Vyberáme vhodný posilňovač brušných svalov + návod ako na ňom správne cvičiť

Veronika Štrbová Téma 18. septembra 2021 0

Posilňovač brušných svalov je skvelou pomôckou pre všetkých, ktorí snívajú o krásnej vyšportovanej postave. Bez pohybu vám totiž žiadne diéty ani zázračné pomôcky, ktoré vraj „pracujú za vás“, nepomôžu. Avšak nezabúdajte na to, že základom je zdravá strava, ktorá vo veľkej miere prispeje k vášmu vytúženému cieľu.

Existuje mnoho spôsobov ako si vypracovať brušné svaly. Či už rôznymi cvičeniami, posilňovacími pomôckami alebo ideálne aj posilňovačmi brušných svalov, resp. posilňovacími strojmi. Na výber máte skutočne široké spektrum pomôcok a strojov a záleží len na vás, pre ktorý sa rozhodnete. Spoločne sa teraz pozrieme, aké sú vaše možnosti, ako správne cvičiť na posilňovači brušných svalov a aj na to, ako si vybrať ten správny.

Prečo si zaobstarať posilňovač brušných svalov

Chcete schudnúť alebo si vypracovať brušné svalstvo? Pravdepodobne ste už uvažovali aj o kúpe nejakého posilňovacieho stroja. A robíte dobre, pretože práve táto pomôcka vám veľmi pomôže pri naplnení vášho cieľa. Myslite však aj na to, že to nebude všetko len o jednom stroji. Mať fit telo znamená preferovať zdravý životný štýl, ktorého základom je zdravá strava a pravidelné cvičenie.

Žena cvičí v posilňovni s trénerom

 

Pri zdravej strave ide hlavne o správne jedlá konzumované v správnom čase a vyhýbanie sa tučným jedlám. Čo sa týka pravidelného cvičenia, môže ísť o beh, vašu obľúbenú posilňovňu, plávanie a všetko ostatné, čo potrebujete na to, aby vám srdce pumpovalo viac. Môžete sa udržiavať zdraví a fit, pokiaľ si z týchto činností urobíte svoju rutinu. Ale ako isto viete, brušné svalstvo nie je ľahké na vývoj a skutočne si vyžaduje veľa pomoci od klasických brušákov, až po tréningy brušných svalov s pomocou cvičebných pomôcok, nástrojov, ako sú napríklad posilňovače brušných svalov, vďaka ktorým si dokážete vypracovať tzv. tehličky. Hlavne trpezlivosť a pravidelné cvičenie a výsledky sa skôr či neskôr určite dostavia.

 

Ktoré brušné svaly si chcete vypracovať

Nemenej dôležité je aj to, ktoré brušné svaly si chcete vypracovať. Brucho tvoria tieto svaly:

Priamy brušný sval – je to najväčší brušný sval. Ak je dostatočne rozvinutý a nie je obalený veľkým podielom tuku, vytvára tzv. pekáč (sixpack). Jeho funkcia je ohyb chrbtice do predklonu a podsadzovanie panvy. Okrem toho pomáha pri vydychovaní.

Šikmý brušný sval – ide o plochý sval tvoriaci prvú vrstvu svalov na boku. Tvoria ho vonkajšie a vnútorné svaly. Zapája sa pri úklonoch do boku, pri rotácii hornej časti tela, ale aj pomáha priamemu brušnému svalu pri predklone.

Zadný brušný sval – predstavuje plochý pozdĺžny sval, ktorý sa nachádza na zadnej strane brušnej dutiny. Tento sval býva veľmi často skrátený, a preto sa musí preťahovať. Pomáha šikmým brušným svalom pri ukláňaní do strán.

 

Aké druhy posilňovačov brušných svalov máte na výber

Na trhu existuje množstvo druhov posilňovačov brušného svalstva. Existujú typy na kolieskach, typy s pružinami, rôzne lavice čo stroje, a mnoho ďalších pomôcok, ktoré sľubujú dobrý výsledok pri ich pravidelnom používaní. Na druhej strane, nie všetky môžu mať dobrý rozsah pohybov, aby maximalizovali vašu silu a flexibilitu. Je teda skutočne dôležité, aby ste pochopili, čo je pre daný stroj charakteristické a aké sú jeho najlepšie vlastnosti, aby ste si zvolili ten správny typ presne pre vás.

