kdekoľvek v miestnosti. Dokonca aj vedľa steny. Pre dosiahnutie lepšieho výkonu pri čistení vám odporúčame postaviť zariadenie na zem alebo na stabilný povrch. Neumiestňujte však produkt na miesto, kde by mohli záclony alebo závesy zablokovať prívod vzduchu.

 

Starostlivosť o čističku vzduchu Rovus Astrea

Údržba

 • Pred akoukoľvek údržbou zariadenie vypnite a odpojte ho z elektrickej siete.
 • Jednotku umývajte, len keď je to nevyhnutné. Ak je používaná v špinavom prostredí, pravdepodobne bude potrebovať častejšie čistenie.
 • Utrite všetok prach mäkkou handričkou (môže byť suchá alebo jemne navlhčená).
 • Nepoužívajte na zariadenie žiadne čistiace prostriedky ani chemikálie.

 

Výmena filtrov

K základnej starostlivosti o čističku patrí výmena filtrov. V tomto prípade postupujte nasledovne:

 • Vypnite zariadenie a odpojte ho z elektrickej siete.
 • Potiahnite predný kryt zdola smerom k vám a nadvihnite ho.
 • Navrchu filtra sa nachádzajú dve otočné západky, ktoré ho držia na svojom mieste. Otočte ich, aby ste mohli vybrať filtre. Najprv vytiahnite HEPA filter s penou potiahnutím dvoch popruhov (v hornej a dolnej časti filtra). Potom odstráňte filter s aktívnym uhlím potiahnutím za jeho popruhy.
 • Najprv nainštalujte filter s aktívnym uhlím a hneď na to HEPA filter tak, aby penová strana smerovala k vám.
 • Ak chcete nasadiť naspäť kryt, najskôr ho vložte hore. Nachádzajú sa tam otvory, do ktorých by mali byť vložené západky vrchného krytu. Otočte kryt nadol, aby ste ho usadili na spodok, a zatlačte ho na hlavnú jednotku. Predfilter je vyrobený z penového materiálu, ktorý môžete utrieť handričkou alebo zľahka povysávať. Je určený na výmenu HEPA filtrom.
 • HEPA filter a filter s aktívnym uhlím: Keď celková doba prevádzky čističky dosiahne 3 000 hodín, rozsvieti sa indikátor Filter reset (reset filtra) na znamenie, že je potrebné vymeniť HEPA filter a filter s aktívnym uhlím. Po vykonaní údržby stlačte “Filter Reset” pre vynulovanie indikátora výmeny filtra.

 

Senzory

Starať sa treba aj o senzory, aby správne snímali znečistenie vzduchu. Vyčistite prach, ktorý blokuje prívod vzduchu snímača. Ak senzor sníma nesprávne, prejdite okolo neho vysávačom, aby ste odstránili všetok prach, ktorý sa tam mohol nahromadiť.

 

Recenzie na čističku vzduchu Rovus Astrea

Praktické informácie sa niekedy môžete dozvedieť aj z recenzií zákazníkov na internete. Našli sme však len jednu recenziu, ktorá je naozaj pozitívna. Zákazník si chváli čističku, jej vzhľad aj funkciu. Odporúča ju predovšetkým alergikom. Negatívne recenzie sme nenašli, avšak za menšie mínus pokladáme použitie čističky pre miestnosti len do 15 m². Preto si vopred vyrátajte veľkosť izby, do ktorej chcete čističku umiestniť, aby ste z nej vyťažili naozaj maximum a nemali ju nakoniec len odloženú niekde v kúte, pretože nebude postačovať výkonnostne.

Recenzia zákazníka na čističku vzduchu Rovus Astrea

Porovnanie s konkurenčnými modelmi

ParameterRovus AstreaRowenta Intense Pure AirWinix ZeroIonic-CARE Triton X6
VýrobcaRovusRowentaWinixIonic Care
Typ filtrácieHEPA filter+Umývateľný+ Uhlíkový filterHEPA filter + uhlíkový filter (Active Carbon) + FormaldehydovýHEPA filter + Uhlíkový filter (Active Carbon) + UV lampaElektrostatický
Odporúčaná veľkosť miestnosti15 m²35 m²99 m²187 m²
Protiprašná účinnosť99,97 %99,97 %99,97 %96 %
Maximálna hlučnosť61 dB45 dB60 dB8 dB
Zvlhčovanie vzduchunienienienie
Ionizácia vzduchuánoánoánoáno
Cena158,00 €192,99 €329,00 €139,00 €

 

Rozhovor

💡 Neprehliadnite!

