JBL Flip 4 – Bluetooth reproduktor pre milovníkov silných basov (recenzia)

Georgina Babinová Recenzia 24. októbra 2021 0
JBL Flip 4
 • výrobca: JBL
 • výdrž batérie: 12 hodín
 • rozmery: 175 mm x 68 mm x 70 mm
 • hmotnosť: 500 g
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Bluetooth reproduktory
99,00 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
Heureka.sk

Prenosným Bluetooth reproduktorom JBL Flip 4 výrobca uspel v tom, čo sa každému nepodarí: odstránil všetky “muchy” a nedostatky predchodcu Flip 3 a prezentuje sa absolútnou vhodnosťou pre vonkajšie použitie, dlhšou výdržou batérie a stabilnejším a sýtejším zvukom, ktorý najmä v oblasti basov prekvapí volumenom, ktorý zvládne aj večierky.

Čítať viac...

kde kúpiť
Heureka.sk ⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"
99,00 € Do obchodu Heureka.sk

JBL Flip 4 – základné informácie

„Plne vybavený, vodotesný a mobilný Bluetooth reproduktor so silným zvukom“ – takto popisuje výrobca Flip 4, ktorý je vhodný pre použitie v interiéri aj exteriéri. JBL Flip 4 je ideálny pre priateľov basovej hudby, pretože na svoju veľkosť má malý reproduktor neuveriteľne výkonný bas. Dokonca možno pre niekoho až príliš výkonný. Test ukáže, čo v ňom naozaj je.

JBL Flip 4 - dostupné farby

Dôležité parametre: 
Výkon RMS:16 W
Citlivosť:80 dB
Bezdrôtový prenos:áno
Prevádzka na batérie:áno
Výdrž batérie:12 hodín
Podpora iPod:áno

 

Prvý dojem

JBL zrejme verí v motto “menej je viac”, pretože okrem návodu na použitie je štýlové balenie doplnené iba nabíjacím káblom USB-C. Návod na obsluhu je na druhej strane ľahko zrozumiteľný a dostatočne vysvetľujúci funkcie reproduktora, chýba však slovenská, resp. česká verzia. Možno sa však časom objaví tu.

Okrúhly streamingový box je vysoký iba asi 17 centimetrov a kompaktné rozmery vás vyzývajú, aby ste so sebou vzali tento reproduktor kamkoľvek idete. Ako sme si u JBL už zvykli, reproduktor je k dispozícii v mnohých živých farbách. Nemusíte kupovať len obligátny čierny. Súčasťou dodávky je remienok, ktorý môžete použiť na nosenie reproduktora na zápästí. JBL Flip 4 tiež poteší lítium-iónovou batériou s kapacitou 3 000 mAh, ktorá má dostatok výdrže, aby vydržala dlhé výlety alebo plážové večierky. Mobilný Bluetooth box je možné používať až 12 hodín – za predpokladu, že úroveň hlasitosti nebude príliš vysoká.

 

Pripojenia a batéria

Flip 4 má na zadnej strane gumenú klapku. Nechtom ju viete uvoľniť. Pod ňou sú dva vstupy. Vľavo máme takzvaný konektor AUX, čo je 3,5 mm jack kábel. Reproduktor sa dá cez toto pripojenie spojiť so zariadeniami, ktoré nemajú Bluetooth. Sú to napr. staré CD prehrávače alebo staré iPod Classic modely. Hneď vedľa je známe Micro-USB pripojenie, prostredníctvom ktorého je nabíjaná integrovaná batéria reproduktora. Micro USB kábel je súčasťou balenia.

Čas nabíjania je približne 3,5 hodiny a batéria vydrží až 12 hodín. Počas procesu nabíjania blikajú modré LED diódy vedľa tlačidla zapnutia / vypnutia. Celkom tu je päť LED diód. Keď je batéria úplne nabitá, LED zhasnú. Po nabití by sa gumená klapka mala znovu zatvoriť, aby sa do prípojok nedostala žiadna nečistota alebo voda.

