JBL Flip 5 – najnovší model obľúbenej série Bluetooth reproduktorov (recenzia)

Georgina Babinová Recenzia 24. októbra 2021 0
JBL Flip 5
 • Výkon RMS: 20 W
 • Bezdrôtový systém prenosu:áno
 • Prevádzka na baterky:áno
 • Čas prehrávania na batérie: až 12 hodín
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Bluetooth reproduktory
99,00 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
Hej.sk

V septembri 2019 predstavila spoločnosť JBL ďalšiu Flip – generáciu: reproduktor JBL Flip 5. Séria Flip bola od začiatku mimoriadne populárna. Piata generácia by mala mať zachované všetky prednosti svojho predchodcu, ale je samozrejme revidovaná. Na určenie rozdielov je však potrebné dobré oko. My sme to naše na tento nový reproduktor hodili.

Čítať viac...

porovnanie cien
Hej.sk ⭐️ jeden z najznámeších internetových obchodov na Slovensku
⭐️ veľa druhov dopravy za férové ceny + možnosť osobného odberu
⭐️ časté akcie a výpredaje (aktuálne prebiehajúce → tu)
99,00 € Do obchodu Hej.sk
Datart.sk ⭐️ známy eshop aj sieť predajní (výdajné miesta po celom Slovensku)
⭐️ možnosť nákupu na splátky
⭐️ časté akcie a výpredaje (aktuálne prebiehajúce → tu)
99,00 € Do obchodu Datart.sk
AndreaShop.sk ⭐️ vynikajúce ceny tovaru
⭐️ množstvo druhov dopravy, platieb (aj na splátky), možnosť vynášky do bytu
⭐️ časté akcie a výpredaje (aktuálne prebiehajúce → tu)
99,00 € Do obchodu AndreaShop.sk
Muziker.sk ⭐️ cena dopravy 3,50 €, nad 49 € je cena dopravy zdarma
⭐️ držiteľ európskych certifikátov kvality (od SAEC, APEK, TRUSTED SHOPS)
⭐️ aktuálne prebiehajúce zľavy → nájdete tu
99,00 € Do obchodu Muziker.sk

JBL Flip 5 – základné informácie

Ak hľadáte Bluetooth reproduktor, na značku JBL narazíte medzi prvými – a možno vás ohromí neuveriteľne široký sortiment jej ponuky. Rodina Flip (tu je naša recenzia Flip 4) sa radí do segmentu strednej triedy. Z hľadiska ceny je Flip 5 je k peňaženke o niečo priateľskejší ako napríklad JBL Charge 3 (náš test nájdete tu). Svojimi rozmermi 0,5-litrovej plechovky na pivo je tiež veľmi ľahko prenosný. JBL Flip 5 je k dispozícii v 11 rôznych farbách. Rovnako ako jeho predchodcovia, aj JBL Flip 5 je vodotesný a veľmi praktický, ale vďaka novému dizajnu „Racetrack“ ponúka výrazné zvýšenie výkonu. Aktualizácia zvyšuje hudobný výkon na 20 W RMS. Ak to nestačí, môžete vytvoriť stereofónnu sieť s druhým reproduktorom alebo vytvoriť skutočný zvukový cloud s až 99 ďalšími zariadeniami JBL Partyboost.

JBL Flip 5

Dôležité parametre: 
Výkon RMS:20 W
Bezdrôtový systém prenosu:áno
Prevdázka na batérie:áno
Výdrž batérie:12 hodín

 

JBL Flip 4 vs Flip 5 – čo sa zmenilo?

JBL Flip 5 trochu vyrástol a teraz meria 181 x 69 x 74 milimetrov a váži 540 gramov. Na porovnanie: Flip 4 meria 175 x 70 x 68 milimetrov a váži 515 gramov. Inžinieri sa okrem toho postarali o nový akustický dizajn, ktorý posunul zvukový podpis JBL na ďalšiu úroveň. Flip 5 je samozrejme vodotesný a dokáže “prežiť” 30 minút v hĺbke jedného metra pod vodou. Batéria 4800 mAh zvládne prehrávať až dvanásť hodín hudby, čo sa môže líšiť v závislosti od hlasitosti. Ak počúvate hudbu na primeranej úrovni, je to dokonca viac ako dvanásť hodín. Ak je batéria vybitá, môžete ju úplne nabiť za 2,5 hodiny. Tu jednoducho použite priložený kábel USB-C na USB-A. Funkcia rýchleho nabíjania nie je k dispozícii.