Väčšina posilňovacích strojov vrátane tých, ktoré môžete vidieť na televíznych obrazovkách v reklamách, sú kolesové zariadenia, ktoré si vyžadujú použitie pomocou rukovätí, aby sa vaše telo nakláňalo dopredu, posúvate koleso tam a späť, čo vám môže natiahnuť a ohnúť brušné svaly a zároveň natiahnuť svaly na hrudi. Ak však máte nadváhu a nemáte dostatok energie v bicepsoch a tricepsoch, tieto stroje na brušné svaly vás môžu ľahko unaviť, takže je pravdepodobné, že po nich nesiahnete.

Našťastie, v dnešnej dobe inovácií a technológií prišli ďalšie typy brušných strojov, ktoré eliminujú bolestivý spôsob ohýbania brušných svalov. Napríklad rôzne typy sedacích strojov alebo lavice nebudú užívateľa nútiť používať svoju telesnú hmotnosť len na to, aby sa mu brušné svaly ohli. Typy hojdacích strojov na brucho sú tiež veľmi prospešné, pretože tiež eliminujú náročnú úlohu spojenú s napínaním ďalších svalov v tele, ale zameriavajú sa iba na oblasť brucha. Tak, pozrime sa na to, čo všetko dokážete využiť pri posilňovaní brušných svalov.

 

➡️ Posilňovače brušných svalov

Klasické posilňovače brušných svalov predstavujú niekoľko tipov posilňovacích strojov, kde zapájate rôzne druhy svalov. Patria medzi najobľúbenejšie, avšak vyžadujú si najviac miesta spomedzi všetkých možných druhov posilňovacích pomôcok. Tieto stroje sa dajú využiť ako v posilňovniach, tak aj v domácich podmienkach. Posilňovače brušných svalov patria medzi tie drahšie varianty, na druhej strane vás ale určite potešia výsledky cvičenia. Predstavíme vám niekoľko tipov posilňovačov brušných svalov, z ktorých si môžete vybrať podľa svojich predstáv alebo priestorových či finančných možností.

👉 Výber vhodných posilňovačov brušných svalov:

Pozrieť ďalšie

 

Ako správne cvičiť na posilňovači brušných svalov

Aby vaše cvičenie malo význam a dosiahli ste požadované výsledky, musíte na každom stroji cvičiť správne. Je veľmi dôležité, v akej polohe cvičíte, či dodržiavate odporúčané rady, cvičebné série a pod. Ako správne cvičiť na klasickom posilňovači brušných svalov, či už doma alebo v posilňovni?

  • pokiaľ je to možné, nastaviteľné časti stroja prispôsobte vašej postave, aby bolo cvičenie pre vás pohodlné
  • pri sklápaní dajte pozor, aby medzi vaším chrbtom a opierkou nebola veľká medzera, najlepšie žiadna
  • nenakláňajte zbytočne rýchlo vrchnú časť tela dopredu, ale postupným ťahom opretí o opierku vykonávajte vaše cvičenie
  • ideálne je, ak pri spätnom ťahu stroj neprivediete do východiskovej pozície (v ktorej zvykne jemne buchnúť), ale tesne pred koncom zastavíte a z tejto pozície pokračujete ďalej v cvičení
  • nakoniec je dôležité, aby ste nerobili príliš rýchle kmity na stroji, ťah vykonávajte pomaly, pretože vtedy vaše brušné svaly najlepšie pracujú a formujú sa

👉 Pre vašu lepšiu predstavivosť je tu názorná ukážka správnych a nesprávnych polôh pri cvičení, ktoré sme si opísali:

Video Correction Series Ab Crunch Machine.mpg

 

➡️ Cvičebná lopta, resp. fitlopta

Fitlopta je jednou z najdostupnejších možností a je tiež jedným z najlepšie hodnotených produktov. Cvičebné lopty, ktoré sa tiež nazývajú lopty na stabilizáciu, sú skvelé na zacielenie na brušné svaly, napríklad na tzv. „brušáky“. Použitím cvičebnej lopty sa aktivuje viac svalov – kvôli tomu, že vaše jadro musí pracovať mimoriadne tvrdo, aby udržalo rovnováhu, stabilitu a držanie tela.