Rozhovor s brand manažérkou značky Rovus – Mgr. Andreou Rimovou

Andrea Rimová

Mgr. Andrea Rimová, brand manažérka značky Rovus

Pár otázok o čističke vzduchu sme sa spýtali aj brand manažérky značky Rovus, Mgr. Andrei Rimovej, ktorá pracuje pre túto spoločnosť už niekoľko rokov. Môžete si teda prečítať aj informácie od odborníčky v tejto oblasti, ktorá nám predstavila nielen samotný produkt, ale aj čo to zo svojej práce.

„V Studiu Moderna pracujem od roku 2014. Práca v tejto multimarketingovej spoločnosti je zaujímavá a inšpiratívna. Baví ma byť súčasťou tímu, ktorý prináša na trh zaujímavé produkty uľahčujúce či spríjemňujúce život zákazníka.“

 

Dodomacnosti.sk: Na akom princípe funguje čistička vzduchu Rovus Astrea??

Andrea Rimová: Tento moderný a štýlový prístroj využíva 4-stupňový systém na čistenie vzduchu, odstraňovanie škodlivých častíc a pachov a vypúšťa čistý a svieži vzduch, ktorý je radosť dýchať..

Pokročilý 4-stupňový filtračný systém pre čistejší a zdravší vzduch

Čistička vzduchu Rovus Astrea používa na odstránenie nebezpečných častíc zo vzduchu, ktoré spôsobujú rôzne zdravotné problémy, 4-stupňový filtračný systém:

 1. krok: Umývateľný prvý filter zachytáva väčšie častice ako prach alebo vlasy, čo pomáha znižovať alergické reakcie.
 2. krok: Certifikovaný HEPA filter H11 s antibakteriálnym poťahom z nanočastíc striebra. Tento filter zachytáva vzduchom sa šíriace častice s veľkosťou len 0,3 mikrometra s 99,97% účinnosťou, to znamená, že zachytí väčšinu bežných vzduchom sa šíriacich alergénov, baktérií a vírusov.
 3. krok: Filter s aktívnym uhlím odstraňuje nepríjemné domáce pachy z varenia, domácich zvierat alebo dym bez potreby škodlivých chemikálií a zároveň bojuje proti prchavým organickým zlúčeninám ako formaldehyd, benzén a amoniak.
 4. krok: Negatívne anióny čistia vzduch na diaľku – čistička vzduchu Rovus Astrea uvoľňuje uvoľňuje milióny negatívnych aniónov, ktoré odstraňujú vzduchom sa šíriace častice z cirkulácie a chránia vaše pľúca. Týmto spôsobom zabraňuje dýchacím problémom ako astma a iným problémom spôsobeným znečistením vzduchu

 

Dodomacnosti.sk: Kde je najideálnejšie umiestniť v izbe čističku vzduchu?

Andrea Rimová: Keďže čistička funguje na princípe cirkulácie vzduchu, odporúčame ju umiestniť po obvode miestnosti tak, aby výfuk vyčisteného vzduchu smeroval do stredu izby a do najpoužívanejších častí miestnosti. Neblokujte výfukový otvor nábytkom, aby sa vyčistený vzduch dostal do priestoru. Neodporúčame ju umiestniť pri oknách, dverách a pod stropom, pretože tu by sa mohli príliš prisávať usadené nečistoty.

 

Dodomacnosti.sk: Pre aké miestnosti je vhodný tento model čističky vzduchu?

Andrea Rimová: Čističku Astrea by som odporučila do menších uzavretých miestností, ako napríklad spálňa alebo kancelária, s veľkosťou ideálne okolo 15 m².

 

Dodomacnosti.sk: Čím sa odlišuje čistička Astrea od „svojej kolegyne“ čističky Rovus Nano?