Samotný reproduktor Flip 5 ponúka dizajn známy zo štvorky s malými zmenami. Sieťovitý povrch sa osvedčil aj tu, po stranách sa použila guma. Na jednej strane nájdete vypínač a Bluetooth gombík a tu je aj zápästný remienok pre jednoduchý transport. Plusom oproti Flip 4 je, že port USB-C je voľný, nemusíte pracne otvárať viečko. Stav batérie sa tu zobrazuje rovnako prostredníctvom LED.

Ostatné tlačidlá sú umiestnené priamo na sieťovine Flip 5. Tu môžete ovládať hlasitosť pomocou plus a mínus ako zvyčajne, spustiť a zastaviť prehrávanie a použiť tlačidlo pre PartyBoost. Party Boost je režim párovania, ktorý umožňuje používateľom prepojiť ich JBL Flip 5 s ostatnými reproduktormi kompatibilnými s Party Boost od JBL.

Vstup AUX už nie je integrovaný ako tomu bolo u predchádzajúcej série. AUX bol užitočný, pretože zabránil latencii, čo je časté v prípade pripojenia Bluetooth. Takže ak hľadáte reproduktor spojený s televízorom alebo s projektorom letného kina na terase, mali by ste radšej siahnuť po JBL Flip 4.

 

Vlastnosti

 • čo robí JBL Flip 5 obzvlášť žiadaným je vylepšený zvuk, čo je pozitívnym prekvapením. JBL ďalej rozšírila audio frekvenciu v dolnej frekvenčnej oblasti Hz, čo ešte viac dovolí uplatniť sa basom.
 • odolnosť proti vode zostala rovnaká – trieda ochrany IPX7. To znamená, že reproduktor dokáže vydržať až 30 minút pod vodou bez poškodenia, ale iba v hĺbke vody do jedného metra.
 • s Flip 5 výrobca splnil aj požiadavku mnohých používateľov na rozhranie USB-C. To umožní pripojenie JBL Flip 5 k smartfónu a nabíjať ho. Rozhranie USB-C navyše zaručuje rýchlejšie nabíjanie reproduktora. Bluetooth box je plne nabitý asi za 2,5 hodiny.
 • nový dizajn “Racetrack“ – za týmto názvom sa skrýva zväčšený kužeľ a zvýšená vychyľovacia kapacita membrány. JBL tu neuvádza presné hodnoty, ale táto inovácia má výrazný vplyv na zážitok z počúvania. Vo vzťahu k svojej veľkosti poskytuje JBL Flip 5 skutočne skvelý zvuk, ktorý takmer nestráca na kvalite ani pri vysokej hlasitosti. Zvuk je neuveriteľne bohatý na detaily a boduje pôsobivými basmi.

 

Ovládanie

Ako už bolo spomenuté, na prednej strane nájdete tlačidlá.  Tlačidlá „+ a – ” logicky zvyšujú alebo znižujú hlasitosť. Pri spojení so smartfónom môžete hlasitosť ovládať aj priamo pomocou tlačidiel hlasitosti na smartfóne. Tlačidlo trojuholníka je tlačidlo prehrávania / pozastavenia, ktoré zastaví hudbu po stlačení a pokračuje po opätovnom stlačení. Dvojnásobné stlačenie toho istého tlačidla preskočí na nasledujúcu skladbu v zozname skladieb.