👉 Fitloptu kúpite v každom dobrom športovom obchode, napríklad aj tu:

💡 TIP na produkt - inSPORTline Top Ball 85 cm
Gymnastická lopta inSPORTline Top Ball 85 cm – modrá

💡 TIP č.1: jasne stanovený dátum doručenia tovaru k zákazníkovi💡 TIP č.2: pri objednávke nad 80 € poštovné zdarma💡 TIP č.3: garancia vrátenia peňazí, nákup na spĺatky, kvalitný, spoľahlivý a známy eshop💡 TIP č.4: výpredaje, zľavy a aktuálne akcie → nájdete tu

 

Cvičebná lopta, tzv. fitlopta je vhodná pre ľudí, ktorí práve začali svoju cestu smerom k vypracovanej postave, je to dobrá voľba, ako sa do toho pustíte a nakoniec prejdete na ďalšie vybavenie, keď budete pripravení postúpiť ďalej. Vyznačuje sa ľahkým použitím, vysokou odolnosťou a využitím u všetkých vekových skupín.

👉 Stred tela dokonale precvičíte týmto spôsobom na fitlopte:

Cviky na fitlopte pre pevný stred tela l Simona Kozerawski l GymBeam

 

➡️ Posilňovacie koliesko (Ab Wheel)

Posilňovacie koliesko je považované za jeden z najlacnejších, ale veľmi efektívnych nástrojov na vyladenie brušných svalov. Môžu ho používať začiatočníci aj profesionálni športovci. Ak ste začiatočník, stačí chytiť jeho rukoväte a pokľaknúť na kolená pri pretočení kolieska úplne dopredu a dozadu a vytvoriť tak veľké napätie v brušnej oblasti. Ak ich používajú pokročilí športovci, ktorí už majú silné paže a pevnosť hornej časti tela, môžu si ľahko spevniť brušné svaly pomocou kolieska a ľahko si vytvoriť sixpack.

👉 K dispozícii máte napríklad tieto produkty:

Pozrieť ďalšie

Porovnanie dvoch druhov posilňovacích kolies

1. Nenechajte sa oklamať jednoduchosťou týchto nádherných strojov. Sú malé a princíp je jednoduchý, kľaknite si na kolená, predkloňte sa a tlačte koliesko pred seba a späť. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak budete mať chrbát úplne rovnobežne s podlahou bez toho, aby sa vám brucho dotýkalo zeme. Vyžaduje si to prax, a ak práve začínate, možno nebudete môcť urobiť ani jeden z týchto úkonov bez toho, aby ste spadli. Vyšší level od tohto cvičenia je mať nohy vystreté a vykonávať rovnaký pohyb s rukami.

Cvičenie pre začiatočníkov v klasickým kolieskom:

Core trénink: Posilovací kolečka

 

2. Aj keď už máte dosť pevné jadro, posilňovacie kolieska sú pre vás stále skvelé. Obtiažnosť môžete zvýšiť vykonaním cvičenia zo stojacej polohy, držaním prstov na nohách a prechodom úplne na zem, potom sa vráťte späť do stoja. Na tomto posilňovacom kolese je pekné to, že pracuje s každým brušným svalom, ktorý máte. Pre pokročilých užívateľov existujú aj posilňovacie kolieska s úchytmi na nohy, ktoré sú perfektné pre sťaženie cvičenia a samozrejme pridaním ďalších cvikov a posilňovania ďalších svalových partií.

👉 Cvičenie s úchytmi pre pokročilých :

Posilovací kolečko inSPORTline AB Roller AR1000

 

➡️ Ab Roller

Ab Roller je navrhnutý tak, aby uľahčoval vypracovanie brušných svalov, pretože verte alebo nie, stisk je najefektívnejším spôsobom utiahnutia brušných svalov. Tento stroj má opierku hlavy a horné rukoväte. Ľahnete si na zem, hlavu si položíte na opierku hlavy a rukami uchopíte rukoväť, ktorú pomaly kývate dopredu. S opakovaným priťahovaním môžete roztiahnuť a ohnúť celú vašu svalovú skupinu brušných svalov a urobiť ich silnejšími. Ab Roller môžete nájsť v prevedení s celistvou rukoväťou alebo dvomi jednotlivými rukoväťami.

👉 Pozrite si ďalšie cviky, ktoré je možné realizovať na takomto stroji:

inSPORTline AB Shaper AB Roller a popruhy

 

Do tejto kategórie môžeme zahrnúť aj tento druhý, podobný typ posilňovacieho stroja, na ktorom sa cvičí takmer rovnako, nemá však horné rukoväte. Je to pomôcka pre posilnenie brušných svalov, ktorá je určená prevažne pre začiatočníkov, ktorí majú brušné svaly oslabené. Ponúka účinný a rýchly spôsob, ako posilniť stred tela a vytvarovať hornú, strednú i spodnú časť brucha vrátane šikmých brušných svalov.