Andrea Rimová: Model Rovus Nano spoľahlivo vyčistí priestor až do 60 m². Rozdiel je aj v použitej technológii. Astrea má pokročilý 4-stupňový filtračný systém, ale nedisponuje UV-C svetlom ako Nano. Je tiež o 300 g ľahšia. Rozdiel je aj v dizajne, Astrea je takmer rovnako vysoká ako Nano, ale Nano má rovnakú hĺbku a šírku 28 cm, pričom Astrea je širšia – 33,7 cm, a jej hĺbka je 17,2 cm. Rozdiel je, vzhľadom na použité technológie, aj v cene. Čistička Rovus Nano je drahšia.

 

Dodomacnosti.sk: Je čistička vzduchu Rovus Astrea vhodná pre všetkých ľudí alebo sú aj prípady, kedy ju vyslovene nie je vhodné používať?

Andrea Rimová: Je vhodná pre každú domácnosť, pretože poskytuje pohodlie a štýl so všetkými potrebnými funkciami. Vzduch, ktorý dýchate, sa môže zdať čistý, ale aj tie najčistejšie domácnosti môžu byť postihnuté rôznymi formami znečistenia vzduchu. Môžu to byť napríklad zvieracie chlpy, dym, peľ, pleseň, roztoče, rôzne pachy a prchavé organické zlúčeniny. Tieto častice nie je možné odstrániť bežnými metódami čistenia a môžu spôsobiť nepríjemný pocit, podráždenie a zdravotné problémy, najmä u ľudí trpiacich alergiami alebo dýchacími problémami.

Je vybavená dotykovým kontrolným panelom a zabudovanou rukoväťou pre jednoduché prenášanie. Vďaka tomuto panelu čistička zbaví vzduch všetkých nečistôt a prinesie úľavu od zdravotných ťažkostí a dýchacích problémov. Systém funguje aj v automatickom režime, v ktorom podľa potreby upravuje rýchlosť ventilátora, a v tichom režime, ktorý je tichší, takže môžete dýchať čistý vzduch a zároveň pokojne spať. Čistička má navyše LED svetelný indikátor, ktorý zobrazuje stav kvality vzduchu, takže sa môžete uistiť, že vzduch, ktorý dýchate, je naozaj zdravý a čistý.

 

Dodomacnosti.sk: Čo zahŕňa starostlivosť o čističku vzduchu, ako ju treba udržiavať a skladovať?

Andrea Rimová: Uchovávajte ju na čistom a suchom mieste. Nevyžaduje si žiadnu špeciálnu starostlivosť.

 

Dodomacnosti.sk: Ako majú zákazníci postupovať v prípade, ak nebudú s výrobkom spokojní alebo sa im po určitom čase pokazí?

Andrea Rimová: Akékoľvek informácie ohľadom reklamácií, aktuálnych akcií či produktov vám ochotne poskytnú naši kolegovia zo zákazníckeho centra na telefónnom čísle 02/ 59 220 751.

 

Otázky a odpovede

❓ Kam umiestniť čističku vzduchu?

Čistička by mala byť umiestnená tak, aby mala okolo seba dostatok voľného priestoru a mohla efektívne nasávať vzduch. Neodporúča sa umiestňovať čističku v blízkosti okien či dverí. Taktiež na ňu neukladajte žiadne deky a prikrývky, ktoré bránia čisteniu vzduchu.

❓ Čo znamená ionizácia?

Je to bežná funkcia pri niektorých čističkách vzduchu, ktorá pomocou elektrického výboja ionizuje vzduch. Ionizácia pomáha v čistení vzduchu. Jednotlivé nečistoty sa na seba nabaľujú a vytvárajú zhluky v podobe prachu, ktorý je potom eliminovaný čističkou vzduchu na základe iného filtra (napr. HEPA).

❓ Ako dlho treba nechať čističku vzduchu v prevádzke?

V prvom rade by mali byť počas prevádzky čističky vzduchu zatvorené okná aj dvere bez ventilácie. Pre čo najúčinnejšie čistenie vzduchu sa odporúčajú 2 – 3 hodiny denne, v prípade alergikov, fajčiarov a zvierat v miestnosti aj dlhšie. Čistička by mala byť zapnutá vtedy, ak sa ľudia nachádzajú v miestnosti. Využiť ju však môžete aj počas vašej neprítomnosti, kedy je ideálne ju zapnúť na najvyšší výkon. V tom momente bude pracovať nielen na maximum, ale nebude ani nikoho rušiť prípadnou vyššou hlučnosťou.