 

Ovládanie

Na zadnej strane JBL Flip 4 sú štyri tlačidlá. Úplne vľavo vidíte tlačidlo prehrávania. Ak stlačíte toto tlačidlo počas prehrávania hudby, pozastaví sa a ak ho stlačíte znova, prehrávanie bude pokračovať. Ak stlačíte toto tlačidlo dvakrát za sebou rýchlo, ďalšia skladba sa preskočí. V prípade prichádzajúceho hovoru ho môžete prijať stlačením tohto tlačidla.

Hneď vedľa vidíme tlačidlo plus. Ak ho stlačíme, hlasitosť sa zvýši. Tlačidlo mínus podľa očakávania zníži hlasitosť. Nakoniec je tu tlačidlo, ktoré zobrazuje symbol Bluetooth. Po zapnutí sa reproduktor automaticky prepne do režimu párovania. Ak to tak nie je, stlačením tohto tlačidla môžete aktivovať Bluetooth. Potom sa v nastaveniach Bluetooth smartfónu vyberie JBL Flip 4, pripojí sa a je pripravený na prehrávanie hudby.

Na zadnej strane reproduktora sú však ďalšie dve tlačidlá. Tu je tlačidlo zapnutia / vypnutia. Ak sa krátko stlačí, reproduktor sa zapne a ďalším stlačením sa vypne. Vedľa tlačidla zap / vyp sú už spomenuté modré LED svetielka. Tieto sa pri zapnutí rozsvietia a ukážu aktuálnu úroveň nabitia batérie. LED diódy však automaticky zhasnú asi po 1 minúte prevádzky. Posledným tlačidlom je tzv. Tlačidlo pripojenia. To umožňuje prepojenie viacerých reproduktorov JBL Flip 4. Teoreticky by mal fungovať aj s inými modelmi, ktoré podporujú funkciu JBL Connect.

 

Funkcie

Už aj dizajn naznačuje že reproduktor JBL Flip 4 je určený na vonkajšie použitie: pogumované tlačidlá a hrubá gumová klapka na zakrytie USB a AUX vstupu chránia reproduktor Bluetooth pred vodou vstupujúcou dovnútra krytu. A keby to nestačilo, vývojári JBL pridali do Flip 4 aj ďalšie skvelé funkcie:

 • Aplikácia JBL Connect + (Android / iOS) – vďaka funkcii JBL Connect + sa mobilný reproduktor Bluetooth JBL Flip 4 môže pripojiť až k 100 ďalším reproduktorom JBL, ktoré tiež podporujú túto aplikáciu.
 • IPX7 – trieda ochrany garantuje, že JBL Flip 4 sa nepoškodí, aj keď je zariadenie krátkodobo ponorené do vody. Ak sa chcete ponárať v bazéne s Flip 4, môžete.
 • podpora Siri a Google Asistent – JBL Flip 4 komunikuje aj so Siri a Google Assistant. Dlhým stlačením tlačidla prehrávania vyvoláte Siri alebo Google Asistenta. Siri znie ta trochu z diaľky. Akoby asistentka Apple prechladla. Alexa žiaľ nie je podporovaná.
 • funkcia hands-free – JBL Flip 4 sa dá použiť aj na telefonovanie – v spojení s Bluetooth smartfónu. Mikrofón je umiestnený na strane, kde je zobrazený výkričník.

 

➡️ Dosah Bluetooth

Bluetooth JBL Flip 4 má dosah 14 metrov. Od tejto vzdialenosti už môžete očakávať výpadky. Rovnako ako u všetkých ostatných Bluetooth boxov aj pohyby priamo pred JBL Flip 4 spôsobujú prerušenie pri väčšej vzdialenosti.

JBL Flip 4

 

Kvalita zvuku

Kvalita zvuku JBL Flip 4 je presvedčivá. Výšky, stredy a basy sú vyvážené. Bas je silný, ale nie príliš dominantný. To poteší a mala by to byť presne tá správna dávka pre väčšinu hudobných štýlov. Napriek relatívne nízkemu výkonu 2 x 8 wattov sa zvuk javí ako silný, mohutný a v pozitívnom zmysle aj hlasný. Reprodukcia reči funguje veľmi dobre a jasne. Reproduktor však nie je vhodný pre všetky typy hudby. Zatiaľ čo pop a elektro profitujú zo sily zvuku, rock a metal s množstvom bicích jednoznačne strácajú. Pretože najmä bicie a vysoké tóny znejú na Flip 4 plechovo a zastreto. Okrem toho, Flip 4 zlyháva pri klasickej hudbe s vysokou dynamikou – tu musíte neustále upravovať hlasitosť, pretože zvuk znie buď príliš slabo a tlmene alebo príliš hlasno a zvučne. Obzvlášť vysoké ženské hlasy znejú nepríjemne aj pri nízkej hlasitosti.