Možno vás prekvapí, že tento posilňovací stroj umožňuje vykonávať až 6 rôznych cvikov. Sedy ľahy, sklapovačky, mosty, kľučky, bicepsové a tricepsové kľuky, nožnice a ďalšie kardiovaskulárne cviky, ktoré posilnia vaše telo a podporia spaľovanie. Užívateľovi tento stroj pomáha v správnom prevedení cviku a spevnenie brušného svalstva bez negatívnych dopadov na chrbát. Dosiahnete tak výsledky, ktoré by ste nedocielili ani po stovke klasických sedov-ľahov.

👉 Takto dokážete naplno využiť napríklad posilňovač brušných svalov InSPORTline AB Perfect Dual:

Posilovač břišních svalů inSPORTline AB Perfect Dual

 

Pre porovnanie, ešte vylepšeným variantom predošlého InSPORTline AB Perfect Dual je posilňovač Gymbit Wonder Core Smart. Tento stroj disponuje rozdelenou opierkou, resp. dvomi krátkymi opierkami, ktoré umožňujú posilňovať nielen brušné svaly, ale aj svaly nôh. Jeho výhodou je, že si úroveň záťaže viete sami nastaviť podľa potreby. Volíte si tým pádom odpor, ktorý následne používate pri cvičení.

👉 Aj na tomto stroji viete posilňovať množstvo svalov, pozrite sa ako:

Posilňovač Gymbit Wonder Core Smart - pre pevné a štíhle telo

 

➡️ Ab Rocker

Ak máte problémy s chrbtom alebo krkom alebo sa chcete len pri cvičení brušákov cítiť pohodlnejšie, môže byť Ab Rocker vašim ideálnym strojom na posilňovanie. Môže posilniť váš priamy sval brucha a bočné šikmé svaly, pretože vám umožňuje vykonávať cvičenie, zatiaľ čo vaša hlava bude odpočívať a chrbát bude dostávať masáže z gumových valčekov. Tento stroj je ideálny okrem bežných ľudí, aj pre starších, pre ľudí s ťažkými váhami alebo s nejakým fyzickým postihnutím, pokiaľ sú ich ruky a horná časť tela dostatočne silné na to, aby vytiahli telo nahor.

Medzi obľúbené Ab Rockery patrí aj tento model:

💡 TIP na produkt - Posilňovač brušných svalov inSPORTline AB Perfect
Posilňovač brušných svalov inSPORTline AB Perfect

💡 TIP č.1: jasne stanovený dátum doručenia tovaru k zákazníkovi💡 TIP č.2: pri objednávke nad 80 € poštovné zdarma💡 TIP č.3: garancia vrátenia peňazí, nákup na spĺatky, kvalitný, spoľahlivý a známy eshop💡 TIP č.4: výpredaje, zľavy a aktuálne akcie → nájdete tu

 

Cvičenie na Ab Rockeri je naozaj jednoduché:

BeautyRelax BR-610B

 

Takto môže vyzerať krátky, ale intenzívny tréning na Ab Rockeri

Zaujal vás tento model posilňovača brušných svalov? Pozrite sa, ako môže vyzerať intenzívny tréning na tomto stroji v domácom prostredí. Precvičíte si skutočne všetky brušné svaly, posilníte ich a vyformujete si postavu už za pár minút denne.

ZKZ Home Fitness | Ab Rocket Twister Intense Ab Workout

 

➡️ Posilňovacia lavička (Ab Bench)

Tento stroj poskytuje pohodlné a priame posilňovanie brušných svalov. Je tiež dostatočne cenovo dostupný, takže ho môžeme mať priamo u vás doma. Väčšina lavičiek tohto typu je nastaviteľná a poskytuje vám rôzne polohy.

Na trhu nájdete rôzne druhy posilňovacích lavičiek, tu je niekoľko z nich:

Pozrieť ďalšie

 

💡 Tip: Prečítajte si náš článok Vyberáme posilňovaciu lavicu a vyberte si tú najlepšiu posilňovaciu lavicu, ktorá bude spĺňať všetky vaše požiadavky pre čo najpohodlnejšie a najefektívnejšie cvičenie.

 

Môžete začať s plochou lavičkou a zvýšiť úroveň obtiažnosti zvýšením sklonu alebo výšky nôh. Lavičky sú tiež skvelé, pretože sa neobmedzujete iba na jediný pohyb, môžete byť skutočne veľmi kreatívni svojimi pohybmi, aby boli zaujímavejšie, a aby zmenili konkrétne svaly, na ktoré zameriavate.

