Lampy do detskej izby – vyberáme najvhodnejšie typy svietidiel pre deti

Veronika Štrbová Téma 26. februára 2020 0

Pri zariaďovaní detskej izby je veľmi dôležité dbať, okrem iného, na správny výber osvetlenia. Môže mať vplyv na konečný tón miestnosti a dokáže doplniť jej štýl. Detské izby si vyžadujú osvetlenia rôzneho druhu. Rodičia chcú väčšinou deťom vytvoriť krásne prostredie, ktoré sa ich ratolestiam bude páčiť. Snažia sa o to, aby bolo osvetlenie nielen funkčné, dizajnovo jedinečné, ale hlavne čo najbezpečnejšie.

Výber osvetlenia závisí od účelu jeho využitia a od typu a rozmerov konkrétnej detskej izby. Lampy by mali deťom do izby priniesť potrebné svetlo pre hranie, učenie sa, čítanie kníh či spánok. A pre každú činnosť budú pravdepodobne potrebovať iný druh svietidla. Či už stolné, stojace, visiace alebo dekoračné, výber je naozaj veľký. Preto vám teraz poradíme, akým smerom sa uberať pri výbere správneho osvetlenia.

Ako vybrať osvetlenie do detskej izby

Konštrukcia lampy

Lampy pre deti by mali byť vyrobené v jednotnom dizajne a z odolného materiálu, ktorý zvládne aj prípadný úder alebo pád. Vhodný je napríklad kov, plast alebo drevo. Svietidlo v detskej izbe by sa malo dať ľahko zapnúť a vypnúť. Vyvarujte sa osvetleniam s vypínačom v zásuvke priamo pod žiarovkou.

 

Svetlo

Lampa by mala byť dostatočne silná, aby osvetľovala priestor rôznych detských aktivít. V prípade lampy na čítanie voľte biele svetlo, ktoré je silnejšie a osvetľuje priamo. Ak hľadáte svietidlo na nočný stolík, pri ktorom by malo dieťa zaspávať, ideálne je teplejšie (žlté) svetlo. To pôsobí teplejšie a príjemnejšie na oči. Ako zdroj svetla, teda žiarovky, môžete zvoliť čoraz obľúbenejšie LED žiarovky, ktoré sú veľmi úsporné a pritom už dokážu svietiť v rôznych farbách svetla.

 

Veľkosť a materiál tienidla

Kým detské svietidlá ponúkajú výrobcovia vo všetkých zábavných farbách, motívoch, materiáloch a tvaroch, nikdy nezabúdajte na jednoduchosť. Čo sa týka tienidla, vyhnite sa kovovým a látkovým materiálom. Kov sa stáva extrémne horúcim, zatiaľ čo tkanina sa ťažko čistí. Rozhodnite sa pre plastové tienidlá pre ľahšie čistenie a zaistite, aby sa nezlomil, ak sa lampa náhodou prevráti.

Detské lampy s tienidlami s rozprávkovými motívmi

Detské lampy s tienidlami majú krásne rozprávkové motívy

Typy lámp do detských izieb

Stolová lampa

Ak potrebujete dodatočné osvetlenie na písacom stole, ideálnym riešením môže byť stolová lampa. Zvyčajne má medzi 60 a 80 cm na výšku. Je to najčastejšie využívaný typ lampy v izbách v celej domácnosti. Tieto svietidlá môžu mať jedinečné dizajny, ktoré zahŕňajú obrázky vhodné pre deti, ako sú zvieratá alebo iné objekty. Bývajú tiež vytvorené v jasných farbách so zábavnými tvarmi a odtieňmi, ktoré zodpovedajú téme miestnosti.

Kvôli bezpečnosti by mala byť žiarovka v lampe mimo dosahu malých detí. Ako preventívne opatrenie by mohlo pomôcť použiť niečo iné ako halogénovú žiarovku, pretože tá môže byť veľmi horúca na dotyk a môže spáliť malé ruky dieťaťa. Stolové lampy vyzerajú najlepšie, keď základňa a tienidlo majú zodpovedajúce vzory a sú navzájom úmerné. Keď sedíte v miestnosti, tienidlo by malo byť na úrovni očí, aby ste nemohli vidieť žiarovku.

