Vyberáme záhradný drvič konárov 2020 – porovnali sme 13 drvičov a štiepkovačov

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

Fieldmann FZD 5015-E Hecht 624 GTM GTS 900G AL-KO Easy Crush LH 2800
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
Fieldmann FZD 5015-E
HECHT 624
GTM GTS 900G
AL-KO Easy Crush LH 2800
 1. produkt roku 2017, 2018
 2. veľký plastový zberný box
 3. dobrý výkon
 4. priaznivá cena
 5. ľahká manipulácia
 6. relatívne tichý chod
 1. nízka hmotnosť
 2. priehľadný zberný box
 3. nízka cena
 4. jednoduchá manipulácia
 1. silný výkon
 2. benzínové prevedenie
 3. spracuje vetvy až do priemeru 80 mm
 4. kvalitná a odolná konštrukcia
 5. spoľahlivosť
 1. vysoký výkon
 2. veľké transportné kolieska
 3. spätný chod
 4. dobrý pomer cena/výkon
 5. jednoduchá manipulácia
 6. samovťahovanie materiálu do lievika
 1. pred prvým použitím potrebné nastaviť prítlak
 2. malý vkladací otvor (lievik mohol byť širší a kónickejší)
 1. vyššia hlučnosť
 2. silnejšie konáre nespracuje dobre (reálne tak do 3 cm priemer)
 3. užšie vkladacie ústie sa častejšie upcháva
 4. obmedzený priestor pre čistenie nožov
 5. horšie drví čerstvé drevo
 6. menší výkon elektromotora
 7. krátky prívodný kábel
 1. vysoká hmotnosť
 2. menej praktické vypúšťanie oleja
 3. vyššia nákupná cena
 1. problematické drvenie malých zelených vetvičiek
 2. pred použitím je nutné prístroj nastaviť
 3. chýba vtláčadlo do podávacieho otvoru
Výkonný domáci drvič konárov - štiepkovač za dobrú cenu, s ktorým zvládnete každú záhradu. Jednoduchý drvič konárov obľúbený najmä pre svoju nízku cenu vhodný pre každého s menšou záhradou. Za tento drvič si síce priplatíte, za to však máte však v rukách stroj, ktorý odvedie perfektnú robotu. Kvalitný štiepkovač strednej triedy vhodný aj do väčšej záhrady.
189,90 € 90,00 € 2 039,00 € 229,00 €
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Udržiavaná záhrada vyprodukuje množstvo odpadu. Konáre, odrezky, vetvičky, lístie a iný odpad sa vám hromadia niekde v kúte, spáliť sa nemôže, vyviesť ho na zberný dvor je komplikované a nepraktické. V takom prípade je tu priestor pre záhradné drviče konárov či štiepkovače. Tie záhradný odpad do posledného konárika spracujú na ďalej využiteľný materiál -- mulč na záhon či do kompostu alebo štiepky do kotla.

Chcete sa v dostupnom sortimente drvičov a štiepkovačov lepšie zorientovať? Pripravili sme pre vás prehľadný návod ako si vybrať záhradný drvič podľa vlastných potrieb a pozrieme sa aj na 13 najlepších modelov, vybraných na základe porovnania dôležitých parametrov jednotlivých zariadení, výsledkov testovania a aj používateľských skúseností.

Ako vybrať najlepší záhradný drvič konárov?

Najpodstatnejšie hneď na úvod. Musíte si vybrať typ zariadenia podľa drviaceho ústrojenstva. Klasický drvič a štiepkovač totiž každý pracujú na inom princípe. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, a každý je teda určený na trochu iný odpad.

A preto než sa pustíte do samotného výberu stroja, premyslite si najprv na čo ho chcete používať a ako často, veľkosť vašej záhrady, prípadne jej floristické obsadenie. Následne pri výbere zariadenia by ste teda mali zohľadniť viacero dôležitých parametrov. Aké to sú v skratke?

Najlepšie Drviče konárov na základe porovnávacieho testu 2020

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Drviče konárov DO 146 €

Recenzie 13 najlepších záhradných drvičov konárov pre rok 2020

1. Fieldmann FZD 5015-E

Typ pohonu: elektrický ● Drviaci mechanizmus: valec ● Výkon: 2 800 W ● Max. priemer konárov: 4,4 cm ● Nádoba na odpad: 60 l ● Hmotnosť: 19,4 kg

Fieldmann FZD 5015-E

Fieldmann FZD 5015-E je štiepkovač, ktorý získal na Heureke ocenenie produkt roku. To už o niečom vypovedá. Minimálne o tom, že pomer cena a kvalita je naozaj nadštandardný. V podstate má toto zariadenie všetko čo dobrý záhradný drvič má mať. Za priaznivú cenu ponúka výkon 2,8 kW, spracovanie konárov do priemeru až 44 mm, silný a výkonný ozubený valec, ktorý vytvára štiepku optimálnej veľkosti (po vyschnutí vhodný aj na vykurovanie).

Na spracovaný drevný odpad máte k dispozícii 60 litrový plastový box, kde sa zmestí naozaj dosť materiálu. Pohodlnú manipuláciu zabezpečujú veľké transportné kolieska, takže s presunom na miesto práce nie je ani najmenší problém ani pri hmotnosti zariadenia takmer 20 kg.

Samotné drvenie zabezpečuje frézový valec, ktorý je pri práci relatívne tichý a nespôsobuje zvýšené vibrácie. Disponuje funkciou samovťahovania konárov, v prípade potreby máte po ruke aj praktický pomocný posúvač. Elektromotor je vybavený poistkou proti preťaženiu a samozrejmosťou je spätný chod na ľahké vytiahnutie zaseknutých vetví.

Výhody

 • produkt roku 2017, 2018
 • veľký plastový zberný box
 • dobrý výkon
 • priaznivá cena
 • ľahká manipulácia
 • relatívne tichý chod

Nevýhody

 • pred prvým použitím potrebné nastaviť prítlak
 • malý vkladací otvor (lievik mohol byť širší a kónickejší)

Verdikt: Výkonný domáci drvič konárov -- štiepkovač za dobrú cenu, s ktorým zvládnete každú záhradu.

Naše hodnotenie:

Cena: 189,90 €

Zobraziť ponuku
Detail


2. Bosch AXT 25 TC

Typ pohonu: elektrický ● Drviaci mechanizmus: valec ● Výkon: 2 500 W ● Max. priemer konárov: 4,5 cm ● Nádoba na odpad: 53 l ● Hmotnosť: 30,5 kg

Bosch AXT 25 TC

Bosch AXT 25 TC je populárny záhradný drvič konárov a to najmä preto, že sa nachádza niekde na pomyselnom pomedzí medzi drvičom a štiepkovačom. Drviace ústrojenstvo je valcové a teda zariadenie je relatívne tiché, bez vibrácií a konáre si dokáže potiahnuť aj samo. Na druhú stranu -- použité turbínové nože (miesto klasického hviezdneho valca) spravia výsledný odpad, ktorý sa svojou jemnosťou blíži ku konzistencii odpadu z klasického drviča s rýchlobežnými nožmi. Môžete ho tak po vysušení ako bez problémov spáliť, tak aj použiť do kompostu alebo na mulčovanie.