Žiaľ tu nie je možné skočiť späť, takže to musíte urobiť na svojom smartfóne. Posledné tlačidlo úplne vľavo (na fotke vpravo) aktivuje režim PartyBoost. To sa dá použiť na spárovanie dvoch Flip 5 do stereo páru a reprodukciu ľavého a pravého zvuku osobitne, alebo na spárovanie až 99 ďalších zariadení. Je škoda, že nový Flip 5 už nie je možné spojiť so starými modelmi, ktoré prichádzajú s programom Connect +, kvôli tomuto novému režimu. Pre majiteľov viacerých reproduktorov s Connect + preto nemá zmysel upgradovať na nový Flip 5.

Kompletný návod na použitie si môžete stiahnuť tu.

 

Ovládacie tlačidlá Flip 5

 

Kvalita zvuku

Teraz k najdôležitejšej téme u reproduktora, zvuku. JBL k nemu niečo dodalo, takže namiesto 16 W RMS, prichádza Flip 5 s 20 W RMS. K malým zmenám došlo aj v maximálnom frekvenčnom rozsahu, tu by nový JBL Flip 5 s 65 Hz mal byť schopný pracovať o niečo nižšie ako predchádzajúce modely. Maximálna frekvencia smerom nahor však zostáva na 20 kHz. Zvuk je teda jednou z dvoch veľkých zmien, ktoré JBL urobil a je okrem iného zodpovedný aj za novú veľkosť. Zatiaľ čo starý JBL Flip 4 používal dva individuálne drivery s 8 W, Flip 5 je o niečo väčší širokopásmový reproduktor.

Ak zapnete zariadenie, môžete očakávať typický oznamovací tón JBL. Aj z neho je zrejmé, že sa niečo vo zvukových charakteristikách zmenilo. Už tento tón znie vyzretejšie. Takto to pokračuje všetkými hudobnými štýlmi. Pri tejto veľkosti ešte stále nemôžete očakávať basové monštrum, ale Flip 5 znie oveľa objemnejšie, než v skutočnosti je. Flip 5 má vzhľadom ku svojej veľkosti precízne basy, ktoré znejú mocne a sotva strácajú objem v hĺbke. Výšky sú podobne jasné, ale sú veľmi ostré. To sa prejavuje napríklad ostrým syčiacim zvukom pri spievaní S-zvukov. Na druhej strane stredy zostávajú trochu v pozadí – škoda. Tento box je o niečo tichší ako jeho predchodca. Dosiahnutých 89 decibelov však stále postačuje pre slušné ozvučenie, Flip 5 ľahko utopí všetky druhy okolitého hluku. Naozaj pôsobivé je, že napriek svojej nízkej hmotnosti a praktickej veľkosti reproduktor prehráva hudbu 21 hodín a 19 minút. Nielenže presahuje predchodcu o sedem hodín, ale aj špecifikáciu výrobcu, ktorá je iba dvanásť hodín.

Ako znie JBL Flip 5 v skutočnosti vám priblíži nasledujúce video:

 

Jbl flip 5 bass test

Párovanie a rozsah

Flip 5 už neponúka možnosť prehrávania hudby cez 3,5 mm jack kábel. JBL vylúčila v novej sérii toto spojenie z konceptu. Pre Flip 5 je jediná možnosť pripojenia Bluetooth. Tu sa JBL spolieha na generáciu 4.2, ktorá však ani tu nepodporuje AAC alebo aptX. To znamená, že nielen ako užívateľ iPhone, ale aj ako užívateľ Androidu, musíte na bezstratovú kvalitu prehrávania zabudnúť.

Bluetooth spojenie so smartfónom je s JBL Flip 5 veľmi jednoduché. Ihneď po vybalení a zapnutí sa zariadenie automaticky prepne do režimu párovania. Ak chcete Flip 5 spárovať s novým alebo ďalším zariadením, stačí krátko stlačiť tlačidlo Bluetooth na zadnej strane a budete počuť opakovaný signálny tón. Potom môžete bežným spôsobom vyhľadať a pripojiť reproduktor v nastaveniach druhého zariadenia.

Maximálny dosah pripojenia Bluetooth pre JBL Flip 5 je obvykle 10 až 12 metrov v interiéri. Pod holým nebom necelých 28 metrov. V závislosti od prekážok medzi prehrávačom a prehrávacím zariadením sa spojenie samozrejme mení. Bluetooth spojenie je veľmi stabilné, bez výpadkov.