Okrem toho je škoda, že JBL nemá zabudovaný ekvalizér. Aj keď sa tento problém dá vyriešiť pomocou aplikácie na smartfóne a tablete, samostatný ekvalizér by bol pre Flip 4 dobrý a zjednodušil by obsluhu. Ďalšou nevýhodou Flip 4 je spôsob konštrukcie reproduktora. Zvuk vydáva iba v relatívne úzkom kuželi, takže zvuk znie zvláštne tlmene, akonáhle otočíte reproduktor. Toto je u reproduktora v tomto cenovom rozpätí sklamaním.

Krátke video vám zvuk JBL Flip 4 priblíži aj “naživo” :

 

Jbl Flip 4 Soundcheck. 10 - 100% vol

JBL Flip 4 vs Flip 3

V súčasnosti je medzi treťou a štvrtou generáciou cenový rozdiel – cena Flip 4 je o málo vyššia, aktuálne 99,00 €, ale napriek tomu dostupná. Inak vyzerajú obidve skutočne mätúco rovnako. Iba konštrukcia bočných prevodníkov už naznačuje, že JBL Flip 4 by mohol byť upgradovanou verziou. Poďme sa rýchlo pozrieť na kľúčové rozdiely v tabuľke:

 Flip 4Flip 3
Výdrž batérie:12 h10 h
Frekvenčný rozsah:70 až 20.000 Hz85 až 20.000 Hz
Vodotesnosť:IPX7"odolný proti striekajúej vode"
Hmotnosť:515 g450 g
Rozmery:6,8 x 17,5 x 7,0 cm6,4 x 16,9 x 6,4 cm

Týchto pár bodov sa najskôr zdá byť okrajových, ale prinajmenšom teoreticky znamenajú skutočné zlepšenie vo viacerých smeroch: o dve hodiny viac výdrže batérie (s rovnakou dobou nabíjania) môže byť obrovský rozdiel, pokiaľ ide o hudbu na cestách, ak v okolí nie je žiadna zásuvka. Väčší frekvenčný rozsah naznačuje, že Flip 4 pridá basov o niečo viac. Najdôležitejší je kvantový skok v odolnosti proti vode. Predtým sa JBL 3 mohlo dostať do kontaktu iba so striekajúcou vodou (čo zodpovedá IPX4), ale Flip 4 zostáva funkčný aj keď je vo vode ponorený do hĺbky jedného metra po dobu pol hodiny – trieda ochrany IPX7.

 

JBL Flip 4 vs Flip 5

JBL Flip 5 z roku 2019 je nástupcom JBL Flip 4. V tejto súvislosti okamžite vyvstávajú otázky: Kde sú rozdiely? Ktorý JBL Flip je lepší? Tabuľka nám zase prehľadne ukáže, kde nastali zmeny:

 Flip 4Flip 5
Rozmery:6.8x17.5x7 cm6.9x18.1x7.4 cm
Hmotnosť:515 g540 g
Výkon:2x8 W20 Watt
Kapacita batérie:3000 mAh4800 mAh
Výdrž batérie:12 h12 h
Doba nabíjania:4 h3 h
USB:Micro USBUSB-C

Celkovo je JBL Flip 5 mierne výkonnejší. JBL tu zlepšila kvalitu zvuku. Piata generácia JBL Flip je obzvlášť presvedčivá, pokiaľ ide o hlasnú hudbu. Flip 5 okrem toho ponúka USB-C, čo zodpovedá súčasnému štandardu a umožňuje rýchlejšie nabíjanie. Kapacita batérie sa tiež zvýšila, ale maximálna prevádzková doba 12 hodín zostáva rovnaká pre oba modely. Oba reproduktory sú vodotesné a rovnakého tvaru.