👉 Ako cvičiť na lavičke Ab Bench:

XMark Adjustable Ab Bench - XM-7608 - Get a Rock Hard Core Workout

 

💡 Pamätajte:

Existuje veľa prístrojov na posilňovanie, ktoré môžu nielen upútať vašu pozornosť, ale aj ponúknuť vám okamžité výsledky. Výber správneho stroja môže byť však z vašej strany ťažký. Pamätajte, že prístroje na posilňovanie sú veľmi užitočné a umožňujú dosiahnuť dobré zdravie. Skôr, ako budete mať štíhle telo s vypracovanými brušnými svalmi, musíte však dodržiavať tri základné pravidlá – správna strava, pravidelný tréningu a správne používanie posilňovača brušných svalov.

 

➡️ Stimulátory

A nakoniec na trhu nájdete aj rôzne značky stimulátorov brušných svalov, ktoré vám pomôžu vo formovaní vašej postavy. Samozrejme, nemôžete čakať, že všetko pôjde len tak, samo od seba. Treba dodržiavať zdravé stravovanie, pravidelné používanie stimulátora, ale taktiež sa odporúča aj nejaká pohybová aktivita, hoci len každodenné svižné prechádzky.

Výhody tohto stimulátora sú veľmi príjemné:

  • môžete ho využívať aj popri iných aktivitách
  • pomáha vám vypracovať svaly na rôznych častiach tela, nielen brušné
  • je veľmi skladný, vďaka čomu si ho môžete zobrať všade so sebou
  • vďaka kompaktným rozmerom vám doma nebude zavadzať a uložíte ho prakticky kamkoľvek
  • slúži aj ako forma regenerácie svalstva po zranení

👉 Ak vás zaujal tento typ posilňovača zvaný stimulátor, odporúčame produkt:

💡 TIP na produkt - Wellneo Univerzálny stimulátor svalov EMS
Wellneo Univerzálny stimulátor svalov EMS

💡 TIP č.1: populárne produkty známe z televízie💡 TIP č.2: tovar nad 100 € možno platiť na splátky💡 TIP č.3: aktuálne prebiehajúce akcie → nájdete tu

 

💡 Nezabudnite na rozcvičku!

Rozcvička pred tréningom je dôležitá

Aby bol váš tréning efektívny a vy ste sa zároveň vyhli nechcenému zraneniu, nezabudnite na úvodnú rozcvičku, ale aj záverečný strečing. Nezameriavajte sa však len na brucho, ale na celé telo. Teraz prinášame pár tipov:

Warm-up: Ruky si položte na čelo a snažte sa do nich čo najviac zatlačiť hlavu. Tým sa zaťažujú svaly na krku a tým dochádza k ich prekrveniu.

Rozcvička od hlavy až dolu: Začnite krúžením krku, pomaly rozpohybujte ramená, lakte, zápästia. Nevynechajte trup a pokračujte cez kolená až po členky.

Záverečné pretiahnutie: Svaly po cvičení potrebujú poriadne pretiahnuť, aby dosiahli svoje maximum.

 

Ako si vybrať ten správny posilňovač brušných svalov

Nakoľko nie sú všetky posilňovacie stroje skutočne užitočné pre každého, musíte byť pri výbere správneho stroja, ktorý vám zaručuje úspech, veľmi opatrní. Vždy si pred kúpou posilňovacieho stroja položte niekoľko zásadných otázok.

Môže vám pomôcť pri dosahovaní vašich cieľov?
Pamätajte, že úlohou stroja je posilniť vaše základné svaly a musí tonizovať vaše brušné svaly. Ak ste si ho vyskúšali a necítili ste tam žiadne napätie, stroj nemôže byť ten ideálny.

Máte nejaké ťažkosti alebo fyzické problémy, ktoré vám môžu brániť v používaní stroja?
Lekári zvyčajne odporúčajú ľuďom s fyzickými chorobami ľahké cvičenie, ale nepoužívať prístroje typu posilňovačov brušného svalstva, pretože na ich získanie je potrebné vyvinúť značné úsilie. Ale ak sa váš problém týka iba krku alebo chrbta, stále môžete nájsť prístroje na brušné svaly, ktoré majú funkcie na podporu týchto častí tela, a stále môžu vytvárať dobre tónované brušné svaly.

