Ako sa zbaviť potkanov? – v záhrade, na dvore, v aute + v dome či byte

Vladimír Rejholec Téma 21. apríla 2021 0

Čo sa vám v mysli vyjaví, keď sa spomenie potkan? Pravdepodobne vás mimovoľne strasie pri predstave, že by ste sa s ním mali stretnúť zoči-voči. Ale môže to byť samozrejme aj vydarený animák Ratatouille, či biely laboratórny potkan, ktorý je mimochodom ozaj prítulné domáce zvieratko. Každopádne platí, že jeho spolužitie s človekom nie je veľmi žiadané a každú dobrú radu ako sa zbaviť potkanov v záhrade, na dvore, v aute, hospodárskych budovách a na dvore možno „vyvážiť zlatom“.

Pár zaručených tipov z nášho článku vás teda určite aspoň zaujme a snáď aj pomôže. V článku si preberieme problematiku potkanov odpredu, odzadu. Ak máte pocit, že toho bude príliš, tak vedzte, že podmienkou víťazného ťaženia je dôkladné spoznanie svojho nepriateľa. Môžeme ísť na to.

💡 Tipy na odpudzovače potkanov a iných hlodavcov: 

Pozrieť ďalšie

 

Potkan alebo krysa…?

Rattus, alebo pekne po slovensky potkan, je hlodavec z čeľade myšovité (Muridae) a podčeľade myši (Murinae). Najznámejší zástupcovia vyskytujúci sa u nás sú potkan hnedý (Rattus norvegicus) a potkan tmavý (Rattus rattus), ktorý je známy aj ako krysa (z češtiny), či dokonca kedysi aj ako nemecká myš. Oba druhy sa od seba mierne líšia (o konkrétnych rozdieloch si povieme trochu neskôr).

 

Potkan hnedý (Rattus norvegicus)

Na Slovensku sa najčastejšie môžete stretnúť práve s týmto druhom potkana. Vyskytuje sa takmer na 80 % rozlohy nášho územia, od najnižších polôh až po tie najvyššie (1 752 m n. m. Skalnaté pleso / zdroj). Potkan hnedý patrí medzi najinteligentnejších hlodavcov v prírode. Dokáže sa rýchlo prispôsobiť a vďaka hierarchii, ktorá panuje v potkanej kolónii, sa dokáže vyhýbať najrôznejším nástrahám človeka. Aj z toho dôvodu sa stal neodmysliteľnou súčasťou miest a ľudských obydlí, kde našiel najvhodnejšie podmienky na prežitie (dostatok potravy a úkrytov pred predátormi).

Potkany sú najaktívnejšie v noci, najviac tesne po zotmení a ráno pred svitaním. Vedia dobre plávať aj šplhať, sú veľmi ostražité a pri najmenšom náznaku nebezpečenstva unikajú do úkrytov. Ak sú zahnané do kúta, agresívne zaútočia aj na človeka. Potkan je typický všežravec, nepohrdne teda ani mäsom či vajíčkami vtákov, veľká časť ich jedálnička sa ale skladá z rôznych semien a zŕn obilnín a tráv, zelenina a podobne. Denne bežne skonzumuje potravu, ktorá tvorí aj desatinu jeho telesnej hmotnosti.

S potkanmi sa dá ťažko bojovať aj kvôli ich extrémne rýchlemu rozmnožovaniu. Samica potkana totiž môže do roka vrhnúť mladé pri optimálnych podmienkach až päťkrát. V jednom vrhu býva 4-10 mláďat, no veľmi neprekvapí, ak ich je aj viac ako 15! Mláďatá potkana sa rodia slepé a holé, do dvoch týždňov však bývajú už plne osrstené a úplne samostatné sú už do mesiaca. Pohlavná dospelosť prichádza podľa okolností a pohlavia (samce dospievajú skôr) niekedy v rozmedzí 1,5 až 4 mesiacov. Potkan sa normálne v prírode dožíva približne 2 rokov, domáce potkany (laboratórne) sa v zajatí zvyknú dožívať aj 3 či 4 roky.