 

Čo sa nám na JBL Flip 4 páči?

 • vodotesný podľa IPX7
 • je možné pripojiť až dva mobilné telefóny / tablety
 • cez JBL Connect + je možné pripojiť až 100 reproduktorov
 • funkcia hands-free s potlačením ozveny a hluku
 • 3 000 mAh batéria s 12 hodinami prehrávania
 • kompatibilný so Siri a Asistentom Google
 • veľmi dobré spracovanie
 • veľmi dobrá haptika
 • dobrý zvuk
 • silné basy
 • veľmi kompaktné rozmery s príjemnou hmotnosťou

 

Čo sa nám na JBL Flip 4 nepáči?

 • absencia slovenského, resp. českého návodu
 • potvrdzovacie tóny sú príliš hlasné a príliš dlhé
 • bicie nástroje a vysoké tóny neznejú úplne dokonale
 • nemá zabudovaný ekvalizér
 • v prestávkach šumí

 

💡 TIP Ak si myslíte, že kvalita zvuku JBL Flip 4, ktorá nie je za každých okolností dokonalá, nebude zodpovedať vašim nárokom, zoznámte sa s reproduktorom JBL Charge 3, ktorého zvuk vás pravdepodobne presvedčí. Jeho recenziu nájdete tu.

 

Recenzie zákazníkov

Napriek nedostatkom, ktoré sme v recenzii spomenuli, JBL Flip 4 má medzi zákazníkmi naozaj dobré renomé. Recenzie, ktoré prináša Heureka ho hodnotia na 96% kladne a bol ocenený aj ako Produkt roka 2018. Niektoré predajne už jeho predaj ukončili – napríklad Alza a uvoľnili priestor ďalšej generácii – Flip 5, ale Nay aj Datart ho ešte v ponuke majú. Takže ak vás naša recenzia, alebo nasledujúce recenzie zákazníkov presvedčia, ešte si ho viete zadovážiť.

Flip 4 - recenzie

Ďalšie recenzie → nájdete tu

Zhrnutie na záver

Odporúčali by sme kúpu JBL Flip 4? Áno. Tomu kto počúva správnu hudbu. Ak chcete počúvať klasiku alebo inú, skôr náročnú hudbu, mali by ste Flip 4 podrobiť priamemu porovnaniu s ostatnými reproduktormi v tomto cenovom rozpätí Čím viac je váš hudobný vkus elektronický, tým viac sa vám bude páčiť. Flip 4 ponúka sotva nejaké doplnky, ktoré by mohli kompenzovať problémy so zvukom. Chýba ekvalizér, alebo možnosť prehrávať hudbu z externých pamäťových médií (USB kľúč, karta SD).

Toľko kritiky. Všeobecne platí, že tento malý Bluetooth reproduktor hrá na výrazne vyššej úrovni, ako by ste si mysleli na prvý pohľad. Maximálna hlasitosť vás zdvihne zo stoličky. JBL Flip 4 zvládne ozvučiť aj veľké miestnosti. Tento vysoký potenciál mu prirodzene prospieva najmä pri použití vonku, pod holým nebom.

Výhody

 • pomer cena / kvalita
 • vodoodolnosť IPX7
 • dlhá výdrž batérie a kvalitný zvuk
 • podpora JBL Connect+

Nevýhody

 • hmotnosť 500 gramov
 • neobsahuje obal

Záver recenzie: Vysoko kvalitný prenosný bluetooth reproduktor na doma i na cesty s dlhou výdržou batérie.

Hodnotenie autora
 • kvalita zvuku
 • výdrž batérie
 • kvalita Bluetooth pripojenia
 • príslušenstvo

Súhrn

V priamom porovnaní s predchodcom Flip 3 je Flip 4 v každom prípade lepšou voľbou, pretože vyriešil všetky problémy troch generácií a ponúka stabilnejší zvuk. Okrem toho je skutočne vhodný na použitie vonku a pritom pôsobí šik a hodnotne.

4.4

JBL Flip 4

✅ Cena: 99,00 €

Chcem JBL Flip 4 Heureka.sk
Vývoj ceny JBL Flip 4


Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.