Výkon zariadenia je solídnych 2,5 kW a dokáže spracovať konáre až do 4,5 cm priemeru s tým, že môžete rátať aj s dobrou priechodnosťou materiálu -- až 230 kg za hodinu.

Drvič váži 30,5 kg, čo znamená, že pri práci je dostatočne stabilný. Mobilitu pritom zabezpečujú veľké transportné kolieska. Super výhodou je jeho skladnosť, takže po sezóne nezaberá v dielni, záhradnom domčeku veľa miesta. Súčasťou je sj praktický plastový zberný kôš s kapacitou 53 litrov.

Výhody

 • výkonný a spoľahlivý
 • systém valcových nožov Turbine-Cut
 • patentovaný odnímateľný lievik
 • skladný (zaberá málo miesta)
 • overená značka

Nevýhody

 • vyššia cena
 • nákladnejšia údržba nožov
 • vyššie ťažisko

Verdikt: Výkonný model drviča, ktorý na záhrade zvládne všetko čo potrebujete a nadrví vám to veľmi malé kúsky.

Naše hodnotenie:

Cena: 411,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


3. Fieldmann FZD 4020-E

Typ pohonu: elektrický ● Drviaci mechanizmus: nože ● Výkon: 2 500 W ● Max. priemer konárov: 4 cm ● Nádoba na odpad: 50 l ● Hmotnosť: 12,5 kg

Fieldmann FZD 4020-E

Fieldmann FZD 4020-E je drvič konárov, ktorý v minulosti (r.2016) získal ocenenie Produkt roku. To znamená, že sa svoju cenu ponúka výkon, s ktorým je spokojných množstvo užívateľov. Drvenie zaobstarávajú rýchlobežné nože, ktoré zvládnu aj tvrdšie konáre do hrúbky 4 cm so solídnym výkonom elektromotora 2,5 kW. Výsledkom je veľmi jemná drť, ktorá je priamo určená na mulčovanie a do kompostu.

Jedná sa o klasický drvič, takže musíte rátať pri práci s vyššou hladinou zvuku (100 dB). Takisto kratší prívodný kábel znamená, že bez predlžovačky sa s ním ďaleko nepohnete.

Plusom je veľký plastový zberný kôš s objem 50 litrov, takže pri práci nemusíte robiť časté prestávky na vysypávanie odpadu. A tiež jeho nízka hmotnosť 12,5 kg. Súčasťou balenia je aj praktické plastové vtláčadlo.

Výhody

 • dobrá cena
 • jednoduchá manipulácia aj údržba
 • kvalitná práca, solídny výkon
 • produkt roku 2016

Nevýhody

 • krátky prívodný kábel
 • rátajte s väčšou hlučnosťou
 • bez samovťahovania
 • častejšie sa upchá (mäkší materiál)

Verdikt: Celkom vydarený model drviča -- za svoju priaznivú cenu odvedie kvalitnú prácu hlavne na menších plochách.

Naše hodnotenie:

Cena: 120,90 €

Zobraziť ponuku
Detail


4. AL-KO Easy Crush LH 2800

Typ pohonu: elektrický ● Drviaci mechanizmus: valec ● Výkon: 2 800 W ● Max. priemer konárov: 4,2 cm ● Nádoba na odpad: 50 l ● Hmotnosť: 29 kg

AL-KO Easy Crush LH 2800

Drvič konárov AL-KO LH 2800 Easy Crusch je predstavuje solídnu výkonnosť spojenú s výbornou obstarávacou cenou. Vysoký výkon (2,8 kW), frézové valce, ktoré zvládajú drviť konáre do priemeru 4,2 cm a pevná stabilná konštrukcia sú parametre drviča, ktorý by nemal chýbať v žiadnej záhrade. Výsledkom práce sú väčšie štiepky, ktoré sú po vysušení vhodné aj na spaľovanie.

Drvič má tiež veľké transportné XL kolesá pre lepšiu manipuláciu (hmotnosť 29 kg), ale aj stabilitu stroja. Praktická zberná nádoba na odpad má 50 litrov.

Už spomínaný valcový mechanizmus osadený frézovými valcami je pri práci pomalší a najmä vďaka tomu nie je štiepkovač veľmi hlučný a produkuje menej vibrácií. Samozrejmosťou je reverzný/spätný chod, ktorý oceníte v prípade zaseknutých konárov.

Výhody

 • vysoký výkon
 • veľké transportné kolieska
 • spätný chod
 • dobrý pomer cena/výkon
 • jednoduchá manipulácia
 • samovťahovanie materiálu do lievika

Nevýhody

 • problematické drvenie malých zelených vetvičiek
 • pred použitím je nutné prístroj nastaviť
 • chýba vtláčadlo do podávacieho otvoru

Verdikt: Kvalitný štiepkovač strednej triedy vhodný aj do väčšej záhrady.

Naše hodnotenie:

Cena: 229,00 €

Zobraziť ponuku
Detail

Zlatá stredná cesta


5. MTD SL 2800

Typ pohonu: elektrický ● Drviaci mechanizmus: valec ● Výkon: 2 800 W ● Max. priemer konárov: 4,5 cm ● Nádoba na odpad: 45 l ● Hmotnosť: 26 kg

MTD SL 2800

Drvič konárov MTD SL 2800 je výborná alternatíva pre všetkých, ktorí hľadajú pri údržbe svojej záhrady vysoký výkon a široké využitie. Pri 2,8 kW a spracovaní konárov s maximálnym priemerom až 4,5 cm je zaručený bezproblémový chod takmer bez prerušení. Vďaka ozubenému valcu si stroj sám vťahuje vetvy, čo vám jednoznačne ušetrí veľa námahy.

Výkonný motor má kvalitné medené vinutie (iné konkurenčné modely v tejto kategórii majú lacnejšie a menej kvalitné hliníkové vinutie) a kvalitnú elektronickú ochranu.

Stroj je vybavený integrovaný košom o objeme približne 55 litrov z priehľadného materiálu. To je dôležité -- vždy vidíte, koľko vám v boxe ešte zostáva miesta pre ďalšiu drť. Veľké transportné kolesá a madlo zaručujú bezproblémovú manipuláciu s celým zariadením.

Výhody

 • odolná konštrukcia
 • veľký výkon
 • dobrá manipulácia
 • ľahká údržba
 • tichý chod

Nevýhody

 • čerstvý zelený odpad upcháva vstupný otvor
 • menšia nádoba na odpad
 • bez vtláčadla

Verdikt: Záhradný drvič -- štiepkovač za rozumnú cenu aj pre väčšie záhrady.