 

Pomer cena – hodnota

Pri uvedení na trh Flip 5 bola cena niečo nad 100 eur. Cena rýchlo klesla a preto je nový Flip 5 v súčasnosti k dispozícii za 99,00 €.

Za túto cenu podľa nášho názoru nemusíte dlho rozmýšľať, ak hľadáte prenosný reproduktor s kompaktnou veľkosťou, nízkou hmotnosťou a dobrou kvalitou zvuku. V týchto oblastiach dokáže Flip 5 presvedčiť v , takže ním naozaj niť nepokazíte. Ak však doma máte staršie Flip reproduktory alebo iné modely od JBL a plánujete s nimi spárovať nový Flip 5 cez Connect +, tak vás sklame. Vďaka novej technológii pripojenia PartyBoost nie je nový Flip 5 kompatibilný so starými zariadeniami. Našťastie spoločnosť JBL čoskoro poskytne aktualizovaný firmvér na odstránenie problému.

 

Čo sa nám na JBL Flip 5 páči?

 • vynikajúca výdrž batérie
 • vysoká hlasitosť
 • kvalitný zvuk
 • praktický box zahrnutý do rozsahu dodávky sa dá použiť ako obal na prenášanie
 • kvalitné spracovanie
 • praktický dizajn s remienkom na zápästie
 • vodotesný podľa IPX7
 • vodeodolný port USB-C pre rýchlejšie nabíjanie

 

Čo sa nám na JBL Flip 5 nepáči?

 • chýba vstup AUX
 • žiadna podpora párovania JBL Connect Plus
 • absencia možnosti hands -free telefonovania
 • sieťový adaptér nie je súčasťou balenia

 

Recenzie zákazníkov

Tých zatiaľ nie je veľa. Heureka ich prináša presne päť. Ale takmer na 100% pozitívnych. Samozrejme Flip 5 nenájdete len na Heureke, keďže ide o relatívne nový model, v ponuke ho majú všetky známe predajne či už je to Alza, Nay, Datart, alebo ktorákoľvek iná. Niketoré z recenzií vám aj predstavíme:

JBL Flip 5 recenzie

Ďalšie recenzie → nájdete tu

 

Zhrnutie na záver

Potrebujú šťastní vlastníci Flip 4 túto najnovšiu verziu? Sotva, najmä preto, že vďaka novému systému PartyBoost nie je možné obidva modely spojiť. Je Flip 5 lepší ako jeho predchodca? Bezpochyby! Pretože nové drivery predstavujú úspešné rozšírenie inak takmer nezmeneného konceptu Flip a obohacujú reproduktor dodatočne zvýšeným výstupným výkonom. Vodotesný a exponovaný nabíjací port USB-C je tiež pohodlnou inováciou, ale rozlúčenie so starým dobrým AUX pripojením trochu bolí. Toto chýbajúce pripojenie však je možné oželieť, pretože v súčasnosti má každý smartfón. Flip 5 rozhodne dostáva naše odporúčanie.

Výhody

 • skvelá výdrž batérie
 • vylepšený zvuk oproti Flip 4
 • vodotesný
 • dostatočná hlasitosť

Nevýhody

 • absencia AUX vstupu
 • Party-boost nie je kompatibilný s JBL Connect Plus

Záver recenzie: JBL Flip 5 je typickým príkladom nájdenia primeranej rovnováhy medzi kvalitou zvuku, hlasitosťou, prenosnosťou a robustnosťou.

Hodnotenie autora
 • kvalita zvuku
 • výdrž batérie
 • kvalita Bluetooth pripojenia
 • príslušenstvo

Súhrn

Úspešný update rodiny Flip sa prezentuje kvalitnejším zvukom a novou možnosťou prepojenia.

4.6

JBL Flip 5

✅ Cena: 99,00 €

Chcem JBL Flip 5 Hej.sk
Vývoj ceny JBL Flip 5


Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.