❓ Sú čističky vzduchu bezpečné?

Takmer všetky čističky vzduchu sú úplne bezpečné. Jedinou výnimkou sú čističky vzduchu produkujúce ozón, ktoré môžu zhoršovať alergie, zhoršiť astmu a spôsobiť bolesť na hrudníku či spôsobiť kašeľ. Čističky vzduchu s HEPA filtrom sú bez ozónu. Iónové čističky vzduchu sú úplne bezpečné a nemali by sa zamieňať s čističkami vzduchu s ozónom.

❓ Prečo sú čističky vzduchu pre nás prospešné?

Čističky vzduchu sú určite pre človeka prospešné. Tieto zariadenia zlepšujú kvalitu vzduchu v miestnosti tým, že odstraňujú kontaminanty zo vzduchu ako je prach, dym, peľ, plesne, baktérie, prchavé organické zlúčeniny, pachy a ďalšie. Čističky vzduchu pomáhajú vytvárať zdravšie prostredie vo vašom dome alebo v kancelárii.

❓ Stoja čističky vzduchu za tie peniaze?

Čističky vzduchu sú hodné svojej ceny len vtedy, ak získate tú, ktorá je ideálna presne pre vás. Tak ako každý spotrebič, aj každá čistička vzduchu má rôzne využitie, možnosti a výkony. Ceny sa pohybujú od 50 do 800 EUR, čo vám umožňuje vybrať tú, ktorá má správnu kombináciu funkcií.

❓ Pre koho sú čističky vzduchu vhodné?

Čističky vzduchu sú vhodné pre každého, komu záleží na čistom ovzduší, resp. je jeho zdraví. Najviac ich však ocenia alergici a astmatici a ľudia, ktorí bývajú v blízkosti prašného prostredia alebo majú doma problémy s plesňou.

 

O značke Rovus

Rovus - eshop

Značka Rovus vznikla v roku 2005 v spoločnosti Studio Moderna. Zahŕňa široké portfólio rôznych čistiacich prostriedkov. Rozvoj značky a rastúca škála produktov ponúkaných na trhu bola zákazníkmi mimoriadne dobre prijatá. To spoločnosť povzbudilo k ďalšiemu rozširovaniu a v nasledovnom období uviedla viac ako 50 produktov rôznych kategórií. Úplne prvým produktom značky Rovus bol vodný vysávač Rovus Aqua Power. Časom pribudli ďalšie produkty ako naparovač odevov, robotické vysávače, parné čističe a umývače okien, atď. V budúcnosti plánuje značka Rovus ponúknuť ešte viac pomocníkov z kategórie upratovania, starostlivosti o domácnosť a textílie a domáceho kutilstva.

 

💡 Tip: Ak máte vyššie nároky na čističku vzduchu, prečítajte si náš článok Veľký test čističiek vzduchu. Dozviete sa niečo viac o tomto type spotrebiča a o jeho výbere.

Výhody

 • 4-stupňový filtračný systém
 • jemný dizajn so zaoblenými tvarmi
 • diaľkový ovládač pre ľahké ovládanie
 • automatický mód a nočný režim

Nevýhody

 • vhodný pre menšie miestnosti len do 15 m²
 • nedisponuje UV svetlom

Záver recenzie: Čistička pre menšie miestnosti, vďaka ktorej budete dýchať zdravý a čistý vzduch.

Hodnotenie autora
 • Protiprašná účinnosť
 • Spotreba energie
 • Množstvo funkcií
 • Ovládanie a manipulácia
 • Bezpečnosť pri používaní
 • Cena

Súhrn

Elegantná čistička vzduchu, ktorá zbaví vašu domácnosť nepríjemných pachov, roztočov či baktérií. Vhodná je však len pre menšie miestnosti.

4.1

Rovus Čistička vzduchu Astrea

✅ Cena: 158,00 €

Chcem Rovus Astrea AndreaShop.sk
Vývoj ceny Rovus Astrea


Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.