Naše hodnotenie:

Cena: 229,90 €

Zobraziť ponuku
Detail


6. Scheppach Biostar 2000

Typ pohonu: elektrický ● Drviaci mechanizmus: šnek ● Výkon: 1 200 W ● Max. priemer konárov: 3 cm ● Nádoba na odpad: nie ● Hmotnosť: 25 kg

Scheppach Biostar 2000

Scheppach Biostar 2000 je špeciálny typ záhradného drviča so šnekovým ústrojenstvom. Presne taký, ktorý výrazne zvyšuje bezpečnosť obsluhovania a prakticky vylučuje akúkoľvek možnosť upchatia stroja.

Motor s výkonom 1,2 kW pohodlne postačuje na spracovanie konárov do priemeru 3 cm, takže na extra hrubé konáre radšej použite iný typ drviča. Na druhú stranu, dokáže spracovať akýkoľvek mäkký aj sypký materiál ako je tráva a lístie. Priepustnosť je priemerne 90 kg za hodinu, pri listoch až 110 kg.

Súčasťou dodávky sú ochranné okuliare s nastaviteľným rámom + záhradnícke nožnice (uistite sa u predajcu).

Výhody

 • spracuje aj mäkký a sypký materiál (drevo a lístie)
 • ľahká manipulácia aj údržba
 • pevná kovová konštrukcia
 • kvalita drvenia

Nevýhody

 • vetvy do 3 cm priemeru
 • nižší výkon
 • vyššia cena

Verdikt: Drvička , ktorá vďaka drveniu šnekom je vhodná predovšetkým pre menšie záhrady, kde sa potrebuje spracovať aj veľmi mäkký zelený odpad.

Naše hodnotenie:

Cena: 297,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


7. Riwall PRO RES 2844 B

Typ pohonu: elektrický ● Drviaci mechanizmus: valec ● Výkon: 2 800 W ● Max. priemer konárov: 4,4 cm ● Nádoba na odpad: 60 l ● Hmotnosť: 27 kg

Riwall PRO RES 2844 B

Riwall PRO RES 2844 B je tichý ale výkonný drvič konárov s výkonným elektromotorom s výkonom až 2,8 kW. Môže sa tiež pochváliť pomerne nízkou hmotnosťou -- len 27 kg, objemnou plastovou nádobou z priehľadného materiálu na odpad (až 60 litrov) a veľkými plastovými kolieskami pre lepšiu manipuláciu a transport.

Ako väčšina strojov v tejto kategórii štandardne disponuje bezpečnostnou poistkou proti preťaženiu, funkciou automatického vťahovania konárov a samozrejme aj spätný chod, ktorý je super v prípade zaseknutia valca. Spomínaný valec je ozubený s prítlačnou nastaviteľnou doskou. Dokáže spracovať konáre s priemerom do 4,4 cm na štiepky, ktoré možno použiť na kúrenie alebo aj mulč.

Výhody

 • skladný a tichý
 • veľká priehľadná nádoba na odpad
 • robustná konštrukcia
 • pomer cena/kvalita

Nevýhody

 • väčšie štiepky
 • možno by sa zišiel trochu väčší vstupný otvor

Verdikt: Pomalobežný drviaci valec tohto výkonného štiepkovača je extrémne tichý, takže svojich susedov nebudete nikdy rušiť.

Naše hodnotenie:

Cena: 158,79 €

Zobraziť ponuku
Detail


8. Hecht 624

Typ pohonu: elektrický ● Drviaci mechanizmus: nože ● Výkon: 2 400 W ● Max. priemer konárov: 4 cm ● Nádoba na odpad: 50 l ● Hmotnosť: 11 kg

HECHT 624

Model záhradného drviča Hecht 624 je jednoduchý, no plne funkčný stroj s výkonom 2,4 kW, ktorý zvládne vyčistiť menšiu záhradu od konárov a to až do priemeru 4 cm. Následne z nich nože rozdrvia na drobné kúsky vhodné do kompostu alebo ako mulč do záhonu.

Disponuje menším 50 litrovým odnímateľným vakom na odpad. Je dosť ľahký (11 kilogramov) čo znamená, že sa ľahko prenáša (+ podvozok s kolieskami), na druhú stranu budete pociťovať silnejšie vibrácie. To isté platí aj pre hlučnosť, ktorá je vďaka rýchlobežným drviacim nožom celkom vysoká.

Výhody

 • nízka hmotnosť
 • priehľadný zberný box
 • nízka cena
 • jednoduchá manipulácia

Nevýhody

 • vyššia hlučnosť
 • silnejšie konáre nespracuje dobre (reálne tak do 3 cm priemer)
 • užšie vkladacie ústie sa častejšie upcháva
 • obmedzený priestor pre čistenie nožov
 • horšie drví čerstvé drevo
 • menší výkon elektromotora
 • krátky prívodný kábel

Verdikt: Jednoduchý drvič konárov obľúbený najmä pre svoju nízku cenu vhodný pre každého s menšou záhradou.

Naše hodnotenie:

Cena: 90,00 €

Zobraziť ponuku
Detail

Ľudová voľba


9. Hecht 626 SILENT

Typ pohonu: elektrický ● Drviaci mechanizmus: valec ● Výkon: 2 600 W ● Max. priemer konárov: 4 cm ● Nádoba na odpad: 50 l ● Hmotnosť: 23,5 kg

HECHT 626 SILENT

Hecht 626 SILENT je drvič konárov českej tradičnej značky, ktorý ponúka dobré parametre za pomerne priaznivú cenu. Vďaka drviacemu mechanizmu -- ozubenému valcu je chod zariadenia pomerne tichý a drvič dokáže spracovať konáre aj s priemerom 4 cm pri výkone motora 2,6 kW. Plusom je nepochybne aj nádoba na odpad, vďaka ktorej môžete pracovať efektívnejšie.

Čo už také perfektné nie je, je spracovanie vstupného otvoru, ktoré je podľa mnohých užívateľov nešťastne riešené -- v zúženom mieste je osadená bezpečnostná mriežka. Vďaka tomu sa konáre zvyknú častejšie vzpriečiť a zaseknúť a nasleduje ručné čistenie stroja. Na druhú stranu je vybavený ochranou proti preťaženiu a spätným chodom pre ľahšie uvoľnenie zablokovaných vetví.

Jedná sa o klasický hobby stroj, u ktorého bol podľa výrobcu pri vývoji kladený veľký dôraz na čo najlepší pomer ceny a výkonu. Na likvidáciu odpadu po prestrihaní živých plotov a odstrihnutých konárov zo sadu je výkon stroja viac než dostatočný.