Na výber máte skutočne množstvo prevedení, napríklad aj tieto:

Solight WO45-B
36,95 €
Ecolite L50164
21,00 €
Solight SL0035
34,61 €
Rabalux 4214
26,99 €
Solight WO39
54,02 €
Solight WO46-H
27,22 €

Najlepšie je, ak má stolová lampa aj ohybné kĺbové rameno, vďaka ktorému si dieťa jednoducho nastaví sklon svetla. Aby nedochádzalo ku tieneniu na stolíku pri písaní alebo čítaní, pravák by mal mať lampu na ľavej strane, ľavák zase na pravej strane stola. Stolové lampy sa ľahko inštalujú. Môžu sa líšiť v závislosti od značky, dizajnu a materiálu, ktorý si vyberiete. Keďže sú jedným z menších svetelných zdrojov, sú vo všeobecnosti menej nákladné ako väčšie svietidlá.

 

Lustre

Ak máte nižší strop, voľte prisadené stropné svietidlo, v prípade vyššieho stropu zvoľte radšej luster. Lustre sú krásnym spôsobom, ako pridať prvok elegancie a pôvabu do detskej izby, pretože vytvárajú aj jemný lesk. Je to najlepšia voľba, čo sa týka zdroja okolitého osvetlenia, resp. centrálneho osvetlenia. Ak už máte v miestnosti existujúci stropný držiak, napríklad ten, ktorý bol použitý pre ventilátor alebo zapustené svietidlo, inštalácia je jednoduchá. Naopak, pri začiatku s budovaním svietidiel budete zrejme musieť zavolať elektrikára, aby ste sa uistili, že vodiče sú bezpečne a správne vedené do miestnosti.

Z hľadiska dizajnu sú lustre dodávané v rôznych veľkostiach a zahŕňajú rôzne farby a materiály. Môžu mať tiež niekoľko rôznych usporiadaní žiaroviek. Ich cena závidí predovšetkým od veľkosti a použitého materiálu.

Prispôsobte dizajnu detskej izby aj luster. Určite nájdete ten správny, ktorý do nej dokonale zapadne.

Philips 71757/28/16 – Detský luster DISNEY PRINCESS 1xE27/15W/230V
59,93 €
Detský luster SOVIČKY 1xE27/60W/230V
30,39 €
Detské stropné svietidlo ELZA hearts 3xE27/60W/230V
96,64 €
Detský luster MOTÝL 3xE14/60W/230V
88,20 €

 

Visiace svietidlá

Visiace svietidlá sú ďalším typom stropného osvetlenia. Rovnako, ako lustre, poskytujú jemnú žiaru do miestnosti a sú dekoratívnou alternatívou k zapusteným typom svietidiel. Visia zo stropu a drží ich jediný kontaktný bod, zvyčajne šnúra, reťaz alebo kovová tyč.

Pri výbere myslite na priestor medzi svietidlom a obývacím priestorom. Uistite sa, že lampa visí dostatočne vysoko na to, aby náhodou nezasiahla vyššie dieťa do hlavy.

 

Stojace lampy

Svietidlá v detskej izbe, pokiaľ hovoríme o stojacej lampe, by mali mať pevnú základňu, ktorá zabráni prevráteniu, čo môže viesť k poraneniu alebo požiaru. Stojaca lampa sa všeobecne neodporúča do detských izieb, pretože sa dá veľmi ľahko prevrátiť a dieťa ju potom vidí ako skvelú lezeckú príležitosť. Preto, ak si myslíte, že je nevyhnutná, voľte ju skôr pri starších deťoch.

Tieto lampy môžu buď pridať okolitú žiaru do miestnosti s nadzemným zdrojom jasu, alebo môžu byť primárnym zdrojom osvetlenia, ak nechcete pridávať káble do stropu detskej izby. Podobne, ako stolové verzie, aj stojace lampy sú neuveriteľne jednoduché na inštaláciu a väčšina z nich musí byť len pripojená do zásuvky. Dbajte na to, aby boli zásuvky a žiarovky mimo dosahu malých detí.

Stojace lampy sú skvelým kúskom do izby, avšak odporúčame skôr pre staršie deti, kvôli bezpečnosti.

Brilagi – Detská stojacia lampa PARDEONE 1xE14/40W/230V
82,71 €

 

Zapustené svietidlá

Zapustené svietidlá predstavujú potenciálnu alternatívu k závesnému (visiacemu) osvetleniu, ak potrebujete viac priestoru v miestnosti. Zapustené držiaky sa pripájajú priamo na strop bez medzery medzi svietidlami. Dekoratívne lampy sú vyrobené z rôznych materiálov, čo vám dáva možnosti voľby rôzneho dizajnu. Môžete si vybrať zo skla, tkaniny, krištáľu, klietky alebo tematických možností vo vašej izbe. Rovnako ako ostatné možnosti montáže svetiel na strop, ak už máte elektroinštaláciu na mieste, je to jednoduchá inštalácia, s ktorou si väčšina majiteľov domov dokáže poradiť svojpomocne.