Môže vám pomôcť pri tréningu brušných svalov?
V prípade, že už máte nadváhu, môže vám trvať dlhšie, kým si vypracujete štruktúru brušných svalov. Preto sa spýtajte sami seba, či vám daný brušný prístroj, ktorý chcete, môže pomôcť pri cvičení a podporí vašu telesnú hmotnosť a veľkosť. Ak nie, vyskúšajte iné prístroje na posilňovanie, ktoré môžu byť pre vás vhodné.

Má nastaviteľné časti a pohodlne sa vám s ním pracuje?
Väčšina strojov skutočne pomáha ľuďom pri formovaní ich brušných svalov. Ale na druhej strane, niektorí ľudia nedokážu primerane používať svoje brušné posilňovače, pretože sa v zásade veľmi pohodlne nepoužívajú. Ak sa vám pri každom použití stroja objavia bolesti chrbta, kolien alebo krku, určite by ste ich nemohli ďalej používať. Zvyčajne, ak má stroj nastaviteľnú časť, môže byť pohodlie jeho použitia po ruke. Pokiaľ má ale stroj nastaviteľné časti a stále vás „zabíja“, vyhoďte ho a hľadajte stroj, s ktorým si radi zacvičíte.

Máte na to doma priestor?
Posilňovače brušných svalov sa líši vo veľkostiach. Veľké, zvyčajne nákladnejšie, majú ťažké veľké konštrukcie, ale nejde o veľmi skladné typy. Lacnejšie sú menšie a skladateľnejšie a môžete ich kdekoľvek uložiť alebo nechať pre ľahký prístup v rohu miestnosti. Ak chcete ťažký štruktúrovaný stroj na posilňovanie, nezabudnite na to mať vyhradený svoj vlastný priestor.

 

💡 TIP: Hľadáte multifunkčný stroj, na ktorom posilníte viacero skupín svalov, nielen tie brušné? Samostatný článok Vyberáme posilňovaciu vežu vám poradí, na čo sa zamerať pri výbere správnej posilňovacej veže.

 

Na čo sa treba zamerať pri výbere

⭐ Štýl a ciele tréningu

Ak potrebujete niečo malé, aby sa vám stroj zmestil do skrinky, a nie ste naozaj veľký makač, pravdepodobne budete si budete chcieť zaobstarať menší produkt. Ak ste začiatočník, zvážte použitie niečoho ako cvičebnú loptu. Ak máte domácu posilňovňu, garáž alebo ste pokročilejší v cvičení, rozhodnite sa pre posilňovacie koleso alebo lavicu. Tieto ponúkajú najväčšiu univerzálnosť, najväčšiu výzvu a sú vždy mimoriadne odolné.

 

⭐ Veľkosť stroja

Dosť záleží aj na tom, aká je vaša stavba tela. Ak ste totiž vysokí, niektoré posilňovacie stroje vám nemusia úplne vyhovovať a cvičenie na nich by nemalo pre vás taký efekt. Rovnako ľudia s nadváhou, ktorí sa usilujú o formovanie postavy a zhodenie nadbytočných kíl by si mali dávať pri výbere pozor. Určite treba sledovať maximálnu nosnosť stroja, aby ste ho napríklad nepoškodili. Kvôli týmto záležitostiam by ste sa teda mali vopred informovať o parametroch a výkone stroja u výrobcu alebo na internete.

 

⭐ Úroveň odporu

Toto je kritérium, ktoré musíte vždy brať do úvahy, pretože tu zohráva úlohu vaše zdravie a kondícia. Tí, ktorí nie sú skutočne vo forme, by mali hľadať posilňovacie stroje, ktoré ponúkajú nízku úroveň odporu, aby zabránili únave a zraneniu svalov. Ak ste už fit, tonizovaní alebo máte svaly, vyhľadajte stroj na brušné svaly, ktorý má vysokú úroveň odporu, aby bol váš brušný sval pevnejší a dobre tvarovaný. Ak je druhá možnosť aj váš prípad, urobte z neho prioritu pri hľadaní stroja, ktorý je veľmi odolný, má nastaviteľné diely a ponúka vysokú úroveň odolnosti. Tento prístroj môžete používať pri bežnom tréningu vrátane kardio tréningu.

Ak ste v cvičení nováčikom, je pravdepodobné, že si kupujete stroj na základe vašej súčasnej úrovne schopností. Je potrebné zvážiť, či sa dá odpor stroja časom upraviť, keď sa posilní vaše jadro. Ak máte v domácnosti ďalších ľudí, ktorí budú stroj používať na rôznych cvičebných úrovniach a mohli by meniť odpor.