Výhody

 • nízka cena
 • tichý chod
 • výkon
 • jednoduchá obsluha

Nevýhody

 • občasné upchávanie vstupného otvoru
 • menej kvalitné plastové prevedenie
 • konáre s priemerom 3-4 cm sú už problematické

Verdikt: Základný model drviča konárov -- štiepkovača s ozubeným valcom, ktorý plní svoj účel v podstate bez väčších výhrad.

Naše hodnotenie:

Cena: 139,99 €

Zobraziť ponuku
Detail


10. GTM GTS 900G

Typ pohonu: benzínový ● Drviaci mechanizmus: nože ● Výkon: 6 600 W ● Max. priemer konárov: 8 cm ● Nádoba na odpad: nie ● Hmotnosť: 133 kg

GTM GTS 900G

Do klasickej menšej záhrady sa pre bežného užívateľa hodí skôr elektrický drvič. Čo však s tým, keď máte za domom poriadnu záhradu, rozľahlý sad, vinicu… Práve pre vás, náročnejších užívateľov, je určený práve tento polo/profi štiepkovač s benzínovým pohonom GTM GTS 900G.

Jedná sa o robustný model s pevnou kovovou konštrukciou s výhozovým komínom, ktorý štiepku odvádza do pripravených vriec či priamo na vlečku -- takéto väčšie výkonné modely jednoducho nedisponujú zbernou nádobou. Výborné je na ňom to, že si bez zaváhania poradí aj s mokrými aj suchými vetvami s priemerom až 8 cm (tento max. priemer je skôr pre mäkšie drevo), pričom materiál môže byť ako suchý či zavädnutý, tak aj čerstvý vrátane lístia a ihličia, ale aj krivý a rozvetvený.

Samozrejme výkon oproti elektrickým modelom je niekde inde -- 6,6 kW a spotreba je pritom aj celkom nízka -- cca pol litra za hodinu. Ide o ťažší stroj (cez 130 kg), no dá sa rozložiť a vmestí sa potom do kufra auta. Čo však rozosmutnie viacerých záujemcov o tento “kanón” je jeho obstarávacia cena, ktorá je približne 2000 €.

Výhody

 • silný výkon
 • benzínové prevedenie
 • spracuje vetvy až do priemeru 80 mm
 • kvalitná a odolná konštrukcia
 • spoľahlivosť

Nevýhody

 • vysoká hmotnosť
 • menej praktické vypúšťanie oleja
 • vyššia nákupná cena

Verdikt: Za tento drvič si síce priplatíte, za to však máte však v rukách stroj, ktorý odvedie perfektnú robotu.

Naše hodnotenie:

Cena: 2 039,00 €

Zobraziť ponuku
Detail

Pre náročných


11. VeGA LSG 2812

Typ pohonu: elektrický ● Drviaci mechanizmus: valec ● Výkon: 2 800 W ● Max. priemer konárov: 4 cm ● Nádoba na odpad: áno, ? l ● Hmotnosť: 32 kg

VeGA LSG 2812

VeGA LSG 2812 je drvič konárov osadený frézovacími valcami -- čiže štiepkovač. Je tichý, s výkonom motora až 2,8 kW a poradí si s konármi do priemeru 40 mm. Mechanizmus drvenia pomocou “pomalého” ozubeného valca znamená, že zariadenie je tiché, s minimálnymi vibráciami a samozrejme aj so spätným chodom, ktorý oceníte pri upchatí štiepkovača.

Zariadenie je prirodzene vybavené aj ochranou proti preťaženiu a motorovou brzdou. Kovový rám dopĺňajú veľké transportné kolesá a pevné madlo, takže ani pri váhe 32 kg nie je problém s manipuláciou.

Drvič má funkciu samovťahovania konárov, úber materiálu možno nastaviť pomocou skrutky na boku drviča a plastový box na odpad.

Výhody

 • kovový rúrkový rám
 • výkonný elektromotor
 • tichý chod

Nevýhody

 • nedohľadateľná veľkosť nádoby na odpad, ktorá je navyše aj z nepriehľadného materiálu
 • pomerne malý vstupný otvor
 • tvrdšie drevo drví horšie

Verdikt: Štiepkovač, ktorý nájde svoje uplatnenie na všetkých väčších záhradách.

Naše hodnotenie:

Cena: 188,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


12. Güde GH 2400

Typ pohonu: elektrický ● Drviaci mechanizmus: nože ● Výkon: 2 500 W ● Max. priemer konárov: 4 cm ● Nádoba na odpad: 50 l ● Hmotnosť: 14 kg

GUDE GH 2400

Güde GH 2400 je šikovný záhradný drvič, ktorý spĺňa priemerné požiadavky na drvenie. Je poháňaný elektromotorom s výkonom 2,5 kW a je určený pre spracovanie konárov s priemerom do 4 cm.

Priehľadný zberný box umožňuje vizuálnu kontrolu vyprodukovanej drviny. S 50 litrami nie je teda úplne najväčší, ale plne zapadá do konceptu plánovaného drvenia v menšom rozsahu. Rám zariadenia vyzerá a v skutočnosti aj je stabilný, veľké kolesá umožňujú ľahšiu manipuláciu.

Snáď výraznejší problém vidíme vo výraznom hluku, ktorý dokáže drvič vyprodukovať, výrobca uvádza hladinu akustického výkonu 111 dB čo je naozaj celkom dosť (aj na tolerantných susedov).

Výhody

 • pomerne ľahký
 • nízka cena
 • výkonný motor
 • dobrá funkcia drvenia

Nevýhody

 • výrazne hlučnejší
 • rýchlejšie sa upcháva
 • nižšia kvalita plastových výliskov

Verdikt: Drvič primárne zameraný na hobby záhradkárov, ktorí hľadajú záhradného pomocníka na celý rok.

Naše hodnotenie:

Cena: 145,90 €

Zobraziť ponuku
Detail


13. Hecht 6288 XL

Typ pohonu: elektrický ● Drviaci mechanizmus: valec ● Výkon: 2 800 W ● Max. priemer konárov: 4,5 cm ● Nádoba na odpad: 55 l ● Hmotnosť: 27 kg

HECHT 6288 XL

Záhradný drvič, štiepkovač Hecht 6284 XL je určený pre majiteľov menších záhradiek, ktorým sa naozaj neoplatí investovať do väčších a výkonnejších zariadení.

Značka Hecht je známa tým, že patrí medzi popredných výrobcov lacnej záhradnej techniky. Tomu zodpovedá aj prevedenie -- použitý materiál je ľahší a o niečo menej odolnejší ako je to u drahších modelov. S drvičom teda musíte zaobchádzať opatrnejšie -- najmä s plastovým boxom (s objemom 55 litrov).

Výkon elektromotora je dobrý -- až 2,8 kW a chod zariadenia je výrazne tichší ako je to u benzínových drvičov. Dokáže spracovať konáre o priemere 4,5 cm a aby bolo drvenie naozaj bezpečné nechýba ani samovťahovacia funkcia.