EGLO 87639 – Nástenné stropné svietidlo JEFF 1xE14/60W
58,73 €
Eglo 83955 – Detské stropné svietidlo SPEEDY E27/60W/230V
24,86 €

 

Nočné svetlá

Či už má vaše dieťa strach z tmy, alebo chce mať len v izbe jemné osvetlenie, nočné svetlo je skvelým riešením. Na výber sú dva hlavné typy, ktorými sú voľne stojace alebo nástenné modely. Každý typ obsahuje svetelný zdroj, teda žiarovku, pokrytú dekoratívnou čelnou stenou alebo povrchom, ktorý rozptýli a otupí jas, čo z nich vyžaruje jemné svetlo. Tým sa vlastne aj tieto dva typy rozlišujú.

⭐ Voľne stojace svietidlá – fungujú prevažne na batérie. Niektoré majú časovače a sú programovateľné, čo vám umožňuje vypnúť zariadenie po hodine alebo dvoch, zatiaľ čo iné používajú jednoduchý vypínač. Voľne stojace varianty sú zvyčajne o niečo drahšie a budete tiež musieť zohľadniť náklady na pravidelnú výmenu batérií.

⭐ Nástenné svietidlá – pripájajú sa priamo do zásuvky. Sú lacné a na prevádzku nevyžadujú žiadne ďalšie nabíjanie ani batérie. Treba však deti poučiť, že toto svetlo nie je hračka, aby sa nepokúšali pchať prsty do zásuvky. Môžu mať tvar zvieratiek alebo rôzne rozprávkové motívy.

 

Projektory

Sú to malé lampičky, ktoré na stenu vedia premietať obrázky, zastávajú však aj funkciu nočného osvetlenia. Pre deti je to príjemné spestrenie nočného zaspávania. Väčšinou mávajú tvar zvieratka a majú pestré farby.

Premietanie detského projektoru

Detský projektor stimuluje u malých detí rozvoj sluchu, hmatu a tiež zraku

 

Prepínače stmievačov pre jednoduché ovládanie

Mať pod kontrolou vlastnú izbu môže pomôcť posilniť nezávislosť a zodpovednosť detí. Okrem toho, že vaše dieťa má možnosť zvoliť si úroveň osvetlenia, prepínače stmievačov sú užitočné pre zmenu atmosféry v miestnosti. Nízke úrovne osvetlenia sú užitočné už pred spaním, kde znížené svetlo signalizuje našim mozgom, že sa majú pripraviť na spánok. Vysoká úroveň svetla nám môže pomôcť prebudiť sa ráno. Jeden stmievač dokáže poslúžiť obom potrebám.

 

Dekoračné svietidlá

Osvetlenie nemusí byť výlučne funkčné. Pridajte do izby svetelné šnúry, neónové svetlá alebo lávové lampy a žiara v tmavých dekoračných prvkoch zvýši úroveň zábavy vášho dieťaťa. Okrem zábavného faktoru týchto svetiel môže dekoratívne osvetlenie prispieť k celkovej atmosfére detskej izby. Nainštalovať tiež skúste napríklad LED svetelné pásy pod alebo okolo detskej postele či postieľky, aby ste vytvorili príjemnú útulnú atmosféru. Pomôže vašim deťom, ak majú strach z tmy alebo vám poslúži ako nočné svetlo.

 

Tipy pre bezpečnosť

  • Bez ohľadu na to, aké svietidlo si vyberiete, uistite sa, že bolo testované, a teda je bezpečné.
  • Počas plánovania osvetlenia detskej izby vždy najskôr zvážte bezpečnostné hľadisko rozmiestnenia svetiel.
  • Keď umiestnite lampu do detskej izby, vyberte miesto, ktoré je minimálne 45 cm od horľavých materiálov, ako sú posteľná bielizeň, záclony či papierové predmety.
  • Všetky nevyužité zásuvky zaslepte.
  • Keď chcete, aby boli káble ukryté, aby sa predišlo zakopnutiu alebo manipulácii, nikdy ich neschovávajte pod koberec.
  • Aby deti kábel nechytali, zaistite ho ku stene alebo kusu nábytku.
  • Ak sú drôty odkryté alebo kábel je prasknutý alebo rozstrapkaný, okamžite vymeňte lampu za novú.
  • V izbe pre batoľatá sa uistite, že lampa je dostatočne vysoko, aby bola mimo dosahu vášho dieťaťa.
 

💡 TIP Ak plánujete zakúpiť aj iné osvetlenie, prečítajte si článok Vyberáme bodové svetlá do každej miestnosti. Sprievodca výberom svietidiel vám poradí aj s ďalšími miestnosťami vo vašej domácnosti


Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.