Potkan hnedý, Rattus norvegicus

Potkan hnedý (Rattus norvegicus)

 

Obľúbený laboratórny potkan

Potkany však ľudstvu dokážu poslúžiť ako laboratórne zvieratá. Je to hlavne vďaka ich optimálnym rozmerom, nenáročným odchovom a inteligencii. Takisto sa však zvykne chovať aj ako domáce zvieratko. Jedná sa o špeciálne vyšľachtený a domestifikovaný druh potkana hnedého – biely laboratórny potkan (Rattus norvergicus var. alba). Postupne krížením vznikli najrôznejšie farebné variety a morfologické odlišnosti. Ich domáci chov je populárny aj z toho dôvodu, že dokážu lepšie odolávať infekciám ako laboratórne myšky.

Biely laboratórny potkan, domáci miláčik

Biely laboratórny potkan ako domáci miláčik, no nie je roztomilý?

 

Potkan tmavý, alias krysa (Rattus rattus)

Potkan tmavý (krysa) je ďalší druh potkana, ktorý sa objavuje na našom území (i keď v podstatne menšej miere ako klasický potkan hnedý). Oficiálny údaj dokonca hovorí, že je to len niečo pod 1 percento nášho územia, reálne je však určite rozšírený viac. Pravdou však je aj to, že sa jedná teplomilný druh, takže v našich podmienkach sa mu až tak nedarí. Takisto obýva priestory v okolí ľudských obydlí, či žije priamo v nich. Vo voľnej prírode sa vyskytuje v rámci Európy iba v Stredomorí.

Ako suchomilný živočích (narozdiel od potkana hnedého) sa objavuje skôr na vyšších miestach obydlí a budov – poschodia, pôjdy, sýpky, sklady poľnohospodárskych plodín… Veľmi dobre šplhá a dokáže sa pohybovať aj po kábloch elektrického vedenia, či potrubiach. Podobne ako potkan hnedý je najaktívnejší po zotmení a pred brieždením. Živí sa najmä rastlinnou potravou, z hospodárskych plodín má „najradšej“ zemiaky, obilie, zeleninu či „šrot“. Plodnosť krysy nie je až tak vysoká, samica dosahuje za život len 4-5 vrhov (6-8 mláďat v jednom), pričom v prirodzených podmienkach sa dožíva 2-2,5 roka. Je všeobecne známe, že blchy, ktoré s takou radosťou sídlia v srsti krysy, v stredoveku stáli za veľkými morovými epidémiami.

Potkan tmavý, Rattus rattus, ľudovo krysa

Potkan tmavý (Rattus rattus), ľudovo krysa…

 

Potkan versus krysa, alebo ako ich rozoznať

I keď s najväčšou pravdepodobnosťou v prípade, že spozorujete potkana, pôjde o potkana hnedého a nie krysu (potkana čierneho), pre pokoj duše (a väčšiu istotu) si môžeme teraz povedať základné rozdiely medzi týmito druhmi:

 • potkan je mohutnejší ako krysa
 • potkan má svetlejšie sfarbenie ako krysa a viac dohneda (ale nie je to pravidlom)
 • potkan má šupinatý chvost pri koreni silnejší a je kratší ako telo, krysa má chvost štíhlejší a dlhší ako telo
 • potkan má zreteľne menšie uši ako krysa a smerujú viac dopredu
 • potkan má menšie oči ako krysa
 • potkan obľubuje viac vlhkejšie polohy (vrátane kanálov a stôk), naproti krysa je suchomilná
 • potkan dobre pláva a potápa sa, krysa je skôr lepší lezec a skokan

 

Ako nám vlastne škodia?

Potkan k životu potrebuje tri veci: potravu, vodu a úkryt. A presne toho sa mu až nadmieru dostáva v blízkosti ľudských obydlí. Najväčšie problémy zvykne spôsobovať s príchodom zimy, kedy jednotlivé potkanie kolónie hľadajú teplejší úkryt (je schopný prehrýzť sa dokonca aj cez betón alebo slabšie druhy pletiva). A keďže sú veľmi húževnaté, len tak sa vyhnať veru nedajú. Takto vám môžu znehodnotiť uskladnenú úrodu, poškodiť káblové vedenie (z mäkkej izolácie si vystieľajú pelech), v noci vás bude rušiť ich piskot, znechutí vás i zápach, ktorý po nich zostáva a čo je najhoršie, hrozí vám vďaka nim riziko infekcie niektorých vážnych chorôb (potkan ako medzihostiteľ ich prenáša viac ako 20).

Potkan načína vrece s krmivom

To, že vám potkan načne vrecko s krmivom, je ešte ten menší problém…

 

Ak si myslíte, že od potkana, ktorého občas zbadáte prebehnúť okolo vášho domu či nejakých hospodárskych budov, vám predsa nič hroziť v tomto smere nebude, veľmi sa mýlite. K prenosu infekcie totiž nemusí dôjsť len priamo poškrabaním či pohryzením od zvieraťa, ale aj konzumáciou močom a trusom kontaminovaných potravín, či vdýchnutím aerosólu s infekčnými výlučkami nakazených jedincov v miestnostiach a priestoroch kde sa potkany pohybujú. Aké vážne choroby potkany môžu prenášať?

⛔️ Leptospiróza

Pôvodcom tejto nebezpečnej choroby (v ľahších prípadoch sú príznaky mierne, no i tak sa často vyskytuje vysoká horúčka, či bolesť svalov, v ťažších prípadoch dochádza k najrôznejším problémom, najnebezpečnejšie je postihnutie pečene či obličiek a porucha zrážanlivosti krvi) sú gramnegatívne baktérie z rodu Leptospira spp.. Týchto mikroorganizmov existuje viac, pre človeka sú nebezpečné hlavne leptospiry patriace do skupiny Leptospira interrogans.

Ich hlavným rezervoárom sú hlodavce, najmä myši a potkany. Ochorenie sa častejšie vyskytuje u pracovníkov, ktorí prichádzajú do styku z výlučkami týchto zvierat, hlavne močom chorých jedincov (ošetrovatelia zvierat, pracovníci bitúnkov, deratizátori…). Okrem kontaktu s exkrementami sa prenos môže udiať prostredníctvom kontaminovanej vody, potravín, prachom, ale aj priamym kontaktom so zvieraťom.

⛔️ Tularémia

Tularémia je ochorenie, ktoré sa prejavuje spočiatku pocitmi mrazenia, horúčkou, bolesťami hlavy a končatín, vytvorením vredu na mieste vniknutia do tela a tiež zväčšením lymfatických uzlín. Úmrtnosť neliečených pacientov sa pohybuje v rozmedzí 5-15% (zdroj).

Pôvodcom tularémie je baktéria Franciscella tularensis, ktorá sa prenáša viacerými spôsobmi, vrátane prenosu vďaka kontaktu s chorým zvieraťom (okrem potkanov a ostatných hlodavcov aj zajace či králiky), prípadne kliešťom či inými článkonožcami, ktoré sa živia krvou ako blchy, komáre, ovady…, vdýchnutím kontaminovaného prachu a aerosólu, konzumáciou kontaminovanej potravy a vody.

⛔️ Listerióza

Listerióza je ochorenie spôsobené baktériou Listeria monocytogenes. Môže sa prejavovať horúčkou podobne ako pri týfuse, zväčšenou slezinou, vyrážkami a zníženou tvorbou bielych krviniek. O vážnosti prejavov ochorenia často vo veľkej miere ovplyvňuje imunitný stav a vek človeka. Pôvodca sa najčastejšie nachádza v kontaminovanej vode, potravinách, prostredí, pričom baktéria preniká krvnou a lymfatickou cestou do orgánov, centrálnej nervovej sústavy a do pohlavných orgánov (cez maternicu aj do plodu). Za kontamináciou stoja cicavce, najmä však hlodavce, prípadne aj vtáky a plazy.

⛔️ Besnota

Pôvodcom tejto nebezpečnej choroby je Lyssavirus. Výskyt besnoty u človeka nie je síce častý, no ak sa rýchlo nepodchytí, často končí aj smrťou infikovaného. Možným zdrojom vírusu sú všetky teplokrvné zvieratá, teda aj potkany a ostatné hlodavce. Domáce aj voľne žijúce. Nakazené zviera sa správa čudne a neprirodzene, stráca plachosť, robí chaotické pohyby,  je agresívne a neočakávane útočí. Z papule mu tečú lepkavé sliny, ktoré sú hlavným zdrojom nákazy.

⛔️ Mor

Potkany v minulosti boli prenášačom smrteľného moru, v stredoveku nazývanom aj ako čierna smrť. Tento názov mor získal vďaka príznakom – infekcia sa totiž prejavuje podkožným krvácaním a vznikom čiernych škvŕn, sčernaním rôznych častí tela a následne až gangrénou. Za nákazou stojí baktéria Yersinia pestis. Hoci dnes sa už takmer vôbec nevyskytuje, stále sa objavujú niektoré ohniská i keď najskôr v lokalitách, kde sa ľudia nezvyknú zdržiavať.

potkan a blcha ilustrácia, zdroj nákazy čierneho moru

Potkan a blcha – hlavní strojcovia čierneho moru v stredoveku…

 

Ako sa zbaviť potkanov

Takže pokiaľ ste sa dostali v článku až tu, tak už viete proti komu v boji budete stáť a prečo vlastne je to dôležité. Pre istotu pripomeniem: ak už pre nič iné, tak kvôli riziku nebezpečných chorôb, ktoré môžu prenášať, to za to stojí. Existuje niekoľko metód a spôsobov ako na ich ničenie. Niektoré sú viac konvenčné a predstavujú záťaž a určitý stupeň nebezpečenstva pre okolie (domáci miláčikovia, deti…), iné na to idú skôr prirodzenou cestou. O všetkých si teraz povieme viac.

 

➡️ V prvom rade ich k sebe nelákajte

Toto je rada, ktorou začneme. Ak ich nebudete zbytočne lákať, nemusíte neskôr riešiť ich prípadné premnoženie. Možno sa to ľahšie povie ako vykoná, ale skúste sa držať niekoľkých pevných zásad – tu sú:

 • udržiavajte poriadok – to znamená, že na záhrade či dvore vám nebudú špatiť rôzne haraburdy, ak máte zlozvyk hromadiť všetko nepotrebné, rýchlo sa toho zbavte, lebo potkanov sa nezbavíte (toľko perfektných úkrytov ich totiž len poteší)
 • potraviny, krmivo, sadivá a ďalší biologický materiál poriadne uskladnite a zabezpečte, takisto nech sa na vašom pozemku a okolí nenachádzajú žiadne obaly od potravín či otvorené vrecká s krmivom
 • potraviny z kuchyne – zvyšky z varenia napríklad – sú tiež veľkým lákadlom pre hlodavce, ak zbadáte kútikom oka pobehovať potkana (hoci aj u suseda), zatiaľ tieto zvyšky ani nevyhadzujte do kompostu
 • ak chováte domáce hospodárske zvieratá, napríklad hydinu či králiky, snažte sa im krmiva nasypať toľko, čo skutočne spotrebujú, zvyšky krmiva sú pre potkany neodolateľným lákadlom a v noci majú potom hody

 

➡️ Prirodzení predátori

Ak sa chcete s potkanmi vysporiadať pekne „ručne stručne“, tak by ste mali pouvažovať, možno aj v rámci prevencie, nad tým, že si zaobstaráte živých strážcov. Psa alebo mačku – ideálny spôsob ako sa zbaviť potkanov prirodzenou cestou. Potkan má síce aj ďalších prirodzených nepriateľov ako sú sovy (výr veľký, plamienka driemavá a myšiarka ušatá), či niektoré lasicovité šelmy (tchor, hranostaj…), tie sa s nimi však zvyknú pasovať viac vo voľnej prírode, či okrajoch dedín ako v mestských aglomeráciách.