Výhody

 • solídna hodnota výkonu
 • relatívne tichý chod bez vibrácií
 • samovťahovací systém
 • prijateľná cena

Nevýhody

 • chýbajúce vtláčadlo
 • prevedenie: ľahký a menej kvalitný materiál
 • transportné kolieska mohli byť väčšie

Verdikt: Sympatický štiepkovač vhodný do každej menšej záhrady pre menej náročného užívateľa za priaznivú cenu.

Naše hodnotenie:

Cena: 179,99 €

Zobraziť ponuku
Detail


Záhradné drviče

Jeden z najvďačnejších pomocníkov na záhrade je určite drvička konárov. Nielenže vás rýchlo zbaví neželaného odpadu, ale ho ešte zmení na niečo, čo aj ďalej využijete.

Klasický drvič s nožmi rozseká konáre a vetvičky s listami pomocou rotujúceho disku s dvoma nožmi na malé kúsky, drť, ktoré potom môžete využiť na mulčovanie alebo dať do kompostu (ako sa robí kompost -- čítaj v našom článku).

Na nerozoznanie vyzerá aj štiepkovač, ktorý sa od drviča líši iba rezným ústrojenstvom. Drevný odpad je totiž spracovávaný pomocou pomalej valcovej frézy -- materiál sa tak reže na menšie 2-3 cm kúsky, ktoré možno využiť aj na kúrenie.

Drviče konárov nájdu uplatnenie v každej záhrade

 

Poďme sa na jednotlivé typy pozrieť bližšie:

 

Drviče konárov -- nožový mechanizmus

Drviče konárov vkladaný odpad doslova drvia. K tomu slúžia väčšinou nože osadené na kotúči, ktoré pracujú vo vysokých otáčkach. Vetvy a konáre do zariadenia natláčate silou, s tým, že keď sa dostanete na úroveň prahu pomáhate si dodaným “zatláčadlom” aby ste neprišli k úrazu (niektoré modely však majú aj funkciu automatického vťahovania vkladanej suroviny). Rozsekaný odpad je veľmi jemný a môžete ho použiť kdekoľvek v záhrade -- t.j. na mulč alebo do kompostu, kde sa rozloží.

Drvič konárov je teda vhodnejší pre drobnejšiu zeleň, odpad zo živých plotov, suchšie konáriky, je celkom hlučný (aj 110 dB a viac -- susedov s ním v nedeľu ráno určite nepotešíte) a pomerne silno vibruje. Pri práci nezabudnite používať ochranné pomôcky -- hlavne rukavice a okuliare.

Rýchlobežné nože

 

Štiepkovače -- valcový mechanizmus

Štiepkovač z konárov robí štiepky -- 1 až 3 cm dlhé kusy naštiepaného drevného materiálu. Toto zabezpečuje valec hviezdicovitého tvaru pracujúci v pomalších otáčkach (približne 40 za minútu), ktorý pritlačí spracovávanú surovinu k stene a v tomto mieste sa potom štiepi na malé kúsky vypadávajúce nakoniec do zbernej nádoby. Použitý môže byť aj veľmi výkonný mechanizmus s frézovacím valcom či ďalší s takzvaným turbínovým systémom (špeciálny dutý valec).

Poradí si aj so silnejšími vetvami (3-4 cm priemer), je menej hlučný ako drvič (do 90 dB) a produkuje aj menej vibrácií. Vetvy, ktoré doňho vkladáte si samočinne vťahuje bez potreby aby ste konáre tlačili silou. Navyše v drvivej väčšine prípadov disponujú spätným chodom, ktorý umožňuje ľahko vybrať zaseknutý materiál. S odpadom potom môžete naložiť ako uznáte za vhodné, niekto týmito štiepkami kúri, niekto ich pridáva do záhonov ako mulč pod rastliny, prípadne ako dekoráciu do skalky a podobne.

Niektoré drahšie modely umožňujú ešte viac, takže môžu drevo rozdrviť aj na jemnú hmotu vhodnú na kompostovanie. Sú vybavené dvoma otvormi s hlavou, jeden pre nože, jeden pre frézu. Takéto stroje možno považovať za univerzálne -- dokážu vyprodukovať nielen nadrobno nasekaný odpad ale aj väčšie štiepky.

Ozubený drviaci valec štiepkovača

💡 Pamätajte!

Rozdiely medzi drvičmi a štiepkovačmi sa stierajú, pokiaľ ich používate na tenké a mokré konáriky. Vtedy z mechanizmu vypadne do zbernej nádoby len rozomletý, “rozžviakaný”, bioodpad vhodný iba na kompostovanie.

 

Šnekový mechanizmus

Existujú ešte zariadenia, pri ktorých drvenie záhradného odpadu zabezpečuje šnekový mechanizmus. Nie sú až tak populárne ako predchádzajúce typy zariadení -- obyčajne sa pýšia stabilným výkonom a hodia sa preto na sekanie hrubších konárov, dreva a iného drevného odpadu. Určite nie na mäkký zelený odpad! Šneková konštrukcia zaistí, že nemôže dôjsť k uviaznutiu materiálu vo vnútri stroja.

Na tomto princípe často fungujú profi zariadenia, ktoré vyrábajú pelety (palivo vhodné na vykurovanie domácností, ktoré sa vyrába z čistých drevených pilín lisovaním pod veľkým tlakom pri vysokej teplote, prípadne aj krmivo pre zvieratá).

💡 TIP: pozrite si krátku recenziu na Scheppach Biostar 2000 — záhradný drvič so šnekovým mechanizmom.

 

Na čo sa pri výbere zamerať

Drvič záhradného odpadu určite nemienite kupovať na každú sezónu nový, preto je potrebné aby ste si pred samotným nákupom zistili čo najviac praktických informácií. Tak najprv nezabudnite, že na trhu sú vlastne dva zdanlivo podobné zariadenia, ktoré však každé funguje na inom princípe a slúži na iný účel. Už sme si o nich vyššie niečo v skratke povedali -- je to drvič konárov a štiepkovač. Oba stroje sú na spracovanie zeleného odpadu, oba majú dokonca podobný tvar. Výsledné produkty práce sa však od seba diametrálne líšia.

Takisto ďalšia vec -- výber závisí aj od použitia zariadenia:

 • elektrické drviče konárov využijete doma v menšej záhrade
 • benzínový drvič/štiepkovač či štiepkovač za traktor zvolíte v tom prípade, ak musíte obhospodarovať veľkú záhradu, sad, vinicu či les

Preto sa môžete spoľahnúť na nášho nákupného radcu, s ktorým by ste nemali mať problém zaobstarať si nový záhradný drvič podľa vašich predstáv a potrieb.

 

Drvič alebo štiepkovač?

