Medvedík obyčajný (šťúr) – ako sa ho v záhrade zbaviť

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 11. októbra 2020 12

Medvedík obyčajný je jeden z mnohých neuveriteľných zástupcov z nekonečného sveta hmyzu. Ručím vám za to, že pokiaľ ste s ním zatiaľ nemali tú česť, pri prvom stretnutí budete minimálne že prekvapení. Prečo? Nuž pomerne veľký dospelý jedinec (dorastá do dĺžky 4 až 6 cm) sa podobá na všetko možné len nie na nežného chrobáčika. Názov Medvedík podľa mňa celkom presne nevystihuje vzhľad tohto zaujímavého hmyzu – to pôvodná Krtnonôžka skôr. Jeho typické predné nohy sú totiž prispôsobené na hrabanie v zemi ako u krtka…

Inak, „v zuboch“ ho majú hlavne záhradkári, ktorým tento vytrvalý hmyz dokáže spôsobiť citeľné škody. V koreňovej zelenine vyhryzáva diery, zeleninovým priesadám obhrýza korienky. Ako sa pred ním brániť? Medvedík nevie skákať a ani v podstate len tak vzlietnuť, takže mechanicky prostredníctvom rôznych nádob a fliaš sa dospelí jedinci dajú pekne pochytať. Takisto je osvedčená preventívna ochrana, v rámci ktorej ide o ničenie hniezd medvedíka aj s vajíčkami. Spôsobov ako to spraviť je celkom dosť. Prečítajte si tento článok a svoj ideálny spôsob ako medvedíka obyčajného vyhnať zo svojej záhrady určite nájdete.

💡 TIP na produkt - Talpa Raus odpudzovač medvedíkov
Talpa Raus odpudzovač medvedíkov 1,2 Kg
 • Talpa Raus odpudzovač slúži na potlačenie výskytu medvedíkov obyčajných
 • vytvára zápach, ktorý medvedíkov odpudzuje, no pôsobí aj proti krtom, myšiam a iným hlodavcom
 • je vhodný najmä do záhrad, na lúky, trávnaté plochy a ihriská
 • zároveň pôsobí ako dusíkaté hnojivo, ktoré sa pomaly a postupne uvoľňuje do pôdy
 • pôsobí okolo 80-90 dní, odporúčaná dávka je 150-180 g na m², 1 balenie 1,2 kg je na cca 8 m²

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

Medvedík obyčajný (Gryllotalpa gryllotalpa)

Ako vyzerá a čím sa živí

Medvedík obyčajný - Gryllotalpa gryllotalpa, detailMedvedík obyčajný, hovorovo aj šťúr, má veľké a pomerne aj ťažké telo (dospelý jedinec dorastá do dĺžky 4-6 cm a váži až 5 gramov). Má hnedé sfarbenie na hornej strane a bledšie na spodnej. Tykadlá sú krátke a silné. Keďže má aj krídla (predné silnejšie chitizované s hrubými žilkami, zadné blanité s hustou sieťou žiliek), dokáže sa obmedzene premiestňovať aj vzduchom, no väčšinu svojho života strávi pod zemou.

Predné veľké nohy pripomínajú končatiny krtov a presne ako ony aj medvedíky pomocou nich dokážu hrabať v zemi nory a systémy chodieb. Najľahšie im to ide v rôznych rašeliniskách, kompostoch, milujú aj maštaľný hnoj – všetko plné hmyzu a dážďoviek, ktorým sa živí najviac. Inak je v podstate všežravec a práve táto jeho vlastnosť z neho robí nepriateľa záhradkárov. Nepohrdne totiž ani klíčiacimi rastlinami, korienkami rastlín, či rovno šťavnatou koreňovou zeleninou. Takisto však pri tvorení chodieb podhrabáva a poškodzuje napríklad aj priesady.

💡 TIP: Medvedík obyčajný, alias Mole cricket, podrobne do najmenších detailov na: wikipedia.org (v angličtine).

Vývoj medvedíka obyčajného (životný cyklus)

Vývoj medvedíkov trvá 2 roky. Po párení, ktoré prebieha v máji a júni, samičky neskôr vyhrabú do pôdy či vhodného materiálu noru – guľovité hniezdo, do ktorého nakladú približne od 100 do 400 vajíčok (čím nezriedka spôsobia úhyn rastlín nad ním). Z tých sa následne v priebehu júna najčastejšie liahnu biele až žltkasté larvy, ktoré vzdialene pripomínajú mravce (v skoršom štádiu). Larvy (nymfy)* sa vyvíjajú v priebehu piatich vývojových štádií (instarov), pričom v tom treťom prezimujú, prípadne prezimuje rovno už pohlavne dospelý jedinec – imágo (v hĺbke 40 až 100 cm). Zo zimovísk vyliezajú v polovici apríla až v máji a dokážu škodiť až do októbra.