⭐ Mačka

Mačka je typický predátor a s potkanmi dokáže naozaj „pozametať“. Pozor, nebavíme sa však o domácej mačke, ktorá s vami sleduje telku v obývačke a má dennodenne kedykoľvek prístup k plnej miske žrádla. Na potkany je najlepšia typicky dedinská mačka, ktorá sa vám s nimi aj pochváli a svoje úlovky vám naskladá pekne pred dvere. To ju tak ľahko síce neodnaučíte, ale takúto malú chybičku krásy jej asi radi odpustíte…

Mačka s potkanom v papuli

Mačka dokáže s potkanmi poriadne zatočiť…

 

⭐ Pes

Aj pes je vítaným pomocníkom pri chytaní potkanov. Nie je síce tak ohybný ako mačka a nedostane sa aj do tej najmenšej škáry, zato je však veľmi vytrvalý. Ak mu chcete trochu pomôcť, tak tie predmety v kôlni, záhradnom domčeku, na dvore, záhrade, ktoré mu môžu spôsobovať problémy, poodťahujte a chvíľu počkajte. Výsledok na seba nedá dlho čakať. Nezabudnite si preňho prichystať niečo na odmenu.

Nie každý pes je však lovec potkanov. Zo šľachtených plemien je to napríklad foxteriér či jazvečík (prípadne Pražský krysařík, hovorovo ratlík, spisovne slovensky Pražský potkaniarik – staré české plemeno psov chované už od stredoveku sa kedysi naozaj chovalo v domácnostiach na chytanie krýs a potkanov, dnes je to skôr typický domáci maznáčik a predstava, že by sa postavil voči potkanovi by jeho majiteľovi akurát tak privodila nevoľnosť a obliatie potom…). A nezabúdajme na mnohé krížence, ktoré sa na to často hodia najlepšie.

🚫 Nevýhoda metódy

Nevýhodou takéhoto prirodzeného a efektívneho spôsobu ničenia potkanov je, že v zápale boja sa váš miláčik môže žiaľ stať nositeľom infekcie (ak ho infikovaný potkan uhryzne, prípadne niečo z neho prehltne a podobne) a predstavovať pre vás určitú hrozbu.

 

➡️ Pasce a návnady

Pasce a návnady sú klasický nástroj potláčania hlodavcov v ľudských obydliach. Najznámejší a v podstate aj najstarší. Výhodou je, že nefungujú na báze škodlivej jedovatej chémie (rodenticídy) a zvyknú zviera usmrtiť dosť rýchlo na to, aby veľmi netrpelo. Pokiaľ s tým máte problém, tak dnes sa dajú zadovážiť aj takzvané živolovné pasce, ktoré hlodavca neusmrtia. Bývajú najčastejšie v podobe klietky s dvierkami z oboch strán, pričom v okamihu keď sa potkan s chuťou zahryzne do návnady, dvierka spadnú a uväznia ho. Výhodou je tiež to, že z klasickej pasce sa vie zranený potkan dostať von, a napokon uhynie niekde na nedostupnom mieste a začne sa tam rozkladať. To pri tejto pasci nehrozí. Takáto pasca vás ale vyjde trochu viac ako klasické pasce za 3-5 € (pozrite nejaké pasce priamo na Heureke. Ako návnadu môžete použiť aj kúsok syra, či výrazne aromatickú slaninku alebo koliesko klobásy.

💡 Tipy na pasce a návnady na potkany:

Pozrieť ďalšie

Alternatívou sú lepové pasce – lepiace dosky, ktoré sú takisto hojne používané, hlavne v priestoroch, kde sa nedá použiť jedovatá návnada (obytné priestory a podobne). Funguje to na jednoduchom princípe. Na vhodnú podložku (kartón, drevo…) rozotriete z tuby vytlačené nevysychavé lepidlo a v jej blízkosti umiestnite nejakú voňavú návnadu. Takéto pasce možno nastražiť kdekoľvek kde sa potkany zdržujú, napríklad aj na prechodové zóny potkanov pri dierach, ale aj v blízkosti skladu s krmivami a podobne.

Tip na jednoduchú domácu pascu na potkany: Umiestnite väčší sklenený pohár na zaváranie v dosahu potkanov, nalejte doň rastlinný olej a ako návnadu nejakú slaninku či klobásku. Ak im potkan neodolá, z pohára sa zaručene už nedostane. Tiež zaujímavý spôsob ako sa zbaviť potkanov, čo poviete? A nič vás v podstate nebude stáť…

Iné domáce pasce na potkany – VIDEO

5 Easy Mouse/Rat Trap

🚫 Nevýhoda metódy

Potkan je najinteligentnejší hlodavec a nastraženej pasci sa dokáže po nejakom čase s prehľadom vyhnúť. Aj preto je nasadzovanie pascí neustály boj a hrozí, že sa z toho napokon stane rutina. (pre vás i pre potkana).

 

➡️ Odpudzovače a plašiče potkanov

Nechcete sa piplať s nastavovaním pascí? Ďalšou možnosťou ako sa zbaviť potkanov sú odpudzovače či plašiče. Tieto elektrické zariadenia fungujú na princípe vysielania ultrazvukových signálov, alebo elektromagnetických vĺn, ktoré človeku „nehovoria“ vôbec nič, no potkanom a celkovo hlodavcom sú maximálne nepríjemné a z dosahu prístroja sa veľmi rýchlo pracú. Ideálne najmä ako prevencia, na „zabývaných“ potkanov použite skôr iné metódy.

Medzi odpudzovače však možno zaradiť aj niektoré prípravky na báze rastlinného pôvodu s vysokým obsahom niektorých alkaloidov, ktoré sa uvoľňujú do pôdy, a ktoré sú potkanom vyslovene nepríjemné. Takto postihnutý priestor sa potom čím skôr pokúšajú opustiť, či sa mu úplne vyhnúť.

🚫 Nevýhody metódy

Každý odpudzovač má svoj dosah a môžete ich nasadiť koľko chcete, ak máte pre potkany lákadlo ako je voľne prístupné krmivo, môžete rátať s tým, že sa k nemu i tak dostanú. A tieto prístroje a zariadenia sa dajú použiť iba vtedy, ak na ne zle nereagujú vaše domáce zvieratá (a susedove).

💡 Tipy na odpudzovače a plašiče, ktoré vám pomôžu zbaviť sa potkanov:

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Jedy a otravy na potkany

Medzi najúčinnejšie spôsoby hubenia potkanov patrí nastraženie účinných otráv a jedov na potkany, hoci ani to nie je stopercentná záruka, že sa ich nadobro zbavíte. Pre mnohých kontroverzné riešenie, ktorému sa pokúšajú vyhnúť z viacerých dôvodov. Nie je to humánne riešenie a hrozí aj priotrávenie domáceho miláčika a veľkým rizikom sú samozrejme aj pre deti. Účinnosť takýchto nástrah je podmienená tým, či sa dokážu vhodne a strategicky umiestniť. Najideálnejšie miesto je také, kde potkany nemajú prístup k inej potrave. To značí mimo iné aj to, že niekde v sklade krmív či potravín je pokladanie takýchto nástrah úplne zbytočné. Potkan bude mať na výber a ako just sa do otravy potom nezahryzne…

Ako jed sa používajú takzvané rodenticídy, čo sú vlastne chemické látky určené na hubenie škodlivých hlodavcov. Môžu mať rôzne formy, najčastejšie sa jedná o otrávené návnady (požerové jedy), ďalej to môžu byť aj fumiganty – inhalačné jedy, ktoré sa používajú na plynovanie nôr a prázdnych budov a nakoniec aj kontaktné jedy.

Otrava na potkany - otrávená návnada (granule) a mŕtvy potkan

Z rodenticídov sa najčastejšie používajú požerové jedy…

🚫 Nevýhody metódy

Jedovatú nástrahu si potkan môže odniesť aj do hniezda, či ju aj reálne zožerie, nie je vždy isté. Takisto sa treba pri tejto metóde strachovať aj o domácich miláčikov, ktorí by mohli jed objaviť a otráviť sa. Nebezpečenstvo hrozí samozrejme aj deťom. Preto nesmú voľne ležať na miestach kde sa k nim môžu akýmkoľvek spôsobom dostať. A vo výsledku nie je isté, či jed okúsia všetci členovia potkanej kolónie*. No a ešte posledná vec – po požití jedu dochádza k pomalej a bolestivej smrti zvieraťa, takže útlocitnejší ľudia takýto spôsob ochrany pred škodcami odmietajú.

*Prečo potkan nastraženým jedom dokáže často odolať?

Prečo potkan dokáže ponúknutou potravou pohrdnúť? Nuž, potkan žije v kolóniách, ktoré majú aj niekoľko desiatok jedincov, a ktoré majú hierarchické usporiadanie. No a jedinci na spodku tejto hierarchie často fungujú aj ako ochutnávači a ponúknutú návnadu ochutnajú ako prví. Ak prežijú, tento zdroj obživy ochutná aj zvyšok skupiny. Ak nie, zďaleka sa mu budú vyhýbať…

 

Ako sa zbaviť potkanov v záhrade a na dvore

Na hlodavce v záhrade či na dvore strašiaky do kapusty veľmi nezaberajú. Ako sa zbaviť potkanov v prípade, že vám šarapatia pri uskladnenom krmive, močom a výkalmi znehodnocujú prostredie v kôlni a vy sa dokonca bojíte vziať do holej ruky nejaké záhradné náradie? Tak v prvom rade zabezpečte ,aby sa ľahko nedostali k potrave, to znamená, že krmivo a ďalšie plody vašej práce vo vašej záhradke skladujte pod zámkom. Snažte sa tiež odstrániť kopy zbytočných vecí na dvore – sú to pre ne perfektné úkryty.

Na hubenie či odpudenie môžete použiť v podstate každý jeden už hore spomenutý spôsob, prípadne to skúsiť aj niektorou domácou metódou. Celkom populárny je jablčný ocot, ktorým postriekate ich cesty, kúty šopy opatríte kúskami vaty v ňom namočenými – ocot ich pomôže dezorientovať, pretože vďaka nemu strácajú čuch. Môžete pre nich prichystať aj „zákusok“ – zmes sadry, vanilínového cukru a pudingu – a k tomu máte aj bonus: vyznačenú cestičku priamo do hniezda. Existuje ešte XY domácich zaručených metód na odpudenie potkanov, tak aspoň heslovite. Použiť môžete aj klinčeky alebo klinčekový olej, mätový olej, amoniak, prášok z čili, cesnak, cibuľu…

 

Ako sa zbaviť potkanov v dome, byte

Potkan v rodinnom dome? Nuž, nepríjemné, ale určite viac pravdepodobné ako jeho výskyt v byte v paneláku niekde na treťom poschodí… A pritom to vôbec nie je nemožné. Potkan si nájde cestu aj tam. A neverili by ste ako. Cez kanalizačné potrubie a záchodovú misu (s nezaklapnutým vekom)! Staršie stúpačky sú pre potkana doslova ideálne schodíky. A voda? Potkan je skvelý plavec i potápač – vie zadržať dych aj na 3 minúty a udržať sa na hladine vody aj tri dni a preplávať veľké vzdialenosti. Že neexistuje aby sa prepchal cez úzku zalomenú rúru? Omyl, potkan je na to totiž anatomicky viac než stvorený – zvieratko dokáže hrudný kôš stlačiť ku chrbtici tak, že prejde cez akúkoľvek škáru a priemer rúry, ktorou mu prejde hlava.

Video ako dôkaz

See How Easily a Rat Can Wriggle Up Your Toilet | National Geographic

Ako sa proti tomu brániť? Tak v prvom rade by to mala byť optimálna deratizácia priestorov bytovky, hlavne suterénu a pivníc – 2 x ročne. Nadmerné rozšírenie populácie potkanov v mestách je jednoducho fakt a to, že sa objaví v bytovom dome, ešte neznamená, že je nimi zamorený – potkany jednoducho sondujú ďalšiu možnú vhodnú lokalitu pre svoje prežívanie. Aj preto tá deratizácia. Prevencia? Nevylievajte zvyšky jedál do WC, neskladujte voľne dostupné potraviny a krmivo v pivniciach či spoločných priestoroch, ale ani na balkónoch, okienka a vetračky najmä v suteréne by mali byť zakryté sieťkami, smetný kôš nevykladajte pred dvere bytu – môže ich to prilákať napríklad z neuzamknutej pivnice, hoci aj na 10 poschodie.

Ešte jeden praktický tip – to veko na záchode naozaj začnite sklápať. Potkan ho totiž nedokáže z misy odtlačiť a preto sa vráti pekne odkiaľ prišiel (a pritom si zapamätá, že táto cesta k potrave nevedie).

 

A čo potkany v aute?

Potkan v aute dokáže narobiť poriadnu šarapatu, najmä keď prichádza chladnejšie obdobie. Ostatne ako každý hlodavec, či prefíkaná lasicovitá šelma. Ohrozuje najviac tie autá, ktoré parkujú vonku, no ani v garáži nemá vaše autíčko zaručené 100%-né bezpečie. Prečo sa vlastne potkany a ďalšie zvieratká hrnú obsadiť vaše auto? V prvom rade ich tam láka teplo, pokojne sa usadia aj vo výfuku (teda aspoň do toho momentu kým nenaštartujete). Inak, potkan sa vie dostať aj do karosérie auta – prehryzie sa cez podvozok, prípadne využije aj tú najmenšiu štrbinu.

Ako vám dokáže v aute škodiť? Tak ešte úplne „lajt“ je, keď vám zanechá iba neporiadok a trus v motorovom priestore, prípadne po ňom zostane typický zápach. Horšie bude, ak sa rozhodne pustiť do jednotlivých častí auta. Rôzna izolácia a gumené časti bývajú pre nich niekedy ako magnet – dokážu prehrýzť káble od zapaľovania, niečo z ďalšej elektroinštalácie, prípadne aj brzdové hadice. A to už uznáte nie je žiadna „sranda“.

Ako pred nimi auto chrániť?

Je toho viac, čo sa s tým dá robiť. Potkany a hlodavce neznášajú silné vône napríklad, a preto niekedy postačí aj voňavý stromček v aute. Prípadne môžete staršou voňavkou vystriekať priestor pod kapotou. Rôzne špeciálne prostriedky na ochranu pred hlodavcami sa potom dajú kúpiť aj v obchode. Napríklad rôzne aromatické spreje, alebo spreje, ktoré po nastriekaní na plochu vytvárajú lepkavý povrch, ktorého sa potkan ani náhodou nedotkne, ultrazvukové odpudzovače a mnohé ďalšie.

Potkan v aute, na pneumatike

Potkan v aute dokáže napáchať riadnu galibu…

 

Ako sa zbaviť potkanov a pár slov na záver (alebo prečo to nikdy netreba vzdávať…)

Boj s potkanmi býva nezriedka namáhavý a aj časovo náročný, no určite ho netreba dopredu vzdávať. Nakoniec sa vám týchto inteligentných zvierat podarí zbaviť. A hoci nie každý spôsob ich potláčania dokáže na sto percent vyjsť, ich kombinácia úspešnosť určite zvýši. Máte aj vy nejaké skúsenosti s potkanmi, ktoré by mohli ostatným pomôcť? Neváhajte a napíšte nám do komentárov.

Na DoDomácnosti nájdete aj ďalšie návody a tipy ako sa zbaviť nezvaných návštevníkov v domácnosti, záhrade…

 

💡 Tipy na odpudzovače potkanov a iných hlodavcov: 

Pozrieť ďalšie

 

Ako sa zbaviť potkanov: Zdroje informácií + mohlo by vás zaujímať


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Keďže mám rád technické veci, kvalitnú a funkčnú spotrebnú elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil som web DoDomácnosti.sk. Tu môžem aplikovať svoje, už vyše 10-ročné skúsenosti v oblasti tvorby obsahu na internete a pritom môžem vychádzať z vlastných skúseností s domácnosťou.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.