Záhradné drviče podľa typu drviaceho ústrojenstva delíme na 2 základné typy. Buď sú osadené nožmi, alebo v druhom prípade valcami na drvenie odpadu. Oba typy majú svoje plusy aj mínusy, ktoré by ste pred kúpou mali dôkladne zvážiť.

💡 Drviče konárov

Výsledok práce drviča konárov

Výsledok práce drviča konárov…

Sú vhodné skôr pre menej náročné využitie a teda svoje uplatnenie nájdu v bežných záhradách pri dome pri sezónnom čistení záhrady od drevného odpadu. Sú cenovo dostupnejšie, no ich použitie je obmedzené na mäkší zelený materiál z menšej plochy v menšom objeme.

Tieto zariadenia musia byť v prvom rade dostatočne stabilné, pretože pri práci produkujú vysoké vibrácie. Takéto drviče aj v hobby triede sú potom schopné nadrviť i čerstvé vetvy (dokonca až do 50 mm).

Výhody a nevýhody v skratke

Výhody

 • nižšia obstarávacia cena
 • jednoduchšia obsluha
 • jemná drť vhodná aj do kompostu

Nevýhody

 • nižší výkon
 • na menšie pozemky
 • skôr na občasné využitie
 • riziko spätného rázu pri silnejších konároch
 • viac hluku a vibrácií pri práci

💡 Štiepkovače

Výsledok práce štiepkovač

Výsledok práce štiepkovača…

Sú určené skôr pre náročnejšie využitie, pretože zvládajú spracovať aj silnejšie konáre (sú odolnejšie). Vkladanú surovinu drvia poväčšinou buď valcom hviezdicovitého tvaru, prípadne valcom osadeným nožmi.

Vyprodukovaný odpad, štiepky, možno po dôkladnom vysušení použiť na kúrenie (1 kg 2-4 cm suchých štiepkov má výhrevnosť približne 14 MJ/kg), prípadne ako mulč do okrasnej či úžitkovej záhrady.

Výhody a nevýhody v skratke

Výhody

 • vysoký výkon
 • robustnejšie, odolnejšie prevedenie
 • menej hluku a vibrácií pri práci
 • konáre si vťahuje do drviaceho ústrojenstva sám
 • spätný chod v prípade zaseknutia

Nevýhody

 • vyššia cena
 • ťažšia manipulácia
 • častejšie zablokovanie (najmä pri zelených mokrých konároch)

 

Pohon

Ďalším podstatným kritériom výberu je pohon. Je dôležitý už len z toho z titulu, že budete vedieť kde so záhradným drvičom nakoniec budete môcť pracovať. Ak nebudete mať po ruke zdroj elektrickej energie alebo potrebujete skôr výkonnejší stroj, volíte benzínový drvič, prípadne s napojením na hriadeľ traktora. V tom prípade však rátajte aj s vyššou obstarávacou cenou.

Elektrické

Jednoznačne najobľúbenejšie, respektíve najdostupnejšie drviče konárov / záhradného odpadu pre bežného používateľa. Na malú záhradu s menším objemom zeleného odpadu a konárov úplne postačujú. Tieto zväčša hobby modely sa vyznačujú nižším výkonom, jednoduchou a kompaktnou konštrukciou i ovládaním aj údržbou. Nevyhnutný je však prístup k elektrickej sieti (prípadne môžete použiť vhodnú elektrocentrálu). Platí tiež, že sú tichšie ako benzínové/ostatné modely.

Benzínové

Pre tieto zariadenia je charakteristický najmä vysoký výkon a možnosť pracovať v podstate kdekoľvek. Ide o väčšie a robustnejšie aj odolnejšie stroje, no tiež výrazne hlučnejšie ako elektrické. Samozrejme aj drahšie a ekologicky menej prívetivejšie. Takéto zariadenia nájdu uplatnenie vo veľkých záhradách, sadoch i viniciach. Benzínový pohon má aj väčšina kombinovaných (univerzálnych) strojov, ktoré drvia aj štiepkujú.

Za traktor

Zariadenia sa pripájajú na výstupný hriadeľ traktora (malotraktora) a vyznačujú sa najmä tým, že sú maximálne výkonné a zároveň plne mobilné. Môžete ich dopraviť aj na ťažko prístupné miesta a sú teda ideálne napríklad pre prácu v lese, väčších farmách, rozľahlých sadoch. Dokážu spracovať ozaj veľké objemy materiálu, veľké silné konáre a dokonca aj celé tenšie kmene stromov.

Pozrite sa, aké ľahké je spracovať drevný odpad so štiepkovačom pripojeným za traktor:

Drvič, štiepkovačka SN18 za traktor

 

Výkon motora

Na to ako využiť záhradný drvič a na jeho kvalitu práce samozrejme vplýva výkon. Ten by mal mať hodnotu minimálne 2 kW (s menším výkonom sa budete len zbytočne trápiť). Optimálne aspoň 2,5 kW. Platí jednoduché pravidlo: čím väčší výkon zariadenia má, tým silnejšie a dlhšie konáre dokáže spracovať. Na druhú stranu, so stúpajúcim výkonom, stúpa aj obstarávacia cena drviča a aj spotreba energie. Preto je potrebné zvážiť tento parameter aj z pohľadu celkových nákladov na prevádzku stroja. U benzínových strojov sa môžete stretnúť s väčšími výkonmi (aj 18 kW a viac).

Len pre ilustráciu: drviče konárov s príkonom cca 1,2 kW umožnia spracovať konáre do priemeru 2 cm, príkon 2,5 kW konáre s hrúbkou 3-4 cm, profesionálnych 18 kW aj 13 cm hrubé vetvy.

Nemýľte si ale výkon s príkonom. Mnoho výrobcov miesto výkonu uvádza príkon. Čo je vlastne hodnota vyjadrujúca množstvo energie, ktorú stroj spotrebuje. Výkon však závisí aj od ďalších parametrov, napríklad konštrukcie zariadenia.

 

Konáre a iný vstupný materiál

Každý drvič a štiepkovač má medzi parametrami uvádzanými výrobcom údaj o maximálnom priemere konárov a iného dreveného materiálu, ktoré dokáže spracovať. Závisí od výkonu zariadenia a najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí 30-55 mm (domáce záhradné drviče).

Dôležitá je však aj dĺžka konárov, ktoré doňho chcete vkladať. Čím dlhšie budú, tým výkonnejšiu “mašinu” potrebujete. Inak sa veľmi rýchlo môže stať, že drvič nebude stíhať a často sa bude zasekávať, prípadne konáre doslova vystreľovať.