*Nymfa – jedná sa o larválne štádium hmyzu s nedokonalou premenou (postupná premena, v ktorej sa telo hmyzu plynule počas niekoľkých štádií stále viac podobá dospelého jedinca).

medvedík - nymfa, vajíčka

Medvedík obyčajný žije v pôde, v ktorej si hĺbi dlhé horizontálne chodby a na povrch vylieza ozaj len zriedkavo. Vie sa presúvať na rôzne stanovištia (dokáže prelietavať v kŕdľoch), dokonca aj dobre pláva. Zaujímavosť: medvedík je vzdialený príbuzný cvrčka, takže samčekovia dokážu vytvárať zvuk trením predných krídel o seba, aby privábili samičky do vnútra špeciálne vyhĺbenej chodbičky. Tie si potom vyberú toho, ktorého volanie je samozrejme najsilnejšie.

Medvedík obyčajný „naživo“:

medvedík obyčajný

 

Kde ho môžete stretnúť najčastejšie

Medvedík obyčajný je vlhkomilný druh a potrebuje mať prístup k spodnej vode počas celého roka. Veľmi rád sa vyskytuje na brehoch riek a potokov či vodných nádrží, vyhovuje mu úrodná, dobre hnojená a zavlažovaná pôda v záhradke, parenisku aj skleníku. Stretnúť asi nie je najvýstižnejšie slovo, pretože za normálnych okolností medvedíka obyčajného veru nezahliadnete – maximálne tak chodbičky na povrchu pôdy vo forme pásikov, na povrchu je šťúr totiž aktívny hlavne v noci.

Medvedík obyčajný - prirodzené prostredie

💡 Príbuzní z rodu Gryllotalpa

Medvedík obyčajný (Gryllotalpa gryllotalpa) sa vyskytuje po celej Európe (vrátane južnej Škandinávie) až po Strednú Áziu, nájdete ho i v Malej Ázii či v severnej Afrike. Na svete je však známych viac ako 50 druhov medvedíkov/krtonôžok. Medzi najznámejšie patrí druh Gryllotalpa major vyskytujúci sa hlavne v Severnej Amerike, či Gryllotalpa orientalis pôvodom z Ázie a Austrálie.

Medvedík obyčajný v záhrade: Ako nám vlastne škodí?

Ako som už spomínal na úvod – medvedík obyčajný škodí hlavne tým, že poškodzuje a napáda rôzne druhy plodín na záhrade. Najväčšie škody napácha hlavne na mladých rastlinách v období párenia a kladenia vajíčok. Takto jeho „nekalú činnosť“ môžete zahliadnuť v záhonoch koreňovej zeleniny, ale aj v kapuste, jahodách, uhorkách, tekvici či rajčiakoch a ďalších plodinách.

Medvedík obyčajný v priesadách rajčín

Medvedík obyčajný v priesadách rajčín…

Ako sa zbaviť Medvedíka obyčajného

Uschnuté rastliny v hriadke nepotešia žiadneho záhradkára a preto pri premnožení tohto zaujímavého hmyzu netreba váhať a aplikovať niektoré z opatrení, ktorými sa medvedíky dajú eliminovať. Čo na nich zaberá najlepšie?

Medvedík obyčajný a mechanické ničenie hniezd

Ak ste zaregistrovali prítomnosť medvedíka obyčajného aj vo vašej záhrade, tak ideálne bude, ak sa na úvod zameriate na ničenie hniezd s vajíčkami, či larvami. Tie sa s veľkou pravdepodobnosťou budú vyskytovať pod odumretými a uschnutými rastlinami.

Odchyt a likvidácia dospelých medvedíkov

V menšej záhrade môžete vyskúšať odchyt dospelých jedincov v noci, kedy sa na povrchu pária (od mája do júna). Stačí ak do zeme v miestach kde sa častejšie vyskytujú ponoríte črepník, či inú nádobu (pascu) tak, že ich okraj bude tesne pod povrchom pôdy. TIP: čím viac ich bude, tým lepšie, medzi nimi potom umiestnite laty s výškou aspoň 2 cm – medvedík takúto latku neprelezie a popri nej pekne dôjde až okraju pasce.

Medvedík obyčajný a chemická ochrana

Siahnuť môžete aj po chemickej ochrane – funguje to tak, že sa použijú takzvané otrávené návnady – napríklad prevarené zrná kukurice, pšenice, či jačmeňa s rastlinným olejom a insekticídom (napríklad aj BI 58 EC, čo je postrek proti voškám v kultúrnych a okrasných rastlinách) . Tie sa zahrabú do pôdy. Na povrch sa môžu ešte rozhádzať listy šalátu, ktoré sú tiež namočené do insekticídneho roztoku. Aplikácia je vhodná od konca apríla a v máji.

Pri naozaj silnom výskyte sa odporúča využívať granulované insekticídy. V letnom období sa takto robí takzvaná fumigácia pôdy prípravkom, ktorý sa volá Basamid (inak „čistokrvná chémia“, účinná látka tohto prípravku – dazomet – pri dostatočnej pôdnej vlhkosti vytvára plyn metylizotiocyanát, ktorý má dezinfekčné a dezinsekčné vlastnosti). Basamid však u nás nie je pre malých záhradkárov dostupný a povolený.

Fungujú aj prípravky na slimáky

Mnohí záhradkári majú ďalší osvedčený spôsob ako vyhubiť medvedíky. Používajú k tomu prípravky určené k likvidácii slimákov či slizniakov (Metarex, prípadne Mesurol). Granule sa vysypú na miesta ich najčastejšieho výskytu. Medvedíkovi na počudovanie „chutia“, po čase následne hynú.

Odpudzovače

Na trhu sú dostupné aj špeciálne odpudzovače medvedíkov. Napríklad už úvodom spomínaný Talpa raus je rastlinného pôvodu a vyrába sa z lisovaných bielkovín semien ricínu obyčajného (Ricinus communis). Alkaloidové látky prípravku pri uvoľňovaní do pôdy vytvárajú zápach veľmi nepríjemný nielen pre medvedíky obyčajné, ale aj hraboše, krty, myši a iné hlodavce. Výhodou je, že ľuďom prípravok nesmrdí a je to ochrana ekologického charakteru. Prípravok sa rovnomerne rozsype na plochu a aby bol ešte účinnejší, tak naň nahrňte malú vrstvu zeminy.

💡 TIP na produkt - Talpa Raus odpudzovač medvedíkov
Talpa Raus odpudzovač medvedíkov 1,2 Kg
 • Talpa Raus odpudzovač slúži na potlačenie výskytu medvedíkov obyčajných
 • vytvára zápach, ktorý medvedíkov odpudzuje, no pôsobí aj proti krtom, myšiam a iným hlodavcom
 • je vhodný najmä do záhrad, na lúky, trávnaté plochy a ihriská
 • zároveň pôsobí ako dusíkaté hnojivo, ktoré sa pomaly a postupne uvoľňuje do pôdy
 • pôsobí okolo 80-90 dní, odporúčaná dávka je 150-180 g na m², 1 balenie 1,2 kg je na cca 8 m²

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

Kompostér s dnom ako prevencia

Ak máte na záhrade kompostér – tak ideálne by mal byť taký, ktorý sa dnom nedotýka zeme, prípadne je jeho dno pevné (pozri ako vybrať správny kompostér). Larvy medvedíka sa totiž spočiatku živia humusom a nie hneď korienkami či iným hmyzom, takže sa radi vyskytujú práve v blízkosti domáceho kompostoviska. Pomôže aspoň to, ak ho v rámci väčšej záhrady umiestnite dostatočne ďaleko od obrábanej pôdy.

Sieťky a ohradzovanie

Proti krtonôžke (medvedíkovi) môžete použiť aj fasádnu sieťku – táto jednoduchá a finančne nenáročná ochrana je v podstate 100%-ná. Nastrihané štvorce sieťky vkladáte do jamiek na sadenie tak, aby siahali aj pár centimetrov nad zem (chránite aj stonku priesady). Korene rastliny majú priestor na svoj rast a medvedík sa k nim nedostane.

Kyprenie pôdy

Takisto si čiastočne môžete pomôcť pravidelným kyprením pôdy, pričom hlboká kultivácia (rýľovanie) na jeseň, či na jar je pre likvidáciu škodcu najdôležitejšia. Čím hlbšie budete rýľovať, tým skôr sa dostanete k hniezdam medvedíka, ktoré sa normálne nachádzajú 10-15 cm pod povrchom. Vajíčka a larvy zničíte mechanicky.

Medvedík obyčajný a maštaľný hnoj

Môžete skúsiť rovno 2 metódy. Na jar (v máji) poumiestňujte na pozemku kôpky hnoja, ktoré budú medvedíka lákať, aby do nich nakládol vajíčka. Približne po mesiaci kôpky skontrolujte a prípadné hniezda s vajíčkami či larvami zlikvidujte. Na jeseň (v októbri) zase môžete vykopať niekoľko polmetrových jám, do ktorých uložíte maštaľný hnoj. Medvedík to bude považovať za vhodné zimovisko. Jedincov, ktorých v jamách objavíte sa jednoducho zbavíte tak, že ich spolu s hnojom rozhodíte po povrchu pôdy v zime počas mrazov, prípadne hnoj zalejete horúcou vodou.

Biologická ochrana

Existuje ale aj možnosť biologickej ochrany vašej záhrady. Riešenie v tomto smere ponúkajú napríklad parazitické hlístice (Steinernema carpocapsae), ktoré medvedíkov dokážu s úspechom zničiť. Tieto hlístice napádajú larvy medvedíka a potom sa ďalej množia v ich tele. Pritom vylučujú aj určité baktérie, ktoré sa dostávajú do tkanív svojho hostiteľa v dôsledku čoho zahynie už v priebehu pár dní. Tieto hlístice nemajú na ľudí a ani domáce zvieratá inak žiaden dosah a aj z pôdy sa postupne vytratia samé.

Prirodzení nepriatelia

Stavy medvedíkov radi preriedia aj ich prirodzení nepriatelia, ktorých však nesmiete zo svojej záhrady odháňať. Sú to rôzne druhy vtákov ako škorec, drozd, vrana, ale aj taký jež či drobné hlodavce ako krt či piskor, či dokonca i žaby. Za medvedíkom sa rád pustí aj pes alebo mačka, dokonca to vedia zobrať ako dokonalú zábavu. Ako však bude vyzerať potom váš záhon je druhá vec. To isté platí pre sliepky – tie vás zaručene medvedíkov zbavia, ale aj všetkého zeleného v dohľade 🙂

Medvedík obyčajný - radi si na ňom pochutnajú aj vtáky

Medvedík obyčajný – radi si na ňom pochutnajú aj vtáky…

 

Rýchle tipy ako na medvedíka obyčajného vo vašej záhrade: 

Domáce tipy

 • na mieste, kde sa medvedíky vyskytujú najviac vykopte jamu hlbokú asi trištvrte metra, vložte do nej vedro s hnijúcimi zemiakmi a s rozloženou slamou a jamu zakryte plechom – teplo a „vôňa“ priláka množstvo škodcov, ktoré následne ešte vo vedre zalejete vriacou vodou
 • voda so saponátom je metóda, ktorá sa osvedčila hlavne našim starým mamám – do dier po medvedíkoch liali „jarovú“ vodu a postupne ich tak zabíjali, no podobne ako vytápanie ich podzemných chodieb silným prúdom vody to nemá veľký význam – možno tak na menšej záhradke
 • viacerým záhradkárom sa osvedčila mokrá deka – počujete dobre – deka sa namočí do vody a pohodí voľne niekde na záhrade, prípadne aj v skleníku… takéto vlhké a teplé prostredie medvedíkov láka – na druhý deň tak môžete často pozbierať naozaj „bohatú úrodu“ krtonôžok
 • niektorí majú odskúšané aj zvukové/vibračné plašenie týchto škodcov – na kovovú tyčku sa umiestnia prázdne fľaše či plechovky a vetrom vyvolaný zvuk, či vibrácie medvedíkov z hriadky možno odplašia
 • vajíčková škrupina vašej záhrade prospeje jednak ako hnojivo, a jednak rozdrvená a rozmiešaná v jedlom oleji je zase jedným zo starých spôsobov ako ničiť hmyz v záhrade – aj medvedíka, ktorý takúto zmes určite rád ochutná, hoci je preňho táto kombinácia smrteľná
 • obyčajný amoniak je pre mnohých záhradkárov starým známym bojovníkom proti najrôznejším škodcom a používa sa aj pri hubení medvedíkov – amoniak sa rozriedi vodou a leje sa v dávkach priamo do jamky, do ktorej pôjde priesada
 • takisto je známe, že výrazné vône odpudzujú viacerých škodcov, medvedíka nevynímajúc, vysaďte preto okolo záhonov či v priamo v nich napríklad chryzantémy či nechtík

💡 Máte vlastný recept či zaručený trik ako sa zbaviť medvedíka? Podeľte sa s nami so svojimi skúsenosťami v diskusii pod článkom.

Medvedík obyčajný a pár slov na koniec

Všetky spomenuté rady a tipy na elimináciu medvedíka obyčajného vo vašej záhrade viacmenej fungujú. Nezabúdajte však na jednu dôležitú vec. Aj takýto „škodca“ má v prírode svoj význam a poslanie – sám medvedík žerie larvy iného škodlivého hmyzu, ale napríklad aj ako potrava pre iné živočíchy… A pokiaľ nie je fakt veľmi premnožený, tak hnať sa za ním so všetkými možnými chemicko-domácimi pokusmi snáď ani nie je najvhodnejšie.

Zaujímavosti na záver

 • medvedíka možno chovať aj v pevnom teráriu – je nevyhnutné udržiavať v pôde dostatočné vlhko a dodávať pravidelne potravu, no keďže sú veľmi dravé s ich odchovom môže byť problém
 • medvedík sa medzi sebou okrem párenia v podstate neznáša – umiestnite niekoľko jedincov do menšej nádobky – budú sa napádať a najslabšie usmrtia
 • medvedík obyčajný je ozaj veľmi silný a napríklad z papierových pascí sa von zaručene dostane
 • medvedík je tiež skvelá návnada pre ryby a viacerí rybári naň ťahajú dokonca aj sumce (či kapry)

💡 TIP: Prečítaj si ako sa zbaviť rôznych škodcov v záhrade, či dome, byte…:

Medvedík obyčajný: zdroje a zaujímavá literatúra


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre

Mne sa ich darý chytať CD profilom na sadrokartón. Je zapustený do zeme a na oboch koncoch je zahrabaná nádobka. Medvedik narazí,vlezie a von nevie, iba do nádobiek spadne. UD nie je vhodný ib CD.

Dobrý deň
Kúpila som tu talpu na medvedíky no vôbec mi neúčinkuje stále mi to žerie priesady už som zúfalá skoro celé vedro som vysipala na ,2 metre štvorcové a ajtak nič. Tak som kúpila teraz priesady keďže moje pokapaly ale len paradajku mi zožral a dala som tu talpu sade pod priesadu a aj fasadnu sieťku no som zvedavá čo to správy. A zožral mi už aj veľkú paradajku hrubú čo začínala už may kvietky. Nechapem

Dobrý deň,
medvedík obyčajný sa nenazýva šťúr. Šťúry patria medzi pavúkovce a sú to škorpióny :D. Medvedík obyčajný je krtonôžka obyčajná.

Ako sami správne píšete šťúry pripomínajú u nás žijúce šťúriky, ktoré sú tiež škodcami. Šťúry a šťúriky majú toho aj veľa spoločného a preto patria do rovnakej skupiny živočíchov a to pavúkovce. Krtonôžka šťúry (škorpióny) a ani šťúriky vôbec nepripomína. Krtonôžka patrí medzi hmyz a je príbuzná s kobylkami, koníkmi a cvrčkami. O jej príbuznosti s týmito druhmi hovorí aj jej názov Gryllotalpa, kde gryllus je cvrček, talpa krtko.

Dobrý deň, je jasné že medvedík nie je žiaden škorpión (alias šťúr), ale tiež je pravda, že mnohí ho poznávajú aj pod týmto hovorovým označením. Či to nebude aj tým, že sa v našich končinách s reálnym škorpiónom nie je šanca stretnúť (5 mm šťúriky nerátame), a tento medvedík im ho vzdialene pripomína…

Vaše detailné vyobrazenie vývojového štádia medvedíka je čistý nezmysel, už vás na to upozornili, a aj tak tam dávate bludy! Máte tam štádiovy vývin chrústa! Vymažte tie zavádzajúce nezmyselné foto, a preštudujte si, čo sú nymfy a ako sa vyvíja medvedík v odbornej literatúre a nezavádzajte ľudí!

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, už je to v poriadku. Len ma mrzelo, keď ľudia na FB ma presviedčali na základe vášho článku – obrázkov, že tá larva chrústa, ktorú ste tam mali predtým, je larva medvedíka… Prajem pekný deň.

Milá Wendy, sme radi, že nás tak podrobne čítate a každá oprávnená výčitka nás naozaj teší. „Nezmyselné foto“ samozrejme nie sú pridávané naschvál – dalo by sa povedať, že zase zaúradoval tlačiarenský škriatok (ako sa to kedysi takto krásne poeticky nazývalo). Každopádne na obrázku je už 100%-ná nymfa medvedíka – dúfam, že nám to potvrdíte. Pekný zvyšok nedele prajeme.

redakcia

Dobrý deň,

na váš podnet sme článok aktualizovali – larvy medvedíka sa naozaj nazývajú odborne nymfy (charakteristické pre hmyz s nedokonalou premenou), každopádne aj výraz „larva“ je v článku použitý správne.

Ďakujeme za upozornenie, opravené a pridané detailné zobrazenie vývojových štádií medvedíka 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.