 

⭐ Kvalita stroja

Určite chcete, aby vám stroj slúžil čo najdlhšie. Preto si všímajte, z akých materiálov je vyrobený, resp. aký je kvalitný. Vzhľadom na to, že na stroji by ste mali cvičiť pravidelne, aby ste si udržali svoju postavu, mali by ste dbať na kvalitné diely. Väčšina lacných posilňovacích prístrojov má nekvalitné diely, ktoré sa počas približne jedného roka pravidelného používania postupne zvyknú pokaziť, takže si radšej vyberte stroj, ktorý má pružné a odolné diely, ale stále cenovo dostupné.

 

⭐ Záruka

Na akýkoľvek výrobok, ktorý si kúpite, najmä teda posilňovač brušných svalov, a ktorý je vystavený opotrebovaniu, sa musí vzťahovať záruka. Ak by vám stroj nemohol ponúknuť dobrú záručnú dobu, určite by sa vám nepáčilo, keby sa za pár dní používania pokazil bez toho, aby ste z toho niečo získali. Preto si nezabudnite nechať všetky potvrdenky a záručné dokumenty spolu s príslušnou položkou. Samozrejme si záručnú dobu vopred zistite u predajcu.

 

⭐ Dobrý zákaznícky servis

Existujú bežné prípady sťažností na to, že stroje sú dodávané s nedostatkom dielov, nesprávnym dodaním modelu alebo nefunkčnými dielmi. Aj keď si objednáte ten najlepší posilňovač brušných svalov, niektoré časti vám môžu chýbať alebo byť pokazené. Je teda vždy nevyhnutné, aby vám zákaznícky servis výrobcu mohol poskytnúť potrebnú pomoc.

 

Pre koho sú posilňovače brušných svalov vhodné

Vo všeobecnosti sú vhodné pre všetky vekové kategórie, avšak treba brať ohľad na niekoľko zásadných vecí. Vzhľadom na to by sme mohli užívateľov rozdeliť na dve skupiny.

Prvú skupinu tvoria tí, pre ktorých sa posilňovanie stalo koníčkom, chcú dosiahnuť nárast svalovej hmoty a sily. Posilňovací stroj domov väčšinou kupujú kvôli strate času pri dochádzaní do posilňovne, či z dôvodu cvičenia v pohodlí domova kedykoľvek majú chuť a čas, bez nutnosti čakania na obsadený stroj. Pre túto skupinu je dôležité zvoliť zostavu, ktorá obsiahne všetky dôležité cviky a svalové partie, umožní cvičenie s dostatočnou záťažou a s použitím “voľných váh”, teda činiek.

Druhou skupinou sú potom okrem mladých ľudí aj ľudia stredného a staršieho veku, ktorých cieľom je či už zo zdravotných alebo estetických dôvodov túžba po zdravej telesnej schránke bez ochabnutých svalov, vrstiev tuku a boľavého chrbta. Ich voľbou býva väčšinou univerzálna posilňovacia veža, prípadne doplnená obyčajnou polohovacie lavičkou umožňujúcou cviky s jednoručnými činkami. Obe skupiny užívateľov by nemali zabudnúť precvičenie dôležitého “svalového korzetu” teda brušných svalov a vzpriamovačov chrbtice, k čomu slúžia samostatné špecializované lavičky.

Posilňovací stroj na brucho treba vždy vyberať podľa pokročilosti cvičenca. Pre začiatočníkov sú najlepšie jednoduché kolísky na brucho, ako je AB Roller alebo AB Master, prípadne lavica typu AB Rocker, ktoré pomáhajú cvičencovi so správnym prevedením cviku. Variantom je aj cvičenie brucha na BOSU, či podobných pomôckach. Pre pokročilejších cvičencov je stále najobľúbenejšia šikmá lavica na brucho. Nech už zvolíte akýkoľvek posilňovací stroj na brucho, pred začatím cvičenia vždy odporúčame prečítať si návod k stroju a dodržiavať pravidlá správnej polohy pri cvičení (podsadená panva, atď …).

Ktorý posilňovací stroj si vyberiete vy?

 

💡 Neprehliadnite!

Rozhovor s odborníkom Martinom Kubicom zo spoločnosti Insportline.sk

Martin Kubica

Martin Kubica, vedúci zákazníckej podpory inSPORTline

Boli sme zvedaví aj na názor odborníkov, a preto sme poslali niekoľko otázok ohľadom posilňovačov brušných svalov aj pánovi Martinovi Kubicovi, ktorý nám ich ochotne zodpovedal a priblížil nám túto tému aj z jeho pohľadu. Pracuje v spoločnosti inSPORTline.sk, v ktorej ponuke nájdete tiež veľa druhov posilňovačov.

„Vo firme inSPORTline pracujem už bezmála 6 rokov, vyše 4 roky som na pozícii vedúci zákazníckej podpory. Náplňou práce nášho oddelenia a teda mojou zodpovednosťou je komunikácia so zákazníkmi, odborné poradenstvo, zákaznícka podpora – od výberu produktu až po úspešné doručenie. Taktiež mám na starosti návrhy domácich či klubových posilňovní a individuálne cenové ponuky.“

 

Dodomacnosti.sk: Ktoré posilňovače brušných svalov sú podľa Vás vhodnejšie pre začiatočníkov a ktoré pre pokročilých užívateľov?

Martin Kubica: Pre začiatočníkov je vhodné vybrať posilňovače brušných svalov, ktoré podopierajú chrbát pri cvičení a tak nie je cvičenie tak namáhavé. Alternatívou pre začiatočníka môže byť gymnastická lopta. Pri cvičení na nej posilňujete brušné svaly a tiež tzv. CORE tela. Pre pokročilých sú vhodné posilňovacie kolieska, šikmé lavičky a pre náročných veľké posilňovacie stroje, kde si viete nastaviť aj odpor pri cvičení.

 

Dodomacnosti.sk: Podľa čoho je ideálne voliť správny posilňovač brušných svalov?

Martin Kubica: Vyberať treba najmä podľa skúseností s posilňovaním, fyzickej kondície, úrovne odporu vybraného stroja a tiež podľa priestorových možností.

 

Dodomacnosti.sk: Nakoľko je dôležitá pri cvičení úroveň odporu daného stroja?

Martin Kubica: Ide o veľmi dôležitý parameter. Pre začiatočníkov je potrebné vyberať stroje s nižším odporom. Pokročilí a náročnejší používatelia ocenia možnosť nastavenia odporu, vďaka čomu si vedia tréning prispôsobiť svojim potrebám.

 

Dodomacnosti.sk: Je domáce cvičenie brušných svalov dosť efektívne pre dosiahnutie našich cieľov?

Martin Kubica: Aj v domácom prostredí, pri pravidelnom cvičení je možné dosahovanie cieľov a napredovanie. Dôležité je vybrať si kvalitné pomôcky a vedieť, resp. poradiť sa, ako správne jednotlivé cviky precvičovať.

 

Dodomacnosti.sk: Ktorý posilňovač brušných svalov alebo iné posilňovacie pomôcky sú vo vašej ponuke najobľúbenejšie u zákazníkov?

Martin Kubica: Dlhodobo obľúbenými posilňovačmi na brušné svaly sú AB Perfect Twist a Ab Lifter Easy. Náročnejší používatelia si aktuálne vyberajú trenažéry, ktoré sú zamerané nielen na brucho, ale na celé telo – lezecké trenažéry: Verticon alebo veslovacie trenažéry.

 

Dodomacnosti.sk: Stačí pre vypracovanie brušných svalov len používanie posilňovacieho stroja či posilňovacích pomôcok?

Martin Kubica: Okrem posilňovania brušných svalov je dôležité v tréningu zakomponovať aj kardio cvičenie, pri ktorom rozhýbete a prekrvíte celé telo, spálite kalórie a budujete si kondíciu. K tomu vhodne slúžia naše kardio trenažéry, medzi najobľúbenejšie patria bežecké pásy, alebo aktuálny hit AirBike.

 

Dodomacnosti.sk: Môžu sa zákazníci v prípade potreby obrátiť na váš zákaznícky servis? Ako im viete vyjsť v ústrety?

Martin Kubica: Je našim zámerom priniesť zákazníkom istotu, že sa na nás môžu obrátiť. Jednak odbornou radou pri výbere správneho produktu a potom aj istotou do budúcna vďaka nášmu servisu. K našim výrobkom značky inSPORTline ponúkame odborný servis aj priamo u zákazníka, odbornú montáž, záručný aj pozáručný servis, istotu náhradných dielov. inSPORTline sa vždy snaží nájsť pre zákazníka riešenie k jeho spokojnosti.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.