 

Nádoba na odpad

Presvedčte sa, či model drviča, o ktorý máte záujem, disponuje zbernou nádobou alebo drvinu hádže iba na zem. Pokiaľ zbernú nádobu má, tak preferujte umelohmotnú a priesvitnú, s ktorou sa lepšie manipuluje (v látkovom prevedení je to komplikovanejšie) a máte kontrolu nad jej naplnením. Objem sa väčšinou pohybuje niekde medzi 30 až 60 litrami. Čím väčší, tým je práca plynulejšia a komfortnejšia -- nemusíte odpad tak často vysypávať.

 

Hmotnosť

Hmotnosť zariadenia závisí od jeho prevedenia. Niektoré modely majú plastové šasi, iné sú prevažne z kovu a plechu. Takto je hmotnosť jednotlivých domácich záhradných modelov značne variabilná a pohybuje sa najčastejšie v rozmedzí od 10-12 kg až po tých 70-75 kg. Čím väčších výkonov dosahuje, tým by mala byť konštrukcia pevnejšia a ťažšia, aby sa obmedzili vibrácie.

Hmotnosť drviča dreva súvisí napríklad aj s jeho mobilitou. Robustnejšie a ťažšie stroje sú potom vybavené kolesami a ergonomickými držadlami, ktoré umožňujú drvič premiestňovať z miesta na miesto.

 

Ostatné funkcie a príslušenstvo

Pri práci so záhradným drvičom oceníte aj prídavné funkcie, ktorými disponujú zväčša tie drahšie modely. Výborná vec je napríklad taký násypník či podávač (lievik), ktorý vám umožní nachystať si materiál vopred a potom už len priebežne kontrolovať stroj pri práci.

Samozrejmosťou by mala byť aj bezpečnostná poistka, ktorá stroj vypne (a nedovolí samovoľne zapnúť v prípade výpadku a opätovného spustenia prúdu napríklad) keď by hrozilo nebezpečenstvo zranenia užívateľa.

Hoci bývajú transportné kolieska súčasťou mnohých drvičov a štiepkovačov, nie všetky budú vyhovovať svojou veľkosťou. Ak mienite váš drvič prenášať častejšie, určite sa poobzerajte po stroji s väčšími a širšími kolieskami, ktoré ľahšie zvládnu terén (hlavne ťažšie drviče konárov).

Ďalším veľmi praktickým riešením týkajúcim sa uskladnenia je veľkoobjemový plastový kôš, do ktorého sa po sezóne zloží hrdlo aj lievik, prípadne aj celý agregát s elektromotorom a uloží.

Bosch AXT 25 CT - skladný model drviča konárov

Bosch AXT 25 CT -- naozaj skladný model záhradného drviča konárov…

Spätný chod

Touto praktickou funkciou by mal disponovať každý dostupný model drvičky na drevo. V praxi to znamená, že ak sa drvené konáre zaseknú v mechanizme a stroj zablokujú, tak sa najprv stroj vypne aby nedošlo k preťaženiu motora a následne pomocou reverzného chodu vetvy ľahko dostanete von a môžete opäť pokračovať v práci.

 

Cena

Cena jednotlivých modelov drvičov a štiepkovačov závisí od mnohých faktorov. Určite na ňu vplýva najmä kvalita a prevedenie zariadenia a samozrejme aj typ pohonu. Menej výkonné elektrické stroje sú preto lacnejšie ako tie benzínové.

Hobby modely

Najlacnejšie drviče konárov a štiepkovače stoja do 150 €. Vyznačujú sa nízkym výkonom, hlučnejším chodom a nižšou hmotnosťou a všetky s elektromotorom. Zvládnu tenšie konáre a postačia na nenáročné občasné použitie na malej záhradke.

Bežné modely sa pohybujú v cene od 150 do 500-600 €. Sú vhodné do stredne veľkých záhrad a zvládnu aj väčší objem spracovávaného odpadu a konáre s priemerom do 5 cm. V tejto kategórii už môžete natrafiť aj na benzínové modely. Všeobecne sú to ťažšie a výkonnejšie drviče konárov. V tejto cenovej kategórii si vyberie v podstate každý aj náročnejší domáci záhradkár.

Poloprofi, profi modely

Naozaj kvalitný drvič záhradného odpadu či štiepkovač hľadajte v cenovej kategórii od 700 € do 3 000 €. Je určený náročným užívateľom, ktorí majú väčší pozemok a potrebujú ho pravidelne čistiť. Ide o stroje s elektrickým alebo benzínovým pohonom a veľkým výkonom. Hmotnosť môže dosahovať aj 200 kg a namiesto zberných nádob často disponujú vstupným aj výstupným komínom a dokážu spracovať vetvy s priemerom 8-9 cm.

Profi modely drvičov s veľkým výkonom (elektrické, benzínové, za traktor) kúpite približne od 3 000 € a viac (spracujú konáre s priemerom 10 cm a majú 200 kg a viac), výkonné veľké a ťažké stroje do poľnohospodárskej či lesnej výroby dokážu naštiepať aj menšie kmene stromov -- obstarávacia cena týchto strojov sa nezriedka začína na 10 000 €.

 

Značka

Aj pri záhradných drvičoch hrá dôležitú úlohu značka. Tie tradičnejšie a známejšie ponúkajú modely, ktoré sú odolnejšie a spoľahlivejšie, tiež majú dostupnejší servis.

Medzi najznámejšie overené značky domácich záhradných drvičov na našom trhu patrí určite Al-Ko, Bosch, Brill, Einhell, Hecht, Shark, Fieldmann, Stiga, Scheppach, Viking, VeGA, Dolmar, Stihl či český Vares, prípadne GTM, Laski.

Bosch AXT 25 TC Turbine cut system practical use

 

Drviče konárov z Bazoša -- oplatí sa?

Iste, drviče konárov sa dajú zohnať aj na inzertných portáloch ako Bazoš či Bazár (inzerát typu: predám drvič konárov, značka lacno, veď poznáte to…). Otázkou je, že či sa vám to oplatí. Buď ste macher, ktorý tomu rozumie do detailov a podrobne si stroj prezrie a nedá sa napáliť, alebo nie ste a stroj, ktorý na prvý pohľad vyzerá veľmi dobre, ukrýva skrytú závadu. A vy máte doma nakoniec nefunkčnú mašinku, ktorej oprava vás vyjde takmer to, čo stojí úplne nový drvič so zárukou a servisom od výrobcu.

Hobby drvič dnes kúpite už aj v supermarkete. Dajte si však pozor na úplne najlacnejšie modely neznámych značiek, bývajú totiž často zle vyvážené, pri práci poskakujú, neraz sa aj upchávajú, nože sú z nekvalitnejšieho materiálu a rýchlo sa tupia… Ak potrebujete nárazovo vyčistiť záhradu od zeleného odpadu a nechcete zbytočne kupovať síce výkonný no o to drahší stroj -- vyhľadajte požičovňu náradia. Tam vám aj predvedú a podrobne vysvetlia ako s ňou pracovať čo najefektívnejšie.

Oddelenia so záhradnou a inou technikou má Tesco, Lidl má v ponuke vlastnú značku Parkside, respektíve Florabest* (Parkside/Florabest je privátna značka Lidlu zameraná na pracovné/záhradné náradie). Základné modely si môžete kúpiť aj v hobbymarketoch ako je OBI, Hornbach, Kinekus či Mountfield.

*Elektrický drvič konárov LIDL Florabest FLH 2800 B2

 • konštrukcia: robustný oceľový rám s kolieskami
 • valcový rezný mechanizmus bez spätného rázu
 • funkcia spätného chodu
 • ochrana proti preťaženiu so zabezpečením proti opätovnému zapnutiu
 • plynulo nastaviteľná prítlačná platňa
 • 60 l záchytná nádoba s bezpečnostným vypnutím
 • príkon: 2800 W
 • rozmery: cca 62 x 49 x 95 cm
 • orientačná cena: 130 €

 

Údržba

Z pohľadu životnosti stroja je samozrejme dôležitá aj jeho údržba (okrem správnej manipulácie). Ako na to? Je to jednoduché. Drvič konárov pravidelne po práci zbavíte nečistôt, zvyškov drte a štiepkov, prípadne ešte prekontrolujete nastavenia či sa náhodou niečo neposunulo. Zbežne skontrolujte, či nie sú oceľové nože náhodou vyštrbené a tupé (tupý nôž sa dá väčšinou otočiť druhou stranou).

Po sezóne mu doprajte dôkladnú očistu, otupené nože nabrúste buď sami (pilníkom, nie brúskou aby ste ostrie neochudobnili o väčšie množstvo materiálu) alebo to nechajte na autorizovaný servis.

 

TIPY na záver

Nastavenie štiepkovača

Ak sa vám stane, že po vložení suroviny vám zo štiepkovača vylezie len rozžuvaný slíž, znamená to len jediné. To, že ho musíte nastaviť. Niektoré štiepkovače sa nastavujú kolieskom, takže nemusíte používať náradie, niektoré pomocou imbusu, ktorý býva na boku stroja. Postup je jednoduchý -- zapnite štiepkovač a skrutku pomaly priťahujte. V momente, kedy začnú odlietavať z nožov ľahké kovové piliny je štiepkovač pripravený a je schopný spracovať aj drobnejšie zelené vetvičky. Pritom však nezabúdajte na to, že na drobnejšiu zeleň sú skôr vhodné drviče konárov.

 

Akú surovinu dokáže drvič spracovať?

Všeobecne sa odporúča, keď ešte pred spracovaním drevného odpadu ho necháte na nejaký čas preschnúť. Lepivá zmes vám inak skôr zalepí drviace ústrojenstvo, prípadne štiepkovač síce narobí štiepky ale budú prepojené kôrou. Pomôžete si aj tým, že budete kombinovať čerstvo odrezané vetvy s vysušenými -- takto sa stroj počas práce prečistí aj sám.

 

Bezpečnosť pri práci

Drviče konárov, respektíve štiepkovače, sú silné stroje, ktoré ľahko dokážu spôsobiť ujmu na zdraví. Preto je nevyhnutné, aby ste pri práci s nimi používali ochranné pomôcky, hlavne rukavice a okuliare.

Drviče samotné tiež bývajú opatrené rôznymi bezpečnostnými poistkami. Napríklad sa tak môžete stretnúť s tým, že štiepkovač s úložným zberným boxom nezapnete dovtedy, kým kôš nie je presne na svojom mieste -- takto sa zabráni spusteniu stroja, keď nože v spodnej časti stroja nie sú ničím kryté. Takisto dbajte na to, aby váš model mal vypínač umiestnený tak, aby ste ho v prípade potreby bez problémov dosiahli.

Základné zásady bezpečnosti práce so záhradným drvičom:

 • so strojom môže pracovať len dospelá osoba, určite k nemu nepúšťajte deti
 • do stroja nepatria znečistené konáre (zem kamene, iný “bordel”)
 • elektrický drvič neprevádzkujte keď prší
 • pravidelná údržba je nutnosť

 

Drviče konárov a domáca výroba?

Ako si vyrobiť drvič záhradného odpadu svojpomocne? Na internete sa dá nájsť množstvo návodov. Vedzte však, že vlastnoručne vyrobený stroj predstavuje dosť veľké riziko zranenia pri práci. Na druhú stranu, šikovný a skúsený majster naozaj dokáže zostrojiť plne funkčnú zariadenie. Ak sa zaňho pokladáte aj vy, máme pre vás pár tipov ako na to.

TIP 1: Drvička, štiepkovač konárov domáca výroba -- VIDEO

Drtič větví / Homemade Wood Cutting Machine /

TIP 2: Článok Ako vyrobiť drvič zo starého šrotovníka

 

Ešte pár praktických rád na záver

 • silnejšie konáre pred vložením do drviča očistite od postranných výhonkov – predídete prípadnému zaseknutiu nožov či valca
 • použite posúvač z kvalitného materiálu (pevný plast) – slúži na jednoduché a najmä bezpečné posúvanie vetiev do drviaceho ústrojenstva
Praktické vtláčadlo - model Fieldmann 4020-E

Praktické vtláčadlo / posúvač – model Fieldmann 4020-E…

 • na odstránenie predmetov, ktoré zablokovali stroj používajte vhodný nástroj (hák a podobne), nikdy nie rukou – stroj samozrejme musí byť vždy vypnutý
 • neupchávajte drvič veľkým množstvom drobnejších vetvičiek naraz, striedajte to so silnejšími vetvami (lepivý verzus suchý materiál)
 • ak drvič namiesto krátkych štiepkov robí dlhšie plátky – je potrebné nastaviť prítlačnú dosku (čítaj ako)
 • pokiaľ chcete výsledný produkt (štiepku či drť) použiť ako mulč, navrstvite ho do výšky aspoň 4-6 cm, takto efektívnejšie obmedzíte vyparovanie vody z pôdy a rast buriny
 • pamätajte, že do drviča nepatrí kov, sklo, kamene, pvc, ale ani korene so zemou, staré kusy látok či dokonca zvyšky jedál
 • NIKDY počas práce nesiahajte do plniaceho ani do výstupného otvoru drviča konárov

 

💡 TIP na koniec:

Do testu sme vybrali Drviče konárov len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Drviče konárov v našom katalógu

Hecht 624 HECHT 624
90,00 €
Güde GH 2400 GUDE GH 2400
145,90 €
Hecht 6288 XL HECHT 6288 XL
179,99 €
VeGA LSG 2812 VeGA LSG 2812
188,00 €
GTM GTS 900G GTM GTS 900G
2 039,00 €
Bosch AXT 25 TC Bosch AXT 25 TC
411,00 €
MTD SL 2800 MTD SL 2800
229,90 €
Hecht 626 SILENT HECHT 626 SILENT
139